PZC Koeman wil best wat langer bij Ajax blijven Zico komt morgen naar Feyenoord om Ono los te weken Knetemann hekelt Rabo Wielerplan Pat Cash open over drugsverleden Jonge Freddy Adu geeft Amerika hoop Tukkers boeken eerste uitzege van dit seizoen bij Vitesse: 3-5 Talenten worden volgens bondscoach te veel doodgeknuffeld 20' zaterdag 4 oktober 2003 Nieuwe opzet kwalificatie in Formule 1 Cipollini zegt af voor WK Eerste divisie Rockband Freire wint FC Twente blundert het minst van onze sportredactie ARNHEM - In een kolderiek doelpunten- en foutenfestival heeft FC Twente gisteravond zijn eerste punten buitenshuis gepakt. In het Gelredome werd Vitesse verslagen met 5-3. De belangrijkste verklaring voor de zege was dat de Enschedese formatie wat minder blunderde dan die uit Arnhem. LONDEN - De kwalificatietrai ning in de Formule 1 krijgt in 2004 een nieuwe opzet. De teambazen bereikten gisteren een akkoord waarin is vastge legd dat de training op vrijdag wordt geschrapt, waardoor de startpositie dus alleen op zater dag wordt bepaald. Dat maakte Minardi-baas Paul Stoddart bekend. Stoddart was in Londen aanwezig bij de ver gadering en gaf na afloop de de tails prijs. Op zaterdag krijgen alle coureurs binnen anderhalf uur twee kansen een snelle tijd te klokken. Op basis daarvan wordt de startvolgorde voor de race op zondag bepaald. ANP/RTR MILAAN - Titelhouder Mario Cipollini laat de wereldkampi oenschappen wielrennen op de weg, komende week in Hamil ton (Canada), aan zich voorbij gaan. De 36-jarige Italiaan meldde zich gisteren officieel af. De afzegging van Cipollini komt niet onverwacht. De suc cesvolle glamourboy reed na zijn optreden in de Ronde van Italië in mei geen fatsoenlijke wedstrijd meer. De Ronde van Spanje hield de topsprinter be gin vorige maand al na de eerste etappe voor gezien. ANP/AFP Na tien minuten had FC Twente de weelde van een voorsprong van twee treffers. Al na negen tien seconden schoot Frankel (voor de tweede keer dit sei zoen!) de bal achter zijn eigen doelman. Waarschijnlijk knal de op de Nederlandse velden nooit iemand sneller de bal in het verkeerde net. Het paste in het beeld dat de En schedese formatie de goals dit seizoen soms gemakkelijk krijgt. Twee weken geleden nog hielp RKC's doelman Sinouh de club met een veelbesproken (en onterecht toegekend) eigen doelpunt aan een voorsprong. Ook dat gebeurde vroeg in de wedstrijd. De volgende goal, van John, was in feite ook niet meer dan een weggevertje van de kant van Vitesse. Dingsdag speel de hopeloos terug, de Twentse jeugdinternational van Li beriaanse komaf onderschepte en maakte het karwei fraai af: 2-0. Het succes was teveel voor de ploeg van de Belgische trainer Vandereycken. De verdediging van de Tukkers maakte een on zekere (vooral Polak) indruk en in het doel kan Ten Rouwelaar niet in de schaduw staan van de naar Ajax vertrokken Boschker. Vrij simpel kwam Vitesse daar door, via Dingsdag en Cornelis- se, langszij: 2-2. Achterin echter is ook Vitesse allesbehalve een oase van rust. Niet voor niets bracht coach Sturing onmiddellijk na de her vatting Konterman, hoewel am per hersteld van een longontste king. Twee minuten na de ge lijkmaker waren de Arnhem mers alweer op achterstand ge komen. Opnieuw John scoorde, na een leuke actie van de ver dienstelijk spelende Gakhokid- ze. Ook Vandereycken deed een verwoede poging zijn defensie dicht te spijkeren, door Polak eruit te halen en Heubach een li nie terug te laten vallen. Dat hielp. Bovendien gaf Vitesse ge dwongen door de achterstand ruimte weg. Met een perfect uitgevoerde counter, afgerond door de van PSV gekomen Ramzi, profiteer de FC Twente daarvan. N'Kufo, een in Congo geboren Twentse nieuweling met de Zwitserse nationaliteit, vergrootte de voorsprong en invaller Van Beu kering van Vitesse bepaalde de eindstand op 5-3. Sparta lijkt het spoor even bijs ter. De Rotterdammers misten vorige week, na een knullige thuisnederlaag tegen FC Dor drecht, de periodetitel en moes ten vrijdagavond opnieuw een tegenslag incasseren. De forma tie kwam op bezoek bij Fortuna Sittard niet verder dan een ge lijkspel: 1-1. Sparta kwam in de tweede helft zelfs op achterstand toen Fortu- na-speler Van der Hoeven scoorde. Twintig minuten voor tijd maakte Levtsjenko de ge lijkmaker. In de 83e minuut werd Sparta-doelman Kooiman van het veld gestuurd toen hij een doorgebroken speler onder uit haalde. Met die actie voor kwam hij wel een nederlaag. Meer dan een gelijkspel zat er voor Sparta niet in, waardoor de ploeg ook de kans liet liggen om de koppositie van FC Den Bosch over te nemen. De Rotterdammers verzamel den tot nu toe negentien punten, één minder dan Den Bosch, maar de Brabanders hebben nog een wedstrijd tegoed. Stad genoot Excelsior zegevierde wel (met 2-1 over TOP Oss) en nam daarmee de tweede plaats van Sparta over. MW blijft ook na negen speel dagen stijf onderaan de rang schikking staan. De Maastrich tenaren verloren met 2-0 van Heracles. De doelpunten kwa men op naam van Looms en Ro se. MW-trainer Van Deinsen heeft overigens nog slechts zes tien man tot zijn beschikking. Eerder deze week werden drie spelers - Van Staveren, Ysebaert en Deckers - uit de selectie ver wijderd nadat ze te laat kwa men bij de bespreking in aan loop naar het duel met Helmond Sport, vorige week. Het duel Stormvogels/Telstar - FC Eindhoven werd na 65 minu ten gestaakt wegens het uitval len van de stroom in Velsen en omgeving. Op dat moment leid de de thuisploeg met 4-1. Het is nog onduidelijk of de wedstrijd moet worden uit- of overge speeld. De KNVB neemt daar over op een later tijdstip een be slissing. ANP door André Hoogenboom AMSTERDAM - Ronald Koe man heeft het naar zijn zin bij Ajax en wil eigenlijk best blij ven. Daarom heeft zijn zaak waarnemer, Ger Lagendijk voorzitter Arie van Eij den laten weten dat Koeman open staat voor een verlenging van zijn contract, dat in 2004 afloopt. „Ik zeg niet meer bij voorbaat nee", zei de trainer van Aj ax gis - teren. „Dit is een elftal met vol doende perspectief en boven dien is er op dit moment niets anders." Ook niet het Nederlands elftal, mocht daar een vacature ont staan. Openhartig zei Koeman gisteren dat Oranje wat hem betreft nog niet aan de beurt is. Hij wil eerst nog een paar jaar clubtrainer blijven. In prin cipe bij Ajax, maar hij houdt 'wel degelijk alle opties open. De liefdesverklaring van Koe-, man aan Ajax is opmerkelijk) omdat de trainer eerder liet wt ten dat wat hem betreft een be slissing in de winterstop vroeg' genoeg is. Er is, zo benadrukt hij, slechts sprake van een in- tentieverklaring. „Om daad werkelijk het contract te gaat1 verlengen, moet er ook overeen-1 stemming komen over de rand-1 voorwaarden." Het besluit staat los van ds komst van een technisch direc-f teur. In de benoeming daarvan heeft Koeman wel een stem! maar hij denkt daar heel prag matisch over: In principe zegik tegen niemand nee. De enige i voorwaarde die ik stel is dat de nieuwe man niet de ambitie heeft om zelf nog trainer te wil len worden. Verder is wat mij betreft in overleg alles be spreekbaar." GPD Vitesse-speler Didier Martel (rechts) vecht een duel uit met Georgi Gakhokidze van FC Twente. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De Braziliaan Zico, bondscoach van Japan, komt dit weekeinde naar Rot terdam om met de leiding van Feyenoord te praten over de vrijgave van Shinji Ono voor een lange serie interlands tot aan het einde van het jaar. Zico eist de middenvelder van Feyenoord op omdat hij hem als de spil beschouwt van de natio nale ploeg, die in december strijdt om de Oost-Azië Cup. In de aanloop naar dat toernooi speelt Japan oefeninterlands te gen Roemenië, Tunesië en Ka meroen. In totaal zou Ono tus sen nu en half december maar liefst zes keer het vliegtuig moe ten nemen voor verplichtingen in zijn vaderland. Trainer Bert van Marwijk vindt dat 'gekkenwerk' en heeft in middels zijn verontrusting over de plannen van Zico en de Ja panse voetbalbond uitgespro ken. „Ik heb vandaag gehoord dat Zico komt praten. Tussen de leiding van Feyenoord en de Ja panse bond is altijd een redelijk contact, maar iedereen zal het met mij eens zijn dat dit schema voor een speler die ook bij Feye noord volop verplichtingen heeft, belachelijk is." Het laatste wat Feyenoord mi kan gebruiken is een overver moeide international. Shinji Ono begint net een beetje om hoog te klauteren. Afgelopen zondag scoorde hij twee doel punten in de uitwedstrijd tegen FC Zwolle. Ono wil zich niet mengen in de strijd tussen de Japanners en Feyenoord. Van Marwijk: „Dat mag je ook niet van hem ver wachten. Hij zit er tussen in, Feyenoord kan en zal die druk niet bij hem neerleggen. Als hij nee zou zeggen tegen Japan, laai hij zijn vaderland in de steek. Dat valt nooit goed." GPD door Edward Swier DEN HAAG - Het logo van de Konink lijke Nederlandsche Wielren Unie (KNWU) onderging in 2003 een kleine verandering. Onder het oranje kroon tje staat nu behalve de naam van de bond ook de toevoeging 'demarreert'. „Om aan te geven waar wij als organi satie vóórwillen staan", aldus de bond, die vorig weekeinde in Dronten het 75- jarig bestaan vierde met een Wielerfes- tijn. De jeugd kreeg in de polder de kans kennis te maken met alle facetten van de wielersport. Het wegwielrennen moest daarbij concurreren met andere, meer flitsende en moderne manieren van fietsen. Trial, fietscross, acroba tiek en mountainbike zijn of worden (weer) populair. Dit jaar doorbrak de wielerbond voor het eerst de magische grens van tienduizend licentiehouders. Maar het aantal 'echte' wielrenners stijgt nauwelijks. „En bij de elite is sprake van stagnatie", erkent bondsdi- recteur Huub Stammes. De bond concentreert zich nadrukke lijk op het vergroten van het potentieel. Breedtesport gaat op het bondsbureau in Woerden even voor topsport. Voor zitter Joop Atsma: „We spelen goed in op de verschillende behoeften die er le ven onder alle wielrenners, terwijl we in het verleden vaak wat gefixeerd wa ren op de top." Het WK wielrennen op de weg, dat komende dinsdag in het Ca nadese Hamilton begint, moet aanto nen óf wel iedereen demarreert, hoe het er aan de top voor staat. Bondscoach Gerrie Knetemann reageert aan de vooravond op zes stellingen. Stelling 1: Het aanbod van klassiekers bij de amateurs staat zwaar onder druk. Dit hindert de opleiding van toe komstige profs. Gerrie Knetemann: „Dat koersen zijn afgevallen komt door het gebrek aan sponsors én de internationale regle mentering. Daardoor rijden, renners van negentien nu soms ook met de prof sIk ben er zeker niet tegen dat ren ners vroeg in het diepe worden gegooid, maar het is natuurlijk wel heel moeilijk voor die jonge gasten met profs te wed ijveren. Renners moeten daardoor niet gedemotiveerd raken." Stelling 2: Eén grote profploeg in Ne derland is veel te weinig. Gerrie Knetemann: ,,Ik zou er het liefst vijf hebben. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. Renners die niet uit de Rabo- opleiding komen, hebben nu nauwe lijks kansen. En ben je bij Rabo om wat voor reden dan ook uitgeboerd, dan is het voor de meesten over en uit. Trou wens, ik ben toch niet zo'n voorstander van het Rabo Wielerplan. Talenten worden daar een beetje te veel doodge knuffeld. Ik geloof in de stelling dat zij die tegen de stroom inroeien minstens zo ver kunnen komen." Stelling 3: Als Leontien Zijlaard-van Moorsel stopt, ligt het dameswielren- nen op zijn gat. De nationale vrouwens electie, waarin de vensters een jaar bij elkaar bleven en niet voor een sponsor- ploeg reden, is al opgeheven. Gerrie Knetemann: „Ik ben een enorme supporter van Leontien. Maar nie mand is onmisbaar. Ook Leontien niet. Melchers en de Beltvrouwen (Ghita en Chantal Beltman) hebben al aange- Gerrie Knetemann: „Ik geloof in de stelling dat zij die tegen de stroom inroeien minstens zo ver kunnen komen." foto Cor Vos/G PD toond dat ze veel kunnen. Mijn dochter fietst en ik zie daardoor meer dan eens genoeg talenten rondrijden." Stelling 4: Bij de profwedstrijd tijdens het wereldkampioenschap werkt slechts het Italiaanse model: alles op één man zetten, zoals vorig jaar op Ci pollini en dit jaar op Bettini. Michael Boogerd verdient alle steun, van ieder een. Gerrie Knetemann: „Op basis van zijn prestaties in onder meer de wereldbe ker, is Michael Boogerd de enige die in aanmerking komt het kopmanschap op te eisen. Hij kan op een parkoers als in Hamilton het langste mee. Het is overi gens niet voor het eerst dat we met één Zijn favoriete voetballer? Zinedine Zidane. Zijn favoriete actrice? Halle Berry. En zijn favoriete nage recht? Vanille-ijs. Amerika heeft een nieuw fenomeen en dus willen de men sen alles van hem weten. Freddy Adu is nog maar veertien jaar oud, maar de voetbalkenners in de Verenigde Staten weten het zeker: 'Fabulous Freddy' wordt het gezicht van Amerika's voet baltoekomst. Zoals zo vaak in Amerika worden de superlatieven weer één voor één uit de kast getrokken. Volgens Sports Illu strated, het toonaangevende sportblad van de Verenigde Staten, is Freddy Adu een bovennatuurlijk verschijnsel. Het wonderkind speelde eerder dit jaar in Finland op het WK onder zeventien jaar en scoorde vier keer in vier duels. Team USA ging in de kwartfinales on deruit tegen Brazilië, maar ook Europa had kennisgemaakt met Adu. Afgelo pen week volgde een nieuw hoogtepunt in de prille loopbaan van Adu, want de Nederlandse bondscoach Thomas Rongen nam hem op in de Amerikaanse selectie voor het WK onder twintig jaar in de Verenigde Arabische Emiraten. En dat terwijl Freddy Adu pas sinds fe bruari van dit jaar officieel Ameri kaans staatsburger is. Zijn ouders wonnen ruim zes jaar geleden een lote rij in hun geboorteland Ghana en waagden de oversteek. Sports Illustra ted zette enkele jaren later echter vraagtekens bij de leeftijd van Adu. Het blad stuurde daarop twee detecti ves naar Ghana en zij ontdekten daar dat Adu toch echt op 2 juni 1989 in het Bengali ziekenhuis in Tema was gebo ren. Vader Maxwell woont inmiddels niet meer bij zijn gezin, dat nu nog be staat uit moeder Emilia, Freddy en zijn twaalfjarige broertje Flo, die ook tot de Amerikaanse jeugdselecties behoort. Om haar twee zoons te kunnen onder houden had Emilia lange tijd twee baantjes en daarom leek de belangstel ling van Internazionale uitkomst te bieden. De Italianen boden 500.000 dollar om Freddy te contracteren, maar Emilia weigerde. Amerika reageerde verbaasd. Hoe kon ze dat nou doen? Maar Freddy's moeder was duidelijk en onvermurwbaar. „Hij is nog veel te jong. Ik heb veel kritiek over me heen gekregen en daar 's nachts soms huilend van wakker gelegen", zei ze. „Freddy moet eerst een goede oplei ding krijgen, dat vind ik belangrijker." En haar zoon wilde zelf ook nog hele maal niet zo ver van huis. Dat laatste is inmiddels wel gebeurd. Freddy Adu, die wel al een contract ter waarde van één miljoen dollar met Ni ke heeft, voetbalt tegenwoordig in het nationale opleidingscentrum, naast de tennisschool van Nick Bollettieri, in Bradenton, Florida. De flirt met Inter nazionale heeft andere Europese top clubs echter ook wakker geschud. Manchester United, Chelsea, Liver pool, Real Madrid en ook PSV zouden zich bij zijn zaakwaarnemer Richard Motzkin hebben gemeld. Volgens de Fifa-regels mag de zelfbewuste Adu pas vanaf zijn achttiende in een compe titie buiten de Verenigde Staten ver trekken. Een Europese club zou hem daarom kunnen contracteren en nog een paar jaar aan een Amerikaanse club kunnen verhuren. De toekomst van Freddy Adu is dus nog kopman starten. En het is ook niet zo dat alles nu alleen om Michael draait. Je hoopt natuurlijk altijd nog een paar man in reserve te hebben. Misschien voelen Bram Schmitz en Gerben Löwik zich na verkenning van het parkoers wel zo goed, dat we voor die twee in de finale ook nog een belangrijke rol heb ben. En dat er één kopman is, impli ceert niet dat anderen hun kans niet kunnen grijpen." Stelling 5: Tijdrijden in Nederland raakt in het slop. Bij de profs nemen in Hamilton geen Nederlandse renners deel. Gerrie Knetemann: „De prioriteiten van de profs liggen niet meer bij het tijdrijden. Ze kunnen zich geen speci fieke, lange voorbereiding op een WK- tijdrit, een eendaags evenement, ver oorloven. Maarten den Bakker, de hui dige nationale kampioen, is natuurlijk geen specialist. Geen tijdrijder pur sang. Bij de neo's rijdt wel zo'n jongen rond, Thomas Dekker. Die rijdt op ne gentienjarige leeftijd al anderhalve ki lometer per uur harder. Hij kan op ter mijn het tijdrijden bij de elite uit het slop trekken. Stelling 6: Met minder dan drie medail les is de Nederlandse missie op het WK in Hamilton mislukt. Gerrie Knetemann: „Als je een dijk van een wedstrijd rijdt maar dan toch naast het podium eindigt, heb je dan gefaald? Is dan je missie mislukt? Ik denk het niet. Besef dat er in het wielrennen meer renners verliezen dan winnen. Dat het fantastisch is als er iemand een medaille haalt. Al is het wel zo dat het in topsport om de winst draait." GPD De oorbellen zijn minder opzichtig, het matje is ver dwenen maar voor de rest oogt Pat Cash nog als in zijn beste tennisdagen. Immer getooid met de zwart-wit geblokte hoofd band, laat de voormalig Wimbledonkampioen in Eindhoven zien dat hij nog altijd over een groot atletisch vermogen be schikt. Ondanks zijn drugsverleden. in nevelen gehuld, maar het zou best eens kunnen dat hij over een paar jaar gewoon bij PSV voetbalt. De Eindho- venaren hebben namelijk een extra troef in handen. De naam Philips siert tevens de shirts van de Amerikaanse voetbalselecties en in het verleden speelde Philips ook een belangrijke rol bij het aantrekken van Romario en la ter Ronaldo. Bij PSV zullen ze echter ook al eens hebben teruggedacht aan die andere Ghanees, die ooit onder con tract stond in Eindhoven. Nii Lamptey brak op zeer jonge leeftijd door bij An- derlecht en werd tot het grootste talent ter wereld gebombardeerd. Daarna ging het via PSV steeds verder bergaf waarts met de aanvaller en van hem heeft al jaren niemand meer iets ge hoord... Barry van der Hooft door Natasja Weber EINDHOVEN - Pat Cash ging ruim vijf jaar geleden met pensioen. De carrière van de in middels 38-jarige Australiër kenmerkte zich door vele en ernstige blessures. Nadat hij in '89 zijn achillespees afscheurde, keerde hij nooit meer terug op het allerhoogste niveau. Toen Pat Cash zijn afscheid bekend maakte stond hij rond de 350e plek op de wereldranglijst. Zelfs wildcards voor toernooien in ei gen land kreeg hij niet meer. Het was een triest einde van een im posante loopbaan. Cash belandde vervolgens in een diep dal en raakte verslaafd aan cocaïne. Vorig jaar schokte hij de tenniswereld door in zijn autobiografie te bekennen dat hij gedurende zijn carrière ook al drugs gebruikte: om de pijn van zijn blessures te vergeten. Verder onthulde hij dat het ten nis hem bijna tot zelfmoord dreef. „Als ik geen kinderen had, zou ik nu bijna zeker dood zijn", aldus Cash in zijn boek Uncovered. Een paar jaar geleden kickte de Australiër af en heeft hij zijn le ven nu weer helemaal op de rails. „Veel atleten durven niet te praten over hun drugsproble men. Daar rust een taboe op. Ik weet uit ervaring dat veel meer tennissers gebruikten. Maar niemand die dat zou toegeven. Ik heb dat wel gedaan", aldus Cash gisteravond na zijn verlo ren partij tegen Muster. Spijt heeft hij dan ook niet van zijn onthullingen. „Het is een auto biografie en ik heb heel eerlijk mijn verhaal verteld. Ik denk dat veel mensen deze openheid kunnen waarderen", aldus de vader van vier kinderen. Twee jaar geleden startte Pat Cash samen met Gavin Hopper een tennisacademie in het Au stralische Queensland. Hier probeert hij de leerlingen ervan bewust te maken wat een be staan als proftennisser inhoudt Sommige ouders zeggen: 'Je brengt je kind toch niet naar een school van een voormalig drugsgebruiker'. Mijn ant woord is dan: van wie kunnen ze het profbestaan beter leren dan iemand die het zelf heeft meege maakt? Ik weet wat de valkuilen zijn en kan de talenten er voor behoeden." De zeventienjarige Daniel Cash zit ook op de tennisschool van zijn vader. „Hij heeft zeker ta lent. Met name in het dubbel spel. Daniel is laat begonnen met tennissen, omdat hij zijn studie ook belangrijk vindt, Maar ik zie hem nog wel eens een Grand Slam in het dubbel spel winnen", aldus Cash sr. Het runnen van een eigen ten nisschool is voor Pat Cash zo tijdrovend, dat hij bijna geen tijd meer heeft voor zijn grote passie: gitaar spelen. „Ik heb al zeven maanden geen snaar aan geraakt. Af en toe speel ik nog voor de fun in een rockband. Maar eigenlijk doe ik het te wei nig." Cash' liefde voor hard- rockmuziek heeft ook alles te maken met zijn zwart-wit ge blokte haarband, die hij sinds 1985 onafgebroken draagt, „ft was in de jaren tachtig fan van de rockband Cheap Trick. De gi tarist Rick Nielsen had een zwart met witte gitaar, een zwart-witte pet en droeg altijd zwart-witte kleren. Dat vond ik er heel grappig uitzien. Als een soort eerbetoon aan hem ben ik vanaf toen een zwart-witte haarband gaan dragen.Ander half jaar geleden ontmoetten Cash en Nielsen elkaar voor het eerst. Cash: „Ik mocht hem na afloop van een concert intervie wen. Als aandenken gaf hij mij een zwart-wit geblokte gitaar band. Echt geweldig." GPD LIDO Dl CAMAIORE - Df Spaanse wielrenner Oscar Frei re van Rabobank is gisteren eindwinnaar geworden van de Ronde van de Provincie Lucca. De vierde en laatste etappe van Massarosa naar Lido di Camai- ore over 156 kilometer werd ge wonnen door de Let Romans Vainsteins. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20