11 yjfcr 1 Spots kazematten vernield door vandalen Goese welzij nor ganisatie gelooft in de toekomst ondanks perikelen Extra controles op drugs en wapenbezit Reimerswaal treft maatregelen voor starters op huizenmarkt Crt 1M. Sun komt met 's werelds eerste 3in1 Gel Capsules Reimerswaal investeert in aanpassing gemeentehuis Herfsttafereel Wereld VERWEN dag 4 oktober Lezing over fysiotherapie bij honden zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 3 oktober 2003 Kerkenpad Zingen in de Bethelkerk Leeftijdsgrens voor in de vaatwasser! Verwen ze op werelddierendag met het lekkerste ooit... Inkrimpen Afschrikfunctie SGP Goes uit zorgen over geluidsoverlast PZC Hulp voor jonge woningzoekenden door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Er zijn veel meer mogelijkheden om starters op de woningmarkt aan een huis te helpen, dan korting geven op de grondprijs. De gemeenteraad van Reimerswaal behandelt binnenkort een notitie waarin wordt vastgehouden aan een kostendekkende grondexploi tatie. Wel worden bouwstenen aangedragen om het probleem van de starters op te lossen. In de gemeente zijn veel starters op de woningmarkt, mensen die hun eerste huis willen huren of kopen. De woonstichting R&B heeft een beetje haast omdat die in de Piermanstraat in Krab- bendijke starterswoningen wil bouwen. Reimerswaalse jonge ren hebben helemaal geen zin om naar elders te verhuizen als ze eruit trekken bij hun ouders. Ze willen het liefst op het eigen THOLEN - Het bestuur van de oud-katholieke statie Zeeland houdt op zaterdag 4 oktober een excursie, in de vorm van een kerkenpad over het eiland Tho- len. Aansluitend vindt er in Tholen een oecumenische vesperviering plaats in de rooms-katholieke kerk. Om 12.00 uur wordt erverzameld in restaurant Paviljoen De Speel mansplaten aan de Oesterdam bij Tholen. GOES - De werkgroep voor zen ding en diaconaat van de Vrije Evangelische Gemeente in Goes houdt elke eerste zondag van de maand een bijeenkomst 'zingen in de Bethelkerk' in Goes. Zon dag 5 uktober is de eerstvolgen de bijeenkomst en heeft als the ma 'Beelddrager van God'. De aanvang is om 18.30 uur. dorp blijven maar stoten hun neus tegen de hoge prijzen en te genwoordig ook weer tegen de wachtrij voor een huurhuis. De gemeente heeft onderzocht wat daar allemaal aan te doen valt en dat vastgelegd in een no titie. De gemeente kan proberen de huizenmarkt aan de onder kant ruimer te maken door goedkope koophuizen te bou wen en de bouw van goedkope huurhuizen te stimuleren, maar zelfs met grote subsidies is het moeilijk om prijzen te realiseren die in aanmerking komen voor huursubsidie. Die weg wil de gemeente dus niet inslaan. Wel wil de gemeen tebij ontwikkelaars de bouw van goedkopere woningen sti muleren. Dat kan een handje worden geholpen door kavels speciaal voor starters te bestem men. Heel soms is het ook moge lijk om door aanpassing of renovatie en vernieuwbouw be staande gebouwen of woningen geschikt te maken voor starters. Reimerswaal moet wat dat be treft de vinger aan de pols hou den en ervoor kiezen als het niet te duur uitpakt. Ook het omlabelen van bestaan de huurwoningen kan jongeren op het dorp helpen houden. De woonstichting heeft er ervaring mee: de leeftijdsgrens voor seni orenwoningen loslaten zodat ook jongeren erin kunnen of het aantal personen per huishouden voor een eensgezinswoning niet meer voorschrijven. Reimers waal moet er wel rekening mee houden dat voldoende senioren woningen voor de vergrijzing beschikbaar blijven. Een nieuw instrument om jon geren aan een huis te helpen is de erfpachtsconstructie, waar bij de starters eerst het huis ko pen en jaren later, als de inko menspositie verbeterd is, pas de grond. Een extra duwtje in de rug kan de starterslening zijn: de eerste drie jaar aflossings- en rentevrij. De gemeente moet de huizen die daarvoor in aanmer- Advertentie Met de nieuwe Sun 3in1 Gel Capsules komt het servies nu wel erg glanzend uit de vaatwasser! Ingebouwde spoelglans met unieke glansparels zorgt namelijk voor een briljante glans. Bovendien zijn Sun 3in1 Gel Capsules erg gemakkelijk in het gebruik: Direct vanui 1 de vetpakkin 9 In een handomdrae li te doseren Sun Cpl Capsules^ Geen poederrestjes op de handen dus is handen wassen niet meer nodig. t Gel Capsules, Als 't mooi is, is het Sun, zeker nu met Sun 3in1 Gel Capsule CESAR CuHrtaria king komen, aanwijzen. Vier te bouwen rijtjeshuizen in Oost- dijk zouden ervoor in aanmer king kunnen komen. De meeste maatregelen werken het beste als ook aan de andere kant van de woningmarkt ge bouwd blijft worden. Zeker met de maatregelen die Reimerswa- lers voorrang geven op de grondmarkt, verhuizen bezit ters van middeldure woningen vaak naar grotere, vrijstaande huizen. De bewoners van goed kopere huizen verschuiven dan naar het midden en aan de on derkant komt ruimte vrij. De notitie Startersaanpak zal door Ron Maqnée VLISSINGEN - De tunnel on der het Keizersbolwerk in Vlis- singen is de afgelopen tijd een aantal malen doelwit geweest van vandalisme. Zo vernielden onbekenden met behulp van steigermateriaal de grondver- lichting. De schade loopt in de duizenden euro's. Het steigermateriaal stond bij het bolwerk opgesteld omdat het bouwwerk een grondige re novatie onderging. In het eeu wenoude complex werden scheuren en kieren gedicht als gevolg van verzakkingen. In de nachtelijke uren hebben onbekenden met ijzeren buizen de grondspots vernield. ,,Hoe groot de schade precies is, valt moeilijk te zeggen", vertelt M. van Aller van Rijkswaterstaat. Hij is rayonhoofd van de dienst- kring Noord- en Midden-Zee land. „Maar de schade per spot loopt al gauw in de duizenden euro's." Volgens Van Aller moet het er stevig aan toe gegaan zijn, om dat de spots gewapend zijn met een laag glas van bijna twee centimeter dik. Tijdens de werkzaamheden werd de tunnel bovendien met een hekwerk af geschermd. Volgens Van Aller was dit hek echter niet volledig afgesloten om loodsen een door gang te geven. Het steigermateriaal werd ge bruikt tijdens renoverings- werkzaamheden. De afgelopen weken zijn werklieden bezig ge weest scheuren in het bolwerk te herstellen. De fundering van het stelsel is zwak, zodat er tal van gaten en kieren zijn ontstaan. Een elektricien verwijdert een van de vernielde spots foto Ruben Oreel atom, 'f'rwï rSfff Jongeren in actie aan het tafelvoetbalspel in jongerencentrum Colour. eze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Oagbladen ge ruim 2 miljoen) Meer informatie: e-m-ail: info@NRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u! door Rolf Bosboom GOES - Precies twee jaar gele den gingen diverse kleine Goese stichtingen op in één grote wel zijnsorganisatie. Sinds die tijd is er veel gebeurd. Er werden nieuwe projecten opgezet, fi nancieel moest de zaak op orde worden gebracht en nu volgt een reorganisatie. Toch is SMWO- Welzijn op de goede weg, zegt directeur R. de Bruyckere. „Maar we zijn er nog lang niet." De organisatie is voortgekomen uit een fusie van Stichting Sti mulans, het jongerenwerk, Vluchtelingenwerk en - in een later stadium - Stichting Wel zijn Ouderen. Het geheel is als aparte afdeling ondergebracht bij de Stichting Maatschappe lijk Werk Oosterschelderegio (SMWO). De gemeente Goes fungeert als opdrachtgever en subsidieverlener. SMWO-Welzijn heeft niet al leen de bestaande activiteiten voortgezet; er zijn ook onderde len bijgekomen. Zo is het groot schalige breedtesportproject tot ontwikkeling gekomen, is een Steunpunt Vrijwilligerswerk opgezet, heeft het jongerencen- trum Colours (vooral bedoeld voor allochtone jongeren) de deuren geopend en is een coör dinator voor de brede scholen aan de slag gegaan. De fusie en verdere groei verlie pen niet zonder problemen. Vooral op financieel gebied heeft het veel energie gekost om de zaken op een rij te krijgen. Dat was nodig, omdat de ge meente herhaaldelijk werd ver rast door tekorten. Met veel in spanning is nu een heldere begroting ontstaan, zodat de ge meente precies kan zien wat de organisatie met het geld doet. Om de begroting sluitend te krijgen, moet SMWO-Welzijn wel inkrimpen. Het gaat om 1,3 arbeidsplaats, wat naar ver wachting via natuurlijk verloop kan worden opgelost. Dat bete kent ook dat er activiteiten wor den geschrapt. Vooral het jeugd- en ouderen werk en de ondersteuning van de wijkorganisaties worden daarvan de dupe. Op het gebied van ouderenwerk verdwijnen bijvoorbeeld de telefooncirkels, de seniorenfietstochten, de filmmiddagen, de platforms ou derenhuisvesting en -educatie, de ondersteuning van het Bon- denberaad Groot-Goes en de uitgave van de Zilveren Gids. „Dat is pijnlijk", zegt SMWO- directeur De Bruyckere. „Maar het is de gemeente die aangeeft wat zij met het beschikbare budget gerealiseerd wil zien. Ik blij f het echter heel j a mmer vin den dat er niet genoeg geld is voor bijvoorbeeld het opbouw werk. Niet voor niets is daar voor jarenlang een beroeps kracht ingezet. Aan de andere kant biedt dat misschien ook kansen en worden mensen gestimuleerd om het zelf te doen." De klappen vallen vooral bij de traditionele welzijnstaken en niet bij de onlangs in gang ge zette activiteiten. „Dat geeft aan dat welzijn de afgelopen tijd veel breder is geworden", aldus De Bruyckere. „Zo valt sport nu ook onder welzijn." Nu de organisatie op poten is ge zet, wil SMWO-Welzijn vooral de samenwerking tussen de pro jecten onderling bevorderen. De Bruyckere: „Het Wijkfeest Goe se Polder van afgelopen zater dag is al een goed voorbeeld. Daarbij waren de brede school, worden besproken in de com missie welzijn, wonen en milieu. Afhankelijk van de richting die de raad kiest, zal het onderwerp vervolgens worden besproken met woonstichting R&B. door llona Vette GOES - De Zeeuwse politie be gint komende weekeinde met extra politiecontroles in de Goese binnenstad. In het kader van het project 'In Goes uit' worden voertuigen en inzitten den gecontroleerd op onder an dere drugs- en wapenbezit. Het project duurt tot en met decem ber van dit jaar. De politie probeert door middel van het project meer zicht te krijgen op het uitgaanspubliek. Het is de bedoeling dat crimine len afgeschrikt worden en het publiek zich tegelijkertijd veili ger gaat voelen. Het gevoel van veiligheid van de café- en disco gangers in Goes neemt de laatste jaren al toe door de sur veillances van agenten in het weekend, die overigens ook ge woon door blijven gaanTij dens de extra acties controleert de Zeeuwse politie iedere keer an dere toegangswegen naar het Goese centrum op mensen die drugs of wapens bezitten. J. van Mourick, voorlichter van de politie Zeeland, benadrukt dat het project vooral een af schrikfunctie heeft. Hij ver wacht niet dat er grote aantal len wapens gevonden zullen worden, maar tijdens de acties wordt ook gekeken naar andere misdragingen als alcoholge bruik en ook worden (autopa pieren gecontroleerd. De politie werkt samen met verkeersvei ligheidsorganisatie 3 VO, de ma rechaussee, de douane en het Openbaar Ministerie (OM). Tij dens de controles zal er ook al tijd iemand van het OM bij zijn. Dit is noodzakelijk voor een snelle afwikkeling van zaken als er strafbare feiten worden geconstateerd. Zo kan de politie meteen een boete uitschrijven en kan het OM, waar nodig, een dagvaarding uitdelen. Vorig jaar begon de politie al met het project en besloot het dit jaar, na veel positieve reacties van het publiek en de uitbaters van de uitgaansgelegenheden, nog een keer te doen. Het project loopt van oktober tot december, een van de drukste periodes in het uitgaanscentrum. Ook in andere Zeeuwse steden wordt dit project weer gehouden. In Middelburg begint de politie ook een dergelijke actie, maar dat wordt op een andere manier aangepakt. Volgens Van Mourik worden de plannen toegespitst op de specifieke kenmerken van de steden, zoals de ligging van het uitgaanscentrum en de in valswegen ernaartoe. GOES - De gemeenteraadsfrac tie SGP/ChristenUnie maakt zich zorgen over geluidsoverlast in het stadscentrum van Goes. Naar aanleiding van recente be richten van bewoners van het stadscentrum heeft zij de burge meester schriftelijk om ophel dering gevraagd. De fractie wil weten of de ge meente of politie in Goes klach ten hebben gekregen in verband met geluidsoverlast en zo ja, of er naar aanleiding hiervan actie is ondernomen. Ook vraagt ze of bewoners van woningen die zich in de directe omgeving van een evenement bevinden wel tij dig worden ingelicht. Ten slotte vraagt de SGP/ChristenUnie of er tijdens muziekevenementen regelmatig wordt gecontroleerd op naleving van vergunnings voorschriften en hoe vaak er overtredingen zijn geconsta teerd. Door middel van de schriftelijke vragen wil de frac tie de burgemeester erop wijzen dat geluidsoverlast de bewoon baarheid van de binnenstad niet ten goede komt. Ze vindt dat bij ernstige of herhaaldelijke over treding van de vergunnings voorschriften een evenement moet kunnen worden gestaakt. Bovendien moet de vergunning houder voor een bepaalde tijd kunnen worden uitgesloten van verlenging van zijn of haar ver gunning. foto Willem Mieras de breedtesport, het jongeren werk én het opbouwwerk be trokken." Geleidelijk ontstaan er ook meer 'dwarsverbanden' met het maatschappelijk werk binnen SMWO. De medewerkers van SMWO- Welzijn zitten nu nog verspreid over allerlei locaties, wat niet bevorderlijk is voor de efficiëntie en samenwerking. Daarnaast kampt het maat schappelijk werk in de Zonne bloemstraat met ruimtegebrek. Er wordt al jaren gepraat over een nieuw onderkomen voor SMWO, maar daarover is nog geen zekerheid. Het streven is nog altijd om naar het huidige waterschapskantoor aan de Piet Heinstraat te verkassen. De welzijnsorganisatie zit ver der in onzekerheid over de toe komst van een deel van haar medewerkers. Die hebben ID- banen, de vroegere Melkertba- nen, die ter discussie staan. „Zonder ID-krachten ligt het breedtesportproject op zijn kont", verwacht De Bruyckere. „Colours draait nu ook hart stikke goed, maar wel groten deels op vrijwilligers en ID- mensen. Zonder hen kunnen we het echt schudden." door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Er lijkt schot te komen in de uitbreiding van het gemeentehuis van Reimers waal in Kruiningen. De stuur groep die de bouw vanuit de raad gaat begeleiden heeft het architectenbureau Wisse Tuin- hof Slemmer opdracht gegeven een plan te maken. Grontmij/ Bravenboer Scheers moeten een advies maken voor de ver andering van installaties en constructies in het gemeen tehuis. Bij elkaar is met die twee opdrachten een bedrag van bijna 240.000 euro ge moeid. Het Reimerswaalse gemeente huis heeft niet genoeg werk plekken voor alle ambtenaren. Er moeten minstens zes werk plekken bij. Bovendien wil de gemeente een grote balie in plaats van de twee verschillen de balies. Mensen die voor de afdeling bouwen en wonen ko men, moeten nu nog een verdie ping omhoog in het gemeente huis. Al in een eerder stadium zijn plannen gemaakt voor de uit breiding van het gemeentehuis. Om deze uit te voeren was echter een bedrag van 4 miljoen euro nodig. De stuurgroep vond dat te veel en stelde een bedrag van hoogstens 2,5 miljoen euro voor. Binnen dat bedrag moet alles gebeuren. Eentiende wordt dus nu uitgegeven aan de voor bereidingen: bijna twee ton voor de architect en een kleine halve ton voor de technische ad viseurs. Uitbreiding van het gemeente huis geeft ruimtelijk weinig problemen omdat de gemeente het postkantoor naast het ge meentehuis al heeft aange kocht. Het postkantoor moet zonder al teveel stijlbreuken bij het bestaande gemeentehuis worden getrokken. Los van de uitbreidingsinveste ring staat de verbetering van de klimaatbeheersing in het ge meentehuis. De ambtenaren in het gemeentehuis in Kruiningen hadden afgelopen zomer flink te duchten van de hitte; lamellen en een zonnescherm waren de enige maatregelen tegen de warmte. Het college van burge meester en wethouders heeft de stuurgroep huisvesting voorge steld 196.000 euro in de aanpas sing van de klimaatbeheersin- stallatie te stoppen. De ondernemingsraad drong on langs ook aan op maatregelen. GOES - Dierenfysiotherapeute Hernia Verton komt vrijdag naar het Honden Opleidings- en Gedragscentrum Zeeland in Goes om een lezing te geven over fysiotherapie bij honden. Ze zal vertellen wat dierenfy- siotherapie is en wat het kan doen bij honden die problemen hebben met bewegen. De avond begint om 20.00 uur in Scout centrum de Baak, en zal duren tot ongeveer 22.00 uur. De Middelburgse basisschool was in herfstsferen gehuld: dode boomtakken bij de deur en overal mandjes met zelf- geraapte kastanjes. Ook Rick, die net in groep 1 zit, wilde zijn bijdrage leveren met een herfstbakje. Dus toog hij woensdagmiddag naar het bos, waar al gauw bleek dat hij niet de enige was die gewapend met plas tic zak de grond afspeurde. En zeker niet de eerste, want alle glimmende kastanjes waren al weg. Gelukkig kon hij nog wel een zakje vol ei kels rapen. Thuis werd de zak meteen omgekiept op de keu kentafel. Daar bleek de oogst groter dan verwacht: ook ve le pissebedden, vliegjes en wormen kwamen tevoor schijn. Die hadden zich ver schanst in de eikels, en waren onderweg uit hun huisje ge kropen. Al snel krioelde het van het ongedierte. Met een paar snelle vegen be landden de eikels daarop in hun bak. Geen herfstbak, maar de groenbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29