PZC Vijftien deelnemers aan Bluesroute 2} rr iyi II .m.-« it I donderdag 2 oktober 2003 swb Trotse boeren in Ora et labora Afspiegeling Kunst- en cultuurroute VRIJDAG Bluesroute ZATERDAG 'A I .s '"S hl - Wat Els ine. betreft is Ora et labora (1902) de verge ten parel van de Nederlandse toneelliteratuur en wordt het hoog tijd dat er nieuw leven wordt ingeblazen. In dit stuk portretteert Herman Heij er- mans met overdonderend me dedogen een boerengezin dat probeert te overleven op het Friese platteland. We zien trotse mensen, die on danks de bittere kou en de voordurende armoede hun lief de en respect voor elkaar nooit zullen verliezen. Maar deze so lidariteit wordt zwaar op de proef gesteld als plotseling een kleine som geld te verdelen valt. In Ora et Labora ploetert boer Watze om de winter door te komen. Samen met zijn vrouw Maaike en zijn zoon Eelke bewerkt hij de schrale grond en houdt hij een kleine veestapel. Het is amper genoeg om te overleven. Het bevriende gezin van turfschipper Hiddes komt met de trekschuit vast te zitten op de vaart, die door de barre winter is dichtgevroren. Men zoekt en vindt steun bij elkaar. Er bloeit een hevige liefde op tussen Eelke en Hid des' dochter Sytske, maar toch lijkt een donkere toekomst on afwendbaar. De laatste koe krepeert, grootmoeder sterft en de rijke boer Tjerk aast op het laatste lapje grond. Het wereldberoemde Op hoop van zegen is de vaandeldrager van Heijermans' maatschappe lijke betrokkenheid, maar met dit stuk spreekt hij zich wellicht nog explicieter en extremer uit. Het is een levensechte afspiege ling van het rauwe leven zelf, diep geworteld in de narigheid van alledag en ingenieus ver strengeld met de grote vragen van het menszijn. Verre van tijd gebonden is dit stuk een staaltje van bewogen en bevlogen thea ter, waar een universele kracht uit straalt. Els Inc. speelt Ora et labora vanavond in 't Beest in Goes (20.30 uur). De kunst- en cultuurroute is een maandelijkse aktivi- teit in Middelburg, waarbij steeds weer nieuwe exposities en bijzondere aktiviteiten en evenementen te bezoeken zijn in meer dan dertig galeries, ateliers, antiquariaten en an dere instellingen. Op zondag 5 oktober zal het geheel in het teken staan van het kind. Dit in belangrijke mate in samenwerking mql^, UNICEF en de stichting Kluts. Op de Vismarkt zijn van 13.30 uur tot 16.30 uur mimework- shops, kleurrijke acts en mu- ziekensembles. Bij galerie T zet men kind en kunst op de foto (Turfkaai 25/27). Bij Toos van Holstein kan men samen een schilderij maken (Korendijk 56). Een workshop 'kunst, kinderen en klei' staat open bij Klaashenk Blonk (Breestraat 35) en omdat het ook pas dierendag is geweest heeft Gerdi Zwaan gekozen voor 'bedenk een dier'. Vaste deelnemers zijn herken baar aan de blauwe gevelvlag. Routebeschrijving zijn te ver krijgen bij de deelnemers en in de touristshop. Beste van Kommil Foo De broers Raf (38) en Mi ch (34) Walschaerts vor men al zo'n vijftien jaar het Vlaamse cabaretduo Kom mil Foo en vonden dit jubile um aanleiding voor een best of-programma onder de titel Wolfijzers en Schietgeweren. „Dat is voor ons een begrip, maar bij jullie blijkbaar niet", veronderstelt Mich. En hij vervolgt: „Als je een louche café hebt of zoiets, waar het niet pluis is, dan zeg gen ze: als je daar iets gaat drin ken, moet je uitkijken, want het ligt er vol wolf ij zers en schietge weren. In ons geval heeft het te maken met mensen op het ver keerde been zetten, dat je nooit zeker weet waar je naar zit te kijken, dat je op je hoede moet zijn. En het zijn natuurlijk twee mooie woorden bij elkaar." Aan het samenstellen van de voorstelling hebben ze harder moet werken dan ze hadden ver wacht. „Zo'n voorstelling heeft toch zijn eigen wetten. We dach ten dat nummer moet er zeker in en die sketch, maar als je die na elkaar speelt, werkt het niet. Heel raar, daar zijn we een beet je van geschrokken. Het is uit eindelijk wel een hilarisch pro gramma geworden, maar we hebben veel moeten herschrij ven. Voor de echte fans mis schien wat minder, maar voor mensen die ons nog niet of niet veel gezien hebben, voelt het ze ker aan als nieuw. „Als je terugblikt op die vijftien jaar, blijkt dat je toch min of meer over dezelfde zaken schrijft. Het gaat vaak over de grote dingen des levens, over liefde en dood, maar ook het kleinmenselijke. Dat bleken al lemaal puzzelstukjes te zijn waar we goed mee konden schuiven en die zeker met enig herschrijverei goed in elkaar pasten. De muziek neemt een iets belangrijker plaats in dan in onze vorige show. We hebben in middels zes cd's gemaakt en hadden onze lievelingsnum- I WL> Mich en Raf Walschaerts spelen het beste van Kommil Foo. mers die we er absoluut in wil den hebben." Daarvoor speelt Raf gitaar of piano en Mich vi ool. „Het is min of meer onze stijl geworden om de mensen op het verkeerde been te zetten. Er is een scène waarvan het pu bliek denkt dat we ongelooflijk serieus gaan, maar dan blijkt dat ze echt in zak gezet worden, zoals wij zeggen. En onver wachte dingen als mensen die te laat komen. We hebben niet lie ver natuurlijk. Er zitten vrij fysieke stukken in, zoals de spectaculaire scène uit de voor stelling Bek met twee grote eie ren. Of de naaktscène met die plank." „Ik moet zeggen dat het wel eens deugd doet om even aan het tempo te ontsnappen van om de twee jaar een nieuwe show schrijven." Om het vijftienjarig bestaan te vieren werd daarom een programma samen gesteld met het beste uit Plank (waar mee in 1992 het festival Came- retten in Rotterdam werd ge wonnen), Neandertaal, Bek, IJdele hoop en Lof der waanzin. „Het plan was eerst 20 voorstel lingen in Vlaanderen en 20 in Nederland. Maar er kwam zo veel vraag, dat we gebeld wer den van jongens, dit is echt niet te doen, ik ga ruzie krijgen met de theaters. Toen hebben we ge- foto Wolf Wolf zegd: boek maar. Momenteel zijn het er 160 of zo. Nu we zo hard gewerkt hebben aan de voorstelling, ben ik ook wel blij dat we veel gaan spelen." Frans Doeleman Kommil Foo speelt Wolfijzers en Schietgeweren vrijdag in het Scheldetheater in Terneuzen (20.00 uur), donderdag 20 no vember in het Arsenaaltheater in Vlissingen (20.15 uur), woensdag 5 mei in theater De Mythe in Goes (20.00 uur) en vrijdag 7 mei in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur). De Bluesroute Vlissingen telt vrijdag vijftien deel nemende café's met live blues muziek op het podium. Blues routes zijn in Zeeland zeer populaire evenementen met een unieke sfeer. Uiteenlopen de stijlen blues zijn te beluiste ren en zorgen dan ook dat er voor ieder wat wils is. Van de partij in Vlissingen is de band Cuhan Heels, de Red Devils van Nederland, die zijn reputatie als als een der beste bands van de lage landen in hun stijl komen bewijzen op het podium van café Groen Licht. De Nederlandse tegen hangers van de Seatsniffers, is Bugaboo Tang met zeer ener gieke rock a billy, vette blues en pompende rock 'n' roll. Dit gezelschap verzorgt het ope ningsconcert (om 21.00 uur) in De Piek. Nieuwe locatie op de route is grand café Scandalous (voorheen Nationaal), dat de nieuwe Walcherse band Littl' Extra in huis heeft met covers van onder anderen Mary Sto kes, Popa Chubby en Walter Trout. Ook van Walcherse bodem is Champagne Charlie, die van de partij is in Pare Centraal met hun 30-50'er jaren blues, coun- tryswing en Zeeuwstalige blues. Authentieke Chicago- blues is te genieten bij Soif waar de Little Boogie Boy Blues Band te beluisteren is. 2xBellen is het café van de Franse bluesact Sticky Lou The Goon Mat, die met een mi nimale bezetting van sna- redrum, bekken en gitaar klinkt als een hele band. Fingerpickinggitaarwerk is te bewonderen in Popeye, waar Guitar Ray The Rhythm Du kes het stof uit de planken spe len met, naast eigen nummers, een greep uit het repertoire van onder anderen Albert Lee, Du ke Robbilard, Ronnie Earl en Jerry Reed. Heftige blues is er in de Concurrent, waar de mannen van de Blues Medecine te horen zijn en eveneens hef- De band Cuban Heels. tig gaat het er aan toe in de Hoppit, waar de Barfly's hun bluesrock presenteren. Een nieuwe locatie op het Bel- lamypark is Speyk, die met The Crown Jewels een Neder landse topband in huis heeft. Voorheen speelden ze onder de naam Millstreet Blues Band en brengen nog steeds uitstekende rhythm blues met een Louisiana-sausje. De Belgische band Dark Rose zit bij Bley en put uit het werk van Dr. John, John Hiatt, Ry Cooder, Micky Jupp en Ray Charles. Onvervalste rock 'n' roll is er bij Michieltje, waar Betty's Doghouse de tent flink zal la ten swingen. Maar wie even uit wil puffen, kan terecht bij de Meyery om te luisteren naar de Mercy Men met nummers van onder anderen Muddy Waters en Robert Johnson. Een van de sterkst opkomende bands is wellicht de Kingsnakes, die in de Wicked de nieuwe cd komen voorstellen en zich zullen pro fileren als een kruisbestuiving tussen de blues van de Red De vils en de rock 'n' roll van de Fabulous Thunderbirds. De Alley Gators zijn met hun aan Stevie Ray Vaughan en Mike Morgan verwante Texas Blues te zien in Brutus. Bluesroute Vlissingen op diver se locaties, vanaf 21.00 uur. De Pornocomponist. De pornocomponist is een hallucinerende en hilarische 'opera noir'. do. Rotterdamse Schouwburg, Klei ne Zaal, 20.15 uur 3 Musketiers, de musical. Joop van den Ende brengt dezemusical in een eigentijd se, spectaculaire vorm. do., vr., za., di. en wo. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur, zo. 14.00 en 20.00 uur Chef-dirigenten. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. James Conlon. Zemlinsky - Die Seejungfrau; Brahms - Tweede symfonie, do. Concert- en con gresgebouw de Doelen, 20.15 uur Seedling (NL). Klinkt als: eigenzinnige indiepop. do. Rotown, 22.30 uur Sanne Wallis de Vries. Cabaret, do., vr. en za. Oude Luxor Theater, 20.00 uur 1001 Nacht. Gespeeld, gedanst en gezon gen door Adel Salem en 60 leerlingen van Jeugdtheater Hofplein. Vanaf 4 jaar- Jeugdtheater Hofplein, Grote Zaal, vr. en za. 19.00 uur; zo. 14.00 uur Christina Aguilera. Live in Ahoy'! vr. Ahoy' 20.00 uur Jij bent de allermooiste. De voorstelling is gebaseerd op de oude Griekse mythische vertelling van Paris en Helena. Gespeeld, gedanst en gezongen door leerlingen van Jeugdtheater Hofplein, dependance Pa- pendrecht. za. Jeugdtheater Hofplein, Theater 222,19.00 uur, zo. 14.00 uur La Tra viata. Nationale Reisopera. Van Gi useppe Verdi, za. Rotterdamse Schouw burg, Grote Zaal, 21.15 uur Ladies in jazz. Rita Reys meets The Beets Brothers, za. de Doelen, Jurriaanse Zaal, 20.15 uur Tango. New Tango Duo: Pablo Ziegler Quigue Sinesi. Tien jaar lang was Pablo Ziegler de inspirerende pianist van Astor Piazzolla's tweede kwintet. Sinds 1990 speelt deze meester van het klavier zij n ei gen composities met onder anderen ban doneónspeler Walter Castro - met wie hi] het New Tango Duo vormt - en gitarist Quigue Sinesi. za. de Doelen, Willem Bur ger Zaal, 20.15 uur The Dubliners. za. de Doelen, Grote Zaal, 20.15 uur Le freak. John Buijsman duikt in de legen darische persoonlijkheid van Josephine Baker. za. Rotterdamse Schouwburg, Kleine Zaal, 20.30 uur Reijn Goed. Alarmfase 2. Try-out. Win naars van het Leids Cabaretfestival 2001. za. Bibliotheektheater, 20.30 uur Had je gedroomd. Jeugdtheater Planken koorts. Vanaf 4 jaar. zo. Rotterdamse Schouwburg, Kleine zaal, 15.00 uur Doelenensemble: een gouden eeuw. Doe lenensemble Copyright o.l.v. Arie van Beek. zo. de Doelen, Jurriaanse Zaal, 20.15 uur Ernst Daniël Smid. Masgué. Première, zo Oude Luxor Theater, 17.00 uur Fun Lovin' Criminals. Een mix van hiphop beats, alternatieve stijl en blues rhythm. Nighttown, Grote zaal, 19.00 uur Grote Matinees. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. James Conlon. zo. de Doelen, Grote Zaal, 14.15 uur Jazz op Rotterdamse bodem. Trijntje Oos terhuis en Michiel Borstlap, zo. de Doelen, Grote Zaal, 11.00 uur Will Tura. Heden ten dage is Tura een Be grip. ma. Nieuwe Luxor Theater, 20.00 uur Nader. Onafhankelijk Toneel. Een ont moeting is het thema van deze dansper- formance. Try-out. ma. en di. O.T. Theater in het Lloydkwartier, 21.00 uur Plien Bianca. Ngorongoro. Plien Bi- anca hebben koers gezet naar de savanne van donker Afrika, ma. Oude Luxor Thea ter, 20.00 uur De Vliegende Panters. De Grote Drie. Re prise. di. en wo. Oude Luxor Theater, 20.00 uur Lears oog. Naar William Shakespeare. Lears oog is een eigenzinnige bewerking van Shakespeares King Lear door Hotel Modern, di. en wo. Rotterdamse Schouw burg, Krijn Boon Studio, 19.30 uur Leven in Hel - de operette. Gemaakt door schrijver Ramsey Nasr en componist Joost Kleppe. di. en wo. Lantaren/Venster, 20.30 uur Adams/Listopad/Simons. In dit eerste programma van het seizoen toont Dance Works Rotterdam nieuwe werken van Bruno Listopad, Philip Adams en van ar tistiek leider Ton Simons. wo. Rotterdamse Schouwburg, Kleine Zaal, 20.30 uur Mariah Carey. Zonder twijfel behoort ze al meer dan 10 jaar tot de categorie absolute wereldsterren. wo. Ahoy' Rotterdam, 20.00 uur Muziek in beeld. Amsterdam Sinfonietta m.m.v. Frank Groothof, tekst en verteller. 'Vincent en Theo van Gogh, broeders in de kunst', wo. de Doelen, Grote Zaal, 20.15 uur Bruiloft, van Elias Canetti. ro theater. Een visionair stuk over het verval van een sa menleving die geen andere waarden meer kent dan bezit en begeerte, wo. Rotter damse Schouwburg, Grote Zaal, 20.15 uur ANTWERPEN Rooms begonnen.... half gewonnen. Luchtige komedie over een meisjesly ceum, naar een roman van Mary O'Malley gespeeld door Studio Sodico in regie van Michel Halin. do. vr. en za. Fakkeltheater 20.00 uur Mood on the Go. De zaligverklaring van Oscar Wilde, gespeeld door Toneelhuis. do. vr. en za Bourla 20.00 uur Katzelmacher. Toneelvoorstelling naar Fassbinder. do. vr. za. en wo. Theater Zuidpool 20.00 uur Faxdialoog voor drie vrouwen. Theater voorstelling in herneming, naar een ro man van Esther Vilar. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Slippers. Komedie van Alan Ayckbourn door het Noordteater. vr. en za. Noordtea- ter 20.30 uur, zo. 15.00 uur De Penismonoloog. Monoloog over het mannelij k geslachtsdeel van de wieg tot in de kist, geschreven door Peter Perceval en Nigal Williams, do. vr. en za. Fakkelthea ter 20.30 uur Ik ben het maar. Over het leven en elfen dertig liedjes van Toon Hermans door Trio Jokke Schreurs en Karei Vingerhoets. do. en za. Arenberg Schouwburg 20.15 uur DeDonderdag. Programma met verschil lende onderdelen op meerdere tijden, do. De Singel 20.00 en 22.00 uur Concert Oude Muziek. Concert met wer Christina Aquilera. Popconcert. Sportpaleis 20.30 uur In Vlissingen wordt de bluesroute gehouden. Dit betekent dat er live blues wordt gespeeld in vijftien café'si; de binnenstad. Het openingsconcert vindt plaats in De Piek me jumpblues van de Burgaboo Tang. Daarna speelt Bo nog twe akoestische sets in het café. Diverse locaties, Vlissingen, 21.00 uur Mega Muziek Marathon Muziekvereniging Accelerando houdt de Mega Muziek Mars thon. Er wordt om acht uur begonnen met een muzikale rondrit door Sint-Annaland, gevolgd door repetities met medewerkende vei- enigingen. Om tien uur doen de peuters van Olleke Bollekeè Kabouterdans. Om 14.00 uur zijn tafeltennisvereniging Smas: '76 en jeugdkoor The Young Voices aan de beurt, om 15.00 us gymnastiekvereniging WIK, om 16.00 uur volksdans verenigd Dodi-Dodi en het Casembrootkoor. Burgemeester Nuis spet piano. Om 17.00 uur is het Setallands Spektakeluur en van 18.fr; tot 19.00 uur de grote finale. Centrum, Sint-Annaland, 08.00 uur De Wellevaete, Sint-Annaland, 09.00 uur Arsenaalpop Arsenaalpop wordt in de middaguren voorafgegaan door eenta lentenjacht. Onder de titel Arsenaalpop Select treden vanaf 13.00 uur de vol gende jonge Zeeuwse bands voor het voetlicht: Hurrieain, Moor, shine, Black Hole, Zeroleft, The Ultimatorz, Raphoppers, Ye you did, Alain Vierhout, Recess, Cosmic Slop en Flavour. Ink avondprogramma staan Scwar (19.00 uur), Freddy Who? (20.1: uur), Finito! (21.30 uur), Indeclineh (22.45 uur) en Tapharheej (24.00 uur). Arsenaaltheater, Vlissingen, 13.00 en 19.00 uur Kabouter Plop Kabouter Plop komt met een spiksplinternieuwe Plopshow. Samen met zijn vriendjes Lui, Klus en Kwebbel brengt hij ee vrolijke voorstelling vol bekende meezingers, maar ook n ieuv- liedjes. Scheldetheater, Terneuzen, 13.00 en 15.15 uur Mylo Freeman Mylo Freeman geeft een voorstelling voor kinderen tot 8 jaar. De schrijfster en illustratrice leest voor, schildert en doet eet spellet j e met de kinderen in het kader van de kinderboekenweek Er zijn twee voorstellingen, de eerste is voor kinderen van 2 tot jaar, de tweede voor 4 tot 8 jaat. Openbare bibliotheek, Kapelle, 13.30 en 14.45 uur Zijdemuseum Er zit muziek in het Zijdemuseum. Deze zaterdagmiddag speelt de formatie Plusfour, onder leidin: van Ed de Poorter. Ze spelen jazzy muziek uit de jaren vijftig var de vorige eeuw. Grand-café La Soie, Meliskerke, 14.00 uur Dierendag Ter gelegenheid van dierendag geeft Te Quiero een beestachtig leuk theaterconcert. Zie vrijdag. 't Spiegeltheater, Middelburg, 14.30 en 20.00 uur Janos Kooien Janos Kooien en Onno Kuipers treden op in de Brasserie. De Utrechtse singer-songwriter Kooien (zang/gitaar) preset! teert zijn debuut-cd In my garden, met voornamelijk eigen werk Hij is onmiskenbaar gegrepen door alles wat met de eilanden te westen van de Noordzee te maken heeft. Op accordeon wordtk terzijde gestaan door Onno Kuipers. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Klein Duimpje ken van Vivaldi, gespeeld op authentieke instrumenten, door het Venetiaans En semble Sonatori de la Gioiosa Marca. vr. De Singel 20.00 uur Promenade II. Promenadeconcert. Verha len en sprookjes uit Frankrijkmet werken van Berlioz, Fauré, Saint-Saens, Dukas, de Sarasate en Ravel door de Filharmonie m.m.v. soliste Ning Kam o.l.v. Ivan Meyle- mans. za. Kon. Elisabethzaal 15.00 uur Nokia TMF Awards. Uitreiking van Awards en 2 uur durende sessie door DJ Tiësto. za. Sportpaleis 20.00 uur Heather Nova. Concert, zo. Kon. Elisa bethzaal 20.00 uur New Tango Duo Gast. Concert met he dendaagse tango op piano, bandoneon en gitaar door Pablo Ziegler, Quique Sinesi en Walter Castro, zo. Zuiderpershuis 20.30 uur Die Zauberflöte. Concertante versie van opera van Mozart door het koor en orkest La Petite Bande o.l.v. Sigiswald Kuijken. ma. De Singel 20.00 uur Klassiek Concert. Pianoconcert met werk van Chopin door Pierre Laurent-Aimard op piano m.m.v. de Beethoven Academy o.l.v. Jan Cayers. di. De Singel 20.00 uur di. Luisa Miller. Opera en tragisch melodra ma van Verdi door orkest en koor van de Vlaamse Opera o.l.v. Ivan Törzs. za. Vlaamse Opera 20.00 uur Circles Mind Games. Balletvoorstelling met twee wereldwerken, do. vr. en za. The ater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Hakim brengt een try-out van het sprookje Klein Duimpje. De sprookjes bij Hakim worden altijd anders dan ze in werke- lijkjheid zijn. Hij heeft volop nieuwe avonturen bedacht voor he' jongetje dat niet groot is, maar wel slim. Hakim staat zelf gara® voor alle rollen en hij zal zeker een beroep doen op het acteerta lent van de kinderen. Voor iedereen van 5 tot 85 jaar. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 15.00 uur Excelsior De brassband Excelsior geeft de jaarlijkse uitvoering. Ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan is gekozen vooreer gevariëerd programma. Onder leiding van Ger Blom speelt df brassband muziek uit de oude doos, maar ook eigentijds werk Na afloop kan men dansen op muziek van het dansorkest Survi ve. Heer Arendhuis, 's Heer Arendskerke, 19.30 uur Bram Beekman Bram Beekman geeft een orgelconcert. Op het befaamde De Rijckere-orgel uit 1778 speelt hij van Jok Seb. Bach (1685-1750) onder meer Praeludium und Fuge C-dur j BWV 547 en Triosonate I Es-dur, BWV 525. Vervolgens wordei van Max Reger (1873-1916) een aantal bewerkingen uit dien; Choralvorspiele Opus 67 ten gehore gebracht, waarna het con-! cert wordt besloten met een improvisatie over psalm 150. Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur The Rosenberg Trio The Rosenberg Trio geeft een concert. De broers Nonnie en Nousche Rosenberg en hun neef Stocheh zijn geheel volgens de zigeunertraditie zonder muzikale oplei ding of conservatorium in de muziek gegroeid. Leren van ande ren en elkaar en van platen die noot voor noot op langzame snel heid werden afgespeeld en uitgeplozen. Noten lezen kunnen n niet en dat hebben ze ook niet nodig. De muziek van de Rosen bergs is gebaseerd op de gitaarjazz van Django Reinhardt, d< grondlegger van een stijl die als 'gypsy swing', 'zigeunerjazz'o' 'jazz manouche' de geschiedenis in ging. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28