PZC Skiën tussen trollen en rendieren Stopwatch TUI Reisbureau Wl 5 ter*"" Vraag antwoord Tips Trips Reisboeken zaterdag 4 oktober 2003 Een weekje wintervakantie in Noorwegen. Om te skiën, maar ook om dit Scandinavische land van trollen en rendieren eens in een andere periode dan in de zomer te zien. Vanuit het vliegtuig en vanuit de trein. Wat Waar In Noorwegen doen jongeren ook nog aan telemarkskiën Betaalbaar naar de zon Skisafari's in Canada Reis plannen Afrikaanse nomaden arke Vanaf 629,- Door Willem Uilenbroek D e mist gooit al op de eerste dag de planning in de war. Vliegtuigen vanaf Schiphol zijn vertraagd en de aansluiting met de trein in Bergen naar Gei- lo wordt gemist. Niet getreurd, dan de volgende dag maar een paar uur minder sportief zijn en in plaats daarvan een avondje in Bergen rondkijken. Op weg daarheen zie je vanuit het vliegtuigraampje al meteen de onmetelijke ruigheid van Noorwegen. Heuvel- en bergach tig zover het oog kan reiken en deze mooie maartperiode toege dekt met een dun, wit laken. Langzaam glijdt daar ook nog eens een donzen dekbed van spierwitte- wolken overheen. Hoe dichter bij de kust, des te dikker die wolken. De Havilland Q400 van de SAS prikt door het dekbed en hangt dan boven een strook tussen land en zee. Boven het water met honderden grote en kleine eilandjes, soms maar net van voldoende formaat om een paar bomen of een lichtboei voor de scheepvaart plaats te bieden. Welkom in (het sneeuwvrije) Bergen! Een shuttlebus rijdt de bezoeker voor zestig kronen (cir ca acht euro) naar het centrum. Op zomaar een doordeweekse avond is het nog gezellig druk op straat, vooral op en-rónd Ole Bulls plass, de buurt met de ca fés, restaurants en theaters. Op vallend zijn de Amerikaanse eet- zaken van Fridays en Peppes Piz za. Ze zitten stampvol en dat is niet zo vreemd want dan is het tenminste nog een beetje betaal baar, ook al kost de simpelste pizza al 120 kronen. Een avond Bergen is natuurlijk veel te kort om de stad en zijn aanbod goed te zien. Musea en attracties, zo als het grote aquarium, zijn dan dicht. Boottochtjes worden al leen overdag gemaakt. Resteert een wandelingetje door het cen trum met af en toe uitzicht op de berg waartegen honderden huizen zijn geplakt. Bergen-Geilo per snelle trein vergt drie uur. Een mooie rit langs meren en bergen, of be ter: langs veel meren en nog veel meer bergen. En door heel wat korte en lange tunnels. De snelle trein glijdt het ene mo- Veel skipistes in Geilo liggen boven de boomgrens. Foto's GEILO TURIST SERVICE ment rakelings langs steile wan den, dan weer dicht langs het water oostwaarts. Zuivere lucht Geilo - spreek uit Jeiloo - leeft al heel lang van de wintersporttoe rist. Toen in het eerste decen nium van de vorige eeuw de spoorlijn Oslo-Bergen in ge bruik werd genomen, werd Gei lo snel ontdekt als ideaal lang- laufgebied. En door ene dr. Holms ook als een prima plek voor longpatiënten, omdat de lucht er zo zuiver is. De dokter bouwde er zelf een hotel voor zijn klandizie. Het geheel houten, witte hotel met rode daken, datje zo in een Disney-resort zou kunnen neer zetten, is nog steeds een van de topaccommodaties van de stad. Helemaal bovenin waren enke le appartementen te koop. Een reder kocht er meteen twee, brak de muren door en woont nu op het mooiste plekje van Geilo met de verste vergezich ten. Heel geleidelijk groeide Geilo steeds verder uit. De stad telt in middels zo'n 4500 inwoners, die vrijwel allemaal van het toe risme leven, vooral gedurende de winter. Geilo heeft twee skigebieden. Aan de zuidkant ligt het Vestlia Skisenter, met noordhellingen, die tot 1078 meter hoogte gaan. Geen echt lange en ook geen echt moeilijke pistes. Voor kin deren is er opvang. De allerjong ste toeristen (al vanaf drie maan den) zitten er gewoon tussen de Noorse peuters van wie pappa en mamma overdag werken. Geilo en het Hemsedal zijn de bekendste wintersportgebieden in Noorwegen. Geilo ligt circa 245 kilometer van Oslo en telt 33 pistes waarvan er enkele 's avonds verlicht zijn. Het is met 500 kilometer aan loipes een paradijs voor langlaufers, maar snowboarders kunnen er ook terecht. Prijsindicaties: een zesdaagse skipas kost voor volwassen vanaf 920 kronen, skihuur voor dezelfde periode vanaf 730 kronen, lang- laufski's vanaf 470 kronen en een snowboard plus boots vanaf 880 kronen. Een week in een hotel komt op circa 3000 kronen, een weekje cabin vanaf 2100 kronen. Het Hemsedal ligt 220 kilometer vanaf Oslo en heeft ook 33 pistes, waarvan er vier verlicht zijn. Er zijn tevens mogelijkheden voor langlaufen en snowboarden. Prijsindicaties: volwassenen betalen vanaf circa 1180 kronen voor een zesdaagse skipas. Zes dagen skihuur kost vanaf 520 kronen, langlaufs- ki's vanaf 380 kronen en een snowboard vanaf 790 kronen. Een hotel kost vanaf circa 405 kronen per nacht, een cabin vanaf 2400 kronen per week. NB: een euro is 7,5 Noorse kronen. In beide plaatsen is kinderopvang aanwezig, tevens zijn er er diverse uitgaansmogelijkheden. Meer informatie: Geilo Turistservice, tel. 0047-320 959 20, www.geilo.no Hemsedal Tourist Office, tel. 0047-320 550 30, www.hemsedal.com. 4 Het chique hotel van dr. Holms in Geilo. Bergen Turistinformasjonen, tel 0047-553 214 80, www.visitBerqen.com Noors Verkeersbureau, Postbus 101, 2460 AC Ter Aar, tel. 0900-8991170.www.visitnorwav.com. Ten noorden van de bebouwing ligt het veel grotere skigebied dat de Havdalshovda (1178 me ter) als top heeft. Hier zijn wat langere en ook enkele met zwart (de moeilijkste) aangedui de pistes te vinden, maar de doorgewinterde skiër moet ook daar geen echte uitdagingen ver wachten. De langste piste is 2,3 kilometer en het zwart zou in veel Alpenplaatsen toch echt niet meer dan rood zijn. Opvallend boven zijn de uitge strekte loipes in de wijde vlakte boven de boomgrens. Wie wil kan zelfs op de langlaufski's op de 1933 meter hoge Hallingskar- vet komen en daaruit blijkt maar weer dat Noorwegen veel meer een langlaufland is. Cijfers in Kikut, zes kilometer vanaf Geilo, maken dat ook dui delijk. De langlaufers worden er geteld en dat zijn er gemiddeld duizend per dag. Maar waar zijn die allemaal? Je ziet de auto's staan, maar ontwaart nergens ie mand op die heel lange en smal le latten. Ze zijn verborgen in de glooiingen en tussen de bomen. Ook de rustige skiër heeft in Gei lo alle pistes na een dag wel ge had. Vind je dat niet erg, dan ga je de volgende dag gewoon nog een keer. Wil je iets anders, dan zijn er volop mogelijkheden. Na tuurlijk de in deze landen tradi tionele tocht op een slee achter de husky's, rendieren of een paard, een woestere rit op een snowmobile, een glijpartijtje op een slee of in een grote opgebla zen band. Hordes naar het Hemsedal Uit met de pret in Geilo, op naar Hemsedal, zo'n anderhalf uur rijden ver. Het is vrijdagmiddag en Hemsedal stroomt vol met weekendbezoek. Hele hordes melden zich met grote sporttas en de ingepakte ski's bij hotelba lie, appartement of cabin. En de volgende ochtend staan ze ook bijna allemaal tegeüjk bij de ski lift. Ze willen skiën, daar komen ze voor. Maar zondagochtend is het al veel rustiger dankzij de ve le laatkomers, die niet alleen voor het skiën, maar ook voor de après ski blijken te zijn geko men. Ook als het druk is, is er in de rij voor de lift geen sprake van drin gen of op eikaars ski's staan; rus tig schuift iedereen voorwaarts en dan blijkt het toch maar een minuutje of vijf te duren voor dat je omhoog gaat. Als je één stoeltjeslift en twee slepers ach tereen neemt, kom je op 1450 meter, vlak onder de top (1497 m) van de Totten. Volgens VW-directeur Odd Hoddle is dat het hoogste punt van heel Scandinavië waar een skiër kan komen. Tenzij je buiten de offi ciële pistes gaat, natuurlijk. Het leuke is dat vanaf de Totten ook de middelmatige skiër de zes kilometer lange afdaling naar het dal kan maken, want die hele route is 'groen' af te leg gen. Dan kan je thuis toch maar mooi vertellen, dat je de hoog ste berg in Scandinavië bent af- geskied! En je hoeft er toch niet meteen bij te zeggen dat de hele route als 'zeer eenvoudig' op het kaartje staat en dat er elders in Europa veel hogere skigebie den zijn. Om het avontuur nog wat aan te dikken kun je er nog aan toevoegen dat het deels bo ven de boomgrens en door de wind buitengewoon guur was. Hemsedal is echt een gebied voor alle skiërs, met veel rode en enkele blauwe trajecten. Voor de toppers zijn er ook zes zwarte, inclusief enkele echte energievreters met alleen maar bobbels of met ruim 35 procent als hellingspercentage. Net zo goed is aan de snowboarders ge dacht; voor hen ligt er een fun- park, of beter: drie naast elkaar met simpele, middelzware en puur pittige uitdagingen voor een sprong. Opvallend zijn verder de vele be oefenaren van het telemarken. Je pikt ze er in de verte zo uit, omdat ze in de bocht ver door een knie knikken als ze een ski vooruitschuiven en de voor een alpineskiër 'verkeerde schou der' vóór hebben. Heel veel jon geren brengen de oervorm van het Scandinavische skiën nog in praktijk. Zodat je er ook zo aan wordt herinnerd niet in de Al pen, maar in Noorwegen te zijn. Ik wil deze winter een betaalbare vakantie boeken nam de zon. Welke Europese bestemming is de beste keus? Weerman Erwin Kroll: 'Het zuidoosten van Spanje is een goede keuze. Aan de Costa Blanca en de Costa del Sol wordt het zo'n zeventien graden. Vooral in Benidormis het goed toeven. Malaga is met zestien graden en zeven uur zon ook aardig. Maar voor deze bestemmingen geldt wel dat het echt winter is. Na zonsondergang koelt het flink af. Dat ligt anders voor de Canarische Eilanden. In de winter stijgt het kwik hier tot twintig graden en de zon schijnt zeven tot acht uur per dag. 's Avonds blijft het aangenaam doordat warme lucfyt wordt aangevoerd over zee. Daarmee is dit de beste keuze voor een winter zonvakantie binnen Europa. Veel mensen gaan tegen woordig naar Turkije. Vanuit het zuiden krijgt dit landrt gelmatig een warme föhn, maar vanuit het noorden kampt deze bestemming met kou-invallen. Een niet vooi de hand liggende zonbestemming zijn de Alpen. Hou je niet van skiën, dan ga je wandelen. En 's middags achter het glas in de zon zitten.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Touroperator TravelCanada biedt deze winter een ge heel nieuw en uniek product: skisafari's voor jonge ren. Onder begeleiding worden spectaculaire tochten ge maakt langs alle grote skigebieden in de Rocky Moun tains en in British Columbia. De rondreizen zijn speciaal gericht op een jonger ski- en snowboardpubliek. Reizen zijn mogelijk vanaf 899 euro. Meer informatie: www.travelcanada.nl. De planner voor openbaar vervoer is vernieuwd. Er zijn vooral minder handelingen nodig om het ge wenste reisadvies te krijgen. Ook geeft www.9292ov.nl in formatie over gehandicaptenvervoer, klantenservice, fietsvervoer, tarieven en dergelijke. Het is bovendien mo gelijk om tegen betaling van 0,55 cent via een sms-je op de hoogte gehouden te worden van eventuele vertragin gen van een half uur of langer. Hedendaagse nomaden beschouwen het als een kunst het zonder materiële bagage te stellen, krijgt Koert Lindijer tijdens een discussie te horen. Als je in Afrika woont, leeft, en werkt, zoals dagbladcorrespondent Lin dijer, ervaar je een vreemd land heel anders dan de gemid delde toerist die er drie weken rondtrekt. Dat blijkt uit alles in zijn nieuwste boek 'Bitter- einders', waarin hij in navol ging van de onlangs overleden Britse ontdekkingsreiziger Wilfred Thesiger op zoek gaat naar Afrikaanse nomaden. Lin dijer schetst aanvankelijk voor al mensen en situaties vanuit een historisch perspectief, maar krijgt dan het advies meer op de Afrikanen zelf af te gaan en minder op de (oude) verslagen van zijn soortge noten. Dit alles resulteert in een allesbehalve doorsnee reisverslag. 'Bittereinders' is boeiend, beschouwend en in formatief, waarbij vooral het laatste hoofdstuk Lindijer: gevoelens het beste samenvat: het genot van reizen is weggaan zonder te weten wat er komen gaat. Geïllustreerd met zwartwitfoto's van Petterik Wiggers. Bittereinders door Koert Lindijer, uitgeverij Atlas, 19,90 euro, ISBN 9045 005 557. Alice Plekkenpol (ADVERTENTIE) Puerto Vallarta, Hotel Sosua, Hotel Casa Marina Reef Resort*** Omdat je nooit te oud bent om te skiën, ging ik voor de derde keer naar de wintersport. De eerste keer telde niet echt, dat was al heel lang geleden. Het speelde zich rond een jaarwisseling af, ergens in de bergen van groen Zwitserland. Er viel daar geen vlokje sneeuw, behalve de laat ste drie dagen. En dat is echt te kort om veel te leren. De tweede keer reed ik naar Oostenrijk, met vrienden die het allemaal heel aar dig konden. Aan sneeuw geen gebrek, het lag voor het oprapen. Toen mijn reis genoten zagen hoe majestueus ik het oe fenweitje afgleed, regende het compli menten. Nee, dat ging echt fantastisch voor iemand die tien jaar eerder voor het laatst op de ski's had gestaan. Flink dooroefenen en ik zou het nog een heel eind schoppen. Zelf vonden ze deze berg wat te plat, maar ze kwamen me aan het eind van de dag weer ophalen. Die nacht droomde ik mezelf in een hoofdrol van een Martini-commercial. Zigzaggend schoot ik de helling af, als leider van een peloton drankzuchtige skiërs, op weg naar een Jodelhut met ver gunning. Een boog van stuifsneeuw op- r- Noord Goa, Hotel Aldeia Santa Rita**/* 9-daagse strandvakantie Door Dirk Mulder werpend, kwam ik voor het terras tot stilstand. 'Doet u mij maar een biertje', zei ik tegen de serveerster, want ik ben niet zo dol op Martini. Voor straf werd ik wakker. Geïnspireerd door de belevenissen in mijn slaap, probeerde ik de volgende dag een hoger heuveltje. Het beviel me zo goed, dat ik er de rest van die week ben gebleven. Conform deze succesformule ging ik tien jaar later voor de derde keer. Inmid dels zou mijn techniek mooi gerijpt zijn, hoopte ik. Maar vanwege te weinig sneeuw op de prettige pistes, moesten we het hogerop zoeken. Daar stond ik dan, bovenaan een gletsjerdal. Ik keek naar beneden en vroeg me af wat ik hier deed. Wat minder hellingshoek zou me beter bevallen. Wel was ik zo wijs ge weest om me bij een klasje aan te slui ten. 'Leun naar het dal', instrueerde de leraar bij het nemen van de bocht, terwijl alles in mij zich daartegen verzette. Dat dal van hem was me veel te diep. Niet dat ik mezelf de slechtste van het klasje vond. Er zat iemand bij die ik re gelmatig het nakijken gaf. Goed, ze was 85, maar ze kwam hier wel voor het vier dejaar. Terwijl ik met de snelheid van een glet sjer naar beneden kroop, schoten mijn vrienden me links en rechts voorbij. Ik ging niet vooruit, er was iets bevroren in mij. 's Nachts droomde ik over afgron den en dubbele botbreuken. Gelukkig kende elke dag een gouden mo ment. Dan was het nog niet zo laat, maar het werd donkerder. Hoopvol keek ik op mijn horloge. Vier uur, tijd om te stoppen. Het leek alsof die laatste glij- tocht, richting après-ski, altijd een stuk soepeler ging. V World of Boeken? Kom langs bij één van de 217 World of TUI Reisbureaus bel 0900 8847 of surf naar www.reisbureau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64