13 Meer ruimte voor groeiende bomen Fracties twijfelen over digitalisering dorpshuizen Ritthem klaagt over naaktlopers Gemeentebestuur wil tijdens stroomstoring beroep doen op radio prVmo Graanbedrijf Van Tuyl in Bruinisse mag drie grote silo's bouwen Oranje Verrassend nieuw: Inlia gaat uitgeprocedeerde asielzoekers begeleiden zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 1 oktober 2003 Zwemmers strijden om wisselbeker Cheque voor aids-wees Imposant D£ Celstraf voor diefstal krat garnalen en fiets Stelletjes Streng Calamiteitennummer van de reepe PZC SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE - De span nende strijd die vorige week met de start van het Schoolzwemtoernooi Schouwen-Duiveland is losgebarsten, komt zater dag 4 oktober tot een hoogtepunt. Dan wordt de finale gehouden, vanaf tien uur 's morgens. Zesennegentig kinderen, afkomstig van zestien verschillende basisscho len uit de regio, bestijgen de startblokken tijdens de finale van de derde editie van dit evenement. In Zie- rikzee hebben leerlingen van zeven scholen zich voor de eindstrijd ge plaatst: Sint Willibror- dusschool, J. L. de Jonge- school, J. W. van de Doel- school, De Meie, 't Kof schip, de Theo Thijssen- school en Binnen de Veste. Verder zijn de Samuel- school uit Kerkwerve, de openbare basisscholen DuivelanduitSirjansland en Nieuwerkerk, 't Stae- pel of uit Renesse, Op Dreef en De Meerpaal uit Bruinisse, De Ooster burcht uit Oosterland, De Kirreweie uit Burgh- Haamstede en 't Meetje uit Ellemeet tijdens de fi nale van de partij. De deelnemers zwemmen in drie categorieën; de groepen 3/4,5/6 en 7/8. Zij moeten drie slagen uit voeren. Tussendoor wor den nog demonstraties ge geven door - zowel oude als jongere - leden van de organiserende club, Zwemsportvereniging Onderdak. Zo wordt bij voorbeeld een estafette wisselslag ten uitvoer ge bracht. De winnaars per categorie krijgen een be ker uitgereikt. Voor de school is er een wisselbe ker. De finale wordt zater dag gehouden in het Zie- rikzeese.zwembad Onder dak tussen tien en half VLISSINGEN - Blijf-van- mijn-lijf Zeeland heeft gisteren 1250 euro geschonken aan Gla dys Jankie, die in het Zuid-Afri- kaanse Govan Mbeki woont. Met Govan Mbeki heeft de gemeente Vlissingen een zusterstadrelatie. Wethouder L. Poppe-de Looff zorgt dat het geld in Govan Mbeki terecht komt. Jankie is 'geadopteerd' door de gemeente Vlissingen. Haar moeder is vorig jaar overleden aan aids. De moeder zette zich als raadslid van Govan Mbeki in voor de wederopbouw van Zuid-Afrika. Daarvoor deed ze in september 2000 nog mee aan een trainingsprogramma in Vlissingen. Advertentie Pullovers t/m mt. XXXXL Jacks t/m mt. 62 Shirts t/m mt. 48 Pantalons t/m mt. 641/4 en toch vertrouwd mop© sinds '000 Plein 1940 - nr 20-4331 LH Middelburg® 0118-612508 Gemeente besteedt zorg uit door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting In lia gaat op Schouwen-Duive land uitgeprocedeerde asielzoe kers begeleiden. De gemeente trekt daarvoor jaarlijks vijfdui zend euro uit. Met de overeen komst wordt voorkomen dat een aantal 'gevallen' buiten de boot valt. Tot dusver werd door de ge meente intensief samengewerkt met Vluchtelingenwerk voor de noodopvang van uitgeproce deerde asielzoekers. De organi satie moet het door (landelijke) interne bezuinigingen sinds en kele maanden op Schouwen- Duiveland zonder professionele coördinator doen. En omdat ook de gemeentelijke afdeling Werk, Inkomen en Zorg (WIZ) niet vol doende mensen beschikbaar heeft, heeft de gemeente geko zen de kwesties in handen te ge ven van Inlia. Alle aanmeldin gen worden met ingang van vandaag doorgeschoven, maak te wethouder G. van der Salm (PvdA) bekend. Daarmee wordt voorkomen dat de afhandeling van dergelijke, vaak schrijnen de, 'gevallen' in het gedrang komt. Op verschillende locaties bin nen de eilandelij ke gemeente worden momenteel 18 uitgepro cedeerde asielzoekers opgevan gen. Daarbij gaat het om men sen die niet langer kunnen reke nen op levensonderhoud in een asielzoekerscentrum en in af wachting zijn van een beroeps uitspraak met betrekking tot hun verblijfsvergunning. Nog eens 26 anderen zijn aangemeld voor noodopvang. Inlia gaat nu beoordelen of zij aan de criteria voldoen om in aanmerking te komen en zal ze in een positief geval ook ergens huisvesten. Met name die beoordeling was tot dusver de taak van Vluchte lingenwerk. Van der Salm is niet bang dat door het uitbesteden van deze vorm van zorg aan de -provin- ciebreed en landelijke actieve- hulporganisatie minder naar de persoonlijke omstandigheden van de 'Schouwse asielzoekers' wordt gekeken. „De gemeente heeft hierin totaal geen verant woordelijkheid. Dat we het tot dusver wél zelf deden, is een an dere zaak. Uitgeprocedeerde asielzoekers leven ondergronds. Op onverwachte momenten ko men ze naar boven en dan probeerden wij samen met Vluchtelingenwerk een zo goed mogelijke oplossing te vinden. Mijn indruk over de aanpak van Inlia is: streng maar rechtvaar dig. Zij zijn de specialisten op dit gebied." Het streven van Vluchtelingenwerk is altijd de asielzoekers onder te brengen in de omgeving van hun laatste adres, zodat onder andere de kinderen gewoon naar de hun vertrouwde school kunnen blij ven gaan. Inlia kijkt meer over de grenzen van gemeenten en provincie. De gemeente betaalt Inlia jaar lijks vijfduizend euro aan uit voeringskosten. Daarnaast zijn burgemeester en wethouders bereid bij wijze van voorschot tienduizend euro beschikbaar te stellen als 'werkkapitaal'. Over een jaar wordt bekeken of de overeenkomst goed genoeg is om dezelfde basis voort te zet ten. De meeste gemeenten in Zeeland hebben een soortgelijk contract met de organisatie. Een deel van de Oostenrijkse en Corsicaanse dennen wordt in Boswachterij Westerschouwen gekapt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow WESTENSCHOUWEN - Het boomvak langs de zeereep in de Boswachterij Wes terschouwen wordt deze weken dras tisch uitgedund. Een deel van Oosten rijkse en Corsicaanse dennen moet gekapt worden om de overblijvende bo men meer ruimte te bieden om door te groeien. Door het uitdunnen van het bos ontstaat er bovendien meer lichtinval, met als ge volg dat soms al j aren op de grond liggen de zaden van bomen, struiken en kruiden ontkiemen. Dat past weer in het streven van Staatsbosbeheer de Boswachterij geleidelijk om te vormen van een naald bos in een meer gevarieerd bos waarin ook loofhout tot wasdom komt. Bos wachter Dirk Fluijt moet op dit moment constateren dat zowel het naald- als het loofhout wel enigszins te lijden heeft ge had van de droogte de afgelopen zomer. De Boswachterij Westerschouwen werd tussen 1921 en 1942 ingeplant om het verstuiven van de duinen tegen te gaan. Later werd het bos met z'n dennen, ven netjes, heuvels en valleien een toeristi sche trekpleister. Daarnaast is het nu nog steeds ook een productiebos. Boswachter Fluijt legt uit dat het bos verdeeld is in een aantal productievakken. Elk vak wordt eens per vijf of zes jaar uitgedund. Dit j aar is het vak langs de zeereep aan de beurt. Was er vroeger een hele zaagploeg nodig voor het uitdunnen, tegenwoordig doet houtvester Marco Brouwers uit het Bra bantse Vessem het werk alleen. Daartoe staat hem wel een imposante houtves tersmachine ten dienste. Dat is een acht- wielig en zeer wendbaar gevaarte. Een doorgang van 2,70 meter breed is genoeg voor Brouwers om met zijn voertuig van de ene naar de andere boom te rijden. De door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties van CDA en Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) pleiten voor heroverweging van het besluit tot digitalisering van de dorps huizen op Schouwen-Duive land. Advertentie W SPORTS FACTORY TIMBERLAND Leder boot in bruin Beide fracties zijn van mening dat de verslechterde economi sche situatie er alle aanleiding toegeeft dit besluit nogeens te gen het licht te houden voordat het daadwerkelijk wordt uitge voerd. Zij stelden dat gister avond aan de orde in de commis sie Samenleving en Bestuur naar aanleiding van een raads- brief over de stand van zaken van dit traject. Wethouder G. van der Salm zegt er weinig voor te voelen terug te komen op een besluit waar de gemeenteraad bij de begro tingsbehandeling vorig jaar in principe al mee akkoord is ge gaan. De gemeente heeft er in middels een budget van bijna twee ton voor gevoteerd. Voor uitlopend op computeraanslui tingen in alle dorpshuizen wordt er sinds 1 september al proef gedraaid in de dorpshui zen in Scharendijke, Brouwers haven en Bruinisse. „De financiële problemen die nu spelen, geven onze fractie aanleiding tot heroverweging", zegt P. Berrevoets-Ringelberg (LSD). Zij voelt er weinig voor nieuwe zaken op te tuigen nu er bestaande verworvenheden op de tocht komen te staan wegens noodzakelijke bezuinigingen. Bovendien meent Berrevoets dat de behoefte aan computers in de dorpshuizen niet zeer groot zal zijn. N. deDanschutter (CDA) sluit zich daarbij aan. B. van de Sande-Troost (Pvda) denkt er anders over. Volgens haar betreft het hier niet het op tuigen van een luxe voorzie ning, maar kunnen computers met internetaansluiting wezen lijk bijdragen aan de dienstver lening binnen de dorpshuizen. Zij is ervan overtuigd dat er nog heel wat mensen zijn die niet zelf de beschikking hebben over internet en er graag in hun dorpshuis gebruik van zullen maken. MIDDELBURG - Een 52-jarige man uit Vlissingen is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor winkeldiefstallen veroordeeld tot drie weken cel. De man stal 28 juli dit jaar in Vlissingen een krat met lege flessen. Een maand later nam hij twee pakjes garnalen weg bij Albert Heijn in Vlissingen. Een dertigjarige Vlissinger kreeg voor de diefstal van een damesfiets een week ge vangenisstraf opgelegd. Hij had 21 juli een fiets die op slot stond meegenomen naar zijn schuur. door Marcel Modde BRUINISSE - De toekomst van Graanhandel Van Tuyl in Brui nisse is zeker gesteld. Gedepu teerde Staten hebben toestem ming gegeven voor de bouw van drie grote silo's bij het bedrijf. De uitbreiding was noodzake lijk om te kunnen voldoen aan de wettelijke eisen voor voed- selhygiëne. De silo's zijn vijftien meter hoog en passen daarmee niet in het bestaande bestemmingsplan voor het Bruse bedrijventerrein De voorschriften schrijven een maximale bouwhoogte van zes meter voor. De gemeente toonde zich, na een forse vertraging in de afhandeling van de aan vraag, februari dit jaar bereid tot een versnelde aanpassing van het bestemmingsplan. Het dagelijks provinciebestuur gaf gisteren voor die procedure een verklaring van geen bezwaar af. GS staan achter de ruimtelijke onderbouwing van de gemeente en delen ook haar argumenten tegen de ingebrachte bezwaren met betrekking tot de komst van de hoge silo's. Van Tuyl deed zijn aanvraag voor de drie silo 's ruim twee j aar geleden. Omdat hij 1 januari nog steeds geen toestemming had gekregen, verloor hij één grote klant aan een concurrent door Ron Magnée RITTHEM - Omwonenden en gebruikers van het strand bij Ritthem klagen steen en been over naaktrecreatie op het strand. Officieel is naturisme in het gebied niet toegestaan, maar daar trekken naturisten zich niets van aan. Bovendien wordt de plek veelvuldig be zocht door mensen die op zoek zijn naar seksueel contact. Op een willekeurige zonnige dag zijn ze op het strandje tus sen Ritthem en Rammekens- hoek vaak te zien: badgasten die op het strand in adamskostuum recreëren. Volgens de letter van de wet is dat daar niet toege staan. Op Walcheren is immers elders een aantal plekken aan gewezen om naakt te zonneba den. Aan de andere kant worden er nauwelijks bekeuringen uit gedeeld aan naturisten en kan men dan ook gevoeglijk van een gedoogsituatie spreken. Het strand is ook een locatie waar veel mensen op zoek gaan naar seksueel contact. Bij het vogelbroedgebied dat Rijkswa terstaat in het kader van na tuurcompensatie heeft aange legd, zijn op zonnige dagen veel homoseksuele mannen actief. Klagers benadrukken dat de he teroseksuele mannen echter de meeste overlast veroorzaken. „Ze draaien met hun manne lijkheid boven je hoofd", om schrijft een omwonende uit Ritthem het. Ook zouden vrou welijke badgasten worden aan gesproken en lastiggevallen door naaktrecreanten. Een woordvoerder van het COC zegt dat het niet de rondlopen de, homoseksuele mannen zijn die overlast veroorzaken maar juist de heteroseksuele naaktre creanten. Daarbij gaat het niet alleen om singles, maar ook om stelletjes. „En die kunnen flink tekeer gaan", aldus de COC- woordvoerder. Omwonenden melden ook veel gebruikte con dooms te vinden in het duinge bied. De COC-woordvoerder beklem toont dat de bosschages van het natuurcompensatiegebied ook gebruikt worden door homo seksuele mannen die op zoek zijn naar seksueel contact. Maar volgens hem is deze overlast zeer beperkt. Volgens strandwacht A. Dijk stra is het strenge optreden te gen naaktrecreatie in het duin gebied tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle er de reden van dat veel naaktrecreanten hun toevlucht in Ritthem zoeken. Ook hij krijgt af en toe 'signalen van overlast.' Volgens de strandwacht is het belangrijk om eventuele overlast direct te melden. „Het strandje bij Rit them is toch iets verder weg voor de strand wachten. Maar zodra er meldingen zijn van naaktre creanten die voor overlast veroorzaken, reageren wij on middellijk." De strandwacht verwacht hiermee de overlast te kunnen terugdringen. Hij me moreert het duingebied van het Nollestrand in Vlissingen waar ook vroeger sprake was van overlastmaar waar nu de rust is teruggekeerd. Overigens is er in Ritthem wel degelijk een plek waar naakt ge- recreëerd mag worden: het grondgebied van de camping Zeelandia. Deze kampeerplaats is ruim 25 jaar geleden opgericht op de voormalige stortplaats bij Ritthem. Een woordvoerder zegt dat er door bezoekers van zijn camping „niet of nauwelijks van het strand van Ritthem gebruik wordt gemaakt." Toch ziet hij er geen kwaad in als mensen op een verlaten stuk strand naakt recreëren. Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen heeft ter plekke poolshoogte genomen en met omwonenden gesproken. Ze wilde gisteren nog geen com mentaar geven. Ook van de zijde van de politie onthoudt men zich vooralsnog van commen taar. Reden is dat het onderwerp vandaag door gemeente en poli tie wordt besproken. machine laat zich niet weerhouden door hobbels en kuilen. De hydraulische grijparm kan alle kanten opdraaien. De machine pakt onder aansturing van Brouwers de boom vast, zaagt hem pal boven de grond af, ontdoet de stam van zijtakken en zaagt de kaal geritste stam men af op de gewenste lengte. De oogst is bestemd voor de hout- en vezelindustrie. De afgezaagde takken die achterblijven in het bos vormen voedingsstoffen en schuilgelegenheid voor allerlei insecten. Door de wielen van de houtvestersma chine wordt de grond flink omgewoeld, met als gevolg dat veel zaden gestimu leerd worden te ontkiemen. in Antwerpen en dreigde een andere belangrijke afnemer uit de voedselindustrie ook aan Bruinisse verloren te gaan. De directie sprak haar twijfels uit over het voortbestaan van het meer dan een eeuw oude fami liebedrijf. Dat moment kon worden uitgesteld door de in Bruinisse bedoelde overslagca paciteit tijdelijk elders uit te be steden. Zodra de drie silo's in gebruik kunnen worden geno men, mede-directeur A. van Tuyl gaat uit van nog voor de jaarwisseling, dan worden die activiteiten alsnog naar Bru verplaatst. De hele procedure heeft het be drijf flink wat problemen be zorgd en geld gekost, zegt Van Tuyl. Echt opgelucht over het positieve besluit van de provin cie is hij ook niet. „Eerst nog maar eens afwachten wanneer de gemeente nu definitief over de brug komt." In de silo's wordt rijst opgesla gen dat van daaruit rechtstreeks kan worden overgeladen in buikvrachtwagens. Tot voor kort ging dat via een transport band. De aangescherpte wetge ving schrijft voor dat het overla den van voedingsmiddelen in een gesloten circuit moet gebeu ren. Daarmee wordt zo veel mo gelijk uitgesloten dat er zaken tussen etenswaren belanden die er niet in thuis horen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De recente stroomstoringen in de Westhoek 1 van Schouwen-Duiveland de afgelopen zomer geven het ge meentebestuur aanleiding te bezien hoe de communicatie naar de bevolking toe verbeterd kan worden. De gemeente wil proberen in verder voorkomen de gevallen een beroep te doen op Radio Schouwen-Duiveland en op de dorpsraden. Wethouder G. van der Salm deelde dat gisteravond mee in de commissie Samenleving en Bestuur naar aanleiding van vragen van de fracties van WD en CDA. Volgens de wethouder hebben zowel de lokale omroep als de dorpsraden zich bereid verklaard in dat soort situaties medewerking te verlenen, maar over de preciese invulling van de taken moet nog nader overleg volgen. Van der Salm trad bij deze beantwoording op als plaatsvervanger van portefeuil lehouder burgemeester Assel- berg die met vakantie is. De wethouder liet verder weten dat Nutsbedrijf Delta inmiddels verbetering van de communica tie met de betrokken overheden heeft toegezegd door bij verdere stroomstoringen een speciaal calamiteitennummer open te stellen. Op de brief die het ge meentebestuur schreef aan KPN over het uitvallen van zo wel het vaste als het mobiele te lefoonnet is ook na herhaald aandringen nog geen antwoord ontvangen. Tenslotte deelde Van der Salm mede dat Delta geen enkele ver goeding zal verstrekken voor de schade die het bedrijfsleven leed als gevolg van de stroom storingen noch voor de kosten van ruim 20.000 euro die ge meente heeft moeten maken. Volgens de wethouder beroept het Nutsbedrijf zich in dit geval op het feit dat het euvel korter dan vier uur heeft geduurd en derhalve wettelijk niet ver plicht is tot schadevergoeding. „Dan moet de vertegenwoordi ger van onze gemeente in de aandeelhoudersvergadering van Delta toch maar eens aan kaarten dat die regeling niet meer van deze tijd is", luidde daarop de reactie van WD-er D. Meulblok. Hij kreeg daarin bijval van de andere fracties. Advertentie Tommy Hilfiger dick boons maripé donna carolina JT NEWS! SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl Feest bij de Covra. De konin gin opende de knaloranje bunker waarin hoogradioac- tief afval de komende hon derdjaar ligt uit te doven. Een ver slag gever van Radio 1 vroeg een woordvoerder naar het waarom van de uitbundi ge beschildering van de be tonnen kolos. Zijn antwoord stelde de Zeeuwse luisteraars niet echt gerust. „We willen het gebouw een bijzondere uitstraling ge- iviaien iu - to Van 114.95 voor Aanbitding geldig van 1 t'm 5 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond (ZONDAG GEOPEND)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35