13 Inrichting zuidkust kost miljoenen Roodkapje in het grote taalbos Jeugd kan energie kwijt in binnenspeeltuin V Platform mensen met functiebeperking wil op website gemeente Twijfels over Zeeuwse regels brandveiligheid op kampeerterreinen Gemeente vraagt subsidies aan voor aanleg natuurgebied m*'< Dertig unox Goes wil ruimer pardon voor asielzoekers Verdwaalde zwemmer gevonden zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 2 oktober 2003 Uitkijkpunt Kiprookworst $oepp.ikkêt Plezier Afstand In spanning Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk Programma Kinaerboeken week Meest belezen Zeeuwse Kind Brasseriemenu uit het bos Markt 51 Middelburg (0118) 886886 PZC door Ali Pankow SEROOSKERKE - De herin richting van de zuidkust van Schouwen tot natuurgebied vergt in totaal negen miljoen eu ro. Dat geld zal in de loop der ja ren via allerlei subsidiestromen op tafel moeten komen. Verte genwoordiger P. de Koeijer van de agrarische sector binnen de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost vraagt zich af of de lat niet te hoog wordt ge legd. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde moet de inzet hoog zijn om sowieso in aan merking te komen voor nationa le en Europese bijdragen. „Het is hier een kip-en-het-ei- verhaal. Als je geen plan met ho ge ambities zou neerleggen, moet je het doen met de normale bijdrage van 6800 euro per hec tare natuurontwikkeling en daar red je het niet mee", zei Van de Velde gisterochtend in de vergadering van de Landinrich tingscommissie (LIC). Zij er kende dat een ambitieus plan als de zuidkust Schouwen moei lijk uit te leggen is in de huidige slechte economische situatie, maar dat geld voor natuur nu eenmaal geoormerkt is bij het Rijk en niet voor bijvoorbeeld de zorg zal worden ingezet. De commissie besloot in te stemmen met het inrichtings plan voor het gebied langs de zuidkust tussen Moriaanshoofd en Zierikzee. Daarin worden de deelgebieden 4 tot en met 11 on derscheiden. De eerste drie deelgebieden van het totaalpro ject Schouwen-Oost betreffen De Prunje en een daar tegenover liggend gedeelte achter de zee dijk. De herinrichting daar is vrijwel voltooid. Het inrich tingsplan dat de Grontmij heeft opgesteld voor de zuidkust geldt als richtlijn voor de con crete uitvoeringsmodules. Af hankelijk van de beschikbare geldstromen zal bekeken moe ten worden welke ambities wer kelijk haalbaar zijn. Doel is hier een groot aaneenge sloten brak natuurgebied te cre- eren waarin het cultuurhisto risch oer-moeraslandschap met karrenvelden en kreken in ere wordt hersteld. De Koeijer waarschuwde er voor dat aanleg alleen niet vol staat. Volgens hem zal Natuur monumenten als toekomstig beheerder rekening moeten houden met dat onderhoud. In welke mate er maatregelen getroffen zullen worden voor de aangrenzende agrarische be drijven om te voorkomen dat ze overlast ondervinden van het drassige natuurgebied, hangt onder meer af van de uiteinde lijke grenzen. Die kunnen nog wijzigen door het voorstel van de agrarische sector een stuk landbouwgrond ten noorden van Zierikzee tussen rijksweg N59, Zandweg en Brasweg ook voor natuurontwikkeling te ge bruiken. Het perceel blijkt ge zien de kwelplekken zeer kwetsbaar voor de landbouw. Het toekomstig natuurgebied biedt specifieke mogelijkheden tot recreëren. Zo zal de Prunje een gedeelte van het jaar aan de rand toegankelijk zijn met in gangen aan de Delingsdijk en de Slikweg. Volgens de LIC zullen daardoor bij de Slikweg extra parkeervoorzieningen nodig zijn. Ten aanzien van een uit kijkpunt op de voormalige stortplaats aan de Hoosjesweg maakt wethouder Van de Velde een voorbehoud. Zij waar schuwt ervoor dat zo'n voorzie ning geen enkele invloed mag hebben op de afdekking van die vroegere vuilnisbelt. Het slopen van de Weldamse- weg bij Zierikzee blijft nog steeds een wens in het kader van de natuurherwinning. Het be sluit daarover wordt echter vooruitgeschoven tot het onder werp in de betreffende uitvoe ringsmodule aan de orde zal ko men. Het voorstel stuit op brede tegenstand vanuit de bevolking. Bij Unox weten ze hoe je rookworst moet maken. Gewone gelder- sche, magere of runderrookworst: iedereen kent ze. Dat geldt nog niet voor de kiprookworst. Die is hartstikke nieuw. Net zo lekker sappig en goed gekruid als de bekende Rookworst, maar dan gemaakt van kip. Met een heel eigen smaak dus. Je kunt een kiprookworst gewoon bij de andijviestamppot of boeren koolstamppot eten. Maar zo'n niet alledaagse rookworst is ook heel lekker bij niet alledaagse stamppotten. Prei, witlof of spinaziestamppot bijvoorbeeld. Kiprookworst is misschien wel de meest veelzijdige rookworst. Van Unox. Unox blijft Unox Kukèft Writ 4 zakjes ih gérnefint) rt stuk Ifteker roef Möniu SoeppakkeO Mët dé inkket jKfUiiidffffHili pftSta. kruidenmix eft ëért piliönlon >ot jo jri jHI itiinttfP" iftnallijll ft Kies jouw lekkerste smaak, want Honig Soeppakket is verkrijgbaar in drie smaken: Oosterse Kippensoep, Mediterrane Tomatensoep en Provengaalse Groentesoep. Met de verschillende variatietips op de achterzijde maak je zo jouw lekkerste zelfgemaakte soep voor 2 3 personen. Smakelijk eten! dagbladen van IJRp Dagiiatte: j: (nfovfjRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor ui Met Üt Knienol proberen de eigenaren bezoekers van 't Lapje ook in regenachtige tijden te vermaken. door Esme Soesman HAAMSTEDE - In de buiten lucht kan al zo'n vijfentwintig jaar worden gespeeld bij Recre atiepark 't Lapje in Haamste de.Sinds kort kunnen kinderen eindelijk ook bij slecht weer hun energie kwijt op Schouwen- Duiveland, bij indoorspeel- plaats Ut Knienol. Met vijf verjaardagspartijtjes die tegelijk gaande zijn hangen aardig wat kinderen in de ge kleurde touwen. Via een glij baan wordt de ballenbak be reikt. Twee boeien vormen een mini- kabelbaan en er kan worden ge klommen of gehuiverd in een spookhuis. Met Üt Knienol pro beren eigenaren John en Sylvia Quaak bezoekers van 't Lapje ook in regenachtige tijden te vermaken. Er zijn heel wat jaren overheen gegaan voor Quaak zijn 'elkweervoorziening' kon reali seren. Het door hem beoogde plekje bij het sportcentrum aan de Kraaijensteinweg vond geen doorgang. Ook het realiseren van een overkapping ging niet zonder slag of stoot. Markt is er wel voor dit soort binnenactivi- teiten, weet Quaak. Hij bezocht een aantal speelplaatsen in het land. Soortgelijke plannen van collega-recratieondernemers in de Westhoek kwamen tot dusver niet van de grond, los van tijde lijke voorzieningen zoals in de sporthal bij Burgh-Haamstede Üitontwikkeld is 't Lapje nog niet, geeft Quaak aan. De grond die ooit gekocht is door zijn opa ('ik heb een lapje gekocht') is gjfjpMpMfa door Ali Pankow ZIERIKZEE - Van gemeentebe stuurders wordt normaliter niet geaccepteerd dat ze sprookjes vertellen. Wethouder J. van Fe- lius van Onderwijs mocht het gistermiddag tijdens een 'mid dag over taal' in het gemeente huis naar alle eer en geweten wel doen. Hij vertelde over Roodkapje in het grote taalbos. Zoals elk goed sprookje gold ook zijn verhaal als metafoor voorde werkelijkheid. VanFeli- us gaf er het startsein mee voor het Taal Stimuleringsfonds van de gemeente. Het gaat om een financiële bij drage waar basisscholen een be roep op kunnen doen voor doel gerichte taaiprojecten. Scholen met de meeste zogeheten doel groepkinderen komen daar het eerste voor in aanmerking. Het gaat dan om een aanzienlijk aantal kinderen van ouders met een lagere opleiding en kinde ren uit het buitenland. Praktijk onderzoek wijst uit dat zij vaak te kampen hebben met taalach terstand. De gemeente wil met het Taal Stimuleringsfonds de scholen een handreiking bieden meer specifieke aandacht aan taal te besteden. Per school wordt maximaal 2000 euro toegekend. De totale pot bedraagt nu nog slechts 9000 euro, maar zal elk jaar met 6000 euro worden ge voed. Ruim zeventig betrokkenen bij peuterspeelzalen, openbaar-, bijzonder- en speciaalbasison- derwijs deden gisteren mee met de 'middag over taal' in het ge meentehuis als aftrap voor het Taal Stimuleringsfonds. Inspe lend op het thema van de kin derboekenweek 'Diep in het bos' vertelde de wethouder zijn Tijdens de 'middag over taal' in het gemeentehuis werd onder ande re een workshop prentenboeken gehouden. foto Dirk-Jan Gjeltema sprookje over het grote taalbos, waar Roodkapje in dreigde te verdwalen. Van Felius schetste daarin ook een rol voor zichzelf als 'Heer Joost' die diep in dat bos een oogje in het zeil houdt en waar nodig de juf en de meester de helpende hand biedt bij het taalonderwijs. Verdeeld in werkgroepen kregen de deelne mers verder deze middag op tal van manieren informatie over door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Platform voor mensen met een functiebe perking zou graag zien dat de gemeente een plekje op de web site voor deze organisatie in ruimt. Na een aanloopperiode van enkele maanden is het plat form nu zo ver dat met brede in formatie over doelstellingen en werkwijze naar buiten kan wor den getreden. De belangen groep wil daar graag medewer king van de gemeente bij. Zelf heeft het platform inmid dels een folder uitgebracht waarin kort en bondig wordt weergegeven wie tot de doel groep behoren en wat het plat- form wil bereiken. Voorop staat het bevorderen van integratie en emancipatie van mensen met een functiebeperking, zodat ze als gelijke medemensen kunnen functioneren. Volgens voorzitter H. Thijsse behoort ongeveer 15 procent van de Schouwen-Duivelandse bevolking tot de doelgroep van het platform. Voor de mensen die er niet mee te maken hebben, lijken de problemen vaak niet zo groot, maar het grootste deel van de beperkingen is onzicht baar, is de ervaring van Thijsse. Hij verwacht dat het percenta ge van 15 procent als gevolg van de vergrijzing in deze ge meente nog aanzienlijk zal toe nemen. De activiteiten van het platform richten zich onder meer op het vergroten van toegankelijkheid van openbare voorzieningen. Ook wordt samengewerkt met de Stichting Welzijn Ouderen bij de organisatie van scootmo- bielcursussen. Het platform is reeds betrokken bij de veiligheidsonderzoeken in de kernen door de Vrouwen Advies Commissie (VAC) en die samenwerking wil Thijsse graag verder uitbreiden. Ook denkt hij aan versterking van de contacten met de dorpsraden en patiëntenorganisatie Klaver blad. Hij dringt er bij de gemeente op aan dat bij de uitwerking van het beleidsplan gehandicapten gebruik zal worden gemaakt van de deskundigheid van het platform. foto Dirk-Jan Gjeltema van een terrein met toentertijd een stuk of tien kampeermidde len en wat recreatieve activitei ten uitgegroeid tot een steeds gevarieerder speelplek. Wat Quaak betreft wordt in de toe komst wederom een tennisbaan opgeofferd om nog een spelsoort toe te voegen. Tot 25 oktober zijn 't Lapje en Üt Knienol de hele week ge opend, daarna is het park in ver band met vakantie gesloten. Na 10 november is het geopend op woensdagmiddagen en zonda gen. zaken als woordenschat en in teractief taalonderwijs. Zo gaf Lenie Tuinhof van het RPCZ (Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland) aan waarom het ene prentenboek beter geschikt is dan het andere om het taalge bruik bijkinderen te stimuleren. Ze noemde er drie belangrijke criteria voor. Het boek moet be trokkenheid creëren, de ver haalopbouw dient eenvoudig te zijn en het zou mooi zijn als een kind er circa vijftien nieuwe woorden door leert. Sjannie Mes van de Zeeuwse Bi bliotheek gaf met het voorlezen van een verhaal over 'Kleine Ezel' een voorbeeld van hoe bij peuters kan worden ingespeeld op emoties van groter willen worden en dingen zelf willen doen. Jan Witkam van het RPCZ gaf voorbeelden van interactief taalonderwijs. Hij deed dat on der meer met het tonen van een video-opname van leerlingen uit groep zes van de basisschool die voorlezen aan kleuters. Op vallend daarin is de sociale be trokkenheid en het grote plezier waarmee de oudere leerling voor het jongere kind voorleest. Jannie Copper van het RPCZ verdeelde haar gehoor weer in kleinere groepjes en gaf de op dracht aan de hand van de 'drie Uit-jes' specifieke woorden duidelijk te maken. Die uitjes staan voor: uitleggen, uitbeel den en uitbreiden. De korte pre sentaties van de groepjes toon den aan dat naast uitleggen, een visuele uitbeelding en het ge bruiken van associatieve woor den veel helder kunnen maken. Zo kreeg een abstract woord als 'tijdelijk' uitbreiding met 'trends', 'niet altijd' en 'voor even'. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De grote en klei ne kampeerterreinen op Schou- wen-Duiveland zijn via ge meentelijk beleid al volop onderworpen aan regels voor de brandveiligheid. De eilandelij- ke fractie van de VVD zet daar om vraagtekens bij de opstelling van de Zeeuwse brandveiligheidsregels voor campings. Temeer omdat uit voering hiervan waarschijnlijk grote gevolgen heeft voor het aantal gasten, dat op de huidige terreinen zou mogen kamperen. In tegenstelling tot bijvoor beeld de horeca of openbare ge bouwen zijn er geen landelijke regels op het gebied van brand veiligheid voor campings. En dat terwijl kampeerterreinen volgens de Regionale Brand weer Zeeland vol staan met 'makkelijk brandbare 'huisjes' als caravans en tenten'. De pro vinciale brandweer werkt daar om in samenspraak met de re creatie-ondernemers en de gemeentelijke brandweerkorp sen aan Zeeuwse brandveilig heidsregels voor campings. In dit Zeeuwse model van richtlij nen komt onder meer hoever de caravans en tenten minimaal van elkaar af moeten staan. Met name die richtlijnen kun nen ingrijpende gevolgen heb ben voor het toerisme en het maximum aantal kampeerders. Want wordt de afstand tussen caravans en tenten groter, dan zullen er minder op de huidige campings neergezet kunnen worden. Uitbreiding van de kampeerterreinen in opper vlakte past immers niet in het ruimtelijk beleid van de provin cie. De Schouwen-Duivelandse fractie van de WD vraagt zich daarom af, of dit Zeeuwse mo del wel opgesteld moet worden. Want vrijheid blijheid wat be treft de brandveiligheidseisen is het voor de campinghouders nu ook niet. „Gezien het feit dat de gemeente via onder andere de GOES - De gemeente Goes heeft er bij de minister van Justitie, M. Verdonk, op aangedrongen alle asielzoekers die vijf jaar of langer op een definitieve uit spraak wachten, in Nederland toe te laten. In een brief aan de minister sluit Goes zich aan bij het standpunt van de Vereni-' ging Nederlandse Gemeenten (VNG). Wethouder D. van Ewijk, die de allochtonenproblematiek in haar portefeuille heeft, maakt zich ernstige zorgen over drie gezinnen die in Goes een defini tieve uitspraak in hun asielpro cedure afwachten. Het zijn alle maal mensen die al vijf jaar of langer in Nederland zijn maar aan hun tweede of derde proce dure bezig zijn. Verdonk is van zins alleen een pardon af te roepen voor asiel zoekers die langer dan vijf jaar in Nederland zijn maar nog steeds in hun eerste procedure zitten. Volgens Van Ewij k zijn er in heel Zeeland ongeveer 300 asielzoe kers die al langer dan vijfjaar in spanning zitten over hun lot. Niemand of vrijwel niemand van hen zou in aanmerking ko men voor het pardon van minis ter Verdonk. Van Ewijk, en de rest van het Goese college van burgemeester en wethouders, vinden dat een oplossing moet worden geboden voor mensen die om volstrekt legitieme rede nen een tweede of derde proce dure zijn begonnen. In dezelfde brief vraagt het col lege van Goes aan minister Ver donk om een oplossing voor uit geprocedeerde asielzoekers die om wat voor reden dan ook, niet naar het land van herkomst te rug kunnen. facetvoorziening kleinschalig kamperen, de recreatienota en de nota kampeervormen al heel wat beleid heeft vastgesteld voor kampeerbedrijven, ont gaat de WD-fractie op dit mo ment de zin van nieuw op te stel len regels", zo schrijft fractie voorzitter A. Verseput in het brief aan het college. De liberalen willen onder meer weten wat de status straks van die Zeeuwse norm zal zijn. Daarnaast vindt de fractie dat op dit moment 'de noodzaak niet aanwezig is om stringentere regels' in te stellen, omdat het bestaande gemeentelijk beleid al regels en eisen stelt. Want juist omdat landelijke brand veiligheidsnormen voor cam pings er nu niet zijn, kan Zee land zich door strenger te zijn dan de rest zich uit de markt prijzen. MIDDELHARNIS - Een 29-ja- rige Rotterdammer is gisteren op een vreemde manier de weg kwijtgeraakt bij Middelharnis. De juist verjaarde man werd met een nat pak aangetroffen bij een telefooncel op de Westdijk, na een melding via de alarmcen trale 112. Hij verklaarde een stuk te hebben gelopen, 'ergens een riviertje te zijn overge zwommen en plotseling in Mid delharnis te staan'. De enigszins verwarde man is naar het poli tiebureau gebracht om zich te warmen. Nadien is hij voor ver dere zorg overgedragen aan een begeleider van een gezinsver vangend tehuis. Advertentie 1 t m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 De Drvkkery i.s.m. de Zeeuwse Bibliotheek zie programma in alle huis-aan-huisbladen in Zeeland of kijk op drukkerijmiddelburg.nl doe mee, de puzzel staat in de huis-aan-huis bladen van deze week vanavond vanaf 17.30 uur bospaddestoelensoep, en wilde zwijnfilet of ratatouille (vegetarisch) en bosvruchtenijs 11,50 9,00 vegetarisch menu) zondag 5 oktober 13.00-17.00 uur bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelhnrc.nl Ze wordt een dezer dagen dertig jaren oud. Met haar eveneens single vriendinnen praat ze over wat geweest is en wat nog komt. Onlangs kwam het cafébezoek ter sprake. Weet je nog, zei ze, toen we zelf een jaar of vijf tien, zestien waren? Dan za gen we dertigers aan de bar hangen en zeiden we tegen el kaar: hebben die vrouwen geen vriend of soms geen le ven thuis? Nu ik zelf bijna dertig ben en in een kroegje kom, word ik daar wel eens aan herinnerd. Alleen denk ik nu: moet dat kleine grut van vijftien, zestien jaar niet naar huis? Advertentie IMieuw: Portugese Fornello van Knorr. Bom apetite! (Eet smakelijk!) Fornello, het nieuwste Knorr wereldgerecht is een heerlijke ovenschotel met kipfilet, rijst, cherrytomaatjes, rode ui en ei. Dat ziet er bijzonder uit! Vervang voor de variatie ook eens de kipfilet door tonijn en u zet een heerlijk Mediterraans visgerecht op tafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35