13 Staatssecretaris slaat eerste paal overkapping dok 2 Senioren nemen Vlissingse hobbels onder de loep Denises twijfel over huwelijk is nooit helemaal verdwenen o# ia! VVD pleit voor nieuwbouw kleinere schepen Dertig Vlissingse Pabo hoog op nationale ranglijst zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 2 oktober 2003 Ontwerper Kiprookworst H Rolstoeldansers Ambitieus Verleden Kinderboeken week Kinderboeken weekgeschenk Programma Kinaerboeken week Meest belezen Zeeuwse Kind Brasseriemenu uit het bos Markt 51 Middelburg (0118) 886886 PZC Marinescheepsbouw moet blijven door Harmen van der Werf DEN HAAG - In de volgende kabinetsperiode, vanaf 2007, moet de Koninklijke Marine in kleinere marineschepen en een schip voor het transport van helikopters kunnen inves teren. VVD-Kamerlid J. van Baaien doet dit voorstel later deze maand bij de behan deling van de begroting van De fensie. De kleinere marineschepen moeten twee M-fregatten vervangen. Van Baaien denkt aan vier korvetten. Met die vaartuigen is de Koninklijke Marine beter toegerust voor kustwachttaken. „Onze fre gatten zijn mooi", zegt de libe raal, „maar vragen veel perso neel en zijn erg kosteninten- sief." Met de aanschaf van een schip voor het transport van helikop ters, wellicht ter vervanging van het bevoorradingsschip Zuiderkruis, wil Van Baaien de transportmogelijkheden van de hele Nederlandse krijgsmacht vergroten. Hij is ervan over tuigd dat daaraan behoefte be staat bij militaire (vredes)mis- sies. Ook in het voorstel van Van Baaien blijft onbetwist dat de Koninklijke Marine materieel moet inleveren. Minister Kamp van Defensie wil terug naar tien fregatten; zes in plaats van acht M-fregatten én vier Lcf-fregat- ten, waarvan er nog twee in aan bouw zijn. Om plaats te maken voor vier kleinere marinesche pen moeten in het plan van Van Baaien nog twee M-fregatten verdwijnen. Uiteindelijk zal de marinebouw op Europese schaal gestalte moeten krijgen, bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer met minister Kamp. In de Europese Unie komt een spe ciaal agentschap dat defensie opdrachten moet gaan coördi neren. „Een aloude wens van Frankrijk", weet Van Baaien, „en hopelijk leidt dit er niet toe dat alleen de Franse industrie daarvan profiteert." PvdA-Kamerlid F. Timmer mans ziet in Europese samen werking een kans voor met na me de cluster Koninklijke Schelde Groep en wapenelec- tronica-fabrikant Thales Ne- In de ontwerp-begroting 2004 van Defensie wordt het nieuw- bouwprogramma van de marine volledig drooggelegd vanaf 2006 tot na 2010Van Baaien wil dat dus bijstellen. „De Konink lijke Marine mag niet op slot en de Nederlandse marinescheeps bouw mag niet verloren gaan." Het voortbestaan van de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen als marinewerf staat daarbij niet op de eerste plaats. Het gaat de WD'er om de hele infrastructuur rond de marinebouw, waarin de Ko ninklijke Marine als ontwerper en kennisinstellingen als TNO Defensieonderzoek een grote rol spelen. Staatssecretaris C. van der Knaap van Defensie neemt het applaus in ontvangst na het heien van de eerste paal. Advertentie Nieuw: Portugese Fornello van Knorr. Fornello, het nieuwste Knorr wereldgerecht is een heerlijke ovenschotel met kipfilet, rijst, cherrytomaatjes, rode ui en ei. Dat ziet er bijzonder uit! Vervang voor de variatie ook eens de kipfilet door tonijn en u zet een heerlijk Mediterraans visgerecht op tafel. Bom apetite! (Eet smakelijk!) Bij Unox weten ze hoe je rookworst moet maken. Gewone gelder- sche, magere of runderrookworst: iedereen kent ze. Dat geldt nog niet voor de kiprookworst. Die is hartstikke nieuw. Net zo lekker sappig en goed gekruid als de bekende Rookworst, maar dan gemaakt van kip. Met een heel eigen smaak dus. Je kunt een kiprookworst gewoon bij de andijviestamppot of boeren koolstamppot eten. Maar zo'n niet alledaagse rookworst is ook heel lekker bij niet alledaagse stamppotten. Prei, witlof of spinaziestamppot bijvoorbeeld. Kiprookworst is misschien wel de meest veelzijdige rookworst. Van Unox. Unox blijft Unox door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Staatssecreta ris C. van der Knaap van Defen sie heeft gisteravond in Vlissin- gen-Oost het startsein gegeven voor de bouw van de overkap ping van dok 2 van de Schelde. Het eerste af te bouwen schip wordt het Landing Platform Dock (LPD), de hms Johan de Witt. Dat schip komt in 2006 in de vaart. Van der Knaap was de eer ge gund om de eerste paal de grond in te heien. Met zichtbaar ge noegen nam hij plaats in de hei installatie. Na slechts luttele minuten zat zijn taak erop. Met een buiging nam hij het applaus van onder anderen Schelde-di- recteur R. Berkvens in ont vangst. De overkapping van dok 2 wordt vijftig meter hoog, dertig meter breed en 215 meter lang. Het dok kan na de klus gebruikt worden als overdekte bouwlo catie. De werkzaamheden kos ten de Schelde 25 miljoen euro, inclusief de bouw van een aan tal kantoren en een magazijn. „Het grootste voordeel van de overkapping is dat je verstoken blijft van wind, regen en sneeuw", aldus E. van Hoepen, directeur onroerend goed van de Schelde. De Koninklijke Mari ne, de belangrijkste opdracht gever van de Vlissingse scheep- werf, eist ook dat haar schepen in overdekte dokken afgebouwd worden. De eerste LPD, de hms Rotter dam, werd in Vlissingen-oost in moten gerealiseerd, die vervol gens in een grote, overdekte loods aan elkaar gelast werden. Dat bleek achteraf niet zo'n simpele constructie. De Johan de Witt wordt een stuk groter dan het eerste LPD. Na de over kapping kan dok 2 ook gebruikt worden voor reparatiewerk zaamheden, afbouw en om bouw. foto Ruben Oreel Schelde-directeur Berkvens zei dat de overkapping de scheeps werf in staat stelt kwalitatief nog betere schepen te maken. Om de overkapping mogelijk te maken kreeg de Schelde een le ning van het Rijk. Met de onder handeling was twee jaar ge moeid. Berkvens hoopte dat de rijksoverheid aandacht bleef houden voor de marinewerf. Staatssecretaris Van der Knaap zei dat defensie op dit moment een reorganisatie doormaakt. „Maar we blijven ons inzetten om onze mensen erop uit te stu ren met het beste materiaal. De marine heeft al heel wat mooi spul." Kies jouw lekkerste smaak, want Honig Soeppakket is verkrijgbaar in drie smaken: Oosterse Kippensoep, Mediterrane Tomatensoep en Provengaalse Groentesoep. Met de verschillende variatietips op de achterzijde maak je zo jouw lekkerste zelfgemaakte soep voor 2 a 3 personen. Smakelijk eten! Kijk ook op w1 Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van fJRp Dagbladen (oplage ruim 2 miljoen)' Meer informatie: e-mail: info@NRp.nl o.v.v. Nieuws gelipt-voor u!- door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wijst volgende maand vier ambassadeurs aan die er op toezien dat de digitale snelweg voor alle burgers toe gankelijk wordt. „Onze website moet ook goed bereikbaar zijn voor visueel, lichamelijke en auditief gehandicapten", zei L. Poppe-de Looff gisteren bij de opening van de Dag van de Ou deren in de gemeente Vlissin gen. Het thema van de ouderendag was Toegankelijkheid voor ie dereen. Er moeten nog heel wat drempels worden weggehaald om in Vlissingen toegankelijk heid voor iedereen te bereiken. Dat bleek uit de forumdiscussie in het Arsenaaltheater. De dis cussie voerde verder dan het wegwerken van obstakels, ook over een betere bereikbaarheid van zorg, goede wegen en stoe pen en voldoende sociale voor zieningen in de wijken. Aan de orde kwam de klacht over fout-geparkeerde fietsen op de invalidehelling voor het NS-station in Vlissingen. „Ook eindigen stoepen vaak ineens in plantsoenen", zei B. Volmer van de Stichting Werkgroep Gehan dicapten Walcheren. Er werd gewezen op de ontoegankelijk heid van het cultureel centrum, het Theo van Doesburgcentrum. „Er is buiten wel een helling- baan aangelegd. Maar als je slecht ter been bent en niet kan traplopen, dan moet je gebruik maken van een plateaulift. Maar dat kreng werkt niet", merkte Volmer op. Een afgevaardigde van de ge meente Vlissingen en Volmer bespraken dit probleem onge veer zes weken geleden met de eigenaar van het Van Doesburg- Linedancers in rolstoelen openen de Dag van de Ouderen in Vlissingen. foto Ruben Oreel centrum. „We hebben natuur lijk niets aan een plateaulift, als die niet werkt", zei ambtenaar M. Kaptein van de gemeente Vlissingen. „Het gebouw is niet van ons, maar we zullen erop toezien dat de eigenaar zijn be lofte nakomt om de plateaulift te maken." De fietsersbond en particulie ren hebben er niet voor kunnen zorgen dat de hoge verkeers drempel van Groot-Abeele nog steeds 'een gevaarlijke hobbel voor fietsers is'. „Onlangs is de drempel weer vernieuwd; hij is nog hoog en opnieuw is er geen aparte fietssluis gemaakt", zei M. Prins van de fietsersbond en de Anbo, de algemene Neder landse Bond voor Ouderen. Een inwoonster van Oost-Sou burg wees er nog op dat er kersenbomen in de Gouwe straat waren gepland. „Als die kersen uit de bomen vallen, wordt de stoep vies en glad. Vooral ouderen glijden erover uit." Rode draad van de discussie was dat burgers niet alleen moeten mopperen, maar ook zelf initia tief kunnen nemen om overlast te melden. Dat kan bij politieke partijen, belangengroeperingen en bij de gemeente. Kaptein: „De gemeente Vlissingen heeft een Service Openbare Ruimte (SOR)-team. Bij de SOR kunnen klachten die binnen 1 a 2 uur verholpen worden, gemeld wor den. Dezelfde dag of een dag la ter, is het probleem verholpen", stelde Kaptein. De dag werd geopend met een rolstoel line dance-act door twee koppels van de groep Keep them rolling uit Vlissingen. Dagvoorzitter Lies Luikenaar kondigde de dansers aan als de 'vrolijke rollers'. De lichtvoeti ge mannelijke begeleiders en de dames in rolstoelen dwongen bewondering af van de circa veertig bezoekers. derland, het vroegere Hollandse Signaal. „Met de Koninklijke Marine heeft dat cluster een sterke positie in Europa", denkt Timmermans. Hij wijst erop dat de KSG en Thales al aan de weg timmeren met geavanceerde militaire transportschepen. door Melita Lanting McALESTER - Trouwen met ie mand in een Amerikaanse do dencel is geen alledaagse keuze. Denise DeLozier-de Boe heeft het toch gedaan. Vijf jaar na haar eerste ontmoeting met de terdoodveroordeelde Michael DeLozier stapte ze deze week in het huwelijksbootje. „We wer den verliefd en een jaar na onze eerste ontmoeting besloten we te trouwen. Het heeft uiteindelijk nog vier jaar geduurd voor de huwelijks ceremonie plaats kon vinden in de gevangenis van McAlester, in de staat Oklahoma. „Ik heb eerst geprobeerd een vi sum te krijgen voor Amerika, om daar te gaan wonen. Dan zouden we snel daarna trou wen," vertelt Denise vanuit Amerika. „Het heeft twee jaar geduurd voor die aanvraag werd afgewezen. Waarom is nooit duidelijk geworden maar het heeft zeer waarschijnlijk te maken met Michaels situatie. Uiteindelijk hebben we het hu welijk toch doorgezet." Ze vertelt dat ze vanaf het mo ment dat ze Michael leerde ken nen geworsteld heeft met een in nerlijk conflict. Aan de ene kant de rationele gedachten dat het bepaald niet voor de hand ligt om een man te trouwen die op death-row zit, de vraag of ze daar wel goed aan doet, en aan de andere kant de emotionele overwegingen omdat ze van hem houdt. „Die twijfel is nooit helemaal weggegaan. Ik ben er van overtuigd dat het Gods wil is dat wij trouwen, maar het is heel onwerkelijk om met ie mand te trouwen die je nooit kan aanraken." Denise blijft in Nederland wo nen en werken. Ze gaat regel matig op bezoek in McAlester en verder verloopt het contact via brieven. „Daarnaast bidden we samen. We hebben een vaste da te in de week, dat is een vast mo ment waarop we alletwee tege- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Pabo van de Hogeschool Zee land in Vlissingen staat in Nederland op een tweede plaats. Dat blijkt uit het visitatie rapport Moed tot Mees terschap. Dit is een vergelijkend onderzoek waarbij de kwaliteit van alle zevenendertig Neder landse opleidingen voor leraren in het basisonder wijs onder de loep is geno men. Sinds de visitatie van in het schooljaar 1995/1996, waarbij de Vlissingse Pa bo niet al te best uit de bus kwam, is hard gewerkt aan verbetering van de kwaliteit van het onder wijs. De Zeeuwse oplei ding is een samenwer kingsverband aangegaan met de Pabo's van de ho gescholen in Den Haag, Rotterdam en Leiden. De visitatiecommissie komt in haar recente rap port tot de conclusie dat een sprake is van een vita le en ambitieuze oplei ding. De commissie roemt de professionele houding van studenten. Zij zijn goed in staat problemen op te lossen. De Vlissingse Pabo staat inmiddels te boek als één van de snelle re groeiers. De Pabo Arnhem en de Pabo van de Theo Thijsen Academie in Utrecht de len de eerste plaats. lijk kunnen bidden en verder bidden we ieder op onze eigen tijdstippen. Het is heel moeilijk uit te leggen dat wij op die ma nier contact hebben. Ik denk dat het uiteindelijk niet uit te leg gen is, dat moet je zo voelen." Denise wordt vaak aangespro ken op haar partnerkeuze. Men sen verklaren haar voor gek en deskundigen hebben een me ning over het type vrouw die trouwt met een terdoodveroor deelde. Denise begint te lachen: „Het type eenzame vrouw. Nou ik ben beslist niet eenzaam. In het begin had ik het gevoel dat ik mezelf moest verdedigen. Dan dacht ik, ben ik nu gek? Dat verdedigen doe ik niet meer, ik weet dat ik ben getrouwd uit liefde. Ik ben erg gelukkig en het huwelijk heeft mij veel te bie den" De wetenschap dat het aardse huwelijk zeer waar schijnlijk kort zal zijn schrikt haar niet af. „Eigenlijk begint het nu pas. We gaan nu verder bouwen aan onze relatie." De daden van Michael DeLozier - hij heeft in 1995 samen met Bo en Nathaniel Madison twee mannen doodgeschoten op een kampeerplaats - zijn voor Deni se moeilijk te accepteren. „Ik heb moeite met het accepteren van zijn verleden van voordat ik hem leerde kennen. Ik heb het uiteindelijk wel gedaan en ik heb het vergeven. Ik ben alleen nooit naar de plek gegaan waar het is gebeurd. Michael heeft zelf ook moeite met het verle den. Hij weet dat God het hem vergeven heeft en hij accepteert het feit dat hij moet boeten." Er moet een wonder gebeuren wil Michael DeLozier niet over een paar jaar worden terechtge steld. Oklahoma staat bekend om zijn grote aantal executies. I Advertentie 1 t/m 11 oktober Diep in het bos Het Zwanenmeer van Francine Oomen cadeau bij aankoop van een kinderboek van tenminste 9,99 De Drvkkery i.s.m. de Zeeuwse Bibliotheek zie programma in alle huis-aan-huisbladen in Zeeland of kijk op drukkerijmiddelburg.nl doe mee, de puzzel staat in de huis.-aan-nuis bladen van deze week vanavond vanaf 17.30 uur bospaddestoelensoep, en wilde zwijnfilet of ratatouille (vegetarisch) en bosvruchtenijs 11,50 9,00 vegetarisch menu) zondag 5 oktober 13.00-17.00 uur bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburg.il 1 Ze wordt een dezer dagen dertig jaren oud. Met haar eveneens single vriendinnen praat ze over wat geweest is en wat nog komt. Onlangs kwam het cafébezoek ter sprake. Weet je nog, zei ze, toen we zelf een jaar of vijf tien, zestien waren? Dan za gen we dertigers aan de bar hangen en zeiden we tegen el kaar: hebben die vrouwen geen vriend of soms geen le ven thuis? Nu ik zelf bijna dertig ben en in een kroegje kom, word ik daar wel eens aan herinnerd. Alleen denk ik nu: moet dat kleine grut van vijftien, zestien jaar niet naar huis?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13