PZC Visserij was altijd beperkt in Zeeland PZC Afscheid met een lach en een traan Steltkluut maant tot terughoudendheid nieuwe landgoederen Milieuparken Hulst verhuizen mogelijk naar de Afrikaweg met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl 13 Afschieten Hulster windmolenproject staat los van plannen voor Eendrachtpolder agenda vrijdag 3 oktober 2003 Discussie Afsluiting Eerste Verkorting blijft Actie voor kerkklok Koewacht Poort Hulst nog te laag voor trucks Het Keldertje muziekcentrum Trots VOLVO for life Vernederlandst J rinor Harmen van der Werf MIDDELBURG - Visserij is in Zeeland altijd een kleine be drijfstak geweest. Het beeld is anders, maar cijfers van oude beroepstellingen dulden geen J tegenspraak. In de negentiende eeuw verdient niet meer dan twee tot tweeën halve procent van de Zeeuwen 1 een boterham met vissen. Zee- land telt in die tijd wel honder den kleine vissersschepen. Willem van den Broeke, econo- misch historicus aan de Rijks universiteit Utrecht, liet giste ren op de dag van de Zeeuwse visserijgeschiedenis in Middel burg de cijfers spreken. Hij is bezig met een breed onderzoek naar de economische ontwikke ling van Zeeland vanaf 1800. Voor de jaren 1807,1849 en 1899 heeft hij de beroepsbevolking in kaart gebracht. De visserij valt in het niet bij de landbouw. Bijna de helft van de Zeeuwen leeft van het land, te gen slechts 1,5 procent in 1849 van de visserij en 2,5 procent in 1899. De toename is te danken aan de opkomst van de mossel en oestercultures in Yerseke. Al die kale cijfers zeggen niet al les, aldus Van den Broeke. Visse rij is in Zeeland belangrijker dan in de rest van Nederland en plaatselijk zijn er grote ver schillen. Tholen en Veere sprin gen er bijvoorbeeld uit in 1807. In Tholen zit 6 procent in de vis serij en in Veere 8 procent. „En", riep Van den Broeke in herinne ring, „bij ons thuis in Middel burg kwam elke vrijdag een vis- leurster uit Arnemuiden. Schar én een schep garnalen voor de kinderen. Ik kan ze nog pellen. Waarom de omvang van de vis serij nogal eens wordt over schat, is begrijpelijk, volgens een andere spreker, Frits Loo- meijer van het Maritiem Muse um Rotterdam. „Vissers hebben door hun schepen een heel zichtbaar beroep én de visserij brengt voor de Nederlandse economie een hoop geld in het laatje." De omzet schommelde in 2000 landelijk rond één mil jard gulden. Zo klein als de visserij is, zo be perkt was ook de opkomst op de dag over de Zeeuwse visserijge schiedenis, als onderdeel van een driedaagse ontmoeting van internationale visserijhistorici in Middelburg. Zo'n dertig lief hebbers waren aanwezig. Van daag is de laatste dag van de in ternationale ontmoeting, die in het Middelburgse stadhuis wordt afgesloten met de presen tatie van een boek van Adri van Vliet (directeur van het Insti tuut voor Maritieme Historie in Den Haag) over Zeeuwse vissers in de Tachtigjarige Oorlog. Terneuzen gaat door met turbines doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat verder met de ontwikkeling van een windmo lenpark in de Eendragtpolder noordelijk van Zaamslag. Nuts bedrijf Delta en een samenwer kingsverband van agrariërs willen in de polder een windtur binepark met vijftien molens bouwen. Het was de bedoeling dat vlak bij een tweede windenergie complex zou verrijzen in de Hooglandpolder bij Ossenisse, maar dit project werd door toe doen van een actiegroep en de gemeenteraad van Hulst vorige week getorpedeerd. De gemeente Hulst beschouwde de ontwikkeling van beide par ken als één geheel. Terneuzen doet dit echter niet. Milieuwet houder P. Hamelink: „Dat de raad van Hulst het Ossenisser plan heeft afgeschoten, wil nog niet zeggen dat wij ook met de planontwikkeling moeten op houden. Wij gaan vooralsnog gewoon door met de plano logische voorbereiding. Ook het project in de Koegorspol- der is - ondanks alle bijkomen de problemen met het slibde- pot - nog steeds in voorberei ding." Hamelink wil pverigens wil bin nenkort wel van de Terneuzense raad vernemen of de gemeente de ingeslagen weg moet aflopen. „Een discussie over windener gie moet een keer gevoerd wor den. Zeker nu voor een aantal projecten de finale besluitvor ming langzaamaan in beeld komt. Ik kan me ook voorstellen dat we ook regionaal eens gaan praten over windenergie, dus met Hulst en Sluis. Voor Zee land ligt er een opdracht om de komende jaren 205 Megawatt aan windenergie te produceren. Wij, als Terneuzen, willen de provincie helpen die doelstel ling te bereiken, maar het mag echt niet zo zijn dat wij de ko mende jaren als enige gemeente in Zeeuws-Vlaanderen stappen ondernemen om zover te komen. Ook van anderen mag inzet ver wacht worden", meent Hame link. De haalbaarheidskans van een turbinepark in de Eendragtpol der is vrij groot. In de polder staan al ettelijke jaren twee gro te turbines. De ervaringen daar mee zijn volgens Hamelink goed. Daar komt nog bij dat de polder dunbevolkt is. Of er 22 turbines in de Koegorspolder zuidelijk van Terneuzen komen, is overigens nog de vraag. Het verzet tegen dit plan - en andere ontwikkelingen in de polder - is erg groot. Het plan voor een der de windmolenpark op Terneu- zens grondgebied, oostelijk van Axel, is definitief de ijskast in gegaan. Het verzet tegen dit plan was vorig jaar zo hevigdat het bestuur van de toenmalige gemeente Axel besloot om geen medewerking te verlenen aan de verdere ontwikkeling van het plan. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen niet meewerken aan het ongedaan maken van de af sluiting van de Eerste Verkorting in Axel. Volgens het college zijn de Verkortingen juist afgesloten om het aantal gevaarlij ke aansluitingen op de Langeweg te minimaliseren. B en W menen dat de rotonde op de kruising van de Langeweg en de Kinderdijk voldoet als veilige oversteekplaats voor zowel snel als langzaam verkeer. Eerder noemde gedeputeerde A. Poppelaars het al min of meer 'zelfmoord' om de gelijk vloerse kruising bij de Eerste Verkorting weer in ere te her stellen. Voorstellen van het actiecomité Houd de Verkorting Open voor een brug of tunnel voor fietsers bleken niet haal baar. LPF-fractievoorzitter C. Freeke vindt dat Poppelaars door het afwijzen van de voorstellen de plaatselijke bevol king onvoldoende serieus neemt. B en W vinden dat de bevol king met verkeersproject 'De Ruit' eerder voldoende gelegen heid heeft gehad om haar bezwaren kenbaar te maken. KOEWACHT - De Parochie H.H. Philippus en Jacobus van Koewacht probeert zondag geld binnen te halen voor de ver nieuwing van het torenuurwerk van de kerk. In en om de kerk zijn tal van activiteiten onder het motto 'Laten wij samen Koewacht weer bij de tijd brengen'. De actiedag begint om 10.30 uur met een mis in de kerk. Begeleide bezoeken aan de toren worden afgewisseld met concerten van koren en harmo nie. Verder is er in de kerk een doorlopende tentoonstelling met onder meer beelden en schilderijen van de Koewachtse kunstenaar Jean Kamps. In een tent op het plein voor de kerk treedt het Seniorenkoor Koewacht op.Het kerkbestuur houdt tevens een veiling van oude kerkelijke gebruiksvoorwerpen HULST - Ook na de reconstructie van het wegdek onder de Dubbele Poort in Hulst blijft een hoogtebeperking van kracht. Hoewel het wegdek onder de poort wat wordt ver laagd, is dit niet voldoende om alle vrachtverkeer via de Dub bele Poort toe te laten tot de stad. De gemeente heeft gekozen voor het verlagen van het wegdek, zodat schade aan de pas ge restaureerde poort wordt voorkomen. Toch kan het asfalt niet erg veel naar beneden worden gebracht. Daarom blijft een hoogtebeperking van kracht. Met het aanpassen van het weg dek is de restauratie van de poort nog niet afgerond. Ook de oude muur (tussen de stadspoort en de behuizing) wordt on der handen genomen. Omdat de riolering in het verlengde van de muur in slechte staat blijkt, wordt eerst de riolering ver vangen en daarna pas de muur opgeknapt. Op deze manier wordt voorkomen dat de muur bij de werkzaamheden zou worden beschadigd. De reconstructieplannen zijn gereed en worden binnenkort voorgelegd aan omwonenden en andere belanghebbenden zoals de ondernemersvereniging. TERNEUZEN - Horecagelegenheid Het Keldertje aan de mr. Haarmanweg in Terneuzen ontwikkelt zich steeds meer in de richting van een multifunctioneel centrum. Vonden de dui- venvereniging, de biljartclub, kaartverenigingen en een dart- club al eerder onderdak, nu ontpopt het etablissement zich ook als een heus muziekcentrum. Zondagmiddag opent de ne genkoppige jazzformatie Jurbena het winterseizoen, dat als motto 'Swingen in Het Keldertje' heeft meegekregen. De for matie wordt zondagmiddag aangevuld met Marinus-Jan van Langevelde, zoon van kunstenaar Cees van Langevelde. Hij speelt trombone. Het optreden begint om half vier. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; 14.00 uur: Bingo; De Halle; 14.00 uur: Creatief; 16.00 uur: Zitgym; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; Café 0e Landbouw, 20.00 uur: Kaarten; GRAAUW Dorpshuis, 14.00 uur: KBO koersbal; HEIKANT -'tHeike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; 19.30 uur: Muziekfestival HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 en 10.00 uur: Fy- sio gym; 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; Renaertcollege Zoutestraat, 19.30 uur: FoXart the Fashion modeshow; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15.00-18.00 uur: Soos vanaf 12 jaar; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; SPUI De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis piekavond; SINT-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Volksdansen; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 'tZwaantje, 9.00 uur: Bowls; 'tSchelpenhoekje, 19.00 uur: Disco 8t/m 12 jaar REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Meester Wim Bruinooge neemt afscheid van azc-school De Horizon in Cadzand en van 'zijn' kinderen. foto Camile Schelstraete door René van Stee CADZAND - Tijdig de dingen kunnen relativeren, ondanks je betrokkenheid professioneel omgaan met problemen die spe len, openstaan voor ontwikke lingen zonder dat die je de baas worden en er regelmatig een ge zonde dosis humor ingooien. Dit zijn volgens Wim Bruynooge (62) uit Schoondijke de belang rijkste voorwaarden om gemo tiveerd en met plezier voor de klas te kunnen staan. Na een loopbaan van bijna veertig jaar in het onderwijs neemt hij van daag officieel afscheid als leer kracht. De laatste viereneenhalf jaar was Bruynooge locatieleider van azc-school De Horizon op asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand. Eerdere stand plaatsen waren Breskens en Schoondijke. „Het wordt een afscheid met een lach en traan. Een lach omdat ik iets moois achterlaat, een traan omdat ik afscheid neem van leerlingen en ouders met wie ik een hechte band heb opgebouwd. Bijna ie dereen die op Hedenesse woont heeft een traumatische ervaring achter de rug. Bijna automa tisch voel je je hierdoor nog meer dan in het reguliere onder wijs betrokken bij deze men sen", legt de geboren IJzendij- kenaar uit. Bruynooge is min of meer toe vallig in het onderwijs gerold. Hoewel hij zijn werk nog altijd inspirerend, motiverend en uit dagend noemt, vond hij het on geveer acht jaar geleden tijd voor iets anders. Hij dacht aan iets in het bedrijfsleven. Het bleek echter dat niemand op een vijftiger zat te wachten. De asielzoekersschool in Cadzand bood hem een uitgelezen moge lijkheid. „Soortgelijke ervaring had ik al opgedaan in Schoondijke. Daar bezochten kinderen van de tij delijke opvang in het dorp onze school. Het werken met die kin deren vond ik uitermate boei end. Evenals hun ouders zijn ze enorm gemotiveerd en betrok ken. Een enkeling sprak en be greep zelfs geen woord Neder lands. Net als mijn collega's vond ik het geweldig ze die vaardigheden aan te leren." Hoewel Bruynooge met voldoe ning op zijn hele onderwijsloop baan terugkijkt, springen de laatste jaren op Hedenesse er uit. In de loop der jaren ontwik kelde De Horizon zich tot een 'normale' school, waar naast Nederlands ook vakken als ge schiedenis en aardrijkskunde aan bod kwamen. Sommige leerlingen stroomden door naar het reguliere basisonderwijs. „Een inspanning en resultaat waar ons hele team trots op mag zijn." Ondanks elkaar snel opvolgen de onderwijsvernieuwingen - 'De Citotoets is een onding. We moeten er voor waken dat de toetscultuur geen toetsdicta- tuur wordt' - is het onderwijs- vak volgens Bruynooge in bijna veertig jaar niet wezenlijk ver- Advertentie Tom Cappendijk Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. FJ. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 0115-697455 www.cappendijk.nl anderd. „In wezen zijn de kin deren hetzelfde gebleven. Wel krijgen ze tegenwoordig meer gelegenheid om zich te uiten. De omgang met de leerlingen is kindvriendelijker geworden. Die ontwikkelingen ervaar ik als uitermate positief." Het afscheid van Bruynooge vindt iets eerder plaats dan voorzien. Aangezien Hedenesse op 15 oktober sluit, loopt het asielzoekerscentrum nu al lang zaam leeg. De school gaat op tien oktober dicht. Van de ge middeld vijftig leerlingen op De Horizon zijn er nog 38 over. Bruynooge ziet die ontwikke ling met lede ogen aan. Hij heeft dan ook geen goed woord over voor het huidige asielzoekers beleid. „De menselijke maat is zoek. Hoewel ik in de schoolse situa tie - met kinderen van minstens vijftien nationaliteiten en met verschillende geloofsovertui gingen - nauwelijks iets van spanningen merkte, brengt het jarenlang in ledigheid wachten op een officiële status vooral voor de volwassenen veel stress en depressiviteit met zich mee. Verder zijn de kinderen totaal vernederlandst. Net als hun ou ders vind ik dat ze het recht heb ben hier te blijven en een toe komst op te bouwen." De festiviteiten op De Horizon worden 's morgens opgeluisterd met een feest voor leerlingen en ouders, 's Middags is er van vier tot zes uur een receptie. Bruyn ooge zal zijn werk - en hobby - waaraan hij veel vriendschap pen en contacten heeft overge houden, enorm missen. In een zwart gat valt hij naar eigen zeggen niet. „Ik sluit niet uit dat ik vrijwillig iets in het onderwijs ga doen. Daarnaast is er volop tijd voor andere leuke dingen. Af en toe eens een reisje en meer tijd besteden aan het gezin lijkt me bijvoorbeeld heel gezellig. door Frank van Cooten HULST - Een lap grond aan de Afrikaweg op het bedrijventer rein Hogeweg in Hulst is een ge schikte plek voor het nieuwe milieupark in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Dat vinden B en W van de gemeente Hulst. De loca tie wordt momenteel bestu deerd. Als de Afrikaweg definitief het nieuwe milieupark wordt, ver dwijnen de huidige milieupar ken aan de Absdaalsweg en aan de Havenstraat in Walsoor den. Het zoeken naar een nieuwe plaats voor de milieustraat komt voort uit een overeen komst met afvalinzamelaar OLAZ. Volgens deze overeen komst zijn op termijn nog drie milieudepots in Zeeuws-Vlaan deren; Oostburg, de Koegors polder en Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. „De milieuparken vallen dan niet meer onder de vlag van de gemeente maar van OLAZ", zegt wethouder B. Pauwels. „De gemeente moet een geschikte lo catie naar voren schuiven. Dat is in onze ogen aan de Afrika weg." Verplaatsing van het milieu park van de Absdaalseweg naar de eventuele nieuwe plek aan de Afrikaweg biedt volgens Pau wels ook voordelen. „De bereik baarheid op een industrieter rein is veel beter. Nu zijn regelmatig opstoppingen op de door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen mag de ontwikkeling van groen niet als excuus ge bruiken om nieuwe landgoede ren in het buitengebied toe te staan. In de toekomst komen voldoende boerenerven vrij, die als zodanig kunnen dienen. Daarom moet Terneuzen terug houdend zijn met de ontwikke ling van nieuwe landgoederen. N atuurbeschermingsvereni- ging De Steltkluut stelt dat in reactie op het ontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied van Terneuzen. Het ontwerp ligt ter inzage. De planologiewerkgroep van de vereniging kan zich in hoofdlij nen vinden in dat plan, maar maakt er wel een aantal kantte keningen bij. Een daarvan be treft dus de mogelijkheid om nieuwe landgoederen te ont wikkelen. Volgens De Stelt kluut zijn die 'niet nodig voor landschappelijke versterking en geen doel op zich'. „De druk op het buitengebied is al te groot en daarom is de natuurbewe- ging in principe alleen voor stander van bewoning op vrij komende boerenerven. Wij zijn van mening dat in de toekomst voldoende erven leeg zullen ko men. Pas daarna moet overwo gen worden of nieuwe bebou wing nog wenselijk is." De Steltkluut merkt verder op dat het ontwerp voor het be stemmingsplan onvolledig is waar het spreekt over de be scherming van cultuurhisto risch waardevolle boerderijen. „In het buitengebied bevindt zich ook een aantal andere cul tuurhistorische elementen zoals duikers en bruggen." Tenslotte vinden de natuurbe schermers dat de gemeente meer werk moet maken van de bewaking van de ruimtelijke kwaliteiten van het polderland schap. Het ontwerp dat er nu ligt, biedt bijvoorbeeld geen be scherming aan de kleinschalig heid van bepaalde polders, en aan kleine landschapselemen ten, zoals drinkputten. Advertentie Als de Afrikaweg definitief het nieuwe milieupark wordt, verdwijnt onder meer het milieupark aan de Absdaalsweg in Hulst. foto Camile Schelstraete Absdaalseweg. Daarnaast is het ook niet ideaal dat de huidige milieustraat in een woongebied ligt." Volgens Pauwels krijgt de ge meente nu nog een vergunning voor de milieudepots in Wals oorden en de Absdaalseweg. „Maar in de toekomst houden beiden op te bestaan." Vooruitlopend op de realisatie van het nieuwe milieupark wor den de tarieven die worden ge rekend voor de inzameling van bepaalde afvalstromen, per 1 januari 2004 in beide huidige milieuparken hetzelfde. De ta rieven voor het milieupark in Hulst gelden vanaf 1 januari ook in Walsoorden. Deze tarie ven worden ten opzichte van dit jaar niet verhoogd. Hierbij uw letterzegel voor de zegelspaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond op 27 september in de PZC, de tweede zegelspaarkaart wordt op 11 oktober afgedrukt. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47