PZC Kat in huis kan allergie voorkomen 26 Van God Los? m m tr Epidemie treft konijnen woensdag 1 oktober 2003 Rel rond asteroïdenpaniek Frisjes Beurshandelaar niet slim Hond voorvoelt aardbeving Hoe een koe een haas vangt, is vrij algemeen bekend (ze gaat achter een boom staan en doet een bloemkool na), maar dat koeien ook iets hebben met konijnen, was minder evident. Biologe Liesbeth Bakker is erin geslaagd de relatie tussen herkauwers en knaagdieren V wetenschappelijk te ontrafelen. Astronomen hebben zich geërgerd aan de publicaties over asteroïden Q.Q47 en QQ104 in de krant van wak ker Nederland en andere media, die meldden dat de ruimterotsblokken best wel eens met de aarde in bot sing zou kunnen komen, respectievelijk in 2014 en 2009. In werkelijkheid bedroeg de kans daarop zelf in de meest pessimistische schattingen hooguit één op een miljoen. De botsingskans voor asteroïden is vastgelegd in de zogenaamde Torino-schaal, die loopt van 0 tot 10. Een waarde van '0' op de schaal betekent dat er geen kans bestaat dat het betreffende object de aarde zal raken, een waarde van 8, 9 of 10 daarentegen dat een botsing zo goed als zeker is. De asteroïden die de afgelopen weken voor ophef zorg den, hadden een waarde van 1 op de Torinoschaal. Vol gens de schaal betekent dat dat 'ze goed in de gaten moeten worden gehouden'. De kans op een botsing is in dat geval echter nog steeds verwaarloosbaar klein. De opsteller van de schaal, Rick Binzel van het Massa chusetts Institute of Technology, overweegt nu de om schrijving van klasse 1-asteroïden te veranderen in 'normaal'. De koudste plek in het heelal bevindt zich niet ergens ver weg in de interstellaire ruimte van het universum, maar gewoon hier op aarde, in een laboratorium in Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts. Dat meldt het weekblad New Scientist. Wetenschappers van de technische universiteit MIT zijn erin geslaagd 2500 natriumatomen af te koelen tot een temperatuur van 0,0000000005° boven het ab solute nulpunt van -273°C. Zelfs in de ruimte is het zes miljard keer zo warm (-270°C). De onderzoekers van het Centrum voor Ultrakoude Atomen vingen de natriumatomen in magneetvelden en lieten het gas dat darbij gevormd werd vervolgens langzaam uitdijen. Hoewel ze met hun experiment het Guinness Recordboek haalden voor 'laagste door de mens bereikte temperatuur', was het hun daar niet in de eerste plaats om begonnen. Ze willen het superge- koelde gas gebruiken voor het bestuderen van kwan tumeffecten om te zien of dat nog nauwkeuriger atoomklokken kan opleveren. Beurshandelaren zien zichzelf graag als sluwe kooplui die winst weten te halen uit hun bekwame analyse van economische trends. Volkomen ten onrechte, con cluderen Amerikaanse onderzoekers in het weten schapstijdschrift Nature. De wetenschappers stelden een theoretisch model op dat ervan uitgaat dat de handelaren hun orders vol strekt willekeurig plaatsen. Dat bleek uitstekend over een te komen met de alledaagse werkelijkheid van de beurs. De onderzoekers van het Santa Fe Instituut in Nieuw Mexico hebben hun bevindingen gepubliceerd onder de voor de beursgoeroes weinig vleiende titel: 'Voor spelbaarheid van nul komma nul intelligentie in fi nanciële markten'. Hun bevindingen leggen ander maal een bom onder een door economen al sinds de negentiende eeuw gekoesterde veronderstelling: dat handelaren alwetende en rationele wezens zijn wier doel het is om hun winsten ie maximaliseren op basis van complete kennis van wat de totale markc doet. Een Japanse arts beweert dat honden aardbevingen voelen aankomen. Hij denkt dat het observeren van hun gedrag kan heipen bij het voorspellen van aard schokken. De afgelopen jaren merkte Kiyosjy Shimamura dat zijn praktijk opvallend vaak werd bezocht door mensen met hondenbeten ais er een aardbeving was geweest. Hij spitte de archieven door van twaalf openbare ge zondheidscentra in het westen van Japan, waar de aardbeving in Kobe in 1995 meer dan 6000 slachtof fers eiste. In de twee maanden voor en na de zware aardbeving waren er 18 procent meer meldingen van honden die abnoiinaal veel blaften, beten en afwijkend gedrag ver toonden. In de maand voor de beving was er op het ei land Awaji, dat boven het epicentrum lag, zelfs een stij ging van 60 procent ten opzichte van een jaar ervoor. Een huisdier kan ook juist goed zijn voor de gezondheid van een kind. ziekenhuis in Rotterdam mee. Bijna 1500 kinderen worden vanaf hun geboorte tot hun achtste jaar regelmatig onder zocht. Het is de bedoeling dat onder zoekers meer duidelijkheid krijgen over de invloed van hy giëne op allergieën. Steeds meer mensen zijn allergisch voor bijvoorbeeld huisstof, huisdieren en grassen. Het vermoeden bestaat dat dit komt door omdat mensen door toegenomen hygiëne te weinig worden blootgesteld aan mi cro-organismen. Onderdeel van het onderzoek is ook het nut van matrashoe zen tegen de blootstelling aan huisstofmijt. We leven in een goddeloos tijdge wricht. Penissen worden vergroot, schaamlippen bijgeschaafd. Met holle buizen stofzuigen we het welvaarts- vet onder onze huid vandaan. Erw- tenborsten worden met siliconenzak- ken opgepompt tot tevredenheidsfor maat. Het idee van een maakbare samenle ving ligt alweer lang achter ons. Ir reëel, onbereikbaar, punt uit. Daar om richt de navelstarende moderne consument tegenwoordig het oog op zichzelf. Als de wereld niet wil veran deren, kun je altijd nog jezelf onder handen nemen. Waarom zou je het eigen lijf niet bij schaven, nu de medische wereld alle instrumenten voor een herschepping van het lichaam heeft uitgevonden? Knip-, snij- en plakwerk doet wonde ren. Iedereen kan het lichaam krij gen dat past bij zijn geest. Psychothe rapie is uit, het scalpel en de vetzuig- stok zijn in. Het concept van de mens als bouw pakket werd nog niet zo lang geleden vervloekt. De mens, zo filosofeerden denkers en wetenschappers van for maat, was een uniek ding. Daar moest je niet zoveel aan versleutelen, want anders was hij zichzelf niet meer. De verbouwde mens wordt een intieme vreemdeling voor zichzelf. Dat was geen gek idee. Menig hartpa tiënt die kon doorleven dankzij het hart van een ander, voelde zich een beetje vervreemd van zichzelf. En wat voor het hart geldt, geldt ook voor nieren, longen, een getransplanteerd hoornvlies of de hand van een ander. Er wordt ook al geëxperimenteerd Wetenschapspublicist1 met het transplanteren van een baari moeder, eierstokken en zaadballen. Menselijke zaadcellen worden al 'uit gebroed' in het lichaam van muizen. We kunnen maar moeilijk maat hou den. Het vervelende van deze hele ontwik keling is de ondoorzichtigheid van problematiek. Veel mensen zijn ge holpen met lichaamsdelen van een ander, danken er hun leven aan. Maar ook de plastische chirurgie met siliconenkussentjes en andere pro- i thesen, helpt sommige mensen er echt bovenop. Dat is prachtig. Maar de ontwikkelingen gaan zo enorm snel, dat we geen idee hebben waar we nog een grens moeten trek ken. Nu richt de herschepping zich nog vrijwel uitsluitend op het li chaam. Onderdelen worden wegge haald, toegevoegd, vervangen. Klaar. Maar wie het onlangs door de Ge zondheidsraad uitgegeven advies 'De toekomst van ons zelf leest, ziet al weer een andere ontwikkeling aanko men. Ook het brein zal eraan moeten geloven. Met elektronica, magneten en allerlei chemische stofjes, zullen we ook onze hersenen gaan bijscha- ven. Nu al experimenteert de jeugd zich suf met verdovende, oppeppen de, verdovende en hallucinerende stoffen. Hoe moeten we over vijftig jaar be oordelen of we onszelf nog zijn? Koe is konijn van dienst Door MARTIJN HOVER b jgpp-onijnen houden I Mr van koeien, denkt U^L Liesbeth Bakker, of I 'n e'k geval van het Hl IH&gegraas van koei en. „Konijnen grazen het liefst op grasland waar koeien zich al aan tegoed hebben gedaan", zegt de onderzoekster, die vori ge week aan de Universiteit Wageningen promoveerde op een studie over het Junner Koe- land. Dat is een uiterwaard grasland aan de Overijsselse Vecht bij Ommen. Het Junner Koeland is door de overheid aangewezen als na tuurgebied. De overheid heeft er koeien uitgezet als 'natuur beheerders', meldt de organisa tie voor wetenschappelijk on derzoek NWO, die de studie van Bakker heeft gefinancierd. In het gebied grazen naast koeien ook konijnen en veld muizen. Die mogen dan een stuk kleiner zijn, maar ze eten samen meer gras dan hun her kauwende buren, heeft Bakker vastgesteld. De voorliefde van konijnen voor door koeien begraasd wei land heeft een voor de hand liggende oorzaak, legt de we tenschapster uit: „Gras waar van koeien al gegeten hebben, is korter en malser, en daar door smakelijker voor konij nen. Die eten het gras nog kor ter en dat blijkt voor de natuur als geheel erg gunstig te zijn. In het korte gras zie je name lijk een grotere verscheiden heid aan planten. Vooral laag- blijvende kruiden, zoals brunel en knolboterbloem, doen het goed in het korte gras. Dat komt doordat ze er genoeg zonlicht krijgen. Als het gras hoger is, kunnen t\ Natuurliefhebbers zal het misschien zijn opgevallen dat het aantal konijnen de laatste jaren aanzienlijk is afgenomen. „Zelf merk ik het in elk geval heel goed ais ik door de dui nen wandel", zegt de Wageningse bioloog Jasja Dekker. Onder Europese konijnen woedt al een jaar of tien een ernstige epidemie die veroorzaakt wordt door het VHS-vi- rus. Voor een getroffen konijn is de ziekte geen lolletje. „Je ziet eigenlijk niks aan zo'n dier, tot het opeens een beetje'raar begint te jlpen en dan dood neervalt", aldus Dekker. „Als je ze vervolgens opensnijdt, zie je dat ze aan ernstige inwendige bloedingen zijn gestorven." Dekker is bezig met eén vervolgonderzoek dat aansluit op de studie van Liesbeth Bakker. Waar Bakker een wilde ko nijnenpopulatie bestudeerde, kijkt hij onder meer gecon troleerde omstandigheden naar de wisselwerking tussen grazers en vegetatie. „Wij zetten konijnen uit in een afge sloten gebied, waardoor we kunnen bekijken wat de in vloed van vastgestelde aantallen konijnen op de vegetatie is", legt de onderzoeker uit. Foto FBBr Roosendaal zulke planten niet tot ontwik keling komen." De konijnen dragen ook bij aan de soortenrijkdom in een ge bied als het Junner Koeland door hun huisvestingsgewoon ten: „Konijnen graven holen en woelen daarbij de aarde om. In de door konijnen omgewoelde grond zie je de grootste rijk dom aan plantensoorten." Bakker heeft ook ontdekt dat de ontwikkeling van een na tuurgebied dat door koeien en konijnen wordt begraasd, in feite wordt 'gestuurd' door de konijnen. „Koeien eten niet al leen gras, maar versmaden ook jonge boompjes niet", legt ze uit. „Als er weinig konijnen zijn, kunnen in het grasland struiken opschieten. Struiken als bramen en sleedoorn heb ben stekels, waardoor ze voor koeien niet aantrekkelijk zijn. In dat struikgewas kunnen ver volgens eikenboompjes tot ont- wikkeling komen. Als er veel konijnen zijn, vreten die de struiken weg, waardoor de eiken geen plek hebben om zich te vestigen." „Je ziet dan ook dat de vege tatie op het Junner Koeland «Én bestaat uit een lappendeken van grasland, afgewisseld met struikgewas en door doorns truiken omgeven stukken ei- kenbos. Zo'n afwisselend land schap biedt levenskansen aan een groot aantal dier- en plan tensoorten en draagt dus bij aan de natuur als geheel." De onderzoekster moest voor haar studie uiteraard weten hoeveel konijnen in het door haar bestudeerde landschap ac tief waren. „Konijnen tellen valt niet mee, omdat ze vooral aan de randen van de nacht ac tief zijn", legt ze uit. „In het donker hebben ze weliswaar minder te duchten van roofdie ren, maar het maakt ze voor biologen ook moeilijker zicht baar." Gelukkig is er een indirecte manier om konijnen te tellen: „Aan de hand van de keutels. Die blijven liggen als het ko nijn vertrokken is, dus die la ten zich wel tellen. Andere wetenschappers hebben lang geleden ai keuteltabellen opgesteld aan de hand waarvan je een betrouwbare schatting kunt maken van het aantal konijnen in een bepaald gebied." Lies beth Bakker moest voor haar promotie terugkeren uit Ame rika, waar ze voor een jaar een baan heeft aan de universiteit van Nebraska. „Daar doe ik een soortgelijk onderzoek", vertelt ze. „Alleen met wat andere diersoorten. Op de immense prairie daar heb je eveneens grote en kleine grazers, waar onder ook koeien en konijnen. Maar daarnaast heb je ook anti lopen en prairiehondjes, die in 'miljoenensteden' onder de grond leven. Toch zijn de eco logische effecten er in grote lij nen hetzelfde als op het in ver gelijking piepkleine Junner Koeland." -> mirt ïW1 - De konijnen op hei Junner Koeland eten meer gras dan de koeien. Door FRITS POELMAN De kattenbak schoonmaken is voor een zwangere vrouw uit den boze. Ze kan infecties op lopen die slecht zijn voor haar kind. Maar een huisdier kan ook juist goed zijn voor de ge zondheid van een kind. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een groot onderzoek van de Groningse promovenda Marjan Kerkhof onder bijna vierduizend kinderen die in 1996 en 1997 zijn geboren. Jonge kinderen, die zijn gebo ren in een huis waar tijdens de zwangerschap een kat aanwezig was, lopen volgens Kerkhof minder risico op allergische aandoeningen. Zo ontdekte ze uit de eerste ge gevens van haar promotie-on derzoek. Ze vindt het nog te vroeg voor een advies om huisdieren aan te schaffen, om te wennen aan micro-organismen en weer stand op te bouwen. „Er zitten twee kanten aan het verhaal, want je kunt inderdaad ook in fecties oplopen. Door contact met micro-organismen hebben kinderen die als baby naar een kinderdagverblijf gaan, een verhoogd risico op eczeem als ze één jaar zijn. Maar we hebben nu alleen gege vens van heel jonge kinderen. Als ze wat ouder zijn, ontstaan er mo gelijk negatie ve effecten. Dat moet later duidelijk wor den." Aan het zoge heten Piama- onderzoek naar allergie doen on der meer de uni versiteiten van Groningen en Utrecht en het Sophia Kinder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26