PZC Staatssecretaris slaat eerste paal kap dok 2 VVD wil nieuwbouw kleine marineschepen Dierenbescherming op zoek naar baasjes voor verwilderde katten 3VO kampt met tekort vrijwilligers Campagne Welkom in Zeeland slaat aan Denises twijfel over huwelijk is nooit helemaal verdwenen Statenfracties GroenLinks willen interprovinciaal beheer :lf donderdag 2 oktober 2003 Kledingbeurs voor hulp aan Uganda Agentschap Flinke tuin Bidden Verleden Songwriters in Checkpoint door A. J. Snel MIDDELBURG - De imago campagne Welkom in Zeeland slaat aan. Maar aangezien beeldvorming een zaak van lan ge termijn is, moet de campagne in de komende jaren worden voortgezet. Tot die slotsom komt de Stuurgroep Imagover betering Zeeland in een nota die bedoeld is voor het dagelijks be stuur van de provincie. De groep meent dat de campag ne in de komende ruim drie jaar moet worden voortgezet en be rekent dat daarvoor 800.000 eu ro nodig is. Tot nu toe werd 1,5 miljoen euro gestopt in de verbetering van het beeld dat elders in Neder land over Zeeland bestaat. Goed besteed geld, oordeelt de stuurgroep, maar alleen als de campagne nu wordt voort gezet. De prille resultaten zou den vervluchtigen als dat niet gebeurt en er zou sprake zijn van een kapitaalvernietiging. De groep ziet het imago als een zeer kwetsbaar, juist ontkie mend plantje „Een misstap, bij voorbeeld door negatieve pu bliciteit, kan ervoor zorgen dat het plantje vertrapt wordt en men opnieuw dient te begin nen." Uit onderzoek blijkt dat het beeld dat men elders heeft van Zeeland in de afgelopen drie jaar langzaam verandert. Het is wat jonger, vrouwelijker en ac tiever geworden, meer mensen zouden in Zeeland willen gaan wonen, wat betreft culturele ac tiviteit krijgt de provincie een beter rapportcijfer en de associ atie met klederdracht vervaagt. Constant blijft de waardering voor het natuurschoon en het cultureel erfgoed. De stuurgroep stelt dat de cam pagne Welkom in Zeeland één van de impulsen is geweest voor de wijziging van het beeld. Ook opening van de Westerschelde- tunnel, de herdenking van de Watersnood, de prestaties van Bief en de toenemende bekend heid met de culturele sector van Zeeland hebben hun weerslag op het Zeeuwse imago. Deltawateren samen aanpakken door Ben Jansen BERGEN OP ZOOM - Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land moeten de problemen van de Deltawateren gezamenlijk aanpakken. De Statenfracties van GroenLinks in de drie pro vincies willen dat daarvoor een interprovinciaal samenwer kingsverband wordt opgericht: de gemeenschappelijke rege ling beheer Deltawateren. Ze willen dat de dagelijke besturen van de provincies dit plan uit werken. Aanleiding voor het initiatief van de GroenLinks-fracties is de eerder dit jaar in de Staten van de drie provincies onder schreven toekomstvisie voor de Deltawateren. Conclusie: in de Deltawateren moet de invloed van het getij weer zoveel moge lijk terugkomen. Dat betekent herstel van de estuariene dyna miek: een overgangsgebied tus sen zout en zoet. Daarbij mag op geen enkele wijze aan de veilig heid worden getornd. Ook dient de zoetwatervoorziening voor de landbouw veiliggesteld te zijn en mag de afwatering van de Brabantse riveren in Zeeuw se wateren niet in de knel ko men. „Da's mooi", constateert Mar ten Wiersma, fractievoorzitter van GroenLinks in de Zeeuwse Staten, „we weten in welke richting we moeten zoeken om de Deltawateren gezonder te krijgen, maar hoe gaan we ver der. We hebben nu een integrale visie op de Deltawateren en die vereist een integrale aanpak. Er is geen geld om alle dure projec- TERNEUZEN - De helft van de opbrengst van de winterkinder- kleding-, babymeubel- en speelgoedbeurs die zaterdag 18 oktober plaatsvindt in hqt.Zel- denrust-Steelantcollege in Ter- neuzen is bestemd voor de cam pagne Zeeland Voor Uganda. De campagne is een samenwer kingsverband tussen studenten van de Hogeschool Zeeland en de landelijke hulporganisatie Edukans. De beurs is van 10.30 uur tot 12.00 uur. Mensen die spullen te koop aan willen bieden, kunnen vrijdag 17 oktober tussen 18.30 uur en 21.30 uur terecht op de school. ten die ervoor komen kijken in één keer uit te voeren. Dat bete kent dat er keuzes moeten wor den gemaakt." Bij het beheer van de Deltawa teren zijn volgens een inventari satie van GroenLinks twintig bestuurslagen betrokken en voor elk afzonderlijk waterge bied zijn aparte beheersvormen ingesteld, zoals het bestuurlijk overleg Volkerak-Zoommeer, het natuur- en recreatieschap Grevelingen en het bestuurlijk overleg Westerschelde. Wiers ma: „Deze versnippering biedt geen garanties dat het goed gaat en dan druk ik me nog zachtjes uit ook." In dit verband wijst hij op de stemmen die opgaan om niet door te gaan met de gedeel telijke verzilting van het Ha ringvliet. „En dat na één droge zomer", smaalt hij. Omdat de provincies richting geven aan het beleid op het ge bied van ruimtelijke ordening en waterkwaliteit, moeten zij volgens GroenLinks het voor touw nemen bij de invulling van de toekomstvisie. Democrati sche controle op de gemeen schappelijke regeling die de fracties voor ogen staat, is mo gelijk door de instelling van een interprovinciale Statencom missie die zowel de Staten van de drie provincies als de be stuurders van de gemeenschap pelijke regeling adviseert. Staatssecretaris C. van der Knaap van Defensie neemt het applaus in ontvangst na het heien van de eerste paal. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Staatssecretaris C. van der Knaap van Defensie heeft gister avond in Vlissingen-Oost het startsein gegeven voor de bouw van de over kapping van dok 2 van de Schelde. Het eerste af te bouwen schip wordt het Lan ding Platform Dock (LPD), de hms Johan de Witt. Dat schip komt in 2006 in de vaart. Van der Knaap was de eer gegund om de eerste paal de grond in te heien. Met zichtbaar genoegen nam hij plaats in de hei-installatie. Na slechts luttele minu ten zat zijn taak erop. Met een buiging nam hij het applaus van onder anderen Schelde-directeur R. Berkvens in ont vangst. De overkapping van dok 2 wordt vijftig meter hoog, dertig meter breed en 215 meter lang. Het dok kan na de klus ge bruikt worden als overdekte bouwloca tie. De werkzaamheden kosten de Schel de 25 miljoen euro, inclusief de bouw van een aantal kantoren en een magazijn. „Het grootste voordeel van de overkap ping is dat je verstoken blijft van wind, regen en sneeuw", aldus E. van Hoepen, directeur onroerend goed van de Schel de. De Koninklijke Marine, de belang rijkste opdrachtgever van de Vlissingse scheepwerf, eist ook dat haar schepen in overdekte dokken afgebouwd worden. De eerste LPD, de hms Rotterdam, werd in Vlissingen-oost in moten gerealiseerd, die vervolgens in een grote, overdekte loods aan elkaar gelast werden. Dat bleek achteraf niet zo'n simpele con structie. De Johan de Witt wordt een stuk groter dan het eerste LPD. Na de over kapping kan dok 2 ook gebruikt worden voor reparatiewerkzaamheden, afbouw en ombouw. door Harmen van der Werf DEN HAAG - In de volgende kabinetsperiode, vanaf 2007, moet de Koninklijke Marine in kleinere marineschepen en een schip voor het transport van he likopters kunnen investeren. VVD-Kamerlid J. van Baaien doet dit voorstel later deze maand bij de behandeling van de begroting van Defensie. De kleinere marineschepen moeten twee M-fregatten ver vangen. Van Baaien denkt aan vier korvetten. Met die vaartui gen is de Koninklijke Marine beter toegerust voor kust- wachttaken. „Onze fregatten zijn mooi", zegt de liberaal, „maar vragen veel personeel en zijn erg kostenintensief." Met de aanschaf van een schip voor het transport van helikop ters wil Van Baaien de trans portmogelijkheden van de hele Nederlandse krijgsmacht ver groten. Hij is ervan overtuigd dat daaraan behoefte bestaat bij militaire (vredes)missies. In de ontwerp-begroting 2004 van Defensie wordt het nieuw- bouwprogramma van de marine volledig drooggelegd vanaf 2006totna2010. Van Baaien wil dat dus bijstellen. Het voortbe staan van de Koninklijke Schel de Groep (KSG) in Vlissingen als marinewerf staat daarbij niet op de eerste plaats. Het gaat de VVD'er om de hele infra structuur rond de marinebouw, waarin de Koninklijke Marine als ontwerper en kennisinstel lingen als TNO Defensieonder zoek een grote rol spelen. Ook in het voorstel van Van Baaien blijft onbetwist dat de Koninklijke' Marine materieel moet inleveren. Minister Kamp van Defensie wil terug naar tien fregatten; zes in plaats van acht M-fregatten én vier Lcf-fregat- ten, waarvan er nog twee in aan bouw zijn. Om plaats te maken voor vier kleinere marinesche pen moeten in het plan van Van Baaien nog twee M-fregatten verdwijnen. Uiteindelijk zal de marinebouw op Europese schaal gestalte moeten krijgen, bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer met minister Kamp. In de Europese Unie komt een spe ciaal agentschap dat defensie opdrachten moet gaan coördi neren. „Een aloude wens van Frankrijk", weet Van Baaien, „en hopelijk leidt dit er niet toe dat alleen de Franse industrie daarvan profiteert. PvdA-Kamerlid F. Timmer mans ziet in Europese samen werking een kans voor met na me de cluster Koninklijke Schelde Groep en wapenelek- tronica-fabrikant Thales Ne derland, het vroegere Hollandse Signaal. „Met de Koninklijke Marine heeft dat cluster een sterke positie in Europa", denkt Timmermans. Hij wijst erop dat de KSG en Thales al stevig aan de weg timmeren met geavan ceerde militaire transportsche pen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland zoekt tehuizen voor verwilderde katten. Het aantal verwilderde katten in de asielen in Middelburg en Vlissingen neemt ieder jaar toe. Soms ver blijven de katten daar jaren achtereen. De Dierenbescher ming gaat nu op zoek naar ge schikte baasjes. In de asielen in Middelburg en Vlissingen zitten in totaal zo'n twintig verwilderde katten. .Binnenkort komen er nog meer aan"zegt Inge Zweedijk van de Dierenbescherming. „We wor den voortdurend gebeld door mensen die een populatie ver wilderde katten gezien hebben. Meestal worden de dieren ge vangen, gecastreerd of gesterili seerd en teruggezet op de oude plek. Daar gaat in elk geval onze voorkeur naar uit. Maar soms kunnen de katten niet worden teruggeplaatst of willen de mensen die ze gebracht hebben, dat ze niet terugkomen. Deze dieren gaan dan naar het asiel. Incidenteel vinden we een ge schikt plaatsje voor ze. Maar dikwijls blijven ze lang in het asiel zitten." De dieren zijn meestal te wild voor in een gewoon huis, legt Zweedijk uit. „Je kunt ze niet oppakken, ze komen niet op schoot zitten en soms vliegen ze zelfs tegen de ramen op. En dat Het aantal verwilderde katten in de asielen in Middelburg en Vlissingen neemt ieder jaar toe. foto Dirk-Jan Gjeltema is voor niemand prettig; niet voor de mensen en niet voor de katten." Hoe goed ze ook in het asiel verzorgd worden, de Die renbescherming vindt dat deze dieren beter verdienen. Daarom is in samenwerking met de asie len in Vlissingen en Middelburg de actie Buiten-kans opgezet. Het is volgens Zweedijk de eer ste keer in Nederland dat een or ganisatie zich zo specifiek richt op het onderbrengen van ver wilderde katten. De actie gaat meerdere jaren lo pen. In die tijd wordt actief ge zocht naar mensen met een flin ke tuin, een boerderij of een woning in het buitengebied die graag zo'n kat onderdak bieden. door Melita Lantinq McALESTER - Trouwen met iemand in een Amerikaanse dodencel is geen alledaagse keuze. Denise DeLozier-de Boe heeft het toch gedaan. Vijf jaar na haar eerste ont moeting met de terdoodver- oordeelde Michael DeLozier stapte ze deze week in het hu welijksbootje. „We werden verliefd en een jaar na onze eerste ontmoeting besloten we te trouwen. Het heeft uiteindelijk nog vier jaar geduurd voor de huwelijksceremonie plaats kon vinden in de gevangenis van McAlester, in de staat Oklahoma. „Ik heb eerst geprobeerd een visum te krijgen voor Ameri ka, om daar te gaan wonen. Dan zouden we snel daarna trouwen," vertelt Denise vanuit Amerika. „Het heeft twee jaar geduurd voor die aanvraag werd afgewezen. Waarom, is nooit duidelijk geworden, maar het heeft zeer waarschijnlijk te maken met Michaels situatie. Uit eindelijk hebben we het hu welijk toch doorgezet." Ze vertelt dat ze vanaf het moment dat ze Michael leer de kennen, geworsteld heeft met een innerlijk conflict. Aan de ene kant de rationele gedachten dat het bepaald niet voor de hand ligt om een man te trouwen die op death- row zit, de vraag of ze daar wel goed aan doet, en aan de andere kant de emotionele overwegingen omdat ze van hem houdt. „Die twijfel is nooit helemaal weggegaan. Ik ben er van overtuigd dat het Gods wil is dat wij trou wen, maar het is heel onwer kelijk om met iemand te trouwen die je nooit kunt aanraken." Denise blijft in Nederland wonen en werken. Ze gaat regelmatig op bezoek in McAlester en verder verloopt het contact via brieven. „Daarnaast bidden we sa men. We hebben een vaste date in de week, dat is een vast moment waarop we al- letwee tegelijk kunnen bid den en verder bidden we ie der op onze eigen tij dstippen. Het is heel moeilijk uit te leg gen dat wij op die manier contact hebben. Ik denk dat het uiteindelijk niet uit te leggen is, dat moet je voelen." Denise wordt vaak aange sproken op haar partnerkeu ze. Mensen verklaren haar voor gek en deskundigen hebben een mening over het type vrouw dat trouwt met een terdoodveroordeelde. Denise begint te lachen: „Het type eenzame vrouw. Nou ik ben beslist niet eenzaam. In het begin had ik het gevoel ik mezelf moest verdedigen. Dan dacht ik, ben ik nu gek? Dat verdedigen doe ik niet meer, ik weet dat ik ben ge trouwd uit liefde. Ik ben erg gelukkig en het huwelijk heeft mij veel te bieden" De daden van Michael DeLo zier - hij heeft in 1995 samen met Bo en Nathaniel Madi son twee mannen doodge schoten op een kampeer plaats bij de Glover river - zijn voor Denise moeilijk te accepteren. „Ik heb moeite met het accepteren van zijn verleden voordat ik hem leerde kennen. Ik heb het uit eindelijk wel gedaan en ik heb het vergeven. Ik ben al leen nooit naar de plek ge gaan waar het is gebeurd. Michael heeft zelf ook moeite met het verleden. Hij weet dat God het hem vergeven heeft en hij accepteert het feit dat hij moet boeten." Er moet een wonder gebeu ren wil Michael DeLozier niet over een paar jaar wor den terechtgesteld. De staat Oklahoma staat bekend om zijn grote aantal executies. „Er is nog een kans, al is die kans wel heel erg klein. Het is hopen tegen beter weten in." foto Ruben Oreel Schelde-directeur Berkvens zei dat de overkapping de scheepswerf in staat stelt kwalitatief nog betere schepen te maken. Om de overkapping mogelijk te maken kreeg de Schelde een lening van het Rijk. Met de onderhandeling was twee jaar gemoeid. Berkvens hoopte dat de rijksoverheid aandacht bleef houden voor de marinewerf. Staatssecretaris Van der Knaap zei dat defensie op dit moment een reorganisatie doormaakt. „Maar we blijven ons inzet ten om onze mensen erop uit te sturen met het beste materiaal. De marine heeft al heel wat mooi spul." Het nieuwe baasje moet wel zor gen voor voeding en verzorging en moet zich aan de richtlijnen van de Dierenbescherming hou den. De dieren krijgen een ge zondheidsverklaring mee, wor den gevaccineerd, gechipt en gecastreerd of gesteriliseerd. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de Dierenbescher ming, telefoon 0118-490510. door Ben Jansen MIDDELBURG - Verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO zoekt vrijwilligers. Vooral op de Beve- landen kampt de landelijke ver eniging met een tekort aan ge gadigden die zitting willen nemen in afdelingsbesturen en/of projecten willen uitvoe ren. Dat betekent dat het lastig is voor 3VO daar haar activitei ten op touw te zetten. „In een organisatie als de onze heb je nu eenmaal te maken met verloop", zegt Johanna de Nood uit Middelburg, vice-voorzitter van het district Zeeland. „Er treedt vergrijzing op en soms houden vrijwilligers het na een aantal j aren voor gezienHet ge beurt ook dat iemand ermee op houdt, die jarenlang als motor van een enthousiaste groep heeft gefungeerd. De rest van de groep ziet daar dan aanleiding in om er ook mee te stoppen. In de meeste delen van Zeeland lukt het doorgaans tijdig ver vangers te vinden. Waar het door komt weet ik niet, maar op de Bevelanden gaat het 't moei zaamst." 3VO streeft ernaar in elke ge meente een afdeling te hebben, zodat op gemeentelijk niveau activiteiten kunnen worden uit gevoerd. In Reimerswaal zijn pas weer enkele vrijwilligers ge vonden. Daarmee is een basis gelegd voor bezigheden van 3 VO in deze gemeente. De Nood: „Knelpunt is alleen dat deze mensen wel bereid zijn projec ten uit te voeren, maar dat ze er niet voor voelen om een afde lingsbestuur te vormen. Weheb- ben in elk geval afgesproken dat ze met begeleiding van onze re giocoördinator zich om te be ginnen gaan bezighouden met de organisatie van verkeersexa- mens op de scholen. Verder zien we dan wel." Een afvaardiging van het districtsbestuur van 3VO heeft onlangs gesproken met de gemeente Noord-Beve land over mogelijkheden om daar eindelijk activiteiten van de grond te krijgen. Johanna de Nood, gepensio neerd directeur van een Middel burgse basisschool, is zich al als jong onderwijzeres met ver keersveiligheid gaan bezighou den. Ze gaf verkeersles en ver zorgde de verkeersexamens. Zo kwam ze in contact met Veilig Verkeer Nederland (de organi satie die samen met de Voetgan gersvereniging en Kinderen Voorrang is opgegaan in 3VO) en op een gegeven mement wet ze voor een bestuursfunctie jf vraagd. „Het is leuk en nutt werk", verzekert ze. „Bezigzi; met en voor mensen is altij d ar dig, bevorderen van de ve: keersveiligheid is vanzelfspn- kend belangrijk en daar kot bij dat het nog een zinvolle tijé vulling is ook." De verkeersveiligheidsorgat satie voert een breed pakket vr activiteiten uit, zodat vrijwil- gers zich kunnen richten op t ken die hen aanspreken. 31 werkt eraan om op elke schoö een verkeersouder te hebbe: die helpt bij verkeersexamec en leskisten over veilige fiefr verlichting beheert. Aandact wordt ook besteed aan vei vervoer van kinderen in perst- nenauto's en aan veilige route en veilig gedrag voor scholiere die van de basisschool voor te eerst naar het voortgezet onde wijs gaan. Verder organised 3VO caravancursussen en -ii specties en opfriscursussen voc automobilisten. Vrijwilligs passen rijwielen aan voor oude re fietsers en zijn paraat bij i BOB-anti-alcohol campagnee: bij acties om het gebruik vaj dodehoek-spiegels door lanc bouwvoertuigen te bevorderen Belangstellenden voor het wefi van 3VO kunnen zich melde via telefoonnummer 011H 614496. TERNEUZEN - Het Terneuzei se café Checkpoint is maandaf avond het toneel voor tw roots-artiesten uit de m« ziekscene van Austin, Texas. Zowel Jon Dee Graham ai. Scrappy Jud Newcomb zal efi akoestische set ten gehore bretj gen. Nadat beide muzikant^ een solo-optreden hebben ve: zorgd, betreden zij samen dj planken. Graham werd in 2000 gekozs tot songwriter van het jaar tij dens de Austin Music Award! Hij speelde in legio bands waaronder The Skunks, "W Believers en Lone Justice. Scrappy Jud Newcomb trad vaker op in Terneuzen, santej met zijn Loose Diamonds. Dj gitarist Newcomb is vooral be- kend van Toni Price en maakt': dit jaar een solo-cd. Het dubbelconcert begint 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38