Denise in de wolken na huwelijk met terdoodveroordeelde Amerikaan Zeeuws-Vlaamse dikkertjes krijgen speciaal spreekuur in lil 21 Investeringen in wegen, waterwegen en spoorlijnen zouden groei stimuleren Van Moorsel verbetert uur record ERA PZC Levering nieuw pantservoertuig aanzienlijk later Allochtonen voor harde aanpak Tweede deel muur Israël van start Zeeuws-Vlaamse rockhistorie Ajax maakt geen fout Vlissinger komt om bij bedrijfsongeval Ongewoon design past in een gewone keuken. SieMatic OPEN HUIZEN ROUTE ~|Ï2' Meest droog 246e jaargang no. 235 donderdag 2 oktober 2003 los nummer 1,20 Prioriteit van de reepe Hand in hand 8 6 19' Vrij veel bewolking en voornamelijk vanochtend nog wat regen of een bui. Vanmiddag meest droog. EU pompt miljarden in economie door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Commisie wil de economi sche groei aanjagen door miljarden te investeren in wegen, waterwegen en spoorlijnen. Tot 2020 zou den de lidstaten en de EU daarin samen 220 miljard euro aan moeten besteden. Daarnaast wil Brussel dat de lidstaten hun uitgaven voor we tenschappelijk onderzoek en - ontwikkeling opvoeren tot 3 procent van het bruto binnen lands produkt (bbp, de bruto waarde van alles wat een land maakt). Dit blijkt uit het zogeheten 'Groei-initiatief' dat de voorzit ter Romano Prodi van de Eu ropese Commissie in Brussel ge presenteerd heeft. De regerings leiders van de lidstaten moeten de plannen nog bespreken. Ze gaven de Commissie tijdens de laatste Europese top in Thessa loniki het groene licht om de ideeën uit te werken. Sindsdien hebben Italië, Duitsland en Frankrijk voorstellen op tafel gelegd voor grote infrastructu rele werken om de economische groei in Europa te versnellen. Een deel van de voorstellen van de drie 1 inden is opgenomen in de lij' v van 29 grote projecten die volgens de Commissie prio riteit verdiénen. Daaronder val len geen Nederlandse projecten. Wel op de lijst staan een verlen ging van de Betuwelijn op Duits DEN HAAG - De levering van 410 Fennek-pantservoertuigen aan de landmacht heeft grote vertraging opgelopen. Er zijn problemen met de 'romp' van toeleverancier RDM. Staatsse cretaris Van der Knaap (Defen sie) deelt dat vandaag aan de Tweede Kamer mee. Defensie heeft 394 miljoen euro uitgetrokken voor de nieuwe verkennings- en bewakings voertuigen. Het doel om acht Fennek-voertuigen dit jaar af te leveren wordt niet gehaald. De vertraging beloopt minstens ze ven a acht maanden. De bedoeling was dat vanaf vol gend jaar april tot en met 2007 de Fennek in groten getale gele verd zou worden ter vervanging van een deel van de huidige YPR-pantservoertuigen. Het ministerie inventariseert de ge volgen van de vertraging met de leveranciers. Mogelijk zal De fensie de schade verhalen op de bedrijven. De vervanging van 25 jaar oude YPR's kampte al eerder met tegenslag. Samen met de Britten en de Duitsers besloot Nederland om voor het zware werk de zogeheten Boxer aan te schaffen, een 8x8 pant servoertuig, als vervanger voor de YPR. De Britten trekken zich terug uit het project, werd afge lopen zomer bekend. GPD Advertentie Tommy Hilfiger donna carolina dick boons maripe LJ T VA DYNAMIC ME! SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl grondgebied en de IJzeren Rijn, de spoorlijn van Antwerpen naar het Duitse Ruhrgebied die deels over Nederlands grondge bied gaat. De meeste projecten bevinden zich in de tien landen die begin volgend j aar lid van de EU worden. Het overgrote deel van de 220 miljard euro die vol gens de Commissie tot het jaar 2020 nodig is, zal van de lidsta ten moeten komen. De EU zelf heeft 600 miljoen euro per jaar beschikbaar. Een aanzienlijk deel van de financiering kan van de Europese Investeringsbank (EIB) komen. De bank heeft voor de periode tot 2010 50 mil jard euro klaarliggen. Nog eens 20 procent van de financiering zou van particuliere investeer ders moeten komen. Om die in vesteerders over de streep te trekken, wil de Commisie het EU-aandeel in de financiering van een aantal projecten van 10 tot 30 procent verhogen. Prodi voorspelde dat de investe ringen voor 0,6 tot 1 procent ex tra economische groei kunnen zorgen. De betere verbindingen leiden bovendien tot een betere doorstroming in Europa, waar door tijd bespaard wordt. In geld gemeten zou dat minstens 8 miljard euro per jaar opleve ren. De milieuvervuiling neemt bovendien ook af, waardoor verdere besparingen ontstaan. GPD MEXICO-STAD - Leontien Zijlaard-Van Moorsel krijgt zuurstof toegediend na dat ze op de wielerbaan van Mexico-Stad het werelduurrecord heeft verbeterd. De Rotterdamse kwam tot een afstand van 46,065 kilometer. Het oude record was sinds december 2000 met 45,094 kilometer in handen van haar Franse rivale Jeannie Longo. De 33-jarige Van Moorsel deed in september 2001 ook al een aanval. Toen lukte het niet het record van Longo uit de boeken te rijden. Gisteren leek het even mis te gaan toen de renster bij de warming-up onder uit ging. Maar gezien de ideale omstandigheden - nagenoeg windstil en 17,6 gra den - besloot Van Moorsel toch aan de poging te beginnen. Ze lag na tien minuten al ver voor op het schema van Longo en wist de marge steeds verder uit te bouwen. foto John de Pater/ANP pagina 20: erelijst compleet door Melita Lanting McALESTER - Denise de Boe (31) en de wegens een dubbele moord terdoodveroordeelde Michael DeLozier (27) zijn ge trouwd in de gevangenis van Mc Alester in de staat Oklahoma in Amerika. Het huwelijk werd voltrokken door pastor Arie W. Davidse, voorganger van de CAMA-gemeenschap in Gouda. ,,Het was heel bijzonder", ver telt de van oorsprong Thoolse Denise vanuit Amerika. „Ik loop nog steeds in een wolk en het was eigenlijk boven ver wachting. We hadden een uur de tijd voor de ceremonie." De trouwplechtigheid vond plaats in de bezoekersruimte van de gevangenis. Denise, de pastor en de twee getuigen ston den aan de ene kant van het ko gelwerend glas en Michael, al leen, aan de andere kant. „Dat wist ik vantevoren. Het was op een moment dat er geen bezoek tijd was, dus we waren alleen in de ruimte. Het had nog veel er ger gekund. In het ergste geval had Michael ons moeten bekij ken via een tv-scherm en had den wij hem niet kunnen zien. We konden elkaar nu zien door het glas." Denise vertelt dat ze Michael een dag eerder wel mocht aan raken, toen ze in ondertrouw gingen. „Daar stonden we hand in hand. Dat was echt heel spe ciaal. Vooral het moment dat ik op hem wachtte op het gemeen tehuis en ik hem zag aankomen. We konden zelfs even zoenen." De plechtigheid dreigde in het gemeentehuis nog even mis te Denise de Boe lopen. De medewerker van de gemeente wist niet of ze wel mochten trouwen omdat Denise uit Nederland komt. „Ik wist dat het allemaal goed zou ko men omdat ik het vantevoren goed had geregeld. Eigenlijk Michael DeLozier was het wel prettig dat het alle maal langer duurde, daardoor konden wij langer samen zijn. Ook de drie bewakers maakten zich niet druk." Bij de plechtigheden in het ge meentehuis mocht verder nie mand aanwezig zijn van de fa milie. Ook bij de plechtigheid in de gevangenis was niemand aanwezig. „De familie heeft de ceremonie meebeleefd in het ho tel. Daar waren onze families. Na afloop hebben we een pick nick gehouden." Van de feestelijkheden zijn geen foto's gemaakt. „In het gemeen tehuis ging het mis omdat ik mijn camera had gegeven aan iemand maar die is niet mee naar binnen gegaan en van de ceremonie in de gevangenis mochten geen foto's gemaakt worden." Denise vertelt dat de mede-gevangenen en de be waarders echt hebben meege leefd. „De bewakers waren in een soort feeststemming en de mede-gevangenen bonsden op de deuren toen Michael naar de ceremonie liep." zie regiokatern: twijfel is nooit verdwenen Niet alleen Nederlandse politici winden zich op over moskee- en waar integratie als een vuil woord wordt beschouwd. Ook vooraanstaande allochtonen zijn daar niet blij mee. „Je moet grenzen stellen. Als een moskee geweld predikt, vind ik dat je die moet sluiten", zegt Mohammed Sini, di- recteur van de Stichting Islam en Burgerschap Ondanks protesten van belangrijkste bondge noot Amerika heeft Is raël gisteren besloten het tweede deel van de muur tegen Palestijnse terroristen te gaan bou wen. De muur sluit niet aan op het eerste gedeel te, om tegemoet te ko men aan de Amerikaanse kritiek op de r~ barrière. 71 Twee Terneuzenaren willen de historie van de popmuziek in Zeeuws-Vlaanderen in kaart brengen. Een hoogtepunt dat niet in het boek zal ontbreken is een concert van Pink Q Floyd, in het patronaatsgebouw van Terneuzen. Ajax heeft gisteravond in Amsterdam gedaan wat het moest doen. De ploeg versloeg in de tweede wedstrijd voor de Champions League Club Brugge met 2-0 en staat tweede in poule H. De Belg Wesley Sonck scoorde beide treffers. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 11; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 23, 24 en 25; uit: 27, 28 en 29. NIEUWDORP - Een 46-jarige man uit Vlissingen is gistermid dag om het leven gékomen bij een bedrijfsongeval aan de Mo- nacoweg in Nieuwdorp. y De man was aan het werk toen hij rond één uur werd overreden door een achteruitrijdende sho vel. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Medewerkers van Slachtoffer hulp hebben de collega's van de verongelukte Vlissinger opge vangen. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. door Marco Hamelink TERNEUZEN - De Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen gaat iedere tweede woensdag van de maand een spreekuur houden voor kinderen met over gewicht. Elf procent van de kinderen tus sen de drie en elf jaar is te zwaar. Dit is een verdubbeling in ver gelijking met twintig jaar gele den. Het percentage kinderen in dezelfde leef tij dscatagorie met obesitas, zwaarlijvigheid, is de afgelopen twee decennia zelfs verachtvoudigd. De verwach ting is dat het aantal te dikke kinderen de komende jaren nog verder toeneemt. De gewichtsproblemen geven een verhoogde kans op hart- en vaatziekten, gewrichtsproble men en diabetes. De oorzaak van overgewicht bij kinderen moet vooral worden gezocht in het overslaan van het ontbijt, te veel tussendoortjes en te weinig beweging. Tijdens de spreek uren wordt verteld wat goede en wat slechte voeding is. „De aan pak is per kind verschillend. We kijken wat het eetpatroon is en wat daar eventueel aan verbe terd kan worden", zegt diëtiste V. van der Velde van de thuis zorg. i „Bij de dieetbehandeling gaan we samen met het kind en de ou ders om de tafel zitten om tot een oplossing te komen. We richten ons in eerste instantie op het kind zelf. We kijken hoe hij of zij het beste kan afvallen en tot een gezonder eetpatroon kan komen"aldus Van der Velde. Het spreekuur voor basis schoolkinderen met overge wicht begint in eerste instantie als een proef. Hoe lang deze proef gaat duren, is nog niet be kend. „Als je echter naar de be langstelling kijkt, blijkt wel de gelijk vraag te zijn naar een dergelijk initiatief", aldus Van der Velde. In samenwerking met het Ne derlands Zuivelbureau gaan medewerkers van de Thuiszorg op de basisscholen ook voor lichting geven over het gevaar van overgewicht. Het Neder lands Zuivelbureau heeft een informatiebrochure opgesteld over de gevaren van overge wicht. Advertentie 4 oktober 2003 (I Advertentie Advertentie Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niei rijk te zijn. concepttO van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m:. At voor een prijs van 10.000 euro inclusief Atag kwaliteitsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze show room kijken naar de andere mogelijkheden van concept! 0. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Amestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Piieger B.V, (ook voor sanitair), Nansenbaan 15. telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vtiet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk: 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop. Kennedyiaan telefoon 0115 - 68 06 12 'f Uefst een SieMatic. MAKELAAR www.era.nl Advertentie 711 555530 Maandag t/m vrijdag timmfiiiiumn r.SK.jA\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1