PZC Italiaanse minister vraagt om extra stroomcentrales Witte Huis stevent af op eigen Kelly-affaire Nazi's doodden 200.000 patiënten tijdens de oorlog Schip vol schapen keert waarschijnlijk terug naar Australië Trabelsi wilde aanslag plegen op luchtmachtbasis Noodwet tegen suïcide tijdens hardrockconcert Vissen in plaats van vechten Gewonden bij ontspoorde trein Italië woensdag 1 oktober 2003 Te zware ballerina terug in dienst Twintig miljoen wezen in Afrika Arts verdacht van euthanasie Strings taboe in Poolse bedrijven Geboorte levert 1000 euro op Kardinaal geeft toe dat het slecht gaat met paus Onafhankelijk Misdrijf Discussie Moslimterrorist krijgt tien jaar cel in België door Pascale Thewissen BRUSSEL - Ex-profvoetballer Nizar Trabelsi is door een Brus selse rechtbank veroordeeld tot tien jaar cel en 1000 euro boete voor het beramen van een terro ristische aanslag op de Ameri kaanse luchtmachtbasis Kleine Brogel in Belgisch-Limburg, vlakbij de Nederlandse grens. Trabelsi, die samen met 21 an dere vermeende moslimterro risten terecht stond, werd twee dagen na de aanslagen op het World Trade Centre in New York (11 September 2001) aan gehouden. In een Egyptisch res taurant in Brussel, waar Tra belsi vaste klant was, werden grondstoffen voor een zware bom aangetroffen. Trabelsi (32) bereidde naar ei gen zeggen in opdracht van Os ama bin Laden, een bomaanslag voor op de luchtmachtbasis van Kleine Brogel. De aan lager wal geraakte voetballer beweert dat hij het niet had gemunt op de kernraketten, die volgens hard nekkige geruchten op de basis liggen (de Belgische regering heeft dat overigens nooit willen bevestigen), maar op de kanti ne. Hij wilde tijdens de lunch een bomauto naar binnen rijden in de hoop tussen de vijftig en zeventig Amerikaanse militai ren te doden. Een andere grote vis die terecht stond tijdens het eerste grote terrorismeproces in België was Tarek Maaroufi. De Belgisch- Tunesische journalist en mos limfundamentalist trof in Bel gië voorbereidingen voor de moord op de Afghaanse krijgs heer en tegenstander van de Ta liban, Ahmed Sjah Massoed. Die werd op 9 september 2001, twee dagen voor de aanslagen in de Verenigde Staten, door twee moordenaars met gestolen Bel gische paspoorten op zak, om hetleverigebracht. Hij kreeg zes jaar cel plus een boete van 1000 euro. Tegen Maaroufi was net als tegen Trabelsi tien jaar ge- eist. Omdat België geen anti-terro- risme-wetgeving heeft, werden ze veroordeeld voor poging tot vernietiging van publieke ei gendommen, illegaal wapenbe zit en lidmaatschap van een pri- vé-militie. Rechter Claire De Gryse wilde met haar uitspraak een krachtig signaal geven aan moslimfundamentalisten. Vol gens haar is er sprake van een gestructureerd netwerk van ex tremisten in België. De 23 be klaagden kenden elkaar. Ze hadden op de een of andere ma nier met elkaar te maken. De aanslag op Kleine Brogel noemde ze, als Trabelsi zijn plan tot uitvoer had gebracht, een van de zwaarste misdaden uit de Belgische geschiedenis. Ze wil de niet weten van verzachtende omstandigheden. De advocaten van Trabelsi hoopten op een la gere straf omdat de voetballer meewerkte met het onderzoek en een volledige bekentenis heeft afgelegd. Sceptici bewe ren echter dat Trabelsi de aan slag op Kleine Brogel heeft ver zonnen om uitlevering naar Frankrijk of de VS te voorko men. Het echte doelwit zou de Amerikaanse ambassade in Pa rijs zijn geweest. Vijf verdachten werden vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. De overigen werden ver oordeeld tot celstraffen tot vijf jaar voor hun aandeel in het be ramen van de aanslagen en de handel in valse paspoorten. van onze redactie buitenland SINT PETERSBURG - Het bestuur van St. Petersburg in Florida heeft een noodveror dening aangenomen om te voorkomen dat een fan van de Amerikaanse hardrock band Hell on Earth zelf moord pleegt tijdens een concert van de band in de stad. Dat meldde CNN giste ren. De maatregel verbiedt zelfdoding voor commerciële doeleinden en het organise ren van een evenement dat dit mogelijk maakt. Hoewel het bestuur van St. Peters burg denkt dat het slechts om een publiciteitsstunt gaat, wil zij toch het zekere voor het onzekere nemen. Het State Theater waar Hell on Earth op 4 oktober zou optre den, had het concert al afge last. De band zoekt nu naar een nieuwe locatie. Hell on Earth kondigde eer der deze maand aan dat een van de fans, die een onge neeslijke ziekte heeft, op het podium een eind aan zijn le ven zou maken. De zanger van de band zei in het muziektijdschrift Rol ling Stone te hebben inge stemd met het verzoek omdat Hell on Earth 'achter het recht om waardig te sterven staat'. De zieke fan wil met zijn zelfdoding op het toneel een statement maken over het recht van doodzieke mensen om waardig te ster ven. ANP MOSKOU - Het Bolsjoi-Theater in Moskou moet een wegens overgewicht ontslagen balletdanseres voor 6 oktober weer in dienst nemen, heeft het Russische ministerie van Arbeid gis teren beslist. Ballerina Anastasia Volotsjkova (27) kreeg twee weken gele den haar congé, omdat ze te dik zou zijn. Ook haar vroegere danspartner verklaarde dat zij bij het tillen een gezondheids risico was geworden. Volgens het ministerie heeft het Bolsjoi-Theater de regels overtreden door de ballerina weken na het verstrijken van haar arbeidscontract te ontslaan. Daar had zij minstens drie dagen voordat het contract afliep van op de hoogte gesteld moeten worden. AP TOKIO - Door de ziekte aids telt Afrika over zeven jaar moge lijk twintig miljoen wezeh. In het werelddeel hebben nu al elf miljoen kinderen hun ouders aan de ziekte verloren. Het gaat om 'de grootste humanitaire crisis die de wereld ooit heeft ge kend', aldus topman James Morris van het Wereldvoedselpro gramma (WFP) gisteren. Alleen al in Zimbabwe zijn er 780.000 aidswezen. Die gaan minder vaak naar school, zijn meestal ondervoed en onge zond. Morris sprak in Tokio op een internationaal congres over Afrika. „We hebben het over achtduizend mensen dieda- gelijks sterven aan aids en hiv, 25.000 mensen per dag die om komen van de honger en driekwart daarvan zijn kinderen", aldus Morris. ANP/AFP HANNOVER - Een Duitse arts wordt ervan verdacht eutha nasie te hebben gepleegd op 76 kankerpatiënten. Haar ver gunning is voorlopig ingetrokken. Een bezwaar daartegen van de 53-jarige vrouw wees de bestuursrechtbank in Ham burg gisteren af. De zaak kwam aan het licht in mei. De arts bleek hoge doses sterke pijnstillers zoals morfine toe te dienen. De politie be gon daarop een onderzoek. De dossiers van alle kankerpati ënten die in de laatste twee jaar zijn overleden, zijn in beslag genomen. Diverse lichamen zijn opgegraven. AP WARSCHAU - Poolse werkgevers hebben de oorlog aan strings verklaard. Ze zien de rust in hun bedrijven in gevaar komen door de 'prikkelende' lingerie van hun werkneem sters. In sommige bedrijven is het inmiddels verboden strings te dragen. Dit berichtte het magazine Newsweek Polska gisteren. Door de voorliefde van de Poolse vrouwen voor strakke kleding zijn de strings zeer goed zichtbaar. Een van de bedrijven droeg zijn werkneemsters op het 'fatsoen van het bedrijf' in acht te ne men. Alleen de textielindustrie is blij met de toenemende be langstelling voor weinig verhullend ondergoed. ANP/DPA ROME - De Italiaanse regering hoopt de bevolking met een geldbedrag te stimuleren om meer kinderen te krijgen. Vanaf de geboorte van een tweede kind krijgen ouders 1000 euro, zo maakte de regering gisteren in Rome bekend. De maatregel treedt per 1 oktober in werking en duurt in ieder geval tot eind augustus 2005. Italië behoort tot de landen met het laagste geboortecijfer. ANP/DPA MÜNCHEN - De paus maakt het slecht, zegt een van zijn naaste medewerkers, de Duitse Curiekardinaal Joseph Ratzin- ger, deze week in een interview met het Duitse tijdschrift Bun- te. „Ja, het gaat slecht met hem. We moeten voor de paus bidden", aldus het hoofd van de Vati caanse congregatie voor de ge loofsleer. De 83-jarige kerklei der, die lijdt aan de ziekte van Parkinson, neemt volgens Rat- zinger (76) te veel hooi op zijn vork. De kardinaal kan hem daar echter niet van af houden. „Dat moeten anderen doen." Ratzingers secretaris Georg Ganswein prijst het doorzet tingsvermogen van de zieke paus. „Hij kan niet meer lopen en staan, maar hij is voor de ge lovigen een held. Het feit dat hij niet opgeeft, maakt hem nog ge loofwaardiger." De paus zal volgens Ganswein blijven reizen tot de laatste snik. ANP/DPA/AFP/RTR van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse minister van Industrie, Antonio Marza- no, vraagt het parlement om steun voor de bouw van elek triciteitscentrales om een her haling van de nationale stroomstoring afgelopen zon dag te voorkomen. Hij deed dit gisteren tijdens een debat, waarin hij waar schuwde dat Italië ook in 2004 nog getroffen kan worden door storingen wegens de vertraag de bouw van nieuwe centrales. De bouwplannen stuitten vooralsnog op felle tegenstand van milieubewegingen. Marzano ontkende gisteren in een toespraak tot de Italiaanse senaat dat de regering verant woordelijk is voor de omvang rijke stroomuitval van afgelo pen zondag. Hij waarschuwde dat er meer stroomstoringen te verwachten zijn als Italië niet meer energiecentrales bouwt. Marzano hield vol dat de rege ring van premier Berlusconi de afgelopen twee jaar hard heeft gewerkt aan de verbetering van de infrastructuur. De stroomstoring op zondag werd waarschijnlijk veroor zaakt door een vallende tak op een Zwitserse leiding richting Italië. Hierdoor raakten de lei dingen vanuit Frankrijk over belast, waardoor bijna het hele land zonder stroom kwam te zitten. Volgens analisten is de achterliggende oorzaak echter het gebrek aan investeringen in het verouderde Italiaanse elektriciteitsnet en het achter wege blijven van de bouw van nieuwe centrales. Daardoor is Italië te afhankelijk geworden van import van elektriciteit. Circa 20 procent van de Itali aanse stroom komt uit het bui tenland. Marzano verdedigde zich ech ter door te zeggen dat het bou wen van dergelijke centrales langer duurt dan zijn regering momenteel aan de macht is. ANP/RTR/DPA/AP van onze redactie buitenland NEW YORK - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is op aandringen van de CIA een on derzoek begonnen naar het mo gelijk opzettelijk lekken van de naam van een CIA-agente naar de pers. President Bush heeft de mede werkers van het Witte Huis op dracht gegeven alle medewer king te verlenen, zo maakte de woordvoerder van president Bush, Scott McClellan, gisteren bekend. Het onderzoek is een van de affaires in de VS die de oprechtheid van de regering bij de argumentatie van een aanval op Irak in twijfel trekt. Opmerkelijk is dat de inlichtin gendienst CIA om een onder zoek heeft gevraagd. Dat duidt volgens waarnemers op escale rende meningsverschillen tus sen deze dienst en het Witte Huis over de kwestie Irak. Democra tische leiders dringen aan op een onafhankelijk onderzoek door een speciaal onderzoeker, omdat topambtenaren bij Justi tie er mogelijk belang bij zou den hebben het Witte Huis in be scherming te te nemen. Het Witte Huis ontkende maan dag stellig dat het de naam van CIA-agente Valerie Plame had gelekt. Volgens verscheidene mediaberichten is dat mogelijk wel gebeurd door minstens twee topfunctionarissen van het Wit te Huis. Die wilden afgelopen zomer via de journalist en co lumnist Bob Novak de Ameri kaanse ex-ambassadeur Joseph Wilson, kennelijk de echtgenoot van de agente, een hak zetten. Wilson had beweringen van de regering dat Saddam Hoessein uranium probeerde te kopen in Afrika, bestreden. Hij was voor de aanval op Irak op officieel onderzoek uitgestuurd en keer de uit Afrika terug met een ont kenning van Saddams winkel woede. Wilson zelf en tal van Ameri kaanse media menen dat de naam van zijn vrouw is uitge lekt om duidelijk te maken dat Wilson op voordracht van haar naar Afrika werd gestuurd en niet omdat hij verstand van za ken zou hebben. Wilson zelf drukte zich drasti scher uit. Hij beschouwt het op duiken van de naam van zijn vrouw als medewerkster van de CIA als een bedreiging van het Witte Huis aan het adres van critici van het beleid. Volgens Wilson zit de topadviseur van president Bush, Karl Rove ach ter het lek. Het vrijgeven van de naam is een federaal misdrijf volgens de Wet Identiteitsbescherming In- lichtingen(diensten) uit 1982. Er staat maximaal tien jaar cel en een boete van 50.000 dollar op. De wet werd aangenomen op aandringen van de vader van de huidige president Bush, George Bush, voormalig CIA-directeur en later president van de VS (1989-1993). Het onderzoek richt zich der halve op criminele handelingen in het Witte Huis die de nationa le veiligheid in gevaar hebben gebracht. ANP/AFP n-'i'-rV'-ï-lcw BOLOGNA - Italiaanse reddingwerkers dragen een passagier weg die gewond is geraakt bij een ontspoorde forensentrein in de buurt van de noor delijke stad Bologna. Ongeveer 150 passagiers liepen daarbij gisteren lichte verwondingen op. Twee slachtoffers waren iets zwaarder gewond. van onze redactie buitenland BERLIJN - De nazi's hebben tij dens de Tweede Wereldoorlog zo'n 200.000 geestelijk en licha melijk gehandicapte patiënten in ziekenhuizen en instellingen vermoord. Dat blijkt uit nieuw onderzoek door het Duits Fede raal Archief dat gisteren werd gepresenteerd. Het archief stelde de afgelopen drie j aar een li j st op met honder den ziekenhuizen en klinieken in Duitsland, Oostenrijk, Polen en Tsjechië. Daar werden pati ënten en mensen die door de na zi's werden beschouwd als waardeloze maatschappelijke miskleunen om het leven ge bracht door vergassing, met me dicijnen of door verhongering. De onderzoekers maakten ge bruik van gedetailleerde gege vens vgn Adolf Hitlers Rijks kanselarij. Die werden ontdekt in de archieven van de Oost- Duitse geheime dienst, de Stasi, na de eenwording van Duits land. De Duitse minister van Cultuur Christina Weiss zei op een pers conferentie dat het project be doeld was om historisch onder zoek te stimuleren en om de slachtoffers enigszins in ere te herstellen. „We weten dat deze misdaden geheim werden ge houden. De families van de slachtoffers kregen vervalste condoleancebrieven. De dok ters werkten onder een valse naam", zei Weiss. AP Het ongeluk gebeurde op het station van Casalec- chio-Garibaldi. Volgens de politie had de machi nist, toen hij het station naderde, onvoldoende af geremd. De trein ontspoorde toen hij aan het eind van de rails op een betonnen stootblok stuitte. foto Gianni Schicchi/AP door Conny van Gremberqhe BRESKENS - De ruim vijftig duizend schapen aan boord van het Nederlandse vrachtschip Cormo Express gaan hoogst waarschijnlijk terug naar hun land van herkomst Australië. De Australische minister van Landbouw Warren Truss liet gisteren weten dat in Australië inmiddels de voorbereidingen zijn getroffen om de dieren op te vangen en vervolgens op de nor male wijze te slachten. Volgens Truss zijn de onderhan delingen met de Britse bezet tingsmacht om de dieren aan land te brengen in Basra tot op heden op niets uitgelopen. De Britten willen de vracht van de Cormo Express niet lossen uit vrees voor logistieke en veilig heidsproblemen. De Australische autoriteiten zullen niettemin nog een poging wagen om een haven voor het Vroon-schip in de Perzische Golf te vinden. Lukt dat niet - en de kans daarop is erg groot, om dat al eerder tien landen in het Midden-Oosten weigerden de dieren in te klaren - dan gaan de dieren terug naar de thuishaven Fremantle. Terugreizen is makkelijker ge worden omdat de dieren niet meer eigendom zijn van het Arabisch bedrijf dat ze begin augustus kocht, maar van de Australiërs zelf. Die kochten deze week de dieren op voor cir ca drie miljoen euro. Een woordvoerder van rederij Vroon uit Breskens zei gisteren dat het lot van de schapen in handen ligt van de Australische autori teiten. „Wij zijn slechts vervoerder en wachten op een telefoontje naar welke bestemming we moeten varen." De wekenlange zwerftocht van de Cormo Express, waarbij bij na 4400 dieren het leven lieten, leidde tot een internationale discussie over de transporten van levend vee. Dierenbescher mers in Australië hebben bij de overheid aangedrongen op een verbod van deze wijze van ver voeren. De Australiërs voelen daar weinig voor omdat de ex port van levend vee jaarlijks een miljard euro oplevert. MONROVIA - Een voormalige regeringssoldaat van de Malitia-eenheden vist in de Atlantische Oceaan op Eco- mil Beach. Het strand, genoemd naar de komende vre desmacht van de Verenigde Naties in Liberia, is een ver zamelplaats voor veel ex-Malitia-mannen die er zijn gaan vissen om in hun levensonderhoud te voorzien. De Amerikaanse militairen verlaten het West-Afri kaanse Liberia voor de komst van deze vredesmacht. Twee Amerikaanse oorlogsbodems zijn al vertrokken en het overgebleven marineschip vertrekt naar ver wachting vandaag met vrijwel de laatste 2600 Ameri kaanse militairen uit Liberia aan boord. Dan nemen West-Afrikaanse troepen onder de vlag van de VN de rol van de Amerikaanse mariniers over in het door veertien jaren van anarchie en geweld verwoeste land. De Veiligheidsraad van de VN heeft goedgekeurd dat Liberia een vredesmacht van vijftienduizend man krijgt. foto Nic Bothma/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5