Tweede leven voor pakhuizen in Zierikzee Heien op de oude manier: met rake klappen i m W3 I Rotterdams design in Londen WOON :aterdag 4 oktober 2003 - Kunstenaars Herberg advertentie-exploitatie: Joord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jationaal: 020-4562500. iedactie: 0113-315680 wvw.pzc.nl :-mail: redactie@pzc.nl 'ostbus 31,4460 AA Goes. Ze staan vaak op de mooiste plekken in een stad, ze her bergen een zee van ruimte, ze zijn vrij wel altij d gebouwd voor de eeuwigheid en zien er ook nog eens doorleefd uit. Voor de echte liefhebber is een oud pakhuis een pracht van een woning, waarin ontzettend veel mogelijk is, maar waarin ook een aantal beperkingen liggen. Fotograaf Riny Sluys uit Zierikzee woont sinds twee jaar in een pakhuis dat ooit voor de opslag van tarwe, meel en veevoeder heeft gediend.Je kunt in de vloer de putjes van de ingelopen tarwe nog zien zitten." Woonkamer in het pakhuis van fotograaf Sluys. Niet alleen de vorm van de tarwekorrels is in de vloer van het pakhuis in de Meel- straat terug te vinden. Op zolder staat nog het vervaarlijke hijs mechaniek waarmee de zakken meel of tarwe getakeld werden en in de balken zijn de uitspa ringen om het takeltouw goed te laten lopen, nog te zien. Ook lig gen er de houten goten waarmee het graan in de zakken werd ge daan. Verder zitten er in de vloe ren op de raarste plaatsen resten van allerlei luiken en luikjes. „Ik heb het pakhuis vrijwel ge laten zoals ik het gekocht heb", legt Riny Sluys uit. „Er zijn en kele zaken toegevoegd zoals een keukenblokje, badkamer en een vloerdeel en ik heb een stuk vloer dertien centimeter moeten opkrikken. Maar er is niets we zenlijks aan het pand veran derd." De etalage en entree van zijn fotostudie was al eerder ge maakt toen de meubelwinkel Deurloo in het pand zat. Op een oude foto die Sluys ingelijst heeft, is goed te zien hoeveel er in de laatste dertig jaar aan de gevel verspijkerd is. Roodwit geblokte gordijntjes op de twee de verdieping suggereren zelfs toen al bewoning. Op de begane grond heeft Sluys zijn fotostudio en, achterin, de badkamer. De eerste verdieping is gereserveerd voor kantoor en keuken. Opvallend zijn daar de met stempels versierde binten en beschilderde dwarsbalkjes. Een wel erg frivole en luxe ver siering voor een pakhuis. Op de tweede verdieping liggen de woon- en slaapkamer. De g zolder wordt gebruikt als opslagruimte. Alle ver diepingen, behalve de foto's Dirk-Jan Gjeltema Ik heb me aangepast aan het pand In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de heibaas foto Lex de Meester begane grond, bestaan uit een grote ruimte van ruim negen tien meter lang en zo'n 5,5 meter breed. Op de eerste verdieping ontbreekt een stuk vloer bij de voorgevel en is er een soort vide ontstaan. Sluys: „In tegenstel ling tot bijvoorbeeld de pakhui zen in Amsterdam gebeurde het takelen binnenshuis. Ik heb dus ook geen balk aan de voorgevel waar de takel in hing. Maar om binnen te kunnen takelen, had elke verdieping een verkorte vloer. In die open ruimte werden de zakken naar de juiste verdie ping getakeld. Ik heb dat op de eerste etage zo gelaten. Daarbo ven heb ik de vloeren dicht ge maakt." Pakhuizen bestaan er sinds er handel gedreven wordt. Maar er is de laatste decennia meer ver anderd in de bestemming van pakhuizen dan in alle eeuwen daarvoor. De overslag en opslag van ingrediënten voor de le vensmiddelenindustrie moeten volgens strenge richtlijnen ge beuren waar de oude pakhuizen niet aan kunnen voldoen. Ook hun capaciteit is te beperkt. Si lo's hebben deze taak overge nomen. De centrale ligging aan oude grachten in hartje stad werkt deze pakhuizen ook tegen. De aan- en afvoer over de weg gaat door het drukke stads verkeer moeizaam en vervoer over water is in die oude stads centra vaak niet meer mogelijk. Tegenwoordig worden alle goe deren buiten de stad aangele verd en van daaruit verder ge distribueerd; de pakhuizen komen niet meer aan bod. Leeg stand, verpaupering en sloop leek de volgorde te zijn waarin de pakhuizen hun historie zou den beëindigen. Toch zijn veel pakhuizen be waard gebleven. Ambachtelijke ondernemingen, kunstenaars en kleine bedrijfjes vonden er een goedkoop en ruim onderko men. De historische pakhuizen die op dure grond staan, zoals in de grachtengordel van Amster dam, konden gezien hun monu mentale waarde domweg niet gesloopt worden. Zij werden in de laatste decennia van de vori ge eeuw omgebouwd tot (luxe) appartementen. Het succes van deze nieuwe woonformule zorg de op bijvoorbeeld het Amster damse Prinseneiland ervoor dat daar een hele nieuwe, gemêleer de bevolkingsgroep kwam wo nen die de buurt nieuwe econo mische en sociale impulsen heeft gegeven. Ook in Zierikzee is gekozen voor het behoud van enkele zeven- tiende-eeuwse pakhuisjes in de Meelstraat. Zij worden momen teel verbouwd tot tien apparte menten voor mensen met een verstandelijke beperking. Op de begane grond komen winkel ruimtes. De oplevering is in fe bruari 2004. Motor achter de verbouwing is woningbouwcor poratie Zeeuwland. „Dit zijn van die projecten die je vanwege de enorme kosten maar een keer doet", weet hoofd Technisch Be heer en Milieu, Paul Bambelt. „Maar de combinatie van het behoud van de vijf historische pakhuisjes en de doelgroep waarvoor ze gerenoveerd wor den, maakt dat we een keer onze nek uitsteken." De staat waarin de pakhuisjes verkeerden was zeer slecht. Nog enkele jaren en de hele boel zou in elkaar storten, denkt Bam belt. Het dak heeft jarenlang ge lekt, waardoor de dikke balken op veel plaatsen bijna tot op de kern verrot waren. „We hebben in het begin op de verdieping- De meelpakhuisjes worden verbouwd tot appartementen. 'V - Gerestaureerd pakhuis waar nu een woning annex tandartsprak tijk is gevestigd. vloeren gelopen om de boel te inspecteren en het is maar goed dat we niet wisten hoe slecht de balken waren", vertelt Bambelt. Niet alleen de dragende balken waren slecht. De muren bleken ongefundeerd te zijn en veelal slecht gevoegd en de voorgevels dreigden los te komen van bouwmuren. Bovendien was elk pakhuisje anders gebouwd zo wel in lengte als in breedte en geen enkele verdiepingsvloer ligt op gelijke hoogte. Het is dan ook een hele klus ge worden om er tien kleine appar tementen in onder te brengen. Het middelste pand, een smal pakhuis van nog geen vier meter breed, wordt het poortgebouw voor de toekomstige bewoners. De originele deuren van de an dere vier panden gaan toegang tot de winkels geven. Bambelt: „We zitten met de beperking dat het rijksmonumenten zijn en dat we aan de gevels niets mo gen veranderen, behalve als bij voorbeeld een raam er aantoon baar eerst wel was. Daarom hebben we weinig armslag om zaken efficiënt in te delen." Ook ten aanzien van het bouwbe sluit heeft de woningbouwcor poratie op een aantal punten ontheffing moeten aanvragen bij de gemeente. Vereiste pla fondhoogten, deurmaten en iso latienormen worden niet altijd gehaald. Zulke problemen zullen er bij het voormalige pakhuis aan de Nieuwe Haven niet spelen. Dit pand is in de jaren zeventig al voor een deel omgebouwd tot woonhuis en herbergt ook een winkel in olie, scheeps- en wa tersportartikelen. Van oor sprong stonden op deze plaats twee pakhuisjes, een woonhuis- je en een herberg. Uiteindelijk werd alles samengevoegd tot een groot pakhuis, waar onder meer graan werd opgeslagen. Zo'n dertig jaar geleden liet de toenmalige eigenaar Geluk zon der problemen een deel van de zolder tot appartement verbou wen. „Die meneer ging vaak naar Italië, vandaar die opval lende pilaren en het balkonne tje", weet mevrouw J. Bouw man- van den Berge. Zij woont al weer ruim 16 jaar in het voor malige pakhuis waar weinig nog herinnert aan de vorige bestemming. Haar zoon heeft onlangs van de gemeente toe stemming gekregen om ook het andere zolderdeel te verbouwen tot woonhuis. „De gemeente heeft geen alge meen beleid op het gebied van pakhuizen", vertelt beleidsme dewerker Monumenten, Wilco Lievense. „Wel gaat behoud voor leegstand. Per pakhuis wordt bekeken of een woonbe stemming nog de enige oplos sing is voor het behoud van het pand. Want bij een woonbe stemming gaat vrijwel altijd een deel van de gevel en het histori sche binnenwerk verloren en dat weegt zwaar mee." Ook Riny Sluys ondervond geen problemen toen hij in 2001 in de Meelstraat ging wonen. Hij huurde de begane grond van het pakhuis al een jaar of zes als fo tostudio; de eigenaar woonde boven de studio. „Op een gege ven moment kon ik het van hem kopen en ik ben blij dat ik het gedaan heb. Het pakhuis heeft een tweede leven gekregen. Dit pand bestaat uit mooie grote ruimtes, heeft sfeer, is door leefd. Het is niet aangepast aan mijik heb me aangepast aan het pand. Ik mis alleen een tuintje." Inge Heuff Naam: Kees Maasland (50) Woonplaats: Stolwijk (ZH) Beroep: heibaas Belangrijkste gereedschap: een heimachine van 21 meter hoog Heien is geen sinecure. Palen met een lengte van dertien meter, per stuk zo'n achttien ton schoon aan de haak, moeten kaarsrecht de grond in worden gestampt. En dat op een aantal lokaties die vooraf op de centimeter nauwkeurig zijn be paald. Vandaar dat de heiploeg met drie man te werk gaat: één medewerker bedient de heimachi ne en een ander bepaalt aan de hand van docu mentatie waar de palen de grond in moeten. Een derde medewerker zorgt ervoor dat de palen op de juiste manier voor de machine komen en de grond in gaan. Zwaar en nauwkeurig werk. En dat doet Kees Maasland uit Stolwijk. Dagelijks pendelt hij anderhalf uur in de auto op weg naar de nieuwbouwwijk Lammerenburg in Vlissingen. Dat betekent: iets na vijven 's och tends op weg, en rond de klok van zeven uur aan de slag. Sinds een kleine twee weken zijn Maasland en zijn collega's van het Woerdense heibedrijf ac tief in de Vlissingse nieuwbouwwijk. Niet omdat er in het Zeeuwse geen goede heibedrijven zijn, maar omdat de palenfabriek de betonnen kolos sen inclusief het heien verkoopt. En zo komt de heiploeg door het hele land. „Van Groningen tot aan Limburg. De volgende keer gaan we naar Harmeien in Utrecht. Hiervoor komen we van een nieuwbouwlokatie in Nootdorp." De dertien meter lange palen zijn volgens Maas land en consorten nog kleintjes. „Hier worden al leen woningen gebouwd waardoor de palen niet al te lang hoeven te zijn. Maar er zijn ook kantoorge bouwen waarbij palen van dertig meter de grond in moeten. Dat kan niet meer met deze heimachi ne."Hij wijst naar de heikraan van21 meter hoog die palen van maximaal achttien meter de grond in kan stampen. Bij grotere gebouwen komen er ook andere technieken aan te pas zoals schroeven of storten. Maasland en zijn medewerkers heien nog op de aloude manier: met rake klappen. En dat zorgt voor nogal wat herrie. Maasland heeft dan ook oordoppen om de meeste overlast buiten te houden. „Ik heb nergens last van. Bo vendien wen je eraan." Maar voor omstanders is dat wat lastiger. „Mensen zijn altijd blij als we ko men", legt Maasland uit. Dan begint de bouw van de woningen immers. „Maar ze zijn ook wat blij als we weer weggaan." Voor de omwonenden is er wat dat betreft goed nieuws: de heiploeg is nog maar ruim een week in Lammerenburg actief. Daarna is Harmeien aan de beurt. Ron Magnée

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51