PZC Modetreffèr Klein ziekenhuis moet dicht ELICHT Roep om herstel van normen en waarden Feest op interculturele dag voor vrouwen Elke filmscene als strip op papier Ballerina van zeeman fleurt havenbuurt op Biografen schrijvers houden lezingen 12 Hervorming kunst t>aS vrijdag 3 oktober 2003 Hydro Agri beperkt uitstoot stikstoffen PULLOVERS JACKS Handig Zeeuws meisje Zeeuws Orkest zoekt jongeren met ritmegevoel t de \age< SLUISKIL - Kunstmestfabri- kant Hydro Agri Sluiskil heeft het voorbije jaar verschillende fabrieken uitgerust met zoge naamde DeNOx-installaties, waardoor de uitstoot aan scha delijke stikstoffen in de lucht aanmerkelijk is teruggebracht. De DeNOx-installaties zetten stikstofoxiden die vrijkomen bij de productie van salpeterzuur en ureum om in onschadelijk stikstof en waterdamp. Door deze installaties is de stikstof emissie in Sluiskil terugge bracht van 700 tot 100 ton op jaarbasis. Hydro Agri meldt dit in het publieks verslag over 2002 dat voor het eerst in de naaste omgeving van de fabriek huis- aan-huis is verspreid. De kunstmestfabrikant meldt in het verslag verder dat in ureumfabriek 5 een granulaat wasser vervangen is door een nieuw, efficiënter werkend type met een grotere capaciteit. Daardoor is ook de uitstoot van ammoniak en ureumstof in de lucht met respectievelijk 50 en 100 ton per jaar teruggebracht. Door het afsluiten van een am- moniakuitwisselingscontract met BASF in Antwerpen kan het transport van ammoniak per schip ook verder beperkt worden. Hydro Agri verwacht dat per jaar twintig ammoniak- schepen minder Vlissingen zul len passeren. Er worden dit jaar ook maatregelen getroffen om de geluidsbelasting terug te brengen. Advertentie diverse series van 79,95 voor €59 ,95 van 129.- voor €99- mODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN van onze regioredactie DEN HAAG - Het aantal ziekenhuizen in Nederland moet terug van honderd naar veertig. Tegelijkertijd moeten ver spreid over het hele land vierhonderd poliklinieken komen, waar patiënten voor veelvoorkomende behandelingen terecht kunnen. De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) stelt dit voor in een advies aan de regering. Met het advies gaat de Raad in tegen een algemeen gevoel in de politiek. De Tweede Kamer heeft de laatste jaren juist steeds aangedrongen op behoud van kleine ziekenhuizen om de zorg bereikbaar te houden. Eind vo rige week stelde minister Hoogervorst van Volksgezondheid nog extra geld beschikbaar voor kleine en middelgro te ziekenhuizen. Volgens de RVZ kan de bereikbaarheid ook gegarandeerd worden door een goede ambulancezorg en de inzet van traumahelikopters. Veel poliklinieken maken de zorg ook bereikbaarder. Door het aantal ziekenhuizen terug te bren gen, kunnen de overgebleven zieken huizen echt gespecialiseerde zorg aan bieden. En daar kunnen artsen genoeg verrichtingen doen om hun praktijker varing op peil te houden. Het model dat de Raad schetst, komt in grote lijnen overeen met de plannen die in Zeeland klaar lagen. De ziekenhui zen in Goes en Vlissingen wilden fuse ren. Wellicht zou er uiteindelijk één ziekenhuislocatie komen in Midden- Zeeland, plus vier poliklinieken. Door felle tegenstand van de Tweede Kamer is dit ongedaan gemaakt. Het Zeeuwse CDA-Kamerlid S. Buijs, die tegen de fusie in Zeeland heeft ge knokt, noemt het advies van de RVZ 'erg theoretisch'. De bereikbaarheid van de zorg blijft wat uem betreft bo venaan staan. Hij wil daarom eerst bijvoorbeeld het plan van minister Hoogervorst voor het oplossen van knelpunten in de ambulancezorg af wachten. Dat moet eind deze maand komen. Directeur J. Moerland van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirks- land, waar ook veel Schouwen-Duive- landers naar toe gaan, verwacht niet dat de plannen van RVZ een ontmante ling van zijn streekziekenhuis zullen inluiden. Wat de toekomst betreft, ver trouwt hij op de uitspraken en beloften die minister Hoogervorst vorige week deed. In het kader van de maatregelen om de positie van kleinere ziekenhui- De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg wil het merendeel van de kleine ziekenhuizen in Nederland sluiten en in plaats daarvan algemene behandelingen laten plaatsvinden in poliklinieken. foto Peter Nicolai zen te versterken, zou Dirksland kun nen rekenen op anderhalf tot twee mil joen euro extra. Daarbij komt volgens Moerland de doelstelling van RVZ overeen met wat het Dirkslandse ziekenhuis op dit mo ment doet: de basiszorg zo dicht moge lijk bij het publiek brengen. In Helle- voetsluis heeft het ziekenhuis een eigen polikliniek, terwijl met een mobiel pal liatief team zorg bij mensen thuis wordt gebracht. Directeur R Rademacher van Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen vindt dat het kabinet de uitstekende ziekenhuis zorgvoorzieningen in Zeeuws-Vlaan deren niet moet afbreken door adviezen van de RVZ over te nemen.Rademacher waarschuwt voor uitholling van de ba siszorg. De Zeeuws-Vlamingen genie ten volgens de ziekenhuisdirecteur een zeer gedifferentieerd zorgaanbod door de aanwezigheid van ziekenhuizen in Terneuzen en Oostburg en een polikli niek in Hulst. Het kabinet moet die goe de zorgvoorzieningen niet op het spel zetten door het roer opeens om te gooi en. Hij benadrukt dat het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen niet streeft naar aanbieding van alle specialismes. Voor topklinische zorg kunnen Zeeuws-Vla mingen ook terecht in goed geoutilleer de ziekenhuizen in Gent en Brugge en voor sommige ingrepen worden bewo ners uit de streek doorverwezen naar Vlissingen. Rademacher pleit dan ook zeker niet voor het oprichten en open houden van allerlei zelden gebruikte specialistische afdelingen. „Maar het gaat natuurlijk te ver om ziekenhuizen alleen te concentreren in grootstedelij ke gebieden. Een bepaalde basiszorg in dunbevolktere gebieden moet voor handen blijven, dat was ook net de be doeling van de extra subsidie die de mi nister vorige week beschikbaar stelde. Directeur J. Bogaerts van het Zieken huis Walcheren in Vlissingen wilde gis teren nog niet reageren op het advies van de Raad voor Volksgezondheid en Zorg. Een woordvoerster van Bogaerts liet weten dat hij nog geen kans heeft gezien het advies te bestuderen. Bogaerts wil pas wil reageren als hij het plan beter kent. Bij het Oosterscheldeziekenhuis in Goes was gisteren niemand beschik baar om een reactie te geven op de plan nen van de RVZ. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet een project groep instellen die zich richt op het herstel en uitbouwen van normen en waarden. De ge meenteraadsfracties van de ChristenUnie en de SGP bena deren de gemeenteraad daartoe met een initiatief-raadsvoor stel. De werkgroep moet bestaan uit vertegenwoordigers van kerken en maatschappelijke organisa ties en in samenspraak met bur gers normen en waarden opstel len. Door middel van themabijeen komsten en adoptieplannen voor scholen en wijken moet vervolgens blijvend aandacht aan het onderwerp worden ge schonken, aldus de twee fracties in het voorstel, dat de titel draagt: 'Naar een samenleving waar de burgers zich weer thuis voelen'. ChristenUnie en SGP zien in de ze aanpak een manier om de so ciale veiligheid, leefbaarheid ei verkeersveiligheid in de ge. meente Terneuzen te verhogen Tastbaar resultaat moet zijn dat er binnen drie jaar vijftig procent minder klachten ovei de leefbaarheid binnen komen Bij de uitwerking worden scho len, woningbouwverenigingen maatschappelijke organisaties stads- en wijkraden betrokken. De christelijke partijen wijzen ook op mogelijke neveneffecten van het project: een positievei imago van de gemeente Terneu zen, verhoging van de aantrek kingskracht op bevolking en be drijfsleven, minder vandalism en een groter bindingseffect in wijken, stadsgedeelten en dor pen. ChristenUnie en SGP riepen eerder al op om normen en waarden op de politieke agenda te plaatsen. Het initiatiefvoor stel dat de fracties nu indienen komt donderdag 9 oktober aai de orde in de vergadering van dn gemeenteraad. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Voor de der tiende keer wordt dinsdag 14 oktober de Zeeuwse Intercultu rele Vrouwendag gehouden. Doel van de bijeenkomst is vrouwen van verschillende na tionaliteiten met elkaar in con tact te brengen. De Interculturele Vrouwendag begint om 163 0 uur in het Film theater en café Schuttershof in Middelburg. Het feest duurt tot 21 uur. De interculturele dag wordt elk jaar bezocht door on geveer driehonderd vrouwen en 150 kinderen. Omdat er dit jaar geen kinderactiviteiten gehou den worden, is de dag alleen toe gankelijk voor vrouwen en meisjes vanaf veertien jaar. Het programma begint met een opening in diverse talen. Daar na gaat zowel in het filmtheater als in het café een apart pro gramma van start. In het café zijn er optredens van het we reldvrouwenkoor, een zigeu nerdans door Aldynay, een mo deshow door vrouwen en Af ghaanse en Koerdische volks dans. Dj Blia kondigt de ver schillende programmaonderde len aan. Vanaf 18.30 uur kane gedanst worden. Verschillend! vrouwen hebben een intercultu rele maaltijd voorbereid. In het filmtheater worden twef films vertoond: een Iraanse en een Tunesische. De Iraanse film gaat over de positie van df vrouw in Iran en laat zien hoe vrouwen proberen te ontsnap pen aan sociale onderdrukking De Tunesische film vertelt ove: een moeder die in contact kon: met het cabaret en het uitgaans leven. Tussen de twee films doe is er een lezing over kruidenge- neeskunde en een theaterstu over de voorbereiding van ee Koerdisch huwelijk. door llona Vette GOES - iCaimond van Soe§t (33) uit Goes is storyboardtekenaar. Hij kan zijn werk als tekenaar combineren met zijn hobby film. Hij tekent voor Neder landse films waaronder 'Philei- ne zegt sorry', die volgende week gaat draaien in de biosco pen. Een storyboard is een soort striptekening die wordt ge bruikt bij het script van een film, als basis voor de uitein delijke opnames. Het vak van storyboardtekenaar wordt in Nederland nog niet zo lang uit geoefend en er zijn maar weinig tekenaars die er hun brood mee verdienen. Raimond is één van hen. Vanaf zijn vierde was hij al verslaafd aan het tekenen. Na-_ dat hij in de kleding en horeca had gewerkt en steeds meer te kenopdrachten kreeg, besloot hij negen jaar geleden zijn eigen bedrijf Cartoon Unlimited te beginnen. Dat heeft hij nog steeds en hij maakt behalve sto- ryboards ook opdrachten voor reclamebureaus en illustraties voor boeken. Met de filmwereld raakte Rai mond een aantal jaren geleden bekend. Hij had een aantal idee- en voor scenario's en gaf gehoor aan een oproep van het Film fonds, dat scenarioschrijvers vroeg hun werk in te zenden. Het fonds kon subsidies ver strekken om een aantal scena rio's verder uit te werken. Van de honderd inzendingen was hij één van de negen uitverkorenen. Bij zijn script had Raimond ook wat tekeningen gemaakt en filmmaatschappij Rebel Film Goesenaar Raimond van Soest tekende het storyboard voor 'Phileine zegt sorry'. foto Willem Mieras door Kris Naudts GENT - De grauwe havenbuurt ter hoogte van het Grootdok aan de noordzijde van Gent wordt opgesmukt met een nieuw kunstwerk van de hand van de Gentse volkszanger en beeld houwer Walter De Buck. Het beeld zal 'De ballerina van de zeeman' heten. Op de rotonde van Vliegtuig laan en Port Arthurlaan prijkt sinds jaren de 'Ode aan de Gent se dokwerker', een houten kunstwerk dat postbode-kun stenaar Germain Janssens kap- te uit een omgewaaide boom. Janssens liet evenwel na het hout te behandelen zodat ver molming optrad. Volgens Sas van Rouveroijschepen van cul tuur, was het overigens nooit de bedoeling van de kunstenaar een 'beeld voor de eeuwigheid' te maken. Restauratie zou 37.000 euro kosten en dat vindt de cultuurschepen veel te duur. Op voorstel van wijlen havendi recteur André De Wilde en voor mannen van beide grote haven vakbonden kreeg Walter De Buck en zijn beeldhouwerscol lectief Loods 13 opdracht een nieuw kunstwerk te ontwerpen. 'De ballerina van de zeeman' wordt twaalf meter hoog en op rijzen uit platen van rood koper en inox. De realisatie is afhan kelijk van sponsorgeld van pri- véhavenbedrijven. De keuze voor een werk van Walter De Buck deed overigens een kleine beeldenstorm opste ken. Niet iedereen in Gent is even enthousiast over de kunst werken die de volkszanger el ders in de stad heeft nagelaten, onder meer op het nieuwe pro vinciehuis aan het Zuid en op de gevel van een historisch pand in de binnenstad. De werkgroep Kunsten die het stadsbestuur adviseert, vond de ballerina ar tistiek maar niets en gaf een ne gatief advies. Het bestuur legde dit evenwel naast zich neer. was daarvan onder de indruk. De maatschappij vroeg hem een storyboard te tekenen bij het script van de film 'Adrenaline'. Toen is het balletje gaan rollen en sindsdien maakte Raimond storyboards voor verschillende Nederlandse films, waaronder 'Phileine zegt sorry'. Het storyboardtekenen is een beetje in opkomst in Nederland sinds de filmindustrie meer ge subsidieerd wordt. Vooral bij de grotere producties is soms wat meer geld te besteden en is er vraag naar dit soort tekenaars. In Amerika werken veel film maatschappijen met story boards. Het storyboard is eigen lijk een verduidelijking van het script, en niet alleen handig voor regisseur en acteurs maar juist ook voor de cameraman en bijvoorbeeld mensen van het licht. Die zien op een tekening in één oogopslag waar een scene zich afspeelt, welke attributen nodig zijn en wat er met het licht wordt gedaan. Gemiddeld doet Raimond twee tot vier maanden over het teke nen van één storyboard. „Soms moet je een film scene voor sce ne uittekenen, soms hoef je al leen de wat meer technische sce nes te doen." Een storyboardtekenaar heeft niet veel inbreng in de film, maar soms worden suggesties opgepikt. „Zo had ik toen ik aan het tekenen was voor Phileine een suggestie gedaan voor een scene, en die is er uiteindelijk ook ingekomen. Daar ben ik dan toch wel trots op." Raimond, geboren en getogen in Utrecht, vermaakt zich wel in Zeeland. „Ik ontmoette een Zeeuws meisje en die vroeg drie jaar geleden of ik bij haar wilde komen wonen in Goes. Daar heb ik nog geen spijt van. Het kostte me in het begin wel moeite om contacten te leggen, maar in het kader van mijn eigen integratie proces heb ik een baantje bij ca fé De Post genomen. Daar werk ik nog iedere zaterdag en ik heb inmiddels al veel Zeeuwse vrienden." Hij is blij dat hij zijn baan kan combineren met het wonen in Zeeland. „Eén keer in de week ga ik voor m'n werk naar Am sterdam en dan hoor ik dat ie dereen jaloers is dat ik af en toe naar Amsterdam ga voor de feestjes en gewoon m'n werk in alle rust in Zeeland kan doen." De eerste lezing van de SLAZ is gewijd aan de biografie Anna, het leven van Annie M.G. Schmidt. foto ANP/Hans Steinmeier door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) heeft zijn lezingency clus dit seizoen gewijd aan schrijversbiografieën. Drie van de zes lezingen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wor den gehouden door biografen van Zeeuwse schrijvers. Dins dag opent Annejet van der Zijl de serie. Zij is auteur van de veelgeprezen biografie Anna, het leven van Annie M.G. Schmidt. Het vorig jaar verschenen boek over de in Kapelle opgegroeide schrijfster Annie M.G. Schmidt behoort tot de best verkochte biografieën van Nederland. Van Flip van Duijn, de zoon van Schmidt, kreeg Van der Zijl de beschikking over de correspon dentie van de schrij fster. In haar boek toont Van der Zijl aan dat Schmidts kunstenaarsschap sterk verweven was met haar persoonlijke lotgevallen en dat de schrijfster haar eigen carri ère mystificeerde tot het sprookje van de onopvallende bibliothecaresse die het min of meer per ongeluk bracht tot de populairste auteur van Neder land. Dinsdag 4 november is de beurt aan Lo van Driel die vertelt over de dan net verschenen biografie Een leven in woorden. J.H. van Dale, de schoolmeester-archi varis-taalkundige. Over het le ven van Johan Hendrik van Dale, de schoolmeester en ar chivaris van Sluis die in 1872 op 44-jarige leeftijd overleed aan de pokken, was tot dusver niet veel bekend. Het persoonlijk ar chief van Van Dale, naamgever van het bekende woordenboek, ging aan het eind van de Tweede Wereldoorlog verloren. In zijn boek vertelt Van Driel onder meer waarom Van Dale de kans liet lopen om in Leiden te gaan werken aan het grootste woor denboek van de wereld. In no vember staat nog een lezing gepland, op dinsdag de vijfen twintigste. Dat spreekt Dik van der Meulen over zijn biografie Multatuli, leven en werk van Eduard Douwes Dekker (1820- 1887). Hoewel Multatuli wordt beschouwd als de belangrijkste schrijver van het Nederlandse taalgebied, duurde het tot vorig jaar voor er een complete bio grafie over hem verscheen. De derde Zeeuwse schrijver die in de lezingenserie aan bod komt is de in Middelburg gebo ren PC. Boutens. Marco Goud werkt aan een biografie over de ze dichter, een complexe figuur die complexe verzen heeft ge schreven. In zijn lezing op dins dag 16 december vertelt hij hoe het is om als biograaf het leven van iemand als Boutens in kaart te brengen Hij zal onder meer ingaan op de contacten die Bou tens had met tijdgenoten als Lo- dewijk van Deyssel en Jan Toor- op en zijn homoseksuele verlangens. Op 13 januari geeft Willem Maas een lezing over Jacques Gans. Hij is de schrijver van de bekende roman Liefde en goud vissen (1940), een anarchisti sche bohémien die eindigt als een paria omdat hij columns gaat schrijven voor De Tele graaf. De lezingenserie wordt op 17 fe bruari afgesloten door Harry G.M. Prick, die een tweedelige biografie heeft gescheven over Lode wijk van Deyssel. Alle le zingen beginnen om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Het Zeeuws Or kest treedt tijdens de Nieuw jaars Promconcerten op 8, 9 ei 10 januari in Zierikzee, Vlissin gen en Aardenburg op met df groep Art in Rhythm van jazz- en wereldmuzikant Josta Samson. Tijdens dat conceii krijgen ook Zeeuwse jonger» de gelegenheid hun kunsten of het gebied van ritme te verto nen. Ze kunnen zich als solist aanmelden bij het orkest. Art in Rhythm traint groepe: mensen in ritmes, beweging luisteren en samenspel. Tijden het Nieuwjaars Promconcer zal Het Zeeuws Orkest een com positie spelen waarbij de ver schillende groepen van het or kest - hout, koper, violen, alten celli en bassen - ook een slag werkinstrument gaan bespelei De compositie is opgebouwd ui verschillende stijlen, zoals Bra ziliaanse, Indiase en Afrikaans muziek en funk. De Zeeuws trompettist Rik Mol speelt ee geïmproviseerde jazzsolo. Het Zeeuws Orkest wil talent volle jongeren de kans geven tij dens de Promconcerten met Ar in Rhythm op te treden. Van of twee jonge solisten wordt ee: act in de compositieGeïnteres- seerden kunnen tot uiterlijk 1 oktober een video, tape of ct (met bijvoorbeeld hiphop, hu man beat boxing, tapdans o: breakdance) opsturen naar He Zeeuws Orkest, Postbus 481 4330 AL in Middelburg. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12