11 Van Geel wil sluiting Borssele netjes regelen Brandpreventieweek van start Stoffenbeurs ontloopt dwangsom Stichting Today Everyday opvolger van Trechter 5 Nuchter Bondenberaad verontrust over korten subsidies Dienst voor gehandicapten Twee paarden dood door brand in stal Bison wint prijs voor Goese ondernemers Jongen (10) komt onder vrachtwagen zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 4 oktober 2003 Vrijwilligers Bedrijfscultuur Lastig Opwerken Ouderen laken bezuinigingen ftnnr Rolf Bosboom GOES - De Goese ouderenbon- F den maken zich grote zorgen over de reorganisatie van het welzijnswerk in de gemeente. Die gaat voornamelijk ten koste e van de activiteiten in het oude- renwerk. Het bestuur van de Bondenberaad Groot-Goes heeft in een brief aan verant woordelijk wethouder D. van l Ewijk zijn 'verontrusting' uit- l gesproken. - GOES - De commissie aange paste diensten houdt morgen in samenwerking met een aantal kerken in Goes een aangepaste dienst voor en met verstandelijk gehandicapten. Het thema van de dienst is 'De deuren gaan open'. Na afloop van de dienst is er gelegenheid om wat te drinken. De dienst begint om 10.00 uur in het ge- j bouw van de Christelijk Gere- s formeerde kerk aan de Bergweg in Goes. 1 WEMELDINGE - Bij een brand in Wemeldinge zijn gisteravond twee paarden om het leven ge komen. Twee andere paarden konden nog uit de stal worden gered. De brand brak rond negen uur uit aan de Chezeeweg. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de stal niet meer te redden. Wel wist men te voorkomen dat het vuur oversloeg naar een wo- j i ning die op enkele meters van de stal staat. De oorzaak van de brand is vooralsnog niet be kend. De technische recherche stelt een onderzoek in. door Rolf Bosboom De plannen hebben alles te ma ken met de financiële situatie bij SMWO-Welzijn, de organi satie die is ontstaan uit een fusie van vier stichtingen op wel- zijnsgebied. Omdat er sprake was van flinke financiële tekor ten, is de begroting van SMWO- Welzijn de afgelopen maanden intensief doorgelicht. Dat heeft geleid tot een krapper budget, waardoor een deel van de acti viteiten moet worden ge schrapt. Het ouderenwerk is daarvan een van de voornaamste slachtof fers. Het is de bedoeling de tele fooncirkels, de seniorenfiets tochten, de filmmiddagen, de platforms ouderenhuisvesting en -educatie, de ondersteuning van het Bondenberaad en de uitgave van de Zilveren Gids stop te zetten. Andere activitei ten, zoals de Vraagbaak Oude ren voor Ouderen, diverse cur sussen, het sozenberaad en het Galm-project, worden wel voortgezet. De maatregelen zijn het bestuur van het Bondenberaad, de over koepelende organisatie van de lokale afdelingen van de oude renbonden Anbo, KBO, PCOB, NBP en AbvaKabo, rauw op het dak gevallen. Het vindt het on der meer wrang dat de breedte sport bij SMWO-Welzijn wél wordt gespaard, terwijl daar juist de tekorten zijn ontstaan. „Wij vragen ons af waarom de ouderen zouden moeten op draaien voor de tekorten van de breedtesport", zo staat in de brief aan wethouder Van Ewijk. Het Bondenberaad vindt de zaak des te merkwaardiger, aangezien er juist voldoende subsidie voor breedtesport leek te zijn. Het schrappen van de telefoon cirkels vindt het beraad ook een onverstandige stap. „Die heb ben naast een controlerende taak ook een sociale functie. Bo vendien worden zij verzorgd door vrijwilligers, waardoor de kosten laag zijn." Het bestuur vraagt de gemeente de bezuiniging 'nogmaals kri tisch te bezien en een andere op lossing te zoeken'. Het wijst daarbij ook op het toenemende belang van het ouderenwerk door de voortschrijdende ver grijzing van de samenleving. De kwestie wordt vrijdag 10 ok tober besproken in het alge meen bestuur van het Bonden beraad. Dan komt onder meer ook de voortgang van de oprich ting van een Seniorenraad in Goes aan de orde. GOES - Bison International is winnaar geworden van de Goe se ondernemerstrofee. De prijs werd gisteravond uitgereikt door burgemeester D. van der Zaag, tijdens een bijeenkomst van het Ondernemers Contact Goes (OCG) in het nieuwe Thea ter De Mythe. De OCG-trofee wordt om de drie jaar uitgereikt aan de beste Goese ondernemer. Eerdere winnaars waren Bakon Food Equipment (1997) en Schelde International (2000). Leden van de ondernemersclub kunnen aangeven wie volgens hen in aanmerking komt voor de prijs. Aan de hand van de reacties worden drie ondernemingen ge nomineerd. Een jury, die bestond uit de vroegere Delta-directeur P. Sto ter, bestuursvoorzitter J. Man- dos van de Hogeschool Zeeland en P. Marinussen, heeft de drie kandidaten bezocht en tegen el kaar afgewogen. Daarbij werd gelet op zaken zoals financiën, continuïteit, het innovatieve karakter van het bedrijf, de kwaliteit van het product, het maatschappelijk ondernemen en de bedrijfscultuur. Behalve lijm- en kitfabrikant Bison International was ook PWG Bedrijfsveilige Kleding genomineerd. De derde kandi daat, waarvan de naam niet werd bekendgemaakt, besloot na het bezoek van de jury af te zien van verdere deelname. Juryvoorzitter Stoter wilde niet uitweiden over de reden daar- v°or. „Ik kan alleen zeggen dat wij de terugtrekking hebben ge respecteerd." Volgens Stoter viel het niet mee om te bepalen wie uiteindelijk de OCG-trofee in de wacht zou slepen. „Het was heel lastig om een keuze te maken, omdat de bedrijven moeilijk vergelijk baarzijn." Bison is een grote, in ternationale onderneming, sinds 1996 onderdeel van de we reldwijd opererende Bolton Group. PWG is een veel kleiner bedrijf - de omzet van Bison is zo n twintig keer groter - waar de eigenaren tevens directeur zijn. Stoter gaf aan dat er binnen de ]<uy_veel discussie is geweest. Giteindelijk ging de voorkeur U't naar Bison. „Het was een fo tofinish." Een leerling van de Ichtusschool in Wolphaartsdijk oefent, onder toeziend oog van een brandweerman, met een waterspuit. door llona Vette WOLPHAARTSDIJK - Het startschot van de Nationale Brandpreventieweek in Goes werd gisteren op de Ichthus- school in Wolphaartsdijk gegeven. Het thema van de Brandpreventieweek is dit jaar 'ik teken voor veiligheid'. In het kader daarvan tekenen de leerlingen het brandveiligheidscontract dat zij ook thuis door hun ouders moeten laten tekenen. Burgemeester Van der Zaag van Goes tekende gisterochtend in Wolphaarts dijk het eerste brandveiligheidcon tract. Daarna tekende één van de leer lingen ook alvast een contract met zijn moeder. In de contracten staan een aan tal voorzorgsmaatregelen die ouders kunnen nemen om de brandveiligheid van de woning te kunnen verbeteren. Het doel van het contract is dat ouders een verplichting aangaan met hun kind om nog dit jaar een activiteit uit te voe ren ter verbetering van de brandveilig heid van het huis. Ouders moeten dan bijvoorbeeld een rookmelder of blus middel monteren. Om het werken aan brandveiligheid een beetje leuker te maken was de brandweer gisteren aanwezig met een blusauto en konden de leerlingen spel letjes doen met de tankautospuit. Ook werd er een film vertoond die liet zien wat de brandweer allemaal doet. Vol gens John van Bremen, preventie-in specteur bij de Goese brandweer, kun je kinderen niet vroeg genoeg het belang van brandveiligheid duidelijk maken. Inmiddels hebben alle scholen in de omgeving contracten met de brand weer dat de scholen verplicht om ten minste één keer per jaar een ontrui mingsoefening te doen. Directrice van deIchthusschool D.Vermaire: „Wij pro beren twee keer per jaar zo'n oefening te doen. Verder hebben we ook lesmate riaal over brandveiligheid en laten we video's zien. Vandaag staat natuurlijk bijna helemaal in het teken van brand veiligheid. Daarom zijn we ook erg blij dat het startsein voor de brandveilig- heidweek bij ons wordt gegeven." De activiteiten van gisteren waren door de Goese brandweer georganiseerd. Van Bremen: „Vorig jaar was het thema van de Brandpreventieweek de school- ontruimingsoefening. Dit jaar wilden we wat extra dingen doen om de kinde ren wat meer vertrouwd te maken met alles wat de brandweer doet. En het is de bedoeling dat ze alles wat ze hier le- foto Willem Mieras ren door middel van dit contract ook thuis kunnen uitvoeren met hun ou ders." De brandpreventieweek is een jaarlijks terugkerend iets, maar Van Bremen benadrukt dat er niet alleen deze week bij stilgestaan moet worden. „Het idee van deze week is wel goed, maar we moeten er eigenlijk voor zor gen dat mensen zich het hele jaar door bezig houden met hun eigen brandvei ligheid." De brandweer heeft voor deze week ook de folder 'Brand! Tips en een cheklist' ontwikkeld. In deze folder staan tips en aan de hand van een vragenlijst kunnen lezers nagaan hoe het met de veiligheid van hun huis is gesteld. Tijdens de Brandpreventieweek verricht de brandweer ook huisinspecties. Bij de eerste tien aanvragers komt de brand weer gratis langs. door Freek Janssen GOES - De organisatie van de stoffenbeurs die gisteren plaatsvond in de Zeelandhallen in Goes krijgt geen dwangsom van 10.000 euro opgelegd van de gemeente. Eerder hing die de or ganisatie boven het hoofd, om dat het evenement volgens de Centrale Vereniging Ambulante Handel (CVAH) geen beurs zou zijn, maar een markt. W. de Smit, voorzitter van de af deling Zuid-West-Nederland van de CVAH, klopte aan bij de gemeente, omdat volgens hem zowel de markthandel als de de tailhandel door de beurs veel omzet misloopt. „Er is hier sprake van oneigenlij ke concur rentie. Ik ben zelf wezen kijken en 95 procent van de standjes was gericht op de verkoop. De organisatie heeft nog getracht het evenement een beursidee te geven door er een paar tafeltjes met demonstraties neer te zet ten, maar de klanten komen er bewust om stoffen te kopen. Dit noem ik geen beurs, maar een markt met een dak erbo ven." Volgens organisator S. Piller vervult de beurs de wensen van de klant. „We zijn naar Zeeland gekomen omdat we veel e-mails kregen van mensen uit de omge ving, die vonden dat er hier te weinig aanbod was. De moder ne klant weet precies wat ze wil en om dat te vinden moet er een Bezoekers van de Stoffenbeurs in de Zeelandhallen bekijken de aangeboden waren aandachtig. foto Willem Mieras ruime keuze in stoffen zijn. Dan zijn vijf kraampjes op de markt niet genoeg." Maar wat vindt hij van de kri tiek van de CVAH? „Het laatste wat wij willen is broedermoord. Maar de houding van de CVAH komt voort uit eigenbelang en desinteresse. Ze doen niet ge noeg moeite voor de stoffenhan del op de markt. Bovendien staan van de vijf plaatselijke stofhandelaren er vandaag vier op de beurs." Om tegemoet te komen aan de klachten heeft de organisatie een aantal standjes ingeruimd voor demonstraties en work- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sluiting van de kerncentrale Borssele in 2013 moet 'goed en netjes' geregeld worden. Staatssecretaris Van Geel van Milieu wil de overheid een tweede zeperd in de besluit vorming over Borssele bespa ren. In 1994 besloot een nipte Ka mermeerderheid dat de kern centrale in 2004 dicht moest. Dat doel is echter volledig uit het zicht verdwenen door on handig juridisch optreden van met name het ministerie van Economische Zaken én door de liberalisering van de elektrici teitsmarkt. Van Geel maakt zijn voorgangers daaroververwijten in een recent interview met het blad van milieu-organisatie Greenpeace. Goede zakelijke besprekingen met de eigenaar van de kerncentrale zijn naar zijn mening nooit gevoerd. Van Geel wil wel die weg inslaan om te bereiken wat het tweede kabinet-Balkenende in het re geerakkoord heeft afgesproken: sluiting van de kerncentrale ui terlijk in 2013. Hij realiseert zich dat dit niet eenvoudig zal zijn. De kerncentrale heeft weer een vergunning voor onbepaalde tijd. PvdA-minister van Milieu beheer Pronk liep met de gedachte rond om Borssele des noods met een noodwet tot slui ting te dwingen. Het is volgens Van Geel 'een illusie' om te den ken dat zoiets met een wet te re gelen valt. „Ik wil dit netjes en goed regelen", zegt hij. De Tweede Kamer kan op korte termijn al een plan van Van Geel tegemoet zien, waarin hij zal aangeven hoe hij verder wil met de kerncentrale en ook met het kernafval. Contracten voor het opwerken van dat afval in het Franse Cap la Hague lopen eind dit 'jaar af, op de datum dat Borssele 'oorspronkelijk' zou sluiten. In zijn plan wil Van Geel aangeven hoe het bedrijf gaat afbouwen, of de opwerkings- contracten worden verlengd dan wel het kernafval van Bors sele direct bij de centrale wordt opgeslagen. „Wij overleggen met iedereen", stelt de staatsse cretaris, „maar wij blijven eerstverantwoordelijk. RITTHEM - Een tienjari ge jongen is gistermiddag rond één uur ernstig ge wond geraakt toen een vrachtwagen in Ritthem over hem heen reed. De jongen uit de gemeente Vlissingen wilde op zijn fiets de Ritthemsestraat oversteken, maar er kwam zoveel verkeer dat hij wachtte met overste ken. Een 61-jarige vracht wagenchauffeur uit Mid delburg stond naast de jongen te wachten om ook de kruising op te rijden. Toen de weg vrij was trok de chauffeur op en sloeg rechtsaf. Hij had het kind wel in zijn spiegel gezien, maar dacht dat deze stil stond om op hem te wach ten. De jongen reed echter ook door en kwam met zijn fiets onder de vrachtwa gen terecht. Hij raakte be kneld met zijn fiets onder de vrachtwagen. Zwaar gewond aan zijn voeten en gezicht is hij opgenomen in het ziekenhuis in Vlis singen. shops. Er stonden zelfs aanvan kelijk meer beursactiviteiten op stapel. „We wilden een mode show geven en er zou een de monstratie authentiek stoffen- dubbelen worden gegeven. Maar omdat de vergunning pas drie maanden geleden binnen was, kon dat helaas niet door gaan. Het geheel is daardoor niet helemaal uit de verf geko men, het voldoet niet helemaal aan het beeld dat ik voor ogen had." Toch oordeelde de gemeente dat de organisatie voldoende aan de eisen had voldaan en dat ze zou afzien van het opleggen van een dwangsom. De vooraf gestelde eisen waren dat er buiten ver koopstandjes ook demonstra ties en exposities te zien moes ten zijn. Organisator Piller is opgelucht. „Het is natuurlijk een groot be drag, maar wij lieten het maar op ons afkomen." De Smit van de CVAH is niet blij. „Dan wil ik wel eens horen van de gemeente wat haar defi nitie van een beurs is. Hier laat ik het niet bij zitten. Dit komt bovenaan de agenda bij de eerstvolgende marktcommissie. Als de gemeente besluit dat de Zeelandhallen zomaar voor commerciële doeleinden mogen worden gebruikt, dan heeft dat desastreuze gevolgen. Niet al leen voor de markt, maar voor het hele winkelcentrum, wat zeg ik, voor het totale economi sche leven in de stad." door Rolf Bosboom GOES - Een nieuwe kunststich ting in Goes hoopt het gat dat is ontstaan door het verdwijnen van Trechter 5, gedeeltelijk op te vullen. De nieuwe organisa tie, die streeft naar samenwer king met Podium 't Beest, richt zich vooral op het organiseren van jongerenactiviteiten. Trechter 5, het kunstenaars platform dat sinds begin jaren negentig naam maakte met re gelmatig spraakmakende pro jecten in de openbare ruimte, kwam vorige maand onver wacht aan zijn einde. Dat was onvermijdelijk geworden na het plotselinge vertrek van Ronald van Dokkum, die vrijwel al het werk voor zijn rekening nam. H. Krier, actief bij Trechter 5 en programmeur van het jongeren- festival Today Everyday dat vo rige maand op de Grote Markt in Goes werd gehouden, wil in elk geval de filosofie van Trechter 5 levend houden. Daarom heeft hij samen met B. Beerens en P. Lastdrager deze week de stichting Today Everyday opge richt. Krier is daarvan voorzit ter. „We willen min of meer op de zelfde wijze werken als Trechter 5", zegt secretaris Lastdrager. We proberen er wel meer struc tuur in aan te brengen. Het be stuur moet volledig op de hoog te zijn van de gang van zaken." Bij Trechter 5 was juist een van de problemen dat het bestuur op afstand functioneerde, waar door Van Dokkum voornamlijk solistisch kon en moest opere ren. De nieuwe stichting heeft, evenals het gelijknamige festi val, jongeren als voornaamste doelgroep. „We denken onder meerman een open podium, con certen en theatervoorstellin gen", zegt Lastdrager. Net als bij Trechter 5 moeten veel acti viteiten in de openbare ruimte plaatsvinden. Vooral voor de winterperiode wordt een sa menwerking met 't Beest beke ken. Trechter 5 zou een van de orga nisaties in het nieuwe Cultuur huis, bij Theater De Mythe, worden. Today Everyday heeft geen ambities om de nu vrijge komen ruimte in te vullen. „Wij kunnen de huur niet opbren gen", zegt Lastdrager. Cultuurwethouder C. Linssen heeft nog geen andere invulling voor de resterende ruimte in het Cultuurhuis. „Ik ben nog aan het brainstormen, maar we gaan dat zeker oplossen." Advertentie Winter 2003 Kinderkleding t/m maat 140 ÊflLüUM d&Ë&JZÏl Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 Xv I Yerseke 0113-574210 (ja www.bruundebeernl Hij stampte met veel gewicht de trap op van het ziekenhuis in Terneuzen. In alles een man vol zelfvertrouwen, die de eerste medemens die hem op z'n plaats zou zetten, nog moest tegenkomen. Onder de ogen van minstens vijftien wachtenden voor hem, ban jerde hij naar de balie, waar achter zich een door de wol geverfde administratrice be vond. „Ik kom bloed laten prikken", baste hij. Dat kwa men al die anderen ook. De mededeling dat hij een num mertje moest trekken en op z'n beurt moest wachten, ging aan zijn oren voorbij. Toen hij zich van de balie af wendde, riep de vrouw hem terug. Of hij nuchter was, wilde ze weten. „Vandaag toevallig wel!", luidde het antwoord. Was hij het niet geweest, dan was hij gega randeerd direct doorgelopen naar de bloedprikkers. Nu nam hij, na een vingerwij zing, plaats achter in het wachtlokaaltje. Daar stootte hij een wankel buurmannetje aan. En hij zei: Of ik nuchter ben. Ha, als ik nu een boertje laat, ligt er een bierton op m'n tong!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21