PZC Spaanse rechters in opspraak na veroordeling onschuldige vrouw Vetrijk eten vergroot kans op beroerte niet V eiligheidszone moet nederzettingen Israël behoeden voor terreur Top-man gaullisten: iedereen binnen RPR wist van fictieve banen Geen defensiehoofdkwartier als tegenhanger van Navo Udo Lindenberg ramt door De Muur Iran stelt voorwaarden aan tekenen van protocol Mannen aangelijnd in Torredonjimeno ^9™ woonpresentatie zaterdag 4 oktober 2003 Nutsbedrijf gijzelt huisdieren Nieuwe regering Guinee-Bissau Opening massagraf Bosnië voltooid Hitte velde tweeduizend Britten Trillende schoenen voorkomen val Aanslag op bus Waarschuwing Laatste ronde wan nnze redactie buitenland LONDEN - Een eetpatroon dat veel vet bevat, vergroot niet de kans op een beroerte. Dat heeft de Amerikaanse Harvard Uni versity vastgesteld na een veer tien jaar durend onderzoek van de voeding van 44.000 mannen. De resultaten staan gisteren in het British Medical Journal. De wetenschappers bepleiten wel meer onderzoek. Weliswaar kregen 725 mannen uit de on derzoeksgroep een beroerte (door zuurstofgebrek in de her senen of een hersenbloeding), maar de wetenschappers von den geen verband met het eetpa troon. Ook was er geen relatie tussen het krijgen van een be roerte en het eten van voedsel dat zowel vet is als veel choles terol bevat - zoals rood vlees, noten en eieren. Eerdere onderzoeken toonden aan dat een eetpatroon met veel verzadigde vetten leidt tot dichtslibben van de bloedvaten (atherosclerose), wat weer de kans op een hartprobleem ver groot. De Harvard-onderzoe- kers stellen nu dat atherosclero se niet de veroorzaker is van de meest voorkomende soort be roerte, waarbij de bloedtoevoer naar de hersenen is geblokkeerd wegens een afgesloten bloedvat. Volgens de onderzoekers zijn daar meerdere oorzaken voor. Ook het verband tussen vet eten en een bloeding in de hersenen is niet duidelijk, zo blijkt uit de studie. Hoofdonderzoeker Ka He zei wel dat meer onderzoek nodig is. Een woordvoerder van een Britse stichting die zich bezig houdt met de gevolgen van beroertes zei dat het verband tussen vetinname en hart- en vaatziekten vaststaat. „Deze resultaten veranderen niets aan de wijze boodschap aan mensen om verzadigde vetten te vermij den." ANP EU-krijgsmacht definitief voorbij door Hetty van Rooij ROME - Er komt geen Europees defensiehoofdkwartier. Het Frans-Duits-Belgische plan voor een volledig zelfstandige Europese krijgsmacht als te genhanger van de Navo is giste ren in Rome definitief ten grave gedragen. Minister Kamp van Defensie verwacht dat Parijs, Berlijn en Londen het binnen twee weken eens worden over een compro mis dat geen 'extra bureaucra tie' oplevert en de Amerikanen niet bruuskeert. De Frans-Duits-Belgische plannen voor een Europees le ger met een eigen hoofdkwar tier hebben in de EU nooit veel applaus gekregen. Het voorstel werd door de Belgische premier Verhofstadt, de Franse presi dent Chirac en de Duitse kanse lier Schroder in april gepresen teerd tijdens de Irak-oorlog en maakte pijnlijk duidelijk hoe groot de verdeeldheid in Europa was. Nederland en Groot-Brittannië willen dat de Europese defensie gebruikt maakt van het militai re Navo-hoofdkwartier, maar Kamp gaf gisteren toe dat de EU in de toekomst ook acties zal uitvoeren waar de Navo niets mee te maken heeft. In zo'n ge val zal de EU gebruik maken van een van de bestaande grote nationale militaire hoofdkwar tieren in Frankrijk, Duitsland of Groot-Brittannië, zo luidt het compromis. De voorbereiding gebeurt in een EU-gebouw in.Brussel, waar de defensiechefs van de lidstaten nu al regelmatig vergaderen. Italië wil graag dat ook het Itali aanse en het Griekse hoofd kwartier in aanmerking komen voor de planning van EU-acties, maar volgens Kamp is de kans klein dat het zover komt. Hij verwacht dat Frankrijk, Duits land en Groot-Brittannië het over de details van het compro mis binnen een paar weken eens zullen zijn. De Belgische droom van een mi litair hoofdkwartier in een oude kazerne in Tervuren bij Brussel, is daarmee van de baan. „We moeten pragmatisch zijn. De lo catie doet niet zo veel ter zake", gaf de Belgische defensieminis ter Flahaut gisteren zijn verlies toe. GPD VLADIVOSTOK - Bewoners van de Russische stad Vladivo stok die hun energierekening niet betalen, kunnen hun huisdier maar beter dicht in de buurt houden. De energie maatschappij dreigt de lievelingen van de wanbetalers te gij zelingen om betaling af te dwingen. Energiemaatschappijen in het land hebben al alles gepro beerd om hun klanten tot betalen te dwingen. Zo werden de namen van wanbetalers gepubliceerd en kwamen volledige flatgebouwen in het donker te staan. Niets hielp echter. De nutsbedrijven grijpen nu naar hardere methoden. „Laat een vader maar aan zijn dochter uitleggen waarom hun ge liefde kat is weggehaald", zei de directeur van de maatschap pij in Vladivostok tegen de Britse BBC. ANP LISSABON - In Guinee-Bissau is een nieuwe regering be noemd, drie weken na een geweldloos verlopen staatsgreep. Dat hebben Portugese media gisteren gemeld. De Nationale Overgangsraad - bestaande uit militairen, poli tici en burgers - heeft elf ministers en vijf staatssecretarissen benoemd. Zij moeten het land gaan regeren tot er verkiezin gen komen in het West-Afrikaanse land, een voormalige Por tugese kolonie met 1,2 miljoen inwoners. ANP/DPA CRNI VRH - In Cmi Vrh, vlakbij Zvornik in het oosten van Bosnië, is de opening voltooid van het grootste massagraf dat tot nu toe in het Balkanland is gevonden. Er zijn de stoffelijke resten gevonden van 629 slachtoffers van de Bosnische oorlog (1992-1995). Dit zei gisteren de commissie van de Bosnische moslims voor vermiste personen. De werkzaamheden duurden twee maan den. De slachtoffers zijn volgens de commissie Bosnische moslims die aan het begin van de oorlog zijn gedood. De commissie heeft al meer dan 16.500 lijken opgegraven uit meer dan driehonderd massagraven. DPA/AFP LONDEN - De buitengewone hitte in Europa heeft deze zo mer in Engeland en Wales aan meer dan tweeduizend mensen het leven gekost. De statistieken geven aan dat van 4 tot 13 augustus 2045 mensen meer mensen overleden dan gemid deld in dezelfde periode van de vijf jaren ervoor. Het bureau voor de statistiek in Londen heeft dit gisteren gemeld. In het bewuste tijdvak haalden de temperaturen in Engeland records met op 10 augustus 38.1 graden Celcius in Kent. Tot dusverre schatten de Britse autoriteiten dat de hitte ne genhonderd mensen het leven had gekost. ANP/AFP LONDEN - Trillende inlegzolen in schoenen kunnen ouderen helpen rechtop te blijven staan. Dat constateren Amerikaan se onderzoekers in de nieuwe editie van het gezaghebbende Britse medische tijdschrift The Lancet. Mensen houden hun balans onder meer door signalen die ze vanuit hun voeten krijgen. Ouderen verliezen vaak het ver mogen die signalen goed te ontvangen in hun hersenen, waar door ze onzeker op de been worden en sneller vallen. Onderzoekers van de universiteit van Boston deden proeven met een zacht trillende plaat, die de zenuwen in de voetzool stimuleerde. Uit proeven bleek dat de motoriek en stabiliteit van ouderen duidelijk verbetert door de trilling. ANP/AFP KARACHI - Zeker zes sjiitische moslims zijn in de Pakistaanse stad Karachi gedood toen het busje waarin ze reden, werd be schoten.Zes anderen raakten gewond. Enkele gewonden zijn er ernstig aan toe. Twee mannen op een motorfiets openden het vuur op het busje, dat naar een moskee op weg was. ANP/AFP BARBY - Een speciale trein met daarin de Duitse zanger Udo Lindenberg rijdt door een muur van papier in Barbyvlak bij Maagdenburg. De 'Sonderzug' (speciale trein) vertrok gisteren van Berlijn naar Maagdenburg, op de dag dat Duitsland de dertiende ver jaardag van de hereniging viert. De actie zinspeelt op de hit 'Sonderzug nach Pan- kow' waarmee Lindenberg in 1983 furo re maakte. In de Oost-Berlijnse wijk Pankow resideerden de DDR-leiders. Volgens de liedtekst zat DDR-staats- hoofd Honecker er stiekem op de wc naar de West-Duitse radio te luisteren. foto Sven Kaestner/AP door Henk van den Boom BARCELONA - Wie vermoord de op 9 oktober 1999 aan de Cos ta del Sol het tienermeisje Roci'o Wanninkhof, dochter van een Nederlandse vader en een Spaanse moeder? Zeven van de negen juryleden lieten zich lei den door een collectieve haat campagne en verklaarden een jaar na de moord Dolores Va zquez schuldig. De rechter legde een gevangenisstraf op van vijf tien jaar. Dolores had jarenlang een lesbi sche relatie met de moeder van het slachtoffertje. Ze zou Rocfo uit wraak hebben vermoord, omdat de dochter verantwoor delijk was voor de verwijdering tussen haar en haar moeder. Maar twee weken geleden ging er een schok door Spanje toen een Engelsman die al jaren in het land woont, bekende de moord op Roci'o te hebben gepleegd. Hij was gearre steerd voor een andere moord, op de 17-jarige Sonia Caraban- tes. Terwijl de sensatiepers en de plaatselijke bevolking zich nu gretig op de 'killer van de Costa' storten, probeert de veroordeel de Dolores haar leven weer op te pakken. Juist deze maand zou het proces tegen haar worden heropend, omdat het gerechts hof in Malaga het oordeel van de juryleden in hoger beroep nietig had verklaard wegens 'gebrek aan harde bewijzen'. Dolores had intussen wel zeventien maanden in de cel doorge bracht. De blunder van de jury heeft de onenigheid in Spanje over de ju- tyrechtspraak weer nieuw leven ingeblazen. Formeel heeft Spanje al meer dan een eeuw ju ryrechtspraak, maar door de Franco-dictatuur en de moeiza me overgang naar democratie, Pakten de jury's pas in 1996 hun taak weer op. De huidige rege ringspartij is altijd tegen jury rechtspraak geweest. Minister Angel Acebes van Justitie greep de 'zaak Dolores' dan ook on middellijk aan om een wetswij ziging aan te kondigen. Het is overigens niet het eerste schandaal in Spanje waardoor de volksjury in opspraak is ge raakt. Een paar jaar geleden sprak een jury in Baskenland een Eta-terrorist vrij. Uit een reconstructie van beide zaken volgt klip en klaar dat politie en Openbaar Ministerie inderdaad de ene miskleun na de andere hebben begaan. Wat iedereen zich nu afvraagt is waarom de politie niets heeft gedaan met een waarschuwing van Scotland Yard in 1999, toen de dader onder een nieuwe naam naar Spanje verhuisde. De man werd door de Engelse politie bestempeld als een ge vaar voor vrouwen. Hij had tien jaar vastgezeten voor verkrach ting. De gegevens zijn op het po litiebureau van Malaga, waar de zaak speelde, onderin een la terecht gekomen en de politie heeft nooit gekeken naar een mogelijke relatie tussen de moorden en deze man. GPD TORREDONJIMENO - Meer dan vijfhonderd mannen verzamelen in Torredonjimeno om te proteste ren tegen hun burgemeester Javier Checa. Die heeft in het Zuid-Spaanse stadje een uitgaansverbod voor mannen ingesteld. De Spanjaarden dienen voortaan op donderdagavond tussen 21.00 en 02.00 uur thuis te blijven om zich om de schoonmaak en de kinderen te bekommeren. De burgemeester wil hier mee bereiken dat de mannen zich tenminste één dag in de week aan het huishouden wijden en dat de vrouwen uit het stadje rustig kunnen uitgaan. Dat meldde de Spaanse radio gisteren. Volgens de burgemeester is het daadwerkelijk de bedoeling dat de mannen zich nuttig maken thuis en niet met vrienden bier gaan drinken. Op overtreding van het verbod staat een boete van 5 euro. Om te zorgen dat de mannen donderdagavond binnenblijven, zal een vrouwenpatrouille overtreders bestraf fen en de boetes innen. foto Jose Pedrosa/EPA van onze redactie buitenland TEHERAN - Iran heeft vier voorwaarden gesteld voordat het bereid is een aanvullend protocol te ondertekenen van het non-proliferatieverdrag dat verspreiding van kernwapens moet tegengaan. Dat heeft de zeer invloedrijke Iraanse ex-president Ali Raf- sanjani gisteren tijdens een ge bedsdienst in Teheran gezegd. Zo zijn volgens hem militaire installaties en religieuze heilig dommen niet toegankelijk voor de inspecteurs van het Interna tionaal Atoomenergie Agent schap (IAEA). Dit VN-lichaam vreest dat de is lamitische republiek in het ge heim probeert kernwapens te fabriceren. Het eist daarom dat Teheran voor 31 oktober alle vragen over zijn atoomprogramma heeft be antwoord. Een bezoek van het inspectie team van IAEA aan Iran ging vorige week op het laatste mo ment niet door. Gisteren arri veerden uiteindelijk alsnog tien IAEA-inspecteurs in Teheran. Ze zullen de laatste ronde van inspecties uitvoeren voordat op 31 oktober de termijn afloopt. Teheran ontkent in alle toon aarden dat het bezig is met het ontwikkelen van kernwapens. Volgens Rafsanjani is de wester se aandacht op Irans nucleaire projecten een gevolg van het an- ti-Israëlbeleid dat Teheran voert. ANP/AFP Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl van onze redactie buitenland- JERUZALEM - Het Israëlisch leger wil zogeheten 'veiligheis- zones' instellen rond alle joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het leger wil hiermee beginnen als de veilig heidsmuur in het gebied klaar is. Dat meldde de krant Ha'aretz gisteren. De zone moet 400 meter breed worden en krijgt radardetectie. Mensen die het gebied overste ken, lopen het risico neerge schoten te worden. Tientallen nederzettingen hebben al een dergelijke zone aangevraagd. Voor de zones zijn duizenden hectares Palestijns grondgebied nodig. De verwachting is dan ook dat de maatregel leidt tot felle Palestijnse protesten. Volgens het Israëlisch leger zijn de veiligheidszones nodig, omdat aanvallen op de neder- zëttingen kunnen toenemen door de bouw van de om streden veiligheidsmuur. Met deze afscheiding, die 450 kilo meter lang moet worden, wil Israël zijn inwoners bescher men tegen Palestijnse aansla gen. De Palestijnse president Arafat noemde de muur donderdag een 'racistische nazi-muur' die alle verdere hoop op vrede de kop in drukt. De Palestijnse autoritei ten hekelden ook het voorne men van Israël om zeshonderd extra woningen te bouwen op de Westelijke Jordaanoever. Vol gens het internationale vredes plan moet Israël stoppen met bouwen in de nederzettingen. ANP/DPA/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - 'Iedereen' binnen de gaullistische partij RPR wist dat de gemeente Parijs en parti culiere bedrijven eind jaren tachtig, begin jaren negentig het salaris betaalden van vol tijds voor de RPR werkende me dewerkers. Dit zegt Yves Cabana, topbe stuurder van de partij en voormalig kabinetschef van se cretaris-generaal Alain Juppé. Cabana getuigde gisteren voor de rechtbank in Nanterre tij dens het proces over de fictieve banen. Het is de eerste keer dat een hoge functionaris van de RPR volmondig toegeeft dat de partij ook na het inwerking tre den van de wet op de financie ring van politieke partijen, de zaak nog jarenlang heeft bedu veld. De wet van 1988 regelde dat politieke partijen in Frank rijk voortaan financiële steun kregen van de overheid, maar de RPR, aldus Cabana, is zeker tot 1993 doorgegaan met het ille gaal vergaren van gelden. In 1993 werd Cabana's baas Juppé benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken, waarmee ook een eind kwam aan zijn baan als kabinetschef. Cabana zelf werd van 1988 tot 1991 be taald door de gemeente Parijs, terwijl hij in die periode voltijds voor de RPR werkte, zo gaf hij toe. Eerder deze week had Juppé verklaard dat hij bij zijn aantre den als secretaris-generaal in 1988 een 'zekere wanorde' in de organisatie van de RPR had aangetroffen, maar dat hij aan die situatie snel een einde had gemaakt. Pas in 1993, vijf jaar later dus, zou hij van het be staan van de illegale praktijken hebben gehoord. Juppé wordt volgende week door de recht bank ondervraagd. Cabana was als getuige opge roepen door mevrouw Louise- Yvonne Casetta, die in de be wuste periode namens de RPR in Parijs een reeks bedrijven was langsgegaan om financiële steun voor de partij te verwer ven. Die steun bestond eruit dat de bedrijven het salaris van een RPR-medewerker/ster betaal den, zonder dat de desbetreffen de persoon in dat bedrijf werk zaam was. Casetta is acht jaar lang op dezelfde manier werk zaam geweest. GPD U-S35L van Pa Welkom op de unieke van Parkhof Prins van Oranje in Goes f' Daar kunt u een voorproefje nemen op wonen in de grootste appartementen van Zeeland, de gedurfde architectuur en de zeldzame park sfeer. Bas Mar de Jager ld zorgt voor een inspirerende woon st visualisatie. U zult versteld staan! I Het voor afspraak: 0113-250555 faasseQfaasse Ontdok de rwrxsrist tie ttvmr'e en nc weergaloze «fcck... Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5