PZC China hard op weg richting de ruimte ETA eist afpersgeld voortaan in dollars Thailand op jacht naar gesmokkelde raketten Journalist tabloid verzint interview Mick Jagger Politie Bagdad opent vuur op demonstranten Denemarken verlaagt alcoholbelasting Ruim 80.000 mensen in isolement Britse vrouwen mogen embryo van ex-partner niet gebruiken Rookverbod werk en pub Ierland Ontslag voor porno te zware straf Amnesty wil vrijlating bejaarden Pil KGB succesvol tegen kater Einde visumplicht ballingen Cuba Net sluit zich rond verdachte moord Lindh donderdag 2 oktober 2003 Turow Geheim Tweede brief Familierelatie Israël breidt barrière tegen Palestijnen uit door Robert Bloemen JERUZALEM - Het Israëlische kabinet heeft gisteren inge stemd met de voortzetting van de bouw van de veiligheidsbar rière tegen Palestijnse terroris ten. De regering ging akkoord met de tweede fase, een muur van 45 kilometer lengte in door Israël bezet Palestijns gebied. Het traject loopt ongeveer van de joodse kolonie Elkana bij Qalqilya naar de militaire ge vangenis van Ofer bij Ramallah ten noorden van Jeruzalem. De muur sluit niet aan op het eerste gedeelte-om tegemoet te komen aan de Amerikaanse kritiek op de barrière. De Verenigde Staten, de belang rijkste bondgenoot van Israël, maakten hun misnoegen over het project herhaaldelijk ken baar. De afgrendeling van de Palestijnen door muren en hek ken zou de vredesinspanningen van Washington ondermijnen. De Verenigde Naties laakten eerder deze week de bouw van de afscheidingen als illegale an nexatie van Palestijns gebied. Volgens de Israëlische mensen rechtenorganisatie B'Tselem worden door de tweede fase van de barrière 80.000 Palestijnen vrijwel volledig geïsoleerd van de buitenwereld. Het tweede ge deelte moet in tegenstelling tot het 143 kilometer lange eerste stuk ook joodse kolonies be schermen die diep in bezet ge bied liggen. Het kabinet besloot echter de grote kolonie Ariël niet door de nieuwe muur in te kapselen. De 18.000 joden daar krijgen voor alsnog een eigen omheining. Volgens de Israëlische minister van Justitie Lapid geschiedt de bouw in samenspraak met de Verenigde Staten en is de muur enkel bedoeld om terroristische zelfmoordenaars te weren. In Washington werd dinsdag avond door het ministerie van LONDEN - Een Britse recht bank heeft twee vrouwen ver boden de bevroren embryo's van hun ex-partners te gebruiken. De twee begonnen beiden een ivf-behandeling, maar hun voormalige vrienden willen nu dat de behandeling wordt ge staakt en dat de embryo's wor den vernietigd. De vrouwen, de 31-jarige Na- tallie Evans en de 38-jarige Lor raine Hadley, vochten bij een rechtbank in Londen een wet aan die eist dat embryo's moeten worden vernietigd, zodra een van beide partners zijn of haar toestemming intrekt. De rechter zei 'aanzienlijke sympathie' te hebben voor het standpunt van de vrouwen, maar oordeelde toch dat de wet op hun situatie van toepassing is. Beide vrouwen menen echter dat de ingevroren embryo's hun enige kans zijn om een kind te krijgen. Zij hebben aangekon digd in hoger beroep te gaan. ANP/RTR Buitenlandse Zaken gemeld dat de VS nog geen onmiddellijke plannen hebben om te korten op de financiële steun aan de jood se staat. Een woordvoerder kon evenwel niet uitsluiten dat de omstreden muur die Israël bouwt, kan leiden tot een afna me van de Amerikaanse kredie ten van drie miljard dollar per jaar voor de komende drie jaar. De VS dreigden eerder de ge maakte kosten voor de muur in te houden op de toegezegde be dragen. De hele muur zal moge lijk anderhalf miljard dollar gaan kosten. Door de voltooide afscheidin gen leven al zeker 16.000 Pales tijnen in vijf dorpjes feitelijk in gevangenkampen. Het hek rond het dorpje Jubara gaat in de ochtend anderhalf uur open voor leerlingen om naar school te gaan en 's middags nog even voor de terugkeer van de scho lieren. Volgens een Palestijnse waarnemer beogen de afraste ringen het leven in deze dorpen onmogelijk te maken. AFP GENEVE - Het Zwitserse ta bloid Bliek heeft gisteren ex cuses aangeboden aan haar lezers, nadat de krant ontdekte dat een eerder ge publiceerd vraaggesprek met Mick Jagger verzonnen was. Het interview was geschre ven door een Duitse jour nalist en werd geplaatst in het kader van het komen de concert van de Rolling Stones in Zürich. Het management van Mick Jagger lichte de krant in over het bedrog. De journalist baseerde zich op krantenknipsels over Jag ger en voegde er zelf wat sen sationele details aan toe, al dus een woordvoerder van Bliek. Het is het tweede geval in korte tijd van een nepinter- view in Zwitserland. Zondag meldde de krant NZZ al dat een door diezelf de krant gepubliceerd vraag gesprek met de Amerikaanse schrijver Scott Turow even eens verzonnen was. ANP/AFP iilHK Iraakse mannen gooien stenen en steken auto's in brand bij een politiebureau in Bagdad. van onze redactie buitenland BAGDAD - Bij een gewelddadige de monstratie in de Iraakse hoofdstad Bag dad zijn gisteren verscheidene gewonden gevallen. Volgens ooggetuigen schoot de politie op ongeveer tweehonderd mensen die buiten een politiebureau demon streerden om een baan te krijgen. De de monstranten staken daarop twee politie wagens in brand. Volgens de woedende menigte hadden politie-officieren hen in ruil voor geld een baan aangeboden. Sommigen be taalden meer dan honderd dollar aan smeergeld, maar hoorden later nooit meer iets terug.„Ze beloofden ons al in juli een baan", aldus een van de demon stranten. „Al deze politiemensen zijn corrupt." In Tikrit kwam een Amerikaanse soldate om het leven door een bomaanslag op een konvooi. Drie andere soldaten raakten gewond. De explosie had plaats nabij de ingang van de militaire basis. Volgens een woordvoerder van het leger is het ex plosief op afstand tot ontploffing ge bracht. De basis wordt geregeld onder vuur genomen, maak meestal vallen er geen slachtoffers. Eerder op de dag werden nabij Tikrit, de thuisbasis van de verdreven president Saddam Hoessein, op een wapenmarkt 22 personen gearresteerd. Onder meer twaalf machinegeweren, 25 handgrana ten, drie mortiergranaten en 30.000 ko- foto Khalid Mohammed/AP gels werden in beslag genomen. Ook vonden de Amerikanen materiaal om ei genhandig bommen te maken. Ook in de noordelijke stad Mosoel kwam het tot ongeregeldheden. Een veel grote re groep toonde daar hun frustratie over het gebrek aan banen. Daar schoten agenten in de lucht om een groep beto gers uiteen te jagen. Er werd met stenen gegooid, maar verder verliep de demon stratie rustig. De laaste tijd is het erg on rustig in Mosoel. ANP/AFP/DPA/RTR door Gert-Jan Broere PEKING - In sommige conser vatieve kringen in Amerika wordt minachtend gedaan over China's eerste bemande ruimte- vlucht, die halverwege deze maand moet plaatsvinden. In het Cox Rapport, de bijbel voor de anti-Chinalobby in Was hington, wordt een beeld ge schilderd van China's ruimte vaartindustrie van louter spion nen en kopieerders. Zonder de diefstal van Amerikaanse ge heimen en het nabouwen van een Russische Sojoez-capsule zou een eerste Chinese astro naut nog lang op zich laten wachten. Volgens ruimtevaartspecialis ten klinkt in die veroordeling wel heel veel Koude Oorlogreto- riek door. Bovendien zou Ame rika daarmee wel eens dezelfde fout maken, die het eerder beging met de Sovjet-Unie: on derschatting. Paul Dickson, schrijver van een boek over de Russische Spoetnik, hoopt dat de Amerikanen hun les hebben geleerd. „Anders zou het goed kunnen dat de Amerikanen in de niet zo verre toekomst wak ker worden om te horen dat de Chinezen hun vlag op de maan hebben geplant naast die van Neil Armstrong." Die mogelijkheid is reëler dan ze nu misschien lijkt. Project 921- 2, een permanent ruimtestation op de maan, is in de meerjaren- van onze redactie buitenland BANGKOK - Leger en politie in Thailand maken met man en macht jacht op luchtdoelraket ten die het land via Cambodja zouden zijn binnengesmokkeld. Zij vrezen dat terroristen met de raketten aanslagen willen ple gen tijdens de Apec-top die op 20 en 21 oktober in de hoofdstad Bangkok wordt gehouden. De Thaise autoriteiten kregen onlangs lucht van de mogelijke invoer, zo zei vice-premier Cha valit Yongchaiyudh gisteren. Tot nu toe ontbreekt echter elk spoor van het wapentuig. Volgens de krant Bangkok Post gaat het om zes exemplaren van het type SAM-7. De raketten, die vanaf de schouder worden afgevuurd, zouden van hetzelf de type zijn als die vorig jaar in het Keniaanse Mombasa wer den afgevuurd op een Israëlisch passagiersvliegtuig. De projec tielen misten doel en het toestel met aan boord 261 passagiers wist veilig in Israël te landen. De Thaise overheid bereidt gro te veiligheidsmaatregelen voor uit angst voor aanslagen tijdens de Apec-conferentie. De bijeen komst van landen rond de Stille Oceaan wordt bezocht door tal van staatshoofden en regerings leiders, onder wie de presiden ten van de Verenigde Staten, China en Rusland. Deskundigen hebben vraagte kens gezet bij de veiligheid van de internationale luchthaven van Bangkok. Het vliegveld ligt ingeklemd tussen snelwegen en woonwijken waardoor stijgen de of landende vliegtuigen moeilijk te beschermen zijn. Een van de snelwegen is tijdens de conferentie verboden gebied voor vrachtwagens en zware voertuigen, zodat van daaruit geen raketten kunnen worden afgevuurd. De toestellen van de wereldleiders worden in het Thaise luchtruim uit voorzorg begeleid door F16-gevechts- vliegtuigen. Vorige week bevestigde de Thai se premier Thaksin Shinawatra dat leden van de islamitische terreurbeweging Jemaah Isla- miyah (JI) aanslagen beraam den op Israëlische toestellen in Bangkok. ANP/AFP/DPA DUBLIN - Ierland gaat per 1 januari het roken verbieden op de werkvloer, ook in de pubsondanks hevig verzet van parle mentsleden en het bedrijfsleven. Dat heeft de Ierse premier Bertie Ahern gisteren bevestigd. Ahern beantwoordde in het Ierse parlement de vraag of hij nog steeds achter het besluit staat van minister Michael Mar tin van Volksgezondheid om het verbod op 1 januari te laten ingaan. Dinsdagavond deed een kwart van de 81 leden tellen de fractie van Aherns Fianna Fail-partij een oproep om de deadline uit te stellen en om pubs toe te staan rokersruimtes in te richten. AP GENEVE - Een werknemer van een Zwitsers bedrijf krijgt een schadevergoeding van 17.000 euro van zijn werkgever. Hij werd ontslagen, omdat hij een pornografische e-mail had ver stuurd naar iemand buiten het bedrijf. Het Zwitserse Hooggerechtshof oordeelde dat de straf te zwaar was en dat er onderscheid moet worden gemaakt tus sen seksuele intimidatie op het werk en het sturen van porno grafische e-mails naar iemand die deze mogelijk wil ontvan gen. ANP/AFP HANOI - Amnesty International heeft Vietnam gisteren op geroepen alle bejaarde dissidenten die het gevangen of onder huisarrest houdt, vrij te laten. De oproep valt samen met de door de Verenigde Naties uitgeroepen Dag van de Ouderen. „Oude mannen jarenlang opsluiten, alleen maar omdat ze zich openlijk tegen het regeringsbeleid hebben uitgesproken is juridisch en moreel verkeerd", zei de mensenrechtenorga nisatie. Met de verklaring werd een rapport uitgegeven waarin ver scheidene gevallen staan beschreven van vaak in slechte ge zondheid verkerende gedetineerde dissidenten. AP MOSKOU - Een Russische pil tegen de gevolgen van overma tige alcoholconsumptie is een groot succes in Hollywood. Dit heeft het Russische blad The Moscow Times gisteren bericht. De toenmalige veiligheidsdienst KGB heeft het middel des tijds ontwikkeld om haar agenten alert te houden tijdens drinkgelagen met te bespioneren drinkmaten. De pil werd ook 'de regionale comitépil' genoemd, omdat communisti sche bestuurders er een middel in ontdekten om hun drank consumptie te verbergen. De anti-katerpil is als exportproduct op de markt gebracht als RU-21 en blijkt een doorslaand succes in de VS, waar veel van deze pillen gretig worden afgenomen in de drugs en alco hol verslindende amusementswereld. ANP/DPA MIAMI - Cubanen die in de Verenigde Staten wonen, hoeven vanaf begin volgend jaar geen visum meer aan te vragen voor een bezoek aan Cuba. De Cubaanse minister van Buitenland se Zaken Felipe Perez Roque heeft dat afgelopen weekeinde gezegd op een bijeenkomst met Cubaans-Amerikanen in New York. De Cubaanse regering wil met de maatregel de betrekkingen met de Cubanen in de VS verbeteren, zei woordvoerder La- zaro Herrera. Eerdere pogingen daartoe stuitte op oppositie van de Cubaans-Amerikanen in Miami. AP HELSINGOR - Mensen kijken naar de gereduceerde prijzen voor alcoholische dranken in het Deense Helsingor. Denemarken heeft de alcoholbelasting gehalveerd. Daarmee geeft de regering toe aan de druk vanuit Scandinavië om drank goedkoper te maken. Tot nu toe staken consumenten vaak de grens over op jacht naar goedkope drank. foto Jens Noergaard Larsen/EPA plannen van de Chinese rege ring opgenomen en zou rond 2020 verwezenlijkt moeten worden. De meeste ruimtespecialisten twijfelen er niet aan dat China zijn ambities kan waarmaken. Financieel heeft Peking meer te verteren dan bijvoorbeeld Rus land. De totale omvang van de Chinese economie is driemaal groter. Een autoritair regime hoeft ook geen verantwoording af te leggen voor het storten van miljarden in wat vooral wordt gezien als een prestigeobject. Maar minstens zo belangrijk is dat China er militair beter van wordt, een vaststelling die de anti-Chinalobby graag wil be nadrukken. Het militaire karakter van het ruimteprogramma heeft er voor gezorgd dat veel zich in het ge heim heeft afgespeeld. In het noordwesten van Peking be vindt zich in de streng bewaakte 'Ruimtestad' de vluchtleiding. Het lanceercentrum Jiuquan ligt in de Gobiwoestijn van de westelijke provincie Gansu. Hier vandaan lanceerde China in 1999 de Shenzhou-I, die veer tien rotaties om de aarde maak te. Inmiddels is China toe aan de Shenzhou-V, die in Jiuquan op een Lange Mars 2-F-raket klaar staat om geschiedenis te schrijven. De capsule biedt ruimte aan drie personen. De verwachting is dat de missie door slechts één astronaut zal worden ondernomen, die waar schijnlijk binnen 24 uur weer op de steppen van Binnen-Mongo- lië zal terugkeren op de aarde. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - De Baskische afscheidingsbeweging ETA eist dat de 'revolutionaire belasting' voortaan in dollars wordt be-i taald in plaats van euro's. Vol gens de Spaanse politie zou de 1 terreurgroep met dollars ge makkelijker wapens kunnen kopen op de internationale ille gale wapenmarkt. Elk jaar krijgen een paar hon derd bedrijven en privé-perso- nen een afpersingsbrief van de ETA waarin een geldbedrag wordt geëist als bijdrage aan de 'revolutionaire zaak van een on afhankelijk Baskenland'. Be halve geld voor de aanschaf van wapens zijn er miljoenen nodig om de organisatie draaiende te houden en voor het levenson derhoud van haar leden. De ETA is meer dan ooit afhan kelijk van afpersing en andere illegale bronnen van inkomsten. De Spaanse justitie heeft de laatste jaren een belangrijk deel van de bovengrondse financiële infrastructuur opgerold. Dat waren vooral reguliere bedrij ven die in handen waren van sympathisanten van de ETA. De afscheidingsbeweging ontving ook geld van gemeenten die werden bestuurd door Batas una, de politieke arm van de ETA. Sinds Batasuna vorig jaar onwettig werd verklaard is die bron van inkomsten opge droogd. Het bedrag dat het slachtoffer moet betalen is afhankelijk van zijn financiële status, maar nooit minder dan zestigduizend euro. Bij grote bedrijven of in stellingen kan dat oplopen tot meer dan 120.000 euro. Wan neer binnen de gestelde termijn niet wordt betaald volgt een brief waarin de familie en de ei gendommen van de afgeperste worden bedreigd. Bovendien wordt het bedrag met vijf pro cent verhoogd. (Advertentie Apparthotel Bommeljé de verrassing in Domburg aan Zee zoekt m.i.v. dit najaar een Chef-kok creativiteit en enthousiasme zijn u op het lijt geschreven? Gastvrouw/ receptioniste ervaring en gastvrijheid is uw uitgangspunt! Uitgebreide info; www.bommelje.nl Uit alles blijkt dat de ETA zijn administratie goed voor elkaar heeft. De brieven zijn geken merkt, wat duidt op een geauto matiseerd boekhoudsysteem. Om te voorkomen dat andere criminelen in naam van de ETA geld afpèrsen hebben de brieven een watermerk met het symbool van de organisatie, waardoor vervalsing heel moeilijk wordt. De terreurgroep hanteert als stelregel nooit vaker dan één keer geld te eisen van hetzelfde slachtoffer. De politie vermoedt dat het financiële apparaat zich ergens in het zuiden van Frank rijk moet bevinden.GPD STOCKHOLM - Op het mes waarmee de Zweedse minister Lindh van Buitenlandse Zaken is doodgestoken, is dna-materi- aal aangetroffen van de man die vorige week is aangehouden als verdachte. Het onderzoek van het mes is uitgevoerd in een gerechtelijk laboratorium in Birmingham in Groot-Brittan- Dat meldde de Zweedse krant Expressen gisteren op gezag van bronnen binnen het politieteam dat bezig is met het onderzoek naar de fatale steekpartij in het warenhuis NK in Stockholm. „Wij hebben veel technisch be wijsmateriaal", zei een van de bronnen tegen de krant. Tijdens zijn verhoren door de politie heeft de 24-jarige Mij- ailo Mijailovic steeds ontkend dat hij iets te maken heeft met de moord op Lindh. Expressen heeft echter uit niet nader ge noemde bronnen vernomen dat hij de daad tegenover zijn moe der en andere personen heeft bekend. Zijn moeder, die in een psychia trische inrichting verblijft, kan niet gedwongen worden tegen hem te getuigen. Maar de ande ren tegenover wie hij de moord op Lindh heeft toegegeven, staan volgens de bronnen van de krant niet in een familierelatie tot de man. De Zweedse justitie heeft tot 10 oktober de tijd om bewijsmate riaal te vergaren om een formele aanklacht te kunnen indienen tegen Mijailovic. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5