H 1 1 leder z'n eigen skitrein overal lokken de loipes De graad meter Tips Trips CHALETS FRANKRIJK 2 3 4 5 Reisconsulent Ski Happy Canada winterbrochure Iran in de kijker Groep op stap Langlaufen op het ritme van je adem, op het kloppen van je hart. Het kwam door Hannes. Dat het langlauf-web rond Seefeld met gemak kon wedijveren met de mooiste parkoersen in Scandinavië. Maar we geloofden hem niet. Wat Waar Honderden kilometers loipes en dertig kilometer pistes (ADVERTENTIE) JeTieT] ons ook overal St. Martin, Les Trois Vallées App, Chalet les Lupins Max. 8 pers. Prijs p.p. per week vanaf Lss Arcs 2000, Les Arcs App. Chalet des Neiges Max. 6 pers. Prijs p.p. per week vanaf Les Arcs 2000 Les Arcs App Chalet Altitude 2100 Max. 8 pers. Prijs p.p. per week vanaf Val Thorens, Les Trois Vallées App. Chalet Val 2400 Max. 8 pers. Prijs p.p. per week vanaf Val Thorens, Les Trois Vallées App. Chalet des Neiges Max. 8 pers. Prijs p.p per week vanaf 69, 135, 149, 169, 169, Wie ontspannen en filevrij naar de sneeuw wil, kan kiezen voor de trein in plaats van de auto. Van 2 november tot en met 26 april rij den zeven verschillende wintersporttreinen naar bestemmingen in Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Er is keuze uit dag- en nachttreinen. Wie haast heeft kan met de Ski-Thalys naar Bourg St. Maurice of met de ICE van Amsterdam naar Bazel. Naar Oosten rijk en Zwitserland rijden 's nachts de Al pen-Expres, de dagelijkse CityNightLine, de nieuwe comfortabele UrlaubsExpress (vanuit Duisburg), en de relatief goedkope Ski-Trein Basic of Disco. Deze laatste is populair bij jon geren en rijdt van 19 december t/m 20 maart el ke vrijdagavond via Utrecht, Den Bosch en Venlo naar Zeil am See. Aansluitend rijdt de Ski-Trein Basic door naar St. Anton am Arl- berg. Wie slechts een lang weekend naar de wintersport wil kan gebruik maken van arran gementen met de CityNightLine, die via Am sterdam, Utrecht en Arnhem naar de sneeuw gaat. Overdag is er volop keuze uit internatio nale treinen. Ook zijn er arrangementen met eigen vervoer en een combinatie van trein reis/eigen vervoer. Na het wegvallen van de autoslaaptrein die vroeger vanuit Den Bosch vertrok, kan nu van af Düsseldorf gebruik worden gemaakt van de Duitse Autozug. NS Travel heeft alle mogelijk heden samengevat in het programma SnowRail, onder meer verkrijgbaar bij reisbu reaus. Meer informatie: tel. 030-297 72 91, www.nstra- vel.nl. www.skitrein.nl.www.alpenexpres.nl en www.thalvs.nl. van je hart. Gek, plotseling lijk je de hele wereld aan te kun nen. En pakje na 'Mösem-loipe' van zes kilometer, diezelfde och tend ook nog 'even' de vijf kilo meter lange 'Auland-Loipe'. Een ernstige vorm van zelfover schatting, naar al rap bleek. Steil omhoog was nog niet eens het grootste probleem; steil om laag met daarin een haakse bocht, helaas wel. Natuurlijk, de techniek was bekend. Eén van de ski's bij een afdaling dwars-remmend naast het spoor zetten, voorkomt al te hef tige valpartijen. Alleen: de snel heid raakt eruit. Wat knap ver velend is als je - eenmaal op het diepste punt beland - weer naar boven moet. Uitgeput, is een groot woord. Maar terug in het dorp werd wel onmiddellijk het vol in de zon liggende terras van restaurant Wetterstein opge zocht. Nooit smaakte een Oran- genpunsch lekkerder. De volgende morgen al waren we zo door het dolle, dat we het gevecht aan gingen met een deel van de 'Olympia' en weer twee dagen later namen we op aanraden van Hannes Noirz bij de brandweerkazerne de post bus naar de Wildmoosalm om vandaar via de Lottenseehütte, de Wildmoossee en de golfbaan terug te glijden naar Seefeld. Wat nou langlaufen-in-Scan- dinavië-is-mooier? Bijna hele maal alleen in de stille, stille Al- penbossen met daarin - precies op tijd - altijd wel weer een uit- gaanderij waar Kaspressknödel- suppe op de kaart staat. Of Kai- serschmarm. Ook prima skigebied Daarbij: in Seefeld kan ter on derbreking van al dat extra-spor tieve gesjouw nog prima wor den geskied (alpine) ook. Het lijkt niet veel, die dertig kilome ter aan pistes, maar ze mogen er warempel wel zijn. Of het nu om het Seefelder Joch (Rosshüt- te) gaat, de Harmelekopf of de Gschwandtkopf. De eerste twee zijn door een hoog over het Her- mannstal zwevende kabelbaan met elkaar verbonden; de Gschwandtkopf ligt separaat aan de andere kant van het dorp. Die laatste berg lijkt geschapen voor gezinnen met kinderen. Ga maar na: de hoofdpiste terug naar het dorp, is zó breed dat je desnoods op dertig manieren naar beneden kunt, langs de Brennerköpflift rechtsboven ligt een ideaal oefenhellinkje en bevallig slingerend tussen de bo men door, fladderen dan ook nog niet al te moeilijke pistes naar zowel Auland als Mösem. 'Seefelds mooiste' echter, ligt op de Harmelekopf. Het is tege lijk ook de pittigste: iets meer vier kilometer afdalen bij een verval van zevenhonderd me ter. Het grootste skigebied ligt onder het Seefelder Joch, dat in eerste instantie wordt bediend door een treintje. Een kabel baan, één stoeltjeslift en vier sle pers maken het gebied vervol gens veel uitgebreider dan het op eerste gezicht lijkt. Maar dan nog: zou het daar eens een keer al te druk worden, dan vormt het enorme langlaufgebied dus een uitstekend alternatief. Of de drie ijsbanen. Of het Olympi sche zwembad. Of de speciale kinder-sleehelling. Kortom, win tersport totaal. Nog even en het wintersportseizoen gaat weer van start. Na een middag met het afwerken van steile pistes, stuntelige skiërs en bevroren sneeuw is het tijd voor een zwaar verdiend diner. Moe maar voldaan en vooral erg hongerig stapt u het restaurant binnen. Wat doet bij u het water in de mond lopen? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Gemak dient de mens Vorige week vroegen we u hoe u het liefst uw reis boekt. Het boeken vanuit de luie stoel is favoriet. Dit komt overeen met de verwachting van deskundigen dat in de nabije toekomst de helft van de vakanties wordt geboekt via internet. Goede tweede is nog altijd het reisbureau. Uitslag: 1 Internet 56% Reisbureau 32% Via Teletekst 7% Telefonisch 3% 2% J. Wolf van TUI Nederland: 'De uitkomst verrast ons niet echt. Wij hebben zelf ook onderzoek gedaan. Daarin komt internet als boekingsmiddel iets minder populair naar voren dan in dit onderzoek maar het verschilt elkaar niet veel. Voor de toekomst zien wij dat internet steeds belangrijker wordt. Wij spelen op deze trend in met ons multichannel-beleid. Dit beleid houdt in dat wij de klant benaderen via diverse kanalen, namelijk via internet, reisbureaus en callcenters. Wij hebben zestien verschillende merken. Het ene merk werkt wel met internet en het andere niet.' De Rotterdamse Ahoy' is van 9 tot en met 12 oktober weer de plek waar wintersportliefhebbers zich oriënte ren op het nieuwe seizoen. Er zijn vooral veel winter- sportlanden vertegenwoordigd, naast de bekende bestem mingen ook minder voor de hand liggende landen als Bul garije, Turkije en Canada. Daarnaast zijn er indoorpistes, een Bierstube en overige randactiviteiten. Ski Happy over lapt met de beurs Femina, die met hetzelfde toegangs kaartje bezocht kan worden. De openingstijden van Ski Happy zijn donderdag en vrijdag van 11.00-22.30 uur, za terdag en zondag van 11.00-17.00 uur. Entree 9 euro, ge- zinskaart 25 euro. Meer informatie: www.skihappy.nl. t De Canadian Tourism Commission (CTC) heeft on langs de nieuwe Ski Canada 2003/2004 uitgebracht. Deze winterbrochure informeert consumen- ten over Canada als wintersportbestem ming. Naast prakti sche informatie en de ski- en snowboardmo- gelijkheden komen al le wintersportgebie den in zowel Oost- als West-Canada uitvoerig aan bod. Ook is een compleet overzicht van de Nederlandse touroperators met hun winterproduct in de brochure opgenomen. Ski Canada is bovendien in een oplage van 90.000 meegestuurd met het blad Ski Magazi ne, dat naar alle abonnees van de Nederlandse Ski Vereni ging gaat. De Canada Winterbrochure kan tijdens de Ski Happy 2003 worden afgehaald in stand 128 óf worden aangevraagd via de Nederlandstalige website van de CTC: www.travelcanada.ca Duizend-en-één voorwerpen, verhalen, geuren en klanken geven een beeld van Iran. In het Tropenmu seumjunior in Amsterdam is onlangs de nieuwe tentoon stelling Paradijs en Co geopend, die tot begin 2006 duurt. Elke dag zijn er twee of drie programma's voor kinderen. Centraal staat Iran, met activiteiten als boekschilder kunst, tegels glazuren, dans en muziek. Bij de expositie hoort het boek De Paradijsstraat en de website www.para- dijsenco.nl. Daar leren jongeren meer over de verhalen uit de Sahnameh (het Koningsboek), het oude Iraanse epos met mythen, legenden en geschiedenis. Meer informatie: tel. 020-56 88 300, www.tropenmuseumiunior.nl. Tberisme Recreatie Nederland (TRN) houdt 16 oktober van 13.00 tot 17.00 uur in Nijkerk de Infomarkt Dag arrangementen voor Groepen 2003. Steeds meer Neder landers gaan er een dagje (soms met een nachtje) in groepsverband op uit. Zowel op zakelijk gebied in de vorm van bijvoorbeeld teambuilding als ook in de pri- vé-sfeer. Jaarlijks doen zo'n 5,2 miljoen Nederlanders dat, zo toont onderzoek van TRN aan. Een groeiende mate van populariteit zijn die (bedrijfs-)uitjes, waarbij wat te beleven valt en waarbij sprake is van een verhaal, dat la ter thuis en elders met trots kan worden verteld. Even eens groeiend is de belangstelling voor een uitje met overnachting. Info: 070- 3705 335 of kvandeqiessen®holand.com. Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Redactie: 0113-315680 yvvvw.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Seefeld Door Rob van den Dobbelsteen Een mooie maandag ochtend, begin maart. Blauwe he mel, dikke laag sneeuw en tiental len door het landschap golven de langlaufsporen. Toch eh... toch maar weer eens een keer tje proberen? Een kwartiertje la ter al, zijn de potlood-dunne lat jes onder de schoentjes geklikt. Om er de rest van de week al leen 's nachts nog onder van daan te gaan. Vijftien jaar lang alle Loipes gemeden. Maar dan beland je in Seefeld. Het kwam door Hannes, Han nes Noirz. We kenden hem van een onvergetelijke zomervakan tie. Toen hij ons per mountainbi ke door de bergen rondom See feld voerde. En in elk bos, op el ke weide en langs elk bergmeer had geroepen dat 'hier in de winter een loipe liep'. En dat we die eigenlijk ook eens moesten proberen. En dat het reusach tige, rondom zijn dorp geweven langlauf-web met gemak kon wedijveren met de mooiste par koersen in Scandinavië. Maar we geloofden hem niet. Totdat we op die maandag in maart uiteindelijk toch door de knieën gingen. Niet omdat Han nes zo aandrong, maar omdat de vers getrokken sporen er na De populaire 'Mosern'-loipe bij Seefeld. Foto gpd een nachtje sneeuw zo alle machtig mooi bij lagen. En het 'toch wel' een leuke afwisseling leek na drie dagen alpine-skiën. De eerste kilometers richting Mösem verliepen nog wat krak kemikkig. Wat wil je. Geen coör dinatie tussen armen en benen, geen ritme op de hellingen om hoog, geen balans op de hellin gen omlaag. En dan was dit nog maar een 'rode' route, een mid delzware. Hadden we als war ming up niet veel beter de 'blau we', de vlakke richting Giessen- bach kunnen nemen? Maar zie, nog ruim voor de Seewaldalm al, kwam langzaam maar zeker wat je 'het gevoel' zou kunnen noemen. Langlaufen op het rit me van je adem, op het kloppen Seefeld in Oostenrijk is per auto bereikbaar via Frankfurt, Nümberg, Mün- chen en Garmisch-Partenkirchen. Via de Karwendelbahn is er een recht streekse spoorverbinding met het station van Innsbruck. Innsbruck kan ook aangevlogen worden, het ligt op slechts 21 kilometer van Seefeld. Sommige hotels halen en brengen hun gasten met een busje. Seefeld telt zo'n dertig kilometer niet aaneengesloten kilometers afdaling, variërend van licht tot middelzwaar. In de weekeinden is het extra druk en zijn er wachttijden voor de liften. Voor langlaufers ligt er 250 kilometer loi pen, grotendeels aaneengesloten. Snowboarders kunnen vooral terecht op de Rossboden. Prijsindicaties: een zesdaagse skipas kost 147 euro, en is ook geldig voor de skigebieden van onder meer Garmisch-Partenkirchen, Mitten- wald, Ehrwald en Lermoos. Wie alleen in Seefeld blijft, kan een- of twee daagse passen (respectievelijk 28,50 en 55 euro) of puntenkaarten (37 euro) kopen. Gasten die meer dan twee nachten in Seefeld blijven krijgen de gra tis Gastekarte die recht geeft op gebruik van het loipe-net alsmede de dorps bus. Ook krijgt men korting op skihuur. Seefeld heeft veel hotels, pensions en een vijfsterren wintercamping (Camp-Alpin, tel. 0043-52 12 48 48). Avondvertier is er volop. Meer informatie: Urlaubsregion Seefeld, Klosterstrasse 43, 6100 Seefeld, Oostenrijk, tel. 0043-52 12 23 13. www.see- feld.at. Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel. 020-468 47 93. www.austria-tourism.at. NU OOK ONLINE BOEKBAAR OP WWW.OAD.NL j |Zen P P. per week bij mar li— ezetting o.b.v. eigen vervoer. Vertrek vanaf december 2003*5 V verder gids- en ANVR- .HMJ1 voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63