PZC u Contract voor een brandveilig huis Maritiem festijn in haven Antwerpen Brogum teleurgesteld over uitblijven extra subsidie van gemeente Van Geel wil sluiting Borssele netjes regelen Stoffenbeurs ontloopt dwangsom Ga borstkanker te lijf! Bondenberaad verontrust over korten subsidies zaterdag 4 oktober 2003 Onverstandig Best belangrijk Jongens stelen mobieltje Modeshow In ons land krijgt 1 op de 9 vrouwen borstkanker. Daarom heeft de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) samen met BorstkankerVereniging Nederland oktober uitgeroepen tot jaarlijkse borst- kankermaand. Het gaat ook om jouw toekomst. Giro 26000 KANKERBESTRIJDING Ouderen laken bezuinigingen door Rolf Bosboom GOES - De Goese ouderenbon den maken zich grote zorgen over de reorganisatie van het welzijnswerk in de gemeente. Die gaat voornamelijk ten koste van de activiteiten in het oude renwerk. Het bestuur van de Bondenberaad Groot-Goes heeft in een brief aan verant woordelijk wethouder D. van Ewijk zijn 'verontrusting' uit gesproken. De plannen hebben alles te ma ken met de financiële situatie bij SMWO-Welzijn, de organi satie die is ontstaan uit een fusie van vier stichtingen op wel- zijnsgebied. Omdat er sprake was van flinke financiële tekor ten, is de begroting van SMWO- Welzijn de afgelopen maan den intensief doorgelicht. Dat heeft geleid tot een krapper budget, waardoor een deel van de activiteiten moet worden ge schrapt. Het ouderenwerk is daarvan een van de voornaamste slachtof fers. Het is de bedoeling de tele fooncirkels, de seniorenfiets tochten, de filmmiddagen, de platforms ouderenhuisvesting en -educatie, de ondersteuning van het Bondenberaad en de uitgave van de Zilveren Gids stop te zetten. Andere activitei ten, zoals de Vraagbaak Oude ren voor Ouderen, diverse cur sussen, het sozenberaad en het Galm-project, worden wel voortgezet. De maatregelen zijn het bestuur van het Bondenberaad, de over koepelende organisatie van de lokale afdelingen van de oude renbonden Anbo, KBO, PCOB, NBP en AbvaKabo, rauw op het dak gevallen. Het vindt het on der meer wrang dat de breedte sport bij SMWO-Welzijn wél wordt gespaard, terwijl daar juist de tekorten zijn ontstaan. „Wij vragen ons af waarom de ouderen zouden moeten op draaien voor de tekorten van de breedtesport", zo staat in de brief aan wethouder Van Ewijk. Het Bondenberaad vindt de zaak des te merkwaardiger, aangezien er juist voldoende subsidie voor breedtesport leek te zijn. Het schrappen van de telefoon cirkels vindt het beraad ook een onverstandige stap. „Die heb ben naast een controlerende taak ook een sociale functie. Bo vendien worden zij verzorgd door vrijwilligers, waardoor de kosten laag zijn." Het bestuur vraagt de gemeen te de bezuiniging 'nogmaals kritisch te bezien en een ande re oplossing te zoeken'. Het wijst daarbij ook op het toene mende belang van het ouderen werk door de voortschrijden de vergrijzing van de samenle ving. De kwestie wordt vrijdag 10 oktober besproken in het al gemeen bestuur van het Bon denberaad. Dan komt onder meer ook de voortgang van de oprichting van een Seni orenraad in Goes aan de or de. WESTKAPELLE - Daphne Boogaard (links) en Anousjka Jakobsen van basisschool De Lichtstraal in Westkapelle mochten gisteren de brandweerspuit hanteren. Leerlingen van deze school en basisschool De Lichtboei in Westkapelle kregen in het kader van de brandpreven tieweek, een brandveiligheidscontract. Daarmee kunnen de leerlingen nagaan of hun huis aan de brandveiligheidseisen voldoet. foto Ruben Oreel door René van Stee ANTWERPEN - Onder de noe mer WaterkAnt '03 beginnen vandaag in Antwerpen diverse maritieme en hieraan gerela teerde evenementen. Blikvan ger is het voormalige school- schip de Mercator dat in het Willemdok aanmeert. De bar- kentijn (een koopvaardijschip van hoogstens vierhonderd ton met maximaal twee masten en diverse ra- en gaffelzeilen) is morgen, volgende week zondag en het daarop volgende week end te bezichtigen. In het Willemdok worden van daag en morgen ook de Ko- nincklijke Roeiregatta en Open Steiger (vergelijkbaar met de Hiswa te water) gehouden. Alle sport- en studentenverenigin gen, cafés en havenbedrijven uit Antwerpen en omstreken kun nen aan de roeiwedstrijd mee doen. De ploegen meten eikaars krachten middels een afvalsys- teem. Tijdens Open Steiger kunnen de nieuwste jachten worden beke ken. Ook kunnen bezoekers kennis maken met de nieuwste snufjes op nautisch gebied. Tegelijkertijd houden alle wa tersportbedrijven en -winkels rond het Willemdok open da gen. Volgende week staat WaterkAnt '03 vooral in het teken van zeil wedstrijden. Hoogtepunt is de zestiende editie van de Ant- werprace, die zaterdag 11 okto ber bij zonsopgang in Breskens (grote jachten) en Terneuzen (middelgrote en kleine jachten) begint. Een vloot van minstens 250 boten wordt tussen 13.00 en 15.00 uur in Antwerpen ver wacht. Onder de noemer ProvAnt Cup is er dezelfde dag ook een zeil- festijn voor de rede van Antwer pen. Tijdens deze zogenaamde demowedstrijd zijn per deelne mende boot twee zitjes voorbe houden aan leken op het gebied van de zeilsport. Doel van de wedstrijd is om jongeren te sti muleren te gaan zeilen. Op het Falconplein is er hetzelf de weekend een maritieme bro- cante markt. Bedoeling is standhouders aan te trekken die koopwaar aanbieden die een maritieme oorsprong hebbenen, zoals antieke scheeptoebeho- ren, nautische prullaria of oude collecties havenfoto's. Behalve voor handelaren die hun koop waar professioneel verzamelen staat deelname ook open voor particulieren. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het wordt voor de Stichting Brogum steeds moeilijker om financieel het hoofd boven water te houden. Zeker nu het Schouwen-Duive- landse poppodium volgend jaar in ieder geval geen extra geld van de gemeente krijgt. Voorzit ter F. Kruijff vreest dat deze op stelling gevolgen zal hebben voor de financiële steun van de provincie en het Nederlands Pop Instituut (NPI). „Als de gemeente je niet serieus neemt, waarom zouden provin cie en rijk dat dan wel doen", vraagt Kruijff zich hardop af. Volgens wethouder G. van der Salm (cultuur en welzijn) kleeft aan de toekenning van de subsi die voor 2004 geen 'politiek oor deel' over de waarde en toe komst van het poppodium. Bovendien: een fikse subsidie verhoging zonder nieuwe plan nen wordt 'nooit' via het wel- zijnsprogramma afgehandeld. Daar is volgens de wethouder een apart voorstel voor nodig. Poppodium Brogum kan de laatste jaren financieel gezien de eindjes maar net aan elkaar knopen. Omdat omzet van de horeca en de toegangskaartjes de kosten niet dekken, is de jaarlijkse subsidie van de ge meente volgens Kruijff 'toch best belangrijk' om geen al te grote tekorten op te lopen. Met de huidige subsidie 'moet de stichting steeds meer de tering naar de nering zetten. Profes sionaliseren als organisatie is er niet bij, terwijl Brogum met de huidige budgetten voor de pro grammering steeds meer is aan gewezen op de jongste bands; formaties van enige naam kun nen minder naar Zierikzee ge haald worden. Omdat het inhuren van bands en tal van andere kosten in de loop der jaren omhoog gegaan zijn, heeft het Brogumbestuur aan de gemeente extra subsidie gevraagd: in totaal 54.124 euro. Maar het college wil vasthou den aan het bestaande bedrag van 37.960 euro, zo blijkt uithe; concept Welzijnsprogramni voor 2004. De voorzitter van Brogum is te leurgesteld over deze keuze. Me een verschil van ruim 16 dit zend euro tussen het gevraagd en toegekende bedrag, vindt It dat er een 'wezenlijk versolt van mening' tussen het stick tingsbestuur en de gemeente be staat over het belang van he poppodium. Kruijff waai schuwt dat de 'neerwaartsespi raai' waarin Brogum zit, gee 'vrije val' moet worden. „Hf wordt steeds moeilijker om he hoofd boven water te houdei Eens moeten we een besluit® men: kunnen we nog wel blijvei bestaan zo?" Van der Salm stelt echter dat hf welzijnsprogramma niet aangewezen plaats is om ea fikse subsidieverhoging aantf vragen. In principe houdt ht: college min of meer het subsi diebedrag van het afgelope jaar aan, en telt daarbij de infla tie op. Flink wat extra geld moe via een apart voorstel geregel: worden. Volgens de wethoude is het hiervoor nu niet het juist moment. Naar aanleiding vat het onderzoek van adviesbu reau Signo S bekijkt ee: werkgroep van raadsleden hoe Schouwen-Duiveland in de toe komst met Brogum wil omgaat Vooruitlopend op aanbevelin gen en plannen van die werk groep wil de wethouder gee uitspraken doen over aanval lende subsidies. Van der Sak „Daar wacht ik nog even Duidelijk is wel dat we metBrt- gum volop aan de slag zijn." OOST-SOUBURG - Twee jon gens van dertien en vijftien jaai oud zijn gisteravond in eet sportzaal aan de Dongestraatii Oost-Souburg aangehouden De twee Vlissingers hadden ee gsm weggenomen uit de kleed kamer. Ze zijn meegenomei naar het bureau en verhoord. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sluiting van de kerncentrale Borssele in 2013 moet 'goed en netjes' geregeld worden. Staatssecretaris Van Geel van Miljeu wil de overlieitl een tweede zeperd in de besluite vorming over Borssele bespa ren. In 1994 besloot een nipte Ka mermeerderheid dat de kern centrale in 2004 dicht moest. Dat doel is echter volledig uit het zicht verdwenen door on handig juridisch optreden van met name het ministerie van Economische Zaken én door de liberalisering van de elektrici teitsmarkt. Van Geel maakt zijn voorgangers daarover verwijten in een recent interview met het blad van milieu-organisatie Greenpeace. Goede zakelij ke besprekingen met de ei genaar van de kerncentrale zijn naar zijn mening nooit ge voerd. Van Geel wil wel die weg inslaan om te bereiken wat het tweede kabinet-Balkenende in het re geerakkoord heeft afgesproken: sluiting van de kerncentrale ui terlijk in 2013. Hij realiseert zich dat dit niet eenvoudig zal zijn. pe kerncentrale heeft weer een vergunning voor onbepaalde tijd. Pvd A-minister van Milieu beheer Pronk liep met de gedachte rond om Borssele des noods met een noodwet tot slui ting te dwingen. Het is volgens Van Geel 'een illusie' om te den ken dat zoiets met een wet te re gelen valt. „Ik wil dit netjes en goed regelen", zegt hij. De Tweede Kamer kan op korte termijn al een plan van Van Geel tegemoet zien, waarin hij zal aangeven hoe hij verder wil met de kerncentrale en ook met het kernafval. Contracten voor het opwerken van dat afval in het Franse Cap la Hague lopen eind dit jaar af, op de datum dat Borssele 'oorspronkelijk' zou sluiten. In zijn plan wil Van Geel aangeven hoe het bedrijf gaat afbouwen, of de op werkings contracten worden verlengd dan wel of het kernafval van Borssele direct bij de centrale wordt opgeslagen. „Wij over leggen met iedereen", stelt de staatssecretaris, „maar wij blij ven eerstverantwoordelijk." door Freek Janssen GOES - De organisatie van de stoffenbeurs die gisteren plaatsvond in de Zeelandhallen in Goes krijgt geen dwangsom van 10.000 euro opgelegd van de gemeente. Eerder hing die de or ganisatie boven het hoofd, om dat het evenement volgens de Centrale Vereniging Ambulante Handel (CVAH) geen beurs zou zijn, maar een markt. W. de Smit, voorzitter van de af deling Zuid-West-Nederland van de CVAH, klopte aan bij de gemeente, omdat volgens hem zowel de markthandel als de de tailhandel door de beurs veel omzet misloopt. „Er is hier sprake van oneigenlij ke concur rentie. Ik ben zelf wezen kijken en 95 procent van de standjes was gericht op de verkoop. De organisatie heeft nog getracht het evenement een beursidee te geven door er een paar tafeltjes met demonstraties neer te zet ten, maar de klanten komen er bewust om stoffen te kopen. Dit noem ik geen beurs, maar een markt met een dak erboven." Volgens organisator S. Piller vervult de beurs de wensen van de klant. „We zijn naar Zeeland gekomen omdat we veel e-mails kregen van mensen uit de omge ving, die vonden dat er hier te weinig aanbod was. De moder ne klant weet precies wat ze wil en om dat te vinden moet er een ruime keuze in stoffen zijn. Dan zijn vijf kraampjes op de markt niet genoeg." Maar wat vindt hij van de kri tiek van de CVAH? „Het laatste wat wij willen is broedermoord. Maar de houding van de CVAH komt voort uit eigenbelang en desinteresse. Ze doen niet ge- Bezoekers van de Stoffenbeurs in de Zeelandhallen bekijken de aangeboden waren aandachtig. foto Willem Mieras noeg moeite voor de stoffenhan del op de markt. Bovendien staan van de vijf plaatselijke stofhandelaren er vandaag vier op de beurs." Om tegemoet te komen aan de klachten heeft de organisatie een aantal standjes ingeruimd voor demonstraties en work shops. Er stonden zelfs aanvan kelijk meer beursactiviteiten op stapel. „We wilden een mode show geven en er zou een de monstratie authentiek stoffen- dubbelen worden gegeven. Maar omdat de vergunning pas drie maanden geleden binnen was, kon dat helaas niet door gaan. Het geheel is daardoor niet helemaal uit de verf geko men, het voldoet niet helemaal aan het beeld dat ik voor ogen had." Toch oordeelde de gemeente dat de organisatie voldoende aan de eisen had voldaan en dat ze zou afzien van het opleggen van een dwangsom. De vooraf gestelde eisen waren dat er buiten ver koopstandjes ook demonstra ties en exposities te zien moes ten zijn. Organisator Piller is opgelucht. „Het is natuurlijk een groot be drag, maar wij lieten het maar op ons afkomen." De Smit van de CVAH is niet blij. „Dan wil ik wel eens horen van de gemeente wat haar defi nitie van een beurs is. Hier laat ik het niet bij zitten. Dit komt bovenaan de agenda bij de eerstvolgende marktcommissie. Als de gemeente besluit dat de Zeelandhallen zomaar voor commerciële doeleinden mogen worden gebruikt, dan heeft dat desastreuze gevolgen. Niet al leen voor de markt, maar voor het hele winkelcentrum, wat zeg ik, voor het totale economi sche leven in de stad." NEDERLANDSE KONINGIN WILHELMIN* F 0 N OS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30