Boris Becker overleeft alle stormen 19 Postma experimenteert met de olieschaats Pantani vrijgesproken van sportieve fraude Bij DPA spatten de vonken er tegenwoordig van af 0800 - 0231 231 (GRATIS) Van Scheppingen verliest Berger blijft nog bij FC Utrecht NSF-voorman Van Dorst overleden Seizoen Van Bon voorbij Georgiev weer wereldkampioen Caucchioli ritwinnaar in Lucca vrijdag 3 oktober 2003 Vonken Erik Dekker rijdt Parijs-Tours j Bondscoach Gerrie Knetemann i maakt komende zondag de 1 twaalfde renner voor zijn WK- I selectie bekend. De kans be- j staat dat zijn keuze alsnog uit gaat naar Dekker, die in de Ron de van de Provincie Lucca met de dag beter gaat rij den Knol trainster ploeg @Home Tweede plaats voor Hoogerland Duits tennis fenomeen blijft ondanks alle fouten harten stelen Bogarde traint met jeugd mee Jeannie Longo toch naar WK J TOKIO - Dennis van Scheppingen is gisteren in de derde ron de van het tennistoernooi van Tokio moedig strijdend ten on der gegaan tegen de Fransman Sebastien Grosjean: 3-6 6-7. De speler uit Wilnis gaf in de tweede set eerst een 5-2 voor sprong in games uit handen en zag daarna Grosjean, de num mer twee van de plaatsingslijst, in de tiebreak terugkomen van een 2-0 achterstand. De Fransman won uiteindelijk met 7-3 de beslissende game. ANP UTRECHT - Han Berger blijft voorlopig in dienst van FC Utrecht. De technisch directeur van de eredivisionist keerde maandag terug van een oriënterend bezoek in Azië en sprak daar met twee kandidaat-werkgevers. Tot overeenstemming leidden de bezoekjes echter vooralsnog niet. „Ik heb nog ner gens getekend en dat valt op korte termijn ook niet te ver wachten" aldus Berger, wiens contract nog doorloopt tot me dio 2005. GPD ARNHEM - Peter van Dorst, oud-voorzitter van de Neder landse Sport Federatie, is op 26 september op tachtigjarige leeftijd overleden. Dit heeft sportkoepel NOCNSF gisteren gemeld. Peter van Dorst leidde van 1980 tot 1987 de NSF. Hij kreeg bij zijn afscheid het erelidmaatschap.ANP HASSELT - Leon van Bon komt in het stilaan aflopende wie- Ierseizoen niet meer in actie. De Nederlander in dienst van Lotto-Domo kampt met een slepende ontsteking aan de voor hoofdsholte en bijholten. Hem wacht mogelijk een operatie. Van Bon volgt momenteel een zware antibioticakuur. „Ik mag niet fietsen, dus het seizoen zit er op voor mij. Over twee we ken wordt bekeken in hoeverre een operatie noodzakelijk is. Tien jaar geleden zijn bij mij de holten ook operatief schoon gespoeld." ANP ZWARTSLUIS - Alexander Georgiev heeft gisteren in Zwart sluis zijn wereldtitel dammen geprolongeerd. De 28-jarige Rus, die eerst de punten deelde met zijn landgenoot Tsjizjov, versloeg in de elfde en voorlaatste barragepartij de Let Guntis Valneris. In de laatste partij van de vierde barrage met ver korte speeltijd zag oud-wereldkampioen Tsjizjov geen kans ook tot winst te komen tegen Valneris, die met één punt als derde eindigde. Volgend jaar verdedigt Georgiev zijn nu derde wereldtitel op rij in een tweekamp tegen Tsjizjov. ANP BOURGES - De Duitser Jens Voigt heeft gisteren de wieler koers Parijs-Bourges op zijn naam geschreven. Voigt versloeg in Bourgeszijn twee medevluchters in de sprint. De Fransman Florent Brard werd tweede, voor zijn landgenoot Nicolas Fritsch. De Italiaan Pietro Caucchioli heeft gisteren de derde etappe in de Ronde van de Provincie Lucca gewonnen. Caucchioli won na 208 kilometer van Pescia naar Capannori de sprint van een kopgroep van dertien renners. De Oostenrijker Glom- ser werd tweede, de Italiaan Bartoli derde. De leiderstrui bleef in handen van de Spanjaard Oscar Freire. AFP/ANP van onze sportredactie ZWOLLE - Ids Postma heeft de afgelopen zomer geëxperimen teerd met de zogenoemde olie- schaats. Over de resultaten kon hij nog weinig zeggen. Momen teel worden de nodige metin gen gedaan. De olieschaats is een ijzer waar, de naam zegt het al, olie uitdruppelt. Een en ander glijdt dan beter. „Gevoelsma tig is niet te zeggen of het helpt", zei Postma. „Zoiets moet echt worden onder zocht." Helemaal nieuw is het niet. Of het daadwerkelijk wordt inge voerd is, zelfs als het werkt, on zeker. Postma's coach Ingrid Paul: „Het blijft natuurlijk de vraag of het door de internatio nale instanties wordt toege staan." Paul, technisch leidster van de DPA-ploeg, weet daarom niet of er sprake is van een nieuw fenomeen. „We zullen dat af wachten. Een aantal specialis ten bekijkt nu of het bij Postma inderdaad heeft geholpen. Zo ja, dan kijken we verder wat de mogelijkheden zijn." Ab Krook, topsportcoördina tor van de KNSB, wil in elk ge val snel duidelijkheid van de internationale unie, ISU. „Dan weten we waar we aan toe zijn. Is het antwoord negatief, dan hoeft niemand door te gaan met de ontwikkeling. Eerlijk gezegd geloof ik er niet zo in; bij de betrokken instanties is men niet zo revolutionair." Nieuw is het allemaal niet, zegt Krook. „Viking heeft enige tijd geleden al een aanzet gegeven. Maar in dat beginstadium kwam er nog veel te veel olie uit. Dat is nu allemaal veel be ter. Maar voorlopig blijf ik wat terughoudend." ANP Van der Rijst gaat voor negens fioorRené Banierink ZWOLLE - De student Ralf van der Rijst is weer profschaatser, bij DPA. Maar niet op de manier zoals het de eerste drie jaar van zijn loopbaan bij de KNSB en TVM ging. „Toen ging ik trainen en schaatsen omdat het moest, nu omdat ik hef wil." Hij was de sensatie van het vori ge allroundseizoen. Bij de NK afstanden begin november was Ralf van der Rijst nog nergens, bijna twee maanden later plaatste hij zich via een overtui gend NK allround (vierde) voor het EK allround waarop hij vijf de werd. Weer twee maanden la ter pakte hij zilver op de 1500 meter op het WK afstanden. En dat voor een schaatser die daarvoor nooit verder gekomen was dan een vijfde plek op de 1000 meter op het NK afstanden van 1997(1). En die zich had moeten voorbereiden op het sei zoen 2002-2003 via de beperkte faciliteiten van een regioselec tie. Geen wonder dus dat Van der Rijst na zijn opvallende optre den op het NK allround weer werd binnengehaald bij een commerciële ploeg. Maar niet zomaar een ploeg. Want Van der Rijst wist intussen wat wel en wat niet goed voor hem was. „Bij de KNSB en TVM waren we veel op trainingskamp. En op trainingskamp blijf je niet een dag op je bed liggen als je een keer geen zin hebt. Zo werkt dat niet en dat begrijp ik ook heel goed. Maar voor mij is het wel beter. Als ik thuis ben, luister ik veel beter naar mijn lichaam. Bij de kleine DPA-ploeg van In grid Paul zijn er, vooral in de zomer, nauwelijks trainings kampen waarbij de schaatsers langdurig bij elkaar zijn. Ze trainen vooral thuis. Ingrid Paul kan dan nog wat bijspijke ren voor haar studie als sport arts, Ids Postma is lekker thuis bij zijn koeien, Gretha Smit gaat fijn wat wedstrijdjes skee leren en Ralf van der Rijst doet regelmatig mee aan wielerwed- strijdjes. Daar voelt iedereen zich goed bij en de eventuele nieuwe teamleden (maximaal twee) waar coach Paul deze winter naar uitkijkt, moeten ook zo in elkaar steken. Echter, die paar keer dat ze dan samen aan de slag gaan, spatten de vonken er ook vanaf, weet Van der Rijst. „Tot vorig jaar deed ik alles op 90 procent: trai nen en wedstrijden. Ik zat ge woon in die sleur. Nu train ik en rij ik wedstrijden omdat ik er naar uitkijk, omdat ik er plezier in hebDe trainingen en de wed strijden doe ik nu op 100 procent van mijn kunnen." Onder leiding van regiotrainer Wim den Eisen („nee, ik zie hem niet zoveel meer, maar ik doe nog wel veel dingen die ik van hem geleerd heb") kreeg Van der Rijst vorig jaar zijn techniek weer op orde en het hoofd weer frisonder Ingrid Paul wordt het nu verder uitgewerkt. „Vooral op mentaal gebied sta ik heel anders tegenover het schaat sen." Hoewel hij een contract heeft tot en met de Olympische spelen van Turijn in 2006, richt hij zich vooralsnog op het allrounden. „Ik heb vorig jaar ontdekt dat ik dat goed kan. Ik vind het nog steeds het mooiste, ben ook op gegroeid met het bijhouden van schema's voor de televisie." Hoewel hij een uitstekend sei zoen achter de rug heeft, kan het nog een stuk beter, denkt de 26- jarige Van der Rijst. „Het moet constanter. En het waren vorig jaar zevens en achten, maar nooit negens of een tien", blijft hij kritisch. GPD Ids Postma, Ralf van der Rijst, Ingrid Paul en Gretha Smit poseren voor de camera tijdens de presentatie van het DPA-team. foto Olaf Kraak/ANP CAPANNORI - Het seizoen van Erik Dekker krijgt een verras- Isend vervolg. In de Ronde van Rijnland-Palts zegde de Rabo- renner af voor het WK in Hamil- ton, twee weken later is hij door j zijn ploegleiders opgenomen in j deselectie voor de wereldbeker- wedstrijd Parijs-Tours. WEZEP - Monique Knol fun geert is vanaf 1 januari de nieu we trainster bij het @Home Cy cling Team. De oud-wielrenster uit Wezep, in 1988 olympisch kampioene op de weg in Seoul, neemt de rensters Loes Marke rink en Miranda Vierling met zich mee naar de ploeg die vol gend seizoen Bertine Spijker man en Arenda Grimberg als kopvrouwen heeft. Op Grimberg na gaat Knol alle negen rensters van de formatie begeleiden. De Wezepse denkt overigens dat haar nieuwe baan het einde zal betekenen voor haar functie als trainster bij de KNWU, maar dat neemt ze voor hef. „De bond heeft tot nog toe niet het fatsoen gehad om met mij om de tafel te gaan voor vol gendjaar en ik kies daarom voor zekerheid." De meeste rensters in deze ploeg heb ik in het verle den getraind, dus ik weet zeker dat het klikt." ANP TIELT - Johnny Hoogerland is gisteren bij een wielerkoers in Tielt als tweede geëindigd. De renner uit Yerseke moest zijn meerdere erkennen in Steven van den Bussche. Na vijftien kilometer maakte hij al deel uit van een kopgroep van veertien man. Twee ronden voor het einde viel de beslissing. Hoogerland reageerde attent op ®en demarrage van Steven van den Bussche en Kevin de Smedt. Van den Bussche sprong hierna kort voor de finish weg, Hooger land zette nog wel aan, maar kwam er niet meer voorbijHoo gerland rijdt zondag Parijs- °urs voor beloftes. Becker, die tegenwoordig haast meer in de rechtzaal te vinden is dan op de tennisbaan, is nog steeds bliek. „Bejaardentennis? Dat nooit", zo verzekerde Boris Becker een paar jaar geleden bij zijn afscheid op Wimbledon. Gis teravond debuteerde de Duitse mythe, even ondoorgrondelijk als spraakmakend, bij de Alex Tennis Classics in Eindhoven, het veteranentoernooi van Paul Haarhuis en Jacco El- tingh. „Voor de trots en de eer", beweert hij. door Mare Molenaars EINDHOVEN - Duitse trend- watchers voorspelden al zijn definitieve teloorgang, maar voorlopig hebben de zwartgal lige profeten ongelijk. Het im perium van de voormalige tenniskampioen brokkelt wel iswaar zienderogen af, het fe nomeen Becker staat nog altijd als een huis. „Ongelooflijk hè", zegt Jan Siemerink, de bescheiden an tiheld die vorig jaar nog met Becker samenspeelde in de Duitse competitie. „Hij stapelt echt de ene blunder op de an dere, maar hij komt er steeds mee weg. Het publiek staat voor hem op de banken." Becker, de eenvoudige aanne- merszoon die in recordtijd uit groeide tot een wereldster, staat volop in de belangstel ling. Niet door zijn prestaties op de tennisbaan, die tijd is ge weest, maar wel door zijn tur bulente levenswijze en een aanhoudende stroom aan per soonlijke schandalen en zake lijke fiasco's. „Niet alles wat erover mij geschreven wordt, is ook waar", zweert hij. „Het is de tol die je betaalt als je be roemd bent. Maar goed, dat is nu eenmaal zo. Ik had natuur lijk ook elke belangrijke servi ce kunnen missen, maar ik heb er destijds voor gekozen om dat niet te doen." Becker opent binnenkort de tegenaanval op alle criticas ters die hem de voorbije jaren het leven zo zuur hebben gemaakt. Volgende maand verschijnt een autobiografie over de eerste 35 jaar van zijn leven. „Want het wordt tijd dat ik iets van mezelf laat horen. Ik zal niet onbehoorlijk uithalen naar anderen, het boek gaat in eerste instantie over mij. Het wordt een eerlijk boek." Aan onderwerpen ongetwij feld geen gebrek. Het idool Becker verhuisde door de j aren heen niet voor niets van de sportpagina naar de voorpagi na en vervolgens naar de rod delrubriek. Spraakmakend was alvast zijn scheiding van Barbara Feltus, de moeder van zijn zoontjes Noah en Elias. Voor echte opschudding zorg de zijn affaire met de Russische danseres Angela Ermakova. In een dronken bui bedreef hij met haar de liefde in de bezem- kast van een Londens restau rant. Ermakova raakte zwan ger. Een vaderschapstest wees uit dat Becker inderdaad de vader was van de kleine Anna. Het grote publiek reageerde geschokt en ontredderd op de verdergaande aftakeling van de Duitse icoon. Zijn internet bedrijf ging failliet en tot over maat van ramp klopte ook de fiscus nog aan met een miljoe nenclaim. Becker, die sinds vo rige week in Zwitserland woont, wist ternauwernood te ontkomen aan een langdurige gevangenisstraf maar moest daarvoor wel diep in de buidel tasten. De jongste Wimledonwinnaar ooit, slikt alle persoonlijke en financiële tegenslagen groot moedig weg, maar het ge zichtsverlies bezorgde hem toch ook de nodige krassen op de ziel. Becker is niet langer die onaantastbare kampioen. Het beeld dat nu beklijft, is dat van een egocentrische tennismiljo- nair die weliswaar veel heeft gewonnen maar misschien nog wel meer heeft verloren. Alles, behalve zijn charisma. „Het is maar goed dat hij zijn naam nog heeft. En zijn uit straling. Dat is misschien wel zijn redding", taxeert Sieme rink de schade. Want ondanks alle bizarre intriges gaan voor Becker nog altijd alle deuren open. Ook die van het Indoor Sportcentrum in Eindhoven, waar hij de komende dagen de degens kruist met gerimpelde grootheden als John McEnroe, Pat Cash en Thomas Muster. „Ik heb het tennis niet gemist. Maar nadat ik voor een fabri kant rackets ben gaan testen, is het vuur toch weer in me aan gewakkerd. Dat ik hier speel, is puur uit liefde voor de sport", zeer populair bij het tennispu- foto Stephan Jansen/EPA meent Becker, die als enige deelnemer drie suites in het vijfsterren spelershotel wist te bedingen. Becker doet dus niet mee om dat de Rode Baron op zwart zaad zit, zoals werd gesugge reerd na deelname aan het 'ou we lullentoernooi' in Graz, vo rige maand. „Welnee, ik heb werk zat", verklaart hij. „Ik heb nog drie Mercedes-gara ges, maar dat gaat snel verve len. Daarom ben ik ook direc teur geworden van het Mas- ters-toernooi in Hamburg. Een geweldige uitdaging. En vol gend jaar begin ik een eigen show op televisie. Vandaag ben ik tennisser en morgen weer ambassadeur van de sport. Zo blijf ik lekker bezig." GPD door Leo van de Ruit TRENTO - De rechtbank in Tio- ne bij Trento heeft de Italiaanse beroepswielrenner Marco Pan tani gisteren vrijgesproken van sportieve fraude. In de ochtend had de openbaar aanklager zes maanden celstraf en 500 euro boete tegen hem geëist. Aanklager Carmine Russo had Pantani aangeklaagd voor sportieve fraude tijdens de Ron de van Italië in 1999. Kort voor het slot van de Giro, waarin hij met grote voorsprong leidde, LONDEN - Er blijft Winston Bogarde bij Chelsea weinig be spaard. De verdediger kreeg bij de verdeling van de rugnum mers dit seizoen geen nummer toebedeeld. Dat was nog niet ge noeg; de laatste weken moet de voormalig international zijn conditie op peil houden in trai ningen met de jeugd. „Er zijn verscheidene ervaren spelers die niet aan spelen toe komen bij Chelsea, maar ik ben de enige die moet trainen met de kids aldus Bogarde gisteren op zijn eigen website. Vorig seizoen zat de duurbetaal de linksback, ondanks het feit dat hij zelden speelde, gewoon bij de spelersgroep. „Dat was oké, want dan voel j e j e toch nog een beetje betrokken bij het eer ste elftal. Maar zelfs dat gevoel heb ik nu niet meer", schrijft Bogarde. Toch houdt hij vol bij de Londense club, die afgelopen maanden fors werd versterkt door een kapitaalinjectie van de Russische magnaat Abramo- vitsj. „Ik ben speler van Chelsea en er zijn geen gesprekken met de clubleiding geweest om dat te veranderen." ANP werd hij tijdens een gezond heidscontrole betrapt op een te hoge hematocrietwaarde in zijn bloed. Een hematocrietwaarde in het bloed van 50 of meer kan duiden op het gebruik van epo. De jury nam hem uit de wedstri j d en leg de het gebruikelijke startver bod van twee weken op. Nadien heeft Pantani zelden meer op het hoogste niveau uitgeblon ken. Aanklager Russo achtte de nu 33-jarige Pantani ondanks dat gebruik van epo niet is bewezen, wel degelijk schuldig en eiste een zware straf. De advocaat van de Tour- en Girowinnaar in 1998 had vrijspraak bepleit. Rechtbankpresident Giuseppe Serao besloot na enkele uren be raad geen sancties op te leggen en de coureur vrij te spreken. Hij vond de overtreding die Pantani had gepleegd geen vergrijp te gen de burgsrwet. Pantani was nochtans vervolgd op de in 1989 ingestelde wet op 'sportieve fraude' met als mogelijke sanc ties een maand tot een jaar ge vangenisstraf en boetes tot 500 euro. ANP/AFP PARIJS - Jeannie Longo (44) neemt alsnog deel aan het WK wielrennen, volgende week in het Canadese Hamilton. De Franfaise vervangt haar zieke landgenote Juliette Vande- kerekhove. Longo raakte woensdag haar werelduurrecord kwijt aan Le- ontien Zijlaard-Van Moorsel, die het WK laat schieten. Vorig jaar in Zolder kondigde de der- tienvoudig wereldkampioene aan dat ze niet in Hamilton zou starten. De veterane komt in Hamilton zowel in de tijdrit als in de wegrace uit. ANP/AFP g tÊÊÊÊt SMÉjMl**"*T---AV? fl f P 1f II MI KRANT ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33