13 Denises twijfel over helemaal verdwenen Op zoek naar sporen van sprookjes Bouw ROC bereikt hoogste punt 3 Statenfracties GroenLinks vraagt om gezamenlijk aanpak drie provincies unox Goes wil ruimer pardon voor asielzoekers Dansmiddag in dorpshuis Kruiningen Dertig zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN donderdag 2 oktober 2003 Modeltreinbeurs De Vuurneon bestaat 50 jaar Kiprookworst Bidden Vaardigheden Verleden Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk Programma Kinderboeken week Meest belezen Zeeuwse Kind Brasseriemenu uit het bos DRVK KERY -1 Markt 51 Middelburg (0118) 886886 S^Iïf PZC J Waterbeheer in Delta versnipperd huvveliJk is nooit door Ben Jansen BERGEN OP ZOOM - Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land moeten de problemen van de Deltawateren gezamenlijk aanpakken. De Statenfracties van GroenLinks in de drie pro vincies willen dat daarvoor een interprovinciaal samenwer kingsverband wordt opgericht: de gemeenschappelijke regeling beheer Deltawateren. Ze willen dat de dagelijke besturen van de provincies dit plan uitwerken. Aanleiding voor het initiatief van de GroenLinks-fracties is de eerder dit jaar in de Staten van de drie provincies onder schreven toekomstvisie voor de Deltawateren. Conclusie: in de Deltawateren moet de invloed van het getij weer zoveel moge lijk terugkomen. Dat betekent herstel van de estuariene dyna miek: een overgangsgebied tus sen zout en zoet. Daarbij mag op KAPELLE - In De Vroone in Kapelle wordt zaterdag de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs gehouden. Naast treinen zullen er ook modelauto's aanwezig zijn. Er wordt een video vertoond over treinen en er is een testta fel, waar je gratis locomotieven of wagons kan testen. De deuren zijnopen van 10.00 uur tot 15.30 uur. KAPELLE - Aquariumvereni ging 'De Vuurneon' bestaat dit jaar 50 jaar. Daarom houdt de club morgen open huis voor alle leden en mensen die geïnteres seerd zijn in aquaria, vijvers of terraria. In het verenigingslo kaal in Kapelle staan diverse show-aquaria opgesteld. geen enkele wijze aan de veilig heid worden getornd. Ook dient de zoetwatervoorziening voor de landbouw veiliggesteld te zijn en mag de afwatering van de Brabantse riveren in Zeeuw se wateren niet in de knel ko men. „Da's mooi", constateert Mar ten Wiersma, fractievoorzitter van GroenLinks in de Zeeuwse Staten, „we weten in welke richting we moeten zoeken om de Deltawateren gezonder te krijgen, maar hoe gaan we ver der. We hebben nu een integrale visie op de Deltawateren en die vereist een integrale aanpak. Er is geen geld om alle dure projec ten die ervoor komen kijken in één keer uit te voeren. Dat bete kent dat er keuzes moeten wor den gemaakt." Bij het beheer van de Deltawa teren zijn volgens een inventari satie van GroenLinks twintig bestuurslagen betrokken en voor elk afzonderlijk waterge bied zijn aparte beheersvormen ingesteld, zoals het bestuurlijk overleg Volkerak-Zoommeer, het natuur- en recreatieschap Grevelingen en het bestuurlijk overleg Westerschelde. Wiers ma: „Deze versnippering biedt geen garanties dat het goed gaat en dan druk ik me nog zachtjes uit ook.In dit verband wijst hij op de stemmen die opgaan om niet door te gaan met de gedeel telijke verzilting van het Ha ringvliet. „En dat na één droge zomer", smaalt hij. Omdat de provincies richting geven aan het beleid op het ge bied van ruimtelijke ordening en waterkwaliteit, moeten zij volgens GroenLinks het voor touw nemen bij de invulling van de toekomstvisie. Democrati sche controle op de gemeen schappelijke regeling die de fracties voor ogen staat, is mo gelijk door de instelling van een interprovinciale Statencom missie die zowel de Staten van de drie provincies als de be stuurders van de gemeenschap pelijke regeling adviseert. Advertentie Fornello, het nieuwste Knorr wereldgerecht is een heerlijke ovenschotel met kipfilet, rijst, cherrytomaatjes, rode ui en ei. Dat ziet er bijzonder uit! Vervang voor de variatie ook eens de kipfilet door tonijn en u zet een heerlijk Mediterraans visgerecht op tafel. Bom apetite! (Eet smakelijk!) Bij Unox weten ze hoe je rookworst moet maken. Gewone gelder- sche, magere of runderrookworst: iedereen kent ze. Dat geldt nog niet voor de kiprookworst. Die is hartstikke nieuw. Net zo lekker sappig en goed gekruid als de bekende Rookworst, maar dan gemaakt van kip. Met een heel eigen smaak dus. Kinderen van basisschool De Wegwijzer vieren het begin van de Kinderboekenweek in het Van Cittersbos in Heinkenszand. foto Willem Mieras door Carla van de Merbel HEINKENSZAND - De leerlin gen van christelijke basisschool De Wegwijzer in Heinkenszand zijn gisterochtend aan de Kin derboekenweek begonnen met een speurtocht in het Van Cit tersbos. Ze moesten zoeken naar voorwerpen die verwezen naar een sprookje. Thema van de Kinderboeken week, die duurt tot en met 11 ok tober, is dit jaar 'het bos'. Onder de titel 'Diep in het bos.Van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood' zijn tal van activi teiten georganiseerd, ook op De Wegwijzer. Zo komt de Middel burgse stadsdichter Chawwa Wijnberg morgen naar de school om samen met de kinderen ge dichten te maken. Maandag maakt Wijnberg bekend wie het mooiste gedicht heeft gemaakt. Volgende week woensdag wordt op de school een kinderboeken markt gehouden. De vrijdag daarop sluit De Wegwijzer de Kinderboekenweek af met de opvoering van toneelstukjes. Openbare basisschool De Mool- hoek in Kapelle opende gister ochtend de Kinderboekenweek met een bezoek van schrijver Jac Linders. Zaterdag wordt Kapelle bezocht door schrij f ster en illustratrice Mylo Freeman. In de bibliotheek speelt ze met kinderen van twee tot acht jaar een spel. Boekwinkel De Kope ren Tuin is voor de Kinderboe kenweek omgetoverd in een bos. De Koperen Tuin heeft in sa- menwerkingmet de openbare bibliotheek in Goes een Kinder boekenweekrebus gemaakt. Kinderen kunnen de rebus op lossen door zowel een bezoek brengen aan de boekwinkel als aan de bibliotheek. In de biblio theek kan eveneens de Kinder boekenweekquiz gemaakt wor den. Kinderboekenschrijfster Carry Slee signeert volgende week za terdag in boekhandel Het Paard van Troje in Goes. Dit duurt van 14.00 tot 16.00 uur. door Mieke van der Jaqt GOES - Vanuit de lucht lijkt het nieuwe schoolgebouw van ROC Zeeland in Goes op een mens, maar vanaf de grond, gezien vanaf de Bessestraat of de Fruitlaan, be gint het toch heel veel weg te krijgen van een groot gebouw. Het onderwijsinstituut vierde dan ook gisteren dat het hoogste punt is bereikt van het casco waar alle Goese opleidingen vanaf september 2004 een onderkomen moeten vinden. De werknemers van aannemer WBU zijn wat betreft de constructie tamelijk snel bij het hoogste punt aangekomen, want het startsein voor de bouw werd pas in april van dit jaar gegeven. Rienks Archi tecten uit Breda heeft het ontwerp ge maakt voor een gebouw waarin de ROC- afdelingen verzorging en verpleging, CIOS, uiterlijke verzorging, welzijn, as sistenten gezondheidszorg en educatie sa men zullen komen na jaren van gespreide huisvesting. De ROC-afdelingen zijn nu nog verspreid over Goes gehuisvest. Het nieuwe gebouw krijgt een aantal voorzieningen waarvan docenten en leer lingen al die jaren alleen maar hebben kunnen dromen. Zo komt er een centrale mediatheek, er wordt een openlerencen- trum ingericht en als klap op de vuurpijl komt er een multifunctionele collegezaal. De bouwvakkers zullen naar verwachting tot in juni volgend jaar aan het schoolge bouw bezig zijn. Bij de aanvang van het volgende studiejaar kunnen de leerlingen erin. Een aantal van hen, de leerlingen van Ter Welle wiens school voor de nieuw bouw moest wijken, heeft er dan meer dan een schooljaar van reizen opzitten. De leerlingen van ROC Ter Welle zijn zolang in Vlissingen, Middelburg en andere Goe se vestigingen naar school geweest. Het nieuwe schoolgebouw, bijna 200 me ter lang, kost 20 miljoen euro. Dit geld komt gedeeltelijk uit de verkoop van oude ROC-gebouwen. Voor het deel dat de school op de kapitaalmarkt leende, stelde de gemeente Goes zich garant. Bouwvakkers aan het werk aan de nieuw bouw van het ROC Zeeland in Goes. Ko mend schooljaar is bedoeling dat het ge bouw in gebruik wordt genomen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - De gemeente Goes heeft er bij de minister van Justitie, M. Verdonk, op aangedrongen alle asielzoekers die vijf jaar of langer op een definitieve uit spraak wachten, in Nederland toe te laten. In een brief aan de minister sluit Goes zich aan bij het standpunt van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG). Wethouder D. van Ewijk, die de allochtonenproblematiek in haar portefeuille heeft, maakt zich ernstige zorgen over drie gezinnen die in Goes een defini tieve uitspraak in hun asielpro cedure afwachten. Het zijn alle maal mensen die al vijf jaar of langer in Nederland zijn maar aan hun tweede of derde proce dure bezig zijn. Verdonk is van zins alleen een pardon af te roe pen voor asielzoekers die langer dan vijf jaar in Nederland zijn maar nog steeds in hun eerste procedure zitten. Volgens Van Ewijk zijn er in heel Zeeland ongeveer 300 asielzoe kers die al langer dan vijf jaar in spanning zitten over hun lot. Van Ewijk, en de rest van het Goese college van burgemeester en wethouders, vinden dat een oplossing moet worden geboden voor mensen die om volstrekt le gitieme redenen een tweede of derde procedure zijn begonnen. In dezelfde brief vraagt het col lege van Goes aan minister Ver donk om een oplossing voor uit geprocedeerde asielzoekers die om wat voor reden dan ook, niet naar het land van herkomst te rug kunnen. door Melita Lantinq McALESTER - Trouwen met ie mand in een Amerikaanse do dencel is geen alledaagse keuze. Denise DeLozier-de Boe heeft het toch gedaan. Vijf jaar na haar eerste ontmoeting met de terdoodveroordeelde Michael DeLozier stapte ze deze week in het huwelijksbootje. „We wer den verliefd en een jaar na onze eerste ontmoeting besloten we te trouwen. Het heeft uiteindelijk nog vier jaar geduurd voor de huwelijks ceremonie plaats kon vinden in de gevangenis van McAlesterin de staat Oklahoma. „Ik heb eerst geprobeerd een vi sum te krijgen voor Amerika, om daar te gaan wonen. Dan zouden we snel daarna trou wen," vertelt Denise vanuit Amerika. „Het heeft twee jaar geduurd voor die aanvraag werd afgewezen. Waarom is nooit duidelijk geworden maar het heeft zeer waarschijnlijk te maken met Michaels situatie. Uiteindelijk hebben we het hu welijk toch doorgezet." Ze vertelt dat ze vanaf het mo ment dat ze Michael leerde ken nen geworsteld heeft met een in nerlijk conflict. Aan de ene kant de rationele gedachten dat het bepaald niet voor de hand ligt om een man te trouwen die in death-row zit, de vraag of ze daar wel goed aan doet, en aan de andere kant de emotionele overwegingen omdat ze van hem houdt. „Die twijfel is nooit helemaal weggegaan. Ik ben er van overtuigd dat het Gods wil is dat wij trouwen, maar het is heel onwerkelijk om met ie mand te trouwen die je nooit kan aanraken." Denise blijft in Nederland wo nen en werken. Ze gaat regel matig op bezoek in McAlester en verder verloopt het contact via brieven. „Daarnaast bidden we samen. We hebben een vaste da te in de week, dat is een vast mo- HH KRUININGEN - ln Ons Dorps huis in Kruiningen wordt van daag een open dansmiddag ge houden. Vanaf 16.00 uur zijn belangstellenden van alle leef tijden welkom. Gisteren was er in basisschool i De Moolhoek in Kapelle ook al een open dansmiddag. Doel van de organisatie - het Centrum voor de Kunsten van het ROC Zeeland - is hiermee meer men sen te interesseren voor een cur sus dans. Vorig jaar kon in beide plaatsen al zo'n cursus gevolgd worden. „Je kunt het ook in Goes doen", licht coördinator M. Schieman toe, „maar het is voer mensen ook goed als dat gewoon in het eigen dorp kan. We richten ons op plaatsen waar dans nog niet zo ontwikkeld is." De wervingsactie is ook bedoeld om kostendekkend te kunnen werken. „Per groep moeten er minstens dertien cursisten zijn. Als we dat niet halen, moeten we kijken of we groepen bij voorbeeld kunnen samenvoe gen." De danscursussen in Kapelle en Kruiningen zijn bedoeld voor alle leeftijden, maar richten zich tot nu toe met name op kin deren. In de jongste groep zitten kinderen van vier tot en met vijf jaar. Deze krijgen algemene dansvorming, waarbij het voor al gaat om motorische vaardig heden. Vanaf de groep daarbo ven (zes tot en met zevenjarigen) bestaat de cursus uit moderne dans. De cursussen beginnen volgen de week, op woensdag in Kapel le, op donderdag in Kruiningen. De open dansmiddag in Krui ningen begint vandaag om 16.00 uur. ment waarop we alletwee tege lijk kunnen bidden en verder bidden we ieder op onze eigen tijdstippen. Het is heel moeilijk uit te leggen dat wij op die ma nier contact hebben. Ik denk dat het uiteindelijk niet uit te leg gen is, dat moet je zo voelen." Denise wordt vaak aangespro ken op haar partnerkeuze. Men sen verklaren haar voor gek en deskundigen hebben een me ning over het type vrouw die trouwt met een terdoodveroor deelde. Denise begint te lachen: „Het type eenzame vrouw. Nou ik ben beslist niet eenzaam. In het begin had ik het gevoel dat ik mezelf moest verdedigen. Dan dacht ik, ben ik nu gek? Dat verdedigen doe ik niet meer, ik weet dat ik ben getrouwd uit liefde. Ik ben gelukkig en het huwelijk heeft mij veel te bie den" De wetenschap dat het aardse huwelijk kort zal zijn, schrikt haar niet af. „Eigenlijk begint het nu pas. We gaan nu verder bouwen aan onze rela tie." De daden van Michael DeLozier - hij heeft in 1995 samen met Bo en Nathaniel Madison twee mannen doodgeschoten op een kampeerplaats bij de Glover ri ver - zijn voor Denise moeilijk te accepteren. Ik heb het uitein delijk wel gedaan en ik heb het hem vergeven. Michael heeft zelf ook moeite met het verle den. Hij weet dat God het hem vergeven heeft en hij accepteert het feit dat hij moet boeten." Er moet een wonder gebeuren wil Michael DeLozier niet over een paar jaar worden terechtge steld. De staat Oklahoma staat bekend om zijn grote aantal executies. „Er is nog een kans, al is die kans wel heel klein. Het is hopen tegen beter weten in." - Advertentie 1 t/m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 De Drvkkery i.s.m. de Zeeuwse Bibliotheek zie programma in alle huis-aan-huisbladen in Zeeland of kijk op drukkerijmiddelburg.nl doe mee, de puzzel staat in de huis-aan-huis bladen van deze week vanavond vanaf 17.30 uur bospaddestoelensoep, en wilde zwijnfilet of ratatouille (vegetarisch) en bosvruchtenijs 11,50 9,00 vegetarisch menu) zondag 5 oktober 13.00-17.00 uur bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl de Winkel in Woord Beeld &Geluid Brasserie Ze wordt een dezer dagen dertig jaren oud. Met haar eveneens single vriendinnen praat ze over wat geweest is en wat nog komt. Onlangs kwam het cafébezoek ter sprake. Weet je nog, zei ze, toen we zelf een jaar of vijf tien, zestien warenDan za gen we dertigers aan de bar hangen en zeiden we tegen el kaar: hebben die vrouwen geen vriend of soms geen le ven thuis? Nu ik zelf bijna dertig ben en in een kroegje kom, word ik daar wel eens aan herinnerd. Alleen denk ik nu: moet dat kleine grut van vijftien, zestien jaar niet naar huis? Kiprookworst is misschien wel de meest veelzijdige rookworst. Van Unox. Je kunt een kiprookworst gewoon bij de andijviestamppot of boeren koolstamppot eten. Maar zo'n niet alledaagse rookworst is ook heel lekker bij niet alledaagse stamppotten. Prei, witlof of spinaziestamppot bijvoorbeeld. Unox blijft Unox Kies jouw lekkerste smaak, want Honig Soeppakket is verkrijgbaar in drie smaken: Oosterse Kippensoep, Mediterrane Tomatensoep en Provengaalse Groentesoep. Met de verschillende variatietips op de achterzijde maak je'zo jouw lekkerste zelfgemaakte soep voor 2 a 3 personen. Smakelijk eten! HONIG iohalè dagbladen van fJRp Dagbladen ai!: mfoWJRp.n! o.v.v flieuvzs getipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31