Bonden komen met initiatiefvoorstel voor seniorenraad PZC Eerste sleutel Blaauwe Hoeve nieuwe stijl Hervormde gemeente viert 425-jarig bestaan Nieuw asfalt voor polderwegen Wonder van Breskens over drie dagen vrij 15 Bijdragen uit Sociaal Fonds Hulst verhoogd Werk voor 60 mensen agenda donderdag 2 oktober 2003 Koffieochtend Palazzoli Huis Laatste zaagsnede wrak Tricolor Definitieve bestrating Vlasbloem Dubbele Poort Hulst tijdelijk dicht Netwerk Soundmixshow Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. Overname V er duij n afgerond door René van Stee BRESKENS - De overname van snoepfabriek Verduijn in Bres- kens door zijn concurrent Bon bons Napoleon is afgerond. Dat liet het bedrijf uit het Belgische Schelle gisteren weten. Moeder bedrijf Perfetti Van Melle uit Breda verkoopt de Verduijnves- tiging in Breskens in verband met een reorganisatie waarbij de productie van hardsuiker- werk (zuurtjes en aanverwante artikelen) werd afgestoten. De overnamesom is door zowel Perfetti Van Melle als Bonbons Napoleon niet bekendgemaakt. HULST - Het Palazzoli Huis in de Hulster binnentad, het steunpunt voor kankerpatiën ten en mensen in hun omgeving, houdt in het nieuwe seizoen weer elke derde donderdag van de maand een koffieochtend. De koffieochtenden zijn be doeld als laagdrempelige ont moetingsmogelijkheid zodat kankerpatiënten of hun naasten ervaringen met elkaar kunnen delen. Iedereen die dat wenst kan tijdens de koffieochtend binnenlopen van 10 tot 11.30 uur. Het Palazzoli Huis is geves tigd boven Apotheek Reynaert in de Steenstraat. Voor deelna me aan de koffieochtend geldt een bijdrage van een euro. Het Palazzoli Huis is verder ge opend op dinsdag- en donder dagmiddag van 14 tot 16 uur. Meer informatie: www.stich- tingpalazzoli.nl. door Sheila van Doorsselaer HULST - Minima in Hulst kun nen profiteren van een forse ver hoging van de bijdragen uit het Sociaal Fonds van de gemeente. Door een financiële injectie van het kabinet wil Hulst minima stimuleren gebruik te maken van maatschappelijke voorzie ningen als deelname aan sport clubs. Het streven is een sociaal isolement te voorkomen. Het kabinet stelt dit jaar lande lijk twintig miljoen euro be schikbaar voor de financiering van bijdragen van langdurige minima zonder uitzicht op een baan. Het wordt aan iedere ge meente overgelaten hoe ze het extra geld willen besteden. Hulst heeft, in overleg met het Cliëntenplatform Sociale Ze kerheid, gekozen de extra mid delen te koppelen aan het Soci aal Fonds. Hierdoor kunnen de bijdragen verhoogd worden. Minima jonger dan 65 ontvan gen 40 euro bovenop de uitke ring uit het gemeentelijk Soci aal Fonds (in de voormalige gemeente Hontenisse de Rege ling Eenmalige Bijdragen), de bijdrage per kind is met 69 euro verhoogd. Hulst wil met de extra bijdrage minima stimuleren lid te wor den van een (sport)vereniging, een abonnement te nemen op een krant, extra scholing te vol gen, deel te nemen aan Tafeltje- Dek-Je of aan schoolreizen. Hiermee hoopt de gemeente de minima een sociaal isolement te besparen. De bijdrage voor een gezin met mensen onder de 65 jaar bedraagt voor 2003 drie honderd euro. Een gezin met mensen ouder dan 65 jaar ont vangt 260 euro. Voor een kind ontvangt een gezin 140 euro. In het stadskantoor in Hulst en het gemeentekantoor in Klooster- zande zijn tot en met 31 decem ber aanvraagformulieren te verkrijgen. Door de reorganisatie verloren zeventig van de 115 medewer kers in Breskens hun baan. Het personeelsbestand van Bon bons Napoleon verdubbelt door de overname naar meer dan honderd. De Belgische zoetwa- renfabrikant concentreert zijn hardsuikerwerk-productie in Breskens. Een nieuwe produc tielijn voor lollies is enkele maanden geleden al in gebruik genomen. Die activiteiten staan los van de verkoop aan Verduijn. Eerder was hiervoor een joint venture gesloten tussen Bon bons Napoleon en Perfetti Van Melle. De verkoop van Verduijn zou aanvankelijk in juni worden af gerond. De moeizame onder handelingen over een sociaal plan voor de ontslagen werk nemers zorgden voor een aan zienlijke vertraging. Napoleon Bonbons werd door deze ont wikkelingen ongeduldig. Pers voorlichter en mede-eigena resse M. Goris liet toen weten dat hierdoor het afketsen van de deal zelfs niet was uitgeslo ten. Uiteindelijk werd het sociaal plan begin vorige maand door de bij de vakbonden aangeslo ten personeelsleden goedge keurd. Napoleon Bonbons hoopte per 1 oktober volledig operationeel in Breskens te zijn. Door de vertragingen in de on derhandelingen tussen de direc tie van Perfetti Van Melle en de vakbonden is die datum uit het zicht verdwenen. Naar ver wachting draait het bedrijf over uiterlijk twee maanden op volle toeren. Het is de bedoeling dat afgeslankte fabriek in de toe komst aan ruim zestig mensen werk biedt. De lijst met de predikanten van de hervormde gemeente Oostburg van 1578 tot nu wordt tijdens de herdenking bekeken door (vlnr) voorzit ter van de gemeente H. Grunbauer, A. Kramer en dominee P. Beukenhorst bekeken. foto Camile Schelstraete ZEEBRUGGE - De Combinatie Berging Tricolor, met Smit Salvage als hoofdaannemer, begint eind deze week met het doorzagen van het laatste stuk van het gezonken Noorse au toschip Tricolor. Als het weer meezit, duurt dit twee a drie da gen. Woordvoerder L. Walder verwacht dat de hele bergingsopera tie eind oktober gereed kan zijn. De Tricolor, die half decem ber in de aanloop tot het Nauw van Calais zonk na een aanva ring, wordt in negen stukken gezaagd. Een probleem voor de bergers is dat bij de laatst geborgen stukken steeds meer res tanten achterblijven op de bodem. Een groot gebied rond de Tricolor zal daarom tot slot van de bergingscombinatie wor den afgezocht op onderdelen van het schip en van de auto's die erin zaten. De geborgen scheepsdelen gaan naar Zeebrugge, waar ze worden gesloopt. Met het zaagwerk aan de Tricolor is in juli begonnen. Het werk ligt een week achter op schema. „Valt niet tegen", vindt woordvoerder Walder. HEIKANT - De nieuwe wijk aan de Vlasbloem in Heikant krijgt definitieve bestrating. Sinds 1999 zijn daar zo'n twin tig woningen gebouwd als onderdeel van exploitatieplan El- lestraat. De laatste woningen zijn opgeleverd en nu kan de de finitieve bestrating worden aangelegd. De werkzaamheden zijn gisteren begonnen en nemen ongeveer twee weken in be slag. HULST - De Dubbele Poort in Hulst is morgen van 7 tot 14 uur afgesloten voor verkeer. Die dag zal het voegwerk aan de binnenzijde van de poort worden hersteld. Ook worden dan de bouwketen bovenop de stadswal afgevoerd. Het einde van de restauratiewerken aan de Dubbele Poort, een van de vier Hulster stadspoorten, is in zicht. Aan de door gang van de poort aan de zijde van de Stadsmolen worden mo menteel nog enkele afrondende werkzaamheden uitgevoerd. Van de linkerdoorgang moeten enkel nog delen van het voeg werk worden hersteld. Hierna zijn alle stadspoorten van Hulst gerestaureerd, een klus waar al een aantal jaren aan wordt gewerkt. De linkerdoorgang gaat om 14 uur weer open voor het verkeer. De andere poort blijft nog enige dagen afgesloten. Wanneer alle bouwmaterialen zijn opgeruimd, worden de verkeers lichten weggehaald en kan ook de rechterdoorgang weer open voor het verkeer. Naar verwachting zal dat volgende week het geval zijn. Naast de restauratiewerken wordt ter plaatse ook het wegdek en de riolering vernieuwd. Deze werkzaamheden laten nog enkele maanden op zich wachten. Omdat hiervoor de straat moeten worden afgesloten, worden meteen de allerlaatste herstelwerkzaamheden aan de poort uitgevoerd. door Fred Rabout OOSTBURG - Met een speciale herden kingsdienst vierde de hervormde gemeente Oostburg-Zuidzande gisteren dat 425 jaar geleden de hervorming in Oostburg is begonnen. Dat gebeurde onder veel be langstelling in de Nederlands Hervorm de Kerk aan het Kerkplein in Zuidzan- de. De dienst werd opgeluisterd met zang door de koren Jubilate en Sint Laurentius, die op een fraaie wijze liederen uit de tijd van de Reformatie ten gehore brachten. Een van de hoogtepunten van de herdenking was het aanbieden van de geborduurde predikan- tenlijst door A. Kramer aan de voorzitter van het kerkenbestuur H. Grünbauer. Een predikantenlijst, die loopt van dominee Da niël Wante in 15 7 8 tot de huidige dominee P. Beukenhorst. Hij is de 36ste predikant van deze gemeente Oostburg waarvan sinds een tiental jaar ook Zuidzande deel uitmaakt. Daarnaast gaf A. Bauwens, secretaris van de Heemkundige Kring, een historische in leiding over een thema uit de oudste ge schiedenis. De bijeenkomst werd besloten met een re ceptie in het nabijgelegen hervormd kerk centrum. TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen gaat komend najaar vele kilometers polderwegen voorzien van een nieuwe asfaltlaag. Tijdens de werkzaamheden worden de veertien plattelandswegen bij Cadzand, IJzendijke, Aarden burg, Phillipine, Ossenisse, Vogelwaarde en Lamswaarde, Koewacht en Zaamslag-Veer volledig afgesloten voor ver keer. De duur van de werken kan variëren van een halve dag tot een paar weken. Het verkeer wordt omgeleid. Begin december moeten de wegwerken zijn afgerond. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Wethouder J. Luycks (ouderenzaken) wil nog voor het eind van dit jaar de Terneuzense raad voorstellen om een ouderencommissie op te richten. Deze seniorenraad kan de raad en het dagelijks bestuur van Terneuzen van advies die nen over zaken die speciaal ou deren aangaan. Met de oprich ting van het inspraakorgaan gaat een langgekoesterde wens van de ouderenbonden in de Ka naalzone in vervulling. De vijftien afdelingen van de ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB hadden in de aanloop tot de gemeenteraadsverkiezingen al bij de diverse partijen in de Kanaalzone aangedrongen op redactie zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur de oprichting van een senioren raad. Het gros van de politieke groeperingen wilde daar wel ge hoor aan geven, maar na de her indeling blijken tal van andere zaken een grotere prioriteit te hebben. Een initiatiefvoorstel uit de raad bleef uit en ook het college voelde zich niet geroe pen om een apart adviesorgaan voor ouderen op te richten. Kort voor de zomer ventileerden de bonden publiekelijk hun te leurstelling over het uitblijven van initiatieven. Die kritiek was niet tegen dovemansoren ge richt. Een gesprek met de wet houder volgde. Luycks maakte in dat overleg de bonden duide lijk dat het uitblijven van een ouderencommissie geen kwes tie was van politieke onwil. Ook verschillende raadsfracties ga ven dit te kennen. Het gesprek en de uitspraken van de fracties waren voor de bonden aanleiding om zelf een voorstel te formuleren. Dat voorstel werd deze week over handigd aan Luycks. De bonden willen dat nog dit jaar een ad viescommissie voor het oude renbeleid komt in Terneuzen. Die commissie zal - in tegenstel ling tot eerdere uitgangspunten - niet volledig worden samenge steld uit leden van de bonden. De bonden dragen zes commis sieleden uit de eigen geledingen voor (twee per bond), de overige vijf leden worden door de ge meente aangedragen. De elf commissieleden zullen hun werk verrichten onder voorzit terschap van een onafhankelij ke technische voorzitter. In het voorstel stellen de bonden dat de leden visie moeten kun nen uitdragen, deskundigheid hebben, weten waar informatie te vergaren valt en over een net werk moeten beschikken. Te vens hebben de bonden in het voorstel een scholingsplan op genomen dat niet alleen hoeft te gelden voor commissieleden. De bonden hebben - na advies te hebben ingewonnen bij Zeeuw se welzijnsorganisaties - ook voorstellen gedaan over de werkwijze van de commissie. Luycks toonde zich ingenomen met het voorstel van de oude renbonden en deed hen de toe zegging nog voor het eind van dit jaar met een voorstel voor de raad te zullen komen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Mevrouw M. Pica- vet- van Vliemberghe (94) nam gisteren de sleutel in ont vangst van haar zorgapparte- ment in de eerste opgeleverde woontoren op het terrein van De Blaauwe Hoeve in Hulst. Picavet gaat voor het eerst in jaren weer geheel zelfstandig wonen. Dat is mogelijk door alle moderne snufjes in de ap partementen. De benodigde zorg komt gewoon aan huis. „Ik vind het wel een hele eer, hoor", zei Picavet toen ze de eerste voet over de drempel zette van Truffinoweg 20, op de tweede verdieping. Picavet is de eerste bewoonster die de sleutel van de zeventig appar tementen in bezit kreeg. De sleutel, een grote bos bloemen, werd haar overhandigd door J. Valckx, directeur van Woonstichting Hulst, eigenaar van de appartementen. Het was voor Picavet de eerste keer dat ze haar nieuwe apparte ment betrad. Ze had de kijk- woning wel gezien maar de eerste aanblik van haar eigen appartement vond ze toch een bijzondere ervaring. Een ver zorgende liet haar terug plaatsnemen in haar rolstoel en duwde haar door alle ka mers voor een uitgebreide rondleiding. De appartementen zijn voor zien van een ruime woonka mer, een hobby- of logeerka mer, een ruime badkamer waar alle voorzieningen zijn getroffen voor rolstoelers, en een balkon. De woonkamer is van de slaapkamer gescheiden met een brede schuifdeur en in M. Picavet kan door allerlei voorzieningen in haar nieuwe appartement in de eerste woontoren op het terrein van De Blaauwe Hoeve in Hulst voor het eerst in jaren weer zelfstandig wonen. foto Camile Schelstraete het gehele appartement zitten geen drempels. In de apparte menten zit een open keuken met standaard apparatuur als een koelkast, elektrische kookplaat (met opzet is niet gekozen voor gas) en een af zuigkap. Ook een magnetron hoort bij de inventaris. Achter de keuken is een ruimte voor onder andere de wasmachine. Aan het plafond is een rook- en bewegingsmelder aange bracht en in de hal zitten twee bijzondere systemen. Bij het verlaten van het appartement kan een knop worden inge drukt die de stroomtoevoer uitschakelt van bepaalde ap paraten Bij het weer betreden van de woning wordt de ande re knop gebruikt, zodat stroomtoevoer weer wordt doorgelaten. „Maar dat sys teem leggen we u later alle maal op het gemak uit, als uw appartement is ingericht", zei Valckx tegen Picavet. Op het terrein van de Blaauwe Hoeve worden 151 zorgappar- tementen gebouwd. De eerste 70 zijn opgeleverd, de overige 81 volgen over een jaar. STREEKACTIVITEITEN door Aector Dooms MIDDELBURG - Binnenkort is hij vrij man. Dan heeft de veer tigjarige inwoner van Breskens zijn straf in het Huis van Bewa ring in Middelburg erop zitten. Gisteren moest in Middelburg nog worden afgerekend voor een aantal strafbare feiten, waarvoor hij inmiddels 64 da gen in voorarrest heeft gezeten. Politierechter G. van Unnik veroordeelde de verdachte voor bedreigingen, vernielingen en huisvredebreuk tot een gevan genisstraf van zestien weken, waarvan zes weken voorwaar delijk. Aan een slachtoffer moet hij 878 euro schadevergoeding betalen. De Bressiaander deed er giste ren alles aan om een goede in druk achter te laten, maar ach ter de facade schuilt een ander mens. Door zijn drankgebruik wordt hij agressief en komt hij regelmatig in aanraking met het strafrecht. Van Unnik vroeg zich af waar om de mensen hem 'het wonder van Breskens' noemen. „Dat komt, omdat ik een keer heb volgehouden om zeven maan den en zeven dagen geen drup pel alcohol te drinken. Buurtbe woners hadden toen niets van me te vrezen. Ook de politie had geen last van mij", reageerde hij. Zodra er alcohol in het spel is, is de man onuitstaanbaar. Hij was onder invloed van alcohol toen hij op 28 juli dit jaar in zijn woonplaats een vrouw, met wie hij een knipperlichtrelatie had, met de dood bedreigde. De man was haar woning binnenge drongen door tegen de voordeur te trappen. Eenmaal binnen es caleerde het incident. Een vitri nekast werd vernield. Op 20 no vember vorig jaar vernielde hij bij buren een rolluik, een ruit van een schuur, een fiets en een schutting. Dezelfde dag had hij agenten bedreigd. Zij moesten assistentie inroepen, toen pepperspray niet bleek te hel pen. Uit een rapport van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs bleek dat elke vorm van hulp gedoemd is te mislukken. Zo werkt bijvoor beeld een antabus-implantaat, om het drinken van alcohol te gen te gaan, niet meer. Ook offi cier van justitie G. Oosterveld zag maar één oplossing. Zij eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoelen en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gym en biljarten; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 14.30 uur: The- resia beeweg; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Gymnastiek en Engelse les; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken en koersbal; Renaertcollege Zoutestraat, 19.30 uur: FoXart the Fashion modeshow; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voorouderen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Modeshow; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 20.00 uur: Oefenavond stijldansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor jeugd en teken club; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen; 13.15uur:Tekenen; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, canasta, biljarten com petitie dames; 18.00 uur: Kindercabaret Het Talent; 19.00 uur: Jeugdcabaret Het Talent; 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en toneelgroep Sempre Avanti; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 19.00 uur: Engelse les; 19.30 uur: Bijeenkomst ZKV; TERNEUZEN - Porgy Bess: 20.15 uur: Lezing Bas Haring over Kunstmatige in telligentie; De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; 20.00 uur: Bingo; 't Schelpenhoekje, 19.0021.30 uur: Com puterclub; 20.00 uur: Haza Data gebrui kersgroep; Grieghof 113, 19.30 uur: Steltkluut intro ductie bijeenkomst; Porgy Bess, 20.15 uur: Prometheus avond met fezing Bas Haring over kunst matige intelligentie; VOGELWAARDE Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volkdansen; 14.00 uur: Handwerken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yoga; 13.45 uur: Koersbal; KOEWACHT - Het kinderkoor de Vlasvlegeltjes houdt zater dag een soundmixshow in het gemeenschapscentrum De Vla schaard. Htt koor treedt regel matig met een concert of musi cal op het porium. Om eens op een andere wijze uit te pakken houden de Vlasvlegeltjes nu voor de derde keer een sound mixshow. De show begint om 19.30 uur. Advertentie Hierbij uw joker voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Heeft u een letter gemist? Dan kunt u deze joker inzetten om het woord OCEANIUM te vormen. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond op 27 september in de PZC, de tweede zegel spaarkaart wordt, op 11 oktober afgedrukt. Alleen originele spaar- zegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45