PZC Koninklijk wonder Simeon heeft belofte niet waargemaakt School wil openbaar debat over opvoeding van allochtone meisjes Schandalen kosten volgens Ruud Pruijm bijna 100.000 mensen hun baan 30 september 1953 woensdag 1 oktober 2003 Schuld Patroon Peiling Corruptie Brug slaan Misdaad loont voor topmanager door Bertjan Kers Ruud Pruijm spreekt van 'rotte appels' en 'volstrekte minachting voor de aandeel houders' als hij het heeft over foute topmanagers in het be drijfsleven. Hij legt in zijn boek Behoorlijk Óndernemingsbe- stuur - Lessen uit de boekhoud schandalen uit dat exorbitante beloning van topmanagers grootscheepse fraude in de hand werkt. „Hebzucht, aangewakkerd door de enorme stijging van de beurskoersen en beurswaarde van ondernemingen is volgens mij de belangrijkste oorzaak van het instorten van het stelsel van omgangsvormen en regels dat in het verleden redelijk heeft gefunctioneerd", schrijft Pruijm. De deeltijdhoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam werd nieuwsgierig toen de Amerikaanse energiereus En ron najaar 2001 door financiële malversaties ten onder ging. „De verrassing werd nog groter toen bleek dat het concern ge heel op drijfzand was ge bouwd." Na Enron volgden Tyco Inter national, Worldcom en Ahold. Een opsomming die verre van compleet is. „Ik ben die verba zingwekkende ontwikkelingen blijven volgen. In mijn boek heb ik alles op een rij gezet. Het boek is bedoeld voor iedereen die be hoorlijk bestuur een warm hart toedraagt: aandeelhouders, mensen uit de financiële wereld, vakbondsmensen, vertegen woordigers in ondernemingsra den." De schandalen hebben een nieuwe reeks beruchte crimine len opgeleverd: topmanagers als Kenneth Lay van Enron en Den nis Kozlowski van Tyco. Uit een onderzoek blijkt dat deze men sen miljarden incasseerden aan salarissen en het uitoefenen van opties. Misdaad loont, conclu deert Pruijm, maar daarbij bleef het niet. Want door de exorbi tante zelfverrijking ging 'niet alleen voor miljarden aan aan deelhouderswaarde verloren, maar raakten ook bijna 100.000 medewerkers hun banen kwijt', schrijft hij. Natuurlijk hebben de fraude rende topmanagers schuld. Pruijm wijst ook naar de ac countants die in veel gevallen faalden bij het controleren van de cijfers. En de beursanalisten van banken die ook als inves teerder bij bedrijven betrokken zijn. De grote accountantsconcerns zijn veel te machtig en er is geen scheiding tussen controle van bedrijven en advies aan die on dernemingen. „Bij de accoun tants is sprake van 'de grote vier'. KPMG hoort daar bij voorbeeld bij. Om een indruk te geven: de omzet van KPMG in de VS is net zo groot als die van twintig branchegenoten van het tweede echelon in dat land. Er is bijna geen sprake meer van een vrije markt in de accountancy." Bij het analyseren van de aan houdende reeks boekhoud schandalen viel het Pruijm op dat er een terugkerend patroon te herkennen is. „Bij elke affaire zie ik dezelfde elementen terug die het gegarandeerde recept zijn voor een ramp." Het gaat bijvoorbeeld om snel groeiende ondernemingen die op overna mepad zijn en een zwakke raad van commissarissen hebben. Pruijm is zelf president-com missaris geweest bij het beurs genoteerde bedrijf De Vries Robbé. „Een uiterst respectabe le functie", zegt hij over die bij baan, die hij overigens neerleg de toen het bedrijf in onroerend goed ging. „Daar heb ik weinig mee en toen heb ik gezegd 'zoek maar een ander'." Een commissaris moet wat Pruijm betreft onafhankelijk en deskundig zijn en genoeg tijd hebben. Ahold heeft wat hem betreft enkele slechte voorbeel den. Zo gaf aftredend voorzitter Henny de Ruijter blijk van 'vol strekte minachting voor de aan deelhouders'. Pruijm snapt ook niet wat iemand als de voorma lige VS-ambassadrice mevrouw door Louise Landeweer.' A Simeon Sakskoburggbfski, de vroegere koning Simeon II van Bulgarije die in 2001 te rugkeerde uit ballingschap en tot premier werd gekozen, heeft zijn belofte aan de Bulgaren niet kunnen waarmaken. Hij beloof de bij zijn aantreden op 24 juli 2001 hun leven binnen achthon derd dagen te verbeteren. Die termijn verstrijkt op 2 oktober. De voormalige koning stamt uit het huis Saksen-Coburg- Gotha. Ferdinand van Saksen- Coburg werd in 1887 tot koning van het toen onafhankelijk ge worden Bulgarije gekozen. Hij riep zich in 1908 tot tsaar uit. Si meon kwam in 1943 als zesjari ge op de troon, nadat zijn vader Boris III op raadselachtige wij ze plotseling was gestorven. Hij werd drie jaar later door de communisten afgezet. Toen de bevolking zich twaalf jaar na de val van het communisme ook van de anti-communisten had afgekeerd, was de tijd rijp voor de terugkeer van Sakskoburg- gotski. Ondanks de stabilisering van de economie van Bulgarije, het lid maatschap van de Navo en de komende toetreding tot de Eu ropese Unie groeit de kritiek op de premier. In een peiling deze maand kreeg hij de steun van De media sprongen bovenop het boekhoudschandaal bij het Amerikaanse energiebedrijf Enron. Schneider toevoegt aan de com missarissen van Ahold. „Ik wil met het boek bereiken dat er een debat ontstaat over de vraag hoe we financiële deba cles kunnen voorkomen. Op de aanbevelingen die de commissie Peters eind jaren negentig gaf over hervorming van 'corporate gouvernance' reageerde het be drijfsleven vrij negatief, maar de voorgestelde zelfregulering bleek niet goed te werken. Op het rapport van Tabaksblat (de commissie onder leiding van oud Unilever-topman Tabaks blat die voorwaarden van goed ondernemingsbestuur opstelde, red.) is ook wel wat aan te mer ken, maar daarover zijn meteen de stellingen betrokken. Ga daar nou eens normaal over in discussie. Onze AFM, de Auto riteit Financiële Markten, heeft bij lange na niet de bevoegdhe den die de Amerikaanse Securi ties Exchange Commission heeft. Ik pleit voor een AFM die iets te zeggen heeft over de fi nanciële verslaggeving en de ac- foto James Nielsen/EPA countants. Behoorlijk onderne mingsbestuur moet in ons land langs drie sporen bereikt wor den: betere wetten, beter toe zicht en beter gedrag." GPD Prof. dr. Ruud Pruijm. Behoorlijk ondernemingsbestuurlessen uit de boekhoudschandalen. Van Gorcum 2003, ISBN 9023239377, 19,-. Advertentie Simeon «=- slechts 24 procent van de onder vraagden, minder dan ooit sinds zijn terugkeer naar Bulgarije. Toen anderhalf miljoen kiezers op Sakskoburggotski's Natio nale Beweging stemden, had den zij onrealistische verwach tingen van het 'koninklijke wonder'. Zij hoopten dat de ex- koning een eind zou maken aan hun ontberingen. Hoewel Bulgarije een economi sche groei kent van meer dan 4 procent per j aar en de werkloos heid is gedaald tot onder de 13 procent, verdient een Bulgaar gemiddeld niet meer dan 136 euro per maand. Gepensioneer den krijgen maar eenderde daarvan, waardoor ze afhanke lijk zijn van hun kinderen en bijstand. De kritiek van de oppositie gaat dan ook vooral over de armoede onder de bevolking en de wijdverspreide corruptie. Vak bonden hebben protestdemon straties gehouden tegen het eco nomische ep sociale beleid van de regering. Wijzend op de moeizame her vormingen die de regering- Sakskoburggotski er al wel door heeft gekregen, zeggen westerse diplomaten in Sofia dat die de Bulgaren vooruitgang hebben gebracht, ook al is dat zeker te weinig om te kunnen spreken van revolutionaire vooruitgang. Ook Sakskoburggotski zelf toonde zich teleurgesteld over wat hij in achthonderd dagen heeft bereikt. In het enige tele visie-interview daarover gaf hij toe 'het verzet en het negativis me' waarop hij was gestuit, aan vankelijk te hebben onderschat. De ex-koning sprak uitvoerig over zijn belofte, die nu als veel te optimistisch wordt be schouwd. Daarbij vergeleek hij zijn taak met die van een mana ger van een bedrijf in proble men. Het nieuwe management heeft een jaar nodig om zich op de problemen te oriënteren en nog één voor het invoeren van maatregelen, voordat het kan hopen op winst in het derde jaar. „Na achthonderd dagen zitten we precies in die periode", zei Sakskoburggotski. Hij bena drukte dat er bijna nog eens achthonderd dagen resten, voordat zijn ambtstermijn af loopt, maar dat niets lukt zon der inspanningen. ANP/DPA van onze redactie binnenland Sectordirecteur J. Krikke van het opleidingscen trum ROC Twente Plus in Almelo roept op tot een open baar debat over de opvoe ding van allochtone meisjes in traditionele gezinnen. Aanleiding is de dood van de 18-jarige Turkse leerlinge Zarife. Zondag werd bekend dat de Almelose op 12 augus tus door haar vader tijdens een vakantie in Turkije met een jachtgeweer om het leven werd gebracht. Tussen Zarife en haar ouders bestonden grote spanningen over de opvoeding. Volgens de politie Twente gaat het vermoedelijk om eerwraak. Het incident staat volgens Krikke niet op zichzelf. De school signaleert met regel maat spanningen tussen al lochtone meisjes en de ou ders. „In drie gevallen is dat zeer ernstig uit de hand gelo pen. Bovendien zijn een de caan en ikzelf persoonlijk bedreigd." De directeur stelt dat de incidenten bij het ROC Twente Plus onmogelijk op zichzelf staan. „Elders in het land is de situatie ongetwij feld vergelijkbaar. Het is vreemd dat deze opvoedings problemen nauwelijks aan dacht krijgen." Zarife was volgens Krikke een spontane meid die het op school erg goed deed. Ze volgde een mbo-opleiding zakelijke dienstverlening op het hoogste niveau 4In j anu- ari ging ze plotseling van school. Volgens Krikke is dat gebeurd op advies van de po litie. „We hadden geen enkel signaal dat ze thuis grote problemen had. We konden op dat moment weinig meer doen. Ze ging naar een blijf- van-mijn-lijfhuis in Ede en vervolgens naar Venlo. Ze bleef sporadisch contact zoe ken met de decaan van onze school en vroeg zelfs of we haar studieboeken en certifi caten naar Venlo wilden op sturen. Daar zou ze haar stu die weer oppakken. De politie Twente heeft een flink dossier over de opvoe dingsproblemen binnen het Turkse gezin. De meeste con tacten verliepen via de wijk agent. Uit het oogpunt van privacy wil een woordvoer ster van de politie Twente niet inhoudelijk op de zaak ingaan. Wel zegt de politie dat de verhoudingen tussen Zarife en haar ouders in juni kennelijk weer enigszins ge normaliseerd waren, omdat zij met haar vader op vakan tie naar Turkije ging. De va der is na het drama door de Turkse politie aangehouden en zit in voorarrest. Schooldirecteur Krikke wil dat er meer aandacht komt voor de opvoedingsproble men binnen traditionele al lochtone gezinnen. „Een openbaar debat binnen zo wel onze Nederlandse samenleving als binnen de allochtone traditionele ge meenschappen." De direc teur vindt ook dat er binnen het onderwijs betere voor lichting moet komen over hoe het beste kan worden ge handeld bij opvoedingspro blemen tussen allochtone meisjes en de ouders. Het ROC Twente Plus heeft naar aanleiding van de dood van Zarife het eigen beleid geëvalueerd. Een belangrij ke les die de school heeft ge leerd, is dat het volgens Krik ke belangrijk is contact te zoeken met vertegenwoordi gers van de allochtone ge meenschap. „In dit geval hadden we er misschien verstandig aan gedaan om contact op te nemen met de islamitische gemeenschap. Wellicht dat zij een brug had den kunnen slaan." Het ROC telt 1400 leerlingen, waarvan 10 procent alloch toon is. Hoewel Zarife niet meer op school zat, is er door de docenten en leerlingen met verbijstering gerea geerd. ANP NAUW - In het Engelse Not tingham heeft een meisje bij een bushalte voor een opmer kelijke vorm van oponthoud gezorgd. Hoewel ze zich in alle mogelijke bochten wrong, zag ze geen kans op de treeplank van de bus te stappen, tot groeiend ongenoegen van de rij wachtenden achter haar. Oorzaak: een te nauw rokje. Of, zoals de buschauffeur het later in zijn werkverslag no teerde, 'Dior-ellende'. AANVAL - De Engelse marine heeft gisteren een groot scheepse aanval gelanceerd op de haven van Vlissingen. Het was het uiteraard geen echte aanval, maar onderdeel van een grote vlootoefening onder de codenaam Mariner, waar bij ondermeer kikvorsmannen de Walcherse havenstad be stookten. KONINGIN - Koningin Juli ana bezoekt Duiveland en Walcheren. Met haar bezoek aan Duiveland eerde ze de strijd tegen het water door de inwoners van de door de Ramp getroffen gebieden, maar stak ze ook diegenen die nu, acht maanden later, nog steeds vooral water om zich heen zien, een hart onder de riem. Op Walcheren had haar be zoek een andere reden: daar opende ze verzorgingshuis Der Boede in Koudekerke. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56.60 per jaar €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorurei zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJSQGner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4