PZC Antwoord ligt in besmet dossier Prins Friso door wetgeving buitenspel gezet Onthullingen over Mabel volgen elkaar in hoog tempo op Staatsrechtdeskundigen oordelen mild over jeugdzonden Mabel 4 oktober 1953 zaterdag 4 oktober 2003 Liefde Privé Oude plunje Zeilwereld Grappen Opheldering door Hans Jacobs Prins Johan Friso kan, als hij dat zou willen, niet zelf be slissen om na de herrie rond zijn verloofde Mabel Wisse Smit af te zien van het vragen van hu welijkstoestemming aan het parlement. De prins heeft daar niets over te zeggen. Het is de re gering - het kabinet en de konin gin - die daarover beslist. In de praktijk zal de regering geen toestemming vragen als de direct betrokkene dat niet wil, maar formeel ligt ook deze be slissingsbevoegdheid bij de re gering. Als het kabinet de toe stemming niet zou vragen, dan verliest prins Johan Friso zijn aanspraken op de troon. Het is in het verleden overigens twee keer voorgekomen dat de koning een verloving aankon digde die later moest worden afgeblazen. Het parlement was daarbij echter niet betrok ken. De bepaling dat toestemming moet worden gegeven voor een koninklijk huwelijk staat al sinds 1813 in de Grondwet. In die tijd was de zorg van het par lement niet of vriendinnen mo gelijk aan de maffia verbonden waren, maar of er ongewenste allianties met buitenlandse mo gendheden waren. Koninklijke huwelijken werden in die tijd immers vooral gesloten om het koningshuis of het land te ver sterken. Als er ook nog liefde in het spel was, dan was dat mooi meege nomen. Het toestemmingsrecht gaf het parlement de mogelijk heid het landsbelang in de gaten te houden. Goedkeuring issindsl813nooit geweigerd. De behandeling van de toestemmingswet was meest al ook hamerstuk. Het paar werd gelukgewenst en de Ka merleden gingen over tot de or de van de dag. Alleen bij het hu welijk van prins Maurits met Marilène van den Broek was er van de kant van de orthodox- protestantse SGP wat gemur mel, omdat de toekomstige prinses haar katholieke geloof niet wilde verloochenen en op geven. De SGP stemde daarom toch tegen. Toestemming voor het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta leverde in het parlement - Eerste en Twee de Kamer moeten beide hun ja woord geven - weinig proble men op. Dit omdat premier Kok in de maanden daarvoor in alle stilte alle plooien behendig had gladgestreken. Vader Zorre guieta, ex-lid van het bloedige Videla-regime in Argentinië, beloofde niet naar de bruiloft te komen en daarmee was het po tentiële conflict opgelost. In 1965, toen prinses Beatrix wilde trouwen met de Duitser Claus van Amsberg, kwam het na een hevig en emotioneel de bat wel tot een stemming. De bruiloft kon doorgaan. Nog meer rumoer was er een j aar eer der, in 1964. Toen besloot de re gering juist géén toestemming te vragen voor het huwelijk van prinses Irene met prins Carlos Hugo. Dit omdat de prins zijn aanspraken op de destijds vacante troon van Spanje niet wilde opgeven. Irene had wel goedkeuring voor haar huwe lijk willen hebben en Carlos re kende daar ook op. Maar pre mier Marijnen maakte het paar in de beruchte 'nacht van Soest - dijk' duidelijk dat daar geen sprake van kon zijn. GPD Wisse Smit had open moeten zijn door Theo Haerkens Mabel Wisse Smit had me teen opening van zaken moeten geven, vindt media-ad viseur Ton Elias. Dat had haar en het koningshuis een hoop el lende bespaard. Staatsrecht- deskundigen oordelen mild over haar 'jeugdzonden', want ze heeft juridisch gezien immers niets fout gedaan. Maar het imago van het koningshuis heeft wel schade geleden en 'jokken' mag ook een toekom stige prinses niet. „We doen allemaal domme din gen in onze studententijd, maar ik zou voor Mabel Wisse Smit geen andere maatstaven aan leggen dan voor mijn schoon dochter." Kenner van het staatsrecht en PvdA-senator Erik Jurgens kan zich niet op winden over de kwestie-Wisse Smit. „Het is niet verboden met criminelen om te gaan. Het gaat erom of je zelf criminele hande lingen pleegt. Het zou te gek zijn als je buiten de boot valt wegens vriendschap met een crimineel, dat zou consequenties hebben voor alle vrouwen van mensen in de bajes." Ook hoogleraar staatsrecht C. Kortmann tilt niet aan de 'scheepsactiviteiten' van Mabel en ziet geen reden haar te dis kwalificeren als partner van een Oranje-telg. „Als je de geschie denis van de Europese konings huizen bekijkt, lach je je een on geluk. Er gebeuren zoveel rare dingen." Op vaderlijke toon zegt hij dat Mabel 'misschien wel gejokt heeft' over haar ver leden met de drugsbaron. „Dat is menselijk en pijnlijk als het uitkomt, maar misschien heeft ze het wel gedaan uit schaam te." „Als de premier verstandig is, behandelt hij het huwelijk als een privé-zaak", meent Kort mann. Volgens hem gaan miqis- ters te snel in op vragen over het koningshuis. „Als je niet be voegd bent in te grijpen, kun je ook niet verantwoordelijk zijn." De Nijmeegse hoogleraar vreest dat Balkenende niet voor deze losse benadering zal kiezen. „Dat is een echte protestant, die gaat het koningshuis vast vier kant verdedigen." Als Friso aanspraak op de troon wil houden, dan heeft hij om te trouwen toestemming van het parlement nodig. Dat is een puur politieke zaak, benadrukt Mabel Wisse Smit Wisse Smit, Op 11 augustus geboren in - - Pijnaoker. Ouders: Henk Los - en Flos Kooman. Zusters: Nicoline (32) en Eveline (22) Vader overlijdt. Moeder hertrouwt later met Rabo- bankier Peter Wisse Smit flêÉSCI Diploma Gemeentelijk Gymnasium in Hilversum. Leert drugscrimineel Klaas Brutnsma kennen en brengt enige malen de nacht door op zijn boot Neeltje Jacoba. ruinsma vermoord. Studeert cum laude af aan UvA in economie en politico logie. Leert tijdens stage bij VN Bosnische ambassadeur Sacirbey kennen. Directeur van door haar opgerichte European Action Council for Peace in the Balkans. Directeur Open Society Institute in Brussel van de Hongaars-Amerikaanse miljardair George Soros. 6®f®C] Overlijden Peter Wisse Smit Sacirbey in opspraak wegens verduistering van 2,5 miljoen dollar aan hulpgelden Eerste publieke optreden tijdens uitvaart prins Claus. 26 maart: arrestatie voort vluchtige Sacirbey in New York 30 juni: verloving met prins Johan Friso anp Jurgens, die de kwestie van het 'verkeerde vriendje' be schouwt als een storm in een glas water. De politieke partijen in de Tweede Kamer houden zich op de vlakte over toestemming voor het huwelijk en wachten de reactie van Balkenende af. „Voorlopig is het het woord van Mabel Wisse Smit tegen dat van één man", aldus PvdA-Kamer- lid Kalsbeek. Haar partijge noot, ex-Kamerlid Rehwinkel, is minder voorzichtig. „Het is haar woord tegen dat van drie anderen: een oude vriendin die het verhaal in de wereld bracht en twee oude kompanen van Bruinsma." Net als Rehwinkel zegt de SP voorzichtig dat de toestem mingswet maar moet wachten tot alle feiten op tafel liggen. Eerder dit jaar nam de partij het voortouw in de discussie rond prinses Margarita. SP-Kamer- lid Van Bommel gaf onlangs toe dat zijn partij toen te hard van stapel liep en zich te veel liet leiden door geruchten in de me dia. Aan de andere kant van het spectrum vraagt de SGP even eens om terughoudendheid. „Iemand kan fouten maken in zijn leven. Als die persoon tot inkeer komt, dan moet je daar blij mee zijn", zegt woordvoer der De Bruyne. Hij geeft wel toe dat het aanzien van het ko ningshuis is geschaad door de onthullingen over de toekom stige prinses, die natuurlijk 'niet mag jokken' over haar ver leden. SGP- fractievoorzitter Van der Vlies windt zich op over alle commotie. Hij wacht met zijn oordeel tot het indienen van de toestemmingswet. Volgens Balkenende praat het kabinet daar pas eind deze maand over. Persstrateeg Elias is zonder meer bereid Mabel haar tijd als vermeend 'gangsterliefje' te vergeven, want 'iedereen mag jeugdzonden maken'. Hij ver wijst naar oud-minister van Ontwikkelingssamenwerking Van Dijk die in opspraak kwam wegens een akkefietje in Zuid- Afrika. Hij nam afstand met de woorden 'dat is oude plunje die ik heb afgeschud'. Friso en Mabel hadden er goed aan ge daan ook zoiets te zeggen over de affaire van jaren her. „De narigheid stukje bij beetje naar buiten laten komen is een elementaire fout. Zo blijft de zaak voortwoekeren. Je moet je niet door de heg laten trekken, dat is erg pijnlijk. Je moet er in één keer overheen springen." Het liefst had hij gezien dat 'ze het zelf naar buiten brachten, of - ik ben verdacht als ik dat zeg - zich lieten adviseren'. GPD 'j' Koningin Beatrix, Mabel Wisse Smit en prins Johan Friso eerder dit jaar in Huis ten Bosch in Den Haag. Johan Friso presenteerde zijn verloofde daar aan de pers. foto Ed Oudenaarden/ANP door Hans Lebér Het antwoord op de vraag of Mabel Wisse Smit echt alles heeft opge biecht over haar contacten met Neder lands eerste drugsbaron Klaas Bruins ma, ligt ergens in een kluis van justitie. Bruinsma werd de laatste jaren voor zijn dood in 1991 permanent in de gaten ge houden door een Interregionaal Recher cheteam (IRT), dat ook criminele infil tranten inzette. Als Mabel geregeld in het gezelschap van Bruinsma heeft vertoefd, dan kan dat de rechercheurs destijds met geen mogelijk heid zijn ontgaan. Bij het onderzoek te gen Bruinsma, alias De Dominee alias De Lange, werden kosten noch moeite ge spaard. Telefoontaps, observatieteams, getui genverhoren: Bruinsma werd 24 uur per dag gevolgd en zijn organisatie in kaart gebracht. Het kan dus niet anders dan dat de politie ook dossiers heeft van Bruinsma's activiteiten in de zeilwereld, waar hij Mabel zou hebben ontmoet en waar hij openlijker dan waar ook rond stapte. De vraag is of de Algemene In lichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD), die een antecedentenonderzoek naar Mabel Wisse Smit instelt, die IRT-infor- matie heeft bekeken. De AIVD liet eerder weten slechts een globaal onderzoek te hebben verricht en geen veiligheidson derzoek. Terwijl iedereen zich afvraagt wat Mabel verstaat onder 'geen liefdesrelatie', zijn er naast de lijfwachten van Bruinsma ook veel mensen in de Nederlandse zeil wereld die Mabel en Bruinsma samen hebben meegemaakt. Bruinsma spon sorde midden jaren tachtig boten en zeil teams en hij huurde talentvolle Neder landse zeilers in om met hem te varen. Die zeilers zagen een blonde jongedame van hun eigen leeftijd met de veel ouderè maffiabaas optrekken. „Ze heette Mabel, dus ik ga er van uit dat zij het was. Zij was de vriendin, duidelijk. En zij de den samen meer dan alleen maar scha ken. Ik heb haar gezicht niet meer helder genoeg voor ogen om nu aan de hand van krantenfoto's met zekerheid te zeggen dat zij het was. Maar er zijn toch ook niet zo heel veel Mabels", zegt één van de zei lers, die anoniem wil blijven, omdat hij 'geen gesodemieter in de publiciteit' wil. Coördinator van Bruinsma's zeilactivi- teiten eind jaren tachtig, begin jaren ne gentig was Jochem Visser. Visser was ac tief op de 'Amsterdamned', een van de door Bruinsma gefinancierde boten. De boot kwam uit in de klasse 'One-Ton', waarmee acht bemanningsleden inter nationaal wedstrijden zeilden. De naam van de zeilklasse leidde nog eens tot pa niek bij de politie die, naar later bleek, ook de telefoon van J ochem Visser afluis terde. In het gesprek werd gezegd dat het schip naar Sardinië moest. De politie maakte daar uit op dat een ton drugs naar Sardinië werd verscheept. Met de boten werden Nederlandse ha vens aangedaan waar ook Bruinsma ten tonele verscheen, vaak met zijn opge knapte oude reddingsboot, de Neeltje Ja coba. Volgens Visser deed Bruinsma allerminst geheimzinnig over zijn criminele prak tijken. „Hij bracht ons van zijn bedenke lijke activiteiten op de hoogte voordat hij als financier bij het zeilproject betrok ken raakte. Ik herinner me nog dat ik naar Klaas Wilting van de Amsterdamse politie ging om te vragen of er iets mis was met Bruinsma. Er liep geen gerech telijk vooronderzoek tegen hem, kreeg ik te horen. Dus was er niets aan de hand, vond ik." „Bruinsma was een heel aardige kerel, maar hij was wel degelijk de baas", zegt de zeiler die anoniem wil blijven. „Hij had het geld en hij kwam het vaakst. Hij verstopte zich niet. Iedereen wist wat hij deed. Er waren lijfwachten, je zag de wa pens, ook bij hem. Hij draaide er zelf ook niet omheen. We maakten er onderling zelfs grappen over, ook waar Klaas bij was." „We zeilden vaak voor een paar honderd dollar per dag. Als we naar het buiten land gingen, dan keken we de boot wel even goed door of er nergens drugs zat verstopt. We hebben ook wel eens ge dacht dat we de kiel vol cocaïne hadden; je gaat rare dingen denken. Klaas be moeide zich openlijk met de boten. „Hij was heel betrokken bij het team." Visser zegt zich niets van Mabel te herin neren: „Maar ik zag Klaas privé destijds ook amper. Ik was bijna nooit in Neder land. En als ik er was, zat ik niet aan boord van de Neeltje Jacoba waarmee Bruinsma de wedstrijden bezocht. Ik was bij de zeilboten." De andere zeiler rea geert: „Dat Jochem zich die Mabel niet herinnert, vind ik ongelofelijk. Ik denk dat ook hij geen gelazer wil." In de uitzending van Peter R. de Vries van donderdagavond werd gerept over 'een Gooise zeilvereniging' waar Bruinsma en Mabel elkaar wellicht leerden kennen. Het gaat hier niet om zo maar een club, maar om de crème de la crème: de Ko ninklijke Nederlandsche Roei- en Zeil vereniging, met havens in Muiden en Enkhuizen. In die havens liggen ook het zeiljacht De Groene Draeck van koningin Beatrix en de motorboot Jumbo IV van prins Bern- hard. Visser erkent dat Bruinsma er met iedereen sprak en optrok, ook met de be stuursleden van 'de Koninklijke':,En als hij weg was spraken ze schande over hem. Zoals dat doorgaans achter je rug om gebeurt." Het achterhalen van de zeilers is voor de AIVD een peuleschil, met de IRT-archie- ven ligt het moeilijker: die bevinden zich in een kluis die wellicht niet open gaat. Het politieteam werd ontbonden nadat een opsporingsmethode uit de hand liep: een criminele informant kreeg van het team zo veel vrijheid dat hij erg rijk werd van zijn ongestoorde drugshandel. Het IRT-onderzoek naar de Bruinsma-orga- nisatie, inmiddels geleid door Etienne U., werd 'besmet' verklaard en voor nie mand ter inzage in een kluis gedepo neerd: 'Onbruikbaar!Die stof vergaren de IRT-dossiers kunnen wel eens de op heldering brengen in de relatie Bruins- ma-Wisse Smit. GPD door Hans Jacobs Sinds de verlovingsaan kondiging van prins Jo han Friso en Mabel Wisse Smit op 30 juni, volgden de onthullingen en geruchten over de relatie van Wisse Smit met topcrimineel Klaas Bruinsma elkaar in hoog tempo op. Een overzicht. Augustus: Het maandblad Quote meldt in een artikel, The making of Mabel, dat Mabel in haar studententijd verbazing wekt bij haar vriendinnen 'als ze met de la ter vermoorde drugsbaron Klaas Bruinsma binnenwan delt op een huisfeestje'. 20 augustus: De Telegraaf en Weekend nemen het nieuws van Quote over. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) bevestigt dat Mabel 'korte tijd behoorde tot de beken den van die meneer (Bruins ma)'. Mabel Wisse Smit trof, aldus haar eigen verklaring, 'Bruinsma enkele keren tij dens zeilwedstrijden, onge veer vijftien jaar geleden'. Van 'een zakelijke of intieme relatie' was geen sprake. Toen ze hoorde van de ach tergronden van Bruinsma heeft ze naar eigen zeggen de banden direct verbroken. 20 augustus: Volgens een 'toenmalige vriendin' van Wisse Smit wist Mabel pre cies wie Bruinsma was en schepte zelfs over haar cri minele contacten op, meldt Nova. Mabel en Bruinsma waren op ten minste één stu dentenfeestje samen aanwe zig. 29 augustus: Volgens HP/De Tijd staat Mabel bij vrienden van drugsbaron Bruinsma bekend als 'gold digger' en dat 'kreng van Klaas'. September: Yenis, een ex- vriendin van Klaas Bruins ma verklaart in Weekend en op SBS6 dat ze Mabel heeft gekend. „Mabel had een in nig contact met Bruinsma." 7 september: Thomas Lepel tak, voormalig societyjour- nalist van De Telegraaf, zegt in het tv-programma Busi- nessClass dat de AIVD het onderzoek naar de antece denten van Wisse Smit nog niet af had toen de verloving werd afgekondigd. „De rela tie was inniger dan tot nu toe werd aangenomen." Lepel tak zegt dit van twee onaf hankelijke bronnen te heb ben gehoord. Hij herhaalt dit later nog eens bij Barend Van Dorp. 29 september: SBS 6 kondigt aan dat in het programma van Peter R. de Vries een ex- lijfwacht van Bruinsma ver telt Mabel goed te kennen. 30 september: Peter R. de Vries zegt dat de lijfwacht, Charlie da Silva, details zal onthullen over de relatie tus sen Bruinsma en Mabel. De RVD verspreidt namens Wis se Smit een officiële reactie, die vooruit loopt op het pro gramma. 'Mevrouw Wisse Smit laat weten uit de naaste omgeving van de heer Bruinsma zich geen Charlie te kunnen herinneren'. 30 september: De Tweede Kamer eist een einde aan de 'geruchtenstroom' en vraagt premier Balkenende om op heldering. 2 oktober: In de uitzending van Peter R. De Vries verkla ren Da Silva en Eddy Swee- ring, gewezen boekhouder van Bruinsma, dat Bruinsma stapelgek was op Mabel en dat de twee een langdurige verhouding hadden. Mabel Wisse Smit reageert schrifte lijk op vragen van De Vries: ze heeft een aantal keren de nacht doorgebracht op de boot van Bruinsma. De 'con tacten' hebben slechts enkele maanden geduurd. 3 oktober: Premier Balke nende vraagt tijd om de vra gen over Mabel te beant woorden. Hij zal dit 'zo snel mogelijk doen'. „Zorgvul digheid is belangrijker dan snelheid", meent PvdA-Ka- merlid Kalsbeek. GPD OEFENING - Rond de haven van Vlissingen heeft een hevi ge stri j d gewoed tussen Neder landse mariniers en Engelse aanvalstroepen. Het ging om een grootscheepse militaire oefening waarbij met losse flodders werd geschoten. En gelse kikvorsmannen, die met een duikboot vanaf Breskens voor de Rede van Vlissingen waren gebracht, probeerden aan wal te komen. Op één punt konden ze snel een doorbraak forceren. KLEDERDRACHT - De Zeeuwse commissaris van de Koningin, A.F.C. de Casem- broot, neemt op zijn reis naar Zuid-Afrika een Walchers vrouwenkostuum mee. De dracht is bestemd voor het mu seum van kledingdrachten et dient als dank voor de hulp na de Watersnoodramp. ATJEH - De Indonesiche rege ring wil zo snel mogelijk be ginnen met de uitvoering var. het plan voor Atjeh, dat onder meer voorziet in het geven var autonomie aan het gebied. De toestand in Atjeh is 'zeer ern stig' en niet alleen met wapens op te lossen, aldus de militaire commandant van Noord-Su- matra. Tot nu toe zijn zo'n 35! opstandelingen in het gebied gedood en 500 gearresteerd. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand 19.45 per kwartaal: 56,60 per jaar €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantoorurer zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax-(0114)372771 I nternetwwwpzcn l/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-eoncern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooron- ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi] PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behocrt tot ÜJSQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4