11 Kunst als prikkel om afval te scheiden Extra controles op drugs en wapens Snel restauratie van houtloodsen Sanering terrein gasfabriek Brouw begin volgend jaar Heropening restaurant tijdens open dag De Wieken in Zierikzee wil bredere wijkfunctie Herfsttafereel Sun komt met 's werelds eerste 3in1 Gel Capsules tam Wereld VERWEN dag 4 oktober Kinderen met beesten naar de dierenarts zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 3 oktober 2003 Makelaar H l V-O- O-r ia voor in de vaatwasser! Kitmnrwri Verwen ze op werelddierendag met Het lekkerste ooit... CESAffcuflnarla SM ESA* Creation Subsidie Aanhouding Convenant Hoor Marcel Modde ZIERIKZEE - Zorgcentrum De Wieken aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee houdt morgen open dag. Vanaf tien uur 's ochtends zijn er diverse activiteiten. De dag wordt afgesloten met een fees telijke heropening van het verbouwde restaurant door wethouder G. van der Salm. De bezoekers van de open dag kunnen onder meer zelf aangegeven welke functie zij wensen voor een zorgcen trum in de binnenstad en hoe zij zich zelf als oudere zien in de toekomst. Ver der zijn er presentaties over de huidige zorg- en dienstverlening van De Wie ken. Ook wordt stilgestaan bij het nut en de mogelijkheden van diverse hulp middelen, waaronder de scootmobiel. De Wieken heeft sinds kort de dagver zorging verplaatst naar het apparte mentencomplex aan de Kaersema- kerstraat in Malta, waar een kijkje kan worden genomen. Om één uur is er een veiling van kunstwerken gemaakt door bewoners. De opbrengst wordt ge bruikt voor de aanschaf van een rol- stoelfiets. De open dag wordt aangekleed met een piano- en een lunchconcert die respec tievelijk om half elf en twaalf uur be ginnen. Om twee uur staat een optre den van het koor Zeeuws Lef op het programma. De feestelijkheden wor den ten dele gehouden in de tent op de binnenplaats. Vanaf zondag wordt in het restaurant de hele week tussen twaalf en een uur een warme maaltijd geserveerd voor bewoners van De Wie ken en omwonenden 55-plussers. Zorgcentrum weerstaat fusiegolf door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zorgcentrum De Wieken in Zierikzee wil zijn wijkfunctie voor de binnenstad en Malta verder uitbouwen. Door te werken met korte lijnen en een 'hoge kwaliteitsstan daard' biedt de instelling weer stand aan de fusiegolf binnen deze sector op Schouwen-Dui- veland. Tot 2009 is de zelfstan digheid in ieder geval gegarandeerd, aldus directeur A. Pinxteren. Het bijna twintig jaar oude be jaardenhuis is momenteel de kleinste zelfstandige in z'n soort op Schouwen-Duiveland, maar piekert er niet over op te gaan in de eilandelijke Arcus-koepel. Ook de aanstaande fusie tussen Arcus en de Oosterschelde Thuiszorg per 1 januari is geenszins aanleiding om ze nuwachtig van te worden. Inte gendeel, vindt Pinxteren. ,,In feite zijn wij vanaf dat moment de enige overgebleven Schouw- se zorgaanbieder. Die nieuwe organisatie wordt regiobreed gericht. Te groot naar mijn opvatting en daarom een slechte ontwikkeling. Onze kracht schuilt juist in het kleinschalige - korte lijnen, hoge kwaliteit - dat aspect zullen we de komen de periode op verschillende manieren verder gaan uitbui ten." De Wieken heeft reeds een voor schot genomen op dat beleid met de opening van een wasse rette voor ouderen uit de bin nenstad en Malta. In het com plex aan de Hoge Molenstraat is eveneens een winkel onderge bracht (inclusief oplaadpunt voor de chipknippas) waar le vensmiddelen worden ver kocht. Pinxteren denkt verder nog aan de oprichting van een externe klussendienst voor klei ne karweitjes in en rond het huis. Daarnaast wordt morgen het vernieuwde restaurant in gebruik genomen waar ook se nioren van buiten het zorgcen trum en de aanleunwoningen terecht kunnen voor. De huidige capaciteit voorziet in honderd dagelijkse maaltijden. Een ver dubbeling is goed mogelijk, al dus de directeur. Een reden om aansluiting te zoeken bij de Centrale Keuken die Arcus gaat bouwen in Zierikzee, is er vol gens Pinxteren nóg niet. „Over 5 tot 7 jaar is onze keuken aan re novatie toe, dus dan moeten we eens opnieuw naar die situatie en de prijs-kwaliteitverhou- ding kijken." Ook de zorgfunctie wordt sterk uitgebreid. Nu wordt reeds de vraag van de bewoners m de aanleunwoningen en service flats in de directe omgeving bij het mogelijke aanbod betrok ken. De komende jaren komen daar nog een aantal complexen bij, aldus Pinxteren. Woning corporatie Zeeuwland heeft plannen voor (ver)nieuwbouw van senioren-appartementen in Malta. Het huidige Huis van Nassau is in beeld bij een make laar om eveneens te worden ver bouwd tot een complex voor zelfstandige huisvesting van se nioren. De bewoners uit de on langs opgeleverde Residentie Jannewekken, daar schuin te- Advertentie Met de nieuwe Sun 3in1 Gel Capsules komt het servies nu wel erg glanzend uit de vaatwasser! Ingebouwde spoelglans met unieke glansparels zorgt namelijk voor een briljante glans. Bovendien zijn Sun 3in1 Gel Capsules erg gemakkelijk in het gebruik: Vaatwasmiddel, spoelglans en zout- functie in éér: alles wat nodig Is voor Als 1 mooi is, is het Sun, zeker nu met Sun 3in1 Gel Capsule ,ffWS5K??S genover, kunnen nu al een be roep doen op de thuiszorg van De Wieken. Met de nieuwe Alge mene Wet voor de Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) wordt dat straks alleen maar makkelijker, legt de directeur uit. „In princi pe kunnen wij dan zorg verlenen in Borrendamme. Het is maar net wie wat vraagt. Waar je woont, doet er dan niet meer toe." Pinxteren is druk met het schrij - ven van een werkplan voor de periode 2004-2009. Tegen het eind van die termijn zal de toe komst van De Wieken opnieuw tegen het licht moeten worden gehouden, verwacht hij. De in terne kamers schieten nu al te kort waar het gaat om toegan kelijkheid van rolstoel en rolla- tor, maar zullen tegen die tijd zeer zeker niet meer aandeeisen voldoen. „Dat is zo'n cruciaal moment waarop je kiest welke kant jc opgaat: toch richting één De keuken van De Wieken gaat nog zeker vijfjaar mee, pas dan wordt opnieuw bekeken of het zin heeft aansluiting te zoeken bij de centrale voorziening van Arcus. foto Marijke Folkertsma Liesbeth Minderhoud uit Domburg koos voor een compositie van allerhande afval, gegroepeerd rondom een doorgezaagde kliko. De afvalkunstwerken zijn te zien in het gemeentehuis in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een gemiddeld mens zet jaarlijks zo'n 550 kilo afval aan de straat. Om die hoeveelheid te verminderen, werd de actie 'Afval, haal eruit wat erin zit' ge boren. In het Zierikzeese gemeentehuis zijn vier kunstwerken die dit thema als uitgangspunt hebben, te zien. Dertien andere Zeeuwse gemeentehuizen vol gen. Honderd conservenpotjes in verschillen de maten staan op de grond uitgestald. De Middelburger Gilles van Sparrentak vul de de potjes met schildersafval vanaf 1991, met als resultaat een raadselachtig beeld. De glazen potten, witte deksels en zwarte dekselklemmen zorgen voor een heid. De verschillende maten zorgen voor ritme. De wisselende inhoud voor het in trigerende beeld. Het overheersende patroon dat veroor zaakt wordt door proppen in elkaar ge drukt bevuild papier wordt aangenaam open gebroken door de nagenoeg lege of anderszins (bijvoorbeeld met garen en stof) gevulde potjes. Afval wordt tot puur visueel object en blijkt het, zo geïsoleerd, leuk te doen. Liesbeth Minderhoud uit Domburg koos voor een compositie van allerhande afval, gegroepeerd rondom een doorgezaagde kliko. Saskia de Marée uit Terneuzen schilderde op doek en Caro line Passenier uit Middelburg en Mach- teld uit Westkapelle maakten een houten kruis waarop in plastic zakken verpakte lucht balanceert. Het is even stilstaan bij alles wat we dage lijks onbewust in de container gooien. En, naar provincie, OLAZ en Zeeuwse ge meenten hopen, ook prikkel om het voort aan anders te doen. Het streven is de Zeeuwen te bewegen beter hun afval te scheiden. Te vaak komen gft, papier, tex tiel en glas nog op de grote - gewone - af valhoop terecht. Het streven is in 2006 20 procent meer huishoudelijk afval ge scheiden in te zamelen. De tentoonstel ling is één van de prikkels in dat afvalac- tieplan. De expositie in Zierikzee is de start van een rondgang door de hele provincie. De werken worden de komende maanden achtereenvolgens in veertien Zeeuwse ge meentehuizen opgesteld. Volgend jaar rond deze tijd zijn zij voor het laatst in Vlissingen te bewonderen. De actie 'Af val, haal eruit wat erin zit' is in september in Middelburg van start gegaan. door llona Vette GOES - De Zeeuwse politie be gint komende weekeinde met extra politiecontroles in de Goese binnenstad. In het kader van het project 'In Goes uit' worden voertuigen en inzitten den gecontroleerd op onder an dere drugs- en wapenbezit. Het project duurt tot en met decem ber van dit jaar. De politie probeert door middel van het project meer zicht te krijgen op het uitgaanspubliek. Het is de bedoeling dat crimine len afgeschrikt worden en het publiek zich tegelijkertijd veili ger gaat voelen. Het gevoel van veiligheid van de café- en disco gangers in Goes neemt de laatste jaren al toe door de sur veillances van agenten in het weekend, die overigens ook ge woon door blijven gaan. Tijdens de extra acties controleert de Zeeuwse politie iedere keer an dere toegangswegen naar het Goese centrum op mensen die drugs of wapens bezitten. J. van Mourick, voorlichter van de politie Zeeland, benadrukt dat het project vooral een af- schrikfunctie heeft. grote organisatie (wat ook z'n voordelen heeft) of blijf je zelf standig. Momenteel kunnen we heel goed overeind blijven. We zijn financieel gezond, kennen een wachtlijst, het gebouw vol doet nog en we zitten hier na tuurlijk op een toplocatie voor de binnenstad." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het geduld van de Stichting Museumhaven Zeeland wordt beloond. Vol gende week wordt het officiële startsein gegeven voor de enkele tonnen kostende restauratie van de houtloodsen aan de Vis- sersdijk in Zierikzee. In de ka rakteristieke loodsen wordt een Stads- en Commerciewerf voor de restauratie van historische schepen gerealiseerd. Een van de eerstë projecten voor de werf wordt de restauratie van de hoogaars Vrouwe Adriana, één van de schepen uit de inmid dels flink uitgedijde vloot van de Stichting Museumhaven. Geen overbodige luxe, want de hoogaars ging in augustus dit jaar al een keer kopje onder. De dompelpomp die het via de scheuren in de scheepswand DREISCHOR - Dierenartsen- praktijk Schouwen-Duiveland houdt morgen, op Werelddie rendag, een speciaal spreekuur voor kinderen in Streek- en landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor. Kinderen kunnen die dag met hun huisdier bij een echte die renarts langs om ze na te laten kijken en problemen die er zijn voor te leggen. Denk aan een ca via met te lange nageltjes of een hond die niet zo goed wil eten, dan wel een konijn die z'n haar tjes verliest. In het kader van Dierendag mogen kinderen 's ochtends gratis het museum in. Deze dag sluit namelijk goed aan bij het thema van de wissel tentoonstelling in het museum: het leven op en rond de boerde rij- Het spreekuur wordt gehouden van tien tot twaalf uur. Het mu seum ligt aan de Molenweg 3. doorsijpelende water weg moet pompen was uitgevallen, waar door het historische vissers schip vol water liep en zonk. De Zuidvliet, een voormalige sleepboot, is eerder al uit de Zie rikzeese Museumhaven ver trokken voor restauratie, maar dat schip kon op eigen kracht naar de werf van Van Duiven- dijk in Bruinisse varen. Daar krijgt het plaatwerk van het schip een grondige opknap beurt. Met het karwei is naar schatting een jaar gemoeid. De restauratie van de Zuidvliet en de Vrouwe Adriana wordt be kostigd via een Europese subsi die is in het kader van het pro ject Maritiem Erfgoed. Voor de restauratie en de verbouwing van de houtloodsen heeft eige naar van de houtloodsen Stich ting Monumenten Schuwen- Duiveland, een werkmaat schappij van de Stichting Re- nesse, subsidie weten los te krijgen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De restauratie van de aan de Stichting Museumhaven te ver huren houtloodsen gaat naar verwachting vijf maanden in beslag nemen. De buitenzijde van de loodsen wordt zoveel mogelijk ongemoeid gelaten. Om toch comfortabele en veilige werkruimtes in de loodsen te kunnen maken, wordt een gro tendeels glazen gebouw binnen de volledig uit hout opgetrok ken loodsen gecreëerd. De ver bouwing van de houtloodsen wordt voor 1 april 2004 afge rond. VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is in de nacht van woensdag op donderdag in zijn woning in de Glacisstraat aan gehouden. Hij wordt ervan ver dacht bouwmaterialen te heb ben weggenomen vanaf de bouwplaats bij het stadhuis in Vlissingen. De man is meegeno men voor verhoor en ontving een dagvaarding. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Het ter rein aan de Poortdijkdam in Brouwersdam, waar Vroeger de' gasfabriek stond, wordt gesa neerd. Begin volgend jaar gaat het naar schatting enkele maan den in beslag nemende karwei van start. De met restanten van teer en cokes vervuilde grond wordt plaatselijk tot 4.5 meter diep afgegraven waarna een nieuwe 'Ieeflaag' wordt aange bracht. De kosten van de sane ring zijn geraamd op 300.000 In 1869 werd in Brouwershaven een gasfabriek gebouwd. De ze voorzag de smalstad van (stads)gas voor de openbare verlichting. Het gas werd met behulp van steenkool en cokes gewonnen uit petroleum. In 1887 werd de gasfabriek geslo ten. Het terrein kwam braak te liggen. Enkele tientallen jaren geleden werd een vijftiental volkstuinen ingericht op de plaats waar ooit de gasfabriek gestaan had. In 1995 werd be sloten de aanpalende spuikom uit te diepen en toen bleek uit bodemonderzoek dat de grond vervuild was. De vervuiling werd als 'ernstig' omschreven, maar desalniettemin werd sa nering niet urgent geacht. Seni or milieu-inspecteur van de ge meente C. van Dalen: „De vervuiling zit vrij diep in de grond en daarom zijn de risico's beperkt." Dat neemt niet weg dat geen enkele risico meer wordt genomen. Op sommige plaatsen wordt de grond 4,5 me ter diep ontgraven. In totaal gaat volgens Van Dalen zo'n 170 kubieke meter grond op de schop. De volkstuinders moeten hun stek tijdens de sanerings werkzaamheden verlaten, maar het ziet er naar uit dat zij later weer naar hun tuinen kunnen terugkeren. Het ontgraven van de grond neemt naar schatting twee a drie maanden in beslag, Zuive ring van het vervuilde grondwa ter neemt meer tijd in beslag. Gedurende een periode van tweeënhalf jaar wordt het grondwater ter plaatse ge zuiverd waarna het gezuiverde water geloosd wordt op het ri ool. Het besluit tot sanering van de vervuilde grond van de grond past in het convenant dat het ministerie van VROM, de pro vincie Zeeland en nutsbedrijf Delta NV daarover hebben ge sloten. In dat convenant is afge sproken dat waar mogelijk voormalige fabrieksterreinnen worden gesaneerd. De sanering wordt betaald door provincie, Delta NV en de gemeente Donderdag 16 oktober wordt in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven een informatie avond gehouden over het saneringsplan. De Middelburgse basisschool was in herfstsferen gehuld: dode boomtakken bij de deur en overal mandjes met zelf- geraapte kastanjes. Ook Rick, die net in groep 1 zit, wilde zijn bijdrage leveren met een herfstbakje. Dus toog hij woensdagmiddag naar het bos, waar al gauw bleek dat hij niet de enige was die gewapend met plas tic zak de grond afspeurde. En zeker niet de eerste, want alle glimmende kastanjes waren al weg. Gelukkig kon hij nog wel een zakje vol ei kels rapen. Thuis werd de zak meteen omgekiept op de keu kentafel. Daar bleek de oogst groter dan verwacht: ook ve le pissebedden, vliegjes en wormen kwamen tevoor schijn. Die hadden zich ver schanst in de eikels, en waren onderweg uit hun huisje ge kropen. Al snel krioelde het van het ongedierte. Met een paar snelle vegen be landden de eikels daarop in hun bak. Geen herfstbak, maar de groenbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37