Sharm el Sheik, Almere van Egypte Zingend de piste af zaterdag 4 oktober 2003 W19 Tips Trips Er is geen piramide te zien. Toch is Sharm el Sheik heel erg Egyptisch. Het zuidelijkste puntje van de Sinaï-woestijn is een toeristenenclave die in enkele tientallen jaren uit het woestijnzand gestampt werd. Ook in de wintermaanden is het er goed toeven. Wat Waar Wat doen we met kerst? Naar de gevangenis Diep in het bos I Bruggenbouwers Design in Eindhoven Waterpret in Antwerpen Nemo, het spectacu lair gebouw de, vlak naast t - het Centraal Station van Amsterdam gelegen scien ce center voor de jeugd be gint op 7 okto ber met een nieuwe inter actieve exposi tie, Krachtpat sers. Kracht patsers is een boeiend ver haal over con structies, met name van be roemde gebou wen en brug gen. Zo kunje er over een Middellandse Zee .-J^ Jeruzalem^; 'jsRAËlf ™EG{<PTE W 5 si N Ai y ïAOEDI- ARABIË Sharm el Sheik Door Rob van der Heiden Sharm el Sheik is het Almere van de Si naï-woestijn. De we gen zijn recht, de hui zen niet erg geva rieerd en de hotels groot en luxe. Sharm el Sheik is ge bouwd voor de toerist en anders niet. De bouw begon in 1967, toen de Sinaï-woestijn in handen was ge vallen van israël. Er werd een weg aangelegd vanaf Eilat, naar het uiterste zuidelijke puntje van de woestijn. Natuurlijk om te zorgen dat het Israëlische le ger zich snel en efficiënt kon verplaatsen, maar dat was niet het enige. De Israëli's ontdek ten de koraalriffen in de Golf van Akaba, even fraai als een voudig bereikbaar en begonnen met de bouw van hotels langs de kust. Toen de Sinaï in 1982 weer Egyptisch werd, zetten de Egyptenaren de ontwikkeling van het gebied door. Het resultaat is een enorme, kunstmatig aangelegde oase. Met veel hotels en een paar cen tra met kleine winkeltjes, waar de toerist volgens oud Egyptisch gebruik met overdreven veel overredingskracht naar binnen 's Zomers kan de temperatuur in Sharm el Sheik oplopen tot ver boven de 40 graden. In de winter'is het gerieflijker: zelden minder dan 20 gra den. In april kan de temperatuur vaak al oplopen tot 30 graden. De water temperatuur is in de winter rond de 20 graden. Verschillende maatschap pijen vliegen enkele keren per week op Sharm el Sheik. Logeren kan van af ongeveer 340 euro in een eenvoudig duikershotel of appartement (prij zen per persoon, per week en inclusief vlucht). Ook in Sharm el Sheik zijn meer en meer zogeheten 'all inclusive'-hotels te vinden. Voor een bedrag vanaf 400 euro zijn alle maaltijden en (lokale) drankjes inbegrepen in de reissom. Een duikcursus voor beginners (PADI, 4 dagen) komt op ongeveer 260 euro p.p. Alle bekende reisorganisaties bieden ar rangementen voor Sharm el Sheik. Speciaal voor duikvakanties en last mi nutes zie, bijvoorbeeld, ook: www.skvtours.nl. Speciaal voor rondrei zen in Egypte is www.isropa.nl een informatieve website. Het Catharinaklooster in de Sinaï. mm** En natuurlijk maken toeristen een woestijnsafari op het 'schip van de woestijn'. Foto's GPD wordt gelokt. In het zuiden van de Sinaï is geen piramide te be kennen, maar er is genoeg te doen en te zien. De meeste toe risten komen naar Sharm el Sheik om te duiken en te snorke len. Begrijpelijk. De Rode Zee en de Golf van Akaba zijn één groot aquarium en wie wil stapt er zomaar in. Om te kunnen dui ken is wat meer vaardigheid ver eist, maar een doodgewoon zwemdiploma is genoeg om mee te kunnen doen aan een snorkeltripje. Het mooie van Sharm el Sheik is, dat de koraal riffen vlak onder de kust liggen. Soms is het zelfs mogelijk er vanaf het strand van het hotel naartoe te zwemmen. Maar met een boot ben je zeker in een vloek en zucht bij de mooiste ko ralen. De Sinaï-woestijn biedt ook cultuur, met het Cathari naklooster als voornaamste ex ponent. Het ligt al eeuwen in het roodgranieten gebergte op de hellingen van de berg Sinaï. Volgens de bijbel is dat de berg die Mozes beklom om de tien ge boden in ontvangst te nemen. Het klooster is gebouwd op de plaats waar God tot Mozes sprak vanuit het brandende braam bos. Dat verhaal is niet alleen in de christelijke wereld bekend. Ook joden en moslims koesteren de plaats waar de schepper het woord richtte tot zijn volk. Dat is in het Catharinaklooster te zien. De kloosterkerk -de Basi liek van de Transfiguratie - is Grieks-orthodox en de (voorna melijk Griekse) monniken koes teren het gebouw. Maar binnen de kloostermuren is ook een moskee en een joodse gebeds plaats. Vooral de kloosterkerk is een bezoek waard. De klooster bibliotheek, waar 3000 oude ma nuscripten liggen, is doorgaans niet te bezoeken, maar de vroeg-Byzantijnse iconen in de kerk maken veel goed. Vijf procent van de 73 miljoen inwoners van Egypte zijn be doeïenen, de afstammelingen van de oorspronkelijke bewo ners van de woestijn. Nog maar De Rode Zee, een perfecte plek om te duiken en te snorkelen. 1000 leven echt als nomaden. De rest woont in nederzettin gen, waar soms zelfs scholen zijn gebouwd. Want leerplicht is er ook voor de kinderen van de bedoeïenen. Niet dat ze keu rig van negen tot vier in de schoolbanken zitten. Het gemid delde bedoeïenenkind ziet het nut van de lessen niet in en ont vlucht de klas bij de eerste de beste gelegenheid. Het heeft de architecten er al toe gebracht de ramen wat hoger te maken. In de praktijk komt het erop neer dat ze de basis van het lezen en schrijven leren en vervolgens de schooldeur achter zich dicht trekken. Het leven van de bedoeïenen be vat mooie tegenstrijdigheden. Want hoewel ze in de woestijn leven in een sobere barak, staat er niet zelden een schotelanten ne op hun dak. De geitenhoe ders van weleer oefenen tegen woordig allerlei beroepen uit, maar veel van hen werken in de toeristenindustrie. Ze hijsen toe risten op een dromedaris, wan delen een tijdje door de woes tijn en verkopen wat zelfge maakte armbandjes. Het lijkt allemaal erg kunstma tig, maar toch biedt een bezoek je aan een bedoeïenenstam een blik in hun wereld. Als je in een kring middenin de prachtige woestijn zit en aan de waterpijp lurkt, krijg je toch een idee hoe dit volk al eeuwenlang leeft. Veel bleef hetzelfde in de woes tijn, maar ook veel veranderde. Er zijn nog dromedarissen, maar ook auto's, en de meeste bedoeïenen wonen nog wel in de woestijn, maar niet meer in tenten. Toch maakt het een gek ke indruk als na het bezoek aan de stam in de woestijn ook de woestijnbewoner in de bus stapt en direct enthousiast aan de knoppen van de airco begint te draaien. Ze gaan naar huis, na een lange werkdag. Alleen de dromedaris blijft achter in de woestijn Het is nog even weg, maar je kunt je voorstellen dat er in sommige huiskamers al gedacht wordt 'wat zullen we nu met de kerst weer eens doen'. Wie bij een beslissing daarover hulp nodig heeft, kan terecht op de website www.kerstfeestenn I van TRN (Toerisme en Recreatie Nederland). Kerstmarkten, informatie over de oorsprong van kerst, evenementen, recepten, spelletjes, en ook activiteiten rond oud en nieuw staan erop. Voor degenen die al die dagen gewoon lekker thuisblij ven: ook recepten voor allerlei kerst- en oud en nieuw- versnaperingen (oliebol, appelbeignet!) vind je op de website. Het is voor niemand te hopen dat hij of zij er ooit te recht komt, maar wie toch per se eens wil weten hoe het is om in een gevangenis te zitten, die kan zich melden voor een of meer nachtjes in een 'gevangenis- hotel'. Bijvoorbeeld in het Gefangnishotel Löwengraben in het Zwitserse Luzern. Het ligt in de mooie Altstadt, werd geopend in 2001 en ademt een heel bijzondere sfeer uit, het geeft je een 'spannend' gevoel. In deze voormalige gevangenis werden 135 jaar geleden nog vele vluchtplannen uitgebroed, nu kun je er vrijwillig in. Hetzelfde geldt voor het luxueuze Four Seasons Hotel in het Turkse Istanboel, een tot in detail gerestaureerde neoklassieke gevangenis. Beide bestemmingen zijn te vinden in de KortWeg Stedenbrochure van NS Travel, samen met zo'n driehonderd andere hotels in 47 Euro pese steden, waaronder (nieuw) Glasgow, Leipzig en Dresden. De brochure ligt bij de ANVR-reisbureaus, meer informatie is te krijgen via tel. 030-297 72 91 of www.nstravel.nl. n de maand oktober houden het Nationale Park De Ho ge Veluwe en het Kröller-Müllermuseum een groot aan tal activiteiten voor kinderen, die op die manier hun herfstvakantie plezierig kunnen benutten. Het thema is 'Diep in het bos'. Kinderen van vier tot acht jaar kunnen met een routebeschrijving, samen met hun ouders op zoek naar Woudreuzen, op dennenbomen lijkende we zens. De wat oudere kids mogen met de boswachter mee op Kindersafari (wel even van tevoren reserveren: tel. 0900-464 38 35). Alle kinderen die meedoen krijgen een bospannenkoek voor de helft van de prijs. Verder is er een tekenwedstrijd. En tenslotte kunnen in deze prachti ge omgeving vier boomhutten bekeken worden. Meer in formatie: www.hoqeveluwe.nl en www.kmm.nl. Door Mirjam van Twisk Het komt nog regelmatig voor dat we hem 's avonds slapend aantreffen met Berta in zijn ar men. Hij mag dan al acht zijn, voor Berta, met haar zwart-gele zachte lijfje en rode broekje schaamt hij zich niet. Integen deel, de mascottekoe van het Oostenrijkse dorpje Fiss wordt gekoesterd. Zij is synoniem voor een van de tofste vakanties die hij en zijn twee jaar oudere broer ooit meemaakten. De eer ste skivakantie heeft onuitwis bare indruk gemaakt op het stoere duo. Nog weken na terug keer denderen de vrolijke kin derliedjes uit Fiss door het huis. Meegezongen wordt er, uit volle borst in bijna-goed Duits. We hebben er lang mee ge wacht, die eerste wintersport va kantie met het hele gezin. Niet omdat we het die koters niet gunden, maar omdat je van zo'n dure vakantie ook collectief moet kunnen genieten. Je gaat immers naar de sneeuw om te skiën. Dus wil je daar ook op de lange latten en niet halve dagen thuiszitten omdat de ukken het skiklasje niet leuk, te ver moeiend of te koud vinden. Eenmaal gearriveerd in Fiss, gaan we zonder tijd te verliezen met uitpakken direct door naar het bergstation, waar ook het bureau van Skischool Fiss/Ladis en enkele skiverhuurders zijn gevestigd. Makkelijk, zo alles bij elkaar. De kinderen worden ingeschreven voor skiles en kun nen direct de volgende dag be ginnen. Ski's en schoenen wor den in geroutineerd tempo aan gemeten en blijven achter in het gratis depot om zeulen met al die spullen te voorkomen. Smak geld Een half uurtje en een smak geld later is alles geregeld en dat is maar goed ook, zo blijkt na het weekend. Gasten die la ter aangekomen zijn of die lan ger gewacht hebben met aan melding bij de skischool krijgen te horen dat er voor hen geen plek meer is in de lesgroepen. Ze moeten na drie dagen nog maar eens terugkomen. Een kwestie van te weinig perso neel? Welnee. Een gokje dat er deze week zeker zo'n honderd man op de loonlijst van de ski school staan, zal niet ver bezij den de waarheid zijn. Maar hier is vol ook echt vol. Daaraan wor den in Fiss geen concessies ge daan, want anders gaan de les sen er onder lijden. En, hoe zuur ook voor sommigen, gelijk hebben ze. Teruglopend naar ons piepkleine appartementje, waarvoor we een in de voorjaars vakantie heel normale prijs van 135 euro per nacht neertellen, verbazen we ons over Fiss. Wat een maf dorp. Alles in Fiss staat in het teken van jonge gezinnen. De eerste beginselen van het skiën wor den bijgebracht in een uitnodi gend Kinderland. Het grut heeft er zelfs een eigen restaurant Fiss biedt veel kinderpret op de nog niet zo lange latten. Foto GPD waar het, samen met hun ski-juf of -meester, tussen de middag een warme maaltijd geserveerd krijgt. Zodra de hap achter de knopen zit, komt een clown de kinderen vermaken tot de les sen weer beginnen. Pa en ma hoeven hun skidag dus niet te onderbreken om de kinderen tij dens de lunch op te vangen. Voor de skiklasjes is er, behalve de gebruikelijke afsluitende ski wedstrijd op vrijdag, halverwe ge de week een feest. Op een van de lesdagen worden rond een kampvuur broodjes geroos terd in het Indianendorp op de piste. Voor kinderen van drie maanden tot drie jaar is er een crèche. En zelfs buggy's zijn in het dorp te huur. Disco's zul je in Fiss tevergeefs zoeken. De après-ski beperkt zich tot een paar plekken waar ook kinde ren naar hartelust kunnen dol len. En de restaurants zijn vrij wel zonder uitzondering inge steld op kinderen. Wie tot in de kleine uurtjes wil feesten, moet zijn heil maar zoeken in het even verderop gelegen Serfaus. Fiss is vooral ingesteld op gezinnen met jonge kinderen. Het dorp met slechts 840 inwoners telt 3300 gas- tenbedden, die tijdens de voorjaars vakantie allemaal gevuld zijn. Vroeg boeken is derhalve noodzaak. Meer informatie: VW Fiss, tel. 0043-54 76 64 41www.fiss.at, Oostenrijks Toeristenburo, tel. 020-468 47 93, e-mail info@oewams.nl. Eindhoven wil graag de design-hoofdstad van Neder land genoemd worden. In dat streven past natuurlijk prima De week van het Ontwerp, tientallen evenemen ten die van 10 tot en met 19 oktober in de Lichtstad plaatshebben. Het gaat om exposities, films, lezingen, workshops en symposia. Gevestigde namen en aanstor mend talent gebruiken die om hun visie en concepten te tonen. Zo zijn de nieuwste trends te zien tijdens Desig ners Present, en in de Krabbedans richt Loods 12 een ex positie in waarop het grensvlak tussen design en kunst verkend wordt. Meer informatie: VW Eindhoven, tel. 0900-11 22 363, www.weekvanhetontwerp.nl. De Mercator, een van 's werelds mooiste opleidings schepen en zeker het witste schip van het type barkentijn, ligt sinds vandaag weer in thuishaven Antwerpen aan de wal, als blikvanger van het grote waterevenement WaterkAnt 2003 dat tot en met 18 okto ber in de Vlaamse sinjorenstad wordt gehouden. Een ge beurtenis met onder meer een maritieme rommelmarkt, bezichtiging van schepen, een Koninklijke Roeiregatta voor 'amateurploegen' die vandaag en morgen plaats heeft, en als hoogtepunt op zaterdag 11 oktober de 16e Antwerp race. Die begint, bij zonsopgang, trouwens in het Nederlandse Breskens waar vandaan niet minder dan 250 zeiljachten rechtstreeks over de Schelde naar Antwerpen koersen. Meer informatie: www.waterkantantwerpen.be. schaalmodel r van de Rotterdamse Erasmusbrug lopen, en voelen welke krachten daarbij samenspannen. Maar je kunt er ook zelf bruggen bouwen, ervaring opdoen met de constructie van liften en verdiepingen en ontdekken hoe een bouw vakker met hoogtevrees tóch zijn werk kan doen. Meer informatie via www.e-NEMO.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69