PZC Kenny Werner Trio klinkt als orkest Internaat tussen wal en schip GELICHT Bezuiniging future lezers schrijven kunst DON'T maman zaterdag 4 oktober 2003 Rijk plaatst steunzenders voor radio in Goes en Hulst Homeopathie Vrijheid Innerlijke stem Burgemeesters II Diefstal II Scheldemond Vossen I Vossen II N57 III Leuren Overbelast T IT WORRY Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versct nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reacties beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat^ redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wortk niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.De. dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. GOES - Het Rijk gaat steunfceh- ders plaatsen in Goes en Hulst om de ontvangst van radiosta tions op transistor- en autora dio's te verbeteren. De maatre gel biedt geen oplossing voor de slechte etherontvangst van Omroep Zeeland in delen van Walcheren en West-Zeeuws- Vlaanderen. Daarvoor wil de re gionale omroep een steunzender hebben aan de Vlissingse boule vard. Een werkgroep met vertegen woordigers van het ministerie van Economische Zaken, de pu blieke omroep en Roos (de koe pel van regionale omroepen) heeft na onderzoek minister Brinkhorst geadviseerd hoe hij de problemen kan oplossen die zijn ontstaan na de herverdeling van de etherfrequenties vorig jaar november. Hij heeft beslo ten het advies op te volgen. De belangrijkste maatregel is dat op acht plaatsen in Nederland steunzenders komen, waaron der dus in Goes en Hulst. De ver wachting is dat de publieke om roepen daardoor binnen enkele maanden een honderd procent bereik hebben in Nederland. De regionale omroepen zijn te leurgesteld over de maatregelen van Brinkhorst. Omroep Zee land laat binnenkort zelf een onafhankelijk onderzoek uit voeren naar de etherontvangst aan met name de rand van Wal cheren. Afhankelijk van de re sultaten wordt bekeken hoe de regionale omroep alsnog aan dacht kan vragen voor een com plete ontvangst. In juli heeft burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg nog zijn zorg uitgesproken bij minister Brinkhorst. Omdat Omroep Zeeland bij calamiteiten als rampenzender functioneert, moet de zender op alle radio's in Zeeland te horen zijn. GOES - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging Homeopathie Nederland geeft dinsdag een lezing 'homeopa thie en overgangsklachten'. De homeopathische arts A. Rutten uit Breda bespreekt het mogel ij - ke verband tussen bepaalde hormoontherapieën en borst kanker en de mogelijkheden van een homeopathische be handeling bij overgangsklach ten. De lezing begint om 19.30 in verpleeghuis Ter Valcke in Goes. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Als iets pianist Kenny Werner kenmerkt, dan is het zijn tegendraadsheid. „Als honderd mensen die het kunnen weten, zeggen dat je iets zus moet doen, dan doe ik het zo", bevestigt hij. „Misschien ben ik gewoon arrogant, maar eerlijk gezegd denk ik dat het iets is wat dieper gaat. Intuïtief weet ik dat dat mijn manier is om tot de es sentie te komen." Met drummer Ari Hoenig en bassist Johannes Weidenmuel- ler treedt Werner volgende week zondag op in jazzclub Porgy Bess in Terneuzen. Hij komt daar graag. „Het is geen com merciële club die gewoon iets boekt waar publiek op afkomt. Je merkt aan alles - de uitste kend gestemde piano, het ge luidssysteem, de sfeer - dat het een club is die gerund wordt door mensen die echt iets met de muziek hebben." Werner is een grootheid uit de hedendaagse jazzmuziek. Hij oogst vooral lof vanwege de mu ziek die hij met zijn trio maakt. De groep die hij begin jaren 80 vormde met bassist Ratzo Har- ris en drummer Tom Rainey geldt inmiddels als legenda risch. Daarna speelde hij met onder anderen beroemdheden als bassist Dave Holland en drummer Jack DeJohnette, maar zelf vindt hij dat hij pas met zijn huidige groep weer mu siceert op hetzelfde niveau als met Harris en Rainey. Werner: „Voor een pianist komt een groep met een bassist en een drummer dicht bij de mogelijk heden die een compleet orkest heeft. Je hebt én harmonie én melodie én ritme. De meeste in strumenten zijn harmonisch of melodisch. Zelfs op een gitaar kun je niet gelijktijdig een har monie en een melodie spelen. Op een piano wel. Met de ene hand speel je melodisch en met de an dere harmonisch. Je zou zeggen dat je complete vrijheid hebt als je solo speelt, maar ik vind dat ik met een drummer en een bassist pas echt zonder beperkingen kan musiceren. Over het ritme dat zij neerleggen, kan ik doen wat ik wel. Aan de andere kant verlang ik van mijn bassist en drummer dat ze meer zijn dan begeleiders. Het moeten ook componisten zijn. Zij moeten tijdens het spelen met ideeën komen waarop we verder kun nen improviseren." Kenny Werner: „Ik zoek helemaal zelf uit hoe dingen moeten. Dan maak je natuurlijk de stomste fou ten, maar je ontdekt ook dingen die nog nooit iemand heeft gedaan. En daar ben ik op uit." foto William Claxton „Ik kan niet zomaar met ieder een samenspelen. Ik kom nau welijks muzikanten tegen die muziek maken die me interes seert, laat staan muzikanten met wie ik wil spelen. Mijn mu ziek is zeer complex, al streef ik ernaar dat het publiek dat juist niet merkt. Als de luisteraar het idee heeft dat de muziek te moeilijk is, schiet die zijn doel voorbij. Het gaat erom dat het effect van die complexe structu ren op het publiek overkomt. Ik heb het geluk dat ik in New York woon, waar een paar mensen rondlopen die deze muziek met mij kunnen spelen. In de rest van de wereld zijn verder alleen muzikanten te vinden die het misschien een beetje kunnen bijbenen. Het is niet voor niets dat mijn eerste trio veertien jaar heeft bestaan. Ik heb daarna sa mengespeeld met beroemdhe den wier naam ik nu even niet zal noemen, maar tevreden was ik meestal niet. Tot ik Ari Hoe nig en Johannes Weidenmueller tegenkwam." Hij weet het. Hij klinkt eigenwijs, op het arro gante af. Zo is hij altijd geweest. Als zevenjarig jongetje is hij be gonnen met pianospelen. Vier jaar lang kreeg hij pianolessen van de lokale muziekleraar. „Tsjonge, wat was die man slecht. Gelukkig bleek ik talent te hebben en hoefde ik me niks van hem aan te trekken. Van be gin af aan was ik meer geïnte resseerd in het spelen van wat spontaan in mij opkwam. De klassieke muziek die ik kreeg onderwezen, heb ik nooit seri eus genomen. Dat boeide me niet. Dat wil niet zeggen dat ik jazz speelde. Pas op de Berklee School of Music kwam ik daar mee in contact. Vrij laat dus. Maar wat is jazz? Ik beschouw het als een naam voor een perio de, niet voor een muzikale stijl. Het is een etiket dat waarschijn lijk is bedacht door een journa list. Musici denken niet in die termen. Die improviseren altijd. Dat deden Bach en Mozart ook, alleen besloten ze op een gege ven moment hun improvisaties op te schrijven. Ik ben niet geïn teresseerd in de grenzen van een bepaald genre. Ik speel wat ik voel en anderen geven dat een naam. Wat voormij essentieelis, is dat ik een vrije denker ben. Als ik muziek speel, wil ik me zelf verrassen. Ik wil opgewon den raken van mijn eigen mu ziek. Dat is de enige manier om ook het publiek opgewonden te laten raken. De muzikanten die Werner be- invloed hebben - zoals bassist Charles Mingus met wie hij heeft samengespeeld, of pianist Duke Ellington - deden dat vooral door hun mentaliteit. „Hun belangrijkste invloed is dat ze mij leerden mij eigen, in nerlijke stem te vinden. Dat kan zich ook uiten in muzikale in vloed. Als muzikant heb je ak koorden, melodieën en ritmes tot je beschikking zoals een schilder kleuren heeft op zijn palet. Natuurlijk kies je het vaakst voor de kleur waar je het meest van houdt. Dus ligt het voor de hand dat je beïnvloed wordt door de muziek waar je het liefst naar luistert. Maar het heeft niets te maken met wie in de geschiedenis van de muziek als belangrijk of baanbrekend wordt betiteld. Iemand kan nog zo belangrijk zijn geweest voor de ontwikkeling van de muziek, als wat hij speelt mij niet be roert, doe ik er niks mee." „Daarbij doe ik graag het tegen overgestelde van wat iedereen doet of wil. Ik wil op geen enkele manier gebonden zijn. Dat bete kent dat ik mij niet verdiep in hoe je voor een orkest compo neert als mij gevraagd wordt een orkestpartituur te schrij ven. Ik zoek het helemaal zelf uit. Dan maak je de stomste fouten, maar je ontdekt ook dingen die nog nooit iemand heeft gedaan. En daar ben ik op uit." Concert: Kenny Werner Trio, zondag 12 oktober in Porgy Bess in Ter- neuzen, aanvang: 16 uur. In de PZC van 26 september zegt de voorzitter van het Neder lands Genootschap van Burge meesters in feite: „De minister kan ons nog meer vertellen!" Het is natuurlijk niet alleen de verkiezing van een burgemees ter, maar er gaat bestuurlijk meer op de schop, als de notitie Wet zou worden. Er zou wel eens een behoorlijke reorganisatie van het gemeentewezen plaats kunnen vinden doordat de ge kozen burgemeester onder an dere de verantwoordelijkheid zou kunnen krijgen over het ambtelijk apparaat. Waar blijft de gemeentesecretaris? En ook financiën wordt ergens ge noemd. De voorzitter van het Genootschap stelt dat veel over hoop wordt gehaald en vraagt zich terecht af wat de locale po litiek er mee opschiet. Is hier sprake van bestuurlijke ver nieuwing van nauwelijks be staande problemen waar niemand op zit te wachten? Hoogleraar bestuurskunde prof. dr. A. F. A. Korsten stelt dat de burgemeesters er hele- maalnog niet klaarvoorzijn. De nieuwe te kiezen burgemeesters zullen heel wat in hun mars moeten hebben. Welke papieren zullen geëist worden voor bij voorbeeld management en be stuurskunde om deel te mogen nemen aan de verkiezingen? Van hbo tot universitair niveau? We spreken over topmanagers. De kiezers moeten weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Al leen een vertoning bij de cam pagne is onvoldoende. De poli tiek bepaalt de raad uiteindelijk en niet de burgemeester. R. J. Burgmeijer Halve Maanstraat 6 Oostkapelle Dieven kunnen voortaan gratis tanken. De politie vindt het niet de moeite waard in te grijpen. Ik liet mijn tas aan het wagentje van de supermarkt hangen. Toen ik thuis kwam, merkte ik mijn verlies. Reed direct terug en gelukkig had men mijn tas gevonden; omdat ik vaste klant ben, wist het personeel wie ik ben. Hoera voor het personeel! Stel je eens voor dat Golff in een verder gelegen plaats lag. Aan gezien ik niet op hulp van de po litie kan rekenen, was ik alles kwijt geweest. Met het oog op de mening van de politie, zeg ik 'geef dieven geen kans'. Zoek het dichtbij om inkopen te doen. A. Bosman Esdoomstraat 88 's-Gravenpolder Geschokt het artikel in de PZC van 27 september over de Schel demond gelezen. De kop 'ver ziekte' sfeer dekt mijns inziens niet de lading van het artikel. De journaliste staat als integer en betrouwbaar bekend en ook al zou het artikel maar een deel van de waarheid bevatten, dan schokt de inhoud mij zeer. Wat heerst daar voor een cultuur? Een groep docenten maakt de dienst uit, de andere groep staat erbij en kijkt ernaar. De beslis sing van het bestuur om de om streden docent te handhaven, kan ik niet begrijpen. Hij kan dus gewoon doorgaan met wer ken? Persoonlijk vind ik dat de docent een grens overschrijdt, met name in de communicatie naar zijn leerlingen. Ouders, leerlingen en leerkrachten heb ben de mogelijkheid en de macht dit te doen stoppen! Atie van Dijk Waddenzeestraat 14 Oost-Souburg In reactie op het artikel 'Vossen vreten in drie jaar tijd zo'n 150 huisdieren op' (PZC 30-9) het volgende: Het lijkt me als hou der van een huisdier vreselijk als het beestje door een vos op gevreten wordt. Echter, het lijkt me voor het huisdier in kwestie nog veel hachelijker om, zoals het bij de siereend (van wel 15 euro!) waarschijnlijk het geval is geweest; gekortwiekt gehou den te worden in een gebied waar vossen wonen. Zeg nou zelf, het risico dat je dan met huid en haar opgevreten wordt zordra de normale bewoners van het gebied, de vossen, op jacht gaan is toch enorm! Ooit van de term 'sitting duck' ge hoord? De heer De Jonge van de WBE Midden Zeeuws-Vlaande- ren (een jagersclub), stelt feite lijk vast dat de emoties bij dit soort onderwerpen vaak hoog oplaaien. Misschien kan hij na denken over de volgende vraag. Waarom krijg ik toch altijd het idee dat een dergelijk bericht, met zo'n kop erboven, uiteinde lijk gaat leiden tot het afschie ten van vossen? Terwijl een vergelijkbaar verhaal oversj tomobilisten die verantwcj lijk zijn voor het doodrijdeim huisdieren, vrijwel zeker J zal leiden tot het terugdring van het aantal auto's?! Hetd ongetwijfeld iets met euro's] maken hebben en zeker nietig behoud van de natuur. Zot] een belanghebbende groept wijs gaat verzamelen dal bruikt kan gaan worden omj vossenjacht te billijken, lopj bij mij de emoties hoog c Machteloze natuurliefhebb» hebben ook gevoel! En dat] dan weer een feit. E. Kenn W. v.d. Veldelam Vlissi In de PZC van 30/09 stond lezen dat vossen de afgelop drie jaar in de Zeeuws-Vlaai: Kanaalzone zeker 151 kippe eenden en ganzen hadden aft slacht. Dat wil dus zeggen:m der dan 1 per week! Nou, di kun je toch zeker van een ecl vossenplaag spreken. Dat vossen een nuttige functie ht ben in de natuur als natuurli] opruimers van dode en/of zie dieren, wordt vaak, misschi wel bewust, vergeten. Ik vi het ook zonde van deze af; slachte dieren, laten we de geen misverstand over hebbe maar het is wel de plicht van mensen om hun dieren te 1 schermen tegen de vos. De me sen moeten zorgen dat de ïi die hier van nature voorkoi niet bij hun dieren kan kom Ik vind dan ook dat dit in ge enkel opzicht een reden n zijn voor jagers om de vos w te gaan bejagen. Maar aan; zien jagers uit plezier diet doden en/of verwonden, zuil deze 'heren en/of dames' ditt richt wel weer aangrijpen om pleiten voor de vossenjacht. Rob Ossewm Prins Bernhardstmt Oud-Sabb ii Met interesse kennis genon van de reactie van M. Capi (PZC, 29-9). Het is goed dal volop over de nieuwe N57 wc gediscussieerd, maar het is js mer dat mensen zoals Capelli indruk wekken dat mensen a ter Platform N57 acteren puur eigenbelang. Dat is i het geval. Capelle's stukje is, baseerd op gevoelens en stc niet op enig feit: 'veel Midd burgers staan vierkant ach de N57'; feit is dat van deni 1900 ondertekenaars van de; titie, bijna 15 procent uitM delburg komt; 'dorpen langs Walcherse Noordkust juich de komst toe'; feit is dat dorpsraden van Vrouwenpoll en Serooskerke zich achter 1 Platform N57 hebben j schaard; 'de handtekening! actie schetst een doemscena en er hebben voornamelijk t( risten getekend'; de feiten z dat de plannen ter inzage lag dat het Platform N57 een har tekening vroeg ter onderst ping dat het nut en de noodza moet worden heroverwogen dat ruim 43 procent van dei dertekenaars uit Walchei afkomstig is, 28 procent Duitsland en 20 procent uit Randstad en' Zuid-Nederlai 'de actievoerders dragen een tematief aan over de volle M delburgse rondweg'; feit is het Platform bewust geen en alternatief heeft aangedrag want dat is nu precies wat Platform middels een secc opinion wil laten onderzoek 'de huidige weg is niet berekf op het verkeersaanbod'; feil dat Rijkswaterstaat op dit n ment nieuwe berekeningen het uitvoeren is, omdat de h dige verkeersintensiteit ab luut onvoldoende is om i nieuwe weg te motiveren. J. Vergroe Vrouwenpolderseweg'' Serooske- Advertentie Den Bosch Vugf-te-straat 166 Breda. Veenidikbüaal 53 8u»ttm SjegehlKaU1 Rotterdam Kcne Hccgstra.it 18 open, bruidssuite op afspr. 010-414 00 P m ONLINE SHOP WWW. FUTURE.«AA\AM #l Kinderen van afdeling de Keien eten tussen de middag een boterham op schippersinternaat Juliana. foto Camile Schelstraete directeur Aart Lehembre van Konin- ging Juliana, OR-lid Debora Jansen en voorzitter Elly Kreuze waren erbij. Verontwaardigd, zoals iedereen. En zeer bereid tot actie. Lehembre: „Het ziet er echt heel slecht voor ons uit. Wij hebben hier nu nog 47 kinderen en 15 medewerkers. Moeten we tien procent bezuinigen, dan leveren we ruim 70.000 euro in. Dan moeten we terug van 15 naar 13. Maar er valt helemaal niets meer weg te bezuinigen; dat is allemaal al ge beurd. Als we nu maatregelen moeten nemen, kan dat alleen nog ten koste van de opvang en begeleiding van de kinderen. En als het ministerie er niet in slaagt ons bij een ander ministerie onder te brengen - want ze zijn echt met ons aan het leuren - dan kunnen we het in 2 0 0 5 helemaal vergeten .Dan gaat de deur op slot." Het actieplan ligt klaar. Eerst nog via de weg van 'goed overleg' of in elk ge val een poging daartoe, maar als het moet met de botte bijl. Lehembre: „We hebben afgesproken dat we de rijen sluiten en gezamenlijk optrekken richting Den Haag." De schippers, van oudsher actiebereid tot op het bot, houden zich nu nog even in. Maar Le hembre en OR-lid Jansen weten dat er maar fets hoeft te gebeuren of de schippers houden hun kinderen uit protest aan boord of gaan over tot blokkades. De schippersinternaten liggen al de cennia onder vuur. „Het mag dan zijn dat door een misvatting de leerplicht tot nu toe niet gold voor schipperskin deren, toch is mijn ervaring dat deze mensen, door hun leven in de natuur, zich een zekere stijl, natuurlijke be schaving en levensbeschouwing heb ben eigen gemaakt die vele anderen missen", sprak commissaris van de koningin De Casembroot in '59 plech tig, bij de opening van het geïmprovi seerde internaat in de Iepenlaan in Terneuzen. Tien jaar later al was het helemaal mis. 'Zonder verhoging subsidie kan werk niet doorgaan', kopten de kran ten. In '83 liepen de schippers te hoop tegen de dreigende sluiting van het in ternaat in Wemeldinge. En eind jaren negentig was het opnieuw helemaal mis. Toen nog trokken de schippers, de ouders en de kinderen naar Den Haag om daar op ludieke wijze te pro testeren tegen nieuwe kortingen, nu is de sfeer grimmiger. „Want wat toen werd afgesproken en in een convenant werd vastgelegd, wordt nu weer hele maal aan de kant geschoven", stelt Debora Jansen boos vast.,We zouden tot 2005 de ruimte krijgen," zegt Aart Lehembre, maar die afspraak lapt het ministerie aan z'n laars. In '93 werd het nieuwe schippersin ternaat (zeven gebouwen, zeven groe pen van achttien kinderen) feestelijk geopend. Nu hangt er net geen rouw- stemming. Debora: „Om eerlijk te zijn: we trekken het niet meer. Colle ga's worden ziek omdat ze permanent overbelast zijn. Vervangers? Tja... mondjesmaat. Gevolg is dat de kinde ren zich minder hechten aan de bege leiders. Ze worden onzeker, omdat ook het personeel onzeker rondloopt. Echt, we doen er alles aan om de rust te bewaren, omwille van de kinderen. Maar dat is héél moeilijk." Debora werkt 2 8 j aar op het internaatArj aan Berkhout vijf jaar korter. Ook zij zucht. „Alles wat je hebt opgebouwd, wordt nu weer in ijltempo afgebro ken. Ze leidt de kindergroep De Dra ken (13 kinderen, van 6 tot 15 jaar). „Kijk naar de maatschappij om je heen. Kinderen gaan op judo, op zwemmen, ze gaan naar clubs. Maar ze moeten ook naar fysiotherapie en logopedie. Tijdens schooltijd zitten wij te vergaderen, doen we veel huis houdelijk werk. En daarnaast zijn de kinderen ook nog eens veel mondiger geworden. Dus moet je met ze in dis cussie. Ook dat vergt tijd. Vroeger ver zorgden we ze, nu begeleiden we ze. We rennen en hollen en komen eigen lijk nergens meer écht aan toe. Ja, soms vraag ik me wel eens af of ik dit nog wel leuk vind finitief tegen de wal leggen. Noodge dwongen, omdat ze de paar duizend euro intemaatsgeld niet meer kunnen ophoesten,zekernietalsdiejaarlijkse bijdrage ook nog eens wordt ver hoogd. Woensdagavond troffen strijdbare ouders, groepsleiders, directies, be sturen van overkoepelende stichtin gen (ons land telt 21 internaten), vak bonden en schippersorganisaties el kaar tijdens een actievergadering in Zwijndrecht. Waarnemend adjunct door Wout Bareman De kinderen houden ze er liever nog even buiten. „Want dan krijg je toch dat ze zich zorgen gaan maken. Angst dat ze straks bij wijze van spre ken op straat staan", zucht Debora Jansen, lid van de ondernemingsraad en al bijna dertig jaar groepsleider op het internaat voor schippersjeugd Koningin Juliana in Terneuzen. Des ondanks signaleert ze wel enige on rust bij de kinderen. Ze horen hun vader en moeder erover praten als ze in het weekeinde aan boord zijn en hier vangen ze natuur lijk ook wel eens iets op." Het schippersinternaat dreigt nu de finitief tussen wal en schip te raken. In heel Nederland zien de besturen, di recties en medewerkers de toekomst met angst en beven tegemoet. Want de aanzegging van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) dat met ingang van 1 januari 2004 tien procent van de subsidies moet worden ingeleverd, kan enorme gevolgen hebben. De zorg voor 1250 schipperskinderen staat op de tocht en 700 medewerkers dreigen hun baan te verliezen. Bovendien moeten, als alles doorgaat, zeker 700 schippers hun bedrijf opdoeken en hun schip de- Mode voor de aanstaande moeder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12