PZC Diep in het bos is veel te lezen GEBOEKT Triatlon is zwemmen, lopen, fietsen OE jOHG-E OnttaOEKER woensdag 1 oktober 2003 Justin Timberlake maakt grote kans op MTV-awards Heb jij dat nou ook dat je aan de veilige rand van een bos het niet houden kan en erin wilt? Voor een avontuur met ridders te paard en soldaten in bonte kledij; op pad met Roodkapje, Klein Duimpje, Hans en Grietje; om een rondedansje te maken tussen de bomen met klein bos- volk in het gouden licht van de zon, of om welke reden ook. Afgelopen zondag kreeg Daan Remmerts de Vries in Amster dam de Gouden Griffel voor zij n boek Godje en werd Thé Tjong-Khing voor zijn tekenin gen in Het Woordenboek van Vos en Haas onderscheiden met het Gouden Penseel. Het deftige feestje met de uitreiking van de prijzen voor de mooiste kinder boeken van vorig jaar was het officiële begin van de 49-ste Kinderboekenweek die van daag pas goed begint. Op elke school wordt na half negen zoals gewoonlijk een uurtje gerekend en aan taal gedaan, maar overal in het land zullen meesters en juffen proberen er een nog leu ker dagje dan anders van te ma ken met van alles over kinder boeken. En dan vanmiddag nog zoveel feestelijks in bibliothe ken en boekwinkels. Tot en met volgende week zater dag speelt alles in deze Kinder boekenweek zich af onder het motto 'Diep in het bos.Van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood'. En zoals elk jaar hebben ook deze keer schrij vers, illustratoren en uitgevers hun best gedaan iets speciaals te bedenken rond het onderwerp van Nederlands grootste lees feest. In dit geval dus over het bos. Dankzij een voor- en achter kant in sprekende kleuren van topillustrator Gerda Dendo- oven valt BoekieBoekies Diep in het bos onmogelijk over het hoofd te zien. Het Kinderboe kenweeknummer van het tijd schrift met literatuur, kunst en natuur voor kinderen biedt tachtig pagina's om te lezen, te kijken en te doen. 'KleineEmma de roversdochter' van André Sollie bijvoorbeeld. Het gaat om een fragment uit een boek dat nog dit najaar zal verschijnen en waarin je nu al kunt lezen over Kleine Emma die op zoek naar Bas op haar eenzame reis in een schemerduister bos doorde dochter van een roverhoofcf- vrouw uit de soep wordt geréd: 'Ik wil dat ze met me speelt,' zeurde (de roversdochter, een forse meid met grote handen), terwijl ze lukraak stukjes uit de lucht sneed. 'En ik wil haar laarsjes, en ik wil haar mooie zakdoek, en ik wil dat ze bij me in bed slaapt.De tekeningen bij het verhaal (gebaseerd op H.C. Andersens sprookje De Sneeuwkoningin) zijn gemaakt door nieuwkomer Sebastiaan van Doninck. Ze ogen ver trouwd ouderwets enzouden af komstig kunnen zijn uit een Gouden Boekje, maar zijn wel degelijk van deze tijd. Naast een verhaal van Toon Tel- legen, gedichten van Edward van de Vendel, een toneelstuk van Suzanne Klinkhamer over illustratie Sebastiaan van Doninck een meisje dat in het bos ver dwaalt en er met een stoere jon gen uit tevoorschijn komt, vind je ook om te lezen (en te be kijken) nog vier stripverhalen, een Anasi-verhaal en enkele leerzame artikelen om na te fluiten ('kuucklieVIE, kuuck- lieVTE, tixi tixi tixi, Pll-eh, trruu-trruu-trruu tixiFIX, tsjuu-tsjuu, kku-kiKLIX ko- kukiKLIX...'). Kijken en doen kan met kleurplaten, kijkpla ten, een recept en een miniboek je. En natuurlijk staat er in dit mooi uitgegeven nummer zoals altijd veel werk van kinderen. Of dat alles is? Als je regelmatig een los BoekieBoekienummer koopt weet je het antwoord. Nooit één van de vorige 51 num mers gezien? Laat je eens ver rassen! Voor de bundel In het bos schre ven negentien auteurs ieder een kort verhaal met daarbij telkens een grote en een kleine tekening in kleur van negentien illustra toren. Ze allemaal noemen (plus nog die ene stripkunstenaar) is teveel gevraagd. Maar als Bies van Ede je iets zegt, Hans Ha gen, Harm de Jonge, Elisabeth Mollema en van de illustratoren Tom Eyzenbach en Daan Rem merts de Vries (ja die!) weet je wat je kunt verwachten. Het kortste en grappigste ver haal schreef Ted van Lieshout. illustraties Geerten ten Bosch Koud\ heet zijn ondeugende maar onschuldige bijdrage aan dit mooi uitgegeven boek. Nieuwsgierig? Nou vooruit dan. Het gaat over een moeder, een kind, een hond en dan nog een jongen die in het bos met een ro-' de jas aan en een rode helm op maar zonder broek aan naast een rode brommer staat. Wat hij daar aan het doen is? Ja hallo zeg! Dat wil je niet weten! Jan Smeekens Diep in het bos. BoekieBoekie nummer 52; Autoped; €6,50. Voor meer informatie:Kijk ook eens bij: In het bos. Van Goor; €16,50. Jochem jaagt op drakenbloed Het begon allemaal als een strip. Over Jottum die op jacht gaat naar dra kenbloed. Twintig jaar later heet de jongen Jochem en is hij hoofdpersoon van het boek Door het oog van de nacht. Het verschijnt in deze kinderboekenweek en wordt zaterdag aangeboden aan schrijfster Yet Baas uit Mid delburg. Het is haar debuut, maar het vervolg is al in de maak. Jochem is de zoon van een heks en van een tovenaar. Zelf is hij een heel gewone jongen. Hij wil graag de held spelen, maar erg dapper is hij eigenlijk niet. Zijn vader heeft hij al jaren niet meer gezien. Moeder stuurt hem op pad om drakenbloed te ko pen voor haar soep. Hij ontmoet de tovenaar Pataan, die steeds in gevecht is met zijn eigen wis pelturige baard. Diens metgezel Jinas is een griffioen, half leeuw en half adelaar. Later pikken ze nog Urf je op, een grutje. Dat is een bosmensje, geheel aan de fantasie van Yet Baas ontspro ten. Zo trekken ze op in hun ge zamenlijke strijd tegen het kwaad. Maar meer nog zijn ze op zoek naar hun eigen persoonlijkheid en doel in het leven. Daarbij krijgen ze de hulp van enkele to venaars. Een van hen blijkt de vader van Jochem te zijn. Moe der had beloofd de jongen naar hem toe te sturen als hij twaalf was geworden. Ze blijft echter volhouden tegen Jochem dat hij pas elf is. Ook na zijn twaalfde verjaardag. Zo probeert ze on der haar toezegging uit te ko men. Yet Baas (43) was zelf zes jaar toen haar ouders gingen schei den. Hoewel zij altijd gek op haar vader was geweest, werd ze aan haar moeder toegewezen. Op haar twaalfde jaar is Yet bij haar vader gaan wonen, zoals ook Jochem op die leeftijd zijn vader terugzag. Is dat toeval? „Twaalf is nu eenmaal een ma gisch getal", zegt de schrijfster. „Maar toen ik het boek gereed had, vond ik meer van mezelf te rug." Zo wordt in het boek veel brood gegeten, met appels en ander fruit, honing en soms wel zeven soorten jam. maar nooit worst of ham als beleg. Er is slechts een keer sprake van spruitjesstampmaar het woord aardappel valt nimmer. Alleen Jinas de griffioen eet vlees en uitsluitend van de beer, na een woest gevecht op leven en dood. Verder wordt voedsel bijna als een medicijn gegeten, het zoge naamde groen voer. Past dat een beetje bij de levenswijze van de schrijfster? Ze lacht bevesti gend. De boterham vervangt in derdaad wel eens de warme maaltijd als dat zo uitkomt, ook al eet ze graag gezond Yet Baas is geboren in Rotter dam en getogen in Alkmaar, maar wilde na anderhalf jaar door India reizen niet meer te rug naar die stad. Zo'n tien jaar geleden verhuisde ze naar Mid delburg. Aan de Groene School in Goes volgde ze de hoveniers opleiding. In de zomermaanden werkt ze in een kruidentuin in het Brabantse dorp Haren. Ver der is ze twee dagen per week in dienst bij Landschapsbeheer in Middelburg. Dat betekent 's winters vooral snoeien en afras teringen herstellen en zomers veel dijken maaien. Vier jaar geleden begon ze vrij wel dagelijks aan het boek te werken. Na twee jaar was het manuscript klaar, dacht ze. Uit geverij Gottmer was geïnteres seerd in het verhaal, maar er moest nog veel aan gebeuren. Yet Baas had het aanvankelijk helemaal niet geschreven voor kinderen. Het taalgebruik moest aangepast, vlotter, bon diger. Weer stuurde ze het opDe uitgeverij wilde verder met haar in zee. Het moest een boek wor den voor kinderen van minstens tien jaar. Weer werd geschaafd en herschreven. Maandag kwam het boek van de drukker. Yet Baas is blij dat het in de kinderboekenweek kan verschijnen. Zaterdag om 14.00 uur wordt het gepresenteerd in De Drvkkery in Middelburg. De schrijfster zal er enkele stukjes uit voorlezen. Komen er vragen, dan wil zij die graag beantwoor den. Want in het boek komen termen voor die uitleg behoe ven. Wat is namelijk een scha veer, waarover zoveel te doen is in het boek? Of sennit, kortweg beschreven als levenslicht? En wat is een grutje en hoe ziet die er eigenlijk precies uit? En waar is de boze tovenaar Smier geble ven met zijn geroofde schouw- steen? Niet alle vragen kunnen worden beantwoord. Yet Baas kent zelf de uiteindelijke afloop niet pre cies. Ze wil het vervolg over ui terlijk twee jaar gereed hebben. Het derde en vermoedelijk laat ste deel weer twee jaar later. Maar wie weet, wanneer de reeks werkelijk een succes wordt, komt er nog meer. Want aan een zoektocht naar jezelf komt immers nooit een eind. Hans Tabbers Door het oog van de naald, ge schreven door Yet Baas, kost €15.50. Illustraties Marcel En gels. Uitgeverij J.H. Gottmer Haarlem Wordt het dit weekeinde een wielerwedstrijd of gaat het badpak aan en kiest Birgit Lavrijssen (12) toch voor een zwemwedstrijd? Of, ook wel leuk: een zwemloop. Nog een keuze: een triatlonwedstrijdje. Dat ziet de Kapelse atlete ook wel zitten. Kiezen blijft een las tige zaak voor haar. Op tafel lig gen de wedstrijdschema's voor de komende maanden. „De wielerwedstrijden zijn op dit moment het belangrijkste," vertelt Birgit. „De afgelopen weken heb ik de klassieker van Ruinen gereden en een landelijk jeugdtoernooi in Heerlen, waar je je kon plaatsen voor het Ne derlands kampioenschap van 2004." Zwemmen, lopen, fietsen. Als het maar lang en ver is. Haar energie lijkt onuitputtelijk. Moe? Nee, dat woord kent ze niet. „Daar heb ik niet direct last van. Sporten vind ik heer lijk om te doen. Met mijn pa ga ik altijd hardlopen hier in de buurt. Kilometer of vijf. Als ik thuis kom, ga ik boven op de rol- lenbank nog een uurtje of zo fietsen. Radio aan en trappen maar. Daarna douchen en op tijd naar bed. Tja, voldoende slaap is belangrijk, weet je." Haar zwemconditie houdt ze op peil bij zwemclub De Bevelan ders. „Vooral tijdens zwemlo- pen merk je, dat dit onderdeel belangrijk is. Kom je hier op achterstand, dan moet je met het lopen veel goed maken." Dit seizoen eindigde Birgit bij de dames na zes zwemloopwed- strijden op de tweede plaats in het eindklassement. „Dat wa ren wedstrijden over 500 meter zwemmen en 5 kilometer hard lopen. De middenafstand dus." Inmiddels heeft Birgit zich ook aangemeld bij wielerclub Theo Middelkamp. „Fietsen vind ik toppie," lacht Birgit. „Bij de tri atlon is dit een vast onderdeel. Dat wilde ik beter onder de knie krijgen en dat gaat nu ook al stukken beter. Elke woensdag trainen met de groep en tussen door ga ik met mijn moeder op pad. Rondje langs het Veerse Meer. Hoe ver dat is? Veertig tot vijftig kilometer. Zij op de brommer achter me aan. Staye- ren? Nee, dat mag ik niet. Zou ik trouwens best wel willen, maar mijn moeder is zuinig op me. Bang voor valpartijen, snap je." Op haar kamer hangen de sche ma's van Frank Senders, een Belgische triatleet. „Hij geeft me waardevolle adviezen en ik ga er regelmatig heen voor een test. Hamstrings oprekken en lenigheids oefeningen horen daar ook bij." Eind oktober wacht nog een koppeltijdrit in Wemeldinge en dan zit het wielerseizoen er een eind op. Hoewel? De overstap naar de mountainbike is zo ge maakt. „Ik ben ook lid van X-treme, dus de wintercross- competitie lijkt me ook wel wat." Een ding is zeker: de sportagen da van Birgit kent de komende maanden absoluut geen lege plekken. Birgit Lavrijssen vindt sporten heerlijk, als het maar lang en ver is. foto Willem Mieras hiiZCru z*. OjfanJUjMJZ. LEREN FIETSEN tekening Noëlle Smit Popidool Justin Timberlake maakt dit jaar met vijf no minaties de grootste kans om een MTV Europe Music Award in de wacht te slepen. De jaar lijkse muziekprijzen, toegekend door MTV-kijkers, worden op 6 november in het Schotse Edin burgh uitgereikt. Het popsta tion doet rechtsreeks verslag van het muziekspektakel. Christina Aguilera, zelf in vier categorieën genomineerd, pre senteert de show. Eveneens vier maal genomineerd is het duo The White Stripes. Robbie Wil liams dingt mee in drie catego rieën, net als de gothic-rockers van Evanescence, de hiphop- act 50 Cent en dance-ster Sean Paul. Voor de titel beste Neder landse act zijn Beef, BlofJun kie XL, Kane en Tiësto genomi neerd. Beyoncé, Kylie Minogue, The Chemical Brothers, de Amerikaanse band The Fla ming Lips en de Schotse rock groep Travis hebben optredens toegezegd. GPD gf Yet Baas leest voor uit haar eerste boek over een jongen die op zoek gaat naar drakenbloed. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28