ll Ör8 Souburger breekt enkel op kunstgrasveld Van Geel wil sluiting Borssele netjes regelen Politie treedt komend jaar streng op tegen naaktlopers Ritthem Checklist voor een brandveilig huis Meer geld voor onderwijs, verkeer en monumentenzorg Werkstraf voor klap met bierglas bij caféruzie Nuchter Middelburg verhoogt parkeertarief zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 4 oktober 2003 PvdA vraagt oplossing voor j Stichting Griffioen Baskensburg Demonstratie Opwerken Jongen (10) komt onder vrachtwagen Smartengeld Vrouwenpolder »f"% 81 iiC% Vlissingen wil fors investeren r Ab van derSluis iVLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat de komende ja ren fors investeren. Tot en met 2007 is ruim honderd miljoen euro beschikbaar. Om alle pro jecten te kunnen betalen, onder meer de ontwikkeling van het feSG-terrein en de herstructu rering van het Middengebied, is nog meer geld nodig. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde begroting. JOm geld vrij te maken voor nieuw beleid in 2004, heeft het tollege van B en W alle uitgaven tegen het licht gehouden. Waar mogelijk is gekozen voor bezui- ligingen. zonder taken te ver waarlozen. MIDDELBURG - B en W van I Middelburg verwachten vol gendjaar bijna 450.000 euro ex tra binnen te krijgen door de parkeertarieven te verhogen. De invoering van een zomerta- rief van 1 april tot en met eind oktober levert het meeste op, iets meer dan driehonderddui- i zend euro. f[ Het college besloot vorige maand een zomer- en een win- tertarief in te stellen. Uit een evaluatie van het parkeerbeleid bleek dat nog steeds veel bezoe kers en toeristen hun auto op straat parkeren in plaats van in één van de twee parkeergara ges. Door in de zomer parkeren op straat duurder te maken, hoopt het college dat meer men sen hun auto in de parkeergara ges stallen. j. De zomertarieven in alle zones stijgen met bijna veertig pro- i cent. De normale tarieven in de wintermaanden gaan met vijf procent omhoog. MIDDELBURG - De PvdA in Middelburg vraagt aandacht voor de huisvesting van de Stichting Griffioen 'de Wijk'. De groep vrijwilligers komt in januari op straat te staan. De so ciaal-democraten hebben het college via schriftelijke vragen dringend gevraagd een oplos sing te zoeken voor het pro bleem. De Stichting Griffioen organi seert allerlei activiteiten voor buurtbewoners. De club be staat, naast het bestuur, uit on geveer dertig tot veertig men sen. Zij zijn het hele jaar door in touw om evenementen te beden ken om de leefbaarheid in de wijk te vergroten. De stichting is door het gemeentebestuur al een aantal malen in het zonnetje gezet door middel van de uitrei king van de Spekcheques. De vrijwilligers maken nu ge bruik van een ruimte in de CSW- locatie aan de Olmenlaan voor hun binnenactiviteiten. Tot de- cember van dit jaar kunnen zij daar terecht, want vanaf janua ri volgend jaar maakt de CSW geen gebruik meer van dit ge- I bouw. De PvdA noemt het on duidelijk of er nog alternatieven zijn. De stichting heeft zelf al pogin- gen ondernomen om een opslag voor de materialen te regelen. Die stuiten steeds op problemen met vergunningen en regelge vingen. Zo was er het idee om een garagebox te huren, maar dat kon niet omdat de stichting geen huurder is van woning bouwcorporatie Woongoed. De PvdA wil van het college we tenwat het kan doen om te voor komen dat de stichting met in gang van januari 2004 zonder ruimte komt te zitten. Ook vraagt de fractie naar de moge lijkheden voor een opslagruim te binnen of aan de rand van de wijk. Advertentie Winter 2003 Kinderkledij t/m maat laby-kinder- speciaalzaak 0113-574210 V A I - ^bruundebeerT De gemeente hoopt geld te be sparen door meer werk te digi taliseren. Door nog meer afval ondergronds in te zamelen zijn op termijn minder vuilnisman nen en uitzendkrachten nodig. Het college wil ook minder uit geven aan externe adviseurs. Door met andere gemeenten spullen in te kopen, kan ook een besparing worden bereikt. Ex tra inkomsten verwacht de ge meente door de tarieven met de inflatiecorrectie van 35 procent te verhogen en door meer Euro pese subsidies binnen te halen. Ook de bouw van nieuwe wo ningen levert geld op in de vorm van Onroerende Zaak Belasting (OZB). Voor onderwijs en kinderop vang staat voor 2004 een inves tering in de begroting van ruim 2,3 miljoen euro. Dat geld gaat voor een groot deel naar nieuwe huisvesting voor scholen. In en kele wijken groeit het aantal leerlingen gestaag. In een aantal scholen is - ook door verkleining van de klassen - een permanent ruimtegebrek ontstaan. De ge meente moet nieuwe lokalen bijbouwen. Het college wil volgend jaar ex tra aandacht besteden aan mo numentenzorg. De gemeente Vlissingen behoort tot de dertig grootste monumentensteden in Nederland. Het college wil voor een keertje externe deskundi gen inhuren om de monumenten en beeldbepalende panden te inventariseren. Komend jaar willen B en W beleid ontwikke len om Vlissingen nadrukkelij ker als monumentenstad voor het voetlicht te brengen. Het college is ook van plan om in 2004 extra aandacht te besteden aan het tweede-woningbezit. Uit een lopend leegstandson- derzoek blijkt dat het verschijn sel onder de loep genomen moet worden. Verkeer en vervoer kan volgend jaar rekenen op een investering van bijna 6,4 miljoen euro. Het college bekijkt op dit moment of het mogelijk is om een tijdelijke, tweede binnenstadsontslui- tingsweg aan te leggen op delen van het KSG-terrein dat de ge meente gaat aankopen. B en W verwachten dat de hele werf pas in 2007 in het bezit is. Grote reconstructies van verkeers knelpunten die volgend jaar op het programma staan zijn: herinrichting Sloeweg-west in samenhang met de herinrich ting van het kruispunt Van Woelderen, de kruising Presi dent Rooseveltlaan met de Bloe- menlaan en de herinrichting van de Kanaalstraat in Oost- Souburg. Cultuur, sport en recreatie kun nen rekenen op 2,3 miljoen euro. De vervanging van de graszand- trainingsvelden op sportpark Baskensburg kost het meest, ruim één miljoen euro. De inwoners van Vlissingen gaan slechts in geringe mate meebetalen aan de investerin gen. De lokale belastingen stij gen met de inflatiecorrectie van 3,5 procent. Daphne Boogaard en Anousjka Jakobsen van De Lichtstraal mogen de brandweerspuit hanteren. door Ron Magnée WESTKAPELLE - Leerlingen van twee Westkappelse basisscholen, De Licht boei en De Lichtstraal, hebben gisteren een brandveiligheidscontract gekre gen van burgemeester A. de Bruijn. Daarmee kunnen de leerlingen nagaan of hun huis aan de brandveiligheidseisen voldoet. De elfjarige Kerstin Minnaard van De Lichtboei is zeker van plan het document met haar ouders te bespreken. Op het contract staat een checklist met mo gelijkheden om de brandveiligheid te vergroten. „Rookmelders, een blusde- ken of een uitwerpladder", somt Kerstin op. Onlangs zag Kerstin hoe snel brand om zich heen kan grijpen. Een huis van ken nissen brandde af, wat diepe indruk op haar maakte. Reden te meer om de lijst zorgvuldig door te nemen. Op de check list staat ook de mogelijkheid om een vluchtplan te maken en te oefenen. Haar vader vindt die oefening iets te ver gaan. Lachend: „Vluchten oefenen? Uit haar zolderkamer en door een Velux-dakraam en dan naar beneden? Laten we dat nou maar niet doen." Na de overhandiging van de contracten aan de kinderen, hield de brandweer op beide schoolpleinen een demonstratie. Zo werd met behulp van een hydrauli sche schaar een partij ijzer aan stukken geknipt. Daarnaast mochten de leerlin gen de brandweerspuit hanteren. De actie in Westkapelle valt samen met de Nationale brandpreventieweek. Bur- door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Het nieu we kunstgrasveld van de voet balclub RCS in Oost-Souburg is perfect, zegt Dick Schinkel, raadslid voor de Partij Sou burg Ritthem. „De ballen gaan precies zoals je ze wilt hebben. Alleen is het veld nogal hard." Dat heeft Schinkel donder dagavond aan den lijve onder vonden. Het raadslid is, voor zover be kend, de eerste die een bot breuk opliep op het nieuwe veld in Souburg. „Donderdag avond heb ik voor het eerst sinds lange tijd meegedaan aan een training van RCS. Door het nieuwe veld dat eind augustus is geopend, kreeg ik weer zinMaar j aals 5 3 -j arige probeerde ik me een beetje uit te sloven voor het oog van al die jonge gasten. Net toen ik een mooie actie wilde maken, zette ik mijn voet verkeerd weg. Op normaal gras zou mijn voet waarschijnlijk zijn door gegleden. Maar op het harde kunstgras klapte hij dubbel en brak mijn enkel." De Souburger heeft als raads lid zelf ingestemd met de aan leg van het veld dat de ge meente ruim 500.000 euro gekost heeft. „Daar heb ik nog steeds geen spijt van hoor. Het voetbalt lekker. Het is alleen vrij hard. Het is vergelijkbaar met een droog grasveld in de zomer." Schinkel neemt de botbreuk gelaten op. „Nor maal zou je balen. Maar nu kan ik er wel een beetje om la chen. Jaar in jaar uit heb ik bij RCS gevoetbald. Een heel plakboek hield ik er van bijDe actie van donderdagavond is mijn laatste geweest. Ik heb mijn les geleerd. Voortaan zal ik wat rustiger sporten beoefe nen." Schinkel heeft nog een ander punt opgestoken door de onge lukkige val. „Het ziekenhuis in Vlissingen moet blijven. Ik ben echt fantastisch geholpen door de ambulance en door de men sen van de eerste hulp." Raadslid Dick Schinkel heeft geen spijt van de aanleg van het veld: „Het voetbalt lekker." foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sluiting van de kerncentrale Borssele in 2013 moet 'goed en netjes' geregeld worden. Staatssecretaris Van Geel van Milieu wil de overheid een tweede zeperd in de besluit vorming over Borssele bespa ren. In 1994 besloot een nipte Ka mermeerderheid dat de kern centrale in 2004 dicht moest. Dat doel is echter volledig uit het zicht verdwenen door on handig juridisch optreden van met name het ministerie van Economische Zaken én door de liberalisering van de elektrici teitsmarkt. Van Geel maakt zijn voorgangers daarover verwijten in een recent interview met het blad van milieu-organisatie Greenpeace. Goede zakelijke besprekingen met de eigenaar van de kerncentrale zijn naar zijn mening nooit gevoerd. Van Geel wil wel die weg inslaan om te bereiken wat het tweede kabinet-Balkenende in het re geerakkoord heeft afgesproken: sluiting van de kerncentrale ui terlijk in 2013. Hij realiseert zich dat dit niet eenvoudig zal zijn. De kerncentrale heeft weer een vergunning voor onbepaalde tijd. PvdA-minister van Milieu beheer Pronk liep met de gedachte rond om Borssele des noods met een noodwet tot slui ting te dwingen. Het is volgens Van Geel 'een illusie' om te den ken dat zoiets met een wet te re gelen valt. „Ik wil dit netjes en goed regelen", zegt hij. De Tweede Kamer kan op korte termijn al een plan van Van Geel tegemoet zien, waarin hij zal aangeven hoe hij verder wil met de kerncentrale en ook met het kernafval. Contracten voor het opwerken van dat afval in het Franse Cap la Hague lopen eind dit jaar af, op de datum dat Borssele 'oorspronkelijk' zou sluiten. In zijn plan wil Van Geel aangeven hoe het bedrijf gaat afbouwen, of de opwerkings- contracten worden verlengd dan wel of het kernafval van Borssele direct bij de centrale wordt opgeslagen. „Wij over leggen met iedereen", stelt de staatssecretaris, „maar wij blij ven eerstverantwoordelijk." RITTHEM - Een tienjari ge jongen is gistermiddag rond één uur ernstig ge wond geraakt toen een vrachtwagen in Ritthem over hem heen reed. De jongen uit de gemeente Vlissingen wilde op zijn fiets de Ritthemsestraat oversteken, maar er kwam zoveel verkeer dat hij wachtte met overste ken. Een 61-jarige vracht wagenchauffeur uit Mid delburg stond naast de jongen te wachten om ook de kruising op te rijden. Toen de weg vrij was trok de chauffeur op en sloeg rechtsaf. Hij had het kind wel in zijn spiegel gezien, maar dacht dat deze stil stond om op hem te wach ten. De jongen reed echter ook door en kwam met zijn fiets onder de vrachtwa gen terecht. Hij raakte be kneld met zijn fiets onder de vrachtwagen. Zwaar gewond aan zijn voeten en gezicht is hij opgenomen in het ziekenhuis in Vlis singen. tZaüËlé foto Ruben Oreel gemeester Rutten van Breda opende de brandpreventieweek gisteren in Breda. Het thema van de zevendaagse is 'Ik te ken voor brandveiligheid'. Daarmee wordt vooral de brandveiligheid thuis onder de aandacht gebracht. Jaarlijks vinden 70 mensen in Nederland de dood door woningbranden. Een woordvoerder van de brandweer benadrukt dat het project gericht is op kinderen omdat het belangrijk is om op jonge leeftijd al met brandpreventie geconfronteerd te wor den. Daarnaast is het een goede manier om via kinderen de ouders te bereiken. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik veroordeelde gisteren een 34-jarige inwoner van Vlis singen tot 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf voor het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. De Vlissinger sloeg op 27 april dit jaar in Middelburg een man met een bierglas in het gezicht. Dit gebeurde nadat ze het café waren uitgezet. De verdachte zei achteraf zelf niet meer te snappen waarom hij zich zo had laten gaan. „Ik was mezelf niet meer," was zijn enige verklaring. Het slachtoffer hield er een paar gebroken tanden en littekens in zijn gezicht aan over. De Vlissinger is veroordeeld tot het betalen van 180 euro tandartskosten. Tevens dient hij een voorschot van 250 euro voor immateriële schade te be talen. Het slachtoffer had 5000 euro smartengeld gevraagd. door Ron Magnée RITTHEM - De politie gaat het volgende zomerseizoen streng optreden tegen naaktrecreatie en aanstootgevend gedrag op het strand van Ritthem. Buurt bewoners en recreanten klagen hier al langer over. Toch valt het aantal meldingen dat bij de po litie binnenkomt wel mee, zegt een woordvoerder. Zonaanbidders die op het strandje tussen Ritthem en Rammekenshoek in adamskos tuum recreëren, worden volgens politiewoordvoerder A. Don vanaf volgend jaar 'gepardon neerd'. Met andere woorden: krijgen het vriendelijke doch dringende verzoek om (bad)kle- ding aan te trekken. Mensen die zich op verboden gebied bege ven of aanstootgevend gedrag vertonen, worden bekeurd. Tot de nieuwe maatregelen is deze week besloten in het drie hoeksoverleg waarin politie, justitie en de burgemeester van Vlissingen zitting hebben. Omwonenden en gebruikers van het strand bij Ritthem kla gen al langer over naaktrecrea tie op het strand. Officieel is naturisme in het gebied niet toe gestaan. Op Walcheren is elders een aantal plekken aangewezen om naakt te zonnebaden. Toch verschijnen er nog veel badgas ten in Ritthem naakt aan de vloedlijn. Een andere vorm van overlast betreft de mensen die bij het strandje zoeken naar seksueel contact. Bij het vogelbroedge bied dat Rijkswaterstaat in het kader van natuurcompensatie heeft aangelegd, zijn op zonnige dagen veel homoseksuele man nen actief. Klagers benadruk ken dat de heteroseksuele man nen echter de meeste overlast veroorzaken. Volgens politie woordvoerder Don valt het aan tal meldingen van aanstootge vend gedrag wel mee. Dat neemt niet weg dat er het volgend jaar toch streng wordt opgetreden tegen recreanten die aanstoot gevend gedrag vertonen. De actie in Ritthem is vergelijk baar met het strenge optreden in de duinen tussen Vrouwenpol der en Oostkapelle. Tot voor kort was dit duingebied een plek waar veel homoseksuelen op zoek gingen naar seks. Daar om begaven veel mannen zich in het natuurgebied. Dat was al tijd al verboden, het natuurge bied is beschermd, maar sinds deze zomer surveilleerde de po litie er geregeld. Agenten heb ben dit zomerseizoen in totaal 110 bekeuringen uitgedeeld. In één geval ging het om gluren en aanstootgevend gedrag. In alle andere gevallen ging het om het zich begeven op verboden ge bied. Op die laatste overtreding staat een boete van 28 euro. Hij stampte met veel gewicht de trap op van het ziekenhuis in Temeuzen. In alles een man vol zelfvertrouwen, die de eerste medemens die hem op z'n plaats zou zetten, nog moest tegenkomen. Onder de ogen van minstens vijftien wachtenden voor hem, ban jerde hij naar de balie, waar achter zich een door de wol geverfde administratrice be vond. ,,Ik kom bloed laten prikken", baste hij. Dat kwa men al die anderen ook. De mededeling dat hij een num mertje moest trekken en op z'n beurt moest wachten, ging aan zijn oren voorbij. Toen hij zich van de balie af wendde, riep de vrouw hem terug. Of hij nuchter was, wilde ze weten. „Vandaag toevallig wel!", luidde het antwoord. Was hij het niet geweest, dan was hij gega randeerd direct doorgelopen naar de bloedprikkersNu nam hij, na een vingerwij zing, plaats achter in het wachtlokaaltje. Daar stootte hij een wankel buurmannetje aan. En hij zei:,, Of ik nuchter ben. Ha, als ik nu een boertje laat, ligt er een bierton op m'n tong!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11