PZC buitenland Pakistaans leger bestookt Al Qaeda in Waziristan Minister Noord-Ierland belooft Kardinaal: Paus stervende acties tegen sektarisch geweld LAN-Party Zeker 360 schutters bij bloedbad van 1968 in Mexico-Stad Te veel nitraat in Nederlandse bodem volgens Europees Hof Piloten in VS oefenen op het neerschieten burgervluchten VIDEOGAMES Schwarzenegger trapt af Humanitaire crisis Atjeh vrijdag 3 oktober 2003 Saddam zou vijf dagen geleden nog zijn gezien Schietpartij Duitsland krimpt leger in met 30.000 militairen Armitage Filosofisch VLAANDERENHAL-SAS VAN GENT Handtas krijgt binnenverlichting Sars besmettelijker bij Chinees gen Boom veroorzaakte stroomuitval Doodstraf voor Bali-terrorist Bom ontploft bij ministerie Italië Onbeheersbaar van onze redactie buitenland LONDEN - De voormalige Iraakse president Saddam Hoessein bevindt zich nog altijd in Irak en is vijf dagen geleden gezien in de noordelijke stad Kirkoek. Dat zei Jalal Talabani, een lid van de Iraakse regerings raad, meldde gisteren de Britse krant The Guardian. Saddam zou zich in steeds klei nere kring bewegen in een po ging om te voorkomen dat hij wordt gearresteerd. Talabani is leider van de Pa triottische Unie Koerdistan, die een belangrijk deel van het Koerdische noorden van Irak onder controle heeft. Volgens hem heeft de verdreven presi dent afgelopen weekeinde on derdak gehad bij de soenniti sche Arabische gemeenschap aan de rand van Kirkoek. „Saddam heeft goede relaties met de Arabieren die hij naar Kirkoek heeft gestuurd om de stad etnisch te zuiveren van Koerden en Toerkmenen", aldus Talabani. Saddam zou verblij ven in het gebied tussen de Ha- wija-regio en de vlakte rond Kirkoek, waar hij bij soennieten en trouwe Baath-leden ver blijft. De laatste keer dat Saddam in het openbaar is gezien, was in het noordoosten van Bagdad, terwijl de coalitietroepen al be zig waren om de stad binnen te trekken. De Amerikaanse regering heeft een beloning van 2 5 milj oen dol lar uitgeloofd voor informatie die leidt tot de aanhouding van de voormalige president. Een woordvoerder van de Ame rikaanse strijdkrachten zei op de hoogte te zijn van de berich ten over Saddams verblijfplaats in Kirkoek. Amerikaanse militairen zijn gisteren in Falloeja weer onder vuur komen te liggen. Bij de schietpartij viel zeker een dode en raakten verscheidene men sen gewond, aldus een Iraakse politieman. Eerder op de dag werd een Amerikaans militair konvooi ten zuiden van Falloeja beschoten met raketten. Over mogelijke slachtoffers is niets bekend. ANP/RTR BERLIJN - Duitsland zal zijn leger tegen 2010 met dertigdui zend militairen inkrimpen. Dat heeft de Duitse minister van De fensie Struck gisteren bekend gemaakt. Het leger wordt gestroomlijnd en gemoderniseerd en zal uit eindelijk nog 250.000 militairen tellen. Het aantal civiele perso neelsleden bij het leger wordt van 75.000 mensen terugge bracht tot 45.000. Zo'n honderd legerbasissen op een totaal van 530 worden gesloten. Eind 2004 wordt beslist welke bases dicht gaan. AP Mestbeleid moet gewijzigd door Hans Gertsen BRUSSEL - Het Nederlands mestbeleid moet op de schop. Dat is het gevolg van een uit spraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Het Hof bepaalde dat het Neder landse beleid op veel punten in strijd is met een Europese richt lijn inzake de hoeveelheid ni traat die in de bodem mag zit ten. Volgens het Hof gebruikt Ne derland te veel mest per hectare landbouwgrond. De zogenoem de mestboekhouding die boeren moeten bijhouden deugt ook niet. Minister Dekker (Milieu) en haar collega Veerman (Land bouw) leggen zich bij de uit spraak neer. Zij gaan de mest wetgeving aanpassen. Tot die tijd blijft de huidige wet- en re gelgeving van kracht. Volgens de nitraatrichtlijn mogen boe ren niet meer mest gebruiken dan - omgerekend - 170 kilo stikstof per hectare per jaar. In Nederland is 250 kilo stikstof per hectare per jaar toegestaan. Vanwege het specifieke kli maat, de bodemgesteldheid, de gewassen en de groeiomstan- digheden in Nederland zou dat niet tot extra vervuiling van het grond- en oppervlaktewater lei den. Dat zei een generaal van de Amerikaanse luchtmacht giste ren. De luchtmacht vreest dat piloten zullen aarzelen als ze een vliegtuig vol burgers, dat is gekaapt door terroristen, moe ten neerschieten. Dat gebeurde onder meer bij de aanslagen op het World Trade Center in New York en het Pentagon op 11 sep tember 2001. ANP/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Amerikaanse gevechtspiloten trainen meer dere keren per week in het neer schieten van passagiersvlieg tuigen. Hierdoor wordt hun natuurlijke aarzeling om bur gers te doden weggenomen en zijn ze bereid om dit te doen wanneer dat nodig is. Wat de exacte gevolgen van de uitspraak van het Hof voor de Nederlandse boeren zijn, is nog onduidelijk. Volgens Europar lementariër Alexander de Roo (GroenLinks) dwingt de uit spraak Nederland tot een sane ring van de bio-industrie. „Ein delijk wordt Nederland tot de orde geroepen. Jarenlang heb ben opeenvolgende regeringen de uitvoering van de nitraat richtlijn gefrustreerd. Nu is er geen ontkomen meer aan." Ook voor Milieudefensie is de uit spraak 'het bewijs dat de bio-in- dustrie moet verdwijnen'. Bij de belangenorganisatie van boeren en tuinders, LTO, ziet men dat anders. „De uitspraak gaat over het mestbeleid tot 1999. Intussen is er veel veran derd en verbeterd. Er wordt nu met mest - afzetcontracten ge werkt en er wordt veel minder mest op het land uitgereden dan toen", aldus een woordvoerder. Ambtenaren van Dekker en Veerman menen dat Nederland toch nieuwe normen voor de maximale hoeveelheid mest per hectare zal moet invoeren. Ook moeten er nieuwe normen ko men voor de mestopslag per be drijf. De Nederlandse regering on derhandelt al langer met de Europese Commissie over de mogelijkheid af te wijken van de nitraatrichtlijn vanwege specifieke nationale omstan digheden. Die gesprekken ver lopen 'in een constructieve sfeer'. Eind dit jaar moet Nederland een nieuw actieprogramma 2004-2007 voorleggen. Dat moet in overeenstemming zijn met de uitspraak van het Hof. GPD Pakistaanse militairen voeren een groep van gevangen genomen Al Qaeda-strijders af, na een vuurgevecht in Angoor Adda, Zuid-Warizistan. foto Jewel Samad/AFP van onze redactie buitenland MIRANSHAH/WANA - De Pakistaan se strijdkrachten zijn gisteren een groot offensief begonnen tegen gewapende strijders in de stamgebieden circa 350 kilometer ten zuidwesten van de hoofd stad Islamabad. De stamgebieden of Tribal Areas zijn niet onderworpen aan het centrale ge zag en vormen daarom een ideaal toe vluchtsoord voor onder andere leden van de tereurgroep Al Qaeda. Die had den hun hoofdkwartier tot eind 2001 in het aangrenzende Afghanistan. De Pakistaanse militaire woordvoerder generaal Shaukat Sultan zei dat de operatie is begonnen bij Wana in de streek Waziristan. Aan de actie om uit Afghanistan gevluchte Al Qaeda-strij ders op te sporen doen onder meer elite troepen en de luchtmacht mee. Er is volgens de generaal geen ander land bij de actie betrokken. De operatie volgt op informatie die het leger kreeg over veertig strijders van Al Qaeda die zich in het gebied zouden schuilhouden. Bevelhebber van de streek, generaal-majoor Faisal Alvi, zei dat zijn manschappen onmiddellijk in gevecht raakten met 25 Al Qaeda-strij ders. De Pakistaanse troepen hebben volgens hem ten minste twaalf van hen gedood. Het begin van het offensief valt samen met de komst van de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Richard Armitage. Die arriveerde gis teren in Pakistan tijdens een reis door Zuid- en Centraal-Azië. Armitage had eerder zijn twijfels geuit over de toewij ding van Pakistan aan de strijd tegen het terrorisme.Generaal Sultan weer sprak dat gisteren. Het grondgebied van Waziristan be hoort evenwel traditioneel exclusief tot bewapende groepen of clans die de cen trale overheid op afstand houden. Het is door hoge bergen en diepe ravijnen uiterst ontoegankelijk. Het geldt daar om als geschikt toevluchtsoord voor Al Qaeda-prominenten zoals Osama bin Laden. ANP/RTR door Henderiekus Wiltjer door Esther Gotink BOURNEMOUTH - De Britse minister voor Noord-Ierland, Paul Murphy, wil harder optre den tegen sektarische misda den. Elke criminele activiteit die zich specifiek richt tegen een geloofsovertuiging zal in de kiem worden gesmoord, beloof de hij op het Labour-congres. Murphy zei de wetgeving te gaan veranderen 'omdat er geen plaats meer is voor intimidatie en geweld in het moderne Noord-Ierland'. Met de aanpak van geloofsmis- daden probeert de minister een cultuurverandering te bereiken in het noordelijk deel van het Ierse eiland. In Groot-Brittan- nië bestaat al specifieke wetge ving tegen sektarische en racis tische vergrijpen. Dat blijkt in Noord-Ierland wat complexer door zijn geschiedenis, gedomi neerd door geloofsdiscrimina- tie. „De wijzigingen die ik doorvoer zullen rechters in Noord-Ier land verplichten om de achter liggende motieven voor een ver grijp in aanmerking te nemen. Het geeft hun de macht om cri minaliteit die uitdrukkelijk is gebaseerd op haat tegen ie mands geloof, ras of seksuele voorkeur strenger te straffen. Daartoe zal ik de desbetreffende maximum straffen verhogen." Het partijcongres had gehoopt dat Murphy zou onthullen wan neer de volgende verkiezingen in Noord-Ierland zijn. Maar de minister zegt dat het nog steeds ontbreekt aan voldoende stabi liteit en vertrouwen om een nieuw parlement te kunnen vor men. „De para-militairen, wier dagen geteld hadden moeten zijn toen de Good Friday Agree ment werd ondertekend, zijn nog steeds aanwezig. Hun aan houdende activiteiten lagen ten grondslag aan de ontbinding van het Noordierse bestuur." Het Goede Vrijdag-akkoord is een 65-pagina's tellend docu ment uit 1998 dat het raamwerk vormde voor een eigen bestuur in Noord-Ierland. Direct na de ontbinding van dat bestuur in oktober 2002 werden verwoede pogingen onderno men gelijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Gevreesd werd dat het vredesproces anders in een impasse zou belanden. Aan vankelijk werden verkiezingen beloofd voor mei 2003Dat werd al snel opgeschoven naar dit na jaar. Maandag werd in een hotel in Bournemouth gedebatteerd over het vredesproces in Noord- Ierland. Volgens David Trimble, Advertentie www.interexpo.nl leider van de Ulster Unionists, is het van groot belang dat bin nen twee weken nieuwe verkie zingen worden aangekondigd. Zijn mening wordt gedeeld door Martin MacGuinness, onder handelaar namens Sinn Fein, en diens partijleider Gerry Adams. Minister Murphy heeft daar echter een hard hoofd in. „We moeten de Noord-Ierse burgers ervan overtuigen dat een eigen bestuur niet de oplossing van al le problemen is. Zonder actie of toezeggingen van IRA-zijde ris keren we een verlamd bestuur." Adams meent dat een toenade ring tot de IRA geen zin heeft zo lang er geen nieuwe verkie zingsdatum is. GPD LONDEN - Paus Johannes Pau- lus II is stervende. Dat zei de Oostenrijkse kardinaal Chris- toph Schönborn gisteren op de Oostenrijkse radio. De aartsbisschop van Wenen zei 'de hele wereld ervaart een paus die ziek is, die gehandicapt is en die stervende is - ik weet niet hoe dichtbij zijn dood is - en die de laatste dagen en maanden van zijn leven nadert'. De kardinaal is het eerste hoog geplaatste lid van de rooms-ka- tholieke kerk die openlijk toe geeft dat de 83-jarige kerkvorst stervende is. Zijn opmerkingen komen op een moment dat de ongerustheid over de gezond heid van de paus steeds meer toeneemt. De toestand van de paus is de af gelopen maanden steeds verder verslechterd. Een zegsman van de kardinaal zei later dat diens woorden 'filosofisch geïnter preteerd moeten worden'. ANP ZONDAG 5 OKTOBER 10-16 UUR SAN DIEGO - Vrouwelijke aanhan gers van acteur en kandidaat-gou verneur voor Californië Arnold Schwarzenegger hebben stickers op hun achterwerk geplakt met de tekst 'Voeg je bij Arnold'. Op de dag dat de geboren Oostenrijker gisteren aan een vierdaagse campagne begon voor de gouverneursverkiezingen op 7 oktober, werd hij opnieuw be schuldigd van seksuele intimidatie van vrouwen. In The Los Angeles Times van giste ren zeggen zes vrouwen in het verle den lastig te zijn gevallen door The Terminator, die geregeld naar hun borsten, dijen en achterwerken zou hebben gegrepen. Schwarzenegger bood kort na het verschijnen van het artikel zijn excuses aan. Hij erkende in een verklaring zich vroeger 'soms' slecht te hebben gedragen jegens vrouwen. De nieuwbakken politicus kan zich ook voorstellen dat hij vrouwen geschoffeerd heeft. Schwarzenegger beloofde gisteren dat hij als gouverneur als geen ander voor het belang van de vrouwen zal opkomen. foto Robyn Beck/AFP LONDEN - Een vinding van twee Duitse deskundigen moet een einde maken aan oeverloze zoekpartijen in het donkere binnenste van handtassen. Geen ergernis meer over het feit dat kleine voorwerpjes altijd op de bodem van de tas blijken te liggen, zei Axel Bree tegen de Britse krant The Times van gisteren. Hij en zijn broer heb ben een handtasverlichting ontwikkeld, die net als het lampje in de koelkast aanspringt als de tas opengaat. „Wij speelden al geruime tijd met het idee om de binnenkant van handtassen te verlichten, maar er was tot dusver geen ele gante oplossing", aldus Bree. ANP SINGAPORE - Een gen dat is aangetroffen bij mensen uit zui delijk China kan hën bevattelijker maken voor het sars-virus. Dat constateren onderzoekers in Taiwan na onderzoek van besmette en niet-besmette Taiwanezen. Volgens hen lopen mensen uit Singapore, Hongkong, Vietnam en Taiwan meer risico dan mensen die het gen niet hebben. De onderzoekers van een ziekenhuis in Taipeh viel het bij de uitbraak op dat de ziekte zich leek te beperken tot de zuidelij ke en zuidoostelijke Aziatische landen. Bij bloedproeven bij 38 sars-patiënten en ruim driehonderd gezonde Taiwanezen, ontdekten ze dat de meesten van de pa tiënten het gen hadden. ANP/DPA/RTR LAUFENBURG - De grote stroomuitval in Italië van zondag werd veroorzaakt doordat niet één, maar twee hoogspan ningsleidingen uit Zwitserland uitvielen. Dat heeft Etrans, de coördinator van de zes stroomproducenten in de Zwitserse elektriciteitssector, gisteren bekendgemaakt. Uit de eerste resultaten van een onderzoek blijkt dat een om gevallen boom ook in de tweede leiding een breuk veroor zaakte. Aanvankelijk werd gedacht dat de tweede leiding over de San Bernardino-pas door overbelasting uitviel. AP DENPASAR - Eén van de bedenkers van de aanslagen op Bali van een jaar geleden, Ali Ghufron is gisteren in Indonesië ter dood veroordeeld voor het plannen van een terroristische daad. Bij de aanslagen op het Indonesische eiland Bali kwamen 202 mensen om het leven en raakten er honderden gewond. De po litie heeft daarvoor meer dan dertig verdachten opgepakt. Twee van hen (Amrozi en Samudra) zijn eveneens ter dood veroordeeld en één (Ali Imron) kreeg levenslang. ANP/AFP ROME - Bij het Italiaanse ministerie van Werkgelegenheid in Rome is gisteren een kleine bom ontploft. Er raakte niemand gewond. Alleen was er wat lichte schade aan het gebouw. De bom zat verpakt in een pakketje met een videocassette, zo meldde de Italiaanse politie. Na de explosie evacueerde de politie het gebouw. De verant woordelijkheid voor de aanslag is vooralsnog niet opgeëist. De veiligheid in Rome is verhoogd met het oog op de bijeen komst van de Europese ministers van Defensie van vandaag en een EU-vergadering morgen over de toekomstige grond wet van de Europese Unie. Er worden ruim honderdduizend antiglobalisten verwacht bij protesten tegen de vergaderin gen. ANP/AFP van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - Bij het bloed bad dat op 2 oktober 1968 door de politie in Mexico-Stad werd aangericht onder demonstre rende studenten, waren zeker 360 sluipschutters betrokken. Dat blijkt uit overheidsdocu menten die zijn vrijgegeven. Uit de documenten, die zijn inge zien door het persbureau Asso ciated Press, is ook op te maken dat de politie anders dan altijd is beweerd wel degelijk optrad met medeweten van de regering. De schattingen van het aantal doden dat destijds viel, lopen uiteen van 38 tot enkele honder den. De Mexicaanse president Fox gelastte vorig jaar een onder zoek naar het bloedbad dat tien dagen voordat in Mexico de Olympische Spelen begonnen, werd aangericht onder studen ten die op het Tlatelolcoplein in de hoofdstad demonstreerden tegen het gebrek aan democra tie in het land. Fox maakte in 2000 met zijn verkiezingsoverwinning na 71 jaar een eind aan de macht van de Institutioneel Revolutionai re Partij (PRI), die van geen on derzoek naar het bloedbad wil de weten. Het onderzoek strandde omdat niemand van de toenmalige re gering wenst te getuigen. Wel hebben de onlangs vrijgegeven documenten volgens de onder zoekers bruikbare informatie opgeleverd. Uit de documenten blijkt bijvoorbeeld dat sluip schutters onder meer opereer den vanuit het aan het Tlatelol coplein gelegen appartement van een schoonzus van de toen malige minister van Binnen landse Zaken, Echeverria. Echeverria, die in 1970 presi dent werd, heeft altijd gezegd dat het politieoptreden volledig buiten hem om is gegaan, al viel de binnenlandse veiligheid on der zijn verantwoordelijkheid. Toen hij vorig jaar door aankla ger Carrillo werd opgeroepen voor verhoor, weigerde hij zijn mond open te doen. Hij beriep zich daarbij op zijn zwijgrecht. Volgens Magdaleno gaat het te ver om te zeggen dat de regering de politie opdracht heeft gege ven demonstranten dood te schieten. Ze denkt dat er een on beheersbare situatie ontstond, doordat er zich eenheden van zowel de landelijke politie, de politie van Mexico-Stad als de i geheime dienst op het plein be vonden. De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch heeft het Mexicaanse parlement opge roepen de wet zodanig aan te passen, dat betrokkenen ver plicht worden te getuigen. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Door de campagne van het Indonesische leger te gen separatistische rebellen in de provincie Atjeh is een huma nitaire crisis ontstaan. Dat meldde de Indonesische men senrechtenorganisatie Kon- tras-Aceh gisteren. In Atjeh werd in mei de staat van beleg afgekondigd, waarna het Indonesische leger met veer tigduizend militairen de Atjeese onafhankelijkheidsbeweging GAM probeerde uit te schake len. Het Indonesische leger heeft de invoer van voedsel beperkt, zo dat de bevolking in de regio ern stig ondervoed is, aldus Kon- tras-Aceh. Het leger zou verder strenge regels hebben ingesteld over de verkoop en het vervoer van voedsel. Voedselprijzen zijn enorm gestegen en door ver voersproblemen blijven veel ge wassen achter op de velden. Gezinnen mogen slechts een ki lo rijst en een pond suiker per dag kopen. Vissers mogen maar drie uur vissen en boeren heb ben per dag slechts drie uur de tijd om hun rijst te oogsten. De ze rijst moeten ze via tussenper sonen verkopen om te voorko men dat het aan rebellen wordt verkocht, zo zegt Kontras- Aceh. Een woordvoerder van het In donesische leger spreekt de be schuldigingen tegen. Hij zei dat de militairen er juist zijn om de mensen van Atjeh te bevrijden van de wurggreep van de GAM- rebellen. Volgens het leger zijn ruim negenhonderd separatis ten gedood en 1800 GAM-leden gearresteerd. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5