PZC Beleving contra verveling Arsenaalpop selecteert bands voor volgende editie met talentenjacht 17 Boeiende effecten in oeroude toneeltraditie Meer geld voor beheer Zeeuws landschap Beachclub lezers schrijven kunst Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 donderdag 2 oktober 2003 Niets meer Dansmiddag Klagen en zeuren Juryrapport Burgemeesters Districtenstelsel Schapen Judo II Judo III 711688 555530" door René Schrier GOES - De stichting land schapsbeheer Zeeland is goed weggekomen bij een landelijke herverdeling van de bijdrage die het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit voor het landschapsbeheer be schikbaar stelt. De bijdrage voor Zeeland voor de komende acht jaar stijgt van 38.410 euro in 2002, naar 295.951 in 2010. Dit is het gevolg van een af spraak tussen het ministerie, de provincies en de stichtingen landschapsbeheer die in Neder land actief zijn. Voor dit jaar krijgt de Zeeuwse stichting 70.603 euro en volgend jaar komt er 102.795 euro. Andere provincies zijn heel wat minder goed bedeeld. Dat komt vooral omdat ze in het verleden veel geld van het ministerie kre gen. Het duidelijkste voorbeeld daarvan is de provincie Lim burg, die in 2002 nog 2.174.104 euro kreeg en in 2 010 nog slechts 609.408. Ook Drenthe en Fries land leveren in, maar niet op vergelijkbare wijze als de pro vincie Limburg. Overigens is het ministerie door deze hele operatie niets meer kwijt. Het totaalbedrag voor heel Nederland blijft elk jaar tot en met 2010 op hetzelfde ni veau, namelijk 4.113.567 euro en wordt niet geïndexeerd. In feite bezuinigt het Rijk daar elk jaar 4 of 5 procent mee, aldus F. Minnaard van de stichting Landschapsbeheer Zeeland. Overigens moet Zeeland zich ook over tien jaar niet rijk reke nen. Want er zijn dan nog steeds slechts drie provincies (Zuid- Holland, Flevoland en Utrecht) die minder krijgen. SAS VAN GENT - Dansclub Lencor houdt zondag een open dansmiddag in het cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. Deze duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 16 okto ber is er in diezelfde locatie van af 14.00 uur een open dansmid dag voor vij f tigplussers door A. J. Snel De welgestelden die in Zeeland een vakantiewoning in de wat hogere prijsklasse bezitten, vervelen zich. En als een ondernemer tracht te voorzien in enig door de beter gesitueerden ge wenst divertissement, dan stuit hij op enge regeltjes en een starre overheid. Zo kijkt Chris Luken, directeur van de Ho tel Management Group (HMG), aan te gen de situatie in Zeeland. Hij voelt zich gedwarsboomd in zijn streven het ho gere segment in de toeristische markt naar zin en genoegen te bedienen. ,,Wat over heel de wereld kan, dat kan in Zee land blijkbaar niet", zo oordeelt hij licht ontstemd. „Als het zo doorgaat, mist Zeeland de boot." Luken, directeur van de organisatie die de Hotelbon introduceerde, van HMG, dat zes hotels bezit in Nederland en drie in België, en van een inkoopcombinatie die binnen de horeca de krachten bun delt, heeft in Zeeland enkele ervaringen opgedaan die hem zorgen baren. Toen hij een aantal j aren geleden het Middel burgse hotel Du Commerce overnam, stuitte hij op bezwaren tegen de nieuwe kleur van de gevel, het aanbrengen van rode luifels en het plaatsen van vlaggen op het dak. Kwesties die hij met de toenmalige burgemeester Bert Spar van der Hoek naar tevredenheid heeft afgehandeld. Chris Luken: „Er is te veel gezeik om niks." foto Hans Roggen Thans loopt hij aan tegen de regelgeving van de gemeente Veere die hem hindert bij zijn aspiraties op het strand bij Zoutelande. Luken heeft daar het oude strandpaviljoen De Stro ming gekocht en omgevormd tot de Zuiderduin Beachclub. Met zijn bena dering van de gasten zorgde hij in de af gelopen zomer voor een Zeeuwse nou veauté. Hij zette voor zijn paviljoen, in slagorde en tot aan de vloedlijn, het strand vol bedjes en banken en liet daar flesjes gekoelde rosé en champagne als mede bordjes kreeft, scampi's en kavi aar serveren. Deze benadering van de rustzoeker sluit volgens Luken aan bij het inmiddels ingetreden tijdperk van de beleving. „Wij hebben het Zuider duin Beachhotel in eigendom. Aan de andere kant van de duinen, aan het strand, heb ik een voorziening gecre- eerd die past bij onze gasten en bij an deren die in Zeeland hun vrije tijd door brengen." Bofkonten konden deze zomer Tweede Kamervoorzitter Frans Weisglas of oud-minister van Economische Zaken Hans Wijers op het strand bij Zoutelan de aan een glaasj e zien nippen en super bofkonten kregen fotomodel Tatjana Simic live te zien. Luken hoopt dat Jaap de Hoop Scheffer, de nieuwe secretaris generaal van de NAVO, zich ook in zijn nieuwe functie bij het doorluchte ge zelschap zal voegen. Hij kan met een helikopter landen vlakbij het hotel. Het is echter de vraag of de show we gens succes geprolongeerd zal worden. De SGP in de gemeenteraad van Veere heeft intussen kritische vragen gesteld over het vrijpostige gebruik van een deel van het strand en wethouder Mar jan te Roller wil wel kwijt dat het tegen de gemeentelijke regels is terrassen op het strand te exploiteren. Luken laat weten dat de Stichting Strand Exploitatie, die de gang van za ken aan het strand voor de gemeente re gelt, hem heeft geschreven dat hij wel bedjes mag verhuren, maar dan alleen als klanten ze zelf komen halen. „Het hele verschil is, dat wij de bedjes zelf vast neerzettenIk begri j p niet waar het probleem zit. En ik snap ook niet hoe re geltjes en verboden zich verhouden tot de hoofddoelstelling van de stichting: het creëren van een toeristisch hoog waardig product. Dat is precies waar ik mee bezig ben." Te Roller: „Als er nieu we inzichten en behoeften zijn, willen we daar wel naar kijken. Misschien blijkt het mogelijk het terras met een stukje zand uit te breiden. Maar niet tot aan de vloedlijn. Dat wekt bij andere badgasten het idee dat ze op andermans strand komen en dat mag en kan niet." Vrijetijdsgoeroe Luken blijft erbij dat Zeeland hard toe is aan een voorziening zoals die hem voor ogen staat. Conflic ten voorziet hij niet. Hij verwacht niet dat passerende paarden op zijn terras ongevraagd de glazen zullen bijvullen en wie zich op de meegebrachte hand doek tussen de huurbedjes wil neer vlijen, moet dat maar doen, meent hij. De self-supporting badgast zal zich in ieder geval omgeven weten door de bloem van de natie. „Ik heb eerder gezegd dat mijn zaak niet bedoeld is voor boeren. Dat had ik anders, beter moeten formuleren. Lom perikken en horken horen er niet. En wie er niet hoort, voelt zich er ook niet thuis. Iedereen zoekt nu eenmaal ge lijkgestemden." De gelijkgestemden op wie Luken doelt, hebben behalve een aanzienlijk besteedbaar inkomen vaak ook kinde ren die vertier zoeken. Het gaat om ge zinnen die voor bedragen tot een half mil j oen euro een tweede woning in Zee land gekocht hebben, maar voor wie er verder weinig te beleven valt. „Ik heb het over een maatschappelijk belang. De groep waarover ik het heb, is ge wend aan grote inspanningen en heeft om zich op te laden ontspanning nodig. Dat moet verder gaan dan een bakje pa tat dat je nog zelf moet ophalen ook. Je kunt in een paviljoen warme chocola demelk schenken, maar deze mensen willen daar een fijn glaasje cognac bij. De overheid moet flexibeler zijn en niet aan allerlei regeltjes vasthouden. Er is nu te veel gezeik om niks. Probeer toch de dingen samen op te lossen inplaats van te klagen en te zeuren. Als elke on dernemer net zo zou investeren en z'n nek zou uitsteken zoals ik dat doe, dan hadden we in Zeeland het mooiste toe ristische product aan te bieden van heel Nederland." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De derde editie van Arse- naalpop, die zaterdag plaatsvindt in het Ar senaaltheater in Vlissingen, is uitgebreid met een talentenjacht. Voordat vanaf zeven uur de Zeeuwse bands Scwar, Freddy Who, Finito!, Indeclinch en Tapharheejl optre den, strijden 's middags negen popgroepen voor een plaats in het programma van vol gend jaar. Het idee voor een talentenjacht is voortge komen uit het grote aantal aanmeldingen voor Arsenaalpop, aldus Wim Lukaart, me de-organisator en tevens gitarist van Inde clinch. Vijf jaar geleden werd Arsenaalpop voor het eerst georganiseerd, toen door de popgroep Fern Fatal waarvan Lukaart deel uitmaakte De groep viel uit elkaar, waar door de tweede editie van Arsenaalpop vier jaar op zich liet wachten. Evenals dit jaar werd het festival vorig jaar georganiseerd door Indeclinch. Een van de motieven was het creëren van een mogelijkheid om zelf te kunnen spelen. Die wens leeft bij veel Zeeuwse popgroepen, blijkt uit het grote aantal aanmeldingen voor Arsenaalpop. Lukaart: „Kennelijk hebben we met de vorige twee edities onze naam gevestigd, want dit jaar kregen we vijfentwintig aanmeldingen. Van de meeste bands horen we dat er in Zeeland weinig ge legenheid is om te spelen. Laat staan op zo'n mooi podium als in het Arsenaaltheater. Dat is anders nooit voor ze weggelegd. We kon den natuurlijk nooit al die aanmeldingen honoreren. Daarom hebben we besloten er een talentenjacht aan vast te plakken." Vanaf 13 uur treden zaterdagmiddag negen Zeeuwse bands aan. Het gaat om Hurricane, Moonshine, Black Hole, Zeroleft, The Ulti- matorz, Yes you did, Alain Vierhout, Recess en Flavour. De volgorde wordt die middag door loting bepaald. Een jury met daarin in ieder geval een vertegenwoordiger van de Sichting Popmuziek Zeeland beoordeelt al le optredens en maakt daarvan rapporten. „De winnaar van Arsenaalpopselect, zoals we de talentenjacht hebben genoemd, treedt volgend jaar op tijdens Arsenaal pop", vertelt Lukaart. „Maar we proberen tijdens de prijsuitreiking aan iedereen een juryrapport te presenteren met kritiek en aanbevelingen. In de hoop natuurlijk dat de bands daar iets mee kunnen." Arsenaalpopselect is de jongste loot aan een snelgroeiende stam van popconcoursen in Zeeland. De Zeeuwse Belofte kent inmid dels drie voorronden en vier finales, voor de Zeeuwse Unplugged Competitie met een grote finale wordt afgesloten treden een zo mer lang elke week drie artiesten op, de Kunstbende geeft j onge popgroepen een po dium en sinds vorig jaar bestaat Hooi- Koorts!, opgebouwd uit een aantal voor ronden en een finale. Dat succesvolle evene ment in de Hooizolder in Westkapelle krijgt dit jaar een broertje - Kiekvirus genaamd - in Kiekieris in 's Heerenhoek. Lukaart:,Dat Indeclinch, met linksboven Wim Lukaart. bewijst eens te meer hoe graag bands de ge legenheid aangrijpen om ergens te spelen. Want dat is de belangrijkste reden dat ze aan zo'n talentenjacht meedoen." Uiteraard hoopt ook Arsenaalpop beter te worden van de talentenjacht. Lukaart gaat ervan uit dat veel bands 's middags familie en vrienden meenemen die 's avonds blijven hangen voor het popfestival. Ook dat biedt, als vanouds, een podium voor Zeeuwse pop groepen. „Alleen zijn deze een streepje ver der dan die aan de talentenjacht meedoen", zegt Lukaart. „We hebben heel nadrukke lijk gekeken naar wat zich in de kijker speelde bij de Zeeuwse Belofte." Dat heeft uitnodigingen opgeleverd aan Scwar (Lukaart: „Een jonge band met een volwas sen geluid") en Tapharheejl, de winnaar van de Zeeuwse Belofte. Scwar opent het festi val om 19 uur, Tapharheejl sluit het om mid dernacht af. Om 20.15 uur speelt Freddy Who, een formatie met oude rotten uit de Zeeuwse bluesrock. Daarna (21.30 uur) treedt Finito! aan, voortgekomen uit de groep DeNiro die optrad tijdens de eerste editie van Arsenaalpop. De coverband In declinch staat om 22.45 uur op het podium. Arsenaalpopselect, zaterdag in het Arsenaalthe ater in Vlissingen, aanvang: 13 uur, Arsenaalpop, aanvang: 19 uur. VLISSINGEN, Sint Jacobskerk 'Gysbreght van Aemstel', van Von del, door Stichting Nomade, met Ab Gietelink, Munda de le Marre, Dick Top, Stef Feld en Marcel Schouw- stra. Regie van Ab Gietelink. door Willem Nijssen Al heb ik zelf nooit ook maar één tomaat gesmeten, ik be hoor toch tot de generatie van actie-tomaat. Dat was de pro testactie tegen het gevestigde toneel van de jaren zestig van de vorige eeuw. Er zijn toen acteur carrières gesneuveld, en toneel tradities. De bekendste daarvan was wel de jaarlijkse opvoering (1841-1968) van 'de Gysbreght'. Ik heb die dus nooit meege maakt. (Wel de dappere poging van het Publiekstheater - een paar jaar nadien - om het toch nog eens te proberen, met de toen nog heel jonge Sigrid Koet- se als Badeloch.) Zonder hem ooit gezien te hebben, durf ik zeggen dat het maar goed was dat 'de Gysbreght' toen is ge sneuveld. Er is niks mis met deze topper van Vondel, maar wel met toneelstukken (van wie dan ook) die tot instituut worden. Ik kreeg het dan ook niet warm bij het inleidende praatje bij de herleving van 'Gysbreght van Aemstel'. Regisseur Ab Giete link (tevens vertolker van de rol van Gysbreght) beweert daarin dat het voor ons publiek hoog tijd wordt voor een verplichte inburgeringscursus toneel, om „het boegbeeld van de Neder landse toneeltraditie" opnieuw te leren kennen. En dat is teveel eer. Als toneelstuk is 'de Gys breght' een zwak verhaal, geba seerd op het - weliswaar altijd intrigerende - thema van het Paard van Troje. Amsterdam is belegerd geweest, de vijandelij ke troepen zijn opeens wegge vlucht en laten een schip met rijshout achter. Gysbreght laat het schip de stad inslepen. In het ruim zitten echter verkleumde soldaten (het is kerstnacht), die 's nachts de poorten openzetten voor de teruggekeerde legers. En Amsterdam gaat verloren... Wat er zo zwak is aan het ver haal, is dat er geen enkele recht vaardiging wordt gegeven - en ook geen enkel schuldbewust zijn blijkt te zijn - voor de gren zeloze naïviteit van Gysbreght. En daarmee ontbeert het stuk de onmisbare innerlijke tragiek. Wat overblijft zijn de inderdaad heel mooie volzinnen van Von- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De reactie van een aantal burge meesters op de burgemeesters verkiezingen selecteert de re genten onder hen (dit blijkt los te staan van hun politieke ach tergrond). Van Dok (PvdA-Vlis- singen), Asselbergs (WD- Schouwen-Duiveland) en Van der Zaag (CDA-Goes). Een een voudiger manier van selectie had men niet kunnen bedenken. Ze zijn nu voor het oog van alle Zeeuwen door de mand geval len. J.L. den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Ik ben zowel tégen dit ondemo cratische stelsel als tégen het democratie polariserende en re- actieve 2-partijensysteem. Re gionale vertegenwoordigers kunnen prima op de kandida tenlijst aan de bak komen en twee partijen kunnen ook zon der een districtenstelsel ont staan (CDA, G-L, CU). Het D- stelsel heet ook wel absoluut of relatief meerderheidsstelsel en is tegenhanger van evenredige vertegenwoordiging. De roep om een districtenstelsel sluit aan bij de vulgarisatie van het kiesstelsel door de liberale quislings van D66 met hun refe rendum. Dat is ware junkie de mocratie. Het referendum, het districtenstelsel en het dualis me breken betrokkenheid en draagvlak voor en bij onze de mocratie af. Het is in strijd met partijcongres gestructureerde en programmatische aanpak en deelname van de burger aan col legiaal politiek bestuur. Ook dat onderbuikgeroep als zou de vakbeweging geen plaats meer in de maatschappij hebben door zogenaamde ledenafname komt uit die hoek. Het districtenstel sel, dualisme en referendum is een schaamlap voor de lage kie zersopkomst, deze dictatuur van de democratie. Theo Prinse Drostlaan 40, Sluiskil proberen het niveau te verho gen. Van Schaik en Capital Sports trainen maandelijks sa men afwisselend in Middelburg en Goes. Delta in Terneuzen is met judoka's van 11 jaar en ou der wekelijks bezig met wed strijdtrainingen. Hier lopen ook judoka's uit Goes. In Zeeuws- Vlaanderen hebben judoka's van verschillende verenigingen de hele zomer kunnen trainen bij Staf de Moor van Delta. Al met al niets van vetes of span ningen. Wat me nog het meest stoort is dat de Zeeuwse kampi oenschappen door Judo Ryu van Schaik nieuw leven zijn inge blazen. We mogen blij zijn dat zij en de JV Breskens als enige judoscholen in Zeeland een echt toernooi organiseren. Tonny Mulder kan het een judoka van 8 jaar echt niet duidelijk maken dat deze niet mag meedoen aan de Zeeuwse kampioenschap pen, omdat hij vindt dat hem onrecht is aangedaan. Jammer dat hij zijn judoka's een leuk toernooi ontzegt. Het is in Ne derland overigens zeer gebrui kelijk om een maximum aan het aantal deelnemers van dezelfde sportschool te stellen. Persoon lijk denk ik dat het overstappen van een aantal ontevreden judo ka's van Geelhoed naar judo Ryu van Schaik op de achter grond meespeelt. André van Meerkerk Martinus Nijhofflaan 101 Kloetinge del, soepel op rijm gezet. Met overbekende zinsneden als „Het hemelse gerecht heeft zich ten lange leste..." en „Waar werd oprechter trouw/ter wereld ooit gevonden/dan tussen man en vrouw?" Dat Ab Gietelink Von dels tekst ongeschonden laat (maar wel inkort tot minder dan de helft) is een goede keus! Als het om mooie woorden gaat, is bijvoorbeeld een hoorspel dan niet voldoende? Nee, heeft Ab Gietelink gedacht, en hij voegt met weinig maar knap ingezette middelen een aantal visuele en auditieve effecten toe aan het stuk (waarin zo'n vijftien rollen door slechts vijf acteurs worden vertolkt, en dikwijls heel be kwaam). Sommige effecten zijn bijzonder geslaagd. Zo laat hij de 'rei van edelingen' (een lof lied en smeekbede op het kerst feest) niet spreken, maar zwijgend uitvoeren als een nar- rendans. Prachtig! Andere reien (een soort tussen'zang') worden - door Joep de Bont knap op middeleeuws klinkende maar moderne muziek getoonzet - écht gezongen. Ook een goede vondst. Als de Heer van Vooren uit het vijandelijk kamp een soort van vredesvoorstel komt overbrengen, horen we (wwlopp-wwlopp-wwlopp) het indringende geluid van wentel wieken. IJzersterk! Sowieso is de vijand modern gekleed, op Amerikaanse legerleest, en wordt het gaandeweg duidelij ker dat Gysbreght en de zijnen maar weinig meer nodig hebben (een Palestijnse hoofddoek) om een Arabische sfeer te ademen. Een verwijzing naar moderne oorlogsproblematiek die wel gemakzuchtig is maar deson danks toch interessant. 'Gysbreght van Aemstel' werd/ wordt in vijftien steden ge speeld, en dan steeds op een bijzondere locatie. De Sint Ja cobskerk met zijn reformatie verleden is daarvoor inhoude lijk een perfecte plek, maar laat de teksten nogal galmen. Soms is dat jammer voor de liefhebber van Vondels woorden. Fans van toneeltradities en die van speci ale toneeleffecten komen vol doende aan hun trekken. En verder? Leuk om 'de Gysbreght' weer eens te zien (en vooral: te horen), maar neen: een traditie hoeft dat nooit meer te worden. 'Gysbreght van Aemstelis vandaag, morgen en overmorgen 2-4 okt) nog te zien in de Sint Jacobskerk te Vlis singen (20u30) Vele judotoernooien zijn gebon den aan een maximaal aantal deelnemers, dus ook de Zeeuw se Kampioenschappen.Tonny Mulder van Geelhoed heeft hierin een andere mening, en vindt dat hij het recht heeft om meerdere inschrijvingen te ver krijgen. Geelhoed met 1400 le den en meer dan 300 leden aan gesloten bij de Judobond zou toch beter moeten weten. Nu wij in Zeeland geen toernooien meer hebben (Hulst en Honte- nisse zijn gestopt), is dit zeer goed oppakt door Judo Ryu Van Schaik. Wederom een kleine vereniging* eigenlijk zou Geelhoed zich moeten schamen, deze organi-1 seert helemaal niets. R. Carbaat Westerscheldestraat 77 Oost-Souburg Ik heb vandaag een stuk van Frits Bakker over het Zeeuwse judo betreffende de Zeeuwse kampioenschappen gelezen en moet als judo-liefhebber, -ka en -leraar op persoonlijke titel echt even iets kwijt. De boycot van Geelhoed geeft een zeer ne gatief beeld van het judo in Zee land. Terwijl een groot deel van de Zeeuwse clubs juist samen Naar aanleiding van het artikel over de Cormo Expres (PZC 20- 9). Aan boord van de Cormo Ex pres bevinden zich nog steeds 57.000 schapen, daardoor zitten de dieren al wekenlang in een verzengende hitte op een over vol schip. De laadruimte van de Cormo is 22.207 m2 groot. Per schaap is dat dus gemiddeld minder dan 0,4 vierkante meter. Inmiddels zijn al 4000 schapen een ellendige dood gestorven. Elk jaar exporteert Australië ongeveer 6 miljoen levende schapen en 2000 runderen tij dens lange zeereizen vanuit Au stralië naar het Midden-Oosten. Bij het uitladen worden dieren die gewond zijn aan hun voor poten vastgebonden en met een kraan uit de boot gehesen. De meeste dieren worden in het Midden-Oosten niet verdoofd voor hun keel wordt doorgesne den en bloeden zij dood op een gruwelijke manier. Deze wan toestanden blijven niet alleen beperkt tot Australië, ook Euro pa wordt doorkruist door lange wrede reizen. Elk jaar expor teert Ierland duizenden runde ren naar Spanje, de reizen duren vaak meer dan 50 uur. Onmen selijk is de handel en het trans port van levende schapen die vanuit Spanje en Italië naar Griekenland vervoerd worden. Elk jaar worden zo'n 100.000 slachtpaarden en ezels vanuit Oost-Europa naar de EU geëx porteerd, de reizen duren soms wel 90 uur. Een onderzoekscom missie en een dierenrechtenor ganisatie achtervolgen de transporten en hebben enkele films gemaakt over het leed tij dens de transporten en de gru welijke slachtmethoden. Deze films werden aangeboden in de Europese Commissie. Aan deze wantoestanden dient een einde te komen! Christine Minneboo J.D. Smitstraat 31 Oost-Souburg Advertentie PZC KRANT ZEELAND voorletters:m/v n noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. inn lij)i mi noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,45). Cl per kwartaal met automatische incasso 56,60). n per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17