PZC Dierenwinkels verwachten extra drukte FNV protesteert tegen kabinet in Vlissingen Restant wrak Tricolor ingestort Provinciebestuurders geridderd Studie naar zoute én zoete oplossing voor V olkerak-Zoommeer 15 -.. Vertraging inzet nieuwe veren door gebruik slechte coating m kKT FFiSo /HO/6 PIAfeL 2itT... /gum'7M&! 2ij KtcKrtfASropfA/W... 20 6/rt<c £CHT rt/er 2C^AC Wö? 'N6e2EUI6UX£&?AgTiJTje OP cm SCHtr B/\ KZAAS m 2oO£rtA*rt\P VAHrt/fcCU>S7tN "ÓDHkLfiAS, \*/ACl6&PPft SLAAP JIJ M67" eert pis/Mi cNo&zje trusses PMc eertseert T/SSueex. Loopj /et wituit je rteus OP OAT SCH/P PNATuuPUIK NoO h/ooP &eiAC7CHP MA~ï£PlMl V/rtCert TtrtOertPpPSTBLWt£P/H&,TvkKCrt VMpTJg.. HoF LOS JE 2DIGK op zaterdag 4 oktober 2003 Overmacht Inpakken Akkoord landbouwgif onder druk Zeeland sluit aan op Gigaport CDA-vragen veiligheid in tunnel Hardnekkige dief krijgt nog kans Zorgdebat in Middelburg &7E.N f il A£IV| COR DE JONGE \CótANo^ot Eenmalige migratiekrant Zeeuws Archief Provincie schip in door foute verf Hoor A. J. Snel MIDDELBURG - De provincie gaat voor enkele tonnen het schip in door een fout die is ge maakt bij de coating van de veerboten die volgend jaar de fiets-voet-verbinding tussen Vlissingen en Breskens gaan on derhouden. Er is op de twee schepen verf aangebracht die, naar wordt gevreesd, binnen korte tijd afbladdert. Op het eerste schip zijn maar kleine oppervlakken met de in ferieure verf bewerkt. Het zal, zoals was overeengekomen, op 30 januari 2004 worden opgele verd. Het tweede schip is voor een veel groter deel voorzien van de verkeerde coating. Verwacht wordt dat het in de eerste helft van april klaar is, drie tot vier weken later dan de bedoeling was. De werf, Damen Shipyards in Vlissingen, en de leverancier van de verf lossen onderling op wie de extra kosten op zich neemt die als gevolg van de fout optreden. Dagelijks provincie bestuurder G. de Kok liet giste ren in antwoord op vragen van H. Smits (LPF) aan de Zeeuwse Staten weten, dat de provincie voor een ander deel van de reke ning moet opdraaien. Er zijn vervolgkosten. Iedere dag dat met de oude schepen van de Pro vinciale Stoombootdiensten wordt gevaren na de afgespro ken data van oplevering, kost de provincie 10.000 euro. Dat be drag zou de werf als boete moe ten betalen voor iedere dag dat de schepen te laat worden opge leverd. In het contract is echter een clausule opgenomen over over macht en daar valt de behande ling met de verkeerde verf on der. Damen Shipyards noch de leverancier van het coatingma- teriaal maakten verwijtbare fouten. Voor de werf zou de verplichting de schadepost op zich te nemen overigens pijnlijk zijn. De twee schepen die fietsers en voetgangers de Westerschelde gaan overzetten, worden tegen uiterst scherpe prijzen ge bouwd. Volgens ingewijden wordt niets aan de bouw van de schepen verdiend en ziet Damen in de opdracht vooral kansen voor vervolgopdrachten aan derden. De Zeeuwse Staten werden gis teren nog in een ander opzicht geconfronteerd met de naweeën van de opheffing van der PSD. De provincie is ruim 2,6 miljoen euro kwijt aan de sloop van de wachtgebouwen aan beide zij den van het veer en de bouw van nieuwe voorzieningen voor de reizigers. Aanvankelijk was daarvoor ongeveer de helft van dat bedrag uitgetrokken, maar Rijkswaterstaat beschouwt de veerpleinen sinds de ingebruik neming van de Westerschelde- tunnel niet meer als delen van een rijksverbinding. Tijdens on derhandelingen is overeenge komen dat de kosten voor bag- gerwerk voor de veren door Rijkswaterstaat worden gedra gen en dat de provincie de sloop en nieuwbouw betaalt. Een gang van zaken die door de Sta ten zonder morren werd aan vaard. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De kluiven liggen hoog opgestapeld in de schappen, leveranciers bieden speciale pakketten aan en aan het kleine knaagdier wordt middels snoepjes aandacht besteed. De dierenwinkels in Zeeland, op een enkele speciaalzaak na, verwachten vandaag, werelddierendag, extra drukte. Want Bello, Minoes en Pie tje -voor de gelegenheid vaak met strik versierd- wachten thuis natuurlijk wa tertandend op een extra lekkernijtje. Het zijn vooral kinderen - of volwasse nen met koters - die zich bij de kassa van de dierenspeciaalzaken melden. Runder huid- en varkensoorkluiven gaan in de aanloop naar dierendag zelf als zoete broodjes over de toonbank. „Dierendag is één van de betere verkoopdagen. Ik verwacht zeker een verdubbeling van het aantal klanten, maar daarbij moet wel worden gezegd dat het gemiddelde aan koopbedrag laag is. Veel klanten komen slechts om één kluifje of één pakje hon denkoekjes", weet F. van Oosterhout van speciaalzaak Dobey van Oosterhout in Terneuzen. „Dat vooral kinderen iets ex tra's voor hun dier kopen, heeft onge twijfeld te maken met de aandacht die scholen aan werelddierendag geven. Wij profiteren daarvan, maar het zou ander zijds triest zijn als de dieren alleen maar met dierendag extra worden verwend." Vooral honden, katten en knaagdieren kunnen vandaag een extraatje verwach ten. „Voor vissen is simpelweg geen snoep in de handel. Vogels en slangen worden ook niet echt verwend. Het zijn vooral de dieren met een hoge aaibaar heidsfactor", aldus Van Oosterhout. Zijn collega K. van Riet van dierenspeci aalzaak Van der Vreede in Goes laat een soortgelijk geluid horen. „Dat heeft met emotie te maken, met de humanisering van het dier: het dier dat deel uitmaakt van het gezin. Dat merk je in de ver- Dierendag betekent een grotere omzet voor de speciaalzaken. koop." Van Riet kijkt altijd met plezier uit naar dierendag. „Al die kinderen die een halve dag in de winkel rondneu zen om het lekkerste hapje voor hun huisdier uit te zoeken. En dan moet je het natuurlijk ook inpakken, he? Leuk hoor!", vertelt hij lachend. Voordeel is ook dat dierendag dit jaar op zaterdag valt, meent hij. „Is het op maandag te doen, dan is het uiteraard minder druk." M. Vergouwe van De Bonte Hond in Vlis singen houdt geen rekening met extra aanloop van klanten. „De mensen die bij ons komen verwennen hun dier toch wel. Voor hun dieren is het iedere dag dieren dag. Natuurlijk zie je wel wat extra kin deren, maar dat neemt geen overdreven vormen aan. Wij hebben wel een paar ac ties met speciale pakketjes, maar dat le vert zeker geen verdubbeling van het aantal klanten op", aldus Vergouwe. R. Bolle van Bolle Dier Tuin in Zierik- foto Peter Nicolai zee betitelt werelddierendag als een 'sfeerdag'. „Wij zorgen de laatste jaren voor attracties bij de winkel. Zo kunnen kinderen rijden op kamelen en een oli fant. Ja, ook wij richten ons vooral op kinderen. Wat ook opvalt, is dat veel ou ders hun kinderen bijvoorbeeld een ko nijn hebben beloofd en het diertje op die rendag aanschaffenIk zie dierendag een beetje als vader- en moederdag. Maar dan voor de dieren." DEN HAAG - Het eerder dit jaar tussen de landbouw, de rijksoverheid en milieu-organisaties gesloten akkoord over bestrijdingsmiddelen staat onder druk. Landbouworganisa tie LTO Nederland kan zich niet vinden in de voorgestelde nieuwe overheidsregeling, waarbij alle landbouwers worden verplicht een gedetailleerd plan en administratie bij te hou den voor de gewasbescherming op hun bedrijf. Dat geeft te veel rompslomp en raakt ook driekwart van de boeren die al veel doen aan het terugdringen van het bestrijdingsmidde- lengebruik. Volgens LTO is afgesproken alleen die landbou wers met extra regels te belasten, die te weinig doen. De land bouworganisatie blijft achter het gesloten akkoord staan, wat een einde leek te betekenen van het oeverloos getouwtrek over de toelating van bestrijdingsmiddelen, maar zij past er voor iedereen met extra administratieve lasten op te zadelen. LTO wijst erop dat het kabinet-Balkenende de druk die admi nistratieve lasten met zich meebrengen juist met een kwart wil verminderen. MIDDELBURG - Zeeland wordt vastgeknoopt aan het zeer snelle netwerk Gigaport. De Zeeuwse Staten gaven daarvoor gisteren 1,5 miljoen euro. Het netwerk wordt verbonden aan een opstappunt bij de Hogeschool Zeeland en krijgt vertak kingen naar het Roosevelt Studycenter en de Roosevelt Aca demy in Middelburg en het NIOO in Yerseke. Gigaport is ontwikkeld voor universiteiten, researchinstellingen en in novatieve bedrijven die op het netwerk informatie uitwisse len die elders op internet niet of slechts in fragmentarische vorm wordt aangeboden. MIDDELBURG - De Statenleden A. Koppejan-Elsen en E. Wijffels van het CDA willen op een rij gezet hebben welke regels worden gehanteerd als zich calamiteiten voorzien op de Westerschelde. Zij hebben het dagelijks bestuur van de pro vincie schriftelijk vragen gesteld over deze materie. De aan leiding wordt gevormd door de twee ongelukken die zich in de afgelopen zomer kort na elkaar in het Nauw van Bath voorde den. De Statenleden vragen het College van Gedeputeerde Staten of het bij de ongelukken ging om incidenten en of er oorzaken zijn aan te wijzen. Ze vragen verder inlichtingen over het aantal vaarbewegingen, over de registratie van de la ding van schepen en over de procedures die worden gevolgd na een ongeluk. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Vlissingen moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor heling en verduistering. De man, die een fors strafblad heeft, kreeg van de politierechter het voordeel van de twijfel. Hij werd veroordeeld tot 120 uur taakstrafOfficier van Justitie J. Zon dervan had drie maanden cel geëist.,Het moet zo langzamer hand duidelijk zijn dat het zo niet verder kan. Kort na zijn vrijlating is hij opnieuw in de fout gegaan." Bij de Vlissinger werd begin juni een gestolen radio-cdspeler aangetroffen, een maand later verduisterde hij een scooter. „U heeft meer vast gezeten dan dat u bent vrij geweest", merkte de politierechter op. Raadsman E. Smit vond daarentegen dat het met zijn cli ënt de goede kant op gaat. „Ik juich over deze jongeman. Hij is clean en is nog nooit zo sterk geweest." Smit bepleitte een voorwaardelijke gevangenisstraf dan wel een werkstraf. De politierechter aarzelde, maar besloot de notoire crimineel 120 uur werkstraf op te leggen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De vakbond FNV houdt dinsdag in Vlissin gen een grote protestbijeen komst tegen de bezuinigings plannen van de regering. Dat gebeurt tijdens een lunchbij- eenkomst in sporthal Basken- burg. De manifestatie is de afge lopen weken voorafgegaan door informatieve bijeenkomsten op bouwplaatsen, in fabrieken en in zorginstellingen. Een woordvoerder van de FNV gisteren: „De grote verontwaar diging die door de werknemers werd uitgesproken, was voor het actiecomité Zuid-West, waarin de verschillende FNV- bonden vertegenwoordigd zijn, aanleiding om op een drietal plekken in Zuid-West Neder- MIDDELBURG - Het welzijns- •nstituut Scoop houdt maandag een debat over de gevolgen van de miljoenennota voor de zorg in Zeeland. Centrale vraag is hoe die met de komende bezuinigingen op ni veau te houden is. Kamerleden S. Buijs (CDA) en E. Kalsbeek (PvdA) gaan hier over samen met gedeputeerde G. van Heukelom onder leiding van oud-staatssecretaris van Gezondheid H. Simons in dis cussie, vanaf 20.00 uur in de Scoopera, Achter de Houttui nen 8 in Middelburg. land lunchbijeenkomsten te houden." Dat gebeurt dinsdag behalve in Vlissingen ook in Tilburg. Er is gekozen voor een lunchbij een komst (van 12.30 tot 13.30 uur) met muziek en sprekers. In Vlis singen zijn dat hoofdbestuurder Hennis van Beers van de FNV Onderwijsbond (AOB) en hoofdbestuurder Anja Jong bloed van FNV Bondgenoten. Zij lichten toe hoe de bond zich de komende tijd tegen het kabi netsbeleid zal verzetten. Als op 14 oktober tijdens het najaars overleg tussen kabinet, vakbon den en werkgevers blijkt dat het beleid niet wordt omgebogen, volgen hardere acties. ZEEBRUGGE - Slecht weer heeft de bergers van Smit er van weerhouden het laatste deel van het gezonken Noorse autoschip Tricolor doormidden te zagen. De weersverwachting voor de komende dagen is ook zo slecht, dat de bergingswerkzaamheden in Het Kanaal tot dinsdag zijn gestaakt. De afgelopen weken zijn in het honderdnegentig meter lange schip zeven van de acht zaagsneden gemaakt. Vijf delen van het wrak zijn uit het water getild en afgevoerd naar een speciaal sloopter- De lunchbijeenkomsten in Vlis singen, Tilburg én een zoge noemde eindewerkbijeenkomst in Bergen op Zoom (tussen 15.30 en 17.00 uur) vormen on derdeel van een landelijke ac tie, Belangrijkste knelpunten voor de FNV: de oplopende jeugd werkloosheid, de aanpak van het prepensioen en de vut, hoge ziektekosten, beperking van recht op een WW-uitkering en bijstandsvoorzieningen, de dichtgeslagen deur naar de WAO en de ontkoppeling en be vriezing van de lonen en sociale uitkeringen. De FNV zet dins dag bussen in vanuit Oostburg, Hulst en Zierikzee. rein in de haven van Zeebrug- ge. Het kraanschip Rambiz was de afgelopen week druk bezig met het schoonmaken van de zeebo dem, omdat de laatst opgehesen wrakdelen gedeeltelijk uit el kaar zijn gevallen en ook veel auto's op de zeebodem terecht zijn gekomen. Volgens een woordvoerder van het door Smit geleide consorti um Combinatie Berging Trico lor zal het hijsen van de laatste vier wrakdelen geen eenvoudi ge opgave zijn: „Het resterende deel van het schip is bijna geheel in elkaar gestort." GPD Gedeputeerden G. van Heukelom (links) en J. Suurmond. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De dagelijks provinciebestuur ders G. van Heukelom en J. Suurmond zijn giste ren benoemd tot Ridder in de zesde graad in de Orde van Oranje Nassau. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder reikte tijdens een onderbre king van de Statenvergadering de onderscheidin gen uit. Van Heukelom maakte van 1987 tot dit jaar deel uit van de Zeeuwse Staten, Suurmond vanaf 1991 tot de laatste verkiezingen. Sindsdien maken ze beiden deel uit van het college van Gedeputeerde Staten. op... Dat politici die tenminste twaalf jaar in een be stuur hebben gezeten en van post veranderen een koninklijke onderscheiding krijgen, is het laatste automatisme in het decoratiestelsel. De Kamers der Staten Generaal hielden daaraan een aantal jaren geleden vast om te voorkomen dat bij de toe kenning van onderscheidingen politieke voor keuren dan wel tegenzin een rol zouden spelen. Van Gelder maakte gisteren duidelijk dat voor de twee gedecoreerden niet alleen het automatis me gold, maar dat zij in hun bestuurlijk werk en daarbuiten bijzondere kwaliteiten hebben laten zien. door Ben Jansen DEN BOSCH - Zoete en zoute varianten blijven in beeld als oplossing om het Volkerak- Zoommeer gezond te makenDe provincies Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland, de gemeenten en waterschappen in het gebied en de betrokken mi nisteries spraken gisteren in Den Bosch af dat een vervolg studie naar zo'n oplossing beide mogelijkheden moet omvatten. De zoetwatervoorziening voor de landbouw moet in die studie nadrukkelijk aan de orde ko- Bij een verkenning van manie ren om de waterkwaliteit van het Volkerak-Zoommeer te ver beteren, is vastgesteld dat een zoete oplossing de minste kans van slagen lijkt te bieden. Het ziet ernaar uit dat onvoldoende zoet rivierwater beschikbaar is om de Zeeuws-Brabantse rand meren zodanig door te spoelen dat er een gezonde situatie ont staat. Tegen deze constatering zijn vanuit landbouwkringen en ook door waterschappen be zwaren geuit. Dat bleek vorige maand in Willemstad, waar de verkenning met vertegenwoor digers van provincies, gemeen ten, waterschappen en belan genorganisaties werden bespro ken. De zoete optie mag, mede met het oog op de belangen van de landbouw, niet bij voorbaat overboord worden gezet, luidde de boodschap. Die is niet misverstaan, bleek gisteren in het bestuurlijk over leg Volkerak-Zoommeer. Met veel instemming werd het be sluit genomen niet nu al te kie zen tussen zout en zoet, maar de twee zoute varianten (estuarie- ne dynamiek en dynamische zeearm) en de ene zoete (rivie- rendynamiek) in een plan van aanpak uit te werken en daar dan in 2005 een beslissing over te nemen. Daarbij zal in kaart worden ge bracht welke betekenis het Vol kerak-Zoommeer (nu zoet, maar met een bedenkelijke wa terkwaliteit) voor de landbouw heeft en welke mogelij kheden er zijn om ook in de toekomst zoet water beschikbaar te hebben. Mocht toch voor verzilting van de randmeren worden gekozen, dan zal een pijpleiding voor de aanvoer van zoet water moeten worden aangelegd. Het besluit van het bestuurlijk oyerleg betekent dat in elk geval tot 2005 niets gebeurt om de si tuatie in het Volkerak-Zoom meer te verbeteren. Zo zal geen nieuwe poging worden gewaagd een proef te houden met het doorspoelen van het gebied met water uit de grote rivieren. Evenmin zal bij wijze van maat regel voor de korte termijn zout water uit de Oosterschelde via de Krammersluizen worden in gelaten. De Zeeuwse gedeputeerde M. Kramer en zijn Brabantse ambtsgenoot L. Verheijen lieten blijken dat ze zich er zorgen over maken dat de ongezonder toestand voorlopig blijft voort duren. De blauwalg - de onge breidelde ontwikkeling ervan is een symptoom van de ziekte van het Krammer-Volkerak - mag de afgelopen zomer dan veel minder problemen hebben op geleverd dan in de voorgaande jaren, de kans erop blijft be staan. MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg brengt eenmalig de 'Migratiekrant' uit. Deze krant geeft een overzicht van de geschiedenis van Zeeu wen die zich de afgelopen eeu wen elders hebben gevestigd. Er staan ook verhalen in van mensen die juist in Zeeland zijn komen wonen. De krant heeft alles te maken met de huidige expositie 'Typisch Zeeuws) Zeeland Migratieland' die in het Zeeuws Archief te zien is. In de krant staan korte artikelen over de grote trek van Borsselse boeren naar Amerika, de Zeeuwse stamvader van voor malig president De Klerk van Zuid-Afrika en over Zeeuws- Vlamingen die naar de jungle van Brazilië trokken. Ook de vestiging van Schotten in Veere is in de speciale editie opgeno men. Er is te lezen met hoeveel moeite die reizen gepaard gin gen en wat het gevolg was voor de ontwikkeling van het Zeeuws. Voor kinderen is er een jeugdpagina. De krant is voor vijftig cent te koop bij de recep tie van het Zeeuws Archief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15