PZC Gewelddadige dierenactivist kan ongestraft zijn gang gaan Kinderopvangplaats wordt weer duurder Bernhard heeft instructies voor uitvaart klaar liggen 3 Organisaties vragen betere behandeling borstkanker Tijdsdruk lag Allochtonen pleiten voor harde aanpak tegen geweldsprediting mogelijk aan -m a 1 j_ donderdag 2 oktober 2003 Zalm trekt plan medicijnknaak in Meenemen van telefoonnummer wordt simpeler Moedwillig Uitkleden Onzichtbaar Terroristische daad Leijnse volgt Stekelenburg op Huisartsentekort nog niet opgelost Raad verbiedt woningen Efteling Eneco betaalt dubbele nota's terug Uitstel twee op een cel in Tilburg Irwoners Wilnis kiijgen geld SrSS Foute moskee moet sluiten GEERTRUIDENBERG - Het ongeluk in de ketel van de Amercentrale in Geertruiden- berg is mogelijk veroorzaakt door de grote tijdsdruk waaron der de acht mannen stonden. Dat heeft een van de overleven den van de ramp gisteren ge zegd. De klus moest zondagavond zijn geklaard. De steiger stortte in de nacht van zaterdag op zondag in, waardoor de acht slachtof fers tientallen meters omlaag vielen. Volgens de Rotterdammer is on der die druk onvoldoende tijd genomen om bergen grit van de steiger af te zuigen. Door het ex tra gewicht zou de steiger kun nen zijn ingestort. Een andere oorzaak kan zijn dat er te veel mannen op de steiger stonden. Volgens een andere bron was de steiger niet op de gangbare wij ze geplaatst. Er zou geen draag- vlonder zijn gebruikt. Dat kan geleid hebben tot instabiliteit. De extra hoeveelheid grit zou normaal gesproken geen pro blemen hoeven op te leveren. Hulpverleners hebben gisteren de laatste twee slachtoffers in de ketel gevonden. Een van de twee is zeker overleden. De overle vingskansen van het laatste slachtoffer worden door het be leidsteam als 'vrijwel nihil' in geschat. GPD DEN HAAG - Het kabinet is be reid zijn voorstel voor een medi cijnknaak in te trekken als er een deugdelijke alternatieve dekking wordt gevonden. Minister Zalm van Financiën zei dat gisteren in de Kamer. Het kabinet komt begin volgende week met een voorstel, voegde hij er aan toe. Een Kamermeer derheid wil dat de medi- cijnknaak, een eigen bijdrage van 1,70 euro per recept, niet doorgaat, Het CD A-voorstel om de vergoeding van zelfzorgmid delen voor ziekenfondspatiën ten verder in te perken, kan het kabinet bekoren. ANP DEN HAAG - Het meenemen van een telefoonnummer van de ene aanbieder van mobiele tele fonie naar een andere moet al tijd kunnen en mag maximaal tien werkdagen duren. Dat geldt ook als er nog een lopend contract is. De Onafhankelijke Post en Te lecommunicatie Autoriteit (Op- ta) heeft deze regels gisteren be kendgemaakt. Door de regels, die direct zijn ingegaan, moet het eenvoudiger worden om van aanbieder te veranderen. Het meenemen van een tele foonnummer was al langer mo gelijk, maar leverde wel eens problemen op. De Opta ontving dit jaar al meer dan honderd klachten van mensen die hun nummer niet konden meene men. Zij constateerde eveneens dat de looptijd voor het overzet ten van een nummer in sommige gevallen te lang duurde. „In sommige gevallen duurde het zelfs vijf tot zes weken", aldus een woordvoerster van de Opta. Volgens de woordvoerster is over alle aanbieders van mobie le telefonie ongeveer evenveel geklaagd. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De overheid moet moskeeën sluiten die geweld prediken of die de integratie van hun volgelingen in Nederland tegenwerken. Dat bepleitten vertegenwoordigers van alloch tonen gisteren voor de parle mentaire commissie die het in tegratiebeleid onderzoekt. „Je moet grenzen stellen. Als een moskee geweld predikt, vind ik dat je die moet sluiten", verklaarde Mohammed Sini, di recteur van de Stichting Islam en Burgerschap. Ook Cemile Sezer, directeur van een consul tancybureau voor integratie vraagstukken, stelde dat 'de overheid te lang heeft zitten kij ken, zij moet maatregelen ne- Volgens haar zijn er 'veel mos keeën' die moedwillig de inte gratie van haar gelovigen belemmeren. De bestuurders verbieden Sezer bijvoorbeeld taallessen te geven aan vrouwen met het argument dat 'die niet op ideeën gebracht moeten wor den'. „Dat soort organisaties moet snel uit de samenleving", aldus Sezer. Minister Donner van Jus titie verklaarde eerder deze week dat hij er nog niet aan toe is moskeeën te sluiten als zij de wet overtreden. De VVD wil de wet juist aanpassen om dat mo gelijk te maken. Het integratiebeleid is jaren lang te laks uitgevoerd, vindt ook Hugo Fernandes Mendes, oud-directeur coördinatie inte gratiebeleid minderheden van Binnenlandse Zaken. Andere departementen en instellingen maakten weinig haast met het uitvoeren van de maatregelen die onder leiding van Binnen landse Zaken vastgesteld wa ren. „Het gevoel van urgentie ontbrak", aldus Fernandes Mendes. Hij stelde dat het beleid minder vrijblijvend moet worden. Zo zou de overheid instellingen en bedrijven voor de rechter moe ten dagen die afspraken over het opnemen van minderheden niet nakomen. „Soms moet je mede werking via de rechter afdwin gen." Oud-Kamerlid Mohammed Rabbae, van 1982 tot 1994 directeur van het Nederlands Cenrum Buitenlanders, waar- schwde dat de regering het beltd wel erg dreigt uit te kle den „Mfranten hebben de laatste drie vier jaar veel minder het gevel dat ze thuis horen in de Nedrlandse samenleving." Zo noeide hij het een 'strategische foutvan de NOS om de speciale teleisieprogramma's voor mi- graren af te schaffen. Turfen en Marokkanen kijken nu va de kabel naar hun natio- nalezenders en 'blijven daar- dooigericht op Rabat en Istan- boel in plaats van op Den Haa;'. GPD DEN HAAG - Met tranen in hun ogen luisteren vrouwen gisteren naar een gedicht dat wordt voorgedragen tijdens een demonstratie om aandacht te vragen voor borstkanker. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid kreeg daar een petitie aangeboden de Borstkanker Vereniging Nederland en het Koningin Wilhelmina Fonds. Daarin wordt gepleit voor een vroegtijdige ontdekking en multidisciplinaire aanpak van de behandeling van borstkankerpatiënten. Het aantal opraties wegens borstkan ker kan met 60 procent omlaag als diverse behandelingn van patiënten beter op elkaar worden afgestemd, zo stellen beide organisaties. Bovendien blijkt uit onderzoek dat het aantal sterfgevalen 8 procent lager is als vrouwen worden geholpen op zogeheten mammacare aüelingen, waar specialis ten samenwerken. foto Juan Vrijdag/ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Gewelddadig die renactivisme neemt schrikba rend toe. Dit jaar zijn tot nu toe al meer dan honderd branden gesticht, hokken open gebroken en mensen geïntimideerd; meer dan het dubbele van heel 1999. Niettemin heeft de politie de terreur nooit systematisch on derzocht, meldde minister Don ner gisteren tot ontzetting van de Tweede Kamer. Sinds 1999 is er bij de politie 357 keer melding gemaakt van een incident bij een veehouderij of een pelsdierfokkerij, zei Justi tieminister Donner gisteren in een overleg met de Tweede Ka mer over dierenactivisme. Donner ziet over de afgelopen vier jaar 'een duidelijke toena me'. Waren er in 1999 nog 39 meldingen, in 2002 waren dat er 110 en dit jaar zijn er tot nu toe al meer dan honderd meldingen bij het Korps Landelijke Poli tiediensten binnengekomen. Meestal vernielingen, maar ook bedreigingen komen steeds va ker voor. WD-kamerlid Oplaat kreeg twee weken geleden poli- tiebeveiliging nadat hij was be dreigd door dierenactivisten. Ze stuurden hem onder meer een foto van zijn eigen huis, 'in brand' gezet. Volgens de minister wordt de aanpak van 'bioterreur' vooral bemoeilijkt doordat de politie niet van tevoren op de hoogte is van een actie. Dat omdat inlich tingen- en opsporingsdiensten gescheiden zijn. „De activisten groeperen zich vrij onzichtbaar via internet. Ze zijn tot nu toe slimmer geweest dan wij." De opsporing van dierenactivis ten is pas sinds juni een zaak van de nationale recherche. Het valt nu onder de unit terrorismebe strijding en heeft na islamitisch fundamentalisme hoogste prio riteit. Voorheen waren de regio nale politiekorpsen verant woordelijk voor bijvoorbeeld het sporenonderzoek bij be laagde bedrijven. Donner gaf gisteren toe dat zulk onderzoek door regiokorpsen in het verleden 'niet in alle geval len' plaatsvond, dit tot verbijs tering van PvdA en WD,Het is voor mij stuitend nieuws om nu te horen dat er nooit systema tisch naar verdachten is gezocht", reageerde PvdA-ka- merlid Wolf sen geschrokken. „Terwijl de Kamer jarenlang is voorgehouden dat bestrijding van dierenactivisme 'zeer hoge prioriteit' had." WD-kamerlid Griffith: „Als je geen opspo ringsonderzoek doet, heb je geen verdachten en kom je nooit aan de informatie waarvan de minister nu roept dat daar zo'n gebrek aan is." Volgens Donner komt daar ver andering in nu de zaken cen traal worden aangepakt. „We kunnen het niet over onze kant laten gaan. Dat zou het einde van het democratisch proces be tekenen, want je nodigt anderen uit om het ook te gaan doen." Een meerderheid van de Kamer overweegt dierenactivisme te gaan beschouwen als 'terroris tische daad', zodat het zwaar der kan worden bestraft. GPD DEN HAAG - Frans Leijnse (PvdA) is als lid van de Eerste Ka mer de opvolger van de overleden Johan Stekelenburg. Dat heeft de Kiesraad gisteren bekendgemaakt. Leijnse (55) is voorzitter van de HBO-raad en geldt als een van de sleutelfiguren in de wereld van het hoger onderwijs. Steke lenburg overleed vorige week op 61-jarige leeftijd. Na de Tweede-Kamerverkiezingen van 22 januari fungeerde Leijnse samen met Donner (CDA) als informateur. Medio april gaf het tweetal de opdracht terug nadat CDA en PvdA definitief niet tot een akkoord waren gekomen. De PvdA- fractie in de Eerste Kamer moet uit de leden nog een voorzit ter kiezen als opvolger van Stekelenburg. ANP UTRECHT - Het aantal studenten dat aan de opleiding ge neeskunde begint is fors toegenomen en ligt op het gewenste niveau. Maar daarmee is het huisartsentekort nog lang niet opgelost. Dat stelt het Capaciteitsorgaan, dat in opdracht van de overheid ramingen maakt van het aantal op te leiden art sen deze week in het tijdschrift Medisch Contact. Volgens directeur H. Leliefield van het Capaciteitsorgaan blijft de instroom bij de vervolgopleidingen achter op het ge wenste aantal. ANP DEN HAAG - De Raad van State heeft het plan van de Efte ling om ten zuiden van het evenementenpark maximaal 450 recreatiewoningen te bouwen van tafel geveegd. Volgens het college heeft de provincie Noord-Brabant met de goedkeu ring van het plan een fatale fout gemaakt. In het plan staan geen voorschriften voor de maximale hoogte en oppervlakte van de te bouwen bosvilla's. Alleen al om die reden wijst de Raad van State het plan af. Op andere belangrijke bezwaren van natuurorganisaties is het rechtscollege niet eens meer ingegaan. ANP ROTTERDAM - Eneco geeft klanten die twee keer hebben be taald voor stroom van het failliete EnergyXS hun geld terug. Dat maakte het energiebedrijf uit Rotterdam gisteren be kend. De voorzieningenrechter in Rotterdam heeft bepaald dat klanten niet twee keer dezelfde nota hoeven te betalen. Eneco stuurde dubbele rekeningen naar klanten van het fail liete EnergyXS voor het krijgen van groene stroom van onder meer energieleveranciers Evolta en GreenPower. Door het faillissement kreeg Eneco geen vergoeding voor het gebruik van zijn kabels. Eneco probeerde de schade te verhalen op de gebruikers, die al een rekening hadden gekregen van hun eigen stroomleve- rancier. ANP DEN HAAG - De penitentiaire inrichting in Tilburg plaatst vooralsnog niet twee gevangenen op een cel. De gevangenis zou daar gisteren als eerste in Nederland mee beginnen, maar het bleek dat de toetsingscommissie nog geen toestemming daarvoor had gegeven. Volgens het ministerie van Justitie is er sprake van vertraging door een administratief-technische kwestie. Maar de vak bond AbvaKabo, die ook in de commissie zit, meldt nog niet akkoord te gaan omdat niet is voldaan aan de veiligheidseisen voor het personeel. ANP DE1»! HAAG - Inwoners van Wihis die getroffen zijn door de dijldoorbraak van augustus krigen de schade aan hun wo- niig voor 90 procent vergoed. Onternemers kunnen voor seinde aan hun bedrijfspanden en Je inboedel een vergoeding van65 procent verwachten. Dal heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren belendgemaakt. Voor inboe- delschade boven de 27.200 euro krigen de bewoners van Wilnis niels terug. Tuinhuisjes en tui- nenzijn geheel voor eigen reke ning. ANP door Alex Bogers DEN HAAG - De kinderopvang wordt volgend jaar weer flink duurder. Door de opening van meer crèches en een afnemende vraag naar plaatsen (vaak juist vanwege de hoge kosten) tellen veel groepen minder kinderen. De toenemende kosten voor de leidsters, het gebouw en de an dere middelen moeten daardoor door minder ouders worden ge dragen. Naar verwachting van de crè chehouders nemen de kosten voor de ouders volgend jaar tus sen de 3,5 en 8,5 procent toe. Be gin dit jaar zijn de ouders en (soms) de werkgevers al getrak teerd op een even grote prijsver hoging. Er werden zelfs uit schieters gemeld van meer dan tien tot zelfs 42 procent. Sinds medio jaren negentig zijn de prijzen bij de meeste crèches verdubbeld. „Door de opening van nieuwe crèches zijn de wachtlijsten i korter en is hier en daar een overschot", zegt een woord voerder van de MO-Groep, de brancheorganisatie van crè ches. „Al is de verzadiging zeker niet landelijk." Het aantal plaatsen in de kin deropvang is de laatste jaren flink toegenomen. De overheid wil hiermee stimuleren dat vrouwen blijven werken als ze kinderen krijgen. Dit jaar stuurt het kabinet aan op een uitbrei ding van het aantal plaatsen met tienduizend tot 180.000. Door de terugvallende econo mie en de stijgende kosten zoekt een aantal ouders echter naar alternatieven voor de crèche, weet de MO-Groep. GPD Advertentie WAT PK-INtc. O U WEINIö' door Barenda Grutterink HILVERSUM - Prins Bern hard heeft dominee Nico ter Linden instructies gegeven voor zijn uitvaart. Dat valt al thans op te maken uit een uit spraak van de prins in een tv- interview afgenomen door Rik Felderhof van de NCRV. Het vraaggesprek wordt zon dag 5 oktober uitgezonden via Nederland 1. Daarin zegt de hoogbejaarde prins wel gelovig te zijn, maar: „Ik ben zó religieus dat ik de lieve dominee Nico ter Linden heb gevraagd om duidelijk bij mijn begrafenis te zeggen dat ik niet wenste toe te behoren aan één kerkgenootschap." De prins en Felderhof waren deze zomer in Afrika samen te gast bij Paul Fentener van Vlissingen, de vermogende Nederlander die zich net als de prins inzet voor natuurbe houd. De prins is dol op Afrika: „Ik kan hier in Afrika uren zitten, gewoon kijken en op me in la ten werken. Toen dacht ik: ik ben nu bijna 93, wat zou het heerlijk zijn om hier te ster ven." De prins sprak onder meer over zijn jeugd: „Mijn vader gaf de grenzen aan en van mijn moeder heb ik geleerd om eerlijk te zijn." Over zijn eigen vaderschap meldt de prins dat hij denkt het 'wel re delijk' te hebben gedaan, 'maar ik denk niet dat ik het zo goed heb gedaan als mijn ei gen vader met mij De Tweede Wereldoorlog komt ook weer aan de orde: „Toen de oorlog uitbrak ging er bij mij een knop om. Ik had nooit verwacht dat ze Neder land iets zouden doen. Toen dat wel gebeurde sloeg dat in één keer om in haat; ik werd anti-Duits en dat ben ik heel lang gebleven." Terugkijkend op zijn lange le ven zegt Bernhard: „Ik heb 't gevoel dat een kind moet heb ben als een zandkasteeltje ge lukt is. Ik heb geen ambitie, ik doe dingen - en dat houdt me ook in leven - waarvan ik vind dat ze gedaan moeten worden en waar ik kan helpen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3