PZC Campagne Welkom in Zeeland slaat aan Nieuwbouw ROC Goes op hoogte Krachtige Ginkgo Combi verbetert je geheugen en concentratievermogen Blokhut-aktie Ga borstkanker te lijf Leefbaar Middelburg wil duidelijkheid over steun spelcontainer Oktober ma. WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND? GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE GroenLinks wil gezamenlijke aanpak Zeeland, Brabant en Zuid-Holland Tuincentrum Wagenaar 16 w donderdag 2 oktober 2003 Bl0f Dromen Reizen Belgen nemen snoepfabriek Breskens over Radiotherapeute promoveert Megadosering Ginkgo biloba voor meer geestelijke energie Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121; Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Oude Markt 18 's Heer Hendrikskinderendijk 117 - Goes Telefoon 0113-223359 Nederlandse^^ Hartstichting Waterbeheer in Delta versnipperd door Bert Jansen BERGEN OP ZOOM - Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land moeten de problemen van de Deltawateren gezamenlijk aanpakken. De Statenfracties van GroenLinks in de drie pro vincies willen dat daarvoor een interprovinciaal samenwer kingsverband wordt opgericht: de gemeenschappelijke rege ling beheer Deltawateren. Ze willen dat de dagelijke besturen van de provincies dit plan uit werken. Aanleiding voor het initiatief van de GroenLinks-fracties is de eerder dit jaar in de Staten van de drie provincies onder schreven toekomstvisie voor de Deltawateren. Conclusie: in de Deltawateren moet de invloed van het getij weer zoveel moge lijk terugkomen. Dat betekent herstel van de estuariene dyna miek: een overgangsgebied tus sen zout en zoet. Daarbij mag op geen enkele wij ze aan de veiligheid worden ge tornd. Ook dient de zoetwater voorziening voor de landbouw veiliggesteld te zijn en mag de afwatering van de Brabantse ri- veren in Zeeuwse wateren niet in de knel komen. „Da's mooi", constateert Mar ten Wiersma, fractievoorzitter van GroenLinks in de Zeeuwse Staten, „we weten in welke richting we moeten zoeken om de Deltawateren gezonder te krijgen, maar hoe gaan we ver- door A. J. Snel MIDDELBURG - De imago campagne Welkom in Zeeland slaat aan. Maar aangezien beeldvorming een zaak van lan ge termijn is, moet de campagne in de komende jaren worden voortgezet. Tot die slotsom komt de Stuurgroep Imagover betering Zeeland in een nota die bedoeld is voor het dagelijks be stuur van de provincie. De groep meent dat de campag ne in de komende ruim drie jaar moet worden voortgezet en be rekent dat daarvoor 800.000 eu ro nodig is. Tot nu toe werd 1,5 miljoen euro gestopt in de verbetering van het beeld dat elders in Neder land over Zeeland bestaat. Goed besteed geld, oordeelt de stuurgroep, maar alleen als de campagne nu wordt voortgezet. De prille resultaten zouden ver vluchtigen als dat niet gebeurt en er zou sprake zijn van een ka pitaalvernietiging. De groep ziet het imago als een zeer kwetsbaar, juist ontkiemend der. We hebben nu een integrale visie op de Deltawateren en die vereist een integrale aanpak. Er is geen geld om alle dure projec ten die ervoor komen kijken in één keer uit te voeren. Dat bete kent dat er keuzes moeten wor den gemaakt." Bij het beheer van de Deltawa teren zijn volgens een inventari satie van GroenLinks twintig bestuurslagen betrokken en voor elk afzonderlijk waterge bied zijn aparte beheersvormen ingesteld, zoals het bestuurlijk overleg Volkerak-Zoommeer, het natuur- en recreatieschap Grevelingen en het bestuurlijk overleg Westerschelde. Wiers ma: „Deze versnippering biedt geen garanties dat het goed gaat en dan druk ik me nog zachtjes uit ook." In dit verband wijst hij op de stemmen die opgaan om niet door te gaan met de gedeel telijke verzilting van het Ha ringvliet. „En dat na één droge zomer", smaalt hij. Omdat de provincies richting geven aan het beleid op het gebied van ruimtelijke ordening en waterkwaliteit, moeten zij volgens GroenLinks het voor touw nemen bij de invulling van de toekomstvisie. Democrati sche controle op de gemeen schappelijke regeling die de fracties voor ogen staat, is mo gelijk door de instelling van een interprovinciale Statencom missie die zowel de Staten van de drie provincies als de be stuurders van de gemeenschap pelijke regeling adviseert. plantje „Een misstap, bijvoor beeld door negatieve publici teit, kan ervoor zorgen dat het plantje vertrapt wordt en men opnieuw dient te beginnen." Uit onderzoek blijkt dat het beeld dat men elders heeft van Zeeland in de afgelopen drie jaar langzaam verandert. Het is wat jonger, vrouwelijker en ac tiever geworden, meer mensen zouden in Zeeland willen gaan wonen, wat betreft culturele ac tiviteit krijgt de provincie een beter rapportcijfer en de associ atie met klederdracht vervaagt. Constant blijft de waardering voor het natuurschoon en het cultureel erfgoed. De stuurgroep stelt dat de cam pagne Welkom in Zeeland één van de impulsen is geweest voor de wijziging van het beeld. Ook opening van de Westerschelde- tunnel, de herdenking van de Watersnood, de prestaties van Blof en de toenemende bekend heid met de culturele sector van Zeeland hebben hun weerslag op het Zeeuwse imago. door Mieke van der Jagt GOES - Vanuit de lucht lijkt het nieuwe schoolgebouw van ROC Zeeland in Goes op een mens, maar vanaf de grond, gezien vanaf de Bessestraat of de Fruitlaan, begint het toch heel veel weg te krijgen van een groot gebouw. Het onder wijsinstituut vierde dan ook gisteren dat het hoogste punt is bereikt van het casco waar alle Goese opleidingen vanaf september 2004 een onderko men moeten vinden. De werknemers van aannemer WBU zijn wat betreft de con structie tamelijk snel bij het hoogste punt aangekomen, want het startsein voor de bouw werd pas in april van dit jaar gegeven. Rienks Ar chitecten uit Breda heeft het ontwerp gemaakt voor een ge bouw waarin de ROC-afdelin- gen verzorging en verpleging, CIOS, uiterlijke verzorging, welzijn, assistenten gezond heidszorg en educatie samen zullen komen na jaren van ge spreide huisvesting. De ROC- afdelingen zijn nu nog ver spreid over Goes gehuisvest. Het nieuwe gebouw krijgt een aantal voorzieningen waarvan docenten en leerlingen al die jaren alleen maar hebben kun nen dromen. Zo komt er een centrale mediatheek, er wordt een openlerencentrum inge richt en als klap op de vuurpijl komt er een multifunctionele collegezaal. De bouwvakkers zullen naar verwachting tot in juni vol gend jaar aan het school gebouw bezig zijn. Bij de aan vang van het volgende studie jaar kunnen de leerlingen erin. Een aantal van hen, de leerlin gen van Ter Welle wiens school voor de nieuwbouw moest wij ken, heeft er dan meer dan een schooljaar van reizen opzitten. De leerlingen van ROC Ter Welle zijn zolang in Vlissin- gen, Middelburg en andere Goese vestigingen naar school geweest. Het nieuwe schoolgebouw, bijna 200 meter lang, kost een kleine 20 miljoen euro, geld dat gedeeltelijk uit de verkoop van oude ROC-gebouwen moet komen. Voor het deel dat de school op de kapitaalmarkt ging lenen, heeft de gemeente Goes zich garant gesteld. Bouwvakkers aan het werk aan de nieuwbouw van het ROC Zeeland in Goes. foto Willem Mieras door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Steunt de ge meente Middelburg spelcontai ner De Babbelaar nu wel of niet? De fractie van Leefbaar Mid delburg wil daarover duidelijk heid van het college. Spelcontainer De Babbelaar in de Stromenwijk is begin vorig jaar neergezet. Kinderen tussen de vier en veertien jaar kunnen daar gratis terecht voor allerlei soorten speelgoed. Met behulp van een pasje kunnen ze speel goed krijgen. De container voorziet in een behoefte. Rond de tweehonderd kinderen staan ingeschreven. Leefbaar Middelburg wil weten hoe het college staat tegenover het project. De fractie vraagt of het college De Babbelaar in fi nanciële zin steunt of dat B en W van plan zijn die steun te beëin digen. De partij wil dat verant woordelijk wethouder De Vries daarover contact opneemt met de vrijwilligers van De Babbe laar. De uitkomsten van dat ge- BRESKENS - De overname van snoepfabriek Verduijn in Bres kens door zijn concurrent Bon bons Napoleon is afgerond. Dat liet het bedrijf uit het Belgische Schelle gisteren weten. Moederbedrijf Perfetti Van Melle uit Breda verkoopt de Verduijnvestiging in Breskens in verband met een reorganisa tie waarbij de productie van hardsuikerwerk (zuurtjes en aanverwante artikelen) werd afgestoten. De overnamesom is door zowel Perfetti Van Melle als Bonbons Napoleon niet be kendgemaakt. Door de reorga nisatie verloren zeventig van de 115 medewerkers in Breskens hun baan. Het is de bedoeling dat de afgeslankte fabriek in de toekomst aan ruim zestig men sen werk biedt. sprek moet hij meedelen in een commissievergadering. Ook vraagt Leefbaar Middel burg naar de gronden van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Olmen laan. Fractievoorzitter H. Ak- dag wil weten of die grond vat de gemeente is of dat de ge meente aanspraak kan maket op die grond. Ook vraagt hij dui delijkheid over wat er gaat ge beuren met de grond. De partij geeft in overweging mee om - als dat mogelijk is - stukjes grondte verkopen aan omwonenden. Duidelijkheid wil Leefbaai Middelburg ook over de blauws zones. De partij heeft vernomet dat het college kennelijk over weegt om op plaatsen, waar nu een blauwe zone is, betaald par keren in te voeren. Als B en W daartoe overgaan, wil de fractie daarover eerst spreken in de ge meenteraad. Ook wil de partij goed overleg met de bewoners. VLISSINGEN - Radiothera peut-oncoloog V. Coen van hel Zeeuws Radio-Therapeutisch Instituut in Vlissingen is giste ren gepromoveerd aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Zij promoveerde op een aantal onderzoeken waaraan ze werk te als staflid van de afdeling Ra diotherapie van Erasmus Me disch Centrum/Daniël Den Hoed Oncologisch Centrum Onderzocht is of een inwendige bestraling van de kransslagade: kan voorkomen dat de slagadei na het dotteren opnieuw ver nauwt. Na het dotteren kan de vaat- wand beschadigd raken waar-! door overmatig littekenvor ming ontstaat. Al langer wai bekend dat overmatig litteken vorming op de huid door bestra ling kan worden verholpen. D- vraag was of dat ook werkt in di slagaders. Dat blijkt zo te zijr Deze behandeling kent wel bij werkingen. Coen werkt sinds, januari 2002 in Vlissingen. Veel mensen ontdekken Ginkgo biloba. Dit kruid verbetert namelijk je geheugen en concentratie vermogen en bevordert bovendien je reactiesnelheid. Het extract van de Japanse Tempelboom zorgt voor meer geestelijke.energie bij jongeren en helpt ouderen om 'bij de tijd te blijven'. Met de intro ductie van Ginkgo Combi' breekt een nieuw tijdperk aan. Elke tablet bevat immers een hoge dose ring van 150 mg zuivere'Ginkgo biloba extract. Vijf jaar geleden had amper nog iemand van Ginkgo Dit zorgt onder andere voor een goede toevoer van biloba gehoord. Tegenwoordig zijn er verschillende zuurstof en glucose naar het hoofd. En dit zijn de voedingssupplementen verkrijgbaar die dit bladex- broodnodige ingrediënten voor meer geestelijke tract van de Japanse Tempelboom bevatten. Veel mensen ontdekken namelijk, dat Ginkgo biloba ook daadwerkelijk een vitaliserende invloed op de geestelijke functies heeft. En dat is een uitkomst in onze moderne maatschappij, waar allerlei nieuwe technologische ontwikkelingen zich in een razend tempo elkaar opvolgen. Het is dan ook opvallend, dat de oudste boom ter wereld ons in het huidige computertijdperk de helpende hand toesteekt. Goede doorbloeding De Ginkgo biloba groeit al bijna twee miljoen jaar op aarde. Na de Ijstijd stierf de boom vrijwel overal uit. Alleen aan de oevers van de rivier de Yangtze in China werden nog een aantal exemplaren aangetrof fen. Japanse monniken haalden deze bomen naar hun land om de omgeving van de tempels op te fleu- energie. Geestelijke veerkracht Ginkgo biloba verbetert het geheugen en concentra tievermogen. Bovendien bevordert dit kruidenextract de reactiesnelheid. Dit helpt scholieren en studenten om leerstof goed op te nemen. Maar ook beroepsbe oefenaars die vooral intellectuele arbeid verrichten, kunnen dankzij Ginkgo biloba de geest helder hou den. Voor ouderen is de Japanse Tempelboom ook van grote waarde. Het zorgt voor meer vitaliteit en een goede geestelijke veerkracht. Bovendien helpt het ze om 'bij de tijd' te blijven. Ginkgo Combi® bevat de hoge dosering van 150 mg extract per tablet. Verder zijn aan deze tabletten vitamine B-complex, vitamine C, magnesium, taurine, glutamine, zink en tyrosine toegevoegd. Deze ingrediënten zorgen voor ren. Dankzij deze actie kunnen wij nu nog volop pro- meer geestelijke energie en houden de geest helder fiteren van de goede invloed van Ginkgo biloba op bij spanningen inspanning. onze geestelijke vermogens. De bladeren bevatten Ginkgo Combi' is o.a. verkrijgbaar bij onderstaande een bijzondere groep van bioflavonoïden die met adressen. Bel voor meer informatie 013 - 528 49 76 name de doorbloeding van het hoofd bevorderen, of kijk op internet www.ginkgocombi.nl Verbetert het geheugen en concentratievermogen Bevat een zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extract Met o.a. vitamine B-complex, vitamine C, magnesium, taurine, glucosamine, zink en tyrosine In ons land krijgt 1 op de 9 vrouwen met borstkanker te maken: jaarlijks krij gen 10.000 vrouwen de diagnose borstkanker te horen. Daarom gaat de Nederlandse Kanker- bestrijding/KWF de komende vier jaar 20 miljoen euro aan 40 borstkanker onderzoeksprojecten besteden. Verder is geld nodig voor belangrijke voorlich tingsbrochures, de hulp- en informa tielijn en de financiële ondersteuning van patiëntenvereniging Borstkanker Vereniging Nederland (BVN). Ex-kankerpatiënte Esther Buren (35) spreekt uit eigen ervaring: ze was negen toen haar moeder aan borst kanker overleed. Drie jaar geleden werd bij Esther dezelfde ziekte gecon stateerd, maar ze had geluk en genas. In de speciale borstkankermaand, okto ber, roept het KWF samen met BVN met de slogan "Ga borstkanker te lijf" èlle vrouwen van Nederland op. Waak over je lichaam: wees alert! Waak over je toekomst: steun het KWF, (cbf; Giro 26000, Amsterdam. Meer informatie vind je op: www.kankerbestrijding.nl NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA FONDS Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuur lijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij de plaatselijke reani- matie-organisatie of bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 030 - 2844543, reanimatie@hartstichting.nl vrienden van de hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16