Extra controles op drugs en wapenbezit in centrum Goes Spots kazematten vernield door vandalen Middelburg chat met inwoners Kunst als prikkel om afval te scheiden Herfsttafereel Sun komt met s werelds eerste 3in1 Gel Capsules Middelburg gaat inkoop en verkoop van grond in eigen beheer houden zeeuwse almanak Wereld VERWEN dag 4 oktober Open dag Vrijburgbad Afschrikfunctie Vlissinger steelt bouwmateriaal WALCHEREN vrijdag 3 oktober 2003 Kloof Snel restauratie van houtloodsen in Zierikzee voor in de vaatwasser! Gerechtvaardigd Verwen ze op werelddierendag met het lekkerste ooit... SHE Creation (r ÉpMl door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat zich actiever opstellen bij de aankoop van grond. Daarmee wordt voorko men dat grote stukken in han den vallen bij projectontwikke laars, die alleen maar winst willen laten maken. Het college wil bij verkoop van de grond aan projectontwikkelaars of instel lingen alleen zaken doen met ondernemingen, die het actieve grondbeleid van de gemeente respecteren. VLISSINGEN - Het Vrij burgbad tussen Vlissin- gen en Middelburg houdt zaterdag 12 oktober open dag. Diverse verenigingen geven tussen 9.30 en 13.30 uur demonstraties. In het wedstrijdbad wor den demonstraties gege ven van marathonzwem- men, aqua jogging en trimzwemmen. De red dingsbrigades geven aan hoe zij mensen in de nood redden. In het verenigingsbad kunnen bezoekers kennis maken met triatlon, waarbij gezwommen, ge fietst en gelopen wordt. Er zijn zwem- en waterpolo- trainingen voor de jeugd en er is een demonstratie aquarobics. In het instructiebad komt het spectaculaire onder deel 'auto te water' aan bed. Deelnemers leren hoe zij zich zo snel en veilig mogelijk uit een auto kun nen bevrijden. Deze de monstratie begint om 10.30 uur. door llona Vette GOES - De Zeeuwse politie be- I gint komend weekeinde met ex tra politiecontroles in de Goese binnenstad. In het kader van het project 'In Goes uit' worden voertuigen en inzittenden ge controleerd op onder andere drugs- en wapenbezit. Het pro ject duurt tot en met december. De politie probeert door middel van het project meer zicht te krijgen op het uitgaanspubliek. Het is de bedoeling dat crimine len afgeschrikt worden en het publiek zich tegelijkertijd veili ger gaat voelen. Het gevoel van veiligheid van de café- en disco gangers in Goes neemt de laatste jaren al toe door de sur veillances van agenten in het weekend. Die blijven ook ge woon doorgaan. Tijdens de ex tra acties controleert de Zeeuw se politie iedere keer andere toegangswegen naar het Goese centrum. J. van Mourick, voorlichter van de politie Zeeland, benadrukt dat het project vooral een af schrikfunctie heeft. Hij ver wacht niet dat er grote aantal len wapens gevonden worden. Tijdens de acties wordt ook ge keken naar andere misdragin gen als alcoholgebruik en ook worden (auto)papieren gecon troleerd. De politie werkt samen met verkeersveiligheidsorgani satie 3VO, de marechaussee, de douane en het Openbaar Minis terie (OM). Dit laatste is nood zakelijk voor een snelle afwik keling van strafbare feiten. Zo kan de politie meteen een boete uitschrijven en kan het OM, waar nodig, een dagvaarding uitdelen. Vorig jaar begon de politie al met het project. Na positieve re acties van publiek en uitbaters van de uitgaansgelegenheden is besloten de actie te herhalen. Ook in andere-Zèeuwse steden wordt het project gehouden. In Middelburg begint de politie een dergelijke actie, maar die wordt op een andere manier aangepakt. Volgens Van Mourik worden de plannen toegespitst op de specifieke kenmerken van de steden, zoals de ligging van het uitgaanscentrum en de in valswegen ernaartoe. VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is in de nacht van woensdag op donderdag in zijn woning in de Glacisstraat aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht bouw materialen te hebben weggeno men vanaf de bouwplaats bij het stadhuis in Vlissingen. De man is meegenomen voor verhoor en heeft een dagvaar ding gekregen. De Middelburgse basisschool was in herfstsferen gehuld: dode boomtakken bij de deur en overal mandjes met zelf- geraapte kastanjes. Ook Rick, die net in groep 1 zit, wilde zijn bijdrage leveren met een herfstbakje. Dus toog hij woensdagmiddag naar het bos, waar al gauw bleek dat hij niet de enige was die gewapend met plas tic zak de grond afspeurde. En zeker niet de eerste, want alle glimmende kastanjes waren al weg. Gelukkig kon hij nog wel een zakje vol ei kels rapen. Thuis werd de zak meteen omgekiept op de keu kentafel. Daar bleek de oogst groter dan verwacht: ook ve le pissebedden, vliegjes en wormen kwamen tevoor schijn. Die hadden zich ver schanst in de eikels, en waren onderweg uit hun huisje ge kropen. Al snel krioelde het van het ongedierte. Met een paar snelle vegen be landden de eikels daarop in hun bak. Geen herfstbak, maar de groenbak. IL II IIII III.HI IIII II. I MS88MB»*MMWMWaBii«gggBaui-l'. 11 -LJ-Lim—J11''-IL'JJUI.1 mil—W— Een elektricien verwijdert een van de vernielde spots foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - De tunnel onder het Kei- zersbolwerk in Vlissingen is de afgelopen tijd een aantal malen doelwit geweest van vandalisme. Zo vernielden onbekenden met behulp van steigermateriaal de grondverlichting. De schade loopt in de duizenden euro's. Het steigermateriaal stond bij het bol werk opgesteld omdat het bouwwerk een grondige renovatie onderging. In het eeu wenoude complex werden scheuren en kieren gedicht als gevolg van verzakkin gen. In de nachtelijke uren hebben onbe kenden met ijzeren buizen de grondspots vernield. „Hoe groot de schade precies is, valt moeilijk te zeggen"vertelt Mvan Al ler van Rij kswaterstaatHij is rayonhoofd van de dienstkring Noord- en Midden- Zeeland. „Maar de schade per spot loopt al gauw in de duizenden euro's." Volgens Van Aller moet het er stevig aan toe ge gaan zijn, omdat de spots gewapend zijn met een laag glas van bijna twee centime ter dik. Tijdens de werkzaamheden werd de tunnel met een hekwerk afgeschermd. Volgens Van Aller was dit hek echter niet volledig afgesloten om loodsen een door gang te geven. Het steigermateriaal werd gebruikt tijdens renoveringswerkzaam- heden. De afgelopen weken zijn werklie den bezig geweest scheuren in het bol werk te herstellen. De fundering van het stelsel is zwak, zodat er tal van gaten en kieren zijn ontstaan. Die zijn geïnjecteerd en vervolgens afgedicht met metselwerk. „Het zal niet de laatste keer zijn dat we hieraan moeten werken", voorspelt Van Aller. „Het bouwwerk stamt uit de tijd van Napoleon, en is niet goed gefundeerd. Het zal ongetwijfeld verder verzakken, zeker door het verkeer dat langs het beeld van Michiel de Ruyter rijdt." Wanneer het tijd is voor een volgende opknapbeurt kan Van Aller niet zeggen. „We kunnen in ie der geval weer even vooruit." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg gaan vanaf maandag 13 oktober chatten met inwoners. Elke week is één van de collegeleden aan de beurt om via internet di gitaal te praten met belangstel lenden. Het onderwerp wisselt, maar hangt wel samen met de portefeuille van de burgemees ter of de wethouder die die week aan de beurt is. De gemeente Middelburg doet het goed op de digitale snelweg. Er is een gastenboeker zij n mo gelijkheden tot het voeren van discussies op forums op de web site en inwoners kunnen meer dan 250 'producten' vinden op de internetpagina's. Ook zijn er ongeveer zestig digitale formu lieren beschikbaar, waardoor mensen niet meer naar het stad huis hoeven. Op de landelijke ranglijst neemt de gemeente Middelburg inmiddels de vierde plek in. Een aantal maanden ge leden bungelde de Zeeuwse hoofdstad nog op plek tweehon derd. Om de koppositie te bereiken, moet de gemeente nog meer doen. Eén van de mogelijkheden is chatsessies te organiseren. Chatten is niet meer dan babbe len via internet. Het college noemt het een 'uitstekend com municatiemiddel' om de kloof tussen burger en bestuur te ver kleinen. Via internet kunnen beide partijen rechtstreeks in contact met elkaar komen. Bo vendien kan iedereen die dat wil als toeschouwer de chatsessie meelezen. Het college heeft deze week het besluit genomen om vanaf week 42 elke week een chatsessie te houden. Mensen die geïnteres seerd zijn, kunnen zich melden via www.middelburg.nl. B en W hebben aangegeven dat zij met iedereen in discussie wil len gaan en niet met een ge selecteerd groepje Middelbur gers. Aan praten via de 'babbelbox' is een aantal nadelen verbonden. Er is een kans dat saboteurs de sessie technisch verknallen of ongewenste taal gebruiken. Het gevaar bestaat ook dat zich te veel mensen melden op de web site, waardoor het voor een wet houder of de burgemeester moeilijk wordt om op allerlei uiteenlopende vragen een ant woord te geven. Na de eerste sessie wordt beke ken of het aantal deelnemers be perkt moet worden, of dat er wachtwoorden nodig zijn om het chatten ordelijk te laten ver lopen. ZIERIKZEE - Het geduld van de Stichting Museumhaven Zeeland wordt beloond. Vol gende week wordt het startsein gegeven voor de enkele ton nen kostende restauratie van de houtloodsen aan de Vissers- dijk in Zierikzee. In de karak teristieke loodsen wordt een werf voor de restauratie van historische schepen ge bouwd. Een van de eerste projecten voor de werf wordt de restauratie van de hoogaars Vrouwe Adriana, één van de schepen uit de in middels flink uitgedijde vloot van de Stichting Museumha ven. Geen overbodige luxe, want de hoogaars ging in augus tus dit jaar al een keer kopje on der. Voor de verbouwing van de houtloodsen is een subsidie ver kregen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De restaura tie neemt vijf maanden in be slag. De buitenzijde wordt zoveel mogelijk ongemoeid ge laten. Om toch comfortabele en veilige werkruimtes te kunnen maken, wordt een glazen ge bouw binnen de volledig uit hout opgetrokken loodsen ge creëerd. Advertentie Gemeente actiever op grondmarkt Liesbeth Minderhoud uit Domburg maakte een compositie van allerhande afval, gegroepeerd rondom door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een gemiddeld mens zet jaarlijks zo'n 550 kilo afval aan de straat. Om die hoe veelheid te verminderen, werd de actie 'Afval, haal eruit wat erin zit' geboren. In het Zierik- zeese gemeentehuis zijn vier kunstwerken die dit thema als uitgangspunt hebben, te zien. Dertien andere Zeeuwse ge meentehuizen volgen. Honderd conservenpotjes in verschillende maten staan op de grond uitgestald. De Middel burger Gilles van Sparrentak vulde de potjes met schildersaf- val vanaf 19 91met als resultaat een raadselachtig beeld. De gla zen potten, witte deksels en zwarte dekselklemmen zorgen voor eenheid. De verschillende maten zorgen voor ritme. De wisselende inhoud voor het in trigerende beeld. Het overheer sende patroon dat veroorzaakt wordt door proppen in elkaar gedrukt bevuild papier wordt aangenaam opengebroken door de bijna lege of anderszins (bij voorbeeld met garen en stof) ge vulde potjes. Afval wordt tot puur visueel object en blijkt het, zo geïsoleerd, leuk te doen. Lies beth Minderhoud uit Domburg koos voor een compositie van allerhande afval, gegroepeerd rondom een doorgezaagde kliko. Caroline Passenier uit Middelburg en Machteld uit Westkapelle maakten een houten kruis waarop in plastic zakken verpakte lucht balan ceert. Het is even stilstaan bij alles wat we dagelijks onbewust in de container gooien. En, naar pro vincie, OLAZ en Zeeuwse ge meenten hopen, ook prikkel om een doorgezaagde kliko. foto Marijke Folkertsma het voortaan anders te doen. Het streven is de Zeeuwen te bewe gen beter hun afval te scheiden. Te vaak komen gft, papier, tex tiel en glas nog op de grote - ge wone - afvalhoop terecht. Het streven is in 2006 20 procent meer huishoudelijk afval ge scheiden in te zamelen. De expositie maakt een rond gang door de hele provincie. Volgend jaar rond deze tijd zijn de werken voor het laatst in Vlissingen te bewonderen. De actie 'Afval, haal eruit wat erin zit' is in september in Middel burg van start gegaan. Zeeuwse gemeenten discussië ren al enige tijd over het voeren van een actief grondbeleid. Vee- re nam twee jaar geleden al het besluit om zich actiever op de grondmarkt te begeven. Wet houder L. Wisse zei bij die ge legenheid de eventuele winst op de grondverkoop te gebrui ken om andere, duurdere be stemmingsplannen te realise ren. Gemeenten hebben een aantal mogelijkheden om grond te ko pen: zelf kopen, onteigenen, wel of niet vaststellen van bestem mingsplannen en een claim leg gen op de grond door de Wet Voorkeursrecht Gemeenten toe te passen. Onteigenen en toe passing van het voorkeursrecht duurt in de praktijk erg lang. Kiezen voor een actief grondbe leid, betekent dat de gemeente Middelburg ernaar streeft om inkoop en verkoop, en eventuele bewerking van grond zoveel mogelijk in eigen beheer te hou den. Dat kan financiële risico's met zich meebrengen. De ge meente kan een stuk grond aan kopen, maar dat kan later min der waard worden. Ook is het mogelijk dat de ontwikkeling van een nieuwe wijk meer be draagt dan de uiteindelijke op brengsten. Het nieuwe beleid brengt uiteraard ook voordelen met zich mee. De eventuele winst gaat niet naar particulie ren of naar projectontwikke laars. Een ander voordeel is dat de gemeente kan bepalen wie mag bouwen. Het college vindt het gerecht vaardigd om zich actiever te be moeien in de aan- en verkoop van grond. Particulieren of pro jectontwikkelaars zijn, anders dan overheden, niet bereid te investeren in verliesgevende projecten. De gemeente heeft namelijk een maatschappelijk belang. Zij moet zorgen voor goede huisvesting, parken, ont sluiting van wegen en nutsvoor zieningen. Er kunnen allerlei redenen zijn waarom een gemeente besluit om grond aan te kopen. Er is bij voorbeeld sprake van een con creet plan of een bedrijf wil ver huizen. Aankoop van een stuk grond, kan ook leiden tot ont wikkelingen elders. Als voor beeld noemt het college de aan koop van de CZAV aan de Kleverskerksedijk en Dijkwel aan de Veerseweg. Aankoop was zinvol in verband met de aanleg van de N57. De gemeente heeft in het verleden ook landbouw grond gekocht in Kleverseker- ke. Door de grond door te verko pen, kon uiteindelijk grond gekocht worden van een land bouwer in Arnemuiden om de wijkHazenburg mogelijk te ma ken. De gemeente zal proberen om grond te kopen, die nu nog in handen is van projectontwikke laars, tegen een minimale ge meentelijke tegenprestatie. Te denken valt bijvoorbeeld aan een eenmalige tijdelijke toezeg ging dat de ontwikkelaar mag inschrijven bij toekomstige aanbestedingen. Vaatwasmiddel, spoelglans en zout- functie in één: alles wat nodig is voor een dagelijks stralend schoen resultaat Direct vanuit de verpakking in een handomdraai te doseren Geen poedenestjes op de handen dus is handen wassen niet meer nodig. Met de nieuwe Sun 3in1 Gel Capsules komt het servies nu wel erg glanzend uit de vaatwasser! Ingebouwde spoelglans met unieke glansparels zorgt namelijk voor een briljante glans. Bovendien zijn Sun 3in1 Gel Capsules erg gemakkelijk in het gebruik: AJs 1 mooi is, is het Sun, zeker nu met Sun 3in1 Gel Capsule CESAffcuïmarte g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11