PZC Industrie wil snelle vervanging fregatten Eigen tuintje is Dennis niet gegund Justitie kwalificeert moord als eerwraak HOE GRATIS IS GRATIS? Meer voorlichting over straling zendmasten nodig Dochteronderneming nutsbedrijf gaat samenwerken met SIT A 15 vrijdag 3 oktober 2003 Kampioenschap ploegen met trekpaarden Vogelbeurzen Middelburge jongen moet lapje grond inleveren van woningcorporatie Stukgeschopt Ontruimd Costa Care heeft startprobleem Opnieuw inbraak in kerken Panelen bij strand Sluis in braille Fietsendief moet maand zitten UMTS-netwerk Buitenspel Lastig van onze regioredactie DEN HAAG - De marine- scheepsbouw en de industriële toeleveranciers willen dat zes fregatten van de Koninklijke Marine eerder worden vervan gen. Zo niet, dan dreigt de mari- nebouw uit Nederland te ver dwijnen. Defensie wil de zes M-fregatten pas na 2015 vervangen. Volgens de Nederlandse marinescheeps- bouwindustrie valt daardoor na 2006 een gat van vijf jaar in het nieuwbouwprogramma. Dat is fataal voor de continuïteit van de bedrijven, zoals de Konink lijke Schelde Groep in Vlissin- gen, wapenelektronica-fabri- kant Thales Nederland in Hengelo en Imtech Marine Offshore in Rotterdam. Deze be drijven, die samen met een groot aantal andere fabrikanten ge bundeld zijn in het Nederlandse Marinebouw Cluster, hebben daarom aan de bel getrokken in Den Haag. Het cluster pleit daarbij voor een vervroegde vervanging van de fregatten, namelijk vanaf 2006. Dat kan deels betaald worden uit de verkoop van de huidige fregatten. Een versnelde ver koop van zes jaar levert dertig miljoen euro extra per fregat op. De industrie is bereid om de bouw zelf gedeeltelijk voor te fi nancieren. De defensiewoordvoerders van CDA, WD en PvdA in de Twee de Kamer hebben positief op het voorstel gereageerd. GPD Delta Milieu zoekt bredere basis door René Hoonhorst TERNEUZEN - Delta Milieu BV hoopt per 1 januari een joint venture aan te gaan met milieu bedrijf SITA. Het afstemmen van activiteiten moet vooral op logistiek gebied vruchten af werpen. Samenwerken bij het inzamelen, overslaan, recyclen en transporteren van afval in zowel Zeeland als West-Bra bant moet grote efficiencyvoor- delen opleveren, verwachten de twee milieubedrijven. De plannen voor de joint ven ture werden gisteren bekendge maakt tijdens de presentatie van de nieuwe huisstijl van Del ta Milieu. De logistieke afdeling van de twee bedrijven zal een omzet van veertig miljoen draaien met 150 medewerkers. Delta Milieu is actief in Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Bra bant, Oost- en West-Vlaande ren, heeft zo'n vierhonderd werknemers en een jaaromzet van circa 115 miljoen euro. SITA is een slag groter en haalt in Nederland met drieduizend personeelsleden een omzet van zo'n vijfhonderd miljoen euro. De afvalpoot van Delta is vorige maand van start gegaan. Delta Milieu brengt vier bedrijven die actief waren op het gebied van afvalinzameling, -verwijdering en of -verwerking onder één pa raplu: Verstraeten Verbrugge Groep uit Terneuzen, het Open baar Lichaam Afvalstoffenver- wijdering Zeeland uit Nieuw- dorp, Phoenyx Holding uit Dordrecht en De Jonge Impex. Ook dat kwartet besloot al tot fusie voor de voordelen van schaalvergroting. Dat die voordelen er zijn, staat vast voor algemeen directeur WAARDE - De Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt morgen het Provinciaal Kampioenschap Trekpaard- ploegen. Deze stichting heeft als doel stelling om de kennis van het werken met trekpaarden als historisch cultureel erfgoed te kunnen behouden. In de ploegwedstrijd gaat het erom een perceel van zes are zo goed mogelijk te ploegen. Daar na wordt er een trekwedstrijd gehouden om te bepalen welk paard het sterkste is. Het evene ment vindt plaats aan de Weel- weg te Waarde. Om 12.00 uur begint het programma, de prijs uitreiking is om 16.15 uur. SLUISKIL - De vogelvereni ging Sluiskilse Vogelvrienden houdt de komende maanden zes vogelbeurzen. Vanaf zondag 5 oktober zijn vo gelliefhebbers tot en met maart op telkens de eerste zondag van de maand vanaf 10.00 tot 12.30 uur welkom in zaal 't Meulen- gat. D. Luteijn van Delta NV. Hij liet gisteren nog maar eens weten dat het van oorsprong energie bedrijf een logische stap nam door ook een milieupoot te be ginnen. Delta moet meerdere activiteiten ontplooien om zelf standig te kunnen blijven. Een bedrijf dat Zeeland als thuisba sis heeft kan alleen overleven door veel producten aan te bie den aan vaak dezelfde klanten. De 'klantcontact-kosten' kun nen op die manier over meerdere producten worden verdeeld en leveren zodoende besparingen op die het rendement ten goede komen. Het aanbieden van water, gas, elektriciteit, radio, televisie, in ternet en digitale diensten via de kabel en het inzamelen van huisvuil in diverse gemeenten geeft Delta NV een brede basis. Delta Milieu sluit daar prima op aan, zei Luteijn gisteren tegen enkele honderden genodigden op het hoofdkantoor van het nieuwe milieubedrijf in Terneu zen. De vier partners van Delta Milieu moeten nog even aan el- kaars bedrijfsculturen wennen, net zo als de milieumensen aan de Deltacultuur moeten wen nen, maar Luteijn twijfelt er niet aan dat de synergie-effec- ten er voor zorgen dat Delta NV als geheel een stuk meer bete kent als de som van alle deelbe- drijven. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een zestien jarige, licht autistische scho lier uit Middelburg die gek is van tuinieren dreigt zijn lapje grond kwijt te raken. Oorzaak: vandalisme, een nukkige buur en een onwillige woningcorpo ratie. Tuinieren is Dennis Roze mond, leerling van de Mytyl school in Goes, zijn lust en z'n leven. Hij doet niets liever dan ploegen en schoffelen in de tuin. Daarnaast heeft hij nog een grote passie: het houden van dieren. Groot was dan ook de blijdschap toen de jonge Middelburger in februari van dit jaar een lapje grond in bruikleen kreeg. Het plekje om te tuinieren was een idee van zijn moeder met wie hij samen in de Stromenwijk woont. „In februari heb ik Woongoed ge beld met de vraag of ik een stukje grond direct achter de flat mocht gebruiken. Daar kreeg ik toestemming voor", aldus A. Rozemond. Speciaal met achterbuurman Lété werd de precieze plaats van het moestuintje bepaald. Dennis maakte er een kleine afrastering van iets meer dan een halve meter hoog. Vervol gens teelde hij tal van gewas sen op het piepkleine stukje grond van ongeveer tien vier kante meter. „Aardappelen, sperzieboontjes, uiten, pom poenen, maïs", herinnert moe der Rozemond zich. „Van alles groeide er. Bovendien maakte hij een rennet je waarin over dag zijn dieren - twee konijnen en twee cavia's - naar hartelust in konden spelen. De bewonerscommissie vond de activiteiten van Dennis pri ma. „Ja hoor, we hebben ner gens problemen mee. Nooit gehad ook", vertelt een opge togen A. Heeren van de bewo nerscommissie van de flat. „Wij vonden het al lang best omdat er eindelijk iets met het stukje grond werd gedaan." Toch kon niet iedereen het moestuintje waarderen. De af rastering werd nogal eens stukgeschopt, er belandde gro te stenen in de tuin, stoelen werden tussen de gewassen ge smeten. Bovendien werd bij Woongoed Middelburg, eige naarvan de flat waarin Dennis en zijn moeder wonen, door onbekenden over de moestuin geklaagd. Woongoed heeft de moeder van Dennis nu een brief gestuurd. De woningcorporatie schrijft dat er uit de buurt klachten zijn ontvangen over de manier waarop het stukje grond wordt beheerd. „Het geheel is slordig afgezet met gebruik van aller lei materialen zoals gaas, touw, paaltjes e.d.", schrijft Woongoed. De corporatie meldt dat er bovendien klach ten zijn gekomen van stank. De tuin moet dan ook binnen tien dagen ontruimd worden, stelt de woningcorporatie. Dennis en zijn moeder zijn het hier niet mee eens. Inmiddels hebben onder meer S. van der Oest van de SP in Middelburg om raad gevraagd. Volgens haar heeft Woongoed geen recht van spreken omdat het stuk grond volgens haar in handen is van de gemeente. Van der Oest en de familie Ro zemond hebben zich tot wet houder A. de Vries gewend. De Vries zegt dat hij de zaak overlaat aan Woongoed-direc- teur De Ceuster. „Ik heb hem gevraagd aandacht te schen ken aan het verhaal, zeker ook nu eigendomskwestie speelt. Wellicht zijn nieuwe af spraken over het tuintje te ma ken." Woongoed-directeur E. de Ceuster keert niet op zijn schreden terug. „We hebben geschreven dat het tuintje ont ruimd moet worden. Als er zich geen nieuwe feiten voordoen, zetten wij dat door.Volgens de directeur is er door zijn mede werkers geconstateerd dat het tuintje er niet uitziet. Het feit dat de grond wellicht aan de gemeente toebehoort, veran dert daar wat de directeur be treft weinig aan. „Als dat zo is, is dat een extra reden, want dan hadden we de grond nooit in gebruik mogen geven." door Aector Dooms MIDDELBURG - Eerwraak binnen een Turkse familie was volgens officier van justitie J. Groen het motief van twee verdachten uit Den Haag om Özcan Alanyurt te doden. Zijn lichaam werd bij de Grevelin- gendam gevonden. De man was rond 21 december vorig jaar in Den Haag doodgeschoten. De officier eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 21-jarige man en diens 41- jarige vader wegens moord veertien jaar cel. Tegen een 20- jarige Hagenaar, die een rol zou hebben gespeeld bij het vervoe ren van het lijk naar Zeeland, werd één jaar geëist. Voor een 31-jarige Hagenaar (schoonzoon en zwager) vroeg de officier vrijspraak. Hij was de echtgenoot van de vrouw, die een relatie had met het slachtof- fer. De officier lichtte het begrip eerwraak toe. „De jongste zoon wordt opgeofferd voor de eer van de familie, omdat men er vanuit gaat dat hij minder straf zal krijgen." Hij vervolgde: „Va der heeft zoon opdracht gege ven om de moord uit te voeren. Het was een kille liquidatie." Bij de politie was bekend dat het slachtoffer een ongewenste re latie met de vrouw had. „De fa milie had iets te verbergen. Alle familieleden hebben verklaard de bewuste avond op een Turkse bruiloft te zijn geweest. Uit het peilen van de gsm-telefoons bleek dat het slachtoffer en de verdachten die avond tussen Den Haag en Zeeland reisden." De 21-jarige man maakte zich ongeloofwaardig door een aan tal tegenstrijdige verklaringen af te leggen. Eerst zou een onbe kende man de liquidatie hebben uitgevoerd, daarna zou hij zelf de moord hebben gepleegd en in de laatste versie beschuldigde hij zijn zwager van de moord. „Hij regelde een afspraak en heeft het slachtoffer in het busje van mijn vader in de borst ge schoten. Ik zat achterin. Ik was bang van mijn zwager. Ik moest het lijk wegbrengen. Ik wist niet wat te doen. Ik heb toen mijn vriend gebeld. Ik ben hem ach terna gereden naar een rustige plek. Ikheb het lijk daar neerge legd", zei de zoon gisteren. Advertentie TERNEUZEN - Duitse toeristen die in Oostburg in het zie kenhuis belanden zijn nog steeds niet verlost van de papieren rompslomp die een behandeling met zich meebrengt. Het vo rige maand gelanceerde Costa Care kent opstartproblemen. Boosdoener is de internetverbinding in het Oostburgse zie kenhuis die niet optimaal werkt. „Heel slordig allemaal. Dat had natuurlijk al lang geregeld moeten zijn. We hopen echter de zaak zo snel mogelijk op de rails te hebben", vertelt P. Rademacher, voorzitter van de raad van bestuur van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Costa Care is een overeenkomst tussen negen ziekenhuizen en de Nederlandse zorgverzekeraars CZ en de Duitse zorgverzeke raar AOK Rheinland. De overeenkomst, die op 13 augustus werd getekend, regelt dat Duitse toeristen zich bij een bezoek aan het ziekenhuis gewoon kunnen legitimeren met hun AOK-verzekeringskaart. CZ neemt de betaling, tariefcontro- le en overige administratie op zich. In Terneuzen is Costa Care al toegepast, zij het op kleine schaal. In Oostburg, waar jaar lijks zo'n duizend Duitse toeristen het ziekenhuis bezoeken, hoopt men volgende week te kunnen starten. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben afgelopen dagen ingebro ken in vier kerken in de gemeente Schouwen-Duiveland.Uit de alle kerken is geld weggenomen. De politie doet geen me dedelingen over welke kerken het betreft. Precieze bedragen zijn niet bekend. In alle gevallen is de toegang geforceerd. Eerder werden ook al kerkgebouwen op het eiland openge broken. SLUIS - De Stichting West-Zeeuwsch-Vlaanderen Gehandi captenbeleid (SWWG) plaatst vier informatietafels bij de be langrijkste duin- en dijkovergangen in de gemeente Sluis. Het project vindt plaats in het kader van het Europees jaar voor mensen met een handicap. De panelen met informatie over onder andere de (rolstoel-)toegankelijkheid van het strand moeten voor iedere bezoeker goed duidelijk zijn. In de eerste plaats voor blinden en slechtzienden. Daarom worden de bor den uitgevoerd in braille en reliëfteksten en worden grote, duidelijke letters gebruikt, samen met een aftastbare kaart van het gebied. Op de panelen komen oriëntatiehulpmiddelen te staan en informatie over de beste toegangsweg, de ligging van vlonders, douches, toiletten en EHBO-post en eventuele reglementen voor zwemmen en strandgebruik. De informa tietafels moeten er ook voor zienden mooi uitzien. De speciale borden kosten ruim 26.000 euro. Dit bedrag is in middels bijeengebracht door gehandicaptenfondsen, ge meente Sluis, provincie Zeeland en Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 3 7-j arige inwoner van Goes voor twee fietsdiefstallen veroor deeld tot een maand cel. De man verkeerde in zijn proeftijd van een eerder vonnis, zodat hij nog drie weken gevangenis straf extra kreeg opgelegd. De Goesenaar had 5 augustus dit jaar in Zierikzee een herenfiets gestolen. Tien dagen later nam hij een damesfiets in Renesse weg. Het motief was om de fietsen te verkopen om aan geld voor drugs te komen. De ver dachte verzekerde de politierechter zijn leven te beteren. De man is een vaste klant van Justitie en heeft al sinds begin j aren negentig straffen uitgezeten voor vermogens- en opiumdelic ten. De echtgenoot, die nog geen verblijfsvergunning heeft, zei niet te weten dat zijn vrouw een relatie had met het slachtoffer. „Heel de Turkse gemeenschap was op de hoogte en u weet het niet?", reageerde rechtbankpre sident R. Lameijer verbaasd. „Ze willen mij de schuld in de schoenen schuiven." Zijn vrouw is gevlucht naar Duitsland. Raadsman M. Kalle stelde dat de officier 'eerwraak' verkeerd interpreteerde. „De dochter was getrouwd. De eer van de echtgenoot stond op het spel. Hij heeft de zoon als werktuig gebruikt." Hij bepleitte vrij spraak voor de vader. Raads man A. Westendorp stelde dat zijn cliënt een westerse jongen is. „Het is een dilemma, maar uit het oogpunt van de bedrogen echtgenoot moet hij de dader zijn geweest." Westendorp vroeg de zoon vrij te spreken. Uitspraak op 15 oktober. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Gemeenten moe ten meer zelf het initiatief ne men tot voorlichting over moge lijke schadelijke straling van zendmasten. De Rijksoverheid springt volgens D. Parlevliet uit Zierikzee te nonchalant om met de problematiek. Parlevliet heeft het Bureau Dien'sten voor gezond wonen, werken en leven opgericht. De oud-verpleegkundige verdiept zich in die hoedanigheid vooral in mogelijke schadelijke invloe den van elektromagnetische stralingen op mensen. Dat be gint al met een wekkerradio, maar is vele malen sterker bij gebruik van een mobiele tele foon. Wanneer een huis in een straal van minder dan driehon derd meter van een zendmast staat, is het helemaal vragen om problemen, meent Parlevliet. De Zierikzeese strijdt al langer tegen de onbekende en volgens haar vooral onderschatte in vloeden van elektromagneti sche velden op het immuunsys teem bij mensen. Het TNO-rapport dat deze week bekend werd, sterkt haar in de opvatting dat er meer aan de hand is dan tot dusver door de Rijksoverheid gemakshalve werd verondersteld. Het weten schappelijk instituut zet vooral zijn vraagtekens bij de ontwik keling van het nog krachtiger UMTS-netwerk, bedoeld voor beeldtelefonie en mobiel inter netten, in relatie tot schadelijke straling. Die twijfels moeten wat Parle vliet betreft voldoende reden zijn om zeer terughoudend te zijn met de installatie van zo'n netwerk, al helemaal in de na bijheid van een woonomgeving. „Het versterkt dan in grote mate de problemen die er nu al zijn." Parlevliet waarschuwt boven dien voor de ontwikkeling dat veel zenders straks nauwelijks meer zijn te herkennen, omdat ze steeds kleiner gemaakt kun nen worden en als zodanig wor den geïntegreerd in bestaande bouwsels, 'zelfs verwerkt in de kruizen van kerken'. „Zo word je onbewust aan straling bloot gesteld." voor elektromagnetische stra ling kunnen de klachten zich openbaren in de vorm van hoofdpijn, duizeligheid en een misselijk gevoel. Een Duits onderzoeksinstituut legt ook de relatie met kanker. De Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO) gaat zo ver nog niet, maar erkent sinds kort wel dat er hiaten zijn over de gevol gen. Ook de Nederlandse Gezond heidsraad heeft openlijke twij fels over de effecten op de lange duur en beveelt nader onder zoek aan. Parlevliet vindt het kwalijk dat de burgers tot dusver buitenspel zijn gezet, waar het gaat om bre de voorlichting over mogelijke gevolgen van dergelijke stra lingsbronnen. Gemeenten moe ten wat haar betref t nu het voor touw nemen en druk uit oefenen op de Rijksoverheid 'uit het oog punt van bescherming van de bevolking.' Een gesprek dat ze deze week had met wethouder L. Geluk- Poortvliet van Schouwen-Dui- veland heeft er in ieder geval toe geleid dat de gemeente het TNO-rapport zal opvragen, laat de wethouder weten. „Wij houden ons aan de huidige norm van de Gezondheidsraad. Maar de ontwikkelingen staan niet stil, daar mogen we onze ogen niet voorsluiten." Schouwen-Duiveland kent sinds kort een antennebeleid. Daarin is vastgesteld dat zend masten voortaan in principe al leen op bedrijventerreinen of in soortgelijke omgeving mogen worden geplaatst. Geluk: In de praktijk is dat echter wel eens lastig. Als ge meente hebben we de plicht te zorgen voor een bepaalde dek kingsgraad, ook in verband met de bereikbaarheid van hulp diensten. Soms is er geen andere mogelijkheid dan die ene kerk toren." Het landelijke Meldpuntennet werk voor Gezondheid en Mi lieu inventariseert klachten in relatie tot elektromagnetische straling. Op hun internetsite www.mngm.nl is specifieke in formatie te vinden over de bron- Advertentie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren www. keesd e n h e rd e r. n Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Stormvloedkering. Ei van Columbus in de politieke impasse uit de jaren zeventig. Oosterschelde open of dicht. Misschien is dat ei uitgebroed in een stoel die rust geeft om creatief te kunnen filosoferen. Bijvoorbeeld zo'n comfortabele zetel van Leolux. U kunt het zelf uitproberen. Er lekker lui in zitten. Lezen, converseren of relaxed over het leven nadenken. Met een knipoog naar Papageno, die vrije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15