Raadslid breekt enkel op kunstgrasveld PZC ■La Traditionele held op stokken sterft uit Politie treedt komend jaar streng op tegen naaktlopers Ritthem ■M .13 Voormalig boer Noordwelle krijgt kans op nieuw bedrijf m PZC zaterdag 4 oktober 2003 Kampioenschap autostyling in Zeelandhallen Uitvaartbeurs in Goes Automobiliste mist rotonde Uitbreiding Overleg H vf 7 k WmÈS* i Knotje Schilders Experiment Werkstraf voor klap met bierglas Bruggen dagje niet open Boete voor aanrijding bij lage zon Man steekt schutting in brand Straf voor dreigen met luchtbuks Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. J door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Het nieu we kunstgrasveld van de voet balclub RCS in Oost-Souburg is perfect, zegt Dick Schinkel, raadslid voor de Partij Sou burg Ritthem. „De ballen gaan precies zoals je ze wilt hebben. Alleen is het veld nogal hard." Dal heeft Schinkel donderdag avond aan den lijve ondervon- den. Het raadslid is, voor zover bekend, de eerste die een bot breuk opliep op het nieuwe veld in Souburg. „Donderdag avond heb ik voor het eerst sinds lange tijd meegedaan aan een training van RCS. Door het nieuwe veld dat eind augustus is geopend, kreeg ik weer zin. Maar ja, als 53-jarige probeer de ik me een beetje uit te sloven voor het oog van al die jonge gasten. Net toen ik een mooie actie wilde maken, zette ik mijn voet verkeerd weg. Op normaal gras zou mijn voet waarschijnlijk zijn doorgegle den. Maar op het harde kunst gras klapte hij dubbel en brak mijn enkel." De Souburger heeft als raadslid zelf inge stemd met de aanleg van het kunstgrasveld dat de gemeente Vlissingen ruim 500.000 euro gekost heeft. „Daar heb ik nog steeds geen spijt van hoor. Het voetbalt lekker. Schinkel neemt de botbreuk gelaten op. „Normaal zou je balen. Maar nu kan ik er wel een beetje om lachen. Jaar in jaar uit heb ik bij RCS gevoet bald. De actie van donderdag avond is mijn laatste geweest. Ik heb mijn les geleerd. Voort aan zal ik wat rustiger sporten beoefenen." Schinkel heeft nog een ander punt opgestoken door de ongelukkige val. „Het ziekenhuis in Vlissingen moet blijven. Ik ben echt fantastisch geholpen door de ambulance en door de mensen van de eer ste hulp." College steunt natuurcamping door Piet Kleemans NOORDWELLE - Wat de ge meente Schouwen-Duiveland betreft mag aan de Kooijmans- wegbij Noordwelle een natuur camping verrijzen. De nieuwe camping, met veel groen, mag maximaal 75 kampeereenheden tellen. De camping dient als compensatie voor het teloor gaan van een agrarisch bedrijf, dat moest wijken voor de aanleg van de recreatieverdeelweg. GOES - Autoclub CarMania houdt vandaag en morgen een tuning- en stylingbeurs in de Zeelandhallen. Met tuning en styling wordt de vormgeving van auto's met ex tra's bedoeld. Dit weekeinde vinden in de Zeelandhallen de open Nederlandse kampioen schappen tuning en styling plaats. Tijdens deze wedstrijd wordt gekeken naar de vormge ving van de auto's met accesoi- res zoals spoilers en bijzondere uitlaten. Er is ook informatie verkrijgbaar over de mogelijk heden van extra's op auto's. Zo zijn er stands vgn onder andere spoiler-, autosticker- en uitlaat- fabrikanten. Zaterdagavond na 19.00 uur is er een neonparty. Zaterdag is de beurs geopend van tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. GOES - In de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes wordt vandaag een uitvaartbeurs ge houden. Bezoekers kunnen tussen tien en zes uur informatie krijgen over alles wat met sterven te maken heeft. Een van de deelnemers is het kunstenaarsgezelschap Moving Circle, dat alternatieve vormen van afscheid nemen toont. TERNEUZEN - Een 35-jarige vrouw uit de gemeente Hulst heeft afgelopen donderdag avond schade aan haar auto ge reden nadat zij een rotonde over het hoofd had gezien. De vrouw reed op de kruising Roosevelt- laanSerlippensstraat in Ter- neuzen rechtdoor de rotonde op en botste tegen twee verkeers borden. De bestuurster kwam met de schrik vrij redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Noordwellenaar A. Padmos verkocht zijn landbouwgrond ten behoeve van de aanleg van de recreatieverdeelweg, die de dorpskernen in de Schouwse Westhoek moet verlossen van onnodig en ongewenst recrea- tieverkeer. Daarmee zette Padmos een punt achter zijn bestaan als boer. Ter vervanging van dat agrarisch bedrijf ontwikkelde de onder nemer plannen voor natuur camping Mouterdijk, te realise ren op vijf hectare grond aan de Kooijmansweg. De natuurcam ping is ruim opgezet. De standplaatsen worden mini maal tweehonderd vierkante meter groot en worden om zoomd door een forse groensin- gel. Ten zuidwesten van de cam ping wordt vijf hectare natuur 'aangelegd'. De inrichting daar van geschiedt in overleg met de Dienst Landelijk Gebied, onder wiens vleugels landinrichtings project Schouwen-West wordt gerealiseerd. De ontwikkeling van de natuur camping betekent uitbreiding van het aantal kampeereenhe den en dat kan, zegt het gemeen tebestuur, alleen als de uitbrei ding onontbeerlijk is voor verbetering van de kwaliteit van het recreatiebedrijf óf in dien er sprake is van sanering. In het geval van Padmos gaat het om het laatste. „Het is van belang dat de ondernemer toe komstperspectief wordt gebo den. Dat is gevonden in de vorm van het exploiteren van een na tuurcamping." De gemeente voegt daar aan toe dat zij de komst van natuurcam ping Mouterdijk beschouwt als 'een vorm van productdifferen tiatie'. Verder wordt aange voerd dat de nieuwe kampeer plaats moet voldoen aan strenge kwaliteitseisen en stelt de ge meente dat het in verhouding tot de totale ontwikkeling van Schouwen-West gaat om een geringe toename van het aantal verblij f seenheden Met Waterschap Zeeuwse Ei landen is overleg gepleegd over de invloed van de nieuw aan te leggen camping met betrekking tot de waterhuishouding. Het waterschap constateert dat nauwelijks sprake is van een toename van verhard oppervlak en geeft daarmee zijn zegen aan de natuurcamping. Planologisch zijn er volgens de gemeente evenmin beletsels. De nieuwe camping krijgt een ont sluiting aan de Kooijmansweg, die weer in verbinding staat met de nabijgelegen recreatiever deelweg. Dat maakt de camping goed bereikbaar voor autover keer. Het is de bedoeling dat op ter mijn langs de Kooijmansweg ook een fietspad wordt aange legd. A MÉl Vogelverschrikkers in een witlofveld in Dirksland. foto's Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vroeger was het een stropop. Later werd het een opgevulde overall. De tra ditionele vogelverschrikker wordt echter met uitsterven bedreigd. De held op stokken wordt langzaam maar zeker verdrongen door digitale con currenten. Terwijl, stelt Groei Bloei Schouwen-Duiveland, dat wat bedoeld is als schrik beeld voor vogels ook een fraaie aankleding van het landschap of de tuin kan zijn. Groei en Bloei organiseerde daarom een wedstrijd vogel verschrikker maken. Vogelverschrikkers zijn een eeuwenoud wapen in de strijd tussen mens en vogel. Mogelijk stamt de stropop, de oer-vogel verschrikker, af van de Ro meinse god Priapus. Priapus was de god van de vruchtbaar heid en bescherming van het gewas. Beeldjes van deze god werden naar verluidt geplaatst om de oogst te beschermen en goed te laten groeien. De schaalvergroting in de landbouw heeft het aantal vo gelverschrikkers op het akker land fors teruggebracht, stelt M. Onrust van Groei Bloei. „Zelf ben ik er altijd door ge fascineerd geweest. Ik ben ge boren en opgegroeid op een boerderij en vogelverschrik kers waren toen een vast on derdeel van het landschap. Een ouderwetse vogelver schrikker roept nostalgische gevoelens op. Het doet veel mensen denken aan het tijd perk zonder computers en mo biele telefoons. Wellicht is dat ook de reden dat vogelver schrikkers nog weieens opdui ken in volkstuintjes. Waar schijnlijk onder het motto 'Baat het niet dan schaadt het niet.' Want of vogels nou echt De stropop van weleer heeft modernere opvolgers gekregen. bang zijn van een stropop is volgens deskundigen nog maar de vraag. Klassiek is het beeld van de vo gelverschrikker die door vo gels gebruikt wordt als rust -en uitzichtpunt. Maar ook knal kanonnen om vogels te verja gen schijnen slechts even te werken. Net als de flikkerende weerkaatsing van spiegeltjes of in onbruik geraakte cd's. Vo gels hebben in de regel snel door dat het veel geschreeuw maar weinig wol betreft en la ten zich niet verjagen. Neemt niet weg dat de tradi tionele vogelverschrikker eer herstel verdient, vindt Groei Bloei. Is het niet middenin in de polder, dan ter verfraaiing van de achtertuin. „Want je kunt heel goed zelf een vogel verschrikker in elkaar knutse len. En die kun je net zo mooi maken als je zelf wilt", zegt Onrust. Zelf fabriceerde zij een 'geëmancipeerde' vogelver schrikker. „Het zijn bijna al tijd mannen, en ik heb een vrouwelijke gemaakt. Com pleet met knotje." Dat haar vogelverschrikster - opgebouwd uit natuurlijke materialen als vlas en peulen - geen afschrikwekkend uiter lijk heeft en strikt genomen niet functioneel is, deert On rust niet.Misschien is het eer der een vogellokker, dan een verschrikker. Maar ze is wel heel mooi. En ze groeit met de tuin mee." Een vogelverschrikker spreekt tot de verbeelding. Figureert zelfs in films en musicals. In musical The Wizard of Ozz kon de vogelverschrikker spreken en bewegen. En in Dennis Pot ters epos The Singing Detecti ve kon de 'scarecrow' zingen. Al naar gelang de omstandig heden is de vogelverschrikker angstaanjagend, eenzaam of vrolijk. Hij ziet er in het half duister eng uit, moet vaak suk kelig toestaan dat vogels op zijn hoofd zitten en wordt, een zaam in de regen op het land, een zielenpiet. De vogelverschrikker is meer malen vereeuwigd. Niet alleen door fotografen, maar ook door schilders en illustratoren van boeken. In middeleeuwse boeken en op middeleeuwse schilderijen is de vogelver schrikker te ontwaren en ook anno 2003 weet hij kunste naars te inspireren. De Rotter damse kunstenares Alma Bre- va heeft een grote collectie vogelverschrikkers en daarop geïnspireerde kunstwerken. In Valkenswaard is de vogel verschrikker binnenkort mid delpunt van een meerdaags in ternationaal festival. Meer dan honderd kunstenaars en crea- tievelingen krijgen de kans er hun eigen vogelverschrikker te maken, en daardoor een stukje cultuur te doen herleven. Het festival is aangekleed met zang, theater en wordt afgeslo ten met een vogelverschrik- kersbal. Groei en Bloei houdt het be scheiden, maar de 360 leden tellende afdeling van wat vol uit de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde Groei Bloei heet, hoopt wel dat de wedstrijd een fors aantal vogelverschrikkers oplevert. Pr-medewerkster P. Priester: „We timmeren be hoorlijk aan de weg en dat blij ven we doen. Je moet blijven vernieuwen. De belangstelling voor de jaar lijkse geraniummarkt was, stelt Priester, wat aan het ver flauwen. „Daarom vonden we het tijd worden voor iets nieuws. Dat is de herfstmarkt met de vogelverschrikkerwed strijd geworden. Bij wijze van experiment. Als het aanslaat misschien volgend jaar weer. Of anders bijvoorbeeld iets met heksen, want die zijn sinds Harry Potter populair is, hele maal in." Het resultaat van de wedstrijd vogelverschrikkers maken is vandaag te zien tij dens de herfstmarkt (10.00- 15.00 uur) van Groei Bloei op het terrein van de voormalige gemeentekwekerij aan de Boe- renweg bij Zierikzee. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik veroordeelde gisteren een 34-jarige inwoner van Vlissin gen tot 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De Vlissinger sloeg 27 april dit jaar in Middelburg een man met een bierglas in het gezicht. Dit gebeurde nadat bei den het café waren uitgezet. De verdachte zei achteraf zelf niet meer te snappen waarom hij zich zo had laten gaan. „Ik was mezelf niet meer", was zijn enige verklaring. Het slacht offer hield er gebroken tanden en littekens in zijn gezicht aan over. De verdachte moet 180 euro tandartskosten en een voor schot van 250 euro immateriële schade betalen. Het slachtof fer had 5000 euro smartengeld geclaimd. MIDDELBURG - De bruggen over het Kanaal door Walche ren en het Kanaal door de Oude Arne worden dinsdagavond 14 oktober niet bediend. Ook de sluizen in Vlissingen worden niet bediend. Aanleiding is de vernieuwing van de computer programmatuur in het bedieningscentrum voor de sluizen en bruggen in Vlissingen. De scheepvaart op beide kanalen is ge stremd van zes uur 's avonds tot middernacht. MIDDELBURG - Een negentienjarige man uit Oss verklaar de gisteren in Middelburg dat hij verblind was door de laag staande zon toen hij een fietser aanreed. Politierechter G. van Unnik vond de jonge Brabander niet het prototype ver- keerscrimineel, maar hij achtte hem wel schuldig aan het on geval. Hij legde een boete op van 500 euro, waarvan de helft voorwaardelijk. Het ongeval vond plaats in de ochtend van 24 november vorig jaar. De automobilist reed op de Ruiterplaatweg in Kamper land een voor hem rijdende fietser aan. Het slachtoffer liep een gecompliceerde beenbreuk op. Officier van Justitie J. Zondervan eiste 500 euro boete en vier maanden voorwaar delijke rijontzegging. „U had uw snelheid moeten aanpassen of de auto aan de kant moeten zetten", vond hij. HEINKENSZAND - Een onbekende heeft in de nacht van donderdag op vrijdag geprobeerd een houten schutting in brand te steken bij een woning aan de Leeuwerikhof in Hein- kenszand. Doordat de bewoners een brandlucht roken en alert reageerden, kon de beginnende brand worden geblust met een emmer water. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 22-jarige vrouw uit Sint-Annaland wegens poging tot zware mishandeling en bedreiging conform de eis vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en tachtig uur werk straf opgelegd. De verdachte kon volgens de psychiater het misdrijf niet helemaal worden toegerekend, omdat ze op dat moment in een psychotische toestand verkeerde. Het incident gebeurde 15 maart dit jaar in Oud-Vossemeer. Met een lucht buks van haar vader stond ze dreigend voor het raam van de woning, waar twee van haar (ex) vriendinnen verbleven. Ze begon vervolgens te schieten. De kogel bleef steken in de dub bele beglazing van de woning. De vrouwen in de woning ren den in paniek de kamer uit. Aan een van de slachtoffers moet verdachte 225 euro smartengeld betalen. door Ron Maqnée RITTHEM - De politie gaat het volgende zomerseizoen streng optreden tegen naaktrecreatie en aanstootgevend gedrag op het strand van Ritthem. Buurt bewoners en recreanten klagen hier al langer over. Toch valt het aantal meldingen dat bij de po litie binnenkomt wel mee, zegt een woordvoerder. Zonaanbidders die op het strandje tussen Ritthem en Rammekenshoek in adamskos tuum recreëren, worden volgens politiewoordvoerder A. Don vanaf volgend jaar 'gepardon neerd'. Met andere woorden: krijgen het vriendelijke doch dringende verzoek om (bad)kle- ding aan te trekken. Mensen die zich op verboden gebied bege ven of aanstootgevend gedrag vertonen, worden op de bon ge slingerd. Tot de nieuwe maatregelen is deze week besloten in het drie hoeksoverleg waarin politie, justitie en de burgemeester van Vlissingen zitting hebben. Om wonenden en gebruikers van het strand bij Ritthem klagen al langer over naaktrecreatie op het strand. Officieel is naturisme in het gebied niet toe gestaan. Op Walcheren is elders een aantal plekken aangewezen om naakt te zonnebaden. Toch verschijnen er nog veel badgas ten in Ritthem naakt aan de vloedlijn. Een andere vorm van overlast betreft de mensen die bij het strandje op zoek gaan seksueel contact. Bij het vogelbroedge bied dat Rijkswaterstaat in het kader van natuurcompensatie heeft aangelegd, zijn op zonnige dagen veel homoseksuele man nen actief. Klagers benadruk ken dat de heteroseksuele man nen echter de meeste overlast veroorzaken. Volgens politie woordvoerder Don valt het aan tal meldingen van aanstootge vend gedrag wel mee. Dat neemt niet weg dat er het volgend jaar toch streng wordt opgetreden tegen recreanten die aanstoot gevend gedrag vertonen. Advertentie Hierbij uw letterzegel voor de zegelspaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond op 27 september in de PZC, de tweede zegelspaarkaart wordt op 11 oktober afgedrukt. Alleen originele spaar- zegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29