PZC PZC Jong zingt voor oud Staatssecretaris slaat eerste paal kap dok 2 Campagne Welkom in Zeeland slaat aan VVD wil bouw kleine marineschepen Zestig jaar getrouwd en naar de Moulin Rouge Met name op Bevelanden tekort aan gegadigden voor besturen en projecten PZC agenda bl5 donderdag 2 oktober 2003 Bestuur Schade door brand bij Pronova Verkeersouder Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. Laatste zaagsnede wrak Tricolor Pabo hoog op ranglijst Vragen CDA over theater Celstraffen voor drugshandelaren Gelukkig door A. J. Snel MIDDELBURG - De imago campagne Welkom in Zeeland slaat aan. Maar aangezien beeldvorming een zaak van lan ge termijn is, moet de campagne in de komende jaren worden voortgezet. Tot die slotsom komt de Stuurgroep Imagover betering Zeeland in een nota voor het provinciebestuur. De groep meent dat de campag ne in de komende ruim drie jaar moet worden voortgezet en be rekent dat daarvoor 800.000 eu ro nodig is. Tot nu toe werd 1,5 miljoen euro gestopt in de verbetering van het beeld dat elders in Neder land over Zeeland bestaat. Goed besteed geld, oordeelt de stuurgroep, maar alleen als de campagne nu wordt voortgezet. De prille resultaten zouden ver vluchtigen als dat niet gebeurt en er zou sprake zijn van een ka pitaalvernietiging. De groep ziet het imago als een zeer kwetsbaar, juist ontkiemend plantje „Een misstap, bijvoor beeld door negatieve publici teit, kan ervoor zorgen dat het plantje vertrapt wordt en men opnieuw dient te beginnen. Uit onderzoek blijkt dat het beeld dat men elders heeft van Zeeland in de afgelopen drie jaar langzaam verandert. Het is wat jonger, vrouwelijker en ac tiever geworden, meer mensen zouden in Zeeland willen gaan wonen, wat betreft culturele ac tiviteit krijgt de provincie een beter rapportcijfer en de associ atie met klederdracht vervaagt. Constant blijft de waardering voor het natuurschoon en het cultureel erfgoed. De stuur groep stelt dat de campagne Welkom in Zeeland één van de impulsen is geweest voor de wijziging van het beeld. Ook opening van de Westerschelde- tunnel, de herdenking van de Watersnood, de prestaties van Bief en de toenemende bekend heid met de culturele sector van Zeeland hebben hun weerslag op het Zeeuwse imago. 3VO verlegen om vrijwilligers door Ben Jansen MIDDELBURG - Verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO zoekt vrijwilligers. Vooral op de Beve landen kampt de landelijke ver eniging met een tekort aan ge gadigden die zitting willen nemen in afdelingsbesturen en/of projecten willen uitvoe ren. Dat betekent dat het lastig is voor 3VO daar haar activitei ten op touw te zetten. „In een organisatie als de onze heb je nu eenmaal te maken met verloop", zegt Johanna de Nood uit Middelburg, vice-voorzitter van het district Zeeland. „Er treedt vergrijzing op en soms houden vrijwilligers het na een aantal jaren voorgezien. Het ge beurt ook dat iemand ermee op houdt, die jarenlang als motor van een enthousiaste groep heeft gefungeerd. De rest van de groep ziet daar dan aanleiding in om er ook mee te stoppen. In de meeste delen van Zeeland lukt het doorgaans tijdig ver vangers te vinden. Waar het door komt weet ik niet, maar op de Bevelanden gaat het 't moei zaamst." 3VO streeft ernaar in elke ge meente een afdeling te hebben, zodat op gemeentelijk niveau activiteiten kunnen worden uit gevoerd. In Reimerswaal zijn pas weer enkele vrijwilligers ge vonden. Daarmee is een basis gelegd voor bezigheden van 3VO in deze gemeente. De Nood: „Knelpunt is alleen dat deze mensen wel bereid zijn projec ten uit te voeren, maar dat ze er niet voor voelen om een afde- GOES - Brand in de afzuigin stallatie heeft gistermiddag een schade van 25.000 tot 30.000 eu ro veroorzaakt bij Pronova aan de Dirk Dronkersweg in Goes. Bij het bedrijf voor interieur- bouw en projectinrichting wordt veel gewerkt met hout. Daarom is er in de productiehal een afzuigsysteem aanwezig dat houtmot (stof en krullen) naar buiten transporteert. Een in stallatie filtert dit houtmot waarna het verder wordt afge voerd. De brand ontstond rond twaalf uur in dit apparaat. .Waarschijnlij k is er een vonk in het systeem gekomen, waardoor het in de installatie is gaan smeulen", zegt P. Weststrate, technisch directeur van Prono va. „Dit is nog nooit eerder voorgekomen. Gelukkig waren we er snel bij." Werknemers za gen rook uit de installatie ko- men.De brandweer heeft de in stallatie natgespoten, maar moest later nogmaals blussen. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur lingsbestuur te vormen. We heb ben in elk geval afgesproken dat ze met begeleiding van onze re giocoördinator zich om te be ginnen gaan bezighouden met de organisatie van verkeersexa- mens op de scholen. Verder zien we dan wel." Een afvaardiging van het dis- trictsbestuur van 3VO heeft on langs gesproken met de ge meente Noord-Beveland over mogelijkheden om daar einde lijk activiteiten van de grond te krijgen. Johanna de Nood, gepensio neerd directeur van een Middel burgse basisschool, is zich al als jong onderwijzeres met ver keersveiligheid gaan bezighou den. Ze gaf verkeersles en ver zorgde de verkeersexamens. Zo kwam ze in contact met Veilig Verkeer Nederland (de organi satie die samen met de Voetgan gersvereniging en Kinderen Voorrang is opgegaan in 3VO) en op een gegeven moment werd ze voor een bestuursfunctie ge vraagd. „Het is leuk en nuttig werk", verzekert ze. „Bezig zijn met en voor mensen is altijd aar dig, bevorderen van de ver keersveiligheid is vanzelfspre kend belangrijk en daar komt bij dat het nog een zinvolle tijd- vulling is ook." De verkeersveiligheidsorgani satie voert een breed pakket van activiteiten uit, zodat vrijwilli gers zich kunnen richten op ta ken die hen aanspreken. 3VO werkt eraan om op elke school een verkeersouder te hebben, die helpt bij verkeers examens en leskisten over veili ge fietsverlichting beheert. Aandacht wordt ook besteed aan veilig vervoer van kinderen in personenauto's en aan veilige routes en veilig gedrag voor scholieren die van de basis school voor het eerst naar het voortgezet onderwijs gaan. Ver der organiseert 3VO caravan cursussen en -inspecties en op friscursussen voor automobilis ten. Vrijwilligers passen rijwie len aan voor oudere fietsers en zijn paraat bij de BOB-campag- ne en bij acties voor het gebruik van dodehoek-spiegels door landbouwvoertuigen. Een aantal jongens van de Zeeuwse Koorschool treedt op in woonzorgcentrum Dijkstede in Heinkenszand. door Carla van de Merbel HEINKENSZAND - „Ik dacht: het zou leuk zijn als de jongeren eens voor de ou deren zouden zingen", zegt L. Baaijens, bewoner van woonzorgcentrum Dijk stede in Heinkenszand. Hij schreef zijn wens op in een brief en stuurde die naar het Petemoei project van het Natio naal Comité Ouderendag. Gisteren, op de Dag van de Ouderen, werd de wens vervuld. Een aantal jongens van de Zeeuwse Koorschool trad op in Dijkste de. Baaijens zingt zelf ook, hij zingt in het koor van het woonzorgcentrum. In de hal van Dijkstede had hij een pamflet gezien waarop stond dat je een wens kon instu ren. Die moest wel ten goede komen aan een grotere groep ouderen, relevant, rea listisch en uitvoerbaar zijn. Speciale aandacht vroeg het organiserend comité voor de ontmoeting tussen jong en oud. Uit alle inzendingen uit heel Nederland zijn zo'n dertig ideeën uitgekozen om vervuld te worden. De wens uit Hein kenszand is de enige Zeeuwse die is uit gevoerd. M. Rijk, ook bewoonster van Dijkstede, foto Willem Mieras heeft geen wens ingestuurd, maar zou wel iets weten. „Van alles, maar dat zal wel te duur zijn. André Rieu bijvoor beeld, of BZN." „Ik zou eigenlijk niets te wensen hebben", zegt H. van den Dries van der Heijden. „We wonen hier mooi; lekker vrij en ruim. En we zijn nog bij el kaarmij n man en ik. Wat moet j e dan nog meer wensen? Veel goede gezondheid misschien." door Harmen van der Werf DEN HAAG - In de volgende kabinetsperiode, vanaf 2007, moet de Koninklijke Marine in kleinere marineschepen en een schip voor het transport van he likopters kunnen investeren. VVD-Kamerlid J. van Baaien doet dit voorstel later deze maand bij de behandeling van de begroting van Defensie. De kleinere marineschepen moeten twee M-fregatten ver- vangen. Van Baaien denkt aan vier korvetten. Met die vaartui gen is de Koninklijke Marine beter toegerust voor kust- wachttaken. „Onze fregatten zijn mooi", zegt de liberaal, „maar vragen veel personeel en zijn erg kostenintensief." Met de aanschaf van een schip voor het transport van helikop ters, wellicht ter vervanging van het bevoorradingsschip Advertentie Zuiderkruis, wil Van Baaien de transportmogelijkheden van de hele Nederlandse krijgsmacht vergroten. Hij is ervan over tuigd dat daaraan behoefte be staat bij militaire (vredes)mis- sies. In de ontwerp-begroting 2004 van Defensie wordt het nieuw- bouwprogramma van de marine volledig drooggelegd vanaf 2006 tot na 2010. VanBaalen wil dat dus bijstellen. „De Konink lijke Marine mag niet op slot en de Nederlandse marinescheeps- bouw mag niet verloren gaan." Het voortbestaan van de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen als marinewerf staat daarbij niet op de eerste plaats. Het gaat de VVD'er om de hele infrastructuur rond de marinebouw, waarin de Ko ninklijke Marine als ontwerper en kennisinstellingen als TNO Defensieonderzoek een grote rol spelen. Ook in het voorstel van Van Baaien blijft onbetwist dat de Koninklijke Marine materieel moet inleveren. Minister Kamp van Defensie wil terug naar tien fregatten; zes in plaats van acht M-fregatten én vier Lcf-fregat- tenwaarvan er nog twee in aan bouw zijn. Om plaats te maken voor vier kleinere marinesche pen moeten in het plan van Van Baaien nog twee M-fregatten verdwijnen. Uiteindelijk zal de marinebouw op Europese schaal gestalte moeten krijgen, bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer met minister Kamp. In de Europese Unie komt een spe ciaal agentschap dat defensie opdrachten moet gaan coördi neren. „Een aloude wens van Frankrijk", weet Van Baaien, „en hopelijk leidt dit er niet toe dat alleen de Franse industrie daarvan profiteert." PvdA-Kamerlid F. Timmer mans ziet in Europese samen werking een kans voor de clus ter Koninklijke Schelde Groep en wapenelectronica-fabrikant Thales Nederland, het vroegere Hollandse Signaal. Hierbij uw joker voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Heeft u een letter gemist? Dan kunt u deze joker inzetten om het woord OCEANIUM te vormen. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond op 27 september in de PZC, de tweede zegel spaarkaart wordt op 11 oktober afgedrukt. Alleen originele spaar- zegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Staatssecreta ris C. van der Knaap van Defen sie heeft gisteravond in Vlissin- gen-Oost het startsein gegeven voor de bouw van de overkap ping van dok 2 van de Schelde. Het eerste af te bouwen schip wordt het Landing Platform Dock (LPD), de hms Johan de Witt. Dat schip komt in 2006 in de vaart. Van der Knaap was de eer ge gund om de eerste paal de grond in te heien. Met zichtbaar ge noegen nam hij plaats in de hei installatie. Na slechts luttele minuten zat zijn taak erop. Met een buiging nam hij het applaus van onder anderen Schelde-di- recteur R. Berkvens in ont vangst. De overkapping van dok 2 wordt vijftig meter hoog, dertig meter breed en 215 meter lang. Het dok kan na de klus gebruikt worden als overdekte bouwlo catie. De werkzaamheden kos ten de Schelde 25 miljoen euro, inclusief de bouw van een aan tal kantoren en een magazijn. „Het grootste voordeel van de overkapping is dat je verstoken blijft van wind, regen en sneeuw", aldus E. van Hoepen, directeur onroerend goed van de Schelde. De Koninklijke Mari ne, de belangrijkste opdracht gever van de Vlissingse scheep- werf, eist ook dat haar schepen in overdekte dokken afgebouwd worden. De eerste LPD, de hms Rotter dam, werd in Vlissingen-oost in moten gerealiseerd, die vervol gens in een grote, overdekte loods aan elkaar gelast werden. Dat bleek achteraf niet zo'n simpele constructie. De Johan de Witt wordt een stuk groter dan het eerste LPD. Na de over kapping kan dok 2 ook gebruikt worden voor reparatiewerk zaamheden, af- en ombouw. Schelde-directeur Berkvens zei dat de overkapping de scheeps werf in staat stelt kwalitatief nog betere schepen te maken. Om de overkapping mogelijk te maken kreeg de Schelde een le ning van het Rijk. ZEEBRUGGE - De Combinatie Berging Tricolor, met Smit Salvage als hoofdaannemer, begint eind deze week met het doorzagen van het laatste stuk van het gezonken Noorse au toschip Tricolor. Als het weer meezit, duurt dit twee a drie da gen. Woordvoerder L. Walder verwacht dat de hele bergings operatie eind oktober gereed kan zijn. De Tricolor, die half december in de aanloop tot het Nauw van Calais zonk na een aanvaring, wordt in negen stukken gezaagd. Een probleem voor de bergers is dat bij de laatst geborgen stukken steeds meer restanten achterblijven op de bodem. Een groot gebied rond de Tricolor zal daarom tot slot van de bergingscombina tie worden afgezocht op onderdelen van het schip en van de auto's die erin zaten. De geborgen scheepsdelen gaan naar Zeebrugge, waar ze worden gesloopt. Met het zaagwerk aan de Tricolor is in juli begonnen. Het werk ligt een week achter op schema. „Valt niet tegen", vindt woordvoerder Walder. VLISSINGEN - De Pabo van de Hogeschool Zeeland in Vlis singen staat in Nederland op een tweede plaats. Dat blijkt uit het visitatierapport Moed tot Meesterschap, een vergelijkend onderzoek waarbij de kwaliteit van alle 37 pabo's in Neder land onder de loep is genomen. Sinds de visitatie van 1995/ 1996, waarbij de Pabo niet al te best uit de bus kwam, is hard gewerkt aan verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. De Zeeuwse opleiding is een samenwerkingsverband aange gaan met de Pabo's van de hogescholen in Den Haag, Rotter dam en Leiden. De visitatiecommissie komt in haar recente rapport tot de conclusie dat er sprake is van een vitale en ambitieuze oplei ding. De commissie roemt de professionele houding van stu denten. Zij zijn goed in staat problemen op te lossen. De Vlis singse Pabo staat inmiddels te boek als één van de snellere groeiers. De Pabo Arnhem en de Pabo van de Theo Thijsen Academie in Utrecht delen de eerste plaats. MIDDELBURG - De CDA-fractie in Middelburg wil duide lijkheid over de aanbesteding van het nieuwe theater in de stad. De partij heeft schriftelijke vragen gesteld aan het colle ge. Tijdens de vorige week gehouden informatie-avond werd duidelijk dat de aanbesteding en gunning van de fundering/ bouwput zijn afgerond. Het CDA wil weten of dat inderdaad het geval is. Ook vragen de christen-democraten of de exploi tatie van het theater (nog) volledig dekkend is nu de eerste werkzaamheden zijn aanbesteed. Het CDA stelt dat het beter is de aanbesteding en gunning van de nieuwe schouwburg pas plaats te laten vinden na volledige zekerheid over de exploi tatie. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 39-jarige man uit Vlissingen voor dealen in harddrugs en wapenbezit veroordeeld tot een jaar cel. Een 24-jarige Rot terdammer kreeg voor handel in cocaïne zestien maanden gevangenisstraf opgelegd. In die straf is een vorige voorwaar delijke veroordeling van zes maanden ook opgenomen, aan gezien de man nog in zijn proeftijd voor dat delict verkeerde toen hij opnieuw de fout in ging. De Vlissinger had dit jaar zijn woning beschikbaar gesteld aan de Rotterdammer, die bolle tjes coke verkocht aan klanten uit de Vlissingse drugsscene. De Rotterdammer moet 2500 euro, de drugswinst, terugbeta len aan de Nederlandse Staat. door llona Vette GOES - Al zestig jaar bij elkaar en nog steeds niet op elkaar uit gekeken. Voor het ene stel een hele prestatie, voor het andere heel gemakkelijk. In die laatsté categorie horen Christiaan Fe- leus (82) en Elizabeth Dekker' (80). Gisteren was het zestig jaar ge leden dat het paar in het huwe lijksbootje stapte en nog steeds kunnen ze het prima met elkaar vinden. Het eerste contact tussen het stel werd gelegd tijdens een korfbalwedstri j d tussen de twee clubs waarbij ze speelden. Dat was in Schouwen-Duiveland, waar Chris en Betsy zijn opge groeid. Na de trouwerij woon den ze een tijd in Zierikzee. Tot het water in 1953 het inmiddels jonge gezin uit Zierikzee weg spoelde naar Goes. Daar kon den ze wonen in een huis via Chris' werk, de Heidemij. Sinds 1959 wonen Chris en Bet sy in de Tulpstraat in Goes. Eerst op nummer 35, maar om dat daar geen oprit was en ook in die tijd de parkeerruimte al schaars was, wilde Chris graag een huis met parkeergelegen heid. Dus toen nummer 33 leeg kwam te staan, aarzelde Chris niet en kocht het. In hun huis mét oprit wonen ze nu al dertig jaar. Chris: „We hebben een rijk be wogen leven achter de rug. We hebben natuurlijk de oorlog meegemaakt, ons huis zagen we stukgeschoten worden. Daarna kwam de watersnood, en daar ging het huis weer. Als je daar over nadenkt, heb je toch ook al veel ellende meegemaakt in die lange tijd." Maar gelukkig heeft het stel ook al veel genoten van hun lange le ven en hun familie. Met vier kin deren, elf kleinkinderen en acht achterkleinkinderen verveelt het echtpaar zich niet zo snel. Ze gaan vaak op bezoek bij hun kroost en Chris neemt zelfs af en toe de tuin van zijn dochter nog onder handen. En met een klein dochter die in Parijs woont ko men Chris en Betsy ook nog wel eens over de grens. Dan blijven ze heus niet alleen maar binnen zitten, ze gaan namelijk gewoon lekker de stad in, ook 's avonds. Chris: „Dan ga ik graag naar de Moulin Rouge, dat vind ik zo leuk". Het diamenten echtpaar Feleus-Dekker. foto Willem Mieras STREEKACTIVITEITEN GOES Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur:Technika 10 voor meisjes van 10t/m 12 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; De Vroone, 13.30-17.00 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; 16.00 uur: Opening Dansstudio; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Open voor pu bliek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00- 17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerie- planten en waterpartijen geopend voor publiek; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 1; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljar ten in de hal; 14.30 uur: Welfare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33