PZC Burgeroorlog van twaalf jaar geleden laat nog steeds sporen na Huur Heer Bommel en de Pronen Casper Hobbes PM UMftHMlMfc.' Kippenlevers met tomaten Sk puzzel recept het weer donderdag 2 oktober 2003 Medicijnen Moskou 16 24 25 32 Toonder Studio's Vooruitzichten Zon Maan Nautisch bericht Waterstanden Europa: Tempering Zeeland: Weersomslag Terug naar puinhopen in Bosnië door Cees vari Zweeden Het uitzicht is magistraal. Als hij op zijn terras zit, ontrolt zich voor zijn ogen de maagdelijke vallei van de Trebi- nica. Maar het uitzicht roept bij Nedjeljko Simonovic (44) slechts wrange herinneringen op. Want op 1 oktober 1991 doemden in de vallei plotseling Servische tanks op, die zijn dorp tot een hoopje rokend puin re duceerden. Ravno was de eerste nederzet ting in Bosnië die eraan ging. Vier mensen kwamen om, alle huizen werden vernietigd en de bewoners moesten vluchten. Sommigen, zoals Simonovic, zijn teruggekeerd. Maar hun te rugkeer illustreert hoe moeilijk dat proces in Bosnië is. „Heteni- ge werk dat je hier kunt doen, is je eigen huis opbouwen", zegt Simonovic. Een miljoen vluchtelingen is volgens de statistieken terugge- Advertentie keerd. Maar velen van hen zijn ouderen die in hun geboorte dorp willen sterven. Anderen zijn teruggekeerd om hun huis op te eisen met het doel dat zo snel mogelijk te verkopen. Het aantal werkelijk teruggekeerde gezinnen is beperkt. Voor de etnische Kroaten die in 1991 uit Ravno vluchtten, was de terugkeer relatief eenvoudig. Zij hoefden geen spitsroeden te lopen tussen vijandige Serviërs die zich in hun dorp hadden ge vestigd, want Ravno was leeg. Niettemin keerden maar enkele gezinnen terug. Ooit was Ravno een bloeiend dorp van enkele honderden hui zen. Het lag aan de weg Mostar- Trebinje en aan de spoorlijn tus sen Sarajevo en Niksic (Mon tenegro). De plaatselijke fabriek bood werk aan 13 0 men sen. Thans ligt het bedrijf in puin. De trein komt al lang niet meer en de weg naar het markt stadje Trebinje is onbegaan baar. „Trebinje is voor mij Chetbin- je", smaalt de lokale priester Pe- ro Pavlovic in een verwijzing naar de 'chetniks' (Servische ul tra-nationalisten) die daar zou den huizen. Niet dat Pavlovic naar Trebinje zou willen reizen. „Wij willen niets met de Ser viërs te maken hebben. Zij ha ten ons en wij haten hen." Deze stad in Zuid-Kroatië ligt amper vijftig kilometer van Ravno. Maar omdat de inwoners de as faltweg naar Trebinje niet dur ven te nemen, zijn ze aangewe zen op de stoffige macadamweg door de bergen. „We moeten een weg gebruiken die honderd jaar geleden door de Oostenrijkers is gebouwd", fulmineert de pries ter. De weg volgt het oude spoor om in het gehucht Zvala het geberg te in te draaien. Zvala telt enke le tientallen huizen, allemaal vernietigd. Slechts vier daarvan zijn weer bewoond. Eén van hen is de 42-jarige Milan Vukana- vic, een Serviër die met zijn ou ders terugkeerde. Zijn vader kreeg vorig jaar een beroerte en is verlamd. Zijn pensioen is twintig Bosnische marken (tien euro) per maand, niet eens ge noeg om zijn medicijnen van te betalen. „Voor de oorlog hadden we het goed", zegt Vukanovic. „We hadden negen koeien en een groot aantal schapen en gei ten. Nu hebben we maar één koe en dertig schapen." GPD Bosnische en Kroatische vluch telingen repareren hun kapot geschoten huis in Ravno. foto Cees van Zweeden/GPD Een huurverhoging van 40 procent is volgens mijn huisbaas niet meer dan fair. De prijzen in Rusland zijn astronomisch gestegen. Dat weet iedereen. En zelfs na een huurverhoging van 40 procent blijft de huisbaas een dief van zijn eigen portemonnee, want 'puur economisch' is het verstandiger het appartement in de verkoop te doen. De kopers staan in de rij. Maar goed, in Rusland is geld niet alles en de huurbaas mag me graag. Het zou heel jammer zijn als ik op straat kom te staan. Op de keper beschouwd is het dus een vriendendienst, die huurverhoging van 40 procent. Het spreekt voor zich dat onze huisbaas dodelijk verontwaardigd was toen mijn vreugde over de ze sympathieke huurverhoging binnen de per ken bleef. Ik wees hem zelfverzekerd op ons wa terdicht huurcontract. Geen onverwachte huur verhogingen, hadden we afgesproken. Maar de huisbaas bleek beter op de hoogte van de kleine Standplaats lettertjes. Door de vakantie was de huur iets te laat over gemaakt. Reden genoeg om het con tract te verbreken, zo stond duidelijk in het con tract. Erger kim je niet in de problemen zitten: een Russische huisbaas met het recht aan zijn zijde. De huisbazen die ik de afgelopen 3,5 jaar in Mos kou heb versleten, geven het beroep van huisjes melker een slechte naam. Op de lijst van meest gewaardeerde beroepen scoren de huisjesmel kers slecht. Ze bungelen ergens onderin, ver moedelijk iets boven de tweedehands autover kopers en journalisten. Alleen in hun onbetrouwbaarheid waren mijn huisbazen betrouwbaar. Op dat gebied kun je op ze rekenen. Maar dat doe je stom genoeg niet. Dat bleek deze zomer bij het echec met mijn dat- sja, het Russisch buitenhuisje dat ik met vrien den had gehuurd. Naar zo'n datsja ga je om frisse lucht in te ademen, om heerlijke wandelingen te maken, om 's avonds te drinken en te zingen bij de barbecue. Als je niet van een datsja houdt, ben je geen Rus. Ik ben geen Rus, concludeerde ik na een paar maanden. Vertel het niet verder, maar op zo'n datsja wordt je 24 uur per dag door muggen ge stoken. De bedden zijn slecht, de barbecue krijgt het vlees nooit gaar, op de karaoke-installatie Horizontaal: 1. Christelijk feest; 9. slimmigheid; 10. uit was; 11. voorvoegsel; 12. straf werktuig; 14. Chin, afstands maat; 15. boosheid; 17. Palestijnse Bevrijdingsorgani satie; 19. stad in Duitsland; 21. godin van de dageraad; 22. bevel; 3. vlasbundel; 25. hoogste punt; 27. snelheid;,30. idem (afk.); 32. maand; 33. heer; 34. piepklein; 36. agave soort; 38. deel v.e. kerk. Verticaal: 1. Dotterbloem; 2. rivier in Frankrijk; 3. spil; 4. gedorste korenhalmen; 5. eikenschiller; 6. voegwoord; 7. muzieknoot; 8. drieëenheid; 13. gezichtsorgaan; 15. heildronk; 16. handelsterm; 18. steen soort; 20. voormalig Chinese leider; 23. plaats in Frankrijk; 24. familielid; 26. aardappelge recht; 28. Arabische titel; 29. grappenmaker; 31. projectie plaatje; 33. uitroep van vreug de; 35. nostro conto; 37. leger- rang. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ,0 11 13 17 18 19 20 21 22 23 26 1 28 29 30 31 33 34 35 36 37 38 JP40 Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Zo op het oog beurs gesla gen (4); Kleding waar muziek in zit (8); 6. Niet echt hersteld (7); Bedrijfsstukken (5); 7. Dat paartje is gereed; Koppels aannemen (7); 8. Welvarend gebak (4); Houd voornaam rekening met een glas! (7). Verticaal: 1. Zout voor inmaken tegen gladheid (5); Vis reeds in ploegverband! (6); 2. Voornaam beeldje (5); Getekend als ik een vreemde auto laat zien (7); 3. Het geluid van de massa (4); Houterig beroep (8); 4. Speelgoed in een kist (7); Die twee jongens zijn niet omgekomen (5). In deze charadepuzzel zoeken we een woord dat bestaat uit drie lettergrepen. Elke lettergreep én het woord zelf zijn hieronder min of meer cryptisch omschre ven. Wat is het gezochte woord? De eerste is heel aardig De tweede is een Duitse website De derde kan niet meer inhoud aan En al met al gaan ouders zo met kinderen om Oplossingen van gisteren: Citaat: Ananas, haver, doodop, harnas, vinger, purper, koper, veulen, Viking, schouw, klimop, tatami, baard, eenoog. Het citaat is van E.W. Howe: "Een dief gelooft dat iedereen steelt". Cryptogram: Horizontaal: 4. Modepop; 5. lichting; 7. trijp; 9. azen; 10. bedreven. Verticaal: 1. Dooier; 2. verhip; 3. hooiwagen; B gieren; 8. ijken. Letterrebus: over-n-achten Kraak de Code: 2-5-3-2-61 ©JFS.NL van de buren reken je niet en je mist door de file iedere zondag het voetbal. Na wat twijfelen besloot ik de relatie mijn met vrienden op het spel te zetten door de datsja op te zeggen. Verschrikkelijk teleurgesteld waren ze. Niet zo zeer omdat ze mijn gezelschap zouden missen, maar omdat ze de rest van het jaar op eens met minder mensen de huur moesten op hoesten. Om mijn slechte geweten te sussen, stelde ik voor nog twee maanden mee te betalen. Ze gingen akkoord, al nam het de teleurstelling niet helemaal weg. Ik had natuurlijk nooit moeten opzeggen, want de dag na de overhandiging van de laatste maand huur kreeg ik van mijn vrienden te horen dat ze uit de datsja waren gegooid. Zomaar. De huisbaas had huurders gevonden die hem beter bevielen. Zo gaat dat en ik had het kunnen we ten. GPD Frank Hendrickx Hij was zo gegrepen door dit nuttige voornemen, dat hij zijn verkoudheid vergat. Hij wierp zijn deken af, zette zijn ijsblaas op de grond en schoof een bankje naderbij. „Ga zitten", sprak hij. „Dan zullen we eens zien hoe we het aan pakken. Jullie hebben een scherp verstand, dat heb ik wel gemerkt. Maar dat is niet genoeg. „De maatschappij is moeilijk, en men dient te weten hoe men zich gedragen moet", zei mijn goede vader altijd, en daar moeten jullie je aan houden. Hebben jullie al wat geleerd van die vreemde, oude heer? En wacht even: hoe heten jullie?" „NI, Mn en Prl", verklaarde de oudste proon en toen heer Bommel verbaasd opkeek, legde de tweede uit: „Er zijn meer medeklinkers dan klinkers in het alfabet." „Geleerd van oude heer", riep de derde, die op heer Ollies rugleuning was gaan zitten. „Wat betekent het?" „Gewoon", zei de onderwijzer vaag. „Er zijn meer mede klinkers dan klinkers in het alfabet, als jullie begrijpen wat ik bedoel." De bediende Joost, die bezig was het huis voor de nacht te sluiten, bleef verbaasd in de hal staan. „Nu hoor ik toch duidelijk heer Olivier spreken!" dacht hij. „Hij praat wel meer in zichzelf, maar dit is niet gewoon. Zou hij gestoord zijn door dat koude bad tegen de stroom in?" Voorzichtig klopte hij aan en trad binnen om te vragen wat eraan schortte. De pronen schrokken zo van hem, dat ze haastig onder de stoel doken - en de knecht trof zijn werkgever dan ook alleen voor het haardvuur aan, met een gehinderde uitdrukking op het gelaat. „Altijd storingen", zei heer Bommel toornig. „En net wan neer men een goed gesprek heeft, vol geestelijke diepte. Ga liever naar bed, Joost!" door Bill Watterson HEE SUSIE, SPELLETJE: KIES JE GELUKS GETAL FLAP D OMSLAAN EN DAN STAAT ER: "JE BENT EEN DOMME DIKKE DROL" Hans Belterman Het recept tekende ik in de jaren tachtig in een klein huiskamerrestaurant in de Zuid-Franse havenstad Toulon op. Bij liefhebbers van de me diterrane keuken was het adres al enkele jaren bekend en het verbaasde mij dan ook niet dat de eetgelegenheid met een ster in de Franse Miche- lingids was onderscheiden. Hoofdgerecht voor 2 personen: 200 - 250 gram verse kippenlevers, 35 gram bo ter, 1 sjalot of kleine ui, gesnipperd, 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt, 30 gram bloem, ge zeefd, 1/2 theel. milde paprikapoeder (Edel- susz), 1 1/2 eetl. tomatenpuree, ca. 3 dl kippen bouillon, eventueel van tablet, 1 takje verse tijm, 2 - 3 eetl. rode wijn, 2 - 3 theel. cognac of ar magnac, 1 mespunt suiker, zout, enkele drup pels Hot peppersauce ICasa Fiesta), 2 rijpe (Itali aanse) tomaten, ontveld, vruchtvlees in minus cule blokjes gesneden en 8 verse basilicum blaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes) ge sneden Spoel de kippenlevers enkele malen in ruim koud water. Kijk ze stuk voor stuk na op onge rechtigheden zoals peesjes en galsporen. Laat ze uitlekken en maak ze daarna droog met keu kenpapier. Bestrooi de kippenlevers met wat pe per. Verhit een wok en laat de boter er even in rondwalsen. Bak de kippenlevers gedurende 5 minuten, onder voortdurend omscheppen, bo ven een matig afgestelde warmtebron Neem ze daarna meteen schuimspaan uit de woken houd ze warm. Bestrooi de kippenlevers met wat zout. Fruit de sjalot of ui 2 minuten in de resterende bakboter. Schep knoflook er door en roer er na 1 minuut gezeefde bloem en paprikapoeder door. Voeg daarna tomatenpuree toe en laat alles, on- weer vrijdag zaterdag it zondag A maandag max. 20° 16° 13° 16° min. 13° 12° 9° 9° wind ZW 4 NW 5 NW 6 ZW 6 vandaag op 7.45 onder 19.2; vandaag op 16.08 onder 22.55' Meest zwakke, af en toe matige, meest oostelijke wind. Het zicht is matig tot goed. Watertemperatuur 18 graden. DONDERDAG EK 2 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. VRIJDAG 3 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog uur cm 07.06 07.25 06.38 07.05 08.26 08.40 09.06 08.00 08.34 Laag water uur cm uur 188 13.30 198 13.55 184 13.08 137 13.26 120 14.25 142 14.35 144 14.46 214 14.20 140 14.34 01.10 01.36 00.46 01.06 01.54 02.15 02.26 02.02 02.20 der voortdurend roeren en omscheppen 1 mi nuut zachtjes bakken. Schenk er 2 1/2 deciliter bouillon bij. Blijf roeren tot alles aan de kook is gekomen en een vrij gladde saus is verkregen. Voeg, indien de saus wat al te dik is uitgevallen nog een of twee eetlepels bouillon extra toe. Voeg de tijm toe. Voeg de rode wijn en de cognac of armagnac toe. Proef de saus en voeg naar smaak suiker, eventueel wat zout, peper en en kele druppels hot peppersauce toe. Laat de saus nog 5 minuten zachtjes sudderen. Verwijder het tijmtakje. Schep de tomaten blokjes door de saus en warm de kippenlevers er nog even in op. Presentatie: dien het gerecht op in een schaal. Strooi er basilicumreepjes over. Geef er droog gekookte rijst, eventueel gemengd met doperw tjes en wat fijngesneden bieslook, apart bij op. Zon en warmte opzoeken kan nog steeds. Voorlopig is het in het zuidoosten van Europa voluit nazomer met in de middag een graad of 28 en een bijna onbewolkte hemel. Stabiele condities heersen lang niet overal. Zo is het vandaag uitermate onbestendig in Portugal en de westelijke helft van Spanje. Met een lagedrukgebied voor de kust is het zeer windrijk en buiig. De hevige neerslag die gisteren Frankrijk teisterde is voorbij, maai weldra arriveert daar nieuwe neerslag. Voor de regen uit wordt het nog 25 graden in heel wat Franse regio's. Die warmte wordt gedurende het weekeinde verdreven, als koude lucht binnenstroomt. Ook in de Benelux en Duitsland wordt binnenkort een tempering van het kwik verwacht. Meteo Consult Voor het eerst in lange tijd staan we Door: Reinout van den Ba aan het begin van een echte weersomslag. Vooral vanaf zaterdag gaan er veel buien vallen, neemt de wind sterk toe en komen de temperaturen op een duidelijk lager peil dan we de afgelopen tijd gewend waren. Vandaag valt het echter nog mee. Er ligt weliswaar een storing in onze buurt, maar die neemt geleidelijk in betekenis af en brengt ir Zeeland niet meer dan een flinke hoeveelheid bewolking. Voornamelijk vanochtend kan daar nog wat regen of een bui uit vallen, vanmiddag blijft het op de meeste plaatsen droog. Met eer beetje geluk laat dan ook de zon zich nog af en toe zien. Er is in het algemeen maar weinig wind en de temperaturen handhaven zich nog op een niveau dat duidelijk te hoog is voor deze tijd van het jaar. Het kwik komt op ongeveer 19 graden uit en het zal vrij warm aanvoelen. Morgen komen we op de grens terecht van de koude lucht die vanuit het noordwesten nadert en de vrij warme lucht die zich bij ons nog een dagje weet te handhaven. De bewol king overheerst door dit alles opnieuw en de neerslagkansen nemen steeds verder toe. Vooral later op de dag zou het zelfs flink kunnen gaan regenen met daarbij kans op onweer. Wanneer dat precies gaat gebeuren, is nu nog niet aan te geven. De zuidwestelijke wind is matig tot vrij krachtig en voert nog steeds vrij warme lucht aan waarin het nog een keer 20 graden kan worden. Vanaf zaterdag worden de bordjes verhangen. Er steekt een krachtige, af en toe harde en sterk vlagerige noordwestenwind op, er vallen talrijke buien en het wordt flink koeler. Bewolkt zw Maximumtemperatuur voor vandaag Minimumtemperatuur voor de komende nac^it g VERWACHTING VOOR DONDERDAG 2 OKTOBER 2003 op Zoc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2