11 Jeugd Zierikzee wijkt voor paddestoelen Rolstoel geen bezwaar voor Thomas Volgend jaar geen Politieke Jongerendag Van der Wouden in beeld als chef van afdeling gemeente Muziek Monumentaal in de problemen Sr8 V Nuchter gemeente wil ruim honderdduizend euro meer uitgeven aan organisaties zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 4 oktober 2003 Jongen (10) komt onder vrachtwagen Dienst voor gehandicapten Rigoreus ►romfietser gewond Klasgenoten helpen motorisch gehandicapte leerling zoveel mogelijk Kissebissen Kennismaken Goed werk Broers in cel houden subsidie InorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil vol lend jaar meer geld uittrekken oor de welzijnsorganisaties op iet eiland. In totaal is er voor ubsidies aan organisaties van oneelverenigingen tot bejaar- densozen en jeugdwerk 117.106 euro extra nodig. R1TTHEM - Een tienjarige jon gen is gistermiddag rond één uur ernstig gewond geraakt toen een vrachtwagen in Rit- them over hem heen reed. De jongen uit de gemeente Vlissin- gen wilde op zijn fiets de Rit- themsestraat oversteken, maar er kwam zoveel verkeer dat hij wachtte met oversteken. Een 61-jarige vrachtwagen chauffeur uit Middelburg stond Inaast het jongen te wachten om ook de kruising op te rijden. Toen de weg vrij was trok de chauffeur op en sloeg rechtsaf. Hij had de jongen wel in zijn spiegel gezien, maar dacht dat deze stilstond om op hem te wachten. De jongen reed ook door en kwam met zijn fiets on der de vrachtwagen terecht. Zwaargewond aan zijn voeten en gezicht is hij opgenomen in het ziekenhuis in Vlissingen. GOES - De commissie aange paste diensten houdt morgen in samenwerking met een aantal kerken in Goes een aangepaste dienst voor en met verstandelijk gehandicapten. Het thema is 'De deuren gaan open'. De dienst begint om 10.00 uur in het gebouw van de Christelijk Gereformeerde kerk in Goes. Hoewel tijden van grote bezui nigingen zijn aangebroken, wil het college van Schouwen-Dui veland niet grofweg de bezem halen door de welzijnssubsi- dies. Flinke extra bijdragen zitten er niet in, met enkele uit zonderingen als de Stichting Gemeentelijke Bibliotheken Schouwen-Duiveland (ruim 25 duizend euro extra) daargela ten. Maar grote groepen vereni gingen of organisaties hoeven vooralsnog niet de deur gewe zen te worden. In het welzijns- programma voor 2004 houdt het gemeentebestuur vast aan het ingezette beleid. Dat beleid bevat verschillende regels. Zo zijn met kleinere or ganisaties en verenigingen de bijdragen voor meerdere jaren vastgelegd. Alleen de inflatie komt daar jaarlijks bij. Voor clubs van dezelfde pluimage wordt gestreefd naar een zoveel mogelijk zelfde werkwijze en berekening voor de subsidies. Grotere, eilandelijke instellin gen als de Stichting Jeugd, de Stichting Kinderopvang en So ciaal Cultureel Werk De Licht boei krijgen hun geld op grond van het werk dat ze leveren. Door de harmonisering van de subsidies leveren her en der wat verenigingen geld in, zoals Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer en Muziekvereniging Luc- tor et Emergo, maar in algemene zin worden de organisaties in het welzij nsprogramma voor 2004 gecompenseerd voor de in flatie. Daarnaast zijn er enkele nieuwe geldontvangers, waar onder Passage Zierikzee, Gos pelkoor Laetare en Toneelver eniging Jong op Drift. Alleen de verzoeken van COC Midden- Zeeland, Omroepstichting De Wieken en de Zeeuwse Stich ting Welzijn Doven zijn afgewe zen. Dit welzijnsprogramma zal Schouwen-Duiveland meer geld kosten dan in 2003: ruim 117.106 euro. Hiervan komt de gemeente slechts een deel (70.747 euro) tekort op de be groting. Wanneer dit geld uit het programma zelf gehaald moet worden, kan dat alleen door 'ri goureuze' bezuinigingen. 'Het schrappen van subsidies aan een paar Oranjeverenigingen of muziekverenigingen' volstaat niet. „Dat betekent dat serieus gesneden moet worden in de subsidie aan professionele or ganisaties." En dat wil het colle ge niet. Daarom moet die 70 dui zend euro volgend j aar uit de pot onvoorzien gehaald worden. De welzijnsorganisaties mogen de komende twee weken reage ren op de plannen. Daarna is het aan de gemeenteraad het wel zijnsprogramma vast te stellen. OOST-SOUBURG - Een zeven tienjarige bromfietser uit Oost- Souburg is gistermiddag bij een aanrijding op de Meanderlaan in Middelburg gewond geraakt. Hij reed op de verkeerde weg helft, toen een 26-jarige auto mobiliste uit Middelburg ach teruit uit een parkeervak kwam gereden. De vrouw merkte hem niet op en kwam met hem in aanrijding. Het slachtoffer is, vermoedelijk met een gebroken enkel, naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een paddestoel heeft al tijd iets kinderlijks. Dat zal door de on bewuste associatie met kabouters ko men. Maar in de speeltuin aan de Zierikzeese Roggenplaat is er tijdelijk sprake van een totale overname uit de ze hoek. De speelvloer is letterlijk bezaaid met een grijswitte soort uit het schimmel rijk. Schommel, glijbaan en wipkippen zijn alleen nog zeer omzichtig te betre den, maar ook dan is de kans groot dat een aantal paddestoelen wordt ver trapt. En welk kind neemt nou het risico een kabouter tegen zich in het harnas te ja gen? Dus is het tijdelijk erg stil in de speeltuin. Boswachter A. Boon van Na tuurmonumenten woont pal tegenover het uitzonderlijke schouwspel. Hij ver moedt dat de sporen (lange draden) van de paddestoelen tussen het haksel heb ben gezeten, waarmee de grond van de speeltuin is bedekt. Het dode hout en vochtige omstandigheden vormen een ideale groei-omgeving. Boon denkt dat het hier gaat om de kleine viltinkt- zwam. Deze soort is niet giftig en daar mee ook niet gevaarlijk voor spelende kinderen. Afhankelijk van het weer beeld zal het paddestoelentapijt zeker nog enkele dagen stand houden, ver wacht de boswachter. foto Marijke Folkertsma doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De Politieke Jon gerendag gaat volgend jaar niet door. J. Elenbaas van de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land verzekert echter dat deze activiteit niet volledig ge schrapt is. Vanwege de tijd, die in de voorbereidingen voor het Welzijnshuis Schouwen-Duive land gaat zitten, is besloten de jongerendag een jaar uit te stel len. Een keer per twee jaar mogen jongeren van Schouwen-Duive land één dag op de stoel van de raadsleden zitten. Ze krijgen oen klein potje geld, waarmee ze wogen doen en laten wat ze wil len. In groepjes bedenken ze een j bestemming voor dat geld, I waarna ze hun klasgenoten, die ieder met een eigen plan komen, moeten overtuigen van het nut en de noodzaak ervan. Zo zijn tijdens de afgelopen edities zon necollectoren voor de Pontes Scholengemeenschap Locatie Pieter Zeeman en een thuisbio scoop voor Schouwenoord door de jonge fracties uit het vuur ge sleept. Advertentie Winter 2003 Kinderkleding t/m maat 140, Baby-kinder speciaalzaak „Jongeren leren zo zelf knokken voor hun idee", legt Elenbaas van de Stichting Jeugd de ge dachte achter de Politieke Jon gerendag uit. Juist vanwege dat opkomen voor en motiveren van die eigen plannen en ideeën vindt hij de dag erg belangrijk. En moet de activiteit ook blijven bestaan. Omdat ze op die ma nier aan den lijve ondervinden dat er meer voor nodig is dan en kel en alleen een idee om een plan ook daadwerkelijk van de grond te krijgen. Maar volgend jaar, wanneer een nieuwe editie van de jongeren dag zou moeten plaatsvinden, gaat het dagje politiek kissebis sen voor de jongeren niet door. Volgens Elenbaas komt dat enerzijds door de bezuinigin gen. Daarnaast speelt een be langrijke rol dat hij zijn tijd dringend nodig heeft voor het Welzijnshuis voor Schouwen- Duiveland. In dit huis moeten verschillende eilandelijke wel zijnsorganisaties als de Stich ting jeugd onder één dak samen gebracht worden. De gemeente wil voor de oprichting van deze koepel in 2004 flinke stappen zetten. In de praktijk betekent dit dat Elenbaas heeft moeten kiezen in welke activiteit voor de jeugd hij tijdelijk even wat minder (voorbereidings)tijd zal steken. De Politieke Jongerendag voor 2004 heeft daarbij het onderspit moeten delven tegen andere activiteiten als de Roefeldag en het huttendorp. Dat bete kent overigens niet dat deze jon gerendag helemaal van het toneel verdwijnt. „De dag is niet weg. Hij is doorgeschoven naar 2005", benadrukt Elen baas. door Piet Kentin TERNEUZEN - De Week van de Toegankelijkheid zit er op. De afgelopen week werd aandacht gevraagd voor de toegankelijk heid van gebouwen en recrea tievoorzieningen maar ook voor straten, pleinen en scholen. Toe gankelijkheid wordt een steeds belangrijker aandachtspunt. Vooral ouderen met een functie beperking hebben nogal proble men. Maar ook voor jonge men sen kan het lastig zijn. Een van hen is de 12-jarige Tho mas Geertse, leerling van klas IC op de Stedelijke Scholenge meenschap De Rede in Terneu- zen. Thomas, die een motorische handicap heeft, loopt moeilijk en verplaatst zich op school met een rolstoel. Daarbij komt hij weinig obstakels tegen. Deuren blijven open door speciale klemmen en de school beschikt over een lift. Als hij naar een an der lokaal moet, gaat hij een paar minuten voor het eind van de les weg om de grote stroom te ontwijken. Daarbij is hij nooit alleen. Zijn klasge nootjes hebben zich spontaan aangemeld om hem daarbij te helpen. Margot De Koning-Dujardin, mentor van Thomas, is erg en thousiast over hoe dat tot nu toe verloopt. „Voordat het school jaar begon, hebben we een middag georganiseerd waar ie dereen met elkaar kon kennis maken. Ik heb toen een voorge sprek gehad met de ouders van Thomas en zijn handicap be sproken. Het voorstel was om dat op die dag aan de leerlingen te vertellen. Thomas heeft dat zelf gedaan. De leerlingen had- Thomas Geertse met links Josca Verschelling en rechts Marit Audenaerd. foto Peter Nicolai den er meteen begrip voor en ac cepteerden het als vanzelfspre kend." Tot nu toe is iedereen erg tevre den over hoe de praktijk ver loopt. Thomas voelt zich thuis op school. Notities en proefwer ken maakt hij op een laptop. „Daar is hij erg bedreven in", zegt zijn mentor. Bij toerbeurt helpen de andere kinderen hem als er verkast moet worden. „Best leuk", zegt Niek van de Calseij deJe mag wat eerder de klas uit en als we naar een ande re verdieping gaan mag je met de lift." Als er gesport wordt op de vel den van W Terneuzen zorgen twee kinderen dat Thomas daar komt. Gymlerares Mireille De- foer probeert Thomas zoveel mogelijk mee te laten doen. „Aan alles waar hij mee kan doen, doet hij mee", vertelt ze. „Als er gevoetbald wordt rent hij niet maar schopt de bal wel weg. Bij een negen minuten- loop laat ik Thomas softballen. We gebruiken daar een statief bij, zodat het wegslaan van de bal geen probleem is. Bij een lange bal loopt Thomas een honk en doet een ander de vol gende. Het is steeds uitprobe ren." Om de zes weken komt een am bulant begeleidster van De door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ex-wethouder A. van der Wouden keert moge lijk terug bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Hij is in beeld als de nieuwe chef van de afdeling Samenleving. Die va cature is beschikbaar gekomen door een aantal interne ver schuivingen. Van der Wouden bevestigde gis teren dat hij op de functie heeft gesolliciteerd, maar wilde er verder niet op ingaan. Ook ge meentesecretaris J. de Vos, ver antwoordelijk voor personeels zaken, kan uit het oogpunt van privacy van de kandidaten geen inhoudelijke mededelingen doen over het aantal gegadig den en hun onderlinge kansen. Levert de 'interne' werving niet de geschikte kandidaat op, dan wordt buiten de poorten van de gemeente verder gezocht. De Vos verwacht dat de functie ui terlijk 1 april zal zijn ingevuld. De kwestie ligt politiek gevoe lig, omdat de voormalige PvdA- wethouder drie maanden gele den moest opstappen na een veroordeling wegens het rijden onder invloed van alcohol. Van uit de coalitie wordt gereser veerd gereageerd op het uitlek ken van de ambtelijke ambities van Van der Wouden. Strikt for meel genomen heeft de gemeen teraad geen zeggenschap over het personeelsbeleid. PvdA- fractievoorzitter W. Renden onthoudt zich in dat verband dan ook van commentaar. Het aftreden van Van der Wou den werd in belangrijke mate ingegeven door het feit dat zijn eigen partij het vertrouwen in hem opzegde. Mocht hij straks als hoge ambtenaar terugkeren op een plek waar hij als wethou der de scepter heeft gezwaaid, dan is dat op z'n minst discuta bel, vinden fractievoorzitter A. Verseput van de WD en zijn CD A-collega R. van der Wek ken. „Hij heeft in de korte tijd die hem gegund was goed werk geleverd op die post en veel goodwill gekweekt, maar of het nou zo verstandig is om zo vlak na deze hele geschiedenis min of meer op de zelfde stek te gaan zitten? Ik denk niet dat zoiets goed overkomt op de buiten wacht. Dat is wel een vraag waar we als politiek iets mee kunnen", aldus Verseput. Van der Wekken heeft dezelfde be denkingen. „Je krijgt hoe dan ook het idee dat hij via een ach terdeur weer wordt binnenge haald. Hij kan beter eerst een paar jaar in een andere keuken kijken." Fractievoorzitter J. Koopman van coalitiegenoot Alert! heeft aanmerkelijk min der moeite met de nieuwe ambi ties van Van der Wouden en ziet er eerder een voordeel in als hij op die post terugkeert,Hij kent de klappen van de zweepOf het verstandig is naar die functie te solliciteren is zijn afweging, dat kan het voor de politiek nooit zijn. Hij is al een keer gestraft door de rechtbank, vervolgens door zijn eigen club en de ge meente, dus dat moet niet nog een keer. Van onze fractie had hij ook niet weg gehoeven. MIDDELBURG - Twee broers van 21 en 22 jaar uit Honselers- dijk zijn gisteren bij verstek door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf plus honderd euro boete wegens een bedrijfsinbraak. De boete kregen ze, omdat ze al lebei een valse naam hadden op gegeven aan de politie. De broers gingen 7 november 2001 op strooptocht door Zuid-Beve land, maar lieten hun sporen na. Vlak na een bedrijfsinbraak in Kruiningen werden ze aange houden in Bergen op Zoom. In hun auto zaten spullen die van de diefstal in Kruiningen af komstig waren. door Famke van Loon NIEUWERKERK - De Stich ting Muziek Monumentaal dreigt de dupe te worden van het strenge regime rond de wel- zijnssubsidies. Waar het stich tingsbestuur de komende vier jaar automatisch zeker dacht te zijn van de gemeentelijke bij drage, is die subsidie nu inge trokken omdat de aanvraag niet is ingediend. Wordt dit misver stand niet opgelost, dan valt het doek voor de stichting. Om de oplopende kosten voor de gemeentelijke welzijnssubsi- dies beter in de hand te kunnen houden, heeft de gemeente Schouwen-Duiveland vorig jaar besloten de regels voor het verstrekken van die bijdragen beter na te gaan leven. Zo moet een organisatie nu echt op tijd de aanvraag indienen. Gelijktij dig zijn een aantal incidentele subsidies, die al een paar jaar achter elkaar zijn afgegeven, alsnog als structurele bijdragen vastgesteld. De Stichting Muziek Monu mentaal is één van die organisa ties, waarvan de jaarlijkse subsidie voor vier jaar is vastge steld. Sinds een aantal jaren organi seert de stichting op de Open Monumentendag een Nazomer festival Wereldmuziek. Het fes tival is met veel bezoekers een succes, maar de stichting zelf kampt met problemen. Vóór volgend jaar moet Muziek Monumentaal een nieuwe pro grammeur vinden en nieuwe geldbronnen aanboren. Want één van de twee subsidiegevers, de SNS Bank, trekt zich ge dwongen terug, omdat hun fonds maar maximaal twee keer voor één project aangesproken mag worden. Verkeerde de stichting toch al in problemen, met het welzijns programma voor 2004 in con cept op tafel wordt Muziek Mo numentaal regelrecht in haar voortbestaan bedreigd. Want de structurele bijdrage van de ge meentevan 4651,25 euro is hier in niet meer opgenomen. „Geen aanvraag ingediend!", zo luidt de verklaring. Stichtingsvoor zitter J. Erbrink bevestigt dat voor Muziek Monumentaal geen subsidie-aanvraag is ge daan dit jaar. „Want dat hoefde niet meer." Volgens J. Bruin van de gemeen te is dit echter een misverstand. Of Muziek Monumentaal alsnog in aanmerking komt voor een bijdrage voor 2004 durft Bruin niet te zeggen. Al weet zij wel dat het welzijnsprogramma al leen bij 'zwaarwegende argu menten' wordt aangepast. Erbrink stelt echter dat vorig jaar wel degelijk afgesproken is met de gemeente, dat de stich ting niet ieder jaar een nieuwe aanvraag zou moeten indienen. Wanneer de gemeente niet te rugkomt op zijn schreden, bete kent dat het einde van Muziek Monumentaal. „We hadden twee subsidiënten: de SNS Bank en de gemeente. De rest zijn sponsoren.De voorzitter is vooralsnog niet van plan het hierbij te laten zitten. Sprienke, een school voor speci aal onderwijs in Goes, naar Ter- neuzen om samen met Thomas, zijn ouders en Margot De Ko ning-Dujardin het functioneren van Thomas te bespreken. „Waar zij vooral naartoe werkt, is om praktische dingen te ver beteren. Ook leert ze Thomas om voor zichzelf op te komen. De ouders stimuleren Thomas eveneens erg. Zij houden de lij nen met ons kort, waardoor het contact optimaal is." En Thomas zelf? Op de vraag wat hij van zijn klasgenoten vindt is het antwoord: „Ze zijn allemaal zo vrolijk. Dat vind ik het leukste." Hij stampte met veel gewicht de trap op van het ziekenhuis in Terneuzen. In alles een man vol zelfvertrouwen, die de eerste medemens die hem op z'n plaats zou zetten, nog moest tegenkomen. Onder de ogen van minstens vijftien wachtenden voor hem, ban jerde hij naar de balie, waar achter zich een door de wol geverfde administratrice be vond. ,,Ik kom bloed laten prikken", baste hij. Dat kwa men al die anderen ook. De mededeling dat hij een num mertje moest trekken en op z'n beurt moest wachten, ging aan zijn oren voorbij. Toen hij zich van de balie af wendde, riep de vrouw hem terug. Of hij nuchter was, wilde ze weten. „Vandaag toevallig wel!", luidde het antwoord. Was hij het niet geweest, dan was hij gega randeerd direct doorgelopen naar de bloedprikkers. Nu nam hij, na een vingerwij zing, plaats achter in het wachtlokaaltje. Daar stootte hij een wankel buurmannetje aan. En hij zei: Of ik nuchter ben. Ha, als ik nu een boertje laat, ligt er een bierton op m'n tong!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27