11 verenigen zich Rolstoel geen bezwaar voor Thomas Heikant staat bol van muziek Natte natuur krijgt ruimte bij Vogelkreek Terneuzen doet niets aan vervuiling waterpartijen Nuchter Achterstand door onderzoek en problemen dak niet geheel ingelopen JJoFCCübclZGIl zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN Jongen door vrachtauto aangereden zaterdag 4 oktober 2003 fan Geel wil iluiting Borssele ïetjes regelen Extra metselaars Klasgenoten helpen motorisch gehandicapte leerling zoveel mogelijk Meedoen Vrolijk Illusie Telefoonstoring in deel Breskens 01,3f42JLVMi« RITTHEM - Een tienjari ge jongen uit de gemeente Vlissingen is gistermid dag rond één uur ernstig gewond geraakt toen een vrachtwagen in Ritthem over hem heen reed. De jongen wilde op zijn fiets de Ritthemsestraat oversteken, maar er kwam zoveel verkeer dat hij even wachtte. Een 61- jarige vrachtwagen chauffeur uit Middelburg stond naast de jongen te wachten om ook de krui sing op te rijden. Toen de weg vrij was trok de chauffeur op en sloeg rechtsaf. Hij had de jon gen wel in zijn spiegel ge zien, maar dacht dat deze stilstond om op hem te wachten. De jongen reed echter ook door en kwam met zijn fiets onder de vrachtwagen terecht. Hij raakte bekneld met zijn fiets onder de vrachtwa gen. Zwaargewond aan zijn voeten en gezicht is opge nomen in het ziekenhuis in Vlissingen. )EN HAAG - De sluiting van de ;erncentrale Borssele in 2013 uoet 'goed en netjes' geregeld rorden. Staatssecretaris Van jeel van Milieu wil de overheid en tweede zeperd in de besluit vorming over Borssele bespa- en. I 1994 besloot een nipte Ka nermeerderheid dat de kern- •entrale in 2004 dicht moest. Dat doel is echter volledig uit iet zicht verdwenen door on- landig juridisch optreden van net name het ministerie van Economische Zaken én door de Sberalisering van de elektrici teitsmarkt. Van Geel maakt zijn voorgangers daarover verwijten in een recent interview met het blad van milieu-organisatie Greenpeace. Goede zakelijke besprekingen met de eigenaar van de kerncentrale zijn naar zijn mening nooit gevoerd. Van Geel wil wel die weg inslaan om te bereiken wat het tweede kabinet-Balkenende in het re geerakkoord afgesproken: slui ting van de kerncentrale uiter lijk in 2013. Hij realiseert zich dat dit niet eenvoudig zal zijn. De kerncentrale heeft weer een vergunning voor onbepaalde tijd. PvdA-minister van Milieu beheer Pronk liep met de gedachte rond om Borssele des noods met een noodwet tot slui ting te dwingen. Het is volgens Van Geel 'een illusie' om te den ken dat zoiets met een wet te re gelen valt. ,,Ik wil dit netjes en goed regelen", zegt hij De Tweede Kamer kan op korte termijn al een plan van Van Geel tegemoet zien, waarin hij zal aangeven hoe hij verder wil met de kerncentrale en ook met het kernafval. Contracten voor het opwerken van dat afval in het Franse Cap la Hague lopen eind dit jaar af, op de datum dat Borssele 'oorspronkelijk' zou sluiten. In zijn plan wil Van Geel aangeven hoe het bedrijf gaat afbouwen, of de opwerkings- contracten worden verlengd dan wel of het kernafval van Borssele direct bij de centrale wordt opgeslagen. „Wij over leggen met iedereen", stelt de staatssecretaris, „maar wij blij ven eerstverantwoordelijk." Dorpshuis Sluis later klaar Terneuzen door René van Stee SLUIS - Het multifunctioneel centrum (mfc) aan de Klooster straat in Sluis wordt vermoede lijk pas in februari 2004 opgele verd en in gebruik genomen. Daarmee is de streefdatum van de opening, rond Kerstmis, definitief uit het zicht verdwe- Dit betekent niet dat de ge meente Sluis financiële schade loopt. De begroting van bijna zes miljoen euro wordt niet overschreden. Ook verandert niets in de jaarlijkse gemeente lijke exploitatiebijdrage van ruim drie ton. Onder meer door archeologisch onderzoek - dat aanzienlijke meerkosten met zich meebracht - en problemen met kromge trokken stalen dakspanten raakte de aannemer achter op schema. In juli hoopte verantwoordelijk wethouder L. Wille dat de vertraging nog zou worden ingelopen. Om te voorkomen dat potentiële ge bruikers van het gebouw te vroeg hun voorbereidingen voor een verhuizing zouden treffen, stuurde hij hen indertijd een brief waarin hij meedeelde dat de oplevering medio december gevaar liep en de verhuizing vermoedelijk moest worden uit gesteld. Extra inspanningen van de aan nemer om binnen de afleve ringstermijn te blijven, slaag den niet helemaal. Wel werd ongeveer een maand ingelopen, onder meer dankzij de inzet van extra metselaars. Woordvoer ster Sde Kievit verklaart dat de vertraging de gemeente niet meer geld kost. Inmiddels is overeenstemming bereikt tus sen de gebruikers -de twee plaatselijke basisscholen, de bi bliotheek, de peuterspeelzaal en de kinderopvang- en de ge meente Sluis over de verhuizing naar het mfc. De contracten moeten nog wel worden onder tekend. Andere potentiële gebruikers, waaronder sport- en andere verenigingen, hebben zich nog niet aangemeld. De Kievit ver wacht dat dit wel gebeurtonder meer omdat het huidige ge meenschapscentrum, 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat, de deuren sluit na de opening van het mfc. De gemeentewoordvoerster verwacht verder dat de diverse verenigingen geen extra kosten moeten maken om gebruik te maken van het mfc. „Dat is al thans het uitgangspunt", aldus De Kievit, 't Zoute Vestje krijgt een nieuwe bestemming. De gemeenteraad van de oude gemeente Sluis-Aardenburg besloot in september 2002 dat dit gebouw de nieuwe brandweerkazerne van Sluis wordt. Thomas Geertse wordt door klasgenootjes Josca Verschelling (links) en Marit Audenaerd geholpen bij het wisselen van lokalen. foto Peter Nicolai door Piet Kentin TERNEUZEN - De Week van de Toegan kelijkheid zit er op. De afgelopen week werd aandacht gevraagd voor de toegan kelijkheid van gebouwen en recreatie voorzieningen maar ook voor straten, pleinen en scholen. Toegankelijkheid wordt een steeds belangrijker aan dachtspunt. Vooral ouderen met een functiebeperking hebben nogal proble men. Maar ook voor jonge mensen kan het lastig zijn. Een van hen is de 12-jarige Thomas Geertse, leerling van klas IC op de Stede lijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Thomas, die een motorische handicap heeft, loopt moeilijk en ver plaatst zich op school met een rolstoel. Daarbij komt hij weinig obstakels tegen. Deuren blijven open door speciale klem men en de school beschikt over een lift. Als hij naar een ander lokaal moet, gaat hij een paar minuten voor het eind van de les weg om de grote stroom te ontwijken. Daarbij is hij nooit alleen. Zijn klasge nootjes hebben zich spontaan aange meld om hem daarbij te helpen. Margot De Koning-Dujardin, mentor van Thomas, is erg enthousiast over hoe dat tot nu toe verloopt. „Voordat het schooljaar begon, hebben we een middag georganiseerd waar iedereen met elkaar kon kennismaken. Ik heb toen een voor gesprek gehad met de ouders van Tho mas en zijn handicap besproken. Het voorstel was om dat op die dag aan de leerlingen te vertellen. Thomas heeft dat zelf gedaan. De leerlingen hadden er me teen begrip voor en accepteerden het als vanzelfsprekend. Tot nu toe is iedereen erg tevreden over hoe de praktijk verloopt. Thomas voelt zich thuis op school. Notities en proef werken maakt hij op een laptop. „Daar is hij erg bedreven in", zegt zijn mentor. Bij toerbeurt helpen de andere kinderen hem als er verkast moet worden. „Best leuk", zegt Niek van de Calseijde. „Je mag wat eerder de klas uit en als we naar een andere verdieping gaan mag je met de lift." Als gesport wordt op de velden van W Terneuzen, zorgen twee kinderen dat Thomas daar komt. Gymlerares Mireille Defoer probeert Thomas zoveel mogelijk mee te laten doen. „Aan alles waar hij mee kan doen, doet hij mee", vertelt ze. „Als er gevoetbald wordt rent hij niet maar schopt de bal wel weg. Bij een ne gen minutenloop laat ik Thomas softbal len. We gebruiken daar een statief bij, zodat het wegslaan van de bal geen pro bleem is. Bij een lange bal loopt Thomas een honk en doet een ander de volgende. Het is steeds uitproberen." Om de zes weken komt een ambulant be geleidster van De Sprienke, een school voor speciaal onderwijs in Goes, naar Terneuzen om samen met Thomas, zijn ouders en Margot De Koning-Dujardin het functioneren van Thomas te bespre ken. „Waar zij vooral naartoe werkt, is om praktische dingen te verbeteren. Ook leert ze Thomas om voor zichzelf op te komen. De ouders stimuleren Thomas eveneens erg. Zij houden de lijnen met ons kort, waardoor het contact optimaal is." En Thomas zelf? Op de vraag wat hij van zijn klasgenoten vindt, is het antwoord: „Ze zijn allemaal zo vrolijk. Dat vind ik het leukste." door Jan Jansen HENGSTDIJK - Graafmachi nes zetten hoogstwaarschijnlijk Vljlgend jaar hun tanden in een 15,6 hectare groot gebied zuide lijk van de Vogelkreek. Door het afgraven van klei en zand moet nieuwe, natte natuur ontstaan 'n deze punt van de Westvogel- polder. jn plaats van aardappels en bie ten moeten er straks koeien en weidevogels gedijen, evenals waterminnende planten. Een sprekend voorbeeld daarvan is net kruipend moerasscherm dat nu al voorkomt langs de kreek kant. Het plantje is zo zeldzaam dat het bescherming geniet door de Europese Habitat-richtlijn, het is een van de redenen dat dit stukje polder is aangewezen !°or natuurontwikkeling, aarnaast valt het binnen de Geologische hoofdstructuur. ok is het gebied onderdeel van _e binnendijkse compensatie voor het verlies aan natuur waarden, als gevolg van de verdieping van de Westerschel- de. Nu Gedeputeerde Staten het natuurontwikkelingsplan heb ben vastgesteld, is het aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG) een bestek te maken. De uitvoe ring is eveneens in handen van die dienst. Het gebiedje langs de Vogelkreek valt op het ogenblik onder Staatsbosbeheer. Daar is alle hoop gevestigd op uitvoe ring in 2004. Zekerheid kan de DLG daarover echter niet ge ven. Voor het werk zijn nog en kele vergunningen nodig en voor de financiering moet het ministerie van LNV over de brug komen met een bijdrage van 6800 euro per hectare. De boerderij van de familie De Koek die binnen het plangebied ligt, kan gewoon blijven staan; de bewoners hoeven niet weg. Dat geldt ook voor de kenmer kende vissershuisjes langs de kreekrand. door Jeanette Vergouwen HEIKANT - Het 55ste Muziek festival is gisteravond van start gegaan. Het festival voorziet duidelijk in een behoefte; de animo om mee te doen is elk jaar groot. Muziekvereniging Heikant or ganiseert elk jaar een festival. De formule is dit jaar anders: niet de slagwerkers en de oplei- dingsgroepen beten het spits af, deze groepen komen pas zon dagmiddag aan bod. Gisteren presenteerden drie korpsen zich: Muziekvereniging Elk naar zijn Krachten Hoek, Fan fare Nooit Gedacht Graauw en Fanfare Excelsior Terhole. Morgenavond maken kwalita tief goede korpsen hun opwach ting. Twee korpsen die uitko men in de vaandelafdeling: Heineken-fanfare uit Den Bosch en Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. De muzikanten van Muziekver eniging Heikant steken drie da gen de handen uit de mouwen en verlenen allerlei hand- en span- door Wout Bareman TERNEUZEN - De horecaon dernemers in de binnenstad van Terneuzen hebben zich ver enigd. Eenderde van de exploi tanten van restaurants, cafés en eethuisjes in de Nieuwstraat en directe omgeving heeft zich aangesloten bij een vereniging, die deze week werd opgericht. Het belangrijkste doel van de vereniging is de opwaardering van het uitgaanscentrum. Voorzitter Bram Stoffels: „We zijn als Coördinatie Manage ment Terneuzen meer dan een jaar bezig geweest met de voor bereidingen. Het stond voor ons al lang vast dat de Nieuwstraat en omgeving toe waren aan een grondige opknapbeurt, want het gebied was erg aan het af zakken. Dat was ook een gevolg van het verloop onder de exploi tanten. Op den duur kenden de collega's elkaar niet meer en dat wreekt zich natuurlijk." De oprichting van de horeca- vereniging moet de onderlinge banden aanhalen. En dat past precies in het project van de ge meente, de horeca en de politie om de kwaliteit van het uit gaanscentrum te verbeteren. Projectleider Josien van Bom mel wees de onderlinge ver deeldheid al eerder aan als één van de oorzaken van de achter uitgang. Tot nu toe zagen de ondernemers te veel als concur renten in plaats van 'concule- ga's'. In het kader van het project werd een zogenoemde kwali teitskring opgericht die de aan pak van het uitgaanscentrum begeleidt. Het project, gefinan cierd door de gemeente, liep op 1 oktober af. Maar B en W beslui ten volgende week zo goed als zeker tot voortzetting. Stoffels: „En daar zouden we heel blij mee zijn. Er staat nu iets op de rails en daarmee moe ten we verder. We hebben tij dens de oprichtingsvergadering al direct een evenementencom missie in het leven geroepen, die ervoor moet zorgen dat het le ven terugkeert in de Nieuw straat en de omliggende straten zoals de Dijkstraat, de West- kolkstraat en de Korte Kerk straat. Nog dit najaar komt er een evenementenkalender. We spelen in op bestaande evene menten zoals de Havenfeesten en de zondagopenstelling van de winkels in het centrum, maar we gaan zelf ook activiteiten ontplooien. En dat worden best evenementen van formaat." De nieuwe horecavereniging wil nauw samenwerken met de exploitant van het Scheldethe- ater in de Westkolkstraat. Als koffieshop Checkpoint (ooit) verhuist naar nieuwbouw iets verderop kan voor de deur van het theater eindelijk worden be gonnen met de bouw van de tweede fase van de parkeerga rage, maar ook met de inrich ting van het Theaterplein. Stoffels: „Dat biedt natuurlijk ongekende mogelijkheden en daarvan zullen we zeker ge bruik maken." De komende weken wordt ge poogd alle ondernemers in het werkgebied te strikken voor de vereniging. Voorzitter Stoffels denkt vooralsnog niet aan wer ving buiten dat gebied. „Nee de oprichting van één horecaver eniging voor de hele stad is een illusie. Dat is in het verleden verschillende keren gepro beerd, maar het liep even zo vaak spaak. Maar al die clubs zijn natuurlijk wel weer aange sloten bij de overkoepelende Terneuzense Ondernemers Vereniging." En daarvan is die zelfde Stoffels toevallig óók voorzitter. Hij wil de horecaver eniging overigens niet langer dan een jaar leiden. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen treedt niet op tegen de vervuiling van de waterpar tijen tussen de Herengracht en de Rosegracht en de Oostkolk. Burgemeester en wethouders zijn het met klaagster M. Steke- tee eens dat de mentaliteit van de mensen die illegaal storten te wensen overlaat, maar: 'Wij kunnen hier helaas ook weinig aan doen'. Volgens het college is de frituur op de dam verplicht het zwerf afval op te ruimen in een straal van 25 meter rondom de zaak. „Milieu-inspecteurs van onze afdeling Milieu en Natuur zul len bij controle bij de uitbater van deze frituur nadrukkelijk BRESKENS - Een breuk in een kabel legde gisteren het vaste telefoonnet van KPN telecom in het westelijke deel van Breskens plat. Bij ruim driehonderd aanslui tingen bleef de lijn van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds dood. Ook pinautomaten en diensten als internet via de tele foon weigerden dienst. Een woordvoerder van KPN telecom had geen verklaring voor de ka belbreuk. Volgens hem treden dergelijke storingen regelmatig op na langdurige regenval of droogte. aandacht vragen voor deze be paling." Bovendien heeft de ge meente te weinig personeel en te weinig geld om dagelijks het zwerfvuil uit de vijvers te vis sen, antwoorden B en W op een suggestie van Steketee. Geen directe oplossing heeft de gemeente voor het probleem dat enorme hoeveelheden etenswa ren worden gestort nabij de op haalbrug bij het politiebureau. „Bij de vijver nabij het Zuider sportpark heeft zich dezelfde si tuatie voorgedaan. In dat geval bleek een traiteur zijn afvalres- tanten zogenaamd aan de een den te willen voeren. Het bedrijf is - na een tip van omwonenden - hierop door ons aangesproken, waarmee de situatie is verbe terd. Particulieren kunnen van zelfsprekend nog wel de eendjes voeren, maar ieder normaal denkend mens zal hopelijk be seffen dat eenden geen hele bro den eten." Advertentie Winter 2003 Kinderkleding t/m maat 140, ÊïlübUM f - Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 xï_)L Yerseke s swww.bruundebeer.nl M\v \jj De band Elk naar zijn Krachten uit Hoek speelt op het muziekfestival in Heikant. foto Peter Nicolai diensten. Zelf treedt Heikant zondagavond op. Dan worden de coneourswerken gespeeld, want Heikant gaat 9 november op concours in Venlo om de plaats in de afdeling uitmun tendheid te bevestigen en liefst nog een trapje hoger op de lad der te stijgen. Zondagavond spelen ook nog Weldoen door Vermaak Clinge en Fanfare Sint Jan uit Sint Jansteen. Hij stampte met veel gewicht de trap op van het ziekenhuis in Terneuzen. In alles een man vol zelfvertrouwen, die de eerste medemens die hem op z'n plaats zou zetten, nog moest tegenkomen. Onder de ogen van minstens vijftien wachtenden voor hem, ban jerde hij naar de balie, waar achter zich een door de wol geverfde administratrice be vond. „Ik kom bloed laten prikken", baste hij. Dat kwa men al die anderen ook. De mededeling dat hij een num mertje moest trekken en op z'n beurt moest wachten, ging aan zijn oren voorbij. Toen hij zich van de balie af wendde, riep de vrouw hem terug. Of hij nuchter was, wilde ze weten. „Vandaag toevallig wel!", luidde het antwoord. Was hij het niet geweest, dan was hij gega randeerd direct doorgelopen naar de bloedprikkers. Nu nam hij, na een vingerwij zing, plaats achter in het wachtlokaaltje. Daar stootte hij een wankel buurmannetje aan. En hij zei:„Of ik nuchter ben. Ha, als ik nu een boertje laat, ligt er een bierton op m'n tong!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35