Het luie leven in de Cariben Surfen over de mooiste pistes zaterdag 4 oktober 2003 W15 Tips Trips Wat Waar Als je vakantie wens bestaat uit: mooi weer (liefst in een periode dat Nederland geteisterd wordt door kou, sneeuw, ij zei, mist), een lekker strand, een fraai zwembad, goed eten, drinken net zoveel als je maar wilt, een comfortabele hotelkamer, veel gezelligheid, en dat allemaal voor een schappelijke prijs, dan ligt het boeken van een all-inclusive reis naar de Dominicaanse Republiek redelijk voor de hand. Eten en drinken zonnen en zwemmenen het verstand op nul Wel wintervakantie, maar geen sport Volg die koffer! Koninklijke stoelen Ti vol i trakteert Fietsen in De Peel Kanaaleilanden jarig Vakantiegevoel snel kwijt Reis in vijf kliks j BAHAMAS w De Playa Dorada bij Puerto Plata. De Dominicaanse Republiek is het oostelijke deel van het Caribische eiland Hispaniola, de kleinere buurman in het westen is Haïti. De republiek is bijna anderhalf keer zo groot als Nederland. Er wo nen negen miljoen mensen, doorgaans een mix van ras sen, waarvan drie miljoen in de hoofdstad Santo Domin go. Men spreekt er Spaans, de munt is de peso (honderd peso is ongeveer drie euro), en je kunt alleen daar wisse len en de peso's er ook maar beter opmaken. Verstandig is de nodige dollars mee te ne men. Vaccinaties zijn niet verplicht, maar het is wel verstandig ad vies van de GGD te vragen. Ook niet verplicht maar ver standig: een 'stevige' zonne brandcrème meenemen. Het klimaat is bijna het hele jaar hetzelfde: dertig graden overdag, 's nachts rond de twintig. En de zon, die veel vuldig schijnt, gaat altijd rond zes uur onder. Door de hoge luchtvochtigheid kan het er soms wel benauwd aanvoe len. Van mei tot augustus is het officieel regentijd, de paar maanden daarna kün je er getroffen worden door wervelwinden, orkanen zelfs. Vele Nederlandse touropera tors bieden reizen naar de Do minicaanse Republiek aan, ko mend seizoen een speerpunt in het beleid van vele grote vakantie-aanbieders. Van de ruim twee miljoen toeristen die er jaarlijks komen, zijn er meer dan 30.000 uit Neder land afkomstig. Voor deze re portage werd gebruik ge maakt van een reis van Oad. Meer informatie: www.his- paniola.com en www.ca- ribtourism.com. Door Rob de Vries Het echtpaar Loon uit Tilburg zit, een beetje in de schaduw, lekker te relaxen op de comfortabele ligstoelen aan de rand van het zwembad van GranVentana, een vijfsterrenre- sort aan de Playa Dorada bij Puerto Plata, aan de Noordkust van de Dominicaanse Repu bliek. In alle rust, want ondanks het feit dat dit luxe vakantie oord duizend gasten kan herber gen, loop je elkaar door de om vang van het complex absoluut niet voor de voeten. Meneer en mevrouw Loon zijn - door toeval - voor het eerst in de Cariben. Ze waren gewend naar de landen aan de Middel landse Zee of de Canarische Ei landen te gaan, maar doordat een zoon een ongelukje kreeg en in het gips terecht kwam, moesten ze de vorige herfst thuisblijven, hun geplande va kantie annuleren. Om later als nog weg te kunnen moest er op nieuw in de vakantiegidsen ge zocht worden naar een winter zonbestemming. En de keus viel op de Dominicaanse Republiek, in eerste instantie vanwege het prijsverschil: 'Curasao en Aruba bijvoorbeeld zijn duurder, dit is betaalbaar.' De all-inclusive-for- mule van de reis is het echtpaar goed bevallen. 'En dan dat lekke re weer, het lekkere luieren.' Excursies naar plekjes buiten het resort zijn er dan ook niet gemaakt tijdens de negen dagen vakantie. Het resort biedt volop vermaak. Drinken wordt soms zuipen En in zo'n resort wordt verder veel energie gestoken in het gra tis drinken. Je hoeft alleen maar het plastic bandje rond je pols aan de barkeeper te laten zien. En die schenkt prompt de ingewikkeldste cocktails in. Tien tequila's in een half uur? Geen probleem! Drinken wordt op die manier soms zuipen, maar de zaak loopt op geen en kel moment uit de hand. We zijn toch allemaal 'dorpsgeno ten' onder elkaar? En wie voelt teveel gedronken te hebben wankelt vanzelf naar zijn of haar hotelkamer, vlakbij. Gran Ventana aan het fraaie Pla ya Dorada, waar een plezierig briesje de (snel verbrandende) li chamen van de resortgasten koelt, is onderdeel van een resi dentiële, haast deftige nieuw bouwwijk, waarin alles in het teken van het toerisme staat. Er is een prachtige golfcourse, je kunt er al je inkopen doen, geen souvenir zo gek of het is er wel te krijgen, er zijn disco's, er is medische zorg, een drogist. En er is dan ook nog die grote, bewaakte toegangspoort tot de wijk, waar 'gewone' Dominica nen nauwelijks door kunnen; het blijkt de meeste toeristen wèl een veilig, een beschermd gevoel te geven. Er is trouwens in de omgeving best wat te be kijken, maar daar moet je dan wel met de bus of de taxi heen. Min of meer een 'must' zou toch een bezoek aan de hoofd stad Santo Domingo moeten zijn. Dat kun je zelf regelen. Door de gerieflijke Caribe-bus van Puerto Plata naar de hoof- stad te nemen. Een rit van een kleine drie uur door een deels erg mooi en behoorlijk bergach tig landschap, door op een ge zellige manier rommelige stad jes. Je moet wel voorbereid zijn op beelden van soms schrijnen de armoede, een stevig contrast met de resort-luxe. Santo Domingo heeft zo'n drie miljoen inwoners. Het is de oudste, nog bestaande stad van heel Amerika, en telt niet min der dan driehonderd histori sche gebouwen, waaronder di verse musea. Als je Santo Do mingo hebt meegemaakt kun je thuis pas vertellen datje de Do minicaanse Republiek ook écht gezien hebt. Behalve op eigen houtje organiseren touropera tors trouwens ook excursies naar de stad. Maar je, die kosten toch wel enkele tientallen dol lars per persoon en je eten en drinken moet je dan zelf beta len. En in dat luier-resort is dat allemaal bij de prijs inbegrepen. Door Corno van den Berg Wintersport is een heerlijke actieve va kantie. Waarbij zo'n 70 procent van de Nederlanders elk jaar graag een nieuw gebied uitkiest. Maar hoe te kiezen? De keuze hangt af van diverse omstandig heden; sommige zijn persoonlijk, ande re universeel. Van de laatste groep is sneeuwzekerheid de belangrijkste eis voor veel wintersporters, gevolgd door de faciliteiten. Over beiden is op het in ternet veel informatie te vinden. Glet sjers bieden meestal het gehele jaar door zekerheid, maar slechts een hand jevol is begaanbaar in Europa. Dus wordt gezocht naar gebieden waar de kans op een dik pak sneeuw groot is. Internet blijkt dé manier om de juiste wintersportbestemming te bepalen. On line is veel informatie voorhanden, het is alleen wat lastig te vinden op het we reldwijde web. Mede daarom heeft deze krant een samenwerking opgezet met de toonaangevende partij in Nederland, SkiAtlas/Snowplaza. Zij houden jaar lijks alle statistieken bij van de skigebie den, groot en klein in Oostenrijk, Frank rijk, Zwitserland, Italië en Duitsland. Ook het weer hoort daar als belangrijke factor bij. De weersverwachting voor de komende vijf dagen is uitgebreid aanwe zig. Daarnaast zijn er de sneeuwhoog tes van alle gebieden te vinden. Nu zijn de meeste pistes nog opvallend groen, maar zodra de eerste sneeuw valt is er gelijk allerlei levendigheid te bespeu ren. Pistes gaan open en de sneeuw dwarrelt letterlijk over het beeld via de webcam. En dat is online te volgen. De informatie is zo opgezet dat eenvou dig bepaald kan worden welk gebied voor u het meest geschikt is. De afstand van Utrecht staat er bij, het totale aan tal kilometer pistes en het aantal blau we, rode en zwarte pistes. En voor de snowboarders het aantal funparks en halfpipes. Maar daar blijft het niet bij. Niet alleen het aantal liften, maar ook of het sleepliften of superdeluxe gon dels zijn is vermeld. Dit omdat sommi ge liften de vermoeidheid benadrukken en andere deze juist wegnemen. Van groot belang voor veel Nederlan ders zijn de prijzen van de skipas. Onli ne zijn de actuele prijzen te vinden -per dag en per week- en eventuele kortin gen. Daarnaast is er informatie over de afstand van bijvoorbeeld Utrecht. En wie te weinig heeft aan dit soort kille cij fers kan online meer informatie van de diverse dorpen bestellen. Enkele dagen later vallen dan folders van het gebied of dorp op de deurmat. Voor last-minuteboekers is er de Sneeuw Top 40, die aangeeft waar op dit moment de meeste sneeuw ligt. En natuurlijk de actuele weersverwach ting en de sneeuwhoogtes van alle ge bieden. Tevens zijn er honderden web- cams die de sfeer van het dorp of gebied weergeven en tevens het 'echte' bewijs zijn of er sneeuw ligt of niet. En als dan eenmaal de boeking voor de reis is afgerond, begint de voorpret. Ook hiervoor zijn webcams uitermate geschikt. Ligt er al sneeuw? Schijnt de zon? Zijn de pistes overbevolkt? En na tuurlijk is het leuk om aan familie of collega's te laten zien waar de reis heen gaat. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Wintersportreizen mag je ze eigenlijk niet noemen, het zijn meer wintervakanties die staan vermeld in de nieuwe brochure van Buro Scandinavia. Hondenslede- tochten, ijsvissen, varen op een ijsbreker, noordelijke hoofdsteden verkennen, de kerstman bezoeken of loge ren in een van ijsblokken gebouwd hotel: variatie volop voor wie wel van een wintervakantie houdt, maar niet per se op de lange latten wil staan. Dat laatste kan uiteraard wel, want met name Noorwe gen, Zweden en Finland beschikken over goede, relatief rustige en soms verlichte pistes. En om met het hardnek kige dure imago af te rekenen, heeft Buro Scandinavia la ten berekenen dat een wintersportvakantie in Noorwe gen ten opzichte van een vergelijkbaar verblijf in Frank rijk 51 euro goedkoper kan zijn. Meer informatie: tel. 020-462 10 40, www.buroscandinavia.nl. Arriverende reizigers op de internationale luchthaven van Kopenhagen kunnen zien welk traject de koffer aflegt vanuit het vliegtuig naar de bagageband. Sinds kort geven monitoren informatie over waar de koffer zich bevindt. Zoekraken lijkt daarmee in Kopenhagen tot het verleden te behoren. Sinds kort zijn ruim tachtig hotels en zo'n veertig parti culiere overnachtingsadressen in en rondom de Deense hoofdstad Kopenhagen te boeken via een website. Het nieuwe reserveringssysteem is onderdeel van www.visitcopenhaqen.dk, doorklikken naar 'search hotels'. In paleis Het Loo in Apeldoorn opende onlangs de expo sitie Wonen in Weelde, Weelde in Wonen. Paleismeubi- lair uit de negentiende eeuw, waaronder banken, tafels, kabinetten en klokken staan centraal tijdens deze ten toonstelling, die tot en met 14 december duurt. De meu bels zijn afkomstig uit de omvangrijke paleisdepots, waar enkele duizenden meubelstukken liggen opgesla gen. Het museum is dagelijks, behalve maandag, open van 10.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 055-5772400, www.paleishetloo.nl. Het bekendste Deense attractiepark, Tivoli in Kopen hagen, bestaat 160 jaar. Om die reden trakteert het park zichzelf en de bezoekers op een nieuwe achtbaan, die meteen de blikvanger van het park wordt. De baan wordt 28 meter hoog, 564 meter lang en kent een topsnelheid van 77 kilometer per uur. Tijdens een van de loopings maken de passagiers een vrije val van twintig meter. De nieuwe achtbaan wordt in het voorjaar in gebruik genomen. De VW Noord- en Midden-Limburg heeft onlangs acht fietsroutes in De Peel ontwikkeld, gebaseerd op het fietsknooppuntensysteem. De Peelroutes kenmerken zich door speciale excursies on derweg. Fietsers passeren diverse bedrijven en musea waar ze een kijkje kunnen nemen. Meer informatie over de themafietsroutes 'Ontdek de Geheimen van de Peel' via telefoon. 0900-2025588, www.lekker-qenieten.nl. De Kanaaleilanden vieren' volgend jaar dat ze 800 jaar verbonden zijn met de Britse kroon. Het hele jaar worden er speciale activiteiten gehouden, zoals muziek festivals, tentoonstellingen, concerten en rondleidingen. Hoogtepunt wordt een middeleeuws festival op Jersey tij dens het laatste weekeinde van juni. Meer informatie over Jersey: www.1204-2004.je en over Guernsey: www.1204.qq. Het ontspannen gevoel na de grote zomervakantie is bij 51 procent van de Nederlanders binnen een week al weer verdwenen. Bij onze ooster- en zuiderburen is dat nog iets meer. Wel wordt hard gewerkt om goede voorne mens die 39 procent van de mensen tijdens de vakantie maakt, vast te houden. Na de lange zomer ziet 46 procent van de Nederlanders de herfst positief tegemoet. Men kijkt uit naar de 'gezelli ge herfstavonden' en is blij dat de hitte voorbij is. Dit blijkt uit de Center Pares Relaxindex, een onderzoek naar het welzijn van Nederlanders, Duitsers en Belgen. Het onderzoek werd gehouden onder ruim 1300 perso nen in de leeftijd van 18 tot 65 jaar. Wilt u de komende wintersportvakantie wel eens wat anders dan skiën of snowboarden? Dan biedt het internet legio variaties. Neem bijvoorbeeld uw eigen mountainbike mee. WinterXBike levert kleine skietjes die u onder uw fiets kunt monteren. Minder radicaal maar minstens zo leuk zijn de sleetjes. Perry Sport verkoopt binnenkort weer de 'pannenkoek sleetjes'. Echte waaghalzen suizen met een rubberen band van de bergtoppen en wie zelfs daar zijn hand niet voor om draait is er nu de 'yetibalT: een halfrond snowboard waar op je als een ongeleide sneeuwbal het dal in duikelt. www.winterxbike.com www.perrysport.nl www.sledqes.co.uk www.snowshack.com www.yetiball.com FLORIDA 'S'Miami CUBA JAMAICA Port Kingston Een intiem stukje strand bij het resort. De website °ver liften. van deze krant geeft veel informatie over skigebieden; onder meer Foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 65