PZC PZC Jeugdbrandweer steeds professioneler Handtekeningenactie voor behoud De Zaete succes OR Broomchemie en vakbonden denken mee over sanering Gemeente houdt naleving regels nauwlettend in de gaten b 15 1000ste Eco-kit uitgereikt aan Lewedorpse Boys Cheque voor aids-wees in Zuid-Afrika agenda woensdag 1 oktober 2003 Werkstraf voor bedreigen met bijl Drie weken cel voor winkeldief Werkstraf voor betasten vrouw Diefstal uit boot in Kamperland 1 jmmm Schadeclaim Wedstrijden Milieuscan -Mg® Strenge controle stoffenbeurs j MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 24-jarige inwoner van Wolphaartsdijk voor het be dreigen van een echtpaar en het bezit van een hennepkwekerij veroordeeld tot 210 uur werkstraf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. Aan de slachtoffers moet hij duizend euro smartengeld betalen. Verdachte geraakte 29 juli dit jaar in Goes in conflict met het paar over een bouwwerk. De man en vrouw reden vervolgens weg, maar werden achterhaald door verdachte. Die pakte een bijl en ging daarmee dreigend op het paar af. De slachtoffers zagen zich genoodzaakt in een stuk weiland te vluchten. Zij waren zich doodgeschrokken. Bij het doorzoeken van de woning werden bij de man 99 hen nepplanten gevonden. De Bevelander is al eerder voor ver keersdelicten veroordeeld. MIDDELBURG - Een 52-jarige man uit Vlissingen is giste ren door de Middelburgse politierechter voor winkeldiefstal len veroordeeld tot drie weken cel. De man stal 28 juli dit jaar in Vlissingen een krat met lege flessen. Een maand later nam hij twee pakjes garnalen weg bij Albert Heijn in Vlissin gen. Een dertigjarige Vlissinger kreeg voor de diefstal van een da mesfiets een week gevangenisstraf opgelegd. Hij had 21 juli dit jaar een fiets die op slot stond meegenomen naar zijn schuur. Een 33-jarige Vlissinger hielp zijn stadsgenoot met het verbreken van slot. Hij werd eveneens tot een week cel veroordeeld. Voor het stelen van vier fietscomputers werd een 34-jarige inwoner van Vlissingen veroordeeld tot een week cel. De man zag kans samen met een mededader 31 j uli in Mid delburg de fietscomputers weg te nemen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 63-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofd stad voor het plegen van seksuele handelingen negentig uur werkstraf en twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf opgelegd. Aan het slachtoffer moet hij 500 euro smartengeld betalen. De man had 12 juli dit jaar in een kantoorpand in Middelburg een vrouw betast. De Middelburger gaf alleen toe haar bij een borst te hebben gepakt. „Daarna heb ik mijn hand op haar bil gelegd toen ik dreigde te vallen." De ver dachte en het slachtoffer kenden elkaar. De politierechter verbaasde zich over het gedrag, omdat hij nooit eerder met justitie en politie in aanraking was geweest. Volgens de ver dacht had hij in een vlaag van verstandsverbijstering gehan deld. „Ik heb hier veel spijt van." Officier van Justitie, R. Jeu ken, vond de verklaring van het slachtoffer overtuigend. Zij was door de ongewenste intimiteiten helemaal van slag ge raakt. Ze is angstig, slaapt slecht, haar leven is ontregeld. Ze schaamde zich ervoor om naar de politie te gaan. Meneer heeft ook schaamtegevoel, maar dat heeft hij aan zichzelf te wij ten." De officier eiste 180 uur taakstraf. De verdachte schrok van de eis. „Ik heb 39 dienstjaren. Moet ik op mijn leeftijd nog een werkstraf doen? Ik wil best een boete betalen." De politie rechter vond daarvoor de impact te groot, maar halveerde de werkstraf. KAMPERLAND - Uit een boot die lag aangemeerd bij een kampeerterrein aan de Schotsmanweg in Kamperland zijn linnengoed, motorolie en stoelen gestolen. De inbraak moet tussen zondagmiddag twaalf uur en gistermiddag vij f uur zijn gepleegd. doorCarla van de Merbel GOES - Ambtenaren van de ge meente Goes gaan vrijdag op de stoffenbeurs in de Zeelandhal len controleren of de organisatie zich houdt aan de gestelde voor waarden betreffende een beurs. De Centrale Vereniging Ambu lante Handel (CVAH) vindt dat het evenement geen beurs is, maar een markt. De organisatie van de stoffenbeurs heeft het programma voor de dag daarom aangepast. Volgens het bestemmingsplan van de gemeente Goes zijn de Zeelandhallen een evenemen tenhal en mogen ze niet ge bruikt worden als verkoophal. Wel mogen er beurzen worden gehouden. Daarbij moet het grootste deel van de activiteiten onder de noemer demonstratie vallen; voor het andere, kleinere deel, mag er worden verkocht. De Centrale Vereniging Ambu lante Handel (CVAH) stelt dat de komende stoffenbeurs niets meer is dan een overdekte markt. W. de Smit, voorzitter van de CVAH-afdeling Zuid- West-Nederland vindt daarom dat de vergunning oneigenlijk wordt gebruikt. „Het is geen beurs, het is niks speciaals. Mijn leden hebben mij opgedragen hier werk van de maken." De marktkooplui zeggen door de beurs veel klanten mis te lopen. Ook De Smit gaat vrijdag op de beurs kijken of de organisatie zich aan de regels houdt. De stoffenbeurs wordt georga niseerd door een gelijknamige organisatie in Zaandam. Per uitgekozen plaats wordt twee keer per jaar een beurs gehou den, in het voor- en najaar. S. Piller van De Stoffenbeurs wijst de kritiek van de CVAH van de hand. „Wij zijn geen overdekte markt. Elke beurs draait toch om verkoop. Als je rondkijkt op andere beurzen zie je dat. Er is geen één beurs die alleen maar bedoeld is om te amuseren." Toch komt de organisatie tege moet aan de klachten en is het programma van de stoffenbeurs aangepast. „Die plannen lagen er toch al en die hebben we nu VLISSINGEN - Blijf-van- mijn-lijf Zeeland heeft gisteren 1250 euro geschonken aan Gla dys Jankie, die in het Zuid-Afri kaanse Govan Mbeki woont. Met Govan Mbeki heeft de gemeente Vlissingen een zusterstadrelatie. Wethouder L. Poppe-de Looff zorgt dat het geld in Govan Mbeki terecht komt. Jankie is 'geadopteerd' door de gemeente Vlissingen. Haar moeder is vorig jaar overleden aan aids. De moeder zette zich als raadslid van Govan Mbeki in voor de wederopbouw van Zuid-Afrika. Daarvoor deed ze in september 2000 nog mee aan een trainingsprogramma in Vlissingen. Gladys woont in de Topsy foun dation, een opvangvoorziening voor kinderen die op een of an dere manier door aids zijn ge troffen. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur wat versneld", zegt Piller. Zo komen er workshops en zijn er presentaties over stoffen en antiek naaigerei. Ook komt mingsraad en de vakbonden wisten dat het slecht ging met Broomchemie, maar werden maandag toch verrast door de mededeling dat het manage ment het personeelsbestand voor de tweede keer binnen een jaar wil inkrimpen. Zowel OR als bonden vinden het 'frustrerend' dat de personeels sterkte zo snel na de vorige reor ganisatie opnieuw naar bene den moet worden bijgesteld. Beide organisaties begrijpen echter dat het chemisch bedrijf, wil het weer gezond worden, een eind moet maken aan de oplo pende verliezen. Nadat ze de fi nanciële details en analyses hebben ingezien en besproken, zijn ze dan ook bereid om con- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De tijd dat le den van de Vlissingse jeugd brandweer hun eigen laarzen moesten meenemen, is allang voorbij. Gemeenten, maar ook de volwassen brandweerkorp sen zelf, gaan steeds professio neler om met hun toekomstige opvolgers. Binnen de landelijke organisatie van jeugdbrand- weerkorpsen, gaan zelfs stem men op om jeugdbrandweerlie- den in hun laatste jaar als aspi rant examen te laten doen als brandwacht. Dat bevordert de doorstroming, bevestigt voor zitter Cor Bos van Netwerk Jeugdbrandweer Nederland. Hij wil dat elk korps een eigen jeugdbrandweer heeft. De Vlissingse jeugdbrandweer bestaat dit jaar dertig jaar. Vijf enzeventig procent van het hui dige volwassen korps in Vlissin gen en Oost-Souburg bestaat uit oud-jeugdbrandweerleden. In drie decennia leidde de jeugdbrandweer 125 jongeren op, die niet alleen doorstroom den naar de stadsgewestelijke brandweer, maar ook naar korpsen in Gouda, Goirle, Roer mond en Ede. De huidige brand weercommandant van de stads gewestelijke brandweer, Ruud Maljaars, begon zijn loopbaan ook ooit als lid van de jeugd brandweer Vlissingen. Oud-commandant Chris Janse nam in Vlissingen het initiatief tot oprichting van de jeugd brandweer. Cor Bos, nu voorzit ter van de landelijke organisa tie, was met zijn vijftien jaar het oudste aspirant-lid in 1973. Het iemand vertellen over linnen. Het is de vierde keer dat de stoffenbeurs in Goes wordt gehouden. De CVAH heeft eer- structief mee te denken over de mogelijkheden tot kostenre ductie. Districtsbestuurder H. van Beers van CNV BedrijvenBond wist dat Broomchemie vorig jaar al diep in de rode cijfers was beland, mede doordat het be drijf de brandvertrager FR 720 niet mocht produceren van het Rijk. De Terneuzense broomfa- brikant heeft de afgelopen jaren ruim tien miljoen euro geïnves teerd in een nieuwe installatie voor het maken van FR 720. Van Beers: „Voor het niet door gaan van de nieuwe productie lijn zijn nog geen alternatieve korps verstrekte afgedankte pakken met scheuren, er kwa men plastic helmpjes, maar de laarzen moesten de leden zelf maar meenemen van huis. „Als ik zie hoe ik ooit begonnen ben", zegt Bos, „en je kijkt hoe de jeugdbrandweer er tegenwoor dig uitziet; dat is een wereld van verschil. De jeugdbrandweer wordt door andere activiteiten ook steeds professioneler. Sinds twee jaar wordt de jeugdbrand weer ook opgeleid in de proef klasse hoge druk om ze voor te bereiden op het echte brand- weerwerk." Hoofdleider Peter ter Meulen houdt zich inmiddels al dertig der de gemeente ook al gewe zen op eventuele strijdigheden met het bestemmingsplan. Als ambtenaren vrijdag op de beurs producten gevonden. Boven dien heeft het bedrijf de domme pech dat de prijzen gigantisch onder druk staan door de econo mische recessie." De districtsbestuurder vindt het 'sympathiek' dat het mana gement werknemers en vakbon den laat meepraten over de hoeveelheid mensen die moeten afvloeien en de manier waarop, hoewel de werknemers daar door wat langer in onzekerheid blijven over de vraag of ze hun baan kwijtraken. Van Beers: „Maar het manage ment kiest voor een onconven tionele aanpak, die ons de mo- jaar bezig met de jeugdbrand weer. Het korps werd enkele malen Nederlands Kampioen en behaalde tientallen ereplaat sen. „Het is niet makkelijk om tegenwoordig met jongeren te werken", weet hij, „maar je moet eerlijk en duidelijk zijn. Dan heb je aan een groep van twintig jongeren een perfecte club." Vroeger maakte de jeugdbrand weer via kennisoverdracht en spielerei kennis met het vak van brandweerman. De tijd dat tij dens wedstrijden balletjes of blokjes omver gespoten moes ten worden om punten te ver garen, is voorbij. „De jeugd- constateren dat de nadruk ligt op verkoop en niet op demon stratie, hangt de organisatie een dwangsom van 10.000,- gelijkheid geeft eigen ideeën aan te dragen. Zo zou het mis schien mogelijk zijn om een aantal mensen tijdelijk bij een ander bedrijf te detacheren, om ze weer terug te kunnen halen als de economie weer aantrekt of als er nieuwe alternatieve producten kunnen worden ge maakt." Het bestuur van de onderne mingsraad onderschrijft de woorden en conclusies van de districtsbestuurder. De OR hoopt dat het bedrijf er snel in slaagt een aantal nieuwe pro ducten te maken, die vervolgens ook kunnen worden afgezet. i jmwmmmumuumuiam foto Ruben Oreel brandweer is professioneler ge worden", vindt ook Ter Meulen. „Onze kleding voldoet aan al lerlei Arbo-normen. We hebben allemaal, goed passende leren laarzen om maar een voorbeeld te noemen. Dertig jaar geleden bestond er nauwelijks lesmate riaal, nu hebben we officiële boeken van het Nederlands In stituut voor Brandweer en Rampenbestrijding." De aan dacht van het gemeentebestuur voor de Vlissingse jeugdbrand weer is onveranderd gebleven. „De gemeente staat niet voor honderd, maar voor tweehon derd procent achter ons. Dat komt ook door het feit dat we als boven het hoofd. De stoffen beurs in de Zeelandhallen duurt vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. De directie van Broomchemie wacht overigens nog steeds met spanning op het definitieve on derzoeksrapport van het Rijks instituut voor Milieuhygiëne (RIVM). Maar zelfs als dat uit wijst dat FR 720 wel in Neder land geproduceerd kan worden, begint het bedrijf er niet meer aan. Potentiële afnemers zijn al lang naar concurrenten in Engeland en Frankrijk overgelopen of be trekken de vlamvertrager van de Israëlische hoofdvestiging van Broomchemie, stelde tech nisch manager Van der Wal be gin dit jaar al. Mocht Broom chemie echter ten onrechte een vergunning zijn onthouden, dan zal de directie nog eens overwe gen of er een schadeclaim kan worden ingediend. jeugdbrandweer veel aan de weg timmeren. We zijn actief bij de nachtmarkt, we organiseren zelf een rommelmarkt, we wer ken mee aan de visserijdag en we helpen parkeerwachters bij evenementen." Die activiteiten betalen zich letterlijk uit. De Stichting Jeugdbrandweer Vlissingen beschikt over eigen mountainbikes, bodywarmers, een oefencontainer en de meest recente aankoop, een gloed nieuwe container voor de kam- peerspullen. Vijf jaar geleden alweer rijpte het idee bij de leiding om zich kandidaat te stellen voor de or ganisatie van de landelijke jeugdbrandweerwedstrijden in het jubileumjaar. Zaterdag is het zover. In Vlissingen verza melen zich 36 voertuigen en on geveer vierhonderd jonge brandweermensen, inclusief vrienden en familie. Deelne mende Zeeuwse korpsen zijn: Goes, Westerschouwen, Sint Philipsland en Terneuzen. De Vlissingse jeugdbrandweer had zich ook gekwalificeerd voor de finale, maar mag als organisa tor niet meedoen. „En daar ba len ze verschrikkelijk van", weet Ter Meulen. Als doekje voor het bloeden, mogen de Vlissingers volgend jaar auto matisch meedoen aan de finale. De locatie voor de wedstrijd houdt Ter Meulen angstvallig geheim,Het heeft iets te maken met het maritieme karakter van Vlissingen." Burgemeester A. van Dok-van Weele reikt tussen 17.30 en 18 uur de prijzen uit in de vismijn. door llona Vette LEWEDORP - De 1000ste Eco- kit werd gisteren uitgereikt aan voetbalvereniging Lewedorpse Boys (LeBo). De Eco-kit is een tas met daarin materialen die kunnen bijdragen aan milieu besparing, zoals spaarlampen en isolatieband. De kit werd uit gereikt door het Wereld Natuur- fonds. De Eco-kit is een initiatief van het Wereld Natuur Fonds, het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen en de sport koepel NOCNCF en is bedoeld voor sportverenigingen die een clubgebouw hebben. Het is de bedoeling dat via de materialen en informatie uit de kit de ver enigingen en hun leden bewus ter worden van de vele milieu- én kostenbesparende mogelijk heden die er zijn voor de sport - accomodaties, maar ook thuis. Het idee achter het geven van een kit aan sportverenigingen is sporters informeren hoe ze een steentje bij kunnen dragen aan een beter milieu. De kit is een onderdeel van het landelijke project 'Milieuzorg in de Sport' dat twee jaar geleden werd opgezet om mensen te le ren zuiniger omgaan met het milieu. In heel Nederland kon den sportverenigingen de kit op 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES Ambachtscentrum, 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus speelt 'Joris en de Reuzeneus'; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingomiddag; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter deZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal senio- ren;Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Bridgeclub Kap-Biez.; Hal van het gemeentehuis, 20.00 uur: Zo meravondconcert mmv Henny van Eer- sel-Drost op piano en Angelique van Gool-Linders op dwarsfluit; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; komen halen. In Zeeland krij gen de sportverenigingen deze week van de gemeenten hun Eco-kit. Dit gebeurt op initia tief van SportZeeland, het pro vinciaal instituut op het gebied van sport, dat ook ambtenaren jjeter wil b.etrekken bij het pro ject om het te laten slagen. Vol gens R Vader van SportZeeland is het project daarom vooral in Zeeland geslaagd. „Als je ziet dat er in de rest van Nederland 700 kits zijn opgehaald en in Zeeland 300 worden uitgedeeld, kun je het project hier een groter succes noemen." In iedere Eco-kit zit ook een mi lieuscan. Zo'n scanopdracht moeten de sportverenigingen zelf uitvoeren en door middel van de resultaten kunnen de ini tiatiefnemers van het project meten hoe zuinig sportvereni gingen omgaan met het milieu. Met de uitkomsten van de scans kan dan bijvoorbeeld bekeken worden wat de grootste punten ter verbetering van bijvoor beeld energieverbruik zijn. De club boekte goede resultaten, waarschijnlijk ook omdat één van de leden bij Delta NV werkt en weet welke maatregelen clubs en huishoudens kunnen nemen om zuiniger om te laten gaan met het milieu. De Pompweie, 19.30 uur: Openbare ver gaderingdorpsraad Kortgene; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00 21.00 uur: Skeeleren ijs-skeelervereni ging; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koersbal voor vijftigplussers; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00- 17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerie- planten en waterpartijen geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; 18.30-20.00 uur: Kinderkleding- en speelgoedbeurs door Speel-O-theek 't Ruil-uus; YERSEKE Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Prinses Beatrixhaven, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde;De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor vijftigplussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gym nastiekvereniging VZOS. Het team van de Vlissingse jeugdbrandweer. Het buitendijks gelegen dorpshuis De Zaete gezien vanuit de lucht. luchtfoto Willem Mieras doorMieke van der Jagt YERSEKE - De handtekeningenactie voor het behoud van dorpshuis De Zaete in Yerseke, loopt als een trein. In tal van winkels en bedrijven komen Yersekena- ren hun krabbel zetten om het Reimers- waalse gemeentebestuur te overreden De Zaete toch vooral niet te verkopen. Het Reimerswaalse gemeentebestuur overweegt verkoop van het buitendijks gelegen dorphuis ten behoeve van wo ningbouw. Veel Yersekenaren zijn bang dat het verenigingsleven in het dorp geen behoorlijke plaats meer heeft, als De Zaete dicht is. Het voornemen om in de uitbreidingswijk Plan-West een sporthal neer te zetten is afgeblazen. De vereni gingen die nu van De Zaete gebruik ma ken, zouden dan zijn aangewezen op een klein gemeenschapscentrum, waarvan de contouren nog helemaal niet vastlig gen. Initiatiefneemster C. Laban is uiterst te vreden over het verloop van de handte keningenactie. „In sommige winkels, bij de bakker bijvoorbeeld, loopt het storm. Ook op de brieven die we naar het be drijfsleven hebben gestuurd om steun te vragen, krijgen we veel positieve reac ties." De Yersekenaren kunnen nog tot maan dag hun handtekening zetten in de win kels, bij de dokter en op lijsten waarmee dorpsbewoners rondgaan. Dinsdag 7 ok tober biedt een delegatie van de actie voerders de lijsten aan aan de leden van de commissie welzijn, die vanaf 19.30 uur vergaderen in het Reimerswaalse ge meentehuis in Kruiningen. Laban zal dan ook gebruik maken van het spreek recht om het streven niet te sluiten te on derstrepen. Een van de argumenten van de gemeente om De Zaete te sluiten is dat het gebouw onvoldoende wordt gebruikt door de Yersekse verenigingen. Om dat te logen straffen houdt de actiegoep zaterdag 18 oktober een grote open Zaetedag, waar aan tal van verenigingen deelnemen. De Koenckelpotfanfare en Muziekvereni ging Mozart komen in ieder geval optre den en verschillende sportverenigingen zullen demonstraties geven. Het be drijfsleven heeft al beloofd de beste zee vruchten te zullen serveren. „We zullen ze eens laten zien hoezeer De Zaete door de dorpsgemeenschap wordt gedragen", aldus Laban. door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33