13 Vaste krachten azc's houden baan Bruin, maar springlevend Havenschap wenst meer invloed België bij studie WCT Dierenkliniek op dierendag dicht voor verj aardagfeest Staatssecretaris moet patstelling met gemeente Terneuzen doorbreken Dertig unox Cathy Kotoun dirigent in Sas van Gent Pabo Vlissingen hoog op ranglijst zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 2 oktober 2003 Vieze tegenvaller Kiprookworst Niets te melden Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk Programma Kinderboeken week Meest belezen Zeeuwse Kind Brasseriemenu uit het bos Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Duiven PZC door Raymond de Frel CADZAND - De vaste arbeids krachten van de drie Zeeuws- Vlaamse asielzoekerscentra worden na sluiting van de azc's overgeplaatst naar andere cen tra in het cluster Zeeland/Zuid- Holland-Zuid. Zij hoeven vooralsnog niet te vrezen voor hun baan, zegt di recteur H. van der Aa van de Zeeuwse afdeling van het Cen- traal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA). Het centrum in Sluiskil sloot eind juli de deuren, Hedenesse in Cadzand zegt over twee we ken de laatste bewoners vaar wel. Opvang De Lindenhof in Zuiddorpe blijft tot april 2004 open. Tezamen telt de Zeeuws- Vlaamse tak van het COA ze ventien formatieplaatsen. „Ik weet geen exacte cijfers, maar we werkten in Zeeuws- Vlaanderen veel met uitzend krachten. Die contracten wor den beëindigd. Voor de vaste medewerkers gelden normaal gesproken herplaatsingsregels. Gedurende zes maanden heb ben deze krachten de eerste rechten op vacatures. Het krimppercentage (3,5 procent) is echter niet van dien aard dat deze regels op de Zeeuws- Vlaamse medewerkers worden toegepast. Zij worden niet her plaatst, maar verplaatst. Dat wil zeggen dat ze hetzelfde werk kunnen blijven doen, maar een andere standplaats krijgen", al dus Van der Aa. Daarvoor wordt gekeken naar de asielzoekerscentra in Mid delburg, Burgh-Haamstede, 's Gravendeel, Papendrecht, Hendrik Ido Ambacht en Gorin- chem. De vaste medewerkers hoeven vooralsnog dus niet te vrezen voor hun baan. „Maar het is net zoals op de beurs", houdt Van der Aa een slag om de arm. „Er is ook een sociaal plan bij het COA, maar dat is dus op de Zeeuws-Vlaamse tak voor alsnog niet van toepassing. Aan het krimppercentage kan im mers worden voldaan door de beëindiging van de contracten van uitzendkrachten." Kamer eist actie rond baggerdepot door Harmen van der Werf DEN HAAG - Alles moet uit de kast worden gehaald om de pat stelling over de aanleg van een grootschalig baggerdepot in de Koegorspolder bij Terneuzen te doorbreken. De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Wa terstaat gisteren met die op dracht naar haar ministerie te ruggestuurd. De discussie over de aanleg van het baggerdepot in de Koegors polder dreigt hopeloos te ver zanden. De gemeente Terneuzen voelt zich bekocht door Schultz van Haegen, omdat zij begin dit jaar plotseling bekendmaakte dat de landelijke verwerkings- proef voor baggerslib niet per se in Terneuzen hoeft te gebeuren. De proef moet openbaar worden aanbesteed, aldus de staatsse cretaris, wat in eerste instantie niet bekend was. Voor Terneuzen was de medede ling van Schultz van Haegen een vieze tegenvaller. Juist om dat er ook een verwerkingsproef zou plaatsvinden, ging de ge meenteraad eerder akkoord met de aanleg van het provinciale baggerdepot. „En", zei de Ter- neuzense wethouder A. van Waes in Den Haag, „we hebben dat in een contract met Verkeer en Waterstaat vastgelegd. Daar kan het ministerie niet zomaar onderuit.Van Waes voelde zich gesterkt door de Tweede Kamer. Alle aanwezige Kamerleden, van LPF tot en met PvdA, uitten kritiek op de staatssecretaris. Vooral omdat het ministerie heel laat een juridisch advies heeft ingewonnen over de aan besteding van de landelijke ver werkingsproef. Waarom dat pas na het afsluiten van het contract met Terneuzen is gebeurd, kon Schultz van Haegen niet aange ven. „Ook ik vind dit een verve lende zaak", bekende ze. Schultz van Haegen zinspeelde erop het contract met Terneuzen desnoods te verbreken, maar zij gaf tegelijkertijd aan vast te willen houden aan de aanleg van het depot in de Koegorspol der en 'open te staan voor over leg'. Na afloop van de vergade ring stapte zij direct op wethou der Van Waes af. Wat betreft Van Waes is er slechts één oplossing: dat de rijksoverheid de financi ële en juridische gevolgen van het niet doorgaan van de ver werkingsproef op zich neemt. De financiële gevolgen kunnen groot zijn. Omdat het bestem mingsplan door de beleidswijzi ging niet kon worden afgerond, dreigt ook vertraging voor de bouw van windmolens in de pol der. De bouwer verliest daar door mogelijk een subsidie van drie miljoen euro. Een discus siepunt is ook wie de extra kos ten van het baggerdepot, door het afblazen van de verwer kingsproef, moet dragen. Ver- Bij Unox weten ze hoe je rookworst moet maken. Gewone gelder- sche, magere of runderrookworst: iedereen kent ze. Dat geldt nog niet voor de kiprookworst. Die is hartstikke nieuw. Net zo lekker sappig en goed gekruid als de bekende Rookworst, maar dan gemaakt van kip. Met een heel eigen smaak dus. Je kunt een kiprookworst gewoon bij de andijviestamppot of boeren koolstamppot eten. Maar zo'n niet alledaagse rookworst is ook heel lekker bij niet alledaagse stamppotten. Prei, witlof of spinaziestamppot bijvoorbeeld. Kiprookworst is misschien wel de meest veelzijdige rookworst. Van Unox. WHÊ0 Unox blijft Unox InpÉnra pp#?* Kies jouw lekkerste smaak, want Honig Soeppakket is verkrijgbaar in drie smaken: Oosterse Kippensoep, Mediterrane Tomatensoep en Provengaalse Groentesoep. Met de verschillende variatietjps op de achterzijde maak je zo jouw lekkerste zelfgemaakte soep voor 2 a 3 personen. Smakelijk eten! keer en Waterstaat is bereid met acht miljoen euro extra over de brug te komen, maar vraagt van de regio - de provincie, Zeeuwse gemeenten en waterschappen - zeven miljoen euro om het laat ste gat te dichten. Ook daarover is nog niet het laatste woord ge zegd, terwijl het baggerslib zich De/.e rubriek is opgenomen in aite regionale dagbladen yarj MRp Dagbladen -'plage r»»rr; 2 miljoen; Meer informatie: e-mail: info'sWRp.ni o.v.v. Nieuws gelipt voor ti! door René Hoonhorst TERNEUZEN - Hij lijkt op sterven na dood, de treurbeuk aan de Willem Alexanderlaan in Terneuzen. Alle bomen in de omgeving zijn nog gekroond met groene bladertooien, maar de treurbeuk is al weken beangstigend bruin. De waarschijnlijk duurste boom van Ter neuzen moest begin dit jaar wijken voor het nieuwe kantoorgebouw van de accountants en belastingadviseurs van Schipper/OAZ. Voor een majestueuze boom die meer dan 75 jaarringen telt, geeft een gemeente ech ter niet graag een kapvergunning af. Boven dien krijgt een gerenommeerd adviesbu reau nog wat meer status als er een pronk juweel voor de deur staat. De projectont wikkelaar had er dan ook tienduizenden eu ro's voor over om de treurbeuk te redden. Drie kranen en een inderhaast gehuurde shovel waren in januari een hele dag bezig om de boom, inclusief kluit van zo'n 150 ton, een meter of tien naar achteren te schuiven. Aan nazorg heeft het de treurbeuk daarna niet ontbroken, aldus gemeentewoordvoer der D. Timmers. De gemeente Terneuzen is niet verantwoor delijk voor het wel en wee van de boom, maar laat zich wel op de hoogte houden van De Treurbeuk aan de Willem Alexanderlaan in Terneuzen, ziet er meer dood dan levend uit, maar schijn bedriegt. foto Ca mi Ie Schelstraete de gezondheidstoestand van het natuurlijke stadsmonument. Timmers heeft heuglijk nieuws: de treur beuk sneeft nietmaar leeft.We hebben een vreselijk droge zomer achter de rug, waar door alle bomen het moeilijk hadden en ver plante exemplaren nog meer. Maar de treur beuk heeft regelmatig extra water gehad en onlangs is gebleken dat alle goede zorgen ef fect sorteren. De boom mag er een beetje triestig uitzien, onderzoek heeft uitgewezen dat er geen reden voor ongerustheid is. Het wortelstelsel is in prima conditie en er zitten ruim voldoende twijgen en knoppen in de boom voor een mooie volle kruin volgend voorjaar." De treurbeuk is niet de enige verhuisde boom die het goed doet, ook de lindebomen in de geheel vernieuwde wijk Triniteit staan er prachtig bij, juicht Timmers. ondertussen ophoopt in onder meer het Kanaal Gent-Terneu- door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports en de provincie moeten het Antwerp se havenbedrijf Hesse-Noord Natie (HNN) veel nauwer be trekken bij de studies naar de mogelijkheid de Westerschelde Container Terminal alsnog te verwezenlijken. Die 'goede raad' gaf algemeen bestuurslid H. de Haas havenschapsvoor zitter en gedeputeerde G. de Kok gisteren mee. De problemen rond de aanleg van de containerterminal kwa men gisteren even aan de orde in de havenschapsvergadering in Terneuzen. De Haas meldde dat hij signalen had opgevangen dat de belangrijkste kandidaat voor de exploitatie van de WCT, stu wadoor Hesse-Noord, de afge lopen maanden te veel aan de zijlijn had gestaan. De Kok, die kort na de zomerva kantie een delegatie van het ha venbedrijf op bezoek had gekre gen, gaf toe dat die signalen ook hem en de directie van Zeeland Seaports hadden bereikt. „Daar gaan we zeker iets aan doen", beloofde hij. Er wordt binnenkort ook gepraat met de directie van het moederbedrijf van Hesse-Noord Natie, het Aziatische havenoverslagcon- cern Port of Singapore Authori ty. „Het motto is: niet afwach ten, maar op ons doel af gaan en gebruikmaken van de kennis van dat concern", aldus waar nemend directeur J. van der Hart. De komende maanden onder zoekt het dagelijks provinciebe stuur de haalbaarheid van een nieuwe procedure. De Kok meldde dat een externe project leider dat onderzoek gaat bege leiden. Wie dat wordt, is nog on bekend. Bestuurslid P. van der Maden betreurde dat het alge- ZIERIKZEE - De Zierikzeese Cathy Kotoun wordt dirigent van Harmonie De Vereenigde Vrienden in Sas van Gent. Zij volgt Johan de Witte op, die sinds 1971 de scepter heeft ge zwaaid over de Zeeuws-Vlaam se muzikanten. i Tijdens het najaarsconcert op zondag 16 november in de1 Vlaanderen in Sas van Gent geeft hij het stokje over aan Ko toun. De Zierikzeese is geselec teerd uit een club van twaalf gegadigden. VLISSINGEN - De Pabo van de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen staat in Nederland op een tweede plaats. Dat blijkt uit het visitatierap port Moed tot Meesterschap, een vergelijkend onderzoek waarbij de kwaliteit van alle 37 pabo's in Nederland onder de loep is genomen. Sinds de visi tatie van 1995/1996, waarbij de Pabo niet al te best uit de bus kwam, is hard gewerkt aan ver betering van de kwaliteit van het onderwijs. De Zeeuwse opleiding is een samenwerkingsverband aange gaan met de Pabo's van de hoge scholen in Den Haag, Rotter dam en Leiden. De visitatiecommissie komt tot de conclusie dat sprake is van een vitale en ambitieuze oplei ding. Ze roemt de professionele houding van studenten. Zij zijn goed in staat problemen op te lossen. De Vlissingse Pabo staat inmiddels te boek als één van de snellere groeiers. De Pabo Arnhem en de Pabo van de Theo Thijsen Academie in Utrecht delen de eerste plaats. meen bestuur de afgelopen maanden niet was geïnformeerd over de ontwikkelingen na de vernietigende uitspraak van de Raad van State. „Je wordt daar werkelijk door iedereen aange schoten met de vraag hoe het er nu voorstaat en dan heb je ei genlijk niets te melden. Ik had meer interne informatie ver wacht." De Kok wees op het standpunt dat al snel na de uitspraak was vastgelegd in een document en ook tijdens het debat in Provin ciale Staten heel duidelijk was geformuleerd. Daarin is niets veranderd. Sinds de oprichting van het ha venschap wordt gewerkt met twee business units: de unit Vlissingen en die van Terneu zen. Dat was een eis van het voormalige havenschap Ter neuzen, dat wel wilde fuseren, maar alleen onder voorwaarde dat de exploitatie zou worden opgesplitst. Die eis had alles te maken met het feit dat 'Terneu zen' altijd positieve resultaten had geboekt, terwijl 'Vlissin gen' steevast in de rode cijfers vertoefde. Van der Hart wil op korte ter mijn af van die gespletenheid. Als volgend voorj aar het nieuwe havenschapskantoor in Terneu zen wordt betrokken, is dat een goed moment om de units samen te laten vloeien, meende hijDie operatie maakt overigens deel uit van een beleidsstudie. De bouw van het nieuwe kan toor (in de volksmond 'de ski helling') bereikte gisteren het hoogste punt. Reden voor de be stuurders zich naar de bouw plaats te begeven om voor de bouwers 'pannenbier' uit te schenken. Advertentie 1 t/m 11 oktober Diep in het bds Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 De Drvkkery i.s.m. de Zeeuwse Bibliotheek zie programma in alle huis-aan-huisbladen in Zeeland of kijk op drukkerijmiddelburg.nl doe mee, de puzzel staat in de huis-aan-nuis bladen van deze week 3 vanavond vanaf 17.30 uur bospaddestoelensoep, en wilde iwijnfilet of ratatouille (vegetarisch) en bosvruchtenijs 11,50 9,00 vegetarisch menu) zondag 5 oktober 13.00-17.00 uur bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl Ze wordt een dezer dagen dertig jaren oud. Met haar eveneens single vriendinnen praat ze over wat geweest is en wat nog komt. Onlangs kwam het cafébezoek ter sprake. Weet je nog, zei ze, toen we zelf een jaar of vijf tien, zestien waren? Dan za gen we dertigers aan de bar hangen en zeiden we tegen el kaar: hebben die vrouwen geen vriend of soms geen le ven thuis? Nu ik zelf bijna dertig ben en in een kroegje kom, word ik daar wel eens aan herinnerd. Alleen denk ik nu: moet dat kleine grut van vijftien, zestien jaar niet naar huis? Advertentie IMieuw: Portugese Fornello uan Knorr. Fornello, het nieuwste Knorr wereldgerecht is een heerlijke ovenschotel met kipfilet, rijst, cherrytomaatjes, rode ui en ei. □at ziet er bijzonder uit! Vervang voor de variatie ook eens de kipfilet door tonijn en u zet een heerlijk Mediterraans visgerecht op tafel. Bom apetite! (Eet smakelijk!) Dierenartsen Cathy de Vos (links) en Annette Burm vieren zaterdag dat de praktijk vandaag 25 jaar bestaat. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneu- zense dierenkliniek De Otten- horst bestaat vandaag 25 jaar. Dat wordt zaterdag intern ge vierd. Niet omdat het dan dierendag is. Het was toevalli gerwijs één van de weinige mogelijkheden om de praktijk onbemand te laten. Ze moeten er zelf om lachen, Cathy de Vos, Bram Focker en Annette Burm, de drie dieren artsen van De Ottenhorst. De kliniek werd vijfentwintig jaar geleden opgericht door Johan en Cathy de Vos. Na drieënhalf jaar een praktijk aan huis te hebben gehad in de Snelliusstraat in Terneuzen, namen zij hun intrek in het huidige pand aan de Van Die- menstraat. Een groter onder komen met meer mogelijkhe den, waar nu drie artsen en acht assistenten werken. Op vallend is met name de grootte van de wachtkamer. „Het is nog nooit oorlog geweest in de wachtruimte. Die is bewust heel groot gemaakt, zodat ver schillende dieren goed van el kaar kunnen worden geschei den. Er zijn ook mensen die het geweldig vinden om in de wachtkamer te zitten. Zijn ze aan de beurt, laten ze een an der voorgaan. Alleen maar omdat ze het zo leuk vinden om over dieren te praten. Het is hier soms een heel sociaal ge beuren", grapt Cathy de Vos. In al die jaren zagen de artsen en assistenten de meest uit eenlopende dieren voorbij ko men. Een aap, slangen, legua nen, allemaal belandden ze eens op de behandeltafel van De Ottenhorst. „Toen wij net begonnen met de praktijk, wa ren duiven heel erg 'in'Die po pulariteit is gedaald, omdat de meeste jonge mensen geen zin hebben om een heel weekend op hun duiven te wachten. Zo'n tien jaar geleden waren ratten opeens heel gewild. Kwamen de eigenaren binnen, zag je eerst niets, totdat zo'n beestje uit een mouw kroop", zegt Cathy de Vos. Collega dierenarts Annette Burm voegt eraan toe: „Het kan mij niet gek genoeg, al ben ik bang voor grote spinnen. Die heb ik gelukkig nog nooit moeten be handelen." Toch valt het werk als dieren arts niet altijd mee. Cathy de Vos: „Het is soms best lastig om mensen ervan te overtui gen dat in bepaalde situaties inslapen voor hun dier de beste oplossing is. Ons motto is: Mens en dier mogen afzien, als er daarna maar weer leven is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43