PZC Spektakel in Spiegeltheater Worms tast grenzen af 27 donderdag 2 oktober 2003 DONDERDAG VRIJDAG Sander de Heer is los 2 t/m 8 oktober Vrijdagavond heeft Galerie de Ossenberg in Grijpsker- ke (bij St. Laurens) een pri meur. Pianist Marcel Worms speelt voor het eerst zijn pro gramma Vier componisten en hun volksmuziek waarin de grenzen van het oude Europa worden afgetast. De wereld wordt kleiner. Dat heeft een hoop voordelen. Het is altijd goed kennis te nemen van andere culturen. Tenmin ste, zo lang dat nog kan. Want juist door al dat reizen en al die communicatie vervaagt de culturele diversiteit in hoog tempo. De pianist Marcel Worms kan er over meepraten. Tijdens zijn tournees in Zuid-Amerika, China en de Verenigde Staten komt hij tal van componisten tegen, die hij vraagt stukken voor hem te schrijven. Soms ervaart hij het resultaat als te leurstellend: „Je kunt van mo derne componisten nauwelijks meer horen waar ze vandaan komen. Als ik een compositie krijg van een Chinees compo nist, dan hoop ik toch op wat exotische elementen. Het is misschien een beetje flauw om dat te verwachten, maar toch. Samen met de fluitiste Eleono- re Pameijer heb ik het project^ De Zes Continenten opgezetT In dat programma vragen we componisten hun eigen cultuur in hun muziek te verwerken. Het programma dat ik Grijps- kerke speel is hier een uitvloei sel van. Het leek me erg leuk pianowerken te brengen uit een tijd waarin componisten zich nog duidelijk lieten inspi reren door hun eigen nationale volksmuziek." De oostelijke grenzen van Eu ropa worden vertegenwoordig door de Tsjechische componist Leos Janacék. Hij schreef de pianocyclus Op een overwoe kerd pad waarin hij volgens Worms allerlei gebeurtenissen uit zijn leven verklankt. „Het is bijna een psychoanalytisch stuk. Janacék zag het leven als een pad. Hoe verder je terug gaat in je herinnering hoe meer dat pad overwoekerd is." Het zuidelijk temperament is aanwezig in de muziek van de Spaanse componist Frederico Mompou, van wie Worms twaalf Canciones y Danzas speelt. „Mompou is net als Janacék een componist die al heel vroeg zijn eigen stijl vond en daar als een diamantslijper aan is blijven schaven. Het is een beetje een vergeten compo nist. De Lyrische Stukken van Edvard Grieg bijvoorbeeld worden zo vaak in de pianoles praktijk gebruikt dat profes sionele pianisten die muziek niet meer serieus nemen." Worms speelt een tiental deel tjes uit deze met Noorse volks muziek doorregen cyclus. Het westelijk deel van Europa wordt gecoverd door de Deut- che Tanze van Franz Schubert. „Deze dansen ondergaan vaak hetzelfde lot als het werk van Grieg. Een pianist die enkel virtuosi teit zoekt, begint er niet aan. Wanneer je vluchtig luistert lij ken het ook dansen waarvan er dertien in een dozijn gaan. Het lijkt de ultieme après-ski mu ziek voor in de berghut. Als je beter kijkt zit het vol met al lerlei subtiele wendingen die deze dansen mijlenver boven de volksmuziek doen uitste ken." Douwe Eisenga Marcel Worms speelt vrijdag in galerie de Osseberg in Grijps- kerk (20.00 uur). Sander de Heer (Rotter dam, 1958) speelt voor het eerst een soloprogram ma, De Heer is los, waarvan de allereerste try-out van avond (donderdag) te zien is in het theater Vestzak'99 in Vlissingen. „Ik dacht, daar ga ik spijt van krijgen op mijn sterfbed als ik zou be denken dat ik dat nooit ge probeerd heb. Ik hoef niet zo nodig alleen op het toneel te staan, maar heb wel de be hoefte om voor die dingen die ik niet kwijt kan in gezel schappen of op tv ruimte te vinden. En die ruimte heb ik nu in zekere zin opgeëist." Sander volgde de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. „Een vriendje zei: als je de di recteur van de toneelschool niet kent, heeft het geen zin auditie te doen. Dus ik dacht, dan word ik maar tekenaar. Dat vond ik ook leuk. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en zodra ik de kunstacademie had vol tooid, berilk bij een theater groep gekomen.Tussen de be drijven door had hij wat erva ring opgedaan en maakte zich verder de kunst van het toneel spelen eigen in de praktijk. En niet zonder succes. Hij speel de bij de verschillende gezel schappen en wasbp tv te zien in series als Vrienden voor het le ven, Jansen.Jansen en Goud kust. Vorig seizoen zette hij An- dré neer in het toneelstuk De Jinner Party. En hij schreef en tekende het kinderboek Ferdi nand, het witte neushoornbeest. Nu gaat hij met zijn zelfgeschre ven solo De Heer is los de thea ters in. „Ik heb óók het gevoel dat ik iets loslaat wat ik daar voor heb vastgehouden. Maan dag deed ik een doorloop met wat mensen erbijZij waren meer gecharmeerd door de dra- Sander de Heer gaat met zijn zelfgeschreven solo De Heer is los de theaters in. foto De Heer/Sijben matiek, hoewel er veel grappige dingen in zitten. Ik vind het leuk om mensen aan het lachen te krijgen, maar die lach moet wel ergens onder zitten, met de holle lach heb ik niet zoveel. Ik vind het moeilijk onder woorden te brengen wat het is. Het is mis schien wel tekenend dat Bruun Kuijt, samen met Carla van Driel, de regie voor zijn reke ning heeft genomen, want hij is voor een deel bekend geworden door Echte Mannen. Die zitten ook een beetje op de scheidslijn tussen toneel en cabaret." „Het is een doorverteld verhaal waarin ik het publiek meeneem. Maar ik maak geen gebruik van de vierde wand, ik richt mij wel degelijk tot een publiek. Als er een rubriek zou bestaan in thea- terland voor verteltheater, dan zou het onder dat kopje moeten worden uitgebracht. Het is ook heel muzikaal. Geen live mu ziek, maar een soort filmmuziek die heel erg ondersteunt wat er op de vloer gebeurt. Het is overi gens niet alleen maar achter overleunen en geamuseerd wor den. Het vraagt wel wat van het publiek." „Omdat het een voorstelling is die een groot aantal geheimen in zich draagt, is het moeilijk iets over de inhoud te vertellen. Het is het verhaal van een kome diant, die we een heel leven vol gen. Dat is de ene lijn en de an dere is het verhaal van God. Het geeft een wat andere kijk op God dan het beeld dat veel men sen geschapen hebben. Maar het gaat voornamelijk over be scheidenheid, over de plek van de mens in het grotere geheel. De mens is zo onbescheiden ge worden, slaat zichzelf op de borst en ziet zich als een eind doel van een evolutie, terwijl ik denk dat we hooguit aan het be gin staan." „Ik ben zelf niet religieus, maar heb er wel veel mee. Religie vind ik een heel kinderlijk, in de posi tieve zin van het woord, feno meen. De behoefte van de mens om antwoord te krijgen op vra gen. Die vragen vind ik altijd in teressanter dan de antwoorden. Ik geef een hoop antwoorden. Als je een antwoord wil krijgen op de vraag waarom wij hier op aarde zijn en wat ons doel is, moet je vooral naar deze voor stelling komen. Maar of dat een antwoord is wat je wil horen, is maar zeer de vraag." Frans Doeleman Sander de Heer speelt De Heer is los vanavond in Vestzak'99 in Vlissingen (20.15 uur). Onder de titel Symphonie Fauntastique houdt het Zeeuwse koor Te Quiero ter ge legenheid van dierendag een 'beestachtig' leuk theatercon cert. Er wordt aan meegewerkt door een ad hoe kamerorkest, kinderballet van balletstudio Free uit Goes en acteurs van de toneelgroep Duinart van de Stichting Arduin. De voorstel ling is vrijdag, zaterdag en zondag, zowel voor volwasse nen als kinderen, te zien in 't Spiegeltheater in Middel burg. Het thema wordt uiter aard gevormd door de dieren, met Peter en de wolf, liedjes uit Cats, Ja zuster, nee zuster, 101 Dalmatiërs, Pink Panther en My fair lady. Zo is het koor, dat onder leiding staat van Lé- on Bours, verder onder meer te horen in Blackbird van The Beatles en Verdronken vlinder van Boudewijn de Groot. „Het koor bestaat inmiddels vijf jaar, maar we zijn nog niet zo vaak naar buiten getreden be langrijkste wapenfeit het 5-meiconcert van vorig jaar omdat we eerst een repertoire wilden opbouwen", vertelt Jeanette Doornekamp van Te Quiero. „Maar wellicht dat we de komende tijd meer van ons laten horen." Het koor treedt ongeveer twee keer driekwartier op. De ac teurs van Duinart zorgen voor de visualisering. Met mime en dans brengen zij de gezongen teksten tot leven, waarbij ove- Koor, orkest, ballet en acteurs maken Symphonie Fauntastique tot een waar spektakel. foto Lex de Meester rigens de fraaie kostuums ook een rol spelen. Voor deze kle ding is Sitah Lampert verant woordelijk, die tevens het pro gramma aan elkaar praat. De acteurs van Duinart worden begeleid door Peter Adriaanse. Een niet onbelangrijke rol is weggelegd voor het kinderbal let van Studio Free, onder lei ding van Lia Sorber. Ook deze kinderen zorgen voor de visua lisering van verschillende lied jes en composities, zoals van Saint Saens, eveneens gehuld in kleurrijke kostuums. De muziek komt geheel voor reke ning van een ad hoe kameror kest, dat niet alleen begeleidt, maar ook zelfstandig licht klassieke werken speelt. Een deel van het ensemble bestaat uit leden van het Zeeuws Or kest. Koor, orkest, ballet en ac teurs maken er een waar spek takel van. Frans Doeleman Het theaterconcert Symphonie Fauntastique is vrijdag (20.00 uur), zaterdag (14.30 en 20.00 uur) en zondag (14.30 uur) in 't Spiegeltheater in Middelburg. X Zj Ingekleurde tekeningen van Joost Heeren en schilderijen van Marten Postma zijn tot en met 2 november te zien in de Raadskel- der van het stadhuis in Sluis. Geopend van zatardag tot en met woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Tot en met 24 oktober exposeert Marion van de Velde van atelier Effe Kieke een ge deelte van haar werk in de hal van het ge meentehuis te Kapelle. Het betreft realis tisch werk in pastel, aquarel en gemengde technieken, zoals waterlelies en schelpen. De exposities is te bezichtigen op maan dag en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur, op dinsdag en vrijsag van 9.00 tot 13.00 uur en op donderdag van 9.00 tot 18.00 uur. In De Kabinette van De Vleeshal in Mid delburg zijn tot en met 30 november schil derijen van de Middelburgse kunstenaar Antoine Mes te zien onder de titel Het Zeeuwse landschap. Typerend is de hoog geplaatste horizon, waarmee de nadruk op het Zeeuwse agrarische land zelf komt te liggen. In zijn vroegere werken is het Zeeuwse landschap nog duidelijk te her kennen. In zijn meer recente schilderijen werkt Antoine Mes enkel nog met strakke lijnen en vlakken. Zaterdag 29 november om 15.00 uur zal Mes (Middelburg, 1927) een afsluitende toelichting bij zijn ten toonstelling houden. Deze is geopend van dinsdasg tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Kitty Doomernik exposeert tot en met 13 oktober in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede. Dit is de eerste tentoonstel ling van het project Gewerveld-ongewer- veld, dat bestaat uit een serie van vier in stallaties, na Doomernik te realiseren door Henk van Rooij, Mariëlle van den Bergh en Mels Dees. Zij geven hun visie op dè locatie en gaan een samenspraak aan met de ruimte. De installatie van Kitty Doomernik refereert zowel aan de plaats aan zee als aan de betekenis van mytische halfvrouwen, zoals meerminnen, sirenen en harpijen. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. In Depot in Middelburg opent zondag om 13.00 uur de expositie Juweeltjes. Het be treft sieraden in verschillende technieken van Barbara Voit, Masja Lauwers, Raf Verjans, Sylvia Merschmann, Berith Kei- ser en Willem Pastoor. Tot en met 29 de cember is de tentoonstelling geopend op zondag en maandag van 14.00 tot 17.00 uur. De oktober-expositie in Galerie 'T' in Middelburg loopt tot en met 25 oktober. Op de parterre zijn schilderijen van Vera Pouw en bronzen van Loes Schellekens te bewonderen. In de kelder hangen schilde rijen van Elmar Gille, die de afgelopen zomer heeft gewerkt in Toscane. In de ex positieruimte Vismarkt 13 is werk van tal loze kunstenaars te zien. Geopend op don derdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Komende zondag zal in aanwezigheid van de kun stenaars een aangeklede thee worden ge nuttigd. In galerie Van den Berge in Goes is tot en met 8 november een expositie te zien van William Verstraeten onder de titel Rawhi de. De tentoonstelling wordt zaterdag om 17.00 uur geopend en is daarna te zien van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Dit jaar is het honderd jaar geleden dat Willem Akse! bergs (pseudoniem Anton van Duinkerken) in Bergen op Zoom werd geboifen. In dat kader houdt het museum Het Markiezenhof een tentoonstelling on der de naam Bergen op Zoom in het ge boortejaar van Anton van Duinkerken, 1903. De expositie wordt zondag om 14.00 uur geopend. Dan wordt tevens de weten schappelijke bundel Anton van Duinker ken, een veelomvattend mens gepresen teerd. De tentoonstelling loopt tot en met 4 januari 2004 en is geopend van dinsdag toten met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Muse umpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiks voorwerpen tot poëtische beeldende ob jecten; t/m 16 nov. - De Achilles-serie (acht wandtapijten) van Peter Paul Ru bens. De tentoonstelling biedt inzicht in het onstaan van deze beroemde tapijten. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): Aderen. Ter gelegenheid van het Water jaar 2003. Zwart-wit foto's van het leven op en langs de zeven grote rivieren van de wereld. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 5 okt. - Ruik Rotterdam. De geschiedenis van Rotterdam in de twintigste eeuw verteld door de geuren in de stad; t/m 19 okt. - Oog in oog. Portretten van Rotterdammers Ne gentiende en twintigste eeuwse portretten uit de collectie en de presentatie van de fo to-opdracht 'portretten van religieus lei ders in Rotterdam' gemaakt door Lidwien van de Ven en Tamar de Kemp; t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De in vloed van reclame. Nederlands Fotomuseum (Witte de With- straat 63): t/m 16 nov. - Nico Jesse. Hoewel het boek 'Vrouwen van Parijs' (1954) van Nico Jesse in de kast van geen enkele fo toliefhebber ontbreekt, is het oeuvre van Jesse ten onrechte in vergetelheid geraakt. ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 19 oktober - Free Stace; Hans Memling/Instrumentaal. Etnografisch Museum: tot 26 oktober - Met hun handen en hun ogen Maya textiel; Spiegel van een wereldbeeld. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 november - Anne Veronica Janssens, in stallaties. De Singel: tot 30 november - Urban Dra mas architectuurtentoonstelling: narra tieve aspecten in de stedelijke omgeving. Diamantmuseum: tot 31 december Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december - De kleine onbekenden, ver dwenen scheepstypes van de hand van Gilbert de Clerck in de sleepspits Lauran- da; aquarellen, tekeningen, foto's, docu's en modellen. MOMU: tot 31 maart 2004 - Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. GENT Geuzenhuis: tot 5 oktober - Lana pura girasole Vera Vermeersch Francky Ca ne. Witte Zaal: tot 15 oktober - Common People, the power of the image: werk van Masereel, Mandelbaum, Van Genk, Pal mer, Van Loooy en Vanroye. SMAK: tot 26 oktober - Kunst Nu: Tho mas Bogaert. C.J.K.: tot 26 oktober - Sabine Ooster- lijnck installaties- video's en objecten. Huis van Alijn: tot 2 november - Van God en klein Pierke. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 no vember - Alison, virtuele ontdekkings tocht doorheen de geschiedenis van de abdij. Tot 4 januari - Van wijsheid met vreugde gepaardTwee eeuwen vrijmetse larij in Gent. Caermersklooster: tot 16 november - Still/Move: De cinematografische blik: Sander de Heer Sander de Heer brengt zijn (cabaret)programma De Heer is los. Sander de Heer zet zijn roeispaan dwars op de stroom en zet koers naar open zee. Zonder kennis van zaken, maar met des te meer gevoel voor de dingen, danst, zingt, acteert en banjert De Heer in deze eenmansrevue op prettig gestoorde wijze door zijn eigen en andermans leven. De Heer is los is een pandemonium over leven, liefde, weemoed en verlangen. Vestzakt'99, Vlissingen, 20.15 uur Jaloezie video installatie van Vlaamse kunste naars. Tot 30 november - Life/Time: foto's Thorn Hoffman. De wereld van Kina, het Huis: tot 31 de cember - Wie is er bang voor de grote boze wolf? BRUGGE Sint-Jacobskerk: tot 30 oktober - Graf stenen op papier, grafschriftenverzame ling uit Brugse archieven en bibliotheken. Huis De Meester: tot 1 november Matthias Knockaert. Groeningemuseum: tot 2 november - Young Primitives tentoonstellingsproject en route met 30 locaties in de binnenstad met werk van jonge graffitikunstenaars, geïnspireerd door de Vlaamse Primitieven van de stedelijke Brugse musea. Tot 15 de cember - Jacob Van Oost, een barokschil der in Brugge. O.-L.- Vrouwe kerk: tot 3 november - Re ligieus Textiel. Memlingmuseum: tot 3 november - Bosni sche Fotografie - fototentoonstelling met expressieve werken van de Bosnische fo tografen Haris Memija en Zijah Gafic. De Bond: tot 9 november - John Isaacs He dendaagse Kunst - installaties. Hof Lanchals: tot 16 november - Mens te Kijk, fototentoonstelling. Stadshallen: tot 17 november - Salvador Dali - Grafisch werk. Groeningemuseum: tot 15 december - Ja cob Van Oost, een barokschilder in Brug ge. KNOKKE Scharpoord: tot 2 november - Gekleed. DAMME Stadhuis: tot 19 oktober - Indigo actueel tevens belichting van de geschiedenis en productie van de hedendaagse jeans. Marktplein: tot 31 december - Waiting for Blue, installatie van Lut Lenoir. Vlaams Fruit brengt de faxdialoog voor drie vrouwen Jaloezie. Vlaams Fruit is het erfgoed van Theatergroep Ivonne Lex. De tragikomedie Jaloezie werd geschreven door Esther Vilar, een succesvolle Argentijns/Duitse auteur. Het stuk gaat over drie vrouwen die dezelfde man delen. Hij, Lazlo,is al 18 jaar gehuwd met Helène, maar dat verhindert hem niet om eerst een relatie aan te knopen met Yana en haar daarna te verlaten voor Iris. Op de koop toe wonen de drie vrouwen in dezelfde flat. Ze ontmoe ten elkaar niet in levende lijve, maar sturen elkaar faxen. De speelsters zijn Marilou Mermans, Lut Hannes en Ellen Ber- naerts. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Gijsbrecht van Aemstel Theater Nomade brengt de klassieker Gijsbrecht van Aemstel. Nomade brengt het stuk in Vondels bloemrijke tekst, maar met een schrijnende kritiek op de nieuwe wereldorde. Zo staan mid deleeuwers met hun zwaarden tegenover de actuele strijder in camouflagepak en gasmasker. De ballingschap van Gijsbrecht wordt een Arabische tragedie in een gasmaskerchoreografie op Gregoriaanse zang. St. Jacobskerk, 20.30 uur Ora et Labora De toneelgroep ELS Inc. speelt het stuk Ora et Labora. Herman Heijermans portretteert hierin (in 1902) met overdon derend mededogen een boerengezin dat probeert te overleven op het Friese platteland. Trotse mensen, die ondanks de bittere kou en de voortdurende armoede hun liefde en respect voor elkaar nooit zullen verliezen. Deze solidariteit wordt zwaar op de proef gesteld als er plotseling geld te verdelen valt.Arie de Mol regis seerde. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Mega Muziek Marathon i Muziekvereniging Accelerando houdt de Mega Muziek Mara thon. Er wordt begonnen met een muzikale rondrit door Sint-Anna- land, gevolgd door een concert door de fanfare, voor de eerste maal onder leiding van dirigent Gert van der Weide. Ook zijn er optredens van de slagwerkgroep onder leiding van Thieu Rie- vers, de Samenspeelgroep onder leiding van Meike Warmoesker- ken en alle overige leerlingen. Na 23.00 uur beginnen de mara thon repetities. Centrum, Sint-Annaland, 19.00 uur De Wellevaete, Sint-Annaland, 20.00 uur Dierendag Ter gelegenheid van dierendag geeft Te Quiero een beestachtig leuk theaterconcert. Naast het koor Te Quiero werken hieraan mee een kamerorkest, kinderballet van balletstudio Free en acteurs van de groep Duin art. Het concert heeft als thema dieren. Er is muziek uit onder meer Cats, Ja zuster, nee zuster, 101 Dalmatiërs en Pink Panther, maar ook klassieke muziek van onder anderen Saint Saens en Gilbert and Sullivan. 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Middelburgs Muziekkorps Het Middelburgs Muziekkorps (MMK) geeft het jaarlijkse Promsconcert. Dit gebeurt nu al voor de vierde keer en de avond omvat populai re klanken van zowel klassieke als lichte muziek. Zo kan men luisteren naar de Triomfmars uit Aïda en naar Eine Kleine Nachtmusik, maar ook muziek van Robbie Williams, Frank Si natra en Rob de Nijs. Naast het harmonie-orkest verleent ook het jeugdorkest medewerking. Bijzondere gasten zijn de dixieband The New Orleans Red Beans en Dance Masters van Eijkeren. Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Marcel Worms De pianist Marcel Worms geeft een concert. Hij brengt een speciaal programma: 4 componisten en hun volks muziek. Ze komen uit de vier windrichtingen: Schubert (west), Janacék (oost), Grieg (noord) en Mompou (zuid). Galerie de Osseberg, Grijpskerke, 20.00 uur Kommil Foo Het duo Kommil Foo brengt de voorstelling Wolfijzers en Schiet geweren. Het is de allereerste voorstelling in Zeeland van Het beste van Kommil Foo. Alle hoogtepunten van de voorbije vijf program ma's (de mooiste liedjes, de meest hilarische sketches, en de grootste kleine verhalen) zijn in een splinternieuwe voorstelling gegoten. De broers Mich en Raf Walschaerts combineren een enorme muzikaliteit met een erg lijfelijke manier van vertellen en acteren. Ze spelen geweldig gitaar, piano en viool. En ze zin gen bovendien de sterren van de hemel! Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Montezuma's Revenge Montezuma's Revenge brengt de nieuwe muziektheatershow Hits Again! De vijf zangers/entertainers van deze a capella popgroep voor zien een groot aantal populaire hits van een nieuw arrangement in een afwisselend programma vol muziek, show en humor. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51