PZC Jeugdgevangenis kan helft goedkoper door strak regime Zon dag o Twee broers krijgen achttien en twaalf jaar voor dubbele moord Van der Zwan acht geboortebeperking bij allochtonen nodig Van Ardenne schrapt landen van hulplij st Kabinet neemt CDA-plan om medicijnknaak te schrappen over België toont interesse in M-fregatten Charlois is geweld beu 3 IKEA zaterdag 4 oktober 2003 Identificatieplicht in ziekenhuizen Stoom afblazen vergroot woede Zwangere Van Gennip met verlof Computervirussen houden huis Einde REM-eiland in zicht Drankrijder gaat verplichte cursus nu zelf betalen Burgemeesters van grote steden benoemen liefst zelf wethouders Verzet Rechters druk met wanbetalers GSM-telefonie India I/vl 1 i! -30% Bijdrage ziekenfonds hoger DEN HAAG - Patiënten van ziekenhuizen en poliklinieken moeten zich voortaan voor behandeling identificeren. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met dat voorstel van minis ter Hoogervorst van Volksgezondheid. Het kabinet wil fraude met ziekenf ondspassen tegengaan. De maatregel geldt alleen voor ziekenfondsverzekerden. Het ka binet wil bovendien dat patiënten die frauderen met rekenin gen voortaan een boete moeten betalen. De boetes bedragen een kwart van het bedrag waarmee de pa tiënten probeerden te frauderen. Er geldt een minimum van 200 euro. Patiënten die met spoed in het ziekenhuis terecht komen, worden van de identificatieplicht uitgezonderd. ANP TILBURG - Schreeuwen, ergens mee smijten of op een andere manier stoom afblazen helpt niët. Het vergroot de woede al leen maar. Kwaadheid zakt wel bij tot tien tellen, diep adem halen en proberen te ontspannen. Dat stelt de Amerikaanse expert op het gebied van agressie Brad Bushman. De hoogleraar is een van de hoofdsprekers die over twee we ken deelneemt aan een internationaal congres over emoties en gezondheid op de Universiteit van Tilburg. Daar komen ruim 160 wetenschappers uit meer dan twintig landen. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken is in verwachting van haar eerste kind. Zij heeft dat gisteren meegedeeld. De 35-jarige Karien van Gennip gaat waarschijnlijk van eind januari tot medio mei met zwangerschapsverlof. Zij hoopt begin maart te bevallen. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een Nederlandse bewindspersoon met zwangerschapsverlof gaat. Hoogst waarschijnlijk zal minister Brinkhorst van Economische Za ken CD A-staatssecretaris Van Gennip vervangen. ANP DEN HAAG - Bijna een miljoen Nederlandse huishoudens zijn in de afgelopen drie maanden het slachtoffer geworden van een virus op de computer. Het gaat vooral om de virussen Blaster en Sobig.F, die wereldwijd hebben huisgehouden. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van Cen terdata in opdracht van Safe Internet Foundation (SIF). De helft van de mensen met een computeraansluiting heeft last van 'spam' (ongewenste e-mails). Dat zijn er relatief wei nig omdat al bijna de helft van alle in de wereld verstuurde e- mails uit spam bestaat. ANP DEN HAAG - De dagen van het vroegere REM-eiland zijn ge teld. Rijkswaterstaat ontmantelt de meetpost Noordwijk die sinds 1974 op het vroegere televisie-eiland is gevestigd, zo be vestigden medewerkers van Rijkswaterstaat gisteren. Het gevaarte van 12 bij 24 meter, met twee dekken en een heli haven, ligt negen kilometer uit de kust voor de badplaats. En kele grootindustriëlen onder leiding van scheepsbouwer Ver- olme begonnen er de Radio Exploitatie Maatschappij. Die zomer begonnen illegale uitzendingen van Radio Noord zee en later TV Noordzee. Het toenmalige kabinet-Marijnen pikte deze inbreuk op de omroep niet. In december kwam al weer een einde aan de eerste commerciële omroep. Marine en rijkspolitie grepen in. De REM werd later de Tros. ANP ROME - De marine heeft moge lijk een koper gevonden voor fregatten die door de bezuini gingen overbodig geworden zijn. Het Belgische leger wil twee schepen overnemen. On duidelijk is nog of de Belgen de fregatten willen kopen of huren. Minister Kamp van Defensie bevestigde gisteren tijdens een EU-vergadering in Rome de be langstelling van zijn Belgische collega. De Nederlandse marine moet twee M-fregatten en twee L-fregatten kwijt. De Belgen hebben hun oog op de M-fregat- ten laten vallen. Volgens Kamp zijn er nog meer gegadigden. Ook voor de over tollig geworden Orion-vliegtui- Sgen en F16's zouden potentiële "kopers bestaan. ANP RIJSWIJK - Weggebruikers die met te veel drank op achter het stuur zijn betrapt en naar een verplichte EMA-cursus moeten, betalen voortaan het volle pond van de cursuskosten. De bijdra ge van het ministerie van Ver keer en Waterstaat is afgeschaft onder het motto 'de overtreder betaalt'. Wie de verkeersveiligheid in ge vaar brengt, draait voortaan ge heel voor de kosten op: 506 euro 46 cent, in plaats van 286 euro. Instellingen voor verslavings zorg geven de cursussen in op dracht van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. De Educatieve Maatregel Alco hol bestaat uit een voorgesprek en drie dagen cursus, met tus senpozen van een tot drie we ken. De deelnemers leren wat de effecten van alcohol op het rij gedrag zijn, waarom zij drinken en hoe zij dat kunnen voorko men. De cursus is verplicht voor ie- dereen die met een promillage tussen 1,3 en 1,8 achter het stuur zit en wordt aangehouden. Voor beginnende bestuurders en j voormalige cursisten is 0,8 pro- mille de grens. GPD DEN HAAG - Verreweg de meeste burgemeesters van de dertig grote gemeenten en pro vinciehoofdsteden willen als zij straks gekozen worden ook zelf hun wethouders kunnen benoe men en ontslaan. Ruim 83 procent van de burge meesters is het niet eens met mi nister De Graaf (Bestuurlijke Vernieuwing) die vindt dat de gemeenteraad deze taak toe komt. Dat blijkt uit een onderzoek dat het blad Binnenlands Bestuur gisteren publiceerde. Bijna eenderde van de onder vraagde burgemeesters is voor invoering van de gekozen bur gemeester. Iets meer dan een kwart houdt vast aan het huidi ge stelsel van de benoeming door de Kroon. Ook een kwart verwacht dat de eerste burgemeestersverkiezin gen ook werkelijk in 2006 plaatsvinden, zoals De Graaf wil. Iets meer dan de helft zegt nu al te weten dat ze dan mee zullen doen. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Ziekenfondsver zekerden krijgen vanaf volgend jaar geen zelfzorg-geneesmid delen meer vergoed en de eigen bijdrage gaat per 2005 omhoog naar 250 euro per jaar. In ruil voor die maatregelen ziet het kabinet af van de invoering van de medicijnknaak. Dat maakte minister Hooger vorst van Volksgezondheid gis teren bekend na afloop van de ministerraad. Met de invoering van de medi cijnknaak had het kabinet vol gend jaar 210 miljoen euro wil len bezuinigen. Dat bedrag wordt nu royaal gehaald door de verhoging van de eigen bijdrage van ziekenfondsverzekerden met 50 euro per jaar. Het schrappen van de vergoe ding voor zelfzorgmiddelen - door Dick Hofland AMSTERDAM - Allochtonen in Nederland moeten worden ont moedigd om grote gezinnen te stichten. De kinderbijslag zou na het tweede kind moeten wor den gestopt. Dat zegt Arie van der Zwan, voormalig Nieuw- linkser binnen de PvdA en zelf standig adviseur. ,,We hebben het hier over een enorme groep die de onderklas se van de samenleving vormt", zegt Van der Zwan. „Het zijn veelal mensen zonder baan of met slecht betaald werk." Hij stelt dat de gezinnen er beter van worden als er minder kinde ren zijn, omdat ze dan per hoofd meer te besteden hebben en de ouders meer aandacht krijgen voor hun kinderen. „Nu is het nog altijd zo dat de oudste kinderen de jongsten opvoeden, en dat is niet goed. pillen en zalfjes die ook bij de drogist te koop zijn maar die nu nog vergoed worden als ze op doktersrecept door de apothe ker worden verstrekt - levert maximaal 90 miljoen euro op. „De verhoging van het eigen ri sicovan 2 0 0 naar 2 5 0 euro levert jaarlijks meer op dan 210 mil joen euro. Op die manier halen we in vier jaar toch de totale ge plande bezuiniging", aldus Hoogervorst. ken deel uit van netwerken, stelt hij. „Pik de leiders eruit en zet alleen hen vast om ze op te voe den. De anderen raken stuur loos en de bende valt uiteen. Die overige leden kunnen door de ambulante zorg worden opge vangen." In de inrichting wacht bendelei ders een streng regime, stelt Jonker voor. Het moet in zijn ogen afgelopen zijn met de softe aanpak. „Tutoyeren van de be geleiders is taboe. Er mag niet op voet van gelijkheid worden gewerkt. Als je deze jongeren vriendelijk lachend tegemoet treedt, bereik je niets. De vol- Ouders moeten kinderen opvoe den, ook door zichzelf te ont wikkelen. Ze moeten ervoor zorgen dat hun kinderen het be ter krijgen dan zijzelf." Eerder deze week verklaarde Van der Zwan voor een onder zoekscommissie van de Tweede Kamer dat de integratie van minderheden is mislukt. Tien jaar geleden had hij daar al in een rapport voor gewaar schuwd. Nu voorspelt hij dat de integratie van 2,5 miljoen al lochtonen die Nederland rond 2020 zal tellen hét grote pro bleem wordt voor de komende 25 jaar. Van der Zwan: „Als je wilt dat die mensen daadwerkelijk inte greren, moet je eisen stellen. Rechten maar ook plichten, zo als voor iedereen. Op alle gebie den, dus ook bij scholing." GPD pagina 25: socialisme is geen liefdadigheid De nieuwe regeling komt over een met de voorstellen die het CDA eerder heeft gedaan. De grootste regeringspartij was vanaf het begin tegen de in voering van de medicijnknaak (1,70 euro) eigen bijdrageper re cept. Coalitiepartners WD en D66 hebben zich lang verzet tegen het afschaffen van de medi- wassene is hier de baas. Zijn wil is wet." Verder gelden de Nederlandse normen. „Oorlog tussen Allah, winti of God wordt niet getole reerd", is het devies. In de ogen van Jonker faalt het huidige jeugdstrafrecht. „Een verblijf in een politiecel werkt bij deze jongeren juist status verhogend. Dat geldt ook voor een maand in een strafinrich ting." Het is zijn stellige overtuiging dat de heropvoeding in de in richtingen moet gebeuren door veel onverwachte activiteiten te organiseren. Daarbij gaat het beslist niet om leuk tijdverdrijf. „Laat de groep een grote ruimte betreden met in het midden een enorme berg zand. Opdracht: maak deze ruimte brand schoon." Andere activiteiten vereisen veel onderling o'verleg, inzicht en planning. „Je kunt ze de op dracht geven het stuurwiel uit een gezonken schip in het IJssel- meer boven water te halen. Daarvoor moeten ze bijvoor beeld eerst in keurig Neder lands schriftelijk toestemming vragen om naar het wrak te dui ken. Daarna volgt nog de hele planning van de operatie.GPD I cijnknaak, maar gaven afgelo pen week toe. De regering wilde de medi- cijnknaak gebruiken om over bodig medicijngebruik af te remmen. „Maar met de verho ging van het eigen risico wordt in feite hetzelfde bereikt"aldus Hoogervorst. „Het gaat er om dat de mensen zich bewust wor den van de kosten en dat een drempel wordt opgeworpen." GPD DEN HAAG - Kantonsectoren van de rechtbanken in Neder land hebben de handen vol aan zaken tegen wanbetalers van mobiele telefonie. De gerechten in Den Haag en Amsterdam houden zelfs mara- thonclusterzittingen om abon nementskosten terug te vorde ren. Dat meldde Th. van der Meer, sectorvoorzitter kanton recht bank Amsterdam, gisteren. De problemen met wanbetalers liepen vorig jaar zo hoog op dat er nu in Amsterdam een proef draait om de zaken sneller te kunnen verwerken. Volgens Van der Meer gaat het om een nieuw softwareprogramma dat de tijd die het invoeren van gegevens vergt 'aanzienlijk verkort'. De rechtbank kwam op het idee van de proef, toen een Amster dams deurwaarderskantoor eind april 2002 met vijftiendui zend extra zaken voor dat jaar kwam. „Dat komt boven op een totaal van 25.000 per jaar en is een aanslag op de bezetting", aldus de sectorvoorzitter. Als toen niets zou zijn ondernomen, zou den de sectoren door een teveel aan zaken verstopt zijn geraakt. De vorderingen hebben betrek king op klanten van alle vijf aanbieders van mobiele telefo nie, meldde Van der Meer. ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren straffen van respectievelijk achttien en twaalf jaar opgelegd aan twee Tilburgse mannen voor de moord op de 23-jarige Regina van Vugt en haar 54-ja- rige moeder Jose Jacobs uit Ba- vel in november 2001. De oudste van het tweetal (28) werd eerder door de rechtbank in Breda vorig jaar juni veroor deeld tot levenslang. Hij wordt gezien als de kwade genius ach ter de dubbele moord. De recht bank legde zijn 24-jarige broer toen vijftien jaar celstraf en tbs op. Het hof besloot de oudste broer geen levenslange gevangenis straf op te leggen, gezien de leeftijd van de verdachte en de 'onvolwassenheid en de beper kingen in zijn persoonlijkheid'. Volgens het hof moet uiterst te rughoudend worden omgegaan met het opleggen van een le venslange gevangenisstraf. De jongste broer ging op 27 no vember 2001 naar Bavel om te praten over de huwelijkspro- door Erwin Tuil DEN HAAG - Het budget voor ontwikkelingssamenwerking moet meer geconcentreerd wor den. Daarom heeft verantwoor delijk minister Van Ardenne dertien landen van haar hulp- lijstje gehaald. Zimbabwe is een van de opval lendste landen. Volgens de mi nister valt er met de Zimbab waanse president geen zaken te doen. „We komen met Moegabe niet verder." In plaats daarvan gaat het mi nisterie maatschappelijke orga nisaties in het Afrikaanse land meer ondersteuning geven. Dat gebeurt via Nederlandse hulp organisaties. Van Ardenne wil voortaan meer resultaat en betere afspraken. Ook wil zij zich minder richten op overheden en meer op de sa menleving. blemen tussen Regina en zijn oudste broer. Regina had haar man aangeklaagd wegens mis handeling van hun dochtertje en spilde scheiden, wat de oud ste broer veel verdriet deed. Na een ruzie schoot de jongste broer de moeder van Regina neer. Regina vluchtte de straat op, maar haar zwager haalde haar in en wurgde haar. De moe der overleed een dag later in het ziekenhuis. De vader van Regina ontsnapte aan de dood omdat het pistool niet afging. Het hof veroordeel de de oudste broer, net als de rechtbank eerder tot het betalen van 9600 euro aan de vader. De jongste broer houdt vol dat hij de dubbele moord op eigen initiatief pleegde. Maar volgens justitie heeft de oudste broer zijn jongere, wilszwakke broer opgestookt om Regina te ver moorden. De jongste broer ging in hoger beroep in de hoop een lagere straf te krijgen, zodat hij eerder kan beginnen met zijn tbs-be handeling. De oudste broer was het niet eens met de rol die de rechtbank hem toedichtte. ANP Op de nieuwe lijst staan nog 36 landen, voornamelijk in Afrika. Brazilië, China, Equador, El Salvador, de Filipijnen, Nami bië en Peru zijn geschrapt, om dat ze naar het oordeel van Van Ardenne relatief rijk zijn. Cam bodja, Guinee-Bissau en Zim babwe verliezen de Nederland se steun vanwege slecht beleid en slecht bestuur. India zei eerder dit jaar zelf geen hulp uit Den Haag meer te wil len hebben. Opvallend is de te rugkeer van Kenia, eerder ge schrapt door Herfkens. Van Ardenne benadrukte dat haar beleid een duidelijke breuk met het verleden is. Politiek en tweerichtingsverkeer tussen Nederland en het ontvangende land worden belangrijker. Daarnaast wordt meer nadruk gelegd op mensenrechten en vrede. GPD ROTTERDAM - Duizenden Rotterdammers hebben gisteren in een stille tocht afscheid genomen van de deze week omgekomen Muhammed Erdogan. De achttienjarige Turk werd woensdag in de schoe nenzaak van zijn vader in de wijk Charlois doodge stoken. Erdogan is niet de enige die de laatste tijd het leven liet bij zinloos geweld in Charlois. Begin dit jaar werd een juwelier, enkele honderden meters van de zaak van de familie Erdogan, beroofd en met een bijl ver moord. De dertienjarige Sedar Soares werd doodge schoten bij metrostation Slinge toen hij met vriendjes sneeuwballen naar voorbijgaande auto's gooide. De massaal bezochte mars verliep gisteren ingetogen, maar veel bewoners zijn woedend over het geweld in de wijk. 'We zijn het zat!' en 'geen moorden meer!' stond op borden die deelnemers aan de stille tocht om hoog hielden. Het lichaam van Muhammed Erdogan wordt vandaag naar Turkije gevlogen en daar begra ven. De dader van de moord is nog voortvluchtig. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN DOLDER - De opvang van criminele jongeren kan de helft goedkoper door delinquenten hard aan te pakken. Dat stelt di recteur Arjen Jonker van Den Engh, de gesloten rijksinrich ting voor jonge criminelen in Den Dolder. Volgens Jonker levert de bespa ring dagelijks 125 euro per ge vangene op. Hij heeft zijn plan bij het ministerie van Justitie ingediend. Nu kost de opvang nog 250 euro per dag. Jaarlijks is met de be strijding en heropvoeding van jeugdcriminelen een kwart mil jard euro gemoeid. Justitie wil voor zeshonderd jeugdcrimine len nieuwe plekken creëren. Jonker stelt dat de jonge delin quenten in grotere groepen moeten worden opgevangen. Bovendien kan bij nieuwbouw van inrichtingen bezuinigd worden op de sport- en recrea tiezalen. Volgens Jonker kan er verder flink worden bespaard door de jeugdcriminaliteit anders te be strijden. Jeugdcriminelen ma- HÉ-I..IS PAT PINCieTQE. NIET? Ko/w,HPE: Httr 3D H£6T NOOT LENT (ETr ME-T HAAK GEJHA-1? Advertentie Breda, Groningen, Heerlen en Utrecht 'Alleen zondag 5 oktober van 10-17 uur Ma t/m vr 10 - 21 uur. 2a 9 -18 uur 0900-235 45 32 (O.lO/min). www.IKEA.nl van 12.90 voor 8.90* KNODD emmer met deksel. 40 L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3