PZC D'Heule II krijgt eerste huizen in 2004 Fietspad Vroon weg blijft 's nachts open PZC Schaapskudde opnieuw in de knel Provincie eens met kleine windmolen Actiecomité wil bus uit kern Laagbetaalde wordt steeds ongezonder 15 Verhuizing bouwbedrijf Oosterland lijkt strijdpunt agenda woensdag 1 oktober 2003 Ester centraal Werkdruk Taakstraf voor boompjesvernieler Aanrijding in Zierikzee Messentrekker (13) langer vast Groot schip trekt bekijks N ff Bloemdijken Trillingen Weinig schot in zaak Boogert door Ali Pankow ZIERIKZEE - De verplaatsing van bouwbedrijf Boogert in Oosterland uit de woonkern naar een plek aan de rand van het dorp lijkt uit te groeien tot een strijdpunt tussen de raads fracties en wethouder G. van de Velde-de Wilde. De fracties ga ven de wethouder eind maart de opdracht zich niet te halsstarrig op te stellen ten aanzien van dat ondernemersplan, maar te zoe ken naar mogelijkheden die ge wenste bedrijfsverplaatsing mogelijk te maken. Er zit echter weinig schot in de zaak. Ook ondernemer H. Boogert be treurt dat zeer. Zijn bouwbe drijf is verspreid over meerdere vestigingen in het dorp. Tiental len bestel- en vrachtauto's, hef trucks en een vijftig-tons bouw kraan rijden veelvuldig door de smalle straten. Het kantoor aan de Lange Achterweg is uit zijn jasje gegroeid, zodat er ook ge bruik moet worden gemaakt van een tijdelijke kantoorunit. Boogert is al vele jaren bezig zijn bedrijf verplaatst te krijgen naar de rand van Oosterland. Hij benadrukt de grote sociale binding met het dorp en voelt er daarom niks voor te verhuizen naar een bedrijventerrein in Zierikzee, zoals gemeente en provincie dat liever zouden zien. Veelvuldig overleg leidde uiteindelijk tot de bereidheid bij de gemeente te zoeken naar een uitzonderingsmogelijkheid voor Boogert. Het houdt in dat een stuk agrarische grond be- BRUINISSE - In de Nederland se Hervormde kerk in Bruinisse wordt zondag 5 oktober een kin- dernevendienst gehouden met als thema 'Ester'. In drie kindermiddagen voor verschillende leeftijdsgroepen is dit thema vooraf nader uitge werkt. Het Bruse kinderkoor onder leiding van Rianne Dorst verleent medewerking aan deze kindernevendienst. stemd zou moeten worden als bedrijventerrein. Eind maart wist de ondernemer de leden van de commissie Openbare Ruimte voor zich te winnen met de presentatie van een plan voor vestiging van zijn bouwbedrijf aan de verlengde Molenweg. Belangrijk voordeel van de bedrijfsverplaatsing is dat er in het dorp zelf veel ruim te vrij komt voor woningbouw, zogeheten inbreiding. Volgens de commissieleden dient dit plan dan ook als een rode draad door het nieuwe Bestemmings plan Kom Oosterland te lopen. Hoewel er planologisch nogal wat haken en ogen aan het plan van Boogert kleven, drong de commissie er toch bij de wet houder op aan te zoeken naar mogelijkheden de ondernemer tegemoet te komen. Het stoort sommige fracties dan ook dat de wethouder nu heeft besloten de verplaatsing van het bouwbedrijf los te koppelen van de procedure voor het bestem mingsplan. De politiek betwij felt of dat wel echt een half jaar tijdwinst voor het bestem mingsplan oplevert, zoals Van de Velde beweert. Zij benadrukt grote waarde te hechten aan een snelle actualisering van de be stemmingsplannen voor de woonkernen, zodat daarmee ook eindelijk de werkdruk op de afdeling ruimtelijke ordening wat kan afnemen. Volgens de wethouder zou het plan van Boogert de zaak onnodig op houden. Bovendien zou de ondernemer inmiddels nogal wat gewijzigd hebben in het plan waar de com missieleden enkele maanden geleden zo gecharmeerd van waren. „Wat daarin als natuur stond aangegeven, heeft nu een agrarische bestemming en dat is een verschil van honderd pro cent", aldus de wethouder. Zij heeft nog geen inhoudelijk overleg gehad met de provincie over het plan-Boogert en hecht er zeer aan de procedure Be stemmingsplan Kom Ooster land daardoor niet te laten op houden. Zwaar verkeer als een 50-tons bouwkraan door de dorpskern behoort tot het verleden als Bouwbedrijf Boogert naar de rand van Ooster land mag verhuizen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman N1EUWERKERK - Van de 47 woningen die tezamen de twee de fase van plan d'Heule in Nieuwerkerk gaan vormen, mo gen volgend jaar de eerste 17 worden gebouwd. Of dat lukt is afhankelijk van het verloop van de inspraak. De gemeente heeft onlangs het ontwerpbestem- mingsplan in procedure ge bracht. Meest in het oog springende wij ziging ten opzichte van het voorontwerpbestemmingsplan is dat de fasering is aangepast, schetst beleidsmedewerker Ch. van den Heuvel. De acht wo ningen die aanvankelijk dit jaar al op het bouwprogramma ston den zijn naar volgend jaar door geschoven. Dat heeft tot gevolg dat in dat jaar in totaal 17 wo ningen mogen worden gereali seerd. In 2005 is ruimte voor tien woningen. Tussen 2008 en 2012 kunnen de resterende twintig huizen worden gebouwd. De pauze die tussen 2005 en 2008 is ingelast, is het gevolg van een opmerking van de pro vincie. In het voorontwerp was nog sprake van het achter el kaar doorbouwen, maar dat werd door de provincie als te massaal ervaren. Bovendien kwam die planning niet met het provinciaal woningbouwpro gramma overeen. Op aandringen van provincie én dorpsraad heeft bovendien, voorafgaand aan de totstand koming van het ontwerpbe- stemmingsplan, archeologisch onderzoek plaatsgevonden. Het in juni gepresenteerde rapport maakt duidelijk dat er geen ar cheologisch waardevolle resten op die plek in de bodem zijn ge vonden. Het plan is verder nagenoeg het zelfde gebleven, op wat details na. Zo is aan de zuidkant, waar de nieuw te bouwen wijk grenst aan de woningen van D 'Heule 1 de langwerpige groenstrook wat afgeslankt om een strook parkeerplaatsen te kunnen rea liseren. De precieze invulling komt pas in een later stadium aan bod. Belanghebbenden hebben nu een paar weken de tijd een zienswijze op het ont werp in te dienen. Daarna volgt een hoorcommissie, eventuele aanpassing van het plan en vaststelling door de raad en la ter provincie of eventueel be handeling door de raad van sta te. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes begreep gisteren niets van de vernielingen in Renesse, waar voor een 21-jarige inwoner van Standdaarbuiten zich moest verantwoorden. „Als u gedronken hebt, dan bent u blijkbaar een ander mens. Als ik u hier zo ziet zitten dan is dit een wereld van verschil. Hier bent u een rustig persoon." De verdachte maakte 29 juli dit jaar deel uit van een groep jongeren die on derweg naar een camping in Renesse twintig boompjes ver nielde. Hij gaf toe dat het alcoholgebruik de aanleiding tot de vernielzucht was. „Ik struikelde. Ik ben toen boos geworden en heb enkele boompjes geknakt." De schade bedroeg 5000 euro. Volgens officier van justitie R. Jeuken bepaalde het inci dent het beeld van een groep jongeren die in vakantieplaatsen als Renesse het stoer vinden om te drinken en daarmee na drukkelijk op de voorgrond willen treden. „Het wekt buiten gewone ergernis bij de gedupeerden", vond Jeuken. Zijn eis van 120 uur taakstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, werd door de politierechter overgenomen. ZIERIKZEE - Op de kruising Heuvelsweg, Lange Blokweg in Zierikzee vond gistermorgen een aanrijding plaats tussen een personenauto en een fiets. De 55-jarige bestuurder van de personenauto uit Zierikzee reed over de Heuvelsweg en wilde rechtsaf de Lange Blokweg oprijden. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de 46-jarige fietsster uit de gemeente Schouwen-Duiveland die over het fietspad reed. Zij kwam uit de richting Schuddebeurs en reed in de richting van Zierik zee. De vrouw werd door ambulancepersoneel ter controle naar de huisarts gebracht. TERNEUZEN - De dertienjarige jongen uit Terneuzen die vo rige week dinsdag een veertienjarige plaatsgenoot met een mes in de buik stak, zit in ieder geval de komende dertig dagen nog vast. Dat meldt woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie in Middelburg desgevraagd. De jeugdige dader is gisteren voorgeleid aan de raadkamer van de rechtbank in Middelburg. Daar is besloten tot de ge vangenhouding van de verdachte. Deze gevangenhouding duurt maximaal dertig dagen en kan nog twee keer met die periode worden verlengd. Dader en slachtoffer maakten deel uit van een groep die ruzie maakte in de wijk Oude Vaart. Politiewoordvoerder Jan van Mourick kon gisteren nog geen mededelingen doen over de aanleiding tot de ruzie en de steekpartij. Het veertienjarige slachtoffer werd na het inci dent opgenomen in het ziekenhuis. De jongen maakt het in middels beter en mag een dezer dagen naar huis. TERNEUZEN - Gisteravond om kwart over acht arriveerde het containerschip Sovereign Maersk op Vlissingen Rede. Het schip voer in de loop van de avond, onder het toeziend oog van tientallen scheepvaartliefhebbers die zich her en der op de Westerscheldedijk hadden verzameld, door naar Antwerpen. Met een lengte van 34698 metereen breedte van 4291 meter, een dead weight van 104.696 ton een capaciteit van 6600 zee containers is de Sovereign Maersk het grootste container schip ooit op de Westerschelde. De scheepvaartdienst trof speciale maatregelen om de 'con tainersuper' een ongehinderde doorvaart richting Antwerpen te bieden. Het schip voer, volgens voorschrift, met twee lood sen aan boord. Vandaag keert de Sovereign Maersk terug naar door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het nieuw aan te leggen fietspad door het Vroon- gebied tussen Burgh-Haamste- de en Renesse blijft ook 's nachts voor iedereen toegankelijk. Gedeputeerde M. Kramer heeft Schouwen-Duiveland laten we ten dat er geen besluit bestaat over een beperkt gebruik van de route. Mocht daar al behoefte aan bestaan, dan is die beslis sing aan de gemeente, aldus wethouder G. van de Velde-de Wilde naar aanleiding van het gesprek dat zij gisteren had met Kramer. „En wat ons betreft is die keuze helemaal helder: dag en nacht openhouden dat pad." Vorige week ontstond er in de landinrichtingscommissie Schouwen-West en de gemeen teraad commotie door de eenzij dige mededeling van een pro vincievertegenwoordiger dat REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur het nieuwe fietspad (evenals de Vroongronden) onder beheer zou komen van Staatsbosbe heer. Consequentie daarvan zou zijn dat de route door de binnen- duinen geheel volgens het regi me van die instantie tussen zonsondergang en zonsopgang niet mocht worden gebruikt. Die maatregel druist in tegen eerdere afspraken en dus wei gerde de raad afgelopen don derdag een verkeersbesluit te nemen voor het afsluiten van een resterend stukje Vroonweg op gemeentelijk grondgebied. Het telefoontje van de verant woordelijk gebiedsgedeputeer- de heeft wat Van de Velde betreft alle misverstanden daaromtrent 'voor eens en altijd de wereld uit geholpen'. „Hij heeft klip en klaar aangegeven dat het aan de gemeente is te be sluiten of het fietspad 24 uur per dag open blijft of niet. Wij heb ben van begin af aan op het standpunt gestaan dat de toe gankelijkheid van het gebied voor wat betreft langzaam ver keer gehandhaafd moet blijven, ook na de sloop van de Vroon- weg. Dus in deze is de keuze makkelijk en het probleem wat mij betreft opgelost." Het misverstand zou zijn ont staan op basis van een aantal in spraakreacties over het gebruik van het fietspad in verband met privacy van omwonenden. Vol gens Van de Velde staat ook nog niet vast dat het pad onder toe zicht van Staatsbosbeheer komt. Onduidelijk blijven te vens de plannen met het vee in het Vroongebied. Gesproken wordt over het weghalen van weidehekken, zodat koeien en paarden straks overal kunnen lopen. Die situatie zou meespe len in overwegingen om het fietspad in de nachtelijke uren af te sluiten, teneinde schrikre acties en ongelukken te voorko men. Het uitgestelde verkeersbesluit keert eind oktober terug op de raadsagenda, verwacht de wet houder. Dat de besluitvorming in die hoek daarmee bijna een maand is vertraagd, heeft vol gens haar geen verdere conse quenties. 1 1 ST551*Mf rijMf rn i rna Een kudde schapen langs de Brilletjesdijk in Heinkenszand. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De stich ting Zeeuwse Schaapskudde zit opnieuw in de financiële problemen. Om een acuut te kort van 20.000 euro op te los sen is de gemeente Borsele in het geweer gekomen. Het college wil de stichting dat bedrag lenen. Maar dan moet er wel een oplossing komen voor het structurele probleem. De gemeente Borsele vindt dat er op korte termijn moet wor den gesproken over een andere financiële aanpak, zodat de gemeente niet elke keer hoeft bij te springen. De problemen bij de Zeeuwse Schaapskudde zijn ontstaan toen de dienstplicht werd op geheven. De vervangende dienstplicht zorgde altijd voor herders omdat de kudde er kend was als arbeidsplaats voor dienstweigeraars. Het Rijk betaalde het salaris van de herders. Sinds de dienst plicht is afgeschaft, zijn ook de weigeraars uit de tijd en moet de stichting alle personeel ge woon uit eigen zak betalen. De inkomsten, vooral subsidies, zijn daarvoor niet toereikend. Het is dan ook niet de eerste keer dat Borsele de kudde uit de brand moet helpen. Voor waarde voor het verstrekken van een lening is wel dat er orde op zaken wordt gesteld. Deze week komt het stich tingsbestuur met vertegen woordigers van het gemeente bestuur bijeen om de zaak te bespreken. De stichting zorgt er met de begrazing van bloemdijken voor dat de dijktaluds in de Zak van Zuid-Beveland niet verruigen en dat de grote di versiteit aan planten er in stand blijft. S TREEKACTIVITEITEN SEROOSKERKE Dorpshuis, 9.00 uur: Openbare vergadering Landinrichtings commissie Schouwen-Oost. door Esme Soesman KERKWERVE - De provincie Zeeland gaat akkoord met de bouw van een Canadese wind molen aan de Inlaagweg in Kerkwerve. De kleine molen die daar voorzien is, moet bijdragen aan de waterkwaliteit van de in lagen. De molen wordt deze winter geplaatst. Dat is voor de provincie ook pre cies de reden waarom toetsing aan het beleid in de streekplan uitwerking Windenergie niet nodig is. In tegenstelling tot windturbines voor duurzame energie, gaat het hier namelijk om een kleine windmolen ten behoeve van de waterhuishou ding. De molen moet voor door stroming van het water zorgen. Het natuurgebied aan de zuid kust van Schouwen-Duiveland, onderdeel van landinrichtings project Schouwen-Oost, omvat veel water. Voor de kwaliteit daarvan is het belangrijk dat er beweging in blijft. Het bouwplan past ook niet in het geldende bestemmingsplan Buitengebied Middenschou- wen, waarin de grond de be stemming agrarisch gebied met beperkte flexibiliteit heeft mee gekregen. Ook daar wil de pro vincie echter van afwijken. De door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het Actiecomité Weststraat/Burgh- seweg Leefbaar en de Dorps- i raad Burgh-Haamstede zijn het niet helemaal eens over de ma nier waarop de verkeershinder in beide straten in Burgh- Haamstede moet worden opge lost. Het actiecomité wil dat de bussen van het streekvervoer volledig om de dorpskern heen worden geleid. De dorpsraad is er niet van overtuigd dat dit de juiste oplossing is. Volgens het bestuur van de dorpsraad is die omleiding in feite een achterhaald verhaal. De drie buslijnen die voorheen dwars door Haamstede reden, zijn inmiddels gereduceerd tot één lijn. Daardoor is de dorps raad niet meer zo overtuigd van het effect van omleiding rond de kern. Woordvoerder T. de Gelder van de dorpsraad Burgh-Haamste de zegt de overlast van de bewo ners van de Weststraat en de Burghseweg beslist niet onder de tafel te willen schuiven. Hij moet echter vaststellen dat de dorpsraad andere oplossingen voorstaat dan het actiecomité. Zo pleit De Gelder vooral voor de aanleg van betere asfaltering en legt het actiecomité de na druk op de noodzaak van meer bloembakken en versmallingen omdat de huidige obstakels te weinig effect sorteren. De dorpsraad dringt er bij de ge meente op aan even voorzichtig te zijn met het zonder meer uit voeren van de door het actieco mité aangedragen oplossingen. Volgens De Gelder kan daar be ter eerst nog nader overleg over gevoerd worden. Secretaris J. de Roode van het actiecomité zou juist liever zien dat er nu eindelijk echt iets wordt gedaan aan de trillingen in beide straten waar de bewo ners nu al zes jaar onder gebukt gaan. „Honderd procent van de inwoners ondervindt er last van en bij 78 procent van de bewo ners is aantoonbare schade aan de woningen ontstaan", vertelt De Roode. Hij zegt zelfs van een deskundige te hebben verno men dat één huis letterlijk op in storten staat. Het actiecomité doet een drin gend beroep op het gemeentebe stuur nou toch eindelijk de situatie in Weststraat en Burgh seweg eens echt aan te pakken door het uitvoeren van de oplos singen die zij daar voor heeft aangedragen. De raadsfracties dringen daar ook op aan bij wethouder L. Ge- luk-Poortvliet van Verkeer, maar vinden wel dat zij dat in goed overleg met de dorpsraad moet doen. molen is een relatief klein ding. Het heeft een open opbouw van zeven meter hoog en een blad diameter van 3,6 meter. Daar mee steekt het gevaarte zo'n negen meter boven de grond uit. De Dienst Landelijk Gebied heeft realisatie van drie van de ze molens in gedachten. De pro cedure van de twee andere tur bines moet nog opgepakt worden. Overigens zijn deze twee andere exemplaren nog kleiner dan het deze winter neer te zetten bouwsel. Die klus vindt ergens tussen december en maart plaats. door Claudia Sondervan KRUININGEN - Mensen met lage inkomens zijn aantoonbaar ongezonder dan mensen met hoge inkomens. Dat ligt niet aan hun genen, maar aan hun le vensomstandigheden die het gevolg zijn van gebrek aan geld. De gezondheidsverschillen tus sen rijk en arm zijn sterk toegenomen sinds de Tweede Wereldoorlog. En het kabinet Balkenende draagt met steeds meer eigen bijdrages in de ge zondheidszorg en de zorgver strekkingen meer dan zijn steentje bij. Die waarschuwing gaf onderzoeker Joop ten Dam van het Steunpunt Lokale Aan pak Gezondheidsverschillen deze week tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van armoedebe- strijdingsplatform voor Zee land, Splinter. Nu de gemeenten op het mo ment staan hun eerste gezond heidsnota's te schrijven con form de nieuwe Wet Collectieve Preventie Volksgezondheid is het tijd de gemeenteraden te wijzen op de gezondheidsver schillen tussen arm en rijk, stel de beleidsondersteunend advi seur Noëlle Pötgens van GGD Zeeland. Vooralsnog stellen en kele gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen concreet zwakke inkomensgroepen als ouderen en alleenstaande vrouwen cen traal in hun gezondheidsvisies, zei Pötgens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37