PZC Jomanda legt zichzelf het zwijgen op Wisse Smit ontkent relatie met Bruinsma TNO legt verband tussen umts-antenne en hoofdpijn Almeloër in Turkije vast op verdenking van moord op dochter Stichting doorgeefluik van gegevens benzinedief Vijfde slachtoffer ongeluk Amercentrale gevonden Romeinen voeren ook tegen stroom op woensdag 1 oktober 2003 Ben Bot begint op 3 december Verstoren groene kikker bestraft Fiets na 24 jaar terug bij eigenaar Op kosten burgers naar Spanje Onderzoek dood bejaarde vrouw HU 1 Debat Verkrachter Signaalvormen Jobspotting. Elke (zater)dag in deze krant. OM eist levenslang voor eerwraak door Heieen de Bruijn UTRECHT - Het medium Jo- manda deed afgelopen maan dag weer even van zich spre ken. Voorlopig voor het laatst, want ze zal een halfjaar lang niet praten. Jomanda heeft tot die actie besloten 'als boete doening voor Nederland'. „Het gaat gewoon niet goed in Nederland. Op politiek gebied niet, er is agressie in de samen- leving en er is een economische recessie", aldus Ronald ter Heegde, die namens het zwij gende medium het woord voert. Jomanda zei tijdens een 'hea ling' in Bergen op Zoom dat ze in een visioen op 5 september van de 'goddelijke wereld' de opdracht had gekregen om een halfjaar haar mond te houden. Tot en met 29 maart volgend jaar zal niemand haar stem ho ren. Niet bij de haar bekende healingbijeenkomsten, niet aan de telefoon en ook niet op straat. Bij de bakker of de kap per en andere winkels waar ze geregeld komt heeft ze het per soneel al ingeseind over haar zwijgen, zegt Ter Heegde. De grote bijeenkomsten zullen een halfjaar lang ietsje anders zijn, maar ze gaan zeker door, verzekert Ter Heegde. „De mensen krijgen nu bij binnen komst een briefje uitgereikt waarop ze hun vraag aan Jo manda kunnen stellen. Eén voor één mogen mensen dan naar voren komen met hun vraag, die Jomanda schrifte lijk zal beantwoorden." Jomanda hoopt dat er in de zes maanden van haar stilte een 'bewustwording bij de mensen optreedt' en dat mensen meer volgens hun gevoel gaan leven. „We blijven positief en hopen op verandering", aldus haar woordvoerder. „Ook Jomanda kan in haar eentje de wereld niet veranderen." In het bui tenland kan Jomanda wel ge woon praten. Ze organiseert in Japan en Canada bijeenkom sten. „Daar praat ze wel, om dat de boetedoening echt al leen voor Nederland is." GPD DEN HAAG - De beoogd minister van Buitenlandse Zaken, Ben Bot, neemt het per 3 december over van scheidend minis ter De Hoop Scheffer, die secretaris-generaal van de Navo wordt. Bot werd gisterochtend ontvangen door premier Balkenende. Na afloop van het gesprek zei Bot dat hij het verzoek van Bal kenende 'met zeer groot enthousiasme heeft aanvaard'. ANP GRONINGEN - De gemeente Groningen heeft van de politie rechter een voorwaardelijke boete van 50 euro gekregen, om dat zij vorig jaar augustus de verblijfplaats van een zeldzame groene kikker heeft verstoord. Dat heeft justitie gisteren ge zegd. In opdracht van de gemeente werd vorig jaar achtduizend ku bieke meter grond in eep meertje gestort. De aannemer had hiervoor echter geen ontheffing aangevraagd. Een omwonen de tipte hierover de Algemene Inspectiedienst (AID). ANP AMSTERDAM - Een vrouw heeft gisteren na 24 jaar eindelijk haar gestolen fiets teruggekregen. De politie in Amsterdam overhandigde haar de tweewieler, die door een toeval boven water kwam. De vrouw deed in 1979 aangifte van diefstal van haar bijna fonkelnieuwe damesfiets uit een kelder van een ziekenhuis in Enschede. Daarna hoorde ze er nooit meer iets van. Onlangs betrapte de politie in de Amsterdamse binnenstad een man op fietsendiefstal. De ingegraveerde postcode leidde naar een adres in Enschede waar nog een familielid van de eigenaar woont. De vrouw zelf woont al jaren in Duitsland, maar giste ren reisde ze naar de hoofdstad om haar gestolen tweewieler op te halen. ANP ARNHEM - Provinciale Staten van Gelderland bekijken deze week in het Spaanse Valencia een ict-project. Kosten: 70.000 euro. PvdA-Statenlid Jaap Huurman zegt daarover: „Niet te verdedigen. De meeste Statenleden kunnen de aan-knop van hun pc amper vinden." Zonder Huurman en de SP-fractie vertrekt een gezelschap van 86 mensen voor drie dagen naar Spanje. De provincie Va lencia is vergevorderd in elektronische contacten met de bur gers. De politici willen de kunst afkijken en elkaar in een pret tige omgeving beter leren kennen. Snoepreizen op kosten van de burger? CDA-fractieleider Harry de Vries vindt van niet. „De provincie moet zijn nek durven uitsteken. Je moet over een paar jaar kunnen zien wat wij op iet-gebied hebben ontwikkeld." GPD AMERSFOORT - Een recherchebijstandsteam van vijftien man is gisteren in Amersfoort een onderzoek begonnen naar aanleiding van de dood van een 96-jarige inwoonster van die plaats. De vrouw werd op 11 september op straat beroofd en brak daarbij haar heup. Twee weken later overleed ze aan de gevolgen van complicaties, die optraden toen zij in het zie kenhuis aan haar letsel werd geopereerd. Politie en Openbaar Ministerie achten de dader van de straat roof verantwoordelijk voor de dood van het slachtoffer, zo maakte een woordvoerder van de politie gisteren bekend. Van de dader ontbreekt tot nu toe ieder spoor. ANP tone vrouwen. De minister het onderwerp te entameren, beloofde de Tweede Kamer Daarnaast zal minister Ver een maatschappelijk debat over donk samen met haar collega ■mm V >"V;" GEERTUIDENBERG - Oud-werkne- ramp in de Amercentrale in Geertrui- een hoogte van ongeveer zeventien me- ren dat hij was overleden. De identiteit mers bespreken het ongeval in de Amer- denberg ontdekt. Dat meldde gister- ter. Reddingswerkers zijn sinds drie uur van de man is nog onbekend. Zolang het centrale aan de poort. Tegen alle avond burgemeester M.Meijer van Geer- in de vroege ochtend tot gisteravond be- slachtoffer niet is geborgen, wordt het verwachting in hebben abseilers gister- truidenberg. zig geweest om bij de man te komen. Om opruimen van het steigermateriaal opge- ochtend een vijfde slachtoffer van de Het levenloze lichaam bevindt zich op tien voor half zeven moesten ze constate- schort. foto Ed Oudenaarden/ANP :van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Turkije is van plan levenslang te eisen tegen de va der van de achttienjarige Zafire uit Almelo. Dat heeft minister Verdonk (Justitie) gisteren in de Tweede Kamer gezegd in reactie op Kamervragen over eer wraak. De man wordt ervan verdacht uit eerwraak zijn achttienjarige dochter met een jachtgeweer te hebben doodgeschoten. De va der vond dat Zarife door haar gedrag de familie te schande maakte. De man zit in Turkije in voorar rest. Naar verwachting zal het proces tegen de man in oktober plaatshebben. De minister liet er op aandrin gen van de Tweede Kamer geen misverstand over bestaan dat eerwraak in Nederland ontoe laatbaar is. „Eerwraak moet met kracht worden uitgeban nen." De minister heeft toegezegd dat ze het Inspraak Orgaan Turken en andere islamitische organi saties zal vragen om het onder werp bespreekbaar te maken en te bestrijden in de eigen ge meenschap. „We moeten de Turkse gemeenschap in Neder land duidelijk maken dat dit niet kan", aldus de minister van Justitie. Verdonk wees erop dat er de af gelopen1 jaren al aandacht is ge weest voor geweld tegen alloch- DELFZIJL - De 58-jarige inwo ner uit Delfzijl die wordt ver dacht van de verkrachting van een tienjarig meisje uit Delfzijl, heeft bekend. Dat heeft een po litiewoordvoerder gisteren be kendgemaakt. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Minister Donner van Justitie gaat bekijken of een nieuw op te richten stichting de persoonsgegevens van benzine- dieven kan doorgeven aan ge dupeerde tankstationhouders. Hierdoor krijgen die meer mo gelijkheden om de mensen aan te pakken die na het tanken wegrijden zonder te betalen. Zij kunnen de dief via de kenteken gegevens alsnog de rekening nasturen. Vandaag voert Justitie samen met het ministerie van Verkeer en Waterstaat overleg met de branche van tankstations.Vori ge week kreeg Donner kritiek van zijn eigen CDA, omdat hij stelde dat benzinediefstal geen prioriteit heeft van de politie. Donner vindt nog steeds dat de pompstations eerst zelf maatre gelen moeten nemen om dit soort diefstal tegen te gaan. Hij denkt aan vooraf betalen in de avonduren, slagbomen op het terrein of palen in de grond om te voorkomen dat automobilis ten zomaar wegrijden. Ander vereiste zal zijn dat de tankhou der aangifte doet van de diefstal voordat eventueel gegevens worden verstrekt. Volgens de wet mogen privacy gevoelige gegevens van mensen alleen door de politie worden gebruikt en niet door derden. Donner gaat er van uit dat de wet niet hoeft te worden aange past. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Zendmasten voor razendsnelle mobiele telefonie kunnen schadelijk zijn voor de gezondheid. Mensen kunnen last krijgen van hoofdpijn, dui zeligheid en tintelingen door de elektromagnetische velden rond proeven met antennes voor het toekomstige umts-net. Dat blijkt uit een onderzoek met proefpersonen door TNO. De ministeries van Economische Zaken, Vrom en Volksgezond heid spreken van een uniek on derzoek, dat voor het eerst het verband aantoont tussen ge zondheidsklachten en umts-te- lefonie. Umts zou in 2007 moe ten worden ingevoerd. Daarmee kunnen gebruikers muziek en video's op hun telefoon ontvan gen en onbeperkt via hun mo biel internetten. Ook zou er mee in aandelen kunnen worden ge handeld. Bij het TNO-onderzoek zijn bij proefpersonen 23 soorten klachten aangetroffen. Mensen in de omgeving van de proefan- tennes bleken onder meer te lij den aan rusteloosheid, een snel of hard kloppend hart en nervo siteit. Anderen waren schrik achtig. Voor het onderzoek heeft TNO twee groepen van 36 personen gebruikt. De klachten deden zich niet alleen voor bij de groep mensen die al eerder hadden ge klaagd over gezondheidsklach ten door mobiele telefonie. Ook de controlegroep die zegt nooit hinder te hebben ondervonden van antennes, bleek klachten te hebben. De onderzoekers en de ministe ries benadrukken dat de ge zondheidsklachten rond umts- antennes niet automatisch gel den voor het gebruik van mobie le telefoons. De antennes en de toestellen hebben verschillende signaalvormen. Bij zenders voor het bestaande gsm-net- De Geus, die ook Emancipatie in zijn portefeuille heeft, de kwestie bestuderen en er bij werk is in het TNO-onderzoek geen verband met gezondheids klachten aangetoond. De ministeries vinden dat er snel aanvullend onderzoek moet worden gedaan naar het umts-netwerk. Daarbij wordt de hulp ingeroepen van de Ge zondheidsraad en de Europese Commissie. Ook de mobiele te lefoniebedrijven eisen aanvul lend onderzoek. Zij hebben drie minister Hoogervorst (Volksge zondheid) op aandringen dat er meer opvang voor allochtone jaar geleden in totaal 2,7 mil jard euro neergeteld voor umts- frequenties in Nederland. Een KPN-woordvoerder wijst erop dat de Gezondheidsraad tot nu toe nog nooit negatief heeft geoordeeld over mobiele telefonie. „Maar we kunnen natuurlijk geen apparatuur ge bruiken die schadelijk is." Vol gens Vodafone is het TNO-on derzoek onvolledig. „De vraag meisjes en vrouwen komt. ANP pagina 4: school wil openbaar debat of het schadelijk is, kan nog niet worden beantwoord." Ook tele- combedrijf T-Mobile pleit voor vervolgonderzoek. Het TNO-rapport is voor de overheid vooralsnog geen reden om de invoering van umts-tele- fonie in 2007 uit te stellen. Eerst moet duidelijk zijn wat de exac te gevolgen voor de gezondheid zijn en in hoeverre sprake is van blijvende schade. GPD door Hans Jacobs DEN HAAG - 'Ik heb geen lief desrelatie gehad met Klaas Bruinsma'. Met die stellige uit spraak reageerde Mabel Wisse Smit gisteren alvast op het tele visieprogramma van Peter R. de Vries morgenavond op SBS6. In de uitzending beweert Charlie da Silva, de voormalige lijf wacht van de in 1991 vermoorde Amsterdamse topcrimineel, dat Wisse Smit en Bruinsma maan denlang met elkaar omgingen. Wisse Smit (35), de verloofde van prins Friso, heeft eerder toegegeven in haar studenten tijd contact te hebben gehad met Bruinsma, maar het ging niet om 'een zakelijke of intieme relatie'. Zodra Wisse Smit op de hoogte was van de activiteiten van Bruinsma, ook wel de 'god- father' van de Nederlandse mis daad genoemd, heeft ze naar eigen zeggen de vriendschap verbroken. Da Silva zegt echter dat Mabel van meet af aan wist 'wie en wat Klaas Bruinsma was'. „Hij laat daarover geen twijfel bestaan", zei De Vries gisteren. De Vries zocht Da Silva op in Chili omdat hij een van de wei nigen uit de directe omgeving van Bruinsma is die iets over diens vermeende verhouding met Wisse Smit kon vertellen. „De AIVD zou een onderzoek hebben gedaan naar de contac ten tussen Bruinsma en Wisse Smit, maar met deze man is nooit gesproken", aldus De Vries. Dat vindt hij vreemd. Hij zet dan ook vraagtekens bij de deugdelijkheid van het antece dentenonderzoek. De RVD wil over het onderzoek geen mede delingen doen. Mabel Wisse Smit, die aan het televisieprogramma meewerkte door een aantal vragen van De Vries vooraf te beantwoorden, zei gisteren in een verklaring 'uit de omgeving van Bruinsma zich geen Charlie te kunnen her inneren'. Ze leerde Bruinsma kennen bij zeilwedstrijden en bezocht feestjes met hem. Wisse Smit heeft haar contacten met Klaas Bruinsma opgebiecht aan premier Balkenende en 'le den van het koninklijk huis'. Ook vertelde ze over haar latere relatie met Mohammed Sacir- bey, voormalig minister van Buitenlandse Zaken en ex-VN- ambassadeur van Bosnië. Zij was jarenlang zijn maitresse - Sacirbey was getrouwd en Mabel werd voorgesteld als zijn vriendin en later zelfs als zijn verloofde. Sacirbey zit in een cel in New York. Bosnië verdenkt hem van fraude met overheids geld. GPD Advertentie WOERDEN - Het onlangs in Woerden opgegraven Romeinse schip zet volgens archeologen alle be staande ideeën over goederentransport over wa ter in Romeins Europa op de helling. Het schip blijkt een nog nooit eerder aangetroffen combina tie te zijn van een platbodem en galei. Met zeker twaalf roeiers aan boord kon dit roei- vrachtschip stroomopwaarts de Rijn bevaren. Door de unieke combinatie was het schip ook een langer leven beschoren, zo hebben archeologen gisteren bekendgemaakt. Archeologen gingen er tot nu toe vanuit dat Ro meinse vrachtschepen wegens de sterke stroming op de Rijn uitsluitend stroomafwaarts konden va ren: vanuit Duitsland in de richting van de Noord zee. De schepen beschikten weliswaar over een zeil, maar dat was uitsluitend geschikt om stroomafwaarts te varen over de vaak zeer brede en meanderende rivier. Ook met zeil konden de Romeinen niet tegen de stroom op. De 'combina tieboot' van Woerden, die voorzien is van een zeil en roeibanken, maakte het de Romeinen mogelijk de Rijn stroomopwaarts te bevaren. foto Vincent Boon/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3