13 Wethouder Driessche mag van Heikantse jeugd komen oefenen Euregiotuinen open zonder bombarie Meer geld Rijk voor depot Koegorspolder Timberiand® OR Broomchemie en vakbonden denken mee over sanering Financieel toezicht op voormalige gemeenten was volgens GS in orde Oranje Connexxion wijzigt verschillende lijndiensten in provincie zeeuwse almanak woensdag 1 oktober 2003 Historische rails van de reepe Investeringen Ideeën Schadeclaim Verrassend nieuw: en toch vertrouwd PZC 3ÜI ZEEUWS-VLAANDEREN door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor de aanleg van een grootschalig baggerde- pot in de Koegorspolder bij Ter- neuzen komt acht miljoen euro extra beschikbaar. Staatssecre taris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat wil met dit financiële gebaar de tegen stribbelende gemeente Terneu- zen over de streep trekken voor de bouw van het depot. Terneuzen twijfelt aan de finan ciële haalbaarheid van het pro ject. Met de extra bijdrage pro beert Schultz van Haegen die twijfel weg te nemen, maar, heeft zij onlangs aan de gemeen te geschreven, de regio moet dan ook over de brug komen. Die bijdrage is begroot op zeven miljoen euro. De regio, waaron der Terneuzen, heeft ook baat bij het depot. Vervuild slib uit Zeeland, onder meer uit het Ka naal Gent-Terneuzen, kan dan eindelijk worden geborgen. Of het lukt Terneuzen met dit fi nanciële gebaar gunstig te stemmen, is de vraag. De ge meente is nog steeds kwaad op de staatssecretaris dat zij de aangekondigde verwerkings- proef voor baggerslib uit het Koegorspolder-project heeft gehaald. Die proef zal openbaar worden aanbesteed en dan moet nog maar blijken of die in Ter neuzen gaat gebeuren. Zonder grootschalige verwerking zal het depot meer ruimte in beslag nemen of hoger worden, wat de gemeente een slechte zaak vindt. Met de extra hoogte van de op slag valt het volgens Schultz van Haegen nogal mee. De dijk rondom het depot was al ge pland op 7,5 meter boven het maaiveld. De maximale tijdelijke opslag hoogte van veen, klei en zand komt daar niet bovenuit, aldus Verkeer en Waterstaat. Ook niet in het depot zonder verwer- kingsproef. Om uit de impasse met de ge meente Terneuzen te komen, gaat provinciaal bestuurder M. Kramer een bemiddelings poging ondernemen. Vandaag praat de Tweede Kamer over het project, waarmee een investe ring is gemoeid van ruim zestig miljoen euro. Meer bussen door tunnel in spits door René van Stee TERNEUZEN - Vervoersbe drijf Connexxion past per 4 ja nuari de dienstregeling van het openbaar vervoer in Zeeland aan. De belangrijkste wijziging betreft de dienstregeling door de Westerscheldetunnel, waar bij meer bussen in de spitsuren zullen rijden om de vervoers- groei op te vangen. Dit kan ten koste gaan van ritten in de dal uren. Ook diverse buslijnen rond het tolplein van de tunnel worden aangepast om de aan sluitingen tussen de bussen te verbeteren. Ondanks bezuinigingen door het Rijk gaat Connexxion er vanuit dat het huidige niveau van dienstverlening gehand haafd blijft. Dergelijke signalen zijn door de provincie Zeeland afgegeven. Mochten er toch be zuinigingen komen, dan wordt de dienstregeling later in 2004 alsnog aangepast. In verband met de onzekerheid in de toekomst kan volgens D. Bakker, manager reizigers regio Zuidwest van Connex xion, momenteel alleen een al gemeen beeld van de wijzigin gen worden gepresenteerd. ,,Het betreft aanpassingen ten op zichte van de huidige situatie die aan de provincie Zeeland worden voorgesteld. De details worden de komende weken be kend, aldus Bakker. In Zeeuws-Vlaanderen wordt een aanpassing van buslijn 19 (Hulst-Antwerpen-Breda) voorgesteld op het traject tus sen Hulst en Nieuw-Namen. Ook rondom Hulst en Axel zul len de busdiensten van lijn 6 (Westdorpe-Axel-Koewacht), lijn 7 (Zuiddorpe-Hulst), lijn 8 (Hulst-Sas van Gent) en lijn 10 (Hulst-Kloosterzande-Temeu- zen) worden aangepast omdat er weinig samenhang in de lij nen is. Volgens Bakker is in som mige delen sprake van overbe- diening, terwijl elders te weinig bussen rijden. De maatregelen worden afgestemd op de school tijden in Hulst. In West-Zeeuws-Vlaanderen komt door de sluiting van AZC Hedenesse een verandering in de buslijnen 3 (Oostburg-Groe- de-Breskens) en 4 (Oostburg- Cadzand-Retranchement). De intentie is om deze lijnen te be houden. De verplichte bedie ning van Philippine (lijn 11) wordt heroverwogen, zodat de bus elders kan worden ingezet waar meer passagiers te verwachten zijn. In Midden- Zeeland geldt dit ook voor Wol- phaartsdijk (lijn 22). In het Stadsgewest Middel burg-Vlissingen komen meer directe verbindingen tussen beide steden. In de diverse wij ken komen meer grote bussen te rijden. De bekende kleine bus sen worden alleen ingezet op lij nen die woonwijken ontsluiten of waar weinig passagiers wor den verwacht. Door aanpassin gen moet de verbinding tussen Middelburg en Oostkapelle worden verbeterd. Op de busdiensten in de Zak van Zuid-Beveland wordt gestreefd naar meer ritten. Die verbete ring gaat ten koste van ritten waar weinig gebruik van wordt gemaakt. Ten aanzien van de dienstregeling op Schouwen- Duiveland verwacht Connex xion geen ingrijpende voorstel len te moeten doen. Wel dient de route nabij Scharendijke en Zonnemaire te worden aange past vanwege recente verande ringen in het wegennet. pagina 17: minder vertraging in tunnel HULST - In de Hulster binnen stad is bij werkzaamheden aan de kruising Stationsplein- Absdaalseweg een archeologi sche vondst gedaan. Tijdens graafwerkzaamheden kwam een stukje historische rails bo ven, uit de tijd dat Hulst nog een echte treinverbinding had met Mechelen. Van 1871 tot zo hal verwege de vorige eeuw was Hulst vanuit België bereikbaar per trein. Advertentie Tommy Hilfiger dick boons maripe donna carolina Wethouder F. van Driessche opent de skatebaan in Heikant en laat zien wat hij kan op een skateboard. door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - Met limonade in een plastic bekertje werd gister middag getoast op de opening van de skatebaan in Heikant. Met skatetoestellen als een spi ne, een grindrail en een zelfge maakte funbox en een basket- balpaal kan de Heikantse ou dere jeugd zich eindelijk uitle ven in hun eigen dorp. Ze hebben er een jaartje op moe ten wachten, de jonge Heikan tenaren, maar nu hebben ze een volwaardig skateterrein. Met ruim honderd handtekeningen klopten de jongeren in oktober 2002 bij de gemeente Hulst aan om zo hun wens kenbaar te ma ken. Met de locatie kwamen ze zelf op de proppen, het trap veldje aan de Schooldreef. De gemeente was het daar volko men mee eens. Voor 16.000 euro is in twee weken tijd het veldje ingericht als skateparadijs. In het bijzijn van tientallen kinde ren uit Heikant, opende wet houder F. van Driessche giste ren het skateterrein. „Nu hebben jullie eindelijk de gelegenheid om met elkaar te spelen, te babbelen en de laatste nieuwtjes met elkaar uit te wis selen", zei Van Driessche. Hij gaf toe dat in Heikant nooit veel te beleven was voor de wat ou dere j eugd.Maar nu hebben we een voorziening waar heel Hei kant trots op kan zijn. Ik ver wacht wel dat jullie elkaar een beetje in het oog houden en het terreintje schoon houden." In Hulst moet de omgeving van het skateterrein regelmatig worden schoongemaakt omdat er veel zwerfvuil ligt. De jongeren zijn in ieder geval blij met hun skatepark. „Nu foto Camile Schelstraete moeten we tenminste niet elke keer naar Hulst, op de fiets", zegt Niels Blommaert (13), een van de initiatiefnemers, terwijl hij de grindrail wat gladder maakt met speciale wax. Van Driessche beperkte zich niet al leen tot een officieel praatje. Een van de jongeren stond even zijn skateboard af zodat Van Driessche kon laten zien wat hij in zijn mars had. Een paar meter wist hij zijn evenwicht te bewa ren. „Dat is toch nog knap moei lijk!" Volgens de jongeren valt dat wel mee. „En meneer de wethouder, u kunt hier nu elke dag komen oefenen." SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl door Raymond de Frel OOSTBURG - Zo oorverdovend als het kabaal vooraf was, zo on opgemerkt ging gisteren de openingsdag van de Euregiotui nen in Oostburg voorbij. Geen officieel vertoon, geen fleurig randje. Waarom niet? Het toe- Advertentie TIMBERLAND Leder boot in bruin Maten 40 - 46 Van 114.95 voor ristisch-recreatieve tuinencom plex is nog niet af. Wel doorgaan, niet doorgaan, wel subsidie, geen subsidie. De Euregiotuinen waren de afgelo penjaren meer dan eens gesprek van de dag. En dat terwijl ze nog niet eens waren geopend. Wat een fantastisch, kleurrijk geheel moest worden, dreigde een doodgeboren kindje te worden. Vlak voordat de gemeenteraad van Sluis een definitief ja of nee tegen een reddingsplan moest zeggen, werd zelfs geopperd om er maar een begraafplaats van te maken. Zover kwam het ech ter niet. Zonder enige vorm van bombarie werden de tuinen gisteren opengesteld voor pu bliek. Op het parkeerterrein wordt nog hard gewerkt en ook het be zoekerscentrum moet nog gro tendeels worden aangekleed. Algemeen manager I. Laureyns hoopt dat de Euregiotuinen eind volgende week volledig operationeel zijn. Een toegezeg de provinciale subsidie van bij na 37.000 euro zou alleen wor den uitgekeerd als de tuinen in september toegankelijk zouden zijn voor publiek. En dus kun nen belangstellenden sinds gis teren terecht in het complex aan de rand van Oostburg. Toegangsprijs? Drie euro. „Er zijn veel speculaties geweest over de toegangsprijs. Gratis, één euro, maar er was nooit iets bestuurlijk vastgelegd. Dit be drag is nu wel vastgesteld", ver klaart interim-manager R. Ma nuel. „En je krijgt er een kopje koffie bij", zegt Laureyns. Het bakje troost wordt de komepekr week nog wel op eenaltefnatie- ve manier aangeboden, want een bar heeft het bezoekerscen trum nog niet. Volgende week is alles anders, garandeert Lau reyns. Er moet dus nog het nodige wor den gedaan aan het complex, maar Manuel en Laureyns to nen zich toch al aardig tevreden. „Als je ziet wat er in ruim drie maanden na de gemeentelijke beslissing om door te gaan met de Euregiotuinen is gebeurd, durf ik te zeggen dat we het re delijk hebben gedaan. De prachtige zomer heeft daar na tuurlijk ook aan bijgedragen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De onderne mingsraad en de vakbonden wisten dat het slecht ging met Broomchemie, maar werden maandag toch ver rast door de mededeling dat het management het perso neelsbestand voor de tweede keer binnen een jaar wil in krimpen. Zowel OR als bonden vinden het 'frustrerend' dat de per soneelssterkte zo snel na de vorige reorganisatie op nieuw naar beneden moet worden bijgesteld. Beide or ganisaties begrijpen echter dat het chemisch bedrijf, wil het weer gezond worden, een eind moet maken aan de op lopende verliezen. Nadat ze de financiële details en ana lyses hebben ingezien en be sproken, zijn ze dan ook be reid om constructief mee te denken over de mogelijkhe den tot kostenreductie. Districtsbestuurder H. van Beers van CNV Bedrijven- Bond wist dat Broomchemie vorig jaar al diep in de rode cijfers was beland, mede doordat het bedrijf de brand- vertrager FR 720 niet mocht produceren van het Rijk. De Temeuzense broomfabri- kant heeft de afgelopen jaren ruim tien miljoen euro geïn vesteerd in een nieuwe in stallatie voor het maken van FR 720. Van Beers: „Voor het niet doorgaan van de nieuwe productielijn zijn nog geen alternatieve producten ge vonden. Bovendien heeft het bedrijf de domme pech dat de prijzen gigantisch onder druk staan door de economi sche recessie." De districtsbestuurder vindt het 'sympathiek' dat het ma nagement werknemers en vakbonden laat meepraten over de hoeveelheid mensen die moeten afvloeien en de manier waarop, hoewel de werknemers daardoor wat langer in onzekerheid blijven over de vraag of ze hun baan kwijtraken. Van Beers: „Maar het mana gement kiest voor een oncon ventionele aanpak, die ons de mogelijkheid geeft eigen ideeën aan te dragen. Zo zou het misschien mogelijk zijn om een aantal mensen tijde lijk bij een ander bedrijf te detacheren, om ze weer terug te kunnen halen als de econo mie weer aantrekt of als er nieuwe alternatieve produc ten kunnen worden ge maakt." Het bestuur van de onderne mingsraad onderschrijft de woorden en de conclusies van de districtsbestuurder. De OR hoopt dat het bedrijf er snel in slaagt om een aan tal nieuwe producten te ma ken, die vervolgens ook kun nen worden afgezet. De directie van Broomche mie wacht overigens nog steeds met spanning op het definitieve onderzoeksrap port van het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM). Maar zelfs als dat uitwijst dat FR 720 wel in Nederland geproduceerd kan worden, begint het bedrijf er niet meer aan. Potentiële afnemers zijn al lang naar concurrenten in Engeland en Frankrijk over gelopen of betrekken de vlamvertrager van de Israëli sche hoofdvestiging van Broomchemie, stelde tech nisch manager Van der Wal begin dit jaar al. Mocht Broomchemie echter ten on rechte een vergunning zijn onthouden, dan zal de direc tie nog eens overwegen of er een schadeclaim kan worden ingediend. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het provinciaal toezicht op het uitgavenpatroon van de voormalige gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneu-» zen heeft niet gefaald. Gedepu teerde Staten antwoorden dat op vragen van de PvdA-Staten- leden M. Le Roy en T. Luijen- dijk-Bergwerf. De Statenleden vroegen zich af- hoe het mogelijk is dat de nieu we gemeente Terneuzen on danks een provinciaal toezicht op de uitgaven nu toch een be grotingstekort heeft van 5,6 miljoen euro. GS wijzen erop dat de gemeen ten voor uitgaven wel telkens structurele dekking aangaven. Bovendien verklaarde de Stuurgroep gemeentelijke her indeling dat door allerlei beslui ten geen belangrijke claim op de financiële positie van de nieuw te vormen gemeente werd ge legd. GS zeggen 'sterk de in druk' te hebben dat het nu becij ferde begrotingstekort geen relatie heeft met de herindeling, maar meer met andere ontwik kelingen, zoals de verlaging van de algemene uitkering Gemeen tefonds en hogere personeels lasten. Le Roy en Luijendijk stellen vast dat door het begrotingste kort de lasten voor de Temeu zense burgers behoorlijk zullen stijgen. Ze vragen zich af of het wellicht zin heeft een evaluatie uit te voeren van de financiële effecten van de herindeling voor de burgers in Zeeuws-Vlaande- ren. Daar willen GS echter niet aan beginnen. Volgens het college is het niet mogelijk om een scherp onder scheid te maken tussen de kos ten die met de herindeling te maken hebben en andere kos ten. Datzelfde geldt voor een onderzoek naar de lastenstij ging voor de burgers na een her indeling. Het is volgens GS vrij wel onmogelijk de financiële effecten van de herindeling voor de burgers in kaart te brengen. „De evaluatie zou een diep gaand onderzoek vergen met vele subjectieve beoordelingen waardoor de uitkomsten zeer arbitrair zouden zi jn Overigens wijzen GS erop dat alleen de inwoners van de voor malige gemeente Axel er flink op achteruit gaan. Een gezin uit Sas van Gent betaalt zelfs ge middeld 37 euro minder belas ting en een gezin uit Terneuzen betaalt dit jaar gemiddeld 22 euro meer. Daar staat tegenover dat de gemiddelde Zeeuwse en landelij ke lastenstijging dit j aar ongeveer 42 euro is. Een eventu ele lastenverzwaring voor 2004 moet nog in de Terneuzense raad aan de orde komen en heeft, zo concluderen GS, 'wei nig van doen met de gemeente lijke herindeling'. Advertentie Pullovers t/m mt. xxxxl Jacks t/m mt. 62 Shirts t/m mt. 48 Pantalons t/m mt. 641/4 modé sinds 1900 Plein 1940 - nr. 20 - 4331 LH Middelburg "S 0118-612508 Hoewel het toeristische tuinencomplex nog niet af is, werd Euregiotuinen in Oostburg gisteren ge opend. foto Camile Schelstraete Nu is het hopen op een strenge winter, zodat de grond eens goed wordt opengetrokken. Maar ja, iets levends is moeilijk te beïnvloeden", zegt Manuel. Vanaf 1 november houdt een Belgische hovenier zich fulltime met de Euregiotuinen bezig. In het voorjaar, als de tuinen naar verwachting op hun mooist zijn, wil het complex een openings manifestatie houden. Feest bij de Covra. De konin gin opende de knaloranje bunker waarin hoogradioac- tief afval de komende hon derd jaar ligt uit te doven. Een verslaggever van Radio 1 vroeg een woordvoerder naar het waarom van de uitbundi ge beschildering van de be tonnen kolos. Zijn antwoord stelde de Zeeuwse luisteraars niet echt gerust. „We willen het gebouw een bijzondere uitstraling ge ven." Aanbidding geldig van 1 t/m 5 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond (ZONDAG GEOPEND)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43