Schaatspret in de bergen Als een koning op de lange latten zaterdag 4 oktober 2003 W17 De Weissensee in Oostenrijk, 's Zomers een geliefd valcantiedoel, 's winters een uitdaging voor schaatsers. Vooral voor de vele duizenden Nederlanders, die voor toertochten en alternatieve elfstedentochten steeds vaker hun toevlucht r, nemen tot het villach buitenland. Wat Waar Wat Waar J JI V, Spittal Alhoewel ijszeker, kunnen de weers omstandigheden rond de Weissensee vrij grillig zijn. Ook de kwaliteit van het ijs varieert strek. 'Het beste is koud weer, Je krijgt dan weliswaar snel barsten in het ijs, maar dat heb ik liever dan zacht ijs. Dat schaatst voor geen meter. Overigens neemt de orga nisatie geen enkel risico. Als ze het ijs niet vertrouwen, wordt de tocht afge last. Ik heb dat een keer meegemaakt. Heel sneu, sommige schaatsers waren echt boos, maar het was wel een te rechte beslissing.' 'De avond voor een tocht krijg je infor matie over de weersomstandigheden en dergelijke, en tijdens het schaat sen word je voorzien van eten en drin ken. Dat zit uiteraard bij het inschrijf geld inbegrepen, maar je hoeft het tenminste niet zelf in je rugzak mee te nemen.' Van 't ijs geplukt Elke tocht wordt er wel iemand per helikopter van het ijs geplukt. Schaat sers die niet letterlijk, maar figuurlijk door het ijs zijn gezakt. Bossink: 'Soms zijn dat mensen die niet vol doende getraind zijn. Of ze hebben ge oefend voor de vijftig kilometer en denken dan: ach, ik voel me zo goed, ik doe de honderd. Dan kan het soms mis gaan.' Henk Bossink rijdt altijd de langste af stand. Hij tracht immer een beetje vooraan te starten, want in het begin is het met vele duizenden schaatsers dringen op het ijs. Niet minder dan zes- tot zevenduizend landgenoten binden er elke winter de ijzers onder, waarvan bijna driekwart voor de Al ternatieve Elfstedentocht. Het zijn overigens niet alleen toeristen die naar Weissensee komen om te schaat sen, maar ook de toppers uit het mara thonwereldje zijn dikwijls present. Al na de eerste ronde valt het veld enigs zins uiteen en krijgen de schaatsers meer ruimte. Minstens zo belangrijk als de sport is de sfeer. En die is rond om Weissensee altijd heel gezellig. 'Uiteraard zijn er veel Nederlanders, maar de Oostenrijkers doen ook goed mee. Er worden feestavonden georga Henk Bos sink, rechts, bezig met zijn tweehon derd kilome ter. Foto HENK VAN SCHUPPEN niseerd, met muziek en zo. Sport ver broedert, zeker schaatsen. En dat al die mannen, want dat zijn het toch wel overwegend, eens een weekje zon der vrouwen op stap kunnen, vinden ze helemaal niet erg. Ik ook niet. Ter wijl we er echt geen bacchanaal van maken. We blijven matig met drank. Moet ook wel, als je de volgende dag al om zeven uur op het ijs wilt staan.' Eerste doel van de reis blijft immers het voltooien van de schaatstochten, liefst in een scherpe tijd. Medailles en oorkonden vormen de harde bewij zen voor het thuisfront. Henk Bossink heeft inmiddels een doos vol, maar kijkt er nooit meer naar om. 'Het is vooral de fijne herinnering aan het schaatsen zelf die blijft.' Volgend jaar gaat hij weer naar de Weissensee. Zelfde autoroute, zelfde logeeradres, zelfde schaatsprogram- ma. Oostenrijk werd het afgelopen winterseizoen door bijna 820.000 Nederlanders bezocht. Daarvan gingen er ruim 23.000 naar de deelstaat Karinthië. Het veertien kilometer lange meer Weissensee ligt op circa duizend meter hoogte in Karinthië. Veel schaatstoeristen verblijven in de aan het meer gelegen dorpen Te- chendorf, Neusach, Oberdorf of Grafschach. De route naar Weis sensee is circa 1100 kilometer over ook 's winters goed berijdba re autosnelwegen. In principe kan van begin decem ber tot half maart op de Weissen see (kleine meer) geschaatst wor den. Het grote meer vriest niet al tijd dicht. Toeristische uitstapjes maken de schaatsers doorgaans niet, al willen ze zich nog wel eens wagen aan een ski- of slee tocht in de omgeving. Er zijn diverse (hotel)arrangemen- ten mogelijk, inclusief inschrijf geld voor tochten in januari en februari. Een week verblijf kost circa 365 euro. Meer informatie en reserveren van accommoda ties: Weissensee Information, Te- chendorf 90, 9762 Weissensee, Oostenrijk, tel. 0043-4713-222 00, www.weissensee.com De Stichting Winter Marathon or ganiseert trips voor leden die in wedstrijdverband willen deelne men aan de Alternatieve Elfste dentocht. Meer informatie: SWM, Dr.l.P. Heijelaan 12, 2157 NJ Abbenes, tel. 0252-54 47 73 (ma, di, do en vr tussen 17.00-19.00 uur). Toertochten zijn er in 2004 op 23, 27 en 30 januari, de snelle tocht is op 21 januari, de wed strijd is op 31 januari. Afstanden 50,100 en 200 kilo meter. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Post bus 94285, 1090 GG Amster dam, tel. 020-468 28 57, www.austria.info/nl. Algemene informatie over schaat sen en schaatstochten: www.schaatsen.startkabel.nl. >4' v:i Schaatsers in actie op de Weissensee. Foto's OOSTENRIJKS TOERISTENBURO Door Alice Plekkenpol Hij is een ware winter- toerist, Henk Bossink. Al een jaar of zes tuft hij in januari met een paar kennissen naar Karinthië. Daar staan dan steevast twee lange schaatstochten op het pro gramma: de snelle toertocht en een normale tocht van tweehonderd kilo meter, met twee dagen ertussen. 'Per fect voor een week vakantie,' meent Bossink. Hij is een goed schaatser en zou het liefst elke winter in Nederland rij den, over plassen en vaarten door het vlakke landschap met een oneindig verre horizon. Maar vaker rijdt hij tus sen de bergen, waar in elk geval de kleine meren op een hoogte van dui zend meter gegarandeerd dichtvrie zen. 'Ik heb een vast ritme. Met een groep je per eigen auto naar Oostenrijk rij den, en dan een week in een pension in Neusach waarvan ik weet dat ik er een jaar later weer slaap. Ik heb er zelfs een vaste kamer.' 'Uiteraard heb ik ook wel eens over wogen naar Finland of Zweden te gaan, maar dat lukt in zo korte tijd niet per auto. Vliegen wordt al snel een dure grap. Oostenrijk is finan cieel goed te overzien.' De Weissensee is telkens weer een hoogtepunt waar Henk Bossink en zijn schaatsvrienden naar toe leven. 'Dat is het leuke van Weissensee, dat je weet waarvoor je traint. In Neder land sta ik toch drie keer per week op de ijsbaan, en dan is het gewoon goed dat je een doel hebt. Dat is dus de Weissensee. Ik heb weliswaar drie keer de Elfstedentocht in Nederland uitgereden, maar het blijft altijd maar de vraag of we bier een strenge winter krijgen. In Karinthië ben je hoe dan ook van ijs verzekerd. Het grote meer vriest lang niet altijd dicht, dit jaar ook niet, maar het kleine meer gega randeerd wel.' Bossink had dit jaar een beetje pech met zijn planning. 'Achteraf arriveer den we net te voeg. Toen we weer naar Nederland terugkeerden begon het 25 graden te vriezen. Waren we iets later gekomen, hadden we zo van uit het hotel op het ijs kunnen stap pen.' Het vele schaatsen wordt afgewisseld met een rodeltochtje. Door Hans van Alebeek In één klap is alle vermoeidheid van de reis verdwenen. Breed la chend presenteert Lindsey (23) een glaasje bubbels. Zelf doet ze (nog) niet mee want ze moet ons avondmaal nog klaarmaken. Een half uurtje later is het zo ver: din ner is served. De gasten hoeven niet meer te doen dan aanvallen op de heerlijke driegangen maal tijd en bijbehorende wijnen. On ze kok en gastvrouw eet en keu velt gezellig mee. Afruimen en af wassen? Ook dat doet Lindsey. Wij hoeven niet meer te doen dan uitbuiken en ons voor te be reiden op de eerste skiaag in Val d'lsère. Ooit, lang geleden, was Val d'lsè re een echt boerendorp. Maar al dië boeren zijn nu al lang verdwe nen. En multimiljonair want hoe populairder Val d'lsère werd, hoe duurder de grond, die vooral in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw werd volgebouwd met betonnen puisten. Nu wordt er alles aan gedaan om die schandvlekken weg te poetsen. Elke ochtend gewekt worden met koffie of jus. Nieuwe huizen en chalets zijn verplicht van hout en steen en hebben een puntdak. Afgezien van nog een paar grijze dozen is Val d'lsère tegenwoor dig een leuk, gemoedelijk en sfeervol skidorp. Zeer geliefd ook bij de jetset. U2-zanger Bono suist hier op de lange latten omlaag, net als Virgin-baas Richard Bran son. En filmster Gérard Depar- dieu heeft er een appartement. Ook wij voelen ons een beetje Diverse organisaties bieden chalets met catering aan. Er is keuze uit diverse mogelijkheden, bijvoor beeld volledige catering, een butler op afroep of kinderoppas. Enkele aanbieders zijn Snowtrex, tel. 030-275 3030, www.snowtrex.nl: ILS, tel. 070-319 52 62, www.holidavchalet.nl: Snowtime, www.wintersportchalets.com Het beschreven zespersoons-chalet is van de Engel se organisatie Snowline en kost vanaf 509 euro per persoon per week, oplopend tot 1379 euro in het hoogseizoen. Daarbij zijn onder meer de genoem de maaltijden inbegrepen. Meer informatie: Het Frankrijk Huis, tel. 023-551 22 91www.frankriikhuis.nl en www.snowline.nl. Val d'lsère, aan de voet van een van de mooiste skigebieden ter wereld. vip. Ons huis, de Sequoia Suite in de Aspen Lodge, is fonkelnieuw en lijkt zo weggewandeld uit een woontijdschrift. Alles, van vloer tot lamp, is even stijlvol. De drie slaapkamers hebben allemaal een eigen badkamer (waarvan een met jacuzzi) en de woonka mer -met open keuken- heeft ballroom-afmetingen. Om half elf verlaat Lindsey dis creet het chalet. Maar niet alvo rens even te noteren wat we mor genvroeg willen drinken bij het wakker worden. Een glaasje jus dus. Tussen deze roomservice van Lindsey door bakt ze 's morgens ook nog heerlijke roereieren voor het ontbijt. Een mooiere start om zorgeloos te beginnen aan een dagje skiën is er niet. Een maal buiten wordt ook al snel dui delijk waarom Val d'lsère zo'n po pulair ski-oord is. Daar, voor de deur, ligt namelijk Espace Killy, een weergaloos skigebied waar pistes nooit lijken op te houden en de bergen de ene na de andere lekkernij presenteren. Na zo'n dag prettig afzien is het tijd voor après-ski. Dat is Frans maar hier in Val d'lsère hebben ze het niet. Gelukkig is er onze ei gen Aspen Lodge waar het licht al brandt. De high tea die Lindsey normaliter in de namiddag ook nog verzorgt, hebben we vanwe ge dringende sneeuwverplichtin- gen overgeslagen. Het diner - na de kalkoen van gisteren, vandaag lamskoteletjes - smaakt er nog lekkerder door. Om het jetset-ge- voel verder te versterken laten we ook maar een andere service van het catered chalet aanruk ken: een massage aan huis. Kost wat, maar na zo'n half uur kne den kun je er de volgende dag weer helemaal tegenaan. Want wie Killv optimaal wil verkennen moet kilometers maken. Veel ki lometers. We blijven vanavond thuis. Bij de Spar halen we bier en borrelnoten, en voor de tv vliegt de avond voorbij. Morgen wacht er weer een hele dag witte wondersneeuw. 'Lindsey? Als het kan morgen vroeg graag weer een glaasje jus. Dank je.' Zo voelen Bono en Bran son zich dus elke dag. Skiën als een vip, verslavend lekker. Foto's GPt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67